معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405654
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

در گفتگوي صريح نصر نيوز با نائب رئيس خانه صنعت و معدن مطرح شد:

 
 

به تحريم هاي داخلي پايان دهيد!

 
  نصر نيوز: اقتصاد ايران قوي تر از آن است كه اين مشكلات آنرا به سوي فروپاشي و مشكلات اساسي ببرد. اما حيف است در مملكتي اين همه امكانات و توان و ثروت وجود داشته باشد اما خودمان با سياست هاي سليقه اي به جاي اجراي قانون، اقتصادمان را به سوي ضعف ببريم.  
           
 

 

اشاره: توليد اساس و پايه رشد اقتصادي است، علاوه بر آن امنيت يك كشور نيز وابستگي زيادي به پويايي اقتصادي و استقلال نسبي در تعدادي از محصولات بنيادي دارد.امروزه در همه جوامع بشري، توليد از اهميت خاصي برخوردار است و همه دولت ها در كشورهاي توسعه يافته به نقش و اهميت آن واقفند. شناخت وضع موجود توليد در كشور، بررسي نقاط قوت و ضعف آن و همچنين شناخت موانع و چالشهاي مسير توليد و نيز دريافت روشني از آنها براي رفع موانع و مشكلات موجود لازم است.

توليد هر چه بيشتر يك شاخص كمال و رشد و قدرت براي كشورها به حساب مي آيد و غفلت دولت ها و سرمايه داران در پرداختن به توليد و بايسته هاي آن در مسير توسعه، اقتدار و امنيت يك كشور مي تواند مشكلات عديده اي ايجاد نمايد.

به طور خلاصه توليد ملي، شاخص و معيار اصلي پيشرفت در يك كشور است و براي ما نيز به عنوان شاخص پيشرفت، ملاكي براي اندازه گيري سرعت، شتاب و ميزان پيشرفت محسوب مي گردد.

جمعه بیستم 5 1391 10:36 بعد از ظهر

كشورهاي غربي با دنبال كردن سياست  تحريم اقتصادي ايران، به دنبال افزايش هزينه‌هاي توليد كنندگان داخلي هستند و برخي سياست‌هاي اقتصادي در حال انجام در درون نيز در حال افزايش هزينه‌هاي توليدكنندگان داخلي و كاهش انگيزه‌هاي توليد داخلي است. كاهش انگيزه‌هاي توليد داخلي در كنار افزايش هزينه‌هاي توليد توسط سياست‌هاي اقتصادي خودي و خارجي،  دقيقا همان نتيجه‌اي را مي‌دهد كه تحريم‌كنندگان ايران به دنبال آن هستند.

به گزارش «تابناك»، اگر بخواهيم از اثر تحريم ياد كنيم، بايد به گرانتر شدن ارزش واردات اشاره كنيم، به گونه‌اي كه قيمت هر تن كالاهاي وارداتي از سال 85 تا سال 90، نزديك به 74 درصد افزايش يافته است.

بنا بر اين گزارش، نكته بسيار مهم اين كه واردات در سال 89 نسبت به سال گذشته، از لحاظ وزني 12 درصد كاهش و در عين حال، 64 ميليارد دلار براي ايران هزينه داشته، حال آن كه هزينه واردات در سال 88، 55 ميليارد دلار براي ايران بوده است؛ به بيان ساده‌تر، با وجود كاهش 12 درصدي وزن واردات، مي‌‌بينيم وارداتي كه كمتر از سال پيش بوده، يازده ميليارد دلار گرانتر از سال قبل شده و اين چيزي جز اثر تحريم بر گران شدن واردات نيست، چرا كه در شرايطي كه تحريم تكنولوژي هستيم، نمي‌توان گفت كه تكنولوژي برتري را وارد كرده‌ايم و از اين ناحيه، واردات ما گران شده است.

جمعه بیستم 5 1391 10:31 بعد از ظهر
امام جمعه ساوه:

صرفه جويي و خريد توليدات داخلي تحريم هاي دشمن را خنثي مي كند

ساوه- امام جمعه شهرستان ساوه گفت: مي توان با صرفه جويي، خريد كالاهاي توليد داخلي و اجتناب از مصرف محصولات خارجي تحريم هاي دشمنان را خنثي كرد.

1391/05/20 - 10:11

حجت الاسلام 'سيدحسين تقوي' در خطبه هاي نماز جمعه ساوه افزود: دشمنان با تحريم هاي همه جانبه خود قصد شكست اراده ملت ايران، تضعيف اقتصاد و براندازي نظام جمهوري اسلامي ايران را دارند.

وي اظهار كرد: مسوولان بايد براي شكست نقشه هاي شوم دشمنان موانع توليد را از ميان برداشته و با تشويق و حمايت از سرمايه گذاران و توليد كنندگان داخلي زمينه افزايش توليد ملي را فراهم كنند.

جمعه بیستم 5 1391 10:28 بعد از ظهر
مزيناني در پاسخ به مهر:
تحريمها تاثيري روي تامين تجهيزات پزشكي ندارد/ رويكرد حمايت از توليد داخلي
خرم آباد - خبرگزاري مهر: مدير تهيه و تامين تجهيزات پزشكي شركت مادر تخصصي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با تاكيد بر اينكه تحريم هاي دشمن تاثيري روي تامين تجهيزات پزشكي مورد نياز كشورمان نداشته، از رويكرد وزارت بهداشت مبني بر حمايت از توليد داخلي در اين زمينه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، روح الله مزيناني ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران رسانه هاي گروهي لرستان و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با تاثير تحريم ها در حوزه تجهيزات پزشكي اظهار داشت: در بحث تحريم ها با توجه به اينكه با بررسيهاي كارشناسي رويكرد استفاده از توليد داخلي را در دستور كار قرار داديم تا كنون با مشكل خاصي مواجه نشده ايم.

مدير تهيه و تامين تجهيزات پزشكي شركت مادر تخصصي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي عنوان كرد: در حال حاضر عمده خريدهايي كه به صورت حجمي انجام مي دهيم از توليد كنندگان داخلي است كه به لحاظ خدمات و استانداردها در سطح خوبي قرار دارند.

وي يادآور شد: همچنين در زمينه تجهيزات خريداري شده از خارج كشور نيز تا كنون با توجه به همكاري هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان تجهيزات پزشكي مشكلي به لحاظ تحريم ها نداشته ايم.

جمعه بیستم 5 1391 10:25 بعد از ظهر

امام جمعه ساوه:

صرفه جويي و خريد توليدات داخلي تحريم هاي دشمن را خنثي مي كند

ساوه- امام جمعه شهرستان ساوه گفت: مي توان با صرفه جويي، خريد كالاهاي توليد داخلي و اجتناب از مصرف محصولات خارجي تحريم هاي دشمنان را خنثي كرد.

حجت الاسلام ˈسيدحسين تقویˈ در خطبه هاي نماز جمعه ساوه افزود: دشمنان با تحريم هاي همه جانبه خود قصد شكست اراده ملت ايران، تضعيف اقتصاد و براندازي نظام جمهوري اسلامي ايران را دارند.

وي اظهار كرد: مسوولان بايد براي شكست نقشه هاي شوم دشمنان موانع توليد را از ميان برداشته و با تشويق و حمايت از سرمايه گذاران و توليد كنندگان داخلي زمينه افزايش توليد ملي را فراهم كنند.

جمعه بیستم 5 1391 10:21 بعد از ظهر
آقايي‌:
كد خبر: ۲۶۳۹۴۷
تاريخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۶

رئيس كميسيون عمران مجلس، گفت: ايران اسلامي در ۳۳ سال گذشته نشان داده است كه براي رسيدن به اهداف متعالي نظام اسلامي همواره بر توان و نيروي داخلي خود تكيه كرده و تحريم‌ها را به فرصتي براي توسعه و خودكفايي و پيشرفت تبديل كرده است.

علي‌‌اكبر آقايي‌مغانجويي در گفت‌وگو با خانه ملت، با بيان اينكه بايد ظرفيت‌ توليد را بالا برده و موانع به وجود آمده از تحريم را بر طرف كنيم كه گرفتار تحميل هزينه‌هاي بالا نشويم، بر ضرورت عملياتي كردن فرمايشات رهبر معظم انقلاب در اين رابطه تاكيد كرد.

نماينده مردم سلماس در مجلس شوراي اسلامي، افزود: ايران اسلامي در ۳۳ سال گذشته نشان داده است كه براي رسيدن به اهداف متعالي نظام اسلامي همواره بر توان و نيروي داخلي خود تكيه كرده و تحريم‌ها را به فرصتي براي توسعه و خودكفايي و پيشرفت تبديل كرده است.

پنج شنبه نوزدهم 5 1391 6:37 بعد از ظهر
منوچهري مطرح كرد:
رشد 96 درصدي ايران در توليد دارو/ تحريم ها عامل پيشرفت
كرمانشاه - خبرگزاري مهر: نماينده مردم پاوه٬ جوانرود٬ ثلاث باباجاني و روانسر در مجلس شوراي اسلامي گفت: هم اكنون در منطقه هيچ كشوري توانايي رقابت با ايران را در توليد دارو ندارد كه اين معلول تحريم هاي غرب عليه ايران است

به گزارش خبرگزاري مهر، نعمت‌الله منوچهري در گفت‌وگويي،  با اشاره به پيشرفت چشمگير ايران در توليد داروهاي بيولوژيك و خاص از سوي توليدكنندگان و دانشمندان ايراني، اظهار داشت: خوشبختانه در چند سال اخير ميزان توليد داروهاي خاص و بيولوژيك در داخل كشور رشدي چشمگير داشته كه اين دستاورد را مي‌توان در تهيه و تامين ۹۶ درصدي داروها در داخل كشور مشاهده كرد.

 نماينده مردم  پاوه٬ جوانرود٬ ثلاث باباجاني و روانسر در مجلس شوراي اسلامي، عملكرد دستگاه‌هاي اجرايي به‌ ويژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشكي را در سرمايه‌گذاري بخش توليد دارو مثبت ارزيابي كرد و گفت: به طورحتم كاهش ميزان وابستگي كشور به واردات كالاهاي استراتژيك مانند واكسن و دارو، موجب افزايش دسترسي مردم و به تبع آن كاهش قيمت اين‌گونه محصولات در كشور مي‌شود.

پنج شنبه نوزدهم 5 1391 6:29 بعد از ظهر
دكتر سلمان پور رئيس واحد مرند و از اساتيد رشته اقتصاد گفت: نامگذاري سال گذشته به عنوان جهاد اقتصادي و نامگذاري امسال به عنوان سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني از سوي مقام معظم رهبري مي توان مهمترين برداشت را از اهميت حياتي مسئله توليد و بهره وري داخلي با توجه به تحريم هاي اقتصادي كشور باشد. وي افزود:tolid melli.jpg
ديويد نيلسون ،كارآفريني است كه پس از فارغ‌التحصيلي در رشته مديريت، در سال 2002 فعاليت تجاري خود را آغاز كرد. وي با تلفيق دانش، مهارت و تجربه توانست با سرمايه‌گذاري در بازار بورس مهارت‌هاي خويش را به اجرا گذارد. پس از گذشت شش سال، در سال 2008 وي با اقتدار در صف برترين كارآفرينان قرار گرفت و آموخته‌هاي خود را شكوفا كرد. وي در سال 2007 عنوان برترين و جوان‌ترين كارآفرين را اخذ كرد.

 همچنين در همان سال نامش در رديف 40 كارآفرين برتر زير 40 سال ثبت شد. براي آشنايي بيشتر با نحوه فعاليت اين كارآفرين برتر گفت و گويي با وي انجام داده‌ايم كه در ادامه مي‌خوانيد.

آقاي نيلسون با تشكر از اين كه وقت خود را در اختيار ما قرار داديد، لطفا خودتان را معرفي كنيد و درباره نحوه فعاليت خود توضيح دهيد؟

ديويد نيلسون هستم فارغ‌التحصيل رشته مديريت و تجارت از آمريكا. در سال 2002 با سرمايه گذاري در بازار بورس فعاليت تجاري‌ام را آغاز كردم. پس از تجربه فعاليت در بازار بورس، از سال 2005، با راه‌اندازي شركتي تجاري به طور مستقل و در گامي فراتر وارد عرصه تجارت شدم و با استفاده از برنامه‌ها و طرح‌هاي تجاري و همكاري بهترين دوستان و كارمندانم، علاوه بر افزايش سرمايه شركت، توانستم تجارت و مهارت‌هاي خودم را نيز گسترش دهم و به جايگاه آرماني و مطلوبي كه سال‌ها پيش در ذهنم مي‌پروراندم، برسم. من فعاليتم را با اخذ سرمايه و به جريان انداختن دارايي‌هاي مشتريان آغاز كردم. البته در شروع هركاري ترديد و احتمال به خطر افتادن سرمايه زياد است، اما با يك برنامه‌ريزي حساب شده، كم كم مراجعين بيشتري به شركت ما آمدند و سرمايه‌هايشان را به ما سپردند.

هزارنيوز:رهبر معظم انقلاب در ديدار جمعي از نوآوران و اعضاي شركت‌هاي دانش‌بنيان طي بياناتي تأكيد كردند:جبهه مقابل نظام اسلامي به رهبري آمريكا و صهيونيزم در مقايسه با گذشته به مراتب ضعيف‌تر شده است.

به گزارش هزار نيوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري،حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز (سه شنبه) در ديدار مسئولان و كارگزاران نظام، آرمانگرايي همراه با واقع بيني را رمز حركت پيشرو ملت و نظام اسلامي در ۳۲ سال اخير برشمردند و با تأكيد بر تواناييها و ظرفيتهاي تعيين كننده ملت و نظام اسلامي ،به تشريح ضرورتها و بايدها و نبايدهاي مقابله با چالش هاي پيچيده دشمن پرداختند.

حضرت آيت الله خامنه اي فهم دقيق تركيب بسيار حساس و ظريف آرمانخواهي توام با واقع بيني را ضروري دانستند و افزودند: تركيب آرمانگرايي با واقعيات، در واقع حركت مجاهدانه در چارچوب تدبير است كه لازمه آن، آگاهي عموم مردم، دست اندركاران و همدلي و همراهي در همه عرصه ها است.

خبرگزاري آريا- مدير حوزه علميه استان آذربايجان غربي، تقويت و حمايت از توليد ملي را رمز شكوفايي اقتصادي ايران اسلامي دانست. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از مركز خبر حوزه، حجت الاسلام و المسلمين محمد جواد قهرماني، با اشاره به مطلب فوق ابراز داشت: راه دست يابي كشور به استقلال اقتصادي و خودكفايي، مجاهدت اقتصادي و حمايت قاطعانه از توليد و سرمايه ملي است.وي با اشاره به آيه مباركه « ليس للانسان الا ما سعي» گفت: اين يك واقعيت قرآني است كه انسان در سايه سعي و كوشش خود به پيشرفت و تعالي مي رسد.مدير حوزه علميه آذربايجان غربي خاطرنشان كرد: نام گذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري همچون ساليان گذشته، مستند به آيات قرآني و روايات صادره از حضرات معصومين (ع) است.وي با اشاره به اين كه جهان بيني توحيدي تاكيد بر خودكفايي اقتصادي دارد، اظهار داشت: تقويت توليد ملي و تامين مايحتاج مردم در داخل، امروز با توجه به وضعيت تحريم ها، يك ضرورت انكار ناپذير است.

چهارشنبه هجدهم 5 1391 11:14 بعد از ظهر
عكس خبري/ پيام نوروزي مقام معظم رهبري
رهبر معظم انقلاب در پيامي تحويل سال جديد شمسي را خطاب به ملت ايران تبريك گفته و براي همه ايرانيان آرزوي موفقيت و پيروزي در سال 1391 كردند.

عكس / Khamenei.ir

رئيس‌جمهور تصريح كرد؛
حمايت از توليد، صادرات ملي، سرمايه و كار ايراني دستور كار دولت در سال 91
رييس‌جمهور در پيام نوروزي به مناسبت حلول سال 1391 تأكيد كرد: به فضل الهي در سال 91 تعهد اين دولت بر عدالت، خدمت، پاكي، مهرورزي و تعالي كشور عميق‌تر و وثيق‌تر از سال هاي گذشته در تمام لحظات و فعاليت‌ها جاري بوده و امسال نيز همچون گذشته حمايت از توليد، صادرات ملي، سرمايه و كار ايراني در دستور كار دولت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمود احمدي نژاد در پيام نوروزي به مناسب حلول سال 1391 هجري شمسي با تبريك آغاز سال نو و عيد نوروز به امام عصر(ع) كه حقيقت بهار انساني است، مقام معظم رهبري، ملت بزرگ ايران و ايرانيان در سرتاسر عالم كه هستند، خانواده معظم شهيدان، ايثارگران و جامعه بشري، گفت: سال گذشته سالي پرفراز و نشيب و سرشار از شادكامي‌ها، شيريني‌ها و پيروزي‌ها براي ملت ايران و جامعه بشري و در برخي موارد هم همراه با تلخكامي‌ها بود.

رييس جمهور تصريح كرد: در سال 90 حركت پرشتاب ملت ايران در عرصه‌هاي گوناگون اقتصادي، علمي، صنعتي، فناوري و سياسي گسترش پيدا كرد و به فضل الهي در سال 91 با سرعت بيشتر ادامه پيدا خواهد كرد.

احمدي نژاد با اشاره به اينكه در سال 90 دهها هزار طرح عمراني و پروژه‌هاي گوناگون در گوشه و كنار كشور به بهره‌برداري رسيد و دستاوردهاي علمي و فناوري‌ بزرگ در اختيار ملت قرار گرفت، اظهار داشت: در همين دوره اقدامات تحولي بسياري برنامه‌ريزي شد كه از اين بابت خداوند منان را سپاسگزارم و از همراهي و همدلي ملت بزرگ صميمانه تشكر مي‌كنم.

سه شنبه هفدهم 5 1391 9:42 بعد از ظهر
رهبر معظم انقلاب تأكيد كردند؛
شعار امسال؛ توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به مناسبت حلول سال 91، مجاهدت اقتصادي و حضور جهادگونه ملت ايران در عرصه هاي اقتصادي را يك ضرورت دانستند و خاطر نشان كردند: بخش مهمي از جهاد اقتصادي مسئله‏ توليد ملي است كه اگر ملت با همت، عزم و آگاهي و با همراهي برنامه ريزي درست مسئولان بتواند مشكل توليد داخلي را حل كند بدون ترديد بر چالشهايي كه دشمن ايجاد مي كند غلبه خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، ايشان با دعوت از همه دست اندركاران اقتصادي و آحاد ملت براي حركت به سوي رونق توليد داخلي در سال جديد توليدملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني را به عنوان شعار سال ۹۱ معرفي كردند.

متن پيام به شرح زير است:

 

بسم ‏الله ‏الرّحمن ‏الرّحيم‏
يا مقلّب القلوب و الأبصار يا مدبّر اللّيل و النّهار يا محوّل الحول و الأحوال حوّل حالنا الى احسن الحال


اللّهمّ كن لوليّك الحجّة بن الحسن صلواتك عليه و على ءابائه فى هذه السّاعة و فى كلّ ساعة وليّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتّى تسكنه ارضك طوعا و تمتّعه فيها طويلا.

فاطمي‌امين تاكيد كرد:
تدوين نقشه‌راه حمايت از توليد داخلي/ شناسايي كالاهاي متاثر از تحريم
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت تدوين نقشه راه براي حمايت از توليد تاكيد كرد و گفت: نامگذاري صورت گرفته براي سال جاري از سوي رهبر معظم انقلاب، فضاي كلي كشور را براي ايجاد يك حركت همگاني در مسير حمايت از توليد فراهم كرده است.

سيدرضا فاطمي‌امين در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري گفت: عنوان توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني كه براي امسال انتخاب شده است، براي ثبت نتايج مثبت در طول سال، نياز به يك‌سري برنامه‌هاي هماهنگ دارد تا از اقدامات پراكنده دستگاه‌ها جلوگيري شده و در عوض موجب يك حركت هماهنگ در كشور شود.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: همان‌طور كه از حدود دو سال پيش كارگروه ويژه‌اي براي مقابله با تحريم‌ها تشكيل شد، لازم است براي تكميل مسير خوداتكايي صنعتي با استفاده از نقشه راهي منسجم و روشن به اهداف تعيين شده در زمينه حمايت از توليدات و محصولات داخلي، امكان عملياتي شدن داده شود.

وي در خصوص اقدامات كارگروه مذ كور نيز اظهار داشت: كالاها و فن‌آوريهاي متاثر از تحريم شناسايي شده و براي توليدكنندگان اين كالاها و تجهيزات تشويق‌هايي در نظر گرفته شده‌است.

سه شنبه هفدهم 5 1391 9:36 بعد از ظهر
نگاه «جام جم آنلاين» به زخم هاي اقتصادي سال جاري
حمايت از توليد داخلي، درمان معضل بيكاري
جام جم آنلاين: اين روزها سخن از توليد ملي و لزوم حمايت از توليدكنندگان بومي به يكي از بحث هاي اصلي در محافل رسمي و غير رسمي تبديل شده است. رابطه بين افزايش توليد ملي و كاهش آمار بيكاري، يك رابطه علمي و سابقه دار است كه براي عالمان اقتصاد تازگي ندارد اما اين رابطه در كشور ما ساليان سال، مهجور مانده است. «جام جم آنلاين» براي كندوكاو اين موضوع و راه هاي عملي حمايت از اشتغال و توليد ملي با برخي از توليدكنندگان داخلي و كارشناسان اقتصادي به بحث و گفت و گو نشسته است.

حمايت از فارغ التحصيلان با توسعه توليد ملي و كنترل واردات

محمد جواد باستاني كيا، مديرعامل كانون دانش آموختگان اقتصاد ايران در گفت و گو با خبرنگار «جام جم آنلاين» براين باور است كه با مصرف توليدات داخلي و بالا رفتن توليد ملي، آمار اشتغال نيروي كار بومي نيز افزايش خواهد يافت.

وي يادآور شد: در صورتي كه از توليد ملي حمايت بيشتري به عمل آيد و از واردات بي رويه جلوگيري شود، در نتيجه نيروي كار فارغ التحصيل ما كه به نظر مي رس دسال هاي زيادي بدون بستر سازي و برنامه ريزي دولت در رشته هاي مختلف دانشگاهي تحصيل كرده اند، مي توانند همراه با سرمايه هاي ايرانيان خارج از كشور به آغوش بازار كار برگردند.

"با اين كار مي توانيم كوتاهي هاي انجام شده در زمينه آموزش هاي متناسب با نيازهاي جامعه در بخش هاي خدماتي، صنعتي و كشاورزي را جبران كنيم."

سه شنبه هفدهم 5 1391 9:33 بعد از ظهر
برطرف نمودن پديده‌ي ديوان‌سالاري پيچيده‌ي فرا روي سرمايه‌گذاري و توليد؛

ريسك پايين به همراه سودآوري بالا در فعاليت‌هاي غير مولد به گسترش سوداگري در اقتصاد ايران دامن زده و باعث گرديده انگيزه‌ي توليد و سرمايه‌گذاري مولد كاهش يابد و به جاي آن، سوداگري و دلال بازي رواج يابد.


به گزارش برهان، نگاهي به نام‌گذاري سال­هاي اخير از سوي مقام معظم رهبري نشان از اين دارد كه عرصه‌ي اقتصادي ضرورت و اولويت اصلي است و هم‌چنان كه شاهد گسترش تحريم­هاي اقتصادي كشورهاي استثمارگر غربي هستيم، محوريت مباحث كشور نيز حول مقابله با اين تهديدها و تحريم­هاست. سال گذشته سال «جهاد اقتصادي» نام‌گذاري شد و در تداوم آن، امسال از سوي معظم‌له به عنوان سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه‌ي ايراني اعلام شد.

در كنار بحث تحريم­هاي اقتصادي، مروري بر سند چشم انداز 1404 كشور حاكي از اين است كه دست‌يابي به قدرت اول اقتصادي همراه با علم و فن­آوري در سطح كشورهاي منطقه‌ي آسياي جنوب غربي نيز بايد به عنوان آرمان ملي ملاك اقدام‌ها، برنامه‌ها، تدابير و سياست­گذاري‌ها باشد. از اين رو از دو بعد يعني گسترش و تأكيد مكرر غرب بر تحريم­هاي اقتصادي و ديگري محوريت چشم­انداز نظام بر تحقق قدرت اول اقتصادي در منطقه، اهميت مسايل اقتصادي مبرهن و آشكار است.

در منطقه نيز دو رقيب اصلي ايران در افق چشم­انداز يعني «تركيه» و «عربستان» به دور از هرگونه فشار تحريم‌ها و با حمايت‌هاي مستقيم و غيرمستقيم حاميان غربي خود در تلاش هستند تا با توسعه‌ي اقتصادي و بهبود شاخص‌هاي اقتصادي خود، به قدرت اول مبدل شوند و در اين راه، ايران را نيز در اين رقابت به شكل‌هاي مختلف كنار بزنند. تركيه به عنوان رقيب اصلي ايران، قرار گرفتن در ميان 10 اقتصاد برتر جهان و دست‌يابي به توليد ناخالص داخلي 2 تريليون دلاري را تا سال 2023م. از راه افزايش صادرات سالانه به 500 ميليارد دلار و جذب سرمايه‌گذاري خارجي يك تريليون دلاري مدنظر دارد و عربستان نيز 2 برابر شدن سرانه‌ي توليد ناخالص داخلي واقعي تا 2025م. را محور تدابير و سياست­هاي كلان خود قرار داده است.

با توجه به مطالب ياد شده، دليل و ضرورت تأكيدهاي مكرر رهبري نظام بر پيشرفت اقتصادي مشخص است و شايد تنها راه برون­ رفت كشور نيز از اين همه هجمه‌ي بيروني، صرفاً اتخاذ رويكرد جهادگونه‌ي اقتصادي است و اولين گام اين حركت جهادگونه نيز از راه رونق توليدات ملي و با اتكا به سرمايه‌هاي ايراني ميسر است. اقتصاد ايران بدليل بيماري هلندي و اتكاي به درآمدهاي نفتي از يك سو و گسترش فعاليت­هاي غيرمولد و اقتصاد پنهان از طرف ديگر سال‌هاست كه با مشكلات فراواني دست به گريبان است و اقتصادي مولد، پويا و سالم ندارد.

سه شنبه هفدهم 5 1391 9:29 بعد از ظهر

رئيس سازمان بسيج مستضعفين با انتقاد از عملكرد صوري دستگاه هاي تبليغي در ترويج شعار سال ۹۱ گفت: شهرداري ها به جاي تابلوهاي گراميداشت سال توليد ملي، بايستي تبليغات كالاهاي خارجي را برچينند.
سردار محمدرضا نقدي رييس سازمان بسيج مستضعفين در همايش مسئولين بسيج كه با حضور ۱۵۰۰ نفر از مديران اين نهاد انقلابي از سراسر كشور شد، گفت: عظمت و عزت امروز را در عرصه هاي مختلف علمي، فرهنگي، سياسي و … مديون شهدا هستيم. اسطوره هايي كه با ايستادگي و مقاومت خويش، مسير را براي ما هموار و سختي ها را آسان كردند.
نقدي با تأسي از كلام امام خامنه اي دامت بركاته در خصوص پيروزي هاي بزرگ ملت ايران در سال ۹۰، گفت: هدفمندي يارانه ها و مسائلي نظير غني سازي، ارسال ماهواره و ساير پيشرفت هاي علمي و صنعتي در شرايط تحريم، اقدام بسيار بزرگ و ارزشمندي بود كه حيرت استكبار را به همراه داشت.
رييس سازمان بسيج مستضعفين تهديد اصلي را متوجه عرصه اقتصاد دانسته و گفت: بسيج بايد در عرصه توليد ملي و پرهيز جدي از خريد كالاي خارجي فرهنگ سازي كرده و در رفع بيكاري و ايجاد اشتغال، فعاليت ها و برنامه هاي خود را كه از سال ۹۰ آغاز شده تقويت نمايد.
وي با انتقاد از عملكرد صوري دستگاه هاي تبليغي در ترويج شعار سال ۹۱ تصريح كرد: اولين گام عملي در ترويج كالاي داخلي، عدم تبليغ كالاي خارجي در رسانه ها و دستگاه هاي تبليغي و فرهنگي است. شهرداري ها به جاي تابلوهاي گراميداشت سال توليد ملي، بايستي تبليغات كالاهاي خارجي را برچينند. رسانه ها به جاي تكرار بي خاصيت شعار سال، در اولين قدم تبليغ كالاي خارجي را ممنوع كنند.
نقدي بسيج را طلايه دار حمايت از توليد ملي دانسته و بيان كرد: توليد داخلي كليد حل بسياري از مشكلات جامعه بويژه بيكاري است و بسياري از مفاسد و كج روي ها از بيكاري نشأت مي گيرد. نقش آفريني به موقع اقشار تخصصي بسيج در حمايت از توليد ملي مي تواند در رفع اين معضل تاثير زيادي داشته باشد.
وي با تاكيد بر اينكه بسيج در حمايت از توليد ملي با هيچ كس تعارف ندارد، گفت: اگر كساني چه در دستگاه هاي دولتي، چه بخش خصوصي در تحقق شعار سال كوتاهي كنند مؤاخذه مي شوند و با افكار عمومي طرف هستند. بعداً كسي گله نكند كه چرا آبروي ما را برديد.

دوشنبه شانزدهم 5 1391 3:44 بعد از ظهر
دوشنبه شانزدهم 5 1391 3:38 بعد از ظهر

خط مشي كيفيت

شركت كفش ملّي

 شركت كفش ملّي با توانمندي برتر منابع علمي و قدرتمندي (در زنجيره تامين كالا و با پيشينه درخشان در صنعت كفش) تلاش مي كند با اتكا به اجراي اثر بخش فرايند هاي تجاري و با برقراري نظام مديريت كيفيت بر مبناي استاندارد جهاني ( ISO 9001 : 2000 ) و رعايت مقررات ، قوانين و استانداردهاي ملي وبين المللي براي حركت در جهت تعالي مطابق سياست هاي ذيل گام بردارد :

 1.تلاش همه جانبه علمي و عملي براي ايجاد ارتباط مناسب با مشتري و درجهت ايجاد اعتماد و وفاداري مشتريان از طريق بر آوردن نياز هاي مشتريان و پاسخ گويي فراگير در كوتاهترين زمان ممكن .

 2.تعهد به بهبود مستمر و ارتقاء عملكرد و كيفيت خدمات شركت .

 3.توسعه بازار و ايجاد مزيتهاي رقابتي در مراكز و منابع توزيع بر اساس رويكرد بهبود مستمر در چهار چوب فرايند نگري .

 4.رشد و افزايش دانش فني منابع انساني سازمان از طريق برگزاري دوره هاي آموزشي كاربردي .

 5.افزايش و ترغيب تامين كنندگان در جهت توسعه توانمندي فني و بهبود تكنولوژي .

 مسئوليت حفظ و پايش فرايندهاي نظام مديريت كيفيت و تحقق اهداف بر اساس اين خط مشي و مدارك سيستم مديريت بر عهده نماينده مديريت مي باشد ، همچنين اين سيستم در فواصل زماني معين از طريق بازنگري هاي مديريت مورد بازنگري قرار مي گيرد و كليه كاركنان خود را ملزم به درك ، باور و اجراي صحيح اين خط مشي مي داند .

دوشنبه شانزدهم 5 1391 3:36 بعد از ظهر

در سال 1330 هجري شمسي دو دهنه مغازه در خيابان خيام جنب بازار بزرگ تهران فعاليت خود را در زمينه فروش كفش آغاز كرد. در همان سال شركتي با نام (شركت تجاري استاندارد) در محل فوق به ثبت رسيد كه با قرار دادن يك دستگاه ماشين (گالش زني) شالوده توليد كفش ماشيني در خاورميانه ريخته شد و تا سال 1339 دامنه فعاليت توليد كفش در انواع مختلف با الحاق مكانهايي در جوار مغازه هاي فوق الذكر گسترش يافت و محصولات خود را با نام (كفش ملي) به بازار عرضه نمود.

طي دهه 1340 و تا اوايل 1350 شركتهاي متعددي در زمينه هاي تخصصي وابسته به توليد چرم و كفش و ساير اقلام مرتبط، همچنين توزيع و فروش محصولات يكي پس از ديگري متولد و آغاز به كار كردند و خانواده بزرگي به نام (گروه صنعتي ملي) را ايجاد كردند. رشد و ترقي گروه صنعتي ملي به حدي بود كه در مدت كوتاهي به بزرگترين توليد كننده كفش ماشيني در خاورميانه مبدل شد و محصولات آن نه تنها در بازارهاي ايران بلكه در اقصي نقاط جهان صادر شد.

طي سالهاي دهه 1360 بر اثر بروز جنگ تحميلي عراق عليه ايران و تحريم اقتصادي، گروه صنعتي ملي تا حدود بسياري از رشد و بالندگي باز ايستاد و در گردونه رقابت نتوانست جايگاه هميشگي خود را حفظ نمايد. اما اينك با بكارگيري ابزارهاي مدريت نوين و تلاش در راستاي احياي توانمند سازي، گروه صنعتي ملي با طرح چشم اندازي جديد و اتخاذ استراتژي دستيابي به مزيت هاي رقابتي بازارهاي جهاني، روش توليد غير متمركز را برگزيده است.

در اين راستا همسو كردن توليد كنندگان در سطح كشور و استفاده و آموزش مستمر فناوري هاي نوين به توليد كنندگان جهت دستيابي به محصول با كيفيت برتر و مطابق با الزامات از اهداف اساسي گروه صنعتي ملي مي باشد كه با محدود نمودن فعاليت برخي از شركتهاي غير فعال و فعال نمودن شركت كفش ملي كه همواره به عنوان يك شركت بازرگاني محصولات شركتهاي تابعه گروه را عرضه مي نمود، در حال دستيابي به اين هدف و آرمانهاي ارتقايي مي باشد و استمرار بهبود در آن به اقداماتي نظير اخذ گواهينامه ISO 9001-2000 آغاز پروژه سرآمدي سازماني، مكانيزاسيون سيستم فروش فروشگاهي، شناسايي خواسته مشتريان و آحاد جامعه همچنان تداوم دارد.

براي گروه بندي كردن نسبت به يك ستون، header آن را به اين قسمت drag و drop كنيد.

استاننام_فروشگاهكدفروشگاهآدرسپيش_شمارهتلفن
 
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > صفحه 1  (تعداد صفحات 18)
تهران اسلامشهر 11 اسلامشهر: خ آيت االه كاشاني نبش خ شهداء 0228 2223736
تهران قدس 62 شهر : قدس خ : آزادي 021 46820183
تهران شهريار 73 شهريار : خ وليعصر جنب بانك رفاه 0262 3246734
تهران تهرانسر 313 تهرانسر - خيابان اصلي - نبش خيابان 12 021 44531313
تهران انديشه 314 جاده ملارد-سرآسياب-ابتداي خيابان امام خميني-روبروي داروخانه اطلس 0261 6450945
تهران آزادي 502 آزادي نبش جيحون 021 66016913
تهران آذربايجان 503 خيابان آذربايجان نبش خيابان خوش وقصرالدشت 021 66876768
تهران مهرآباد 601 سرآسياب مهرآبادجنوبي - كوچه شهيد كوسه لو 021 66655867
تهران اميري 606 خ 16 متري اميري نبش خ حسام الدين 021 55719133
تهران گلي- دفتر منطقه 609 خ مالك اشتر نبش خ جيحون 021 55717001
تهران جي 611 خيابان 21 متري جي نرسيده به خ هاشمي 021 66064617
تهران شمشيري 613 ميدان شمشيري ضلع غربي ميدان 021 66698070
تهران امامزاده حسن 616 خيابان امين الملك ، بعد از كوچه سيد جوادي 021 55717001
تهران جمهوري 405 خيابان جمهوري نرسيده به ميدان بهارستان 021 33911198
تهران سلسبيل 501 خيابان رودكي - بين هاشمي و بوستان
دوشنبه شانزدهم 5 1391 3:22 بعد از ظهر
سال توليد ملي و حمايت از كار سرمايه ملي
ايجاد فرهنگ حمايت از توليد داخلي يكي از اصول پيشرفت در مسير توليد ملي حمايت از كار سرمايه ايراني است.
  ب
سال 1390 با تمام فراز و نشيب‌هاي خويش در عرصه اقتصاد ايران به پايان رسيد و سال 1391 با پيام مقام معظم رهبري در قالب سال توليد ملي با حمايت از كار و سرمايه ايراني آغاز شد. كار و سرمايه دو نهاده اصلي توليد هستند كه صيانت و استفاده كارآمد از آنها منجر به ايجاد توان مناسب براي توليد داخلي خواهد سشد.
يكي از بزرگترين و حياتي‌ترين سرمايه‌هاي كنوني كشور ارز حاصل از صادرات است كه بايد از آن حداكثر استفاده را كرد. تجربه سال‌هاي گذشته نشان داده كه هيچ نرخي در اقتصاد ايران به اندازه نرخ ارز تأثيرگذار بر متغيرهاي توليد، پس انداز، سرمايه‌گذاري و قيمت كالاها و خدمات نيست.
 تغيير شديد قيمت انرژي نتوانست در هيچ يك از اين متغيرها تأثير عمده‌اي داشته باشد،اما همين كه در ماه‌هاي پاياني سال غول خفته ارز بيدار شد تمامي بازارها را با اخلال مواجه كرد. لذا بايد با استفاده از سياست‌هاي مناسب ارزي اين سرمايه حياتي و استراتژيك كشور در اين مقطع حساس را صيانت كنيم. بازار تك نرخي ارز و اعتماد به نيروهاي بازار براي ايجاد تعادل در نرخ ارز مناسب شرايط كنوني اقتصاد ايران نيست و بايد از تجارب دهه 70 براي مديريت اين بازار بهره جوييم.
يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:55 بعد از ظهر

 بر ميتي كه كفنش ايراني نباشد، نماز نمي خوانيم

 


 

رهبر معظم انقلاب با دور انديشي، درايت و توجه به منابع ديني و مصالح عمومي، امسال را سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري كردند. نكته جالب توجه در اين ميان توجه جمعي از علماي اصفهان به همين مفاهيم در سال 1324 هجري است كه در آن، بر مصرف كالاي ايراني تاكيد كرده اند و حتي در استفاده از كاغذ و يا پارچه كفن نيز به اين مهم اشاره كرده اند.

 


 

سال توليد ملي

 علماي اصفهان در اين بيانيه، ضمن اينكه تهيه لباس با پارچه غير ايراني را حرام نمي دانند اما بر استفاده از پارچه ايراني تاكيد مي كنند و حتي در زمينه كفن اعلام مي كنند كه ما بر ميتي كه كفن وي از پارچه ايراني نباشد، نماز نمي خوانيم.

پرهيز از اسراف و ريخت و پاش و همچنين هشدار به معتادان مورد توجه علماي اصفهان قرار گرفته و مي گويند: معتادان مورد احترام نيستند و به منزل آنها نمي رويم.

يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:43 بعد از ظهر
يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:28 بعد از ظهر

نماينده رباط كريم: لازمه اقتصاد مقاومتي توليد ملي است

تهران -عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: لازمه اقتصاد مقاومتي توجه به توليد ملي است و تمام قوا بايد براي تحقق اين امر گام بردارند.

1391/05/15 - 10:57

'ابراهيم نكو ' در گفت وگو با خبرنگار سياسي ايرنا افزود: با نگاهي به نامگذاري سالهاي گذشته توسط مقام معظم رهبري مي توان دريافت كه همواره ايشان در مقاطع مختلف موضوعات اساسي را مطرح فرموده اند .

وي ادامه داد: نامگذاري سال جاري به عنوان سال توليد ملي و حمايت از كار وسرمايه ايراني بيانگر زنگ خطري براي دست اندركاران است تا حواسشان را جمع كنند واگر هر گونه كوتاهي صورت گيرد، هم كشور وهم مردم آسيب خواهند ديد .

نماينده مردم رباط كريم در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: اقتصاد مقاومتي، احساس نيازي براي جامعه است كه مردم در كنار دولتمردان بايد در مسير رشد وتعالي كشور حركت كنند.

يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:25 بعد از ظهر
لاريجاني تاكيد كرد:
حمايت مجلس نهم از توليد داخلي
جام جم آنلاين: رييس مجلس با تاكيد بر تحقق شعار نوروزي مقام معظم رهبري، اظهار داشت: مجلس نهم از توليد داخلي و ايراني حمايت مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، علي لاريجاني در حاشيه سفر به استان مازندران ضمن تبريك سال نو به ملت بزرگ ايران اظهار داشت: اميدواريم سال ۹۱ سالي توام با تلاش موفقيت و بهروزي براي ملت ايران باشد.

وي افزود: با تكيه بر منويات مقام معظم رهبري بايد با اتكا بر توليدات داخلي زمينه رشد و شكوفايي را براي ملت ايران به همراه داشته باشيم.

لاريجاني گفت: تا جايي كه بنده اطلاع دارم منتخبين مردم در خانه ملت از افراد با تجربه، خوش فكر و كارآمد بوده و مي توانند داراي توفيقاتي در حوزه هاي مختلف باشند.

رئيس قوه مققنه يادآور شد: اميدواريم مجلس نهم كه داراي افراد تازه وارد بسياري با ايده هاي خوب و برنامه هاي مدون بوده، بتوانند بسياري از مسائل امروز كشور كه مردم با آن دست و پنجه نرم مي كنند را، رفع كند.

لاريجاني با بيان اينكه موضوع گراني و تورم بايد به طور جدي توسط منتخبان مردم در خانه ملت پيگيري شود و دولت نيز بايد با همكاري مجلس در صدد رفع اين معضلات بر آيد، يادآور شد: براي آنكه مسائل حاشيه اي مدح و ثناگويي فضاي جامعه را مخدوش نكند بايد تعامل مجلس با دولت براي رفع مسائل و مشكلات كشور بيشتر شود.
وي با بيان اينكه هر ميزان كه در مجلس نهم افراد متخصص تر بيشتر باشند تصميمات جامعه به صورت مناسب تر قابليت اجرايي شدن خواهد گرفت، افزود: اگر زمينه ها و بسترهاي لازم براي سرمايه گذاري در حوزه مختلف فراهم شود سبب افزايش نقدينگي و كاهش تورم در بازار خواهد شد.

لاريجاني گفت: اين مهم سبب مي شود تا جلوي دلالي ها گرفته شود و خودكفايي در توليد افزايش يافته و گراني كاهش يابد.

يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:22 بعد از ظهر
استقبال صاحبنظران از نامگذاري سال 91
حمايت از توليد ملي
جام جم آنلاين: در حالي كه رهبر معظم انقلاب سال جاري را به عنوان «توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني» نامگذاري كرده‌اند، بدنه كارشناسي و مديريتي كشور با استقبال از اين نامگذاري، تحقق آن را گره‌گشاي مسائل و مشكلات اقتصادي كشور ارزيابي كردند.

به گزارش خبرنگار ما، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيام نوروزي خود و به سنت سال‌هاي گذشته هدفي اقتصادي براي سال 91 انتخاب و براي دومين سال پياپي بر تقويت ويژه اقتصاد كشور تاكيد كردند.

با اين وجود بر خلاف سال 90 كه نام جهاد اقتصادي را برخود داشت، سال 91 اولويت‌هاي مشخص‌تري را پيش روي مديران و كارشناسان كشور قرار داده است.

توجه به توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني هدفي است كه علاوه بر تقويت اقتصاد ملي، سياست كلي در برخورد با تحريم‌ها و بي‌اثر كردن آن بر اقتصاد كشور را مشخص مي‌كند.

اين در حالي است كه بدنه اقتصاد كشور بويژه بخش خصوصي از كم‌توجهي به توليد ملي همواره گلايه داشته و خواستار جهت دادن به سياست‌ها، برنامه‌ها و بودجه‌ها به اين سو بوده است.

اكنون كارشناسان و مديران مي‌گويند نامگذاري سال 91 به نام توليد ملي اين فرصت را در اختيار دولت و ساير قوا قرار داده كه گام‌هاي موثر و عملي براي رفع موانع حمايت از توليد ملي بردارند، بخصوص آن كه لايحه بودجه 91 هنوز تصويب نشده و مي‌توان در جزءجزء احكام و تبصره‌هاي آن تغييراتي ايجاد كرد تا بودجه به عنوان مهم‌ترين و جامع‌ترين سند دخل و خرج كشور در خدمت حمايت از توليد ملي قرار گيرد.

چهار ضرورت عمده

وزير صنعت، معدن و تجارت درباره نامگذاري امسال از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي با نام «توليد ملي، حمايت از سرمايه و كار ايراني» در گفت وگو با ايرنا عنوان كرد: دراين سال بايد به چهار ضرورت و برنامه عمده حوزه توليد توجه ويژه داشت.

يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:20 بعد از ظهر
در گفت‌و‌گوي «دنياي اقتصاد» با فعالان صنعتي بررسي شد
تبعات بخشنامه جديد بانك مركزي براي توليد
 
گروه صنعت و معدن – در حالي اخبار كمك به بخش توليد به منظور عبور از بحران‌هاي مالي و رشد آن در سال جاري از سوي مسوولان صنعتي و اقتصادي كشور به گوش مي‌رسد كه بانك مركزي در جديد‌ترين بخشنامه خود خبر از توقف خدمات‌دهي به برخي از بدهكاران بانكي داده است؛ بخشنامه‌اي كه در صورت اجرا به طور قطع بسياري از واحدهاي توليدي را با مشكل مواجه خواهد كرد.

 
براساس بخشنامه بانك مركزي آن دسته از بدهكاران بانكي كه اسامي آنها در فهرست مطالبات غيرقابل وصول قرار گرفته است از هرگونه تسهيلات اعم از ريالي و ارزي، گشايش اعتبارات اسنادي و صدور ضمانتنامه اعم از ريالي و ارزي و ارائه دسته چك محروم خواهند شد. بخشنامه مذكور در حالي از سوي بانك مركزي ابلاغ شده است كه سال گذشته نيز چنين بخشنامه‌اي در دستور كار بانك‌ها قرار گرفت كه براساس آن قرار بود واحدهاي گروه «مشكوك الوصول» از دايره «گروه‌هاي معوق» خارج شوند كه به درخواست اعضاي اتاق بازرگاني اين بند از قانون بودجه اصلاح شد تا بخشي از مشكلات بخش توليد پوشش داده شود حال با ابلاغ بخشنامه جديد مي‌توان گفت اجراي طرح‌هايي كه براي حمايت از واحدهاي توليدي در نظر گرفته شده با مشكل مواجه خواهد شد.


صنعت در چرخه بسته
يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:9 بعد از ظهر
واردات خودروهاي تجاري نيازمند مديريت است
 
تاريخ خبر: دوشنبه، 11 ارديبهشت 1391 ساعت: 09:52
 

به گزارش خبر خودرو ، عضو كار گروه حمايت از توليد خواستار مديريت واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: وضعيتي كه در گذشته در بخش راهداري و حمل ونقل جاده اي وجود داشته باعث شده است كشور در زمينه توليد خودروهاي سنگين دچار كمبود شود.

آرمان خالقي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: به همين منظور اجازه واردات برخي خودروهاي سنگين بخصوص در بخش هاي صنعتي داده شده است منتهي هم اكنون به دليل برخي توانمندي ها و خودكفايي ها در اين زمينه مي توانيم اكثر نيازها را در داخل كشور توليد كنيم.

وي افزود: برخي خودروهاي سنگين كه امكان توليد در داخل كشور را ندارند زماني لازم است به كشور وارد شوند كه امكان ارائه خدمات پس از فروش را دارا باشند.

وي خواستار روند "شركت مالكي" در واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: تشكل هايي كه در اين زمينه فعاليت دارند بايد واردات خودرو هاي سنگين را در اختيار بگيرند تا بتوانند طبق تقاضاي مصرف كننده اين خودرو ها را به كشور وارد كنند زيرا در غير اين صورت چنين مجوز هايي تبديل به رانت خواهد شد.

خالقي تاكيد كرد: شركت مالكي باعث خواهد شد كاميون به ميزان مورد نياز متقاضيان وارد كشور شود و به توليد توليدات ملي صدمه اي وارد نشده و از افزايش قيمت نيز جلوگيري شود . بنابراين لازم است وارد كننده علاوه براينكه نياز مشتري را تامين مي كند نيازهاي آينده آن را نيز حدس بزند.

وي تصريح كرد: هم اكنون برخي خودروسازان داخلي كشور به توليد خودروهاي سنگين يورو 4 روي آورده اند كه اين امر مورد تاييد سازمان محيط زيست نيز است و مشتريان نيز حمايت هايي خوبي از اين توليدات به عمل آورده اند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:21 بعد از ظهر

مهدي غضنفري اعلام كرد
تخصيص 2300 ميليارد تومان به واحدهاي صنعتي

گروه صنعت و معدن- تخصيص 300ميليارد تومان تسهيلات به واحدهاي داراي مشكل و اختصاص دو هزار ميليارد تومان منابع مالي به طرح‌هاي نيمه تمام، جديدترين خبرهاي وزير صنعت، معدن و تجارت براي سروسامان دادن به واحدهاي توليدي است. اگر چه وعده اختصاص تسهيلات دو هزار ميليارد توماني به طرح‌هاي نيمه تمام از سال گذشته كليد خورد، اما تحقق آن در سال‌جاري قطعا در پيشبرد پروژه‌ها موثر خواهد بود، آن هم در شرايطي كه بانك‌ها اقدامات سختگيرانه‌تري را براي اعطاي تسهيلات به بخش توليد در پيش گرفته‌اند.

بعد از بخشنامه اخير بانك مركزي مبني بر توقف اعطاي تسهيلات به واحدهاي بدهكار، مهدي غضنفري از تخصيص تسهيلاتي خبر مي‌دهد كه بتواند بخشي از مشكلات واحدهاي توليدي را كه به هر دليلي دچار بحران يا آسيب شده‌اند، پوشش دهد.
وزير صنعت، معدن و تجارت با اعلام خبر تخصيص 300 ميليارد تومان به واحدهاي داراي مشكل مي‌گويد: دولت با درخواست ما براي بنگاه‌هايي كه به هر دليلي دچار بحران يا آسيب شده‌اند و با مسائلي در حوزه مديريت‌، فروش يا قدرت رقابت كمتر مواجه هستند، موافقت كرد و براي اولين بار 300 ميليارد تومان براي سروسامان دادن آنها اختصاص داد. به گفته غضنفري، براي توزيع عادلانه اين يارانه‌ها جدول تقسيم استاني براي31 استان تهيه شده كه از هفته آينده در اختيار استانداران قرار مي‌گيرد تا با دستورالعملي كه در اختيارشان قرار مي‌‌گيرد بنگاه‌هاي توليدي مشكل‌دار را از نظر مالي تامين كنند. غضنفري با بيان اينكه تعداد واحدهاي مشكل‌دار زياد نيست، افزود: با اين حال دولت علاقه‌مند است تا به همين تعداد محدود واحد توليدي كه امكان بازگشت به چرخه توليد را دارند، رسيدگي كند و به اين دليل اعتبار مصوب در اختيار استانداران قرار مي‌گيرد. وي در‌باره نحوه استفاده از اين 300 ميليارد تومان نيز گفت: استانداران مي‌توانند آن را به صورت كمك بلاعوض يا كمك سود تسهيلات بانكي يا به هرشكلي كه نيروي انساني يا تكنولوژي بنگاه نيازمند آن است‌، به كار گيرند.
كارنامه عملكرد منتشر شود

شنبه جهاردهم 5 1391 9:20 بعد از ظهر

لينك خبر در روزنامه دنياي اقتصاد 

 

بدهي واحدهاي توليدي تقسيط مي‌شود؟

توليد در انتظار اجرايي شدن «بند 7» بودجه

غزاله طايفه - بعد از برنامه بازنگري بر بسته سياستي-نظارتي بانك مركزي با هدف كمك به واحدهاي توليدي، حالا مجلسي‌ها نيز با تصويب بندي از لايحه بودجه، با تقسيط وام معوق تسهيلات ريالي و ارزي توليدكنندگان تا پنج سال و بخشوده شدن جريمه خسارت تاخير موافقت كردند.

 


اين مصوبه در حالي است كه فعالان توليدي بارها از عدم اجرايي شدن اين بند در قانون بودجه سال گذشته انتقاد داشته و اعلام كرده‌اند كه بانك‌ها زير بار اجرايي شدن اين مصوبه نمي‌روند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:19 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به تأثير تبليغات كالاهاي خارجي در تضعيف توليدات ملي، گفت: دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد در حال تدوين است.

خبرگزاري فارس: تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي به منظور حمايت از توليدات داخل جزء مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد بود كه متأسفانه به درستي اجرايي نشد.

وي ادامه داد: به همين دليل قرار شد مجدداً مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد مورد بررسي قرار گيرد تا زمينه اجراي آن فراهم شود.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:18 بعد از ظهر

روزنامه دنياي اقتصاد:

 

تعداد مشاهده : 1313 بار كد خبر : IRN- 301790 تاريخ چاپ خبر : يكشنبه 31 ارديبهشت 1391

چهار وعده به صنعتگران

دنياي اقتصاد - مهدي غضنفري از چهار اقدام ويژه اين وزارتخانه در راستاي حمايت از توليد خبر مي‌دهد و مي‌گويد: اخبار خوش حوزه صنعت و توليد به زودي اعلام مي‌شود. اختصاص 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملي به حوزه توليد به صورت ريالي، بازگرداندن سه درصد از منابع بانك صنعت و معدن و كشاورزي و بانك‌هاي تخصصي براي كمك به توليد، فراهم شدن امكان 5 ميليارد دلار «ري فاينانس» و تصويب 10 هزار ميليارد تومان در قالب حمايت از توليد، تازه‌ترين وعده‌هاي غضنفري به صنعتگران است.

 

 

از خبرهاي خوش صنعتي تا انتظار صنعتگران
4 وعده جديد صنعتي محقق مي‌شود؟
گروه صنعت و معدن- داستان كمك به بخش صنعت همچنان ادامه دارد و در آستانه اجراي فاز دوم هدفمندي به نقطه اوج خود نزديك مي‌شود. اختصاص 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملي به حوزه توليد به صورت ريالي، بازگرداندن 3 درصد از منابع بانك صنعت و معدن و كشاورزي و بانك‌هاي تخصصي براي كمك به توليد، فراهم شدن امكان 5 ميليارد دلار «ري فاينانس» از سوي بانك مركزي از طريق بانك‌هاي عامل داخلي و خارجي و تصويب 10 هزار ميليارد تومان در قالب حمايت از توليد، آخرين اخبار خوش وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت براي صنعتگران است.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:17 بعد از ظهر

خبرگزاري ايسنا

كد خبر: 91030603554      شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۹

عضو كارگروه حمايت از توليد:

سهم صنعت از تسهيلات بانكي محقق نشد

سرويس : اقتصادي - صنعت، معدن، تجارت

عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به محقق نشدن سهم صنعت از كل تسهيلات بانكي اعطا شده در سال 1390 گفت: تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي مهمترين نياز فعلي صنايع است.

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ درباره انتظارات صنايع از سيستم بانكي توضيح داد: در جلسه اخير وزيران امور اقتصادي و دارايي و صنعت، معدن و تجارت قرار شد دو وزارتخانه در زمينه تامين منابع مالي موردنياز صنايع به راهكارهاي مشتركي برسند. كه امروز جلسه مقدماتي آن در حال برگزاري است.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:16 بعد از ظهر

هشدار جدي بخش توليد به دولتي‌ها

لينك خبر در روزنامه مردمسالاري

گروه اقتصادي: در سالي كه بنام سال توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري شده است وضعيت واحدهاي توليدي در روزهايي كه بدليل بالارفتن هزينه هاي توليد از يك سو و سخت‌تر شدن تامين نقدينگي واحدها توسط شبكه بانكي كشور از سويي ديگر محل مناقشه دو وزارتخانه امور اقتصادي و دارايي و صنعت ،معدن وتجارت قرار گرفته است بطوريكه چند روز پيش نيز وزرائ دو وزارتخانه مذكور در نشستي مشترك به بررسي مشكلات بخش توليد پرداختند.در همين رابطه روز گذشته نشستي هم با عنوان «هم‌انديشي ارتقاء فضاي كسب و كار با محوريت تامين مالي» در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور مسوولان اين وزارتخانه و چند تن از مديران وزارت اقتصاد به همراه تعدادي از فعالان حوزه بازرگاني و صنعت برگزار شد.

انتقاد از تامين نقدينگي واحدها

در اين نشست كه بيشتر جنبه انتقادي از فعاليت بانك‌ها و حمايت‌هاي محدود آنها از توليد مطرح شد، وزير صنعت، معدن و تجارت نيز نسبت به روش‌هاي محدود تامين مالي توليد انتقاد و از مسوولان وزارت اقتصاد خواست هرچه سريع‌تر روش‌هاي جديد تامين مالي را معرفي كند. در ابتداي اين نشست مسعود موحدي ـ قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت ـ با تاكيد بر اين‌كه مديران بنگاه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي به همراه وزارت اقتصاد و مجلس بايد مشكل سرمايه در گردش توليد را حل كنند، گفت: براي اين موضوع چاره‌اي وجود ندارد، جز اين‌كه روش‌هاي تامين مالي تهيه شود. در ادامه اصغر ابوالحسني ـ معاون بانك و بيمه وزير اقتصاد ـ با انتقاد از اين‌كه اقتصاد كشور ما بانك‌محور است، گفت: توان نظام بانكي براي تامين اعتبار مشخص است و ضمن اين‌كه تامين مالي فقط به بانك و بورس محدود نيست، بلكه بيمه، سرمايه‌گذاري خارجي و بودجه نيز به اين عرصه وارد شوند. وي هم‌چنين با بيان اين‌كه طي دو سه سال اخير كسري‌هاي بودجه دولت از طريق فروش سهام و اوراق مشاركت تامين شده است، گفت:‌ اين روند به يك آسيب‌شناسي نياز دارد. به گزارش ايسنا،پس از اظهار‌نظرهاي مقام‌هاي دولتي، در اين نشست نمايندگان بخش خصوصي به طرح ديدگاه‌هاي خود درباره‌ي مشكلات بخش توليد پرداختند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:14 بعد از ظهر

 كد خبر : DEN- 304117          تاريخ چاپ : پنجشنبه 18 خرداد 1391

«دنياي اقتصاد» بررسي مي‌كند:
تشكل‌ها، زينت المجالس يا اثرگذار؟

لينك مطلب در روزنامه درنياي اقتصاد


گروه صنعت و معدن- تقويت، توسعه و انتظام تشكلي در فعاليت‌هاي اقتصادي بخش خصوصي در حالي بر اساس قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار به يكي از وظايف محوري اتاق ايران در سال جاري بدل شده كه تصدي‌گري دولت از يك سو و آماده نبودن تشكل‌هاي توليدي از سوي ديگر موجب شده تا با گذشت نزديك به يك قرن هنوز سهم تشكل‌هاي خصوصي در تصميمات دولتي نامشخص و غير موثر باشد.

اين در حالي است كه سهم تشكل‌هاي توليدي در بهبود فضاي كسب وكار و رفع مشكلات بخش توليد در كشورهاي توسعه يافته روز به روز بيشتر و نقش آنها اثرگذارتر مي‌شود، اما اين بخش در كشور ما هنوز به دنبال تثبيت حقانيت خود است و نتوانسته جايگاه خود را در ساختار پيچيده و بوروكراتيك دولتي بيابد.
تفاوت ساختاري تشكل‌ها در ايران و كشورهاي توسعه يافته موجب شده تا كارشناسان بازتعريف رابطه تشكل‌ها با دولت را بهترين راهكار براي حل اين معضل عنوان كنند، راهكاري كه اعضاي اتاق بازرگاني ايران نيز بر آن تاكيد داشته و معتقدند كه در سال جاري تشكل‌ها بايد يك اساسنامه منسجم، همسو و يك شكل در اتاق به ثبت برسانند تا با تحقق اين امر به نظام‌مند شدن و تقويت تشكل‌ها كمك شود.
2 عامل ضعف تشكل‌ها

شنبه جهاردهم 5 1391 9:13 بعد از ظهر

هشدار! احتمال واردكننده شدن توليدكنندگان

27 خرداد 1391 ساعت 12:40

 

عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به ادامه روند افزايشي هزينه‌هاي توليد در سال جاري گفت: ادامه وضع موجود تحمل‌ناپذير بوده و ممكن است به تعطيلي واحدهاي توليدي منجر شود.

آرمان خالقي در گفت‌وگو با ايسنا، توضيح داد: در اتفاقي كم‌سابقه شاخص قيمت توليدكننده در كشور از شاخص قيمت مصرف كننده پيشي گرفته كه اين نشان مي‌دهد هزينه‌هاي توليد به شكل سرسام‌آوري در حال افزايش است.

او با اشاره به اعمال سياست تثبيت قيمتها و فشار روي توليدكنندگان اظهار كرد: مسوولان در حالي براي گران نشدن كالاهاي توليد داخل به واحدها فشار مي‌آورند كه قيمت مواد اوليه و نهاده‌هاي توليد بالا رفته است.

او اظهار كرد: سياست تثبيت قيمتها همچنان در حال اجرا بوده و نهادهاي نظارتي با توليدكنندگاني كه قيمت خود را بالا ببرند، برخورد مي‌كند.

اين عضو كارگروه حمايت از توليد با بيان اين‌كه در حال حاضر سود فعاليت در بخش توليد كمتر از بخشهايي مانند خدمات و واسطه‌گري است، تاكيد كرد: به همين دليل در حال حاضر بخش توليد جاذب سرمايه‌‌گذاران نيست و اين باعث مي‌شود كه بسياري از واحدهاي توليدي سياستهاي توليدي خود را تغيير دهند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:7 بعد از ظهر

روزنامه اعتماد

رحيمي از برنامه دولت در آستانه تحريم اتحاديه اروپا خبر داد تامين 24 قلم كالاي اساسي

مقابله با تحريم

گروه اقتصادي|نرگس رسولي

گويا شرايط بد صنعت و معدني و البته اقتصادي در روزهاي اخير كار را به جايي رسانده كه ديگر اختلاف‌نظرها بين تصميم‌سازان نيز رنگ باخته و همگي مي‌خواهند حداقل در فرصت يازده ماهه باقي مانده از دولت دهم سعي كنند اختلاف‌ها را كنار گذاشته و آمارهاي اقتصادي را به اعداد قابل استنادي تبديل كنند كه دولت در پايان زمانش با دست پر پاستور را ترك كند. شايد رسيدن به همين آمار و ارقام بود كه موجب شده معاون اول رييس‌جمهور و وزير صنعت و معدن و تجارت كه تا چندي پيش حرف و حديث‌هاي اختلاف‌نظرهاي آنها زياد به گوش مي‌رسيد و حتي در مقاطعي گزينه‌هاي جايگزين غضنفري نيز به رييس جمهور معرفي شده و منتظر امضاي حكم خود توسط محمود احمدي‌نژاد بودند چنان قوت گرفت كه غضنفري با برگزاري جلسه با خبرنگاران تلويحا از آنها خداحافظي كرد. با اين حال گويا با پادرمياني‌هاي مختلف در هيات دولت اين اختلاف‌نظرها به كناري گذاشته شده است و مجددا غضنفري و رحيمي دست در دست هم در جلسات حاضر شده و اين‌بار با محكوم كردن فرد ديگري در هيات دولت سعي دارند تا در مهلت باقي مانده شرايط وخيم بازار و البته صنعت و معدن كشور را سر و سامان ببخشند. اين همان چيزي است كه ظاهرا موجب شد تا بعد از انتقادات تند محمدرضا رحيمي، معاون اول رييس‌جمهور و غضنفري، وزير صنعت، معدن و تجارت، محمود بهمني را مجاب به خروج از جشن روز صنعت و معدن كند. جشن روز صنعت و معدن كه تا سال گذشته، هر ساله با حضور رييس جمهور به عنوان عالي‌ترين مقام دولت برگزار مي‌شد، امسال كه آخرين سال دولت دهم نيز هست با حضور معاون اول وي و با انتقادات بسيار زياد از سيستم بانكي برگزار شد تا محمدرضا رحيمي به جاي وعده تسهيلات بانكي كه هر ساله از سوي رييس دولت داده مي‌شد، در نخستين سال پس از ادغام وزارت بازرگاني و صنايع و معادن با يكديگر، تحت‌الشعاع اين ادغام حول موضوع روز بحران در بازار گوشت و مرغ انجام شود تا رحيمي به جاي وعده تسهيلات‌دهي به صنعتي‌ها، وعده تامين 24 قلم كالاي اساسي مردم را بدهد و از اين باب محمود بهمني را به باد انتقاد گيرد. وي البته گفت: «بانك مركزي براي اين كار به اندازه كافي ارز اختصاص داده است و به اندازه كافي پول كنار گذاشته‌ايم.» رحيمي حتي خطاب به مردم گفت:

«شما نگران گوشت، ‌مرغ، چاي و شكر نباشيد كه دولت كالاهاي اساسي را تامين مي‌كند.»

شنبه جهاردهم 5 1391 9:4 بعد از ظهر

 

لينك خبر در خبرگزاري فارس

عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس:
پرداخت تسهيلات بانكي به واحدهاي صنعتي بدهكار متوقف شد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به امضاي تفاهمنامه‌اي بين سازمان امور مالياتي و بانك مركزي براي شناسايي واحدهاي صنعتي بدهكار گفت: براين اساس اعطاي تسهيلات به واحدهاي بدهكار كه حتي جزء بدهكاران مشكوك‌الوصول هم محسوب نمي‌شوند، متوقف خواهد شد.

خبرگزاري فارس: پرداخت تسهيلات بانكي به واحدهاي صنعتي بدهكار متوقف شد

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به مراجعه برخي توليدكنندگان به سيستم بانكي براي دريافت تسهيلات و عدم تحقق اين مسئله، اظهار داشت: طبق آخرين تصميم بانك مركزي، واحدهاي صنعتي بدهكار به سيستم بانكي، سازمان تأمين اجتماعي و سازمان امور مالياتي از دريافت وام و تسهيلات بانكي محروم خواهند شد.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:3 بعد از ظهر

در همايش «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» در دانشگاه اميركبير مطرح شد
9 چالش ساختاري بخش توليد

عكس‌ها: نگار متين‌نيا
گروه صنعت و معدن - روز گذشته همايش «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» در حالي با رويكرد علمي و فناورانه در دانشگاه اميركبير برگزار شد كه سخنرانان اين همايش به انتقاد از عملكرد سيستم بانكي كشور و طرح مسائل ساختاري حوزه صنعت و توليد پرداختند.

رييس دانشگاه صنعتي اميركبير در اين همايش چالش‌هاي بخش توليد را در 9 محور طبقه‌بندي كرد و گفت: تورم دو رقمي، عدم‌پرداخت كامل سهم توليد از هدفمندي يارانه‌ها، سياست‌هاي چندنرخي ارز و عدم‌ثبات و آرامش در بازار، هزينه‌هاي تحريم، عدم‌مديريت واردات، عدم‌ثبات قوانين و مقررات، بالا بودن هزينه مالي شركت‌ها در مقايسه با رقباي خارجي، گسترده بودن مجموعه‌هاي شبه دولتي و بدهي سنگين دولت به پيمانكاران از جمله مشكلات بخش توليد است.
ساماندهي امور توليد با تشكيل شورا
از سوي ديگر، امير احمدي جاويد، رييس دانشكده مديريت، علم و فناوري دانشگاه اميركبير در آغاز اين همايش با اشاره به محوريت توليد ملي در سال جاري گفت: براي حمايت از توليد ملي فقط بخش دانشگاه نمي‌تواند كمك كند، بلكه بايد بخش خصوصي و دولتي با هم روي اين مساله كار كنند. وي افزود: مساله توليد به نهادهاي مختلف مرتبط است؛ بنابراين لازم است كه شورايي تشكيل شود كه امور مرتبط با توليد ملي را بين نهادهاي مختلف ساماندهي كند.
4جبهه در توليد
مهدي ايران نژاد، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه صنعتي اميركبير نيز در اين همايش با اشاره به اينكه توليد ملي جبهه‌هاي مختلفي دارد، اظهار كرد: در بحث توليد ملي عرضه‌كننده، مصرف‌كننده، سياست‌گذاران و مسائل فرهنگي دخيل هستند. در بخش عرضه محصولي كه به بازار مي رسد بايد كيفيت و تنوع لازم را داشته باشد. از سوي ديگر، كاهش هزينه تمام شده محصولات و ارائه خدمات پس از فروش نيز از ديگر مواردي است كه در اين رابطه بايد به آن توجه كرد. وي ادامه داد: در جبهه مصرف‌كننده قناعت، پرهيز از مصرف زدگي و تعصب در زمينه استفاده از توليدات داخلي بايد نهادينه شود. ايران نژاد با بيان اينكه در حوزه سياست‌گذاري و قانون، نظام تعرفه‌گذاري و تخصيص تسهيلات مهم است، گفت: جبهه چهارم، جبهه فرهنگي است كه بايد حمايت از توليد داخل را نهادينه كند. وي در ادامه با اشاره به راهكارهاي توليد رقابتي، اظهار كرد: در بحث توليد رقابتي نقش دانش و فناوري مهم است. به طور مثال براي اينكه يك واحد توليدي بتواند سيستم توزيع خود را بهبود دهد، نيازمند دانش و فناوري است. از سوي ديگر كاهش ضايعات، افزايش سرعت توليد و كاهش هزينه تمام شده توليد كالا نيز نيازمند استفاده از فناوري است.

شنبه جهاردهم 5 1391 8:27 بعد از ظهر

عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد
پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اگر مصوبه اخير شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي كفايت نكند، كارگروه حمايت از توليد اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.

خبرگزاري فارس: پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به مصوبه شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغات كالاهاي خارجي، اظهار داشت: اميدواريم با اين مصوبه حمايت از توليد داخل و جلوگيري از تبليغات بي‌رويه محصولات خارجي صورت گيرد.

وي تصريح كرد: شوراي شهر لايحه‌اي‌ يك فوريتي براي اين موضوع تهيه كرده كه از طريق آن، امكان استفاده از توان داخلي و كمك به ساخت محصولات ايراني صورت خواهد گرفت.

شنبه جهاردهم 5 1391 5:6 بعد از ظهر

چانه‌زني صنعت و شوراي پول و اعتبار براي كاهش نرخ سود

گروه صنعت و معدن– نرخ سود تسهيلات بخش صنعت كاهش نيافت؛ تا قرار يك نشست ميان نمايندگان خانه صنعت و معدن با اعضاي شوراي پول و اعتبار گذاشته شود.
عدم اجراي تعهدات داده شده براي حل مشكلات نقدينگي بخش توليداز يك سو و عدم ابلاغ كاهش دو درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي تاكنون از سوي ديگر را مي‌توان عمده دليل تشكيل اين جلسه دانست.

برخي از كارشناسان معتقدند تمايل بانك‌ها به افزايش نرخ سود بانكي و عدم توانايي بخش صنعت در پرداخت سود تسهيلات را مي‌توان در رده مشكلاتي دانست كه هنوز براي آن راهكاري انديشيده نشده است. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا با اجراي وعده‌هاي داده شده از جمله اختصاص 37 درصد از منابع بانك‌ها به اين بخش، بخشودگي جرايم ديركرد، تقسيط پنج ساله معوقات بانكي،كاهش دو درصدي سود تسهيلات بانكي تعادل ميان سيستم بانكي و بخش توليد ايجاد خواهد شد و آيا اين جلسه مي‌تواند گره گشاي مشكلات بخش توليد باشد؟ براي رسيدن به اين پرسش‌ها بايد در انتظار تشكيل اين جلسه بود، اگرچه هنوز زمان برگزاري آن مشخص نيست.
حل مشكلات بانكي دليل تشكيل جلسه
محمدرضا مرتضوي، رييس خانه صنعت و معدن تهران در خصوص دلايل تشكيل جلسه با شوراي پول و اعتبار به «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد: مشكلات واحدهاي توليدي درباره كاهش نرخ سود بانكي، اظهارات مطرح شده از سوي رييس كل بانك مركزي، عدم حمايت شوراي پول اعتبار از بخش توليد و... از جمله دلايلي است كه موجب شد تشكيل چنين جلسه‌اي در دستور كار قرار گيرد. به گفته رييس خانه صنعت و معدن تهران بانك‌ها هنوز برنامه اي براي بخش توليد در نظر نگرفته‌اند كه اين امر سردرگمي بخش صنعت را به همراه داشته است اين در حالي است كه بانك‌ها مدعي هستند بيش از توان خود تسهيلات در اختيار بخش توليد قرار داده اند.
مرتضوي در ادامه مي‌گويد: علاوه بر اينكه در سال جاري هنوز برنامه‌اي براي بخش صنعت در نظر گرفته نشده تعهدات پيشين نيز هنوز عملياتي نشده كه اين امر سلب اعتماد بخش توليد را به همراه داشته است. توقف «ال.سي» ارزي از يك سو و دريافت 120 درصدي ارزش كل كالا براي گشايش «ال. سي» ريالي از سوي ديگر از جمله دلايلي است كه رييس خانه صنعت و معدن تهران معتقد است كه برطرف كردن آنها نيازمند مسير روشني است كه بايد از سوي بانك مركزي، شوراي پول و اعتبار و متصديان بانكي تدوين شود. علاوه بر مشكلات به وجود آمده بر سر باز كردن «ال.سي» ريالي و ارزي اعمال محدوديت‌هاي بين‌المللي دليل ديگري است كه مرتضوي معتقد است براي عبور از آن بايد محدوديت‌هاي پولي داخلي برداشته شود. رييس خانه صنعت و معدن تهران درباره اينكه شوراي پول و اعتبار در اين زمينه چه اقدامي مي‌تواند صورت دهد، مي‌گويد: شوراي پول و اعتبار مواردي كه اقتصاد كشور با آن درگير است را بررسي كرده و راهكارهاي عبور از آن را به شركت‌ها و نهادهاي غيردولتي ارائه مي‌كند تا بتوانند براي عبور از بحران راهكار در نظر بگيرند. رييس كل بانك مركزي در روز صنعت و معدن خبر از كاهش دو درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي داد كه در صورت اجرا مي‌تواند بخش كوچكي از مشكلات بخش توليد را پوشش دهد. وعده‌اي كه هنوز اجرايي نشده، به طوري‌كه به گفته رييس خانه صنعت و معدن تهران كاهش دو درصدي سود تسهيلات هنوز به مرحله عملي نرسيده و ضمانتي نيز براي اجراي آن وجود ندارد. به گفته مرتضوي در صورت اجراي اين مصوبه نيز بانك‌ها راهكاري براي عملياتي نكردن آن در نظر خواهند گرفت تا بخش توليد بيش از پيش در فشار قرار گيرد، چراكه بانك‌ها نيز نقدينگي كافي براي اختصاص تسهيلات ندارند، از سوي ديگر كاهش سود تسهيلات به ضرر آنها خواهد بود به همين دليل در صورت الزام براي اجرا راهكارهايي براي دور زدن آن در نظر خواهندگرفت.
تعادل ايجاد شود

شنبه جهاردهم 5 1391 5:3 بعد از ظهر

 

اقتصادي - صنعت و معدن و اشتغال
شماره : 13910421001006
91/04/24 - 10:31
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد
پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اگر مصوبه اخير شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي كفايت نكند، كارگروه حمايت از توليد اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.
آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به مصوبه شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغات كالاهاي خارجي، اظهار داشت: اميدواريم با اين مصوبه حمايت از توليد داخل و جلوگيري از تبليغات بي‌رويه محصولات خارجي صورت گيرد.
شنبه جهاردهم 5 1391 4:59 بعد از ظهر
عدم اعطاي تسهيلات به شركت هاي خودروساز با شوك اقتصادي براي كشور همراه خواهد بود
چهارشنبه، 4 مرداد 1391
ساعت: 11:41
  Wednesday, July 25, 2012
كد خبر: 185071

 

 

 

 

به گزارش خبر خودرو، عضو هيئت مديره و عضو كميته تخصصي كارگروه حمايت از توليد خانه صنعت – معدن و تجارت با اشاره به اختصاص 2 هزار ميليارد تومان تسهيلات به دو شركت خودروساز داخلي از محل صندوق توسعه ملي ، گفت: عدم اعطاي تسهيلات به خودروسازان جهت مرتفع نمودن معضلات مربوط به نقدينگي آنها قطعاً موجب بروز شوك در اقتصاد ملي كشور مي گردد.

 

آرمان خالقي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو،افزود:تورم اعلام شده از سوي مراجع مربوطه ، كاهش توان مالي و نيز افت توليد را در واحد هاي صنعتي  رقم زد چراكه قدرت خريد خودروسازان را جهت خريد مواد اوليه و قطعات مورد نياز به شدت كاهش داده است.

وي ضمن تاكيد بر ضرورت حمايت از شركت هاي خودروساز جهت ايجاد شرايط مساعد به منظور ادامه روند فعاليت، ابراز داشت: انتظار اين است كه در پي اين تزريق مالي (پرداخت 2 هزار ميليارد تومان)شاهد رشد كمي و كيفي محصولات گروه خودرويي و حركت موثر شركت هاي خودروساز در راستاي تحقق اين مهم  باشيم .

وي بر لزوم اختصاص  بخشي از اين تسهيلات به پرداخت مطالبات معوقه شركت هاي قطعه ساز تاكيد كرد و گفت: انتظار قطعه سازان از شركت هاي خودروساز ، افزايش خريد قطعات داخلي، كاهش مدت زمان باز پرداخت مطالبات مي باشد .

نكته مهمي كه خالقي در ادامه سخنان خود به آن اشاره نمود اين است كه  بعضاً شركت هاي قطعه ساز به منظور تامين مواد اوليه مورد نياز اقدام به خريد نقدي مي نمايند اين در حاليست كه فروش قطعات توليدي به شركت هاي خودروساز را به صورت نسيه و بلند مدت انجام مي دهند و همين امر موجب بروز معضلاتي  در مسير توليد آنان مي گردد.

وي يادآور شد: البته بايد توجه داشت كه اعطاي تسهيلات 2 هزار ميلياردي به شركت هاي خودروساز وابسته به چگونگي تفاهم نامه هايي كه بانك مركزي اخيراً با سازمان امور مالياتي كشور مبني بر ارائه مفاسه حساب مالياتي و عدم دارا بودن بدهي معوقه بانكي مي باشد

شنبه جهاردهم 5 1391 4:56 بعد از ظهر

عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد
خودروهاي لوكس و موز در اولويت ۱۰گانه دريافت ارز/ تدوين طرح جديد توسط مجلس

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با انتقاد از قرار گرفتن برخي كالاهاي غيرضروري مانند خودروهاي شاسي بلند و موز در ۱۰ اولويت دريافت ارز دولتي يا ارز حاصل از صادرات، گفت: نحوه تخصيص ارز دولتي به واردات كالاها در طرحي توسط مجلس تعيين خواهد شد.

خبرگزاري فارس: خودروهاي لوكس و موز در اولويت ۱۰گانه دريافت ارز/ تدوين طرح جديد توسط مجلس

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به اولويت‌بندي 10 گانه كالاها براي دريافت ارز دولتي توسط وزارت صنعت، اظهار داشت: كالاهاي غيرضروري بايد از اين ليست خارج شوند.

وي با بيان اينكه قرار است طرحي از طرف مجلس در مورد نحوه تخصيص ارز دولتي به بخش‌هاي مختلف تنظيم شود، تصريح كرد: از طريق اين طرح كالاهاي غير ضروري از دريافت ارز دولتي خارج مي‌شوند كه البته بايد مشخص شود مرجع تشخيص اين مسئله چه سازماني خواهد بود.

وي ادامه داد: ارز دولتي بايد براي تهيه مواد اوليه، قطعات و ماشين‌آلات ضروري كه در داخل امكان تهيه و توليد ندارند اختصاص يابد و اين مسئله در اولويت طرح مجلس قرار گيرد.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:43 بعد از ظهر

وي درباره اين‌كه بانك‌ها به تجار و فعالان اقتصادي گفتند كه اولويت 3، 4 و 5 تا اطلاع ثانوي ارز مرجع نمي‌گيرند، گفت: اين اولويت‌ها حذف نشده‌اند، اما تأمين ارز 1226 توماني براي كالاهاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشكي و مواد اوليه كارخانجات، در اولويت قرار دارد.
وي با اشاره به مصوبه 24 ميليارد دلاري دولت براي تأمين ارز مرجع به منظور واردات كالاهاي اساسي و مواد اوليه كارخانجات تصريح كرد: هم‌اكنون به صراحت به سيستم بانكي اعلام شده است كه در مرحله اول تأمين ارز مرجع، ارجحيت با اولويت‌هاي 1 و 2 است و چنانچه بانك‌ها بتوانند مشكل نقل و انتقالات ارزي را حل و فصل كنند، اولويت‌هاي بعدي نيز مي‌توانند ارز 1226 توماني دريافت كنند.به گفته كرمانشاهي، با توجه به اين‌كه كالاهاي اساسي كشور در اولويت تأمين قرار دارند، منطقي نيست وقتي ارز مرجع بايد به واردات آنها اختصاص يابد تا نياز كشور تأمين شود، همين ارز به اولويت‌هايي اختصاص يابد كه مي‌توانند از ارز حاصل از صادرات نيز استفاده كنند.وي اظهار داشت: اولويت بندي دهگانه ميزان ارجحيت كالاها و مواد اوليه در تأمين ارز 1226 توماني را نشان مي‌دهد بنابراين هرچقدر كه سيستم بانكي بتواند در تدارك ارز مرجع، موفق‌تر عمل كند، اولويت‌هاي بعدي نيز ارز مرجع مي‌گيرند؛ در غير اين صورت اولويت با كالاهاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشكي و مواد اوليه ضروري برخي كارخانجات است.كرمانشاهي اعلام كرد: واردات در مقابل صادرات ممنوع نيست بلكه تسهيل شده است، چراكه ثبت سفارش گزينه‌اي داشته كه اظهارنامه را بايد ارائه مي‌دادند، اما هم‌اكنون اين موضوع لازم نيست؛ به اين معنا كه هر فردي كه صادرات كالا انجام مي‌دهد، مي‌تواند از تمامي كالاها به كشور وارد كند، در اين ميان اگر كالاي وارداتي كالاي اساسي باشد ارز مرجع مي‌گيرد، در غير اين صورت بايد از ارز حاصل از صادرات استفاده كند.
خودروسازان بايد ارز مرجع بگيرند
نجار قائم مقام مديرعامل ايران‌خودرو نيز درباره عدم پرداخت ارز مرجع براي واردات قطعات خودرو گفت: از روز پنجشنبه دو دسته (دارو و مواد غذايي) از گروه‌هاي كالاهايي كه مي‌توانند ارز مرجع بگيرند مشخص شد.
اما در بين اولويت‌ها بخش قطعات منفصله خودرو نيست لذا واردكنندگان اين بخش مجبورند با دلار آزاد، قطعات و مواد اوليه مورد نياز خودرو‌هاي داخلي را وارد كنند. بطور قطع چنين اتفاقي ثبات بازار خودرو را خواهد گرفت و قيمت‌ها نوسان خواهد داشت و از آنجا كه خودروسازان نقدينگي مناسبي ندارند نمي‌توانند با چنين شرايطي به تعهدات خود عمل كنند.وي يادآور شد: زماني‌كه قيمت قطعات خودرو ثبات نداشته باشد، قطعاً قيمت خودروهاي نهايي نيز تحت تأثير قرار خواهد گرفت.نجار درباره ادامه همكاري با برند پژو نيز اظهار داشت: زماني كه جنرال‌موتورز قصد داشت به صورت نقدي 7 درصد از سهام پژو را خريداري كند شرط كرد كه همكاري پژو با ايران و زمان آن با هماهنگي جنرال‌موتورز باشد به همين علت همكاري‌ها دچار مشكل شده است.
وي افزود: عدم همكاري پژو با ايران براي آن مجموعه مشكلات متعددي را ايجاد كرده است.
جالب آن‌كه شركت پژو فرانسه با اشاره ضمني به زيان خود از تحريم‌ها عليه ايران تصريح كرده است تحت تأثير اين تحريم‌ها فروش سي‌كي‌دي اين شركت در نيمه نخست ۲۰۱۲ با كاهش 1/31 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به 143 هزار دستگاه رسيد.شركت فرانسوي پژو سيتروئن در گزارش عملكرد خود در نيمه نخست 2012 به كاهش شديد فروش خود در اثر تحريم‌ها عليه ايران اذعان كرد.اين گزارش افزود: «تحريم‌هاي فزاينده عليه ايران تأمين مالي فروش واحدهاي سي‌كي‌دي به مقصد ايران را غيرممكن ساخت كه در نتيجه اين شركت فروش چنين واحدهايي به ايران در نيمه نخست سال 2012 و در راستاي مقررات بين‌المللي را متوقف كرد.»
قائم مقام مديرعامل ايران‌خودرو درباره پرداخت هزار ميليارد تومان به اين مجموعه گفت: با پرداخت اين پول شرايط توليد بهبود خواهد يافت و مي‌توان بخشي از بدهي‌ها به قطعه‌سازان را جبران كرد.
گروه خودروسازي سايپا هم كه اين روزها كاهش توليد را تجربه مي‌كند بشدت نسبت به پرداخت هزار ميليارد تومان نظر مثبتي دارد و اظهار داشتند سايپا به قطعه‌سازان بدهي زيادي دارد و همين امر سبب شده قطعه‌سازان نتوانند براي خريد مواد اوليه اقدام كنند به همين علت پرداخت هزار ميليارد تومان مي‌تواند چرخ سايپا را بچرخاند.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:40 بعد از ظهر

لينك خبر در روزنامه ايران 9/5/1391

 

ارز مرجع فقط براي كالاهاي اساسي و دارو

خودروسازان از ضرورت دريافت ارز دولتي مي گويند

مرجان اسلامي‌فر

پرداخت ارز دولتي كه چندي پيش در 10 گروه كالايي طبقه‌بندي شد، براساس آخرين خبرها تنها دو دسته اول اين گروه كالايي مي‌توانند از ارز هزار و 226 توماني استفاده كنند و مابقي كالاها در صورت لزوم در اولويت پرداخت تسهيلات قرار خواهند گرفت. در اين دو دسته، دارو و تجهيزات پزشكي و مواد غذايي گنجانده شده است. حال در اين ميان خودرو و قطعات خودرو كه در دسته‌هاي چهارم و پنجم ديده شده‌اند حائز اولويت براي دريافت ارز مرجع نيستند. از اين رو روز گذشته خودروسازان نسبت به اين موضوع گلايه كردند و اظهار داشتند كه پرداخت ارز مرجع براي حوزه توليد بايد در اولويت قرار گيرد.
البته وزير صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان وعده داده است كه بزودي قطعات خودرو نيز در اولويت پرداخت ارز دولتي قرار مي‌گيرد تا اين بخش دچار مشكل نشود، چرا كه ارز آزاد باعث افزايش قيمت خودروها خواهد شد.
همچنين آرمان خالقي عضو كارگروه حمايت از توليد درباره پرداخت ارز دولتي براي قطعات خودرو اين گونه اظهار داشت كه قطعات و مواد اوليه خودرو جزو نيازهاي وارداتي است و بايد اين بخش‌ها در اولويت پرداخت تسهيلات قرار گيرند. بدين جهت براي آن كه قطعات خودرو با قيمت‌هاي بالا به دست خودروسازان نرسد پرداخت ارز هزار و 226 توماني ضروري است.
وي يادآور شد: بخش توليد نبايد از شمول ارز مرجع خارج شود زيرا در آينده اشتغالزايي و ارزش افزوده كشور تحت‌الشعاع قرار مي‌گيرد و صنعت لطمه خواهد خورد.
وي با بيان اين‌كه با تصويب استفاده دو دسته گروه كالايي از ارز دولتي، واردكنندگان قطعات خودرو بايد از ارزهاي حاصل از صادرات استفاده كنند، متذكر شد: در شرايطي كه توليد خودرو 36 درصد كاهش يافته و اين بخش با كمبود سرمايه در گردش مواجه شده است، پرداخت ارز بايد در اولويت قرار گيرد.
پرداخت 2 هزار ميليارد تومان ضروري است
عضو كارگروه حمايت از توليد خاطرنشان كرد: براي آن كه تبعات منفي تحريم مهار شود دولت با جديت بايد از بخش توليد حمايت كند، در اين راستا پرداخت 2 هزار ميليارد تومان مي‌تواند تسهيل كننده شرايط توليد خودرو باشد.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:22 بعد از ظهر

لينك خبر در روزنامه دنياي اقتصاد

 

 

 
 

 كد خبر : IRN- 311808              تاريخ چاپ خبر : چهارشنبه 11 مرداد 1391

در جلسه كميسيون «صنايع و معادن» و «اصل 90» بررسي شد

«تسهيلات» محور گفت و شنود دولتمردان و بخش توليد

گروه صنعت و معدن- «مشكل گشايي و رونق واحدهاي توليدي» محور نشستي بود كه وزراي صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و رييس كل بانك مركزي را به جلسه مشترك كميسيون‌هاي صنايع و معادن و اصل 90 مجلس با حضور تشكل‌هاي بخش خصوصي كشاند. نشستي كه سهم صنعت و معدن از تسهيلات بانكي مهم‌ترين سوال نمايندگان مجلس و بخش خصوصي از دولتمردان بود.

 

 

در حال حاضر توليدكنندگان در صنايع مختلف با مشكلات متعددي در زمينه تسهيلات بانكي، همچنين سود معوقات روبه‌رو هستند كه دولت و بانك‌مركزي بايد براي رفع آنها چاره‌انديشي كنند. موضوعي كه در صورت عدم تزريق نقدينگي به واحدهاي توليدي و صنايع مختلف، امكان ادامه كار براي بسياري از اين واحدها را سلب مي‌كند. در اين ميان مجلسي‌ها ديروز با برگزاري جلسه‌اي مشترك، راهكارهاي رفع مشكلات مالي واحدهاي توليدي را مورد بررسي قرار دادند و تصميم گرفتند براي رفع مشكلات توليد سلسله جلسات متعددي را در دستور كار قرار دهند.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:16 بعد از ظهر
X