معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405732
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

واحد فرآوري زيتون در استان قزوين فعاليت مي كند به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران قزوين معاون مدير صنايع تبديلي كشاورزي استان قزوين با بيان اين خبر اظهار داشت : به منظور ساماندهي فعاليتهاي واحدهاي توليد روغن زيتون تاكنون 1300 واحد در مناطق مختلف استان با ظرفيت بالاي يك تن شناسايي شده است.
مصلايي در ادامه با اشاره به آغاز ساماندهي طرح هاي سنتي عمل آوري زيتون در استان افزود: با اجراي اين طرح مكان هاي نگهداري غيربهداشتي زيتون در مناطق مختلف استان شناسايي شده تا بتوانيم سيستم هاي سنتي را به مدرن تبديل كرده و به ارتقاء سطح كيفي و بهداشتي محصول كمك كنيم.
اين مسئول تصريح كرد : در اجراي اين طرح كه با همكاري معاونت بهداشتي و غدا و داروي دانشگاه علوم پزشكي و سازمان جهاد كشاورزي انجام مي شود رعايت ضوابط بهداشتي براي تمامي واحدهاي فرآوري و عمل آوري الزامي خواهد شد تا به اين واحدها هويت لازم نيز داده شود.

جمعه بیست و هفتم 5 1391 7:51 بعد از ظهر
پرورش كرم ابريشم و احياء صنعت نوغانداري از بيكاري پنهان كشاورزان جلوگيري مي كند.

مديرعامل شركت ابريشم ايران با اعلام اين خبر به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گيلان گفت: پرورش كرم ابريشم علاوه بر امكان استفاده از تمامي نيروي فعال، فرصت به كارگيري بخش غيرفعال جامعه روستايي از قبيل زنان، كودكان و سالخوردگاني كه توان انجام كارهاي كشاورزي ندارند، را فراهم مي سازد.

فرزام پوررمضان افزود : سرمايه گذاري در اين رشته در مقايسه با پاره اي از فعاليتهاي توليدي كمتر و بازگشت سرمايه سريعتر و در بيشتر نقاط كشور قابل اجراست.

وي ، با اشاره به اينكه فعاليتهاي نهالكاري و توسعه مزارع توت با امكانات موجود كشاورزان قابل انجام است، گفت: كشت توت در كنار انهار، حاشيه رودخانه ها، آبراهها، مسيلها، حاشيه روستاها، اطراف مزارع به صورت تك درخت يا مجتمع و تحت شرايط مختلف آب و خاك عملي است.

جمعه بیست و هفتم 5 1391 7:49 بعد از ظهر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صمد پورسلطاني رئيس كميسيون كشاورزي و صنايع غذايي اتاق بازرگاني استان آذربايجان غربي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران، با بيان اين مطلب گفت: كشاورزي از مهمترين بخش هاي اقتصادي كشور بوده و 80 درصد نيازهاي خوراكي، يك چهارم محصول ناخالص داخلي و يك سوم اشتغال كشور را تامين مي كند.

وي گفت: افزايش توليد ملي،‌ امنيت خوراكي، افزايش ارزش افزوده، جلوگيري از خروج ارز، صدور مواد خام اوليه كشاورزي و كاهش واردات محصولات خوراكي از آثار قابل توجه در توسعه اقتصاد كشاورزي است.

جمعه بیست و هفتم 5 1391 7:46 بعد از ظهر

مدير هماهنگي ترويج سازمان جهاد كشاورزي استان اردبيل ازموفقيت اجراي طرح پرورش قارچ خوراكي دكمه اي در استان خبر داد .

اسماعيل آبروش با اشاره به اين مطلب كه از سال 1384تا كنون بيش از 94 نفر از زنان و دختران روستايي در قالب شبكه توليدي قارچ خوراكي صدفي فعاليت دارند گفت : تعداد 10 نفر نيز از سال 90 در كار پرورش قارچ دكمه اي مشغول به فعاليت هستند.

وي هدف عمده طرح را ايجاد اشتغال پايدار و كسب در آمد براي زنان روستايي و فارغ التحصيلان علاقه مند در مناطق روستايي بيان نمود و افزود : هم اكنون در شهرستان كوثر با اجراي اين طرح براي 20 نفر اشتغالزايي صورت گرفته است و بعنوان مثال مي توان به خانم معصومه حاتم سروري اشاره نمود كه به همراه همسر و 3 فرزند دختر كه داراي تحصيلات دانشگاهي نيز هستند با انگيزه انجام كارهاي توليدي از تهران به روستا آمده و با راهنمايي هاي اداره ترويج شهرستان و حمايت مديريت ترويج استان و كسب آموزش ها و مهارت هاي لازم در امر توليد و پرورش قارچ خوراكي صدفي و دكمه اي با علاقه و جديت قابل تقدير به فعاليت دراين رشته مشغولند و در حال حاضر نيز با توليد حدود 1 تن قارچ خوراكي در هر دوره پرورش كسب درآمد مي نمايند.

جمعه بیست و هفتم 5 1391 7:39 بعد از ظهر
73-19.jpg

مدير هماهنگي ترويج سازمان جهاد كشاورزي استان اردبيل از موفقيت اجراي طرح پرورش قارچ خوراكي دكمه‌اي در استان خبر داد.

 

 

 

"اسماعيل آبروش" درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با اشاره به اين‌كه از سال 1384 تاكنون بيش از 94 نفر از زنان و دختران روستايي در قالب شبكه توليدي قارچ خوراكي صدفي فعاليت داشته‌اند، خاطرنشان كرد:هدف عمده از اجراي اين طرح، ايجاد اشتغال پايدار و كسب درآمد براي زنان روستايي و فارغ التحصيلان علاقه‌مند فعاليت در مناطق روستايي است.

 

 

 

 

وي افزود: هم اكنون در شهرستان كوثر با اجراي اين طرح براي 20 نفر اشتغال ايجاد شده است. به عنوان مثال، يك خانواده با انگيزه انجام كارهاي توليدي از تهران به روستا آمده و با راهنمايي‌هاي اداره ترويج شهرستان و حمايت مديريت ترويج استان و كسب آموزش‌ها و مهارت‌هاي لازم براي توليد و پرورش قارچ خوراكي صدفي و دكمه‌اي با علاقه و جديت به فعاليت دراين رشته مشغول شده‌اند. در حال حاضر نيز با توليد حدود يك تن قارچ خوراكي در هر دوره پرورش، كسب درآمد مي‌كنند.

جمعه بیست و هفتم 5 1391 7:32 بعد از ظهر

 

كشاورزي و دامپروري در اقتصاد ايران حائز اهميت است. از سال 1368 تا 1373 بخش كشاورزي 8/27 درصد از توليد ناخالص داخلي ايران (GDP) را تشكيل داده و 1/26 درصد از جمعيت فعال كشور در اين بخش به توليد اشتغال داشته‏اند. بخش زيادي از صادرات كشور، محصولهاي كشاورزي و روستايي است. زنان روستايي نيمي از جمعيت روستايي كشور هستند و در تمامي فعاليتهاي توليدي دوشادوش مردان به توليد و سازندگي اشتغال دارند. اين نوشته با ارائه آمار، سعي در تبيين نقش اين توليدكنندگان خستگي‏ناپذيردارد.


 

زنان و توسعه كشاورزيزنان روستايي بيشتر فعاليتهاي توليدي در بخش كشاورزي را انجام مي‏دهند. طبق آمار موجود حدود 5/6 ميليون نفر از زنان روستايي به طور مستقيم در كاشت، داشت و برداشت محصولهاي‏كشاورزي حضور فعال دارند. علاوه بر اين، دختران روستا از كودكي به فعاليت كشاورزي و دامپروري مشغول مي‏شوند.


پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 6:7 بعد از ظهر

مدير جهادكشاورزي شهرستان زنجان، نقش زنان روستايي را در توليد محصولات مختلف كشاورزي، دامي و صنايع روستايي، اساسي و محوري اعلام كرد.

قدرت‌الله سليماني روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، حمايت از تشكل‌هاي زنان روستايي راازجمله برنامه‌هاي كاري جهادكشاورزي برشمرد وگفت:
خلاقيت و برنامه‌ريزي صحيح و اصولي درجهت آموزش زنان روستايي يك عنصر اصلي براي توانمندسازي آنها محسوب مي‌شود.

وي افزود: زنان روستايي بعنوان قشر مهمي از مخاطبان اصلي برنامه‌هاي آموزشي و ترويجي جهادكشاورزي، بخش عمده‌اي را تشكيل مي‌دهند.

به‌گفته سليماني، براساس آموزش‌هاي ارايه شده، يك مورد شركت تعاوني و دو مورد تشكل زنان روستايي، امسال در شهرستان زنجان تشكيل شده است.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 6:4 بعد از ظهر

امروزه اهميت توسعه روستايي و نقش حياتي آن در توسعه و پيشبرد كشور بر هيچ كس پوشيده نيست و به باور كارشناسان و دست اندركاران امر، تحقق اين امر مهم بيش از هر چيز ديگري در گرو توسعه منابع انساني است به همين اعتبار اولويت رشد و توسعه منابع انساني بر ساير وجوه توسعه روستايي ، امري انكارناپذير مي نمايد. پس توسعه منابع انساني عامل كليدي و پيش شرط براي دستيابي به توسعه پايدار روستايي است و رسيدن به اهداف توسعه بدون استفاده از نيمي از پيكره جامعه يعني زنان ، امري غير ممكن خواهد بود و به همين دليل زنان روستايي آموزش ديده نقش موثري در توسعه روستايي خواهند داشت . با توجه به اينكه زنان روستايي وظايف و نقشهاي متعددي  بر عهده دارند از جمله  همسر، مادر، توليدكننده  محصولات زراعي و شريك در فعاليتهاي دامداري، كاشت،داشت ،برداشت،فرآوري،بازاررساني  و فعاليت در امور خانه و... با وجود اين زن روستايي با محدوديت ها و تنگناهاي زيادي روبرو هستند.آنها در دسترسي به زمين،اعتبارات و نيز خدمات ترويجي نسبت به مردان مشكلات بيشتري دارند.زنان روستايي بيشتر فعاليتهاي توليدي در بخش كشاورزي را انجام مي دهند. طبق آمار موجود حدود 5/6 ميليون نفر از زنان روستايي بطور مستقيم در

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 6:3 بعد از ظهر
زنان يكي از ستون هاي مهم در كشاورزي ايران هستند كه مشاركت 50 درصدي آنها را مي توان در توليد برنج مشاهده كرد.

روح بخش هاشمي، كارشناس ارشد برنامه ريزي روستايي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران گفت: به طور قطع نمي توان نقش زنان را در توليد محصولات كشاورزي ناديده گرفت. براساس آمار و اطلاعات به دست آمده، 50 درصد زنان در تمام طرح كشاورزي مشاركت دارند.
وي گفت: توانمندي زنان روستايي و توجه به دانش افروزي آنان براي توليد يك محصول با كيفيت با توجه به نقش روز افزون زنان در كشاورزي بايد در دستور كار قرار گيرد.
وي تاكيد كرد: تجهيز زنان كشاورز به دانش روز كشاورزي جهت ورود به عرصه هاي ملي و ايجاد امكانات مناسب براي حضور زنان كشاورز در جامعه كشاورزي كشور امري ضروري است.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 6:1 بعد از ظهر

زنان نيمي از منابع انساني جهان را تشكيل مي‌دهند كه نقش ويژه‌اي در اقتصاد جهاني دارند. عرصه فعاليت زنان نيز همانند مردان تمام شاخه‌هاي توليدي، خدماتي، آموزشي، بازرگاني و... را تشكيل مي‌دهد. زنان روستايي و عشايري نيز همانند ساير افراد جامعه نقش ارزنده‌اي در توسعه آن ايفاء مي‌نمايد. اما واقعيت‌ها بازنماي اين كه زنان با وجود مشاركت در بسياري از فعاليتها در سطح روستا، از جايگاه و رتبه خاص اجتماعي برخوردار نيستند و در خصوص استعدادهاي بالقوه آنان به منظور افزايش توليد و درآمد به ويژه در مناطق محروم برنامه‌ريزي مدوني صورت نپذيرفته است: بخش كشاورزي يكي از كانون‌هاي مهم فعاليت زنان را تشكيل مي‌دهد كه عمدتا نيازمند مشاركت گسترده زنان مي‌باشد. ضايعات خرما از عوامل مهم در كاهش توليد و درآمد مناسب براي بهره‌برداران است كه اثرات منفي بر درآمد نخل‌كاران خصوصا مناطق دوردست

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 5:59 بعد از ظهر

 

چهارشنبه 19 بهمن 1390 نقش موثر زنان روستايي در توليد محصولات كشاورزي و تامين غذاي سالم

مديركل دفتر امور زنان روستايي و عشايري وزارت جهاد كشاورزي گفت: هم اكنون بخش عظيمي از محصولات كشاورزي و تامين غذاي سالم در كشور توسط زنان روستايي توليد مي شود. به گزارش ايرنا، 'فروغ السادات بني هاشم' در همايش زنان روستايي استان قزوين به نقش زنان روستايي در جامعه اشاره كرد و افزود: زنان روستايي در توليد و اقتصاد خانوار و جامعه بسيار كوشا و موثر هستند.

وي اظهار داشت: در جامعه روستايي، خانواده واحد توليدي است و بيشتر محصولات مصرفي توسط اعضاي خانواده و بويژه زنان روستايي توليد مي شود كه اين امر نشان دهنده نقش موثر زنان در اقتصاد كشور است. بني هاشم توليد محصول سالم تر بدون استفاده از سم و كود شيميايي را از سياست ها و برنامه هاي مهم وزارت جهاد كشاورزي عنوان و تصريح كرد: خوشبختانه اين فعاليت سال هاي زيادي است كه در بيشتر خانواده هاي روستايي انجام مي شود. وي اضافه كرد: وظيفه داريم كه آموزش هاي لازم را به روستاييان تبيين كرده و اطلاعات لازم را در خصوص ضررهاي ناشي از استفاده نهاده هاي بيروني را در اختيار آنها قرار دهيم.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 5:56 بعد از ظهر
فرماندار شهرستان كنگاور:
زنان در تحقق شعار امسال حضوري فعال خواهند داشت

خبرگزاري فارس: فرماندار شهرستان كنگاور گفت: زنان ايراني به‌عنوان يكي از اركان اصلي جامعه، نقش مهمي در توسعه و پيشرفت كشور دارند.

خبرگزاري فارس: زنان در تحقق شعار امسال حضوري فعال خواهند داشت

به گزارش خبرگزاري فارس از كرمانشاه عصر ديروز حشمت‌الله عزيزي در جلسه‌اي كه براي تجليل از بانوان شهرستان كنگاور برگزار شد اظهار كرد: زنان در همه عرصه‌هاي نظام از مبارزات ضد ستم‌شاهي گرفته تا دوران دفاع مقدس نقش پررنگي داشته‌اند.

عزيزي اضافه كرد: زنان ايراني به‌عنوان يكي از اركان اصلي جامعه، نقش مهمي در توسعه و پيشرفت كشور دارند.

وي افزود: نقش برجسته زنان در تربيت نسل آينده و اثرگذاري بالاي اجتماعي آنان، اهميت حضور موفق اين قشر از جامعه را در عرصه‌هاي گوناگون بيش از پيش آشكار مي‌سازد.

فرماندار شهرستان كنگاور ادامه داد‌: نقش زنان در صحنه‌هاي انقلاب بيش از مردان بوده است و حضور زنان در صحنه‌هاي مختلف از زمان بعد از انقلاب پررنگ شده است.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 5:52 بعد از ظهر
مدير ترويج جهاد كشاورزي استان اردبيل:
اشتغال زنان روستايي زمينه‌ساز افزايش توليد بخش كشاورزي شده است

خبرگزاري فارس: مدير هماهنگي ترويج جهاد كشاورزي استان اردبيل گفت: ايجاد فرصت‌هاي اشتغال براي زنان روستايي به توانمندي اقتصادي و افزايش درآمد و بهره‌وري بخش‌هاي مختلف كمك كرده است.

خبرگزاري فارس: اشتغال زنان روستايي زمينه‌ساز افزايش توليد بخش كشاورزي شده است

به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، اسماعيل آبروش عصر امروز در مراسم برگزاري كارگاه آموزشي پرورش قارچ خوراكي ويژه زنان روستايي اظهار داشت: اين كارگاه با شركت 80 نفر از تحصيل‌گران زن روستايي، توليدكنندگان و فارغ‌التحصيلان علاقمند به بخش كشاورزي به همت مديريت جهاد كشاورزي شهرستان اردبيل به مدت چهار روز در اردبيل برگزار شد.

وي تصريح كرد: توليد قارچ خوراكي از جمله طرح‌هاي اشتغالزايي است كه به دليل توجيه اقتصادي مناسب و امكان اجرا در مناطق مختلف روستايي مورد استقبال زنان روستايي قرار گرفته است.

آبروش نقش بسيار مهم اين اشتغال را در درآمدزايي و توسعه كارآفريني در زيرمجموعه‌هاي اين حوزه يادآور شد و خاطرنشان كرد: اگر روستاييان ما از لحاظ درآمد و بهره‌وري توليد به غناي واقعي برسند و گرايشي به زندگي شهرنشيني نداشته باشند به يقين بهتر مي‌توان حوزه اشتغال در اين بخش را سر و سامان داد.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 5:48 بعد از ظهر
در جلسه بررسي نقش زنان در اشتغال، نظم و امنيت ‌روستايي مطرح شد
زنان روستايي الگوي فعاليت هستند/ زنان روستايي يك مدير و برنامه‌ريز ‌هستند

خبرگزاري فارس: كارشناس ارشد جغرافيا و برنامه‌ريزي روستايي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رشت، زنان روستايي را الگوي فعاليت دانست و توجه به زنان روستايي را مورد تاكيد برنامه‌ريزان و دست‌اندركاران مسايل روستايي قرار داد.

خبرگزاري فارس: زنان روستايي الگوي فعاليت هستند/ زنان روستايي يك مدير و برنامه‌ريز ‌هستند

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، صفيه باقري عصر امروز در جلسه بررسي نقش زنان در اشتغال، نظم و امنيت جوامع روستايي در واحد رشت، اظهار كرد: دستيابي به توسعه و بهبود كيفيت زندگي از طريق اشتغال، نظم و امنيت جزو آرمان‌هايي است كه همواره ذهن بشر را به خود مشغول مي‌كند.

وي، با بيان اينكه نقش زنان در برنامه توسعه بايد مشخص و بر توانمندي آنها تاكيد شود، افزود: در تمام جوامع، زنان روستايي يك عامل مهم در رسيدن به اهداف مهم روستايي مطرح بوده‌اند و نيمي از نيروي انساني مورد نياز توسعه هستند اما به دلايل مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در عمل كمتر مورد توجه برنامه‌ريزان و دست‌اندركاران مسايل روستايي قرار گرفته‌اند.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 5:45 بعد از ظهر
مديركل دفتر امور زنان روستايي وزارت جهاد كشاورزي:
زنان روستايي در كشاورزي نقش مؤثري دارند

خبرگزاري فارس: مديركل دفتر امور زنان روستايي و عشايري وزارت جهاد كشاورزي گفت: زنان روستايي در توليد محصولات كشاورزي، دامي و تأمين غذاي سالم نقش مؤثري دارند.

خبرگزاري فارس: زنان روستايي در كشاورزي نقش مؤثري دارند

به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين به نقل از روابط عمومي تعاون روستايي استان قزوين فروغ‌السادات بني‌هاشم در بازديد از طرح‌هاي واحد امور زنان روستايي استان قزوين بيان كرد: بانوان روستايي در توليد و اقتصاد خانوار و جامعه نقش مهمي بر‌عهده دارند و تاكنون قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي خود را به خوبي نشان داده‌اند.

بني‌هاشم با تأكيد بر ضرورت افزايش دوره‌هاي آموزشي براي بانوان خاطرنشان كرد: براي بهبود نقش زنان روستايي در اقتصاد خانواده و نيز توليد محصولات كشاورزي با كيفيت بيشتر، برگزاري دوره‌هاي آموزشي به منظور بالابردن سطح اطلاعات كشاورزي زنان روستايي ضروري است و با ارائه آموزش‌هاي لازم مي‌توان از ظرفيت‌هاي زنان استفاده بهينه كرد و جايگاه زنان روستايي را ارتقا بخشيد و براي تحقق اين امر تلاش بيشتري انجام مي‌دهيم.

پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 5:40 بعد از ظهر
از آلمان و ژاپن تا ايران

عصرايران ؛ جعفر محمدي - سال 1390 از سوي رهبر معظم انقلاب سال "جهاد اقتصادي" نامگذاري شد و اينك در حالي سال 1391 خورشيدي را شروع كرده ايم كه به عنوان "توليد ملي ؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني" ناميده شده است.

تأملي در باب نام هاي دو سال اخير نشان مي دهد كه "جهاد اقتصادي" عنواني كلي بوده و "توليد ملي ؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني" ، توضيح مبسوط تر آن جهاد اقتصادي است. به بيان ديگر ، اين دو نام در ادامه يكديگر اين معنا را به ذهن متبادر مي كنند كه "جهاد اقتصادي" هرگز محقق نخواهد بود جز از طريق "توليد ملي" و توليد ملي هم صرفاً با "حمايت از كار و سرمايه ايراني" ميسر خواهد شد.

در تببين بيشتر اين موضوع مي توان دو الگوي ژاپن در شرق آسيا و آلمان در اروپا را مورد بررسي قرار داد. ؛ اگر امروز مي بينيم كه كشور ژاپن در جهان اقتصاد حرفي براي گفتن دارد يا كالاي ساخت آلمان ، اعتبار ويژه اي براي خود دست و پا كرده ، به اين خاطر است كه در آن كشورها ، "توليد ملي در سايه حمايت از كار و سرمايه ملي" شكل گرفته است.

ژاپن - جنگ جهاني دوم
ژاپن در جنگ جهاني دوم


ژاپن در جريان جنگ جهاني دوم ، به كشوري ورشكسته و آلمان به مملكتي كمر شكسته تبديل شد و مردم در حالي نظاره گر پايان خفت بار جنگ جهاني بودند كه از شهرها و اقتصادشان چيزي جز تل خاكستر باقي نمانده بود.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 7:12 بعد از ظهر

 

 

شركت مشهد روستا در سال 1375 ه.ش در 24 كيلومتري نيشابور در محدوده قدمگاه با هدف توليد سبزي خشك تاسيس گرديد. نيشابور در سبزي كاري هم از لحاظ كيفيت و هم از لحاظ كميت داراي موقعيت خوبي است تا جايي كه سبزي نيشابور در استان خراسان معروف است و اين  همجواري كارخانه و مزارع دليل انتخاب محل آن مي باشد. البته تهيه مواد اوليه از ديگر نقاط كشور كه مستعد پرورش سبزي مي باشند نيز انجام مي شود كه به دليل موقعيت جغرافيايي ايران اين امكان در فصول مختلف سال انجام مي شود.
كارخانه مشهد روستا در زميني به مساحت 8000 متر مربع و با زير بناي 3400 متر مربع مي باشد. تعداد نيروي انساني كه به طور مستقيم در اين واحد توليدي مشغول به كار مي باشند 120 نفر مي باشند. جهت سهولت در تهيه مواد اوليه خود كارخانه نيز در زميني به مساحت 3.5 هكتار اقدام به كاشت و برداشت سبزي كرده كه با اين كار حلقه توليد را تكميل تر كرده است.
چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 7:5 بعد از ظهر
معاون استاندار كردستان تاكيد كرد
ايجاد خوشه‌هاي توليدي در روستاهاي كردستان

خبرگزاري فارس: معاون هماهنگي و امور عمراني استاندار كردستان گفت: براي تقويت زيرساخت‌هاي توسعه ايجاد خوشه‌هاي توليدي در روستاهاي استان ضروري است.

خبرگزاري فارس: ايجاد خوشه‌هاي توليدي در روستاهاي كردستان

اردوان نوسودي در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در سنندج با بيان اينكه براي تقويت زيرساخت‌هاي توسعه، ايجاد خوشه‌هاي توليدي در روستاهاي استان ضروريست، اظهار داشت: روستاها يكي از مهم‌ترين زيربناهاي اقتصادي كشور محسوب مي‌شوند.
وي با اشاره به اينكه تقويت زيرساخت‌ها از جمله ارتقا سطح بازدهي اقتصادي روستاها راه رسيدن به خودكفايي را هموار خواهد كرد، افزود: شناسايي مزيت‌هاي نسبي و ظرفيت‌هاي موجود در روستا مي‌تواند زمينه جذب سرمايه در اين مناطق را فراهم كند.
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار كردستان ادامه داد: صنايع دستي و صنايع تبديلي جانبي و بسته‌بندي از جمله راه‌هاي توسعه اقتصادي در روستاها است كه تحقق آن اشتغال پايدار در مناطق ياد شده را در پي‌خواهد داشت.
نوسودي بر تغيير شيوه دستي به كارگاهي در بخش توليد روستايي تاكيد كرد و خواستار حركت اين بخش به سمت توليد انبوه و اقتصادي شدن شد.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 7:3 بعد از ظهر
بخشدار گناوه:
بستر توليد و اشتغال در روستاها مورد توجه باشد

خبرگزاري فارس: بخشدار مركزي گناوه گفت: بستر توليد و اشتغالزايي در روستاها در سال جديد در دستور كار قرار گيرد.

خبرگزاري فارس: بستر توليد و اشتغال در روستاها مورد توجه باشد

به گزارش خبرگزاري فارس از گناوه ضرغام مرداني صبح امروز در نخستين كميته عمران روستايي بخش مركزي در سال جديد با حضور بخشدار، مسئولان شهرستان، شوراها و دهياران در سالن اجتماعات فرمانداري گناوه با تسليت ايام فاطميه گفت: يكي از اهداف تشكيل اين جلسه برنامه‌ريزي براي تكميل پروژه‌هاي عمراني نيمه تمام و تعريف پروژه‌هاي جديد در روستاهاي بخش مركزي است.

مرداني با اشاره به پيام راهبردي نوروزي مقام معظم رهبري بيان كرد: با استفاده از تمامي ظرفيت‌ها، منابع موجود در روستاها اعم از انساني و طبيعي زمينه و بستر توليد و اشتغالزايي در روستاها در سال جديد در دستور كار قرار گيرد.

بخشدار مركزي گفت: شوراها و دهياران هر چه سريع‌تر نسبت به جمع‌بندي پروژه‌هاي سال جديد اعم از احداثي و تكميلي طبق اولويت‌بندي و اهميت اجراي آنها برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام دهند.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 7:1 بعد از ظهر
كانديداي مجلس نهم:
توجه به توليد و اشتغال روستاها ضرورت دارد

خبرگزاري فارس: كانديداي مجلس نهم گفت: محروميت‌زدايي و توجه به توليد و اشتغال روستاها امري ضروري است و بايد در اولويت قرار گيرد.

خبرگزاري فارس: توجه به توليد و اشتغال روستاها ضرورت دارد

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، غلامعلي جعفرزاده عصر امروز در جمع مردم بخش سنگر، مهم‌ترين هدف توسعه را توانمند كردن انسان‌ها خواند و اظهار كرد: امروز توسعه در روستاها كه ظرفيت‌ بالايي دارند بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي افزود: مناطق روستايي با فراهم آوردن محيط زيست سالم و پايدار، نقش مهمي در توسعه ملي بر عهده دارند.

عضو هيئت علمي دانشگاه گيلان، توسعه روستايي و ارتقاي سطح رفاه روستاييان را از اهداف اصلي برنامه توسعه در طول پنج دهه گذشته در ايران ناميد و تصريح كرد: با اين وجود مناطق عقب ‌مانده روستايي از اين برنامه‌‌ها بهره چنداني نبرده‌اند و نابرابري بين مناطق شهري و روستايي افزايش ‌يافته و درصد قابل ‌توجهي از روستاييان همچنان از فقر مطلق رنج مي‌برند.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 6:57 بعد از ظهر
معاون استاندار سيستان‌وبلوچستان:
توليد محوري در روستا يك اصل ديگر است

خبرگزاري فارس: معاون برنامه‌ريزي استاندار سيستان‌‌وبلوچستان گفت: توليدگرايي و توليدكننده بودن از ويژگي‌هاي اساسي يك زندگي روستايي است كه اين امر را بايد توسعه داد.

خبرگزاري فارس: توليد محوري در روستا يك اصل ديگر است

به گزارش خبرگزاري فارس از زاهدان، رجبعلي شيخ‌زاده امروز در همايش تعامل دانشگاه و نهادهاي متولي توسعه روستايي و شهري اظهار داشت: مدل مطلوب توسعه الگويي مبتني بر معنويت است و در جهان‌بيني اسلامي ثروت، قدرت و علم، وسيله رشد انسان و زمينه‌ساز برقراري عدالت حكومت حق و دنياي آباد بوده بر اين اساس ما مي‌توانيم بحث رشد و تعالي را جايگزين امر توسعه در نظر بگيريم.

وي افزود: يكي از نمونه‌هاي بارز توسعه، توسعه مديران آن جامعه است و مديرانند كه توسعه را رقم مي‌زنند لذا بايد به توسعه مديران و توسعه مديريت اهتمام ورزيد و مديران شايسته‌اي را براي امر توسعه شهري و روستايي تربيت كرد.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 6:52 بعد از ظهر
در راستاي طرح‌هاي اشتغالزايي انجام شد
پرورش اردك ارگانيك در مازندران

خبرگزاري فارس: مدير كميته امداد شهرستان ساري گفت: در اجراي طرح‌هاي اشتغال كميته امداد شهرستان ساري اردك در زمين كشاورزي به روش ارگانيك پرورش يافت.

خبرگزاري فارس: پرورش اردك ارگانيك در مازندران

 قنبر بريماني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساري بيان داشت: در اجراي طرح‌هاي اشتغال كميته امداد شهرستان ساري در روستاي خارخون كياسر موفق به پرورش اردك در زمين كشاورزي به روش ارگانيك شديم.

مدير كميته امداد شهرستان ساري مقدار انرژي ورودي به مزرعه و افزايش مقدار عملكرد كيلوگرم بر هكتار را مهم‌ترين ويژگي پرورش همزمان اردك و كشت برنج ذكر كرد و گفت: اين طرح از نظر اقتصادي نيز سود خوبي را نصيب كشاورزان مي‌كند.

بريماني افزود: پرورش اردك در زمين كشاورزي موجب مي‌شود تا اين حيوان بسياري از علف‌هاي هرز كوچك و ريزي كه در زير آب قرار  دارند و همچنين بذر علف‌هاي هرز را مورد تغذيه قرار داده و با منقار و پاهاي خود در اثر هم‌زدن و جابه‌جايي گل‌ها از رشد علف‌هاي هرز جلوگيري كرده و تقريبا تمام علف‌هاي هرز را ريشه‌كن مي‌كند.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 6:51 بعد از ظهر

نايب رئيس كميسيون اجتماعي مجلس:
توليد در روستاها سبب اشتغالزايي پايدار مي‌شود

خبرگزاري فارس: نايب رئيس كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي گفت: توليد در روستاها سبب اشتغالزايي پايدار شده و در راستاي حفظ منابع نيز نقش مهمي دارد.

خبرگزاري فارس: توليد در روستاها سبب اشتغالزايي پايدار مي‌شود

به گزارش خبرگزاري فارس از عنبرآباد، فرج‌الله عارفي ظهر امروز در همايش دهياران در اين شهرستان اظهار داشت: تاكنون تلاش‌هاي بسياري از طريق فرمانداري عنبرآباد در راستاي توسعه شهرستان عنبرآباد صورت گرفته است كه جاي تقدير دارد.

وي افزود: مردم بيش از اين حق دارند از امكاناتي كه دولت فراهم مي‌كند، برخوردار شوند، بنابراين مسئولان بايد تمام تلاش خود را در اين زمينه انجام دهند.

عارفي با اشاره به اينكه يكي از غني‌ترين معادن مس كشور در شهرستان عنبرآباد وجود دارد، تصريح كرد: بايد در راستاي استخراج و فرآوري مس اين معدن تلاش شود تا به صورت عملي به مرحله توليد برسد.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 6:43 بعد از ظهر

 

نقش روستا در توليد ملي

* آبدانان- بهروز مرداني

از قديم‌الايام از روستا به عنوان توليد كننده بخش اعظم نيازهاي اوليه بشريت و قطب توليد نام برده مي‌شد و امروزه نيز كشورهايي كه در روستاها سرمايه‌گذاري مي‌كنند از رشد اقتصادي بالا‌تري برخوردار بوده چرا كه علاوه‌بر ايجاد اشتغال پايدار باعث رونق اقتصادي منطقه و خودكفايي كشور در توليد محصولات كشاورزي و دامي كه اصلي‌ترين نياز انسان هستند نيز مي‌شوند. به طور كلي در اين گونه كشورها توليد ناخالص داخلي افزايش و نرخ بيكاري كاهش پيدا مي‌كند.

استان ايلام به دليل موقعيت جغرافيايي خاص در بخش صنايع بزرگ تبديلي سرمايه‌گذاري چنداني صورت نگرفته و بنا به گفته كارشناسان در بخش كشاورزي و دامپروري از پتانسيل بالايي برخوردار است و اين قاعده در شهرستان آبدانان پررنگ‌تر نمود پيدا مي‌كند به سبب اينكه تقريباً فاقد كارخانه صنعتي مي‌باشد و منبع درآمد اكثر مردم كشاورزي و دامپروري است اين در حالي است كه طي ساليان گذشته توجه آنچناني به اين بخش (روستا) نشده و بر اثر سهل‌انگاري مسؤلين زيرساختهاي مهم ازبين رفته و موجب خالي‌شدن روستا از سكنه و مهاجرت به شهرها گشته است. و از آنها كه زندگي شهري در اين منطقه بيشتر به يك مصرف‌كننده مي‌ماند و لذا توليدي نيز در كار نيست بنابراين باعث ناهنجاريهاي اجتماعي شده و مشكلاتي نيز به همراه خواهد داشت. روزگاري كه اكثر مردم شهرستان (آبدانان) در روستا و عشاير،‌گذران زندگي مي‌كردند علاوه بر تأمين نيازهاي خود بخشي از نيازهاي ديگر مناطق كشور با صادرات محصولات كشاورزي و دامي مرتفع مي‌نمودند. ليك با پيشرفت تكنولوژي و گسترش صنعت و رشد زندگي ماشيني توان رقابت ميان زندگي سنتي با زندگي صنعتي از بين رفت آن هم به دليل نداشتن برنامه‌ريزي صحيح و مدون و برآورده كردن نيازهاي اساسي روستانشينان عملاً شاهد خالي شدن آنها از سكنه يا اينكه به مصرف كننده تبديل شدند.

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:31 بعد از ظهر
بافت هاي فرسوده را احيا كنيد 

درحالي كه مسئولان تاكنون سياست هاي زيادي را جهت احياي بافت هاي فرسوده شهرهاوروستاهاي كشور به اجرا درآورده اند اما خرابي ها ي حاصل از زلزله هايي كه هرچند وقت يكبار دركشورروي مي دهد بيانگرآن است كه احياي چنين بافت هايي توجه ويژه تري را طلب مي كند به ويژه آنكه دليل آمار بالاي مرگ و مير دراثر زلزله نامقاوم بودن برخي از سازه هاي روستايي و درحقيقت فرسود گي آنها گزارش شده است.

براساس اين گزارش، زلزله در ايران بارها رخ داده است و هر بار روستا ها و بافت هاي فرسوده شاهد بيشترين آمار تلفات درپي اين حادثه بوده اند. بارها از سوي سياست گذاران در اين عرصه آمارها و ارقامي مبني بر ميزان واحدهاي احيا شده در روستاها و شهرهاي كوچك و بافت هاي فرسوده در كشور اعلام شده است ولي در نهايت پس از وقوع هر حادثه طبيعي، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دليل عدم مقاوم سازي واحدهاي مسكوني هستيم.
بنياد مسكن، به عنوان متولي اصلي احياي بافت هاي فرسوده روستاها و شهرهايي با جمعيت زير ۲۵هزارنفرتاكنون سياست هايي متفاوتي را جهت تشويق مالكان بافت هاي فرسوده روسيايي به اجرا درآورده است اما عدم استقبال مالكان بيانگر آن است كه روستاييان توانايي مالي مناسب براي مقام سازي سرپناه خودرا نداردند.
كارا نبودن سياست هاي بنياد مسكن و دولت جهت مقاوم سازي مسكن هاي موجوددرروستاهاي كشور نتيجه اش ان مي شود كه هرچند وقت يكبار شاهد مرگ و مير روستاييان دراثر بلاياي طبيعي باشيم از اين رو به جد بايد تغيير اساسي درسياست هاي اين نهادكه امام راحل بنيانگذار آن بود صورت گيرد.
ميزان و نحوه بازپرداخت اقساطي كه بنيادمسكن جهت مقاوم سازي مسكن روستايي درنظر گرفته است به هيچ عنوان نخواهد توانست انگيزه مناسبي براي مقاوم سازي مسكن روستايي ايجادكند. چراكه بازپرداخت ماهي ۱۰۰هزارتومان جهت وامي ۱۰ميليوني براي مقاوم سازي مسكن روستايي براي روستاييان برخي از مناطق كشور به هيچ شكل امكان پذير نيست زيرا برخي از افرادي كه درروستاها زندگي مي كنند تنها منبع درآمد قابل اطمينانشان يارانه نقدي است. از سوي ديگر با توجه به رشد قيمت مصالح و همچنين هزينه بالاي حمل و نقل مصالح به برخي از روستاهاي موجود دركشور وام ۱۰ميليوني را براي بهسازي بافت هاي روستايي بسيار ناچيز جلوه مي دهد. همچنين مهندس محمدي مديركل محترم بنيادمسكن انقلاب اسلامي آذربايجان شرقي درسالروز تاسيس بنيادمسكن انقلاب اسلامي قبل ازخطبه هاي نمازجمعه مورخ ۱۸/۱/۹۱ رفع محروميت ازچهره روستاهاوتبديل خانه هاي فرسوده وقديمي روستائيان به خانه هاي مقاوم وامن راازجمله اهداف بنيادمسكن انقلاب اسلامي دانسته بود وازآغاز اجراي طرح ويژه بهسازي ونوسازي مسكن روستايي درآذربايجان شرقي وهمچنين اتمام نوسازي ۷۰ هزارواحدمسكوني روستايي در منطقه خبرداده بود.
حال به فرض آنكه آمارارائه داده شده از سوي مدير عامل بنياد مسكن انقلاب اسلامي آذربايجان شرقي صحيح باشد كاش كه اين ۷۰هزارواحد احيا شده درسه روستايي قرارداشت كه هم اكنون بسياري از ساكنان آن ديگر نيازي به بهسازي مسكن خودندارند.
زلزله زدگان ۱۲ميليون وام مي گيرند

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:20 بعد از ظهر
آقاي وزير زمان آن نرسيده است كه براي دلجويي از اسيب ديدگان و پوشش عملكرد ضعيفتان در كنار هم زبانهاي اذري خود رفته و به آنها وعده نوسازي ساختمانهايشان را بدهيد؟

پايگاه خبري تحليلي صنعت حمل و نقل ايران (تين نيوز) با انتشار يادداشتي، به بررسي عملكرد وزارت راه و ساختمان در باره بافت هاي فرسوده روستايي و البته عدم حضور فعال در ماجراي زلزله اهر  پرداخته و از وزير آذري زبان راه و ساختمان كه حتي در محل حادثه حاضر نشده  هم به شدت انتقاد كرده است. در يادداشت منتشر شده توسط "تين نيوز" آمده است:

در حالي كه سه روز از زلزله شمال شرق كشور مي گذرد اما هيچ خبري از متولي ساخت و ساز و عمران كشور نيست و ظاهرا علي نيكزاد وزير راه و شهرسازي كماكان در مرخصي پس از تصادفش در جاده فيروزكوه به سر مي برد!

اين در شرايطي است كه ظاهرا در نبود رييس جمهور و وزير راه و شهرسازي،محمد رضا رحيمي معاون اول رييس جمهور  براي التيام درد هموطنان آذري از ساخت واحدهاي تخريب شده در بازده زماني دو ماهه خبر مي دهد تا علي نيكزاد بعد از سپري شدن دوران مرخصي استعلاجي و البته پس از مراجعت از سفر حج در معيت آقاي رئيس جمهور، در مواجه با خبر وقوع زلزله در روستاهاي ورزقان و اهر و اسكو بداند كه بايد ساخت و ساز اين روستاها را در دستور كار ويژه خود قرار داده و همچون پروژه‌هاي مسكن مهر كه روزها و ماه‌ها را براي افتتاح و اتمام به سال تبديل مي‌كنند بلاتكليف روي دست دولت باقي نگذارد.


نيكزاد در كنار احمدي نژاد و هيئت همراه در مسجد النبي - مدينه


روزه سكوت نيكزاد
البته روال حاكم در تمام دنيا درچنين مواردي كه حادثه اي غيرقابل پيش بيني رخ مي دهد حضور وزير مربوطه به عنوان متولي اصلي ساخت وساز در محل حادثه حاضر مي شود اما ظاهرا علي نيكزاد روزه سكوت اختيار كرده و كما اين كه در مناطق زلزله زده حاضر نشد كه پيام تسليتي نيز و يا وعده اي دلگرم كننده نيز به زلزله زدگان آذري هم زبان خود نداد.

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:16 بعد از ظهر

*تخريب 60درصدي روستاهاي مناطق زلزله‌زده*

حـادثـه خـبـر نـمـي‌كـنـد؛ فرسودگي‌ بافتهاي مسكوني همچنان جان مي‌گيرد

» سرويس: اقتصادي - راه و ساختمان

بر اساس آمارهاي اوليه حدود 115 روستا در مناطق زلزله‌زده شمالغرب ايران بين 40 تا 60 درصد تخريب شده‌ است. البته تخريب برخي از اين روستاها را به دليل بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل بايد صد درصد حساب كنيم.

 

 

به گزارش خبرنگار مسكن خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، زلزله در ايران بارها رخ داده‌ است و هر بار روستا‌ها و بافت‌هاي فرسوده شاهد بيشترين آمار تلفات درپي اين حادثه بوده‌اند. بارها از سوي سياست‌گذاران در اين عرصه آمارها و ارقامي مبني بر ميزان واحدهاي احيا شده در روستاها و شهرهاي كوچك و بافت‌هاي فرسوده در كشور اعلام شده‌ است ولي در نهايت پس از وقوع هر حادثه‌ طبيعي، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دليل عدم مقاوم‌سازي واحدهاي مسكوني هستيم.

 

علي رغم ارايه‌ي اين اعداد و ارقام تاكنون بارها و بارها با وقوع زلزله‌هايي نظير زلزله رودبار، بم و منطقه شمالغرب كشور، اصلي‌ترين عامل بالا بودن تعداد كشته‌شدگان وجود بافت‌هاي فرسوده و واحدهاي مسكوني كه مقاوم‌سازي نشده‌اند، اعلام شده‌ است. ‌

 

اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا مسوولان مربوطه برنامه جدي‌تري براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده در كشور دارند؟! آيا در حوادث طبيعي ديگري كه خداي ناكرده در كشور رخ مي‌دهد بازهم بايد شاهد بالا بودن تعداد مرگ و ميرها به دليل عدم مقاوم سازي بافت‌هاي روستايي و شهري باشيم؟!

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:12 بعد از ظهر

روزنامه جمهوري اسلامي
24/05/1391
سرويس خبر: اقتصادي

فرسودگي‌ بافتهاي مسكوني روستايي، عامل اصلي افزايش تلفات بلاياي طبيعي

 

 براساس آمارهاي اوليه حدود 115 روستا در مناطق زلزله‌زده شمال غرب ايران بين 40 تا 60 درصد تخريب شده‌ است البته علت تخريب برخي از اين روستاها را بايد بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل بدانيم.
زلزله در ايران بارها رخ داده‌ است و هر بار روستا‌ها و بافت‌هاي فرسوده شاهد بيشترين آمار تلفات درپي اين حادثه بوده‌اند. بارها از سوي سياست‌گذاران در اين عرصه آمارها و ارقامي مبني بر ميزان واحدهاي احيا شده در روستاها و شهرهاي كوچك و بافت‌هاي فرسوده در كشور اعلام شده‌ است ولي در نهايت پس از وقوع هر حادثه‌ طبيعي، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دليل عدم مقاوم‌سازي واحدهاي مسكوني هستيم.
به گزارش ايسنا، با وجود ارايه‌ اين اعداد و ارقام تاكنون بارها و بارها با وقوع زلزله‌هايي نظير زلزله رودبار، بم و منطقه شمال غرب كشور، اصلي‌ترين عامل بالا بودن تعداد كشته‌شدگان وجود بافت‌هاي فرسوده و واحدهاي مسكوني كه مقاوم‌سازي نشده‌اند، اعلام شده‌ است.
اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا مسئولان مربوط برنامه جدي‌تري براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده در كشور دارند؟! آيا در حوادث طبيعي ديگري كه خداي ناكرده در كشور رخ مي‌دهد بازهم بايد شاهد بالا بودن تعداد مرگ و ميرها به دليل عدم مقاوم سازي بافت‌هاي روستايي و شهري باشيم؟!
فرسودگي در پهنه وسيعي از سطح ايران امروزه يكي از معضلات جدي كشور تلقي مي‌شود. جديت اين موضوع از آن جهت است كه وقوع زلزله در ايرن با توجه به گسل‌هاي فراوان در آن گريزناپذير بوده و نقطه اصلي آن هم در بافت‌هاي فرسوده شهري و روستايي خواهد بود.

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:11 بعد از ظهر

احمدرضا سيدعليان روز پنجشنبه در جشنواره گوسفند كردي در بجنورد افزود: براي ارتقا بهره وري و افزايش توليد فرآورده هاي خام دامي در كشور سند 10 ساله تدوين شده است. وي ...

ايران پرتو اخبار اقتصادي احمدرضا سيدعليان روز پنجشنبه در جشنواره گوسفند كردي در بجنورد افزود: براي ارتقا بهره وري و افزايش توليد فرآورده هاي خام دامي در كشور سند 10 ساله تدوين شده است. وي ادامه داد: براي تدوين اين سند 32 نشست و 160 ساعت كاري فني و علمي با تعامل دانشگاههاي مرتبط در سطح كشور برگزار شده است. او گفت: در اين طرح گوسفندداري در سه سامانه مرتعي عشايري، مرتعي(پس چر) و بسته(صنعتي)، تركيب نژادي طراحي مي شود تا با استفاده از مخازن ژني، توليد در اين بخش اقتصادي شود. معاون فني مركز اصلاح نژاد دام افزود: اكنون در سطح كشور 28 نژاد گوسفند وجود دارد، با اجراي اين سند در پي آن هستيم با افزايش بهره وري مخازن ژني دام كشور كه با مخازن نفتي برابري مي كند، توليدات اين بخش حفظ و اقتصادي شود. وي گفت: معاونت مركز اصلاح نژاد دام تاكنون چهار برنامه توسعه براي اصلاح نژاد گوسفند و بز در سطح كشور با اعتبارات اندك تخصيصي انجام داده كه با اجراي طرح ملي پرورش و اصلاح نژاد گوسفند و بز حمايت از اين بخش شتاب مي گيرد. او در ادامه برگزاري جشنواره گوسفندي كردي در خراسان شمالي را با هدف حفظ و حراست از نژادهاي اصيل در هر منطقه ضروري دانست و افزود: علاوه بر اين برپايي اينگونه جشنواره ها در مناطق ماهيت ترويجي براي فعالان اين عرصه دارد. وي از خراسان شمالي به عنوان منطقه اي مستعد براي پرورش برخي از گونه هاي دامي ياد و بر سرمايه گذاري در اين زمينه تاكيد كرد. مديركل اداره جهاد كشاورزي خراسان شمالي نيز در اين جشنواره گفت: وجود گوسفند كردي از ظرفيتهاي خوب اين استان است كه بايد بيشتر براي معرفي آن به دامداران منطقه تلاش كنيم. ابوالفضل ياوري افزود: شرايط اقليمي موجود در خراسان شمالي بگونه اي است كه امكان فعاليتهاي دامي را فراهم كرده و توجه به افزايش بهره وري و رويكرد اصلاح نژاد يك ضرورت است. وي بر اختصاص اعتبارات ويژه براي فعاليت در بخش دامپروري خراسان شمالي تاكيد و بيان كرد: 51 درصد از جمعيت اين استان در مناطق روستايي مستقر و از طريق فعاليت در بخش كشاورزي و دامداري امرار معاش مي كنند. او هدف از برپايي جشنواره در بخش كشاورزي و دامپروري استان را معرفي قابليتهاي منطقه و ترغيب سرمايه گذاري براي افزايش بهره وري اين بخش دانست. معاون برنامه ريزي استاندار خراسان شمالي نيز از اختصاص 35 تا 40 درصد اعتبارات امسال استان به بخش كشاورزي به ويژه كشاورزي و آب خبر داد و گفت: هدف از افزايش اعتبارات بخش كشاورزي، شناسايي و معرفي ظرفيتهاي اين بخش و ايجاد زمينه براي سرمايه گذاري با هدف افزايش بهره وري در اين حوزه است. حسن قليزاده مهمترين هدف برپايي جشنواره گوسفند كردي در خراسان شمالي را نيز معرفي نژاد اصيل و بومي منطقه، افزايش دانايي دامداران و نقش آن در بخش اقتصاد استان دانست.ك/2 623/626

ايرنا (www.irna.ir)

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 8:59 بعد از ظهر

روستاييان، بهترين نيرو و امكانات و حتي استعداد براي كار كردن و توليد را دارند و مي توانند با به كارگيري ظرفيت هاي خود در راستاي رشد و ترقي روستا، شهر، استان و كشور كارآمد و تأثيرگذار باشند.

ايران پرتو اخبار سياسي محمد ابراهيم محبي، با تأكيد بر اين كه روستاييان، قشر توليد كننده هستند و همواره براي توليد تلاش مي كنند، گفت: ما در سال حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني قرار داريم كه براي تحقق اهداف اين سال، بايد از روستاييان به عنوان قشر توليد كننده حمايت شود.
نماينده سنقر و كليايي با بيان اينكه كشاورزي، يكي از مهمترين محورهاي توليد ملي است، خاطرنشان كرد: ما بايد با فراهم كردن امكانات، آن ها را به توليد بيشتر تشويق كنيم. بايد محصولات روستاييان را با بهاي مناسب خريد و آنان را به افزايش توليدات براي به دست آوردن سود بيشتر ترغيب كرد.
اين عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين كه منويات مقام معظم رهبري براي حمايت از توليد، بايد با حمايت مجلس و دولت از اقشار گوناگون جامعه به ويژه روستاييان محقق شود، اظهار داشت: روستاييان بهترين نيرو و امكانات و حتي استعداد براي كار كردن و توليد را دارند و مي توانند با به كارگيري از ظرفيت هاي خود در راستاي رشد و ترقي روستا، شهر، استان و كشور كارآمد و تأثيرگذار باشند.
محبي همچنين با اشاره به اين كه در استان كرمانشاه، روستاهاي بسياري هستند كه مي توانند با حمايت دولت، علاوه بر خودكفايي در تأمين نيازهاي خود، براي رشد و ترقي مملكت هم نقش آفرين باشند، گفت: بايد از روستاهاي كرمانشاه و به ويژه روستاهاي شهرستان سنقر و كليايي و نيز از نيروي ماهر و آماده به كار آن بهره برد. نيز بايد به روستا و مردمان آن بها داد و آن ها را وارد كار كرد.
وي با تأكيد بر اين كه عمران و آبادي مملكت و روستاهاي كشور، در گرو حمايت دولت و مجلس شوراي اسلامي است، به ضرورت تخصيص اعتبارات از سوي مجلس براي عمران و آبادي نقاط محروم و روستا ها اشاره كرد و گفت: البته در اين زمينه همت روستاييان هم شرط است. مجلس شوراي اسلامي بايد در تصويب لايحه بودجه سالانه اعتبارات خاصي براي عمران و آبادي نقاط محروم و روستا ها اختصاص دهد و دولت نيز بايد اين اعتبارات را به درستي پخش كرده و با در نظر گرفتن توسعه نيافتگي و عقب ماندگي روستا ها، درصدد جبران گذشته برآيد.
بازگشت به ابتداي صفحه

تابناك (www.tabnak.ir)

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 8:50 بعد از ظهر

 

آيامي توان بايك حركت انقلابي بافت فرسوده خانه هاي روستاهايمان رانوسازي كرد توليدداخلي راتقويت نمود.
اگردرسطح وسيع به اين مهم  نظاره كنيم روستا هابزرگترين منابع توليد براي شهرنشين هامحسوب مي شوند.
كل محصولات كشاورزي ازجمله ميوه جات، گندم وحبوبات واقلامي ديگرچون شكر،چغندرقندوپنبه وهمچنين دايرنمودن دامداري ، مرغ داري وپرورش ماهي از فعاليت روستائيان است كه به دولت مساعدت مي كنندكه نظايراين اقلام مايحتاج مردم را ازليست واردات خودحذف نمايندبنابراين جا داردكه باتوجه به اينكه كشاورزان ودامداران باتمام همت وتوان خودازهيچ كوششي جهت توليدمايحتاج مردم فروگذارنيستنددولت نيزبه كمك روستانشينان يشتابدوبافت فرسوده بناهاي روستا هاراباتجديدبازسازي بناهاي كاه گلي استوارومستحكم سازد.
دولت بخوبي مي تواندبااختصاص اندكي  بودجه موفق به بازسازي روستاهاگرددوسپس دركنارچندروستامبادرت به تاسيس كارگاه هايي نظيرساخت انواع كمپوت هايي كه محصولات كشاورزي روستانشينان است مبادرت ورزد.
درنتيجه آينده شاهدفروريزي خانه هاي برادران روستايي دراثرزلزله وديگربلاياي طبيعي نخواهيم بودوكوچ روستائيان به شهرنيزكاسته خواهدشداين بلاياي طبيعي زنگ هشداري براي دولتمردان است كه به آينده هم نوعانشان بيانديشندودرصدتلفات تاحدچشمگيري كاهش يابد

دوشنبه بیست و سوم 5 1391 11:39 بعد از ظهر

 

مصباحي مقدم:

توليدملي راه را بر هر گونه تحريم عليه كشور مي‌بندد

رييس كميسيون برنامه ،بودجه و محاسبات مجلس غفلت از توليد ملي و استفاده از سرمايه داخلي را راهكار مناسب براي دور زدن و مقاومت در برابر تحريم ها توصيف و تصريح كرد: اتكا به منابع خارجي ما را نسبت به تحريم‌ها آسيب‌پذير كند.

غلامرضا مصباحي مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت گفت: استفاده معقول و مديريت شده از امكانات و منابع ارزشمند داخلي از نيروي انساني گرفته تا منابع گازي در جهت ارتقا كيفيت و كميت توليد ملي ، نياز كشور به بيگانگان را به صفر مي رساند.

يکشنبه بیست و دوم 5 1391 9:35 بعد از ظهر
پورابراهيمي:

تحريم‌ به توفيقي اجباري براي حضور مردم در اقتصاد تبديل شد

نايب رئيس كميسيون اقتصادي مجلس، لزوم حضور بخش خصوصي و مشاركت مردم در اقتصاد را توفيق اجباري در شرايط تحريمي خواند و گفت: با توجه به اينكه به طور قطع يكي از مكانيزيم‌هايمان براي مقابله با دشمن در اين شرايط بحث حضور مردم است، دولت نيز بايد از اين حضور حمايت كند.

محمدرضا پورابراهيمي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، افزود: با توجه به شرايط جديد و تحريم‌ها اتفاق جالبي دراقتصاد كشور رخ داده و آن اين است كه اگر مدت‌ها براي مشاركت بخش خصوصي و توده‌هاي مردم در اقتصاد تلاش مي‌شد؛ در حال حاضر اين موضوع به توفيق اجباري تبديل شده است.

نماينده مردم كرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي، با يادآوري اينكه مدت‌ها در بازار سرمايه كشور تلاش مي‌كرديم كه معاونت نفت خام را در بورس نفت كالا بياوريم، گفت: بدنه وزارت نفت با اين طرح همكاري نمي‌كردند و ۹ بار عرضه ناموفق نفت خام را در بورس كالا داشتيم دليلش اين بود قيمت را طوري تنظيم مي‌كردند كه كار انجام نشود.

يکشنبه بیست و دوم 5 1391 9:32 بعد از ظهر

آقايي‌:

تحريم‌ها رابا تكيه برتوان و توليد داخلي‌مي توان به فرصت تبديل كرد

رئيس كميسيون عمران مجلس، گفت: ايران اسلامي در ۳۳ سال گذشته نشان داده است كه براي رسيدن به اهداف متعالي نظام اسلامي همواره بر توان و نيروي داخلي خود تكيه كرده و تحريم‌ها را به فرصتي براي توسعه و خودكفايي و پيشرفت تبديل كرده است.

علي‌‌اكبر آقايي‌مغانجويي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، با بيان اينكه بايد ظرفيت‌ توليد را بالا برده و موانع به وجود آمده از تحريم را بر طرف كنيم كه گرفتار تحميل هزينه‌هاي بالا نشويم، بر ضرورت عملياتي كردن فرمايشات رهبر معظم انقلاب در اين رابطه تاكيد كرد.

نماينده مردم سلماس در مجلس شوراي اسلامي، افزود: ايران اسلامي در ۳۳ سال گذشته نشان داده است كه براي رسيدن به اهداف متعالي نظام اسلامي همواره بر توان و نيروي داخلي خود تكيه كرده و تحريم‌ها را به فرصتي براي توسعه و خودكفايي و پيشرفت تبديل كرده است.

يکشنبه بیست و دوم 5 1391 9:25 بعد از ظهر

توليد برتر جشنواره توليد ملي معرفي مي شوند

 
 
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجويي ايران ايسكانيوز، آرمان خالقي دبير اجرايي خانه صنعت و معدن ايران هدف از برگزاري اين همايش را توسعه فرهنگ توليد در كشور و مصرف كالاهاي داخلي اعلام كرد و حضور مقامات عاليرتبه نظام در جشنواره هاي سال هاي گذشته را نشانگر توجه مقامات ارشد به بخش توليد دانست.دبير اجرايي خانه صنعت و معدن ايران افزود: اين جشنواره با ابتكار خانه صنعت و معدن ايران و با حضور جمع كثيري از توليدكنندگان و مقامات عاليرتبه اقتصادي دهم اسفندماه در محل باشگاه فرهنگي و ورزشي وزارت كار و امور اجتماعي برگزار خواهد شد.خالقي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و وزارتخانه هاي صنايع و معادن، اقتصادي و دارايي، كار و امور اجتماعي، كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي و مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي را باعث حمايت معنوي از جشنواره دانست و
شنبه بیست و یکم 5 1391 7:10 بعد از ظهر

بازارجهاني تشنه توليد برتر


نويسنده: مصطفي كوثري مهر

دانايي مهم ترين سرمايه هر سازمان است و سازماني كه از اين موهبت بيشتر برخوردار باشد يقيناً با چالش هاي موجود بهتر برخورد كرده و در عرصه رقابت موفق تر خواهد بود. در عصر حاضر مبناي ثروت آفريني، دانش و تخصص است. صنعت بيش از هر زمان ديگر به علم و دانش و فكر متكي شده است. دانش پايه جديد ثروت است. وقتي دانش مبناي خلق ثروت است، كار كردن و ياد گرفتن مفهومي يكسان خواهند داشت.
    سازمان هايي كه مايل به ماندن در بازارهاي جهاني بوده، به تجارت جهاني مي انديشند. فقط به انطبــاق با محيط بسنده نمي كنند، بلكه با توجه به شايستگي هاي خود بر مبناي خلاقيت و نوآوري، مشكلات را فرصت شناخته و از آنها نهايت استفاده را مي برند. چنين سازمان هايي كه به سطح بالايي از انعطاف پذيري رسيده اند، سازمان هاي چابك ناميده مي شوند كه به ضرورتي اجتناب ناپذير براي دستيابي به سازمان كلاس جهاني تلاش مي كنند. سازمان ها براي رسيدن به چابكي بايد به گونه بنيادين در مفاهيمي مانند نيروي انساني، رقبا و ذينفع ها تمركز كنند.
    ● مديريت در سازمان


«ماكاروني سميرا» تنديس توليد برتر را دريافت كردماكاروني سميرا در چهارمين جشنواره صنايع غذايي برتر ايران و اولين همايش ملي مديران صنعت موفق به دريافت دو تنديس برتر شد.
    مديرعامل ماكاروني سميرا كيفيت مطلوب، تنوع محصولات و توزيع فراگير را از جمله عوامل مهم در كسب اين افتخارات دانست.

شنبه بیست و یکم 5 1391 7:2 بعد از ظهر
شنبه بیست و یکم 5 1391 6:29 بعد از ظهر

دومين جشنواره ملي توليد برتر(اقتصاد سبز)

دومين جشنواره ملي توليد برتر،تنديس بلورين(اقتصاد سبز)با حضور دكتر غفوري فرد مشاور رييس جمهور،دكتر باقري دبير كل اتاق بازرگاني‌ ايران و جمعي از مسوولان و صاحبان صنعت و توليدكنندگان‌ كشورمان در دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار شد.

دكتر حسن غفوري فرد مشاور رييس‌ جمهور در اين مراسم با اشاره به اينكه توليد تنها راه نجات كشور است،گفت:هيچ كشوري‌ بدون توليد نتوانسته استقلال و اقتدار كامل‌ خود را به دست آورد.

وي سپس به توانايي‌هاي كشورمان اشاره‌ كرد و گفت:با توجه با اينكه ايران داراي‌ نيروي جوان تحصيل كرده،20 ميليارد دلار درآمد ارزي،يك درصد جمعيت دنيا،15 درصد گاز دنيا و منابع زيرزميني غني است، اما هنوز نتوانسته است فاصله خود را با كشورهاي داراي تكنولوژي برتر كم كند.

غفوري فرد دليل اصلي اين مساله را بروكراسي حاكم بر قوانين كشور ذكر كرد و گفت:بروكراسي دست و پاگير انگيزه را براي‌ توليد از بين خواهد برد.

وي افزود:فعاليت‌هاي واسطه‌گري درآمد بيشتر دارد و صنعتگران و توليدكنندگان با توجه‌ به اين معضل اگر علاقمند نباشند،نمي‌توانند در راه اعتلاي اقتصاد كشور گام بردارند.

شنبه بیست و یکم 5 1391 6:19 بعد از ظهر

DSC02014

رئيس سازمان چاي كشور از خريد تضميني ۴۶۲۹۵تن برگ سبز چاي از كشاورزان چايكار استانهاي گيلان ومازندران خبرداد.
علي محرر امروز در نشست شوراي اداري سازمان چاي كشور  افزود:از اين ميزان برگ سبز چاي خريداري شده مقدار۲۱۷۸۱ تن درجه يك و۲۴۴۷۵تن درجه دو مي باشد كه مجموعا تابه امروز ۴۷ درصديك و۵۳ درصد دو مي باشد كه نسبت به سال گذشته  در مجموع خريد برگ سبز تضميني ۵۴۴۸ تن  معادل ۱۳ درصد افزايش داشته ايم.
رئيس سازمان چاي كشور گفت:ارزش ريالي برگ سبز تضميني خريداري شده ۲۴۷۹۲۴۳۸۲۰۰۰ ريال است   كه از اين ميزان برگ سبز خريداري شده ۱۰۴۱۶ تن چاي خشك توليد گرديده است.
وي گفت:درسالجاري حدود۱۵۰ واحد چايسازي در استانهاي گيلان ومازندران  مشغول خريد تضميني برگ سبز چاي وتوليد چاي خشك كيفي  هستند.
محررازروساي ادارات تابعه وكارشناسان اين سازمان خواست بابازديدهاي ميداني همچنان بر نحوه خريد تضميني برگ سبز چاي نظارت دقيق داشته وكسانيكه برگ سبز نا مرغوب وغيركيفي ارائه مي دهند  از خريد آن جلوگيري بعمل آورند .
وي گفت:با توجه به اينكه امسال از سوي مقام معظم رهبري ،سال حمايت ازتوليدملي ،كار وسرمايه ايراني نامگذاري شده است بايد نهايت تلاش خود را معطوف به چاي با كيفيت وعرضه آن به سبد مصرف هموطنان ايراني نمايم.

شنبه بیست و یکم 5 1391 6:14 بعد از ظهر

خبرفولادگرازتشكيل‌كميسيون‌حمايت‌ازتوليدملي

سه شنبه ، 17 مرداد 1391 ، 11:10

حميدرضا فولادگر نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس اظهار داشت: كميسيون ويژه‌اي تحت عنوان كميسيون حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي سياست‌هاي اصل 44 در مجلس شكل گرفته است.

وي با اشاره به تاكيد رهبر انقلاب به بحث اقتصاد مقاومتي افزود: رهبر انقلاب در سخنان خود مصداق‌هاي اقتصادي مقاومتي مطرح فرمودند كه حمايت از توليد ملي و مردمي كردن اقتصاد و به ميدان آوردن بخش خصوصي جزء شاخص‌هاي اقتصاد مقاومتي از سوي ايشان مطرح شد.

شنبه بیست و یکم 5 1391 6:8 بعد از ظهر
X