معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405612
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

 

توليد ناخالص داخلي و نفت

عماد عظيمي*
توليد ناخالص داخلي يا GDP يكي از مهم‌ترين مفاهيم پايه‌اي اقتصاد است. اين مفهوم پس از جنگ جهاني دوم كاربرد ويژه‌اي پيدا كرد به طوري كه يكي از مهم‌ترين معيارهاي مقايسه اقتصاد كشورهاي مختلف بوده است.

 

 

مباني نظري اين متغير مهم براي اولين بار در سال 1953 ميلادي به صورت فرموله شده تحت عنوان سيستم حساب‌هاي ملي ارائه شد كه در مفهومي كوچك‌تر تحت عنوان حساب‌هاي منطقه‌اي شناخته مي‌شود كه همان محاسبه ارزش توليد ناخالص داخلي را در بعد خردتر و در سطح مناطق بازگو مي‌كند.اولين تجربه حساب‌هاي اقتصادي در سال 1953 در ايتاليا صورت گرفت و سپس به تدريج در برخي كشورهاي اروپايي مانند آلمان،اتريش و... به كار گرفته شد.در حال حاضر تهيه اين آمار براساس سيستم حساب‌هاي ملي (SNA1993) صورت مي‌پذيرد.

دوشنبه سیزدهم 6 1391 11:37 بعد از ظهر

آشنايي با تاريخچه‌ تعاون و تعاوني

اقتصاد > اقتصاد‌ملي- بهشته فارغي:
تعاون در مفهوم عام آن، «همكاري» است و در مفهوم خاص و اقتصادي آن به «نوعي سازمان اقتصادي يا اجتماعي» گفته مي‌شود

كه اكنون در سراسر جهان و در كليه اقتصاد‌ها، از توسعه يافته تا در حال توسعه، جاي پاي خود را باز كرده است.

نوشته زير، تاريخچه‌اي از تعاون و سازمان‌هاي تعاوني در اقتصاد جهاني و اقتصاد كشورمان ارائه مي‌دهد.

مكتب تعاوني در كشورهاي جهان (كشورهاي صنعتي)
فرانسه: در فرانسه نهضت تعاون تحت رهبري هانري كلود دوسان سيمون و شارل فوريه همزمان با جنبش تعاون در انگلستان شروع گرديده و چون طبقه بورژوا احساس خطر كرده بود، جناح راست اين نهضت كه خود را از طبق بورژوا جدا نكرده و تحت رهبري لوئي بلانك قرار داشت تقويت شد تا جايي كه در سال 1848، مجلس ملي فرانسه يك كمك مالي 3ميليون فرانكي را براي گسترش فعاليت‌هاي تعاوني تصويب كرد.هدف نهضت تعاوني فرانسه بيشتر در جهت توليد بيشتر از طريق متمركزكردن كارگاه‌هاي صنعتي كوچك بود، در حالي كه در انگلستان تعاوني‌ها در جهت مصرف حركت مي‌كردند. به ترتيب همه كشورها مانند آلمان، روسيه و آمريكا مسير مكتب تعاوني را دنبال كردند.در نتيجه پيدايش و تحول مكتب تعاون در اروپا و ايالات متحده آمريكا است.

تأسيس اتحاديه بين‌المللي تعاون (ICA)

دوشنبه سیزدهم 6 1391 11:34 بعد از ظهر

مفاهيم: شاخص توسعه انساني چيست؟

اقتصاد > اقتصاد‌جهان- هدف اصلي ايجاد شاخص توسعه انساني، برگرداندن انسان واقعي به صحنه بود.

بر خلاف معيارهاي گذشته كه شاخص‌هايي از فرايندها و ابزار توسعه را معيار ارزيابي وضعيت توسعة جوامع بشري قرار مي‌داده‌اند، اهداف اين شاخص بسيار بديهي و‌ دور از دسترس هستند؛ فراتر رفتن از درآمد و ماديات براي ارزيابي رضايت از زندگي در طولاني مدت براي افراد جوامع مختلف، توجه به توسعة انسان، براي انسان و به‌ وسيلة انسان و تاكيد بر اين‌كه هدف واقعي برنامه‌هاي توسعه در نهايت بايد ايجاد شرايطي براي زندگي سالم، خلاقانه و شاد براي انسان‌ها باشد.

 در واقع گزارش شاخص‌هاي توسعه انساني، اين سؤال را مطرح مي‌كند كه چگونه شاخص‌هاي رشد اقتصادي در نهايت موفق مي‌شوند‌- يا نمي‌شوند- كه رشد و درآمد را به زبان رفاه بشر ترجمه كنند – يا نكنند.

جالب است بدانيد بنيانگذار اين شاخص، اقتصادداني پاكستاني به نام محبوب‌الحق بوده است و با استفاده از مفاهيم و روش‌هاي تعريف شده توسط آمارتيا سن، استاد هندي دانشگاه هاروارد و برندة جايزة نوبل در اقتصاد و با بودجه سازمان ملل متحد اجرا مي‌شود( قابل توجه آنها كه مي‌گويند اين غربي‌ها شاخص‌ها را طوري طراحي مي‌كنند كه آمارهاي ما را پايين‌تر نشان بدهد و آمارهاي خودشان را بالاتر!)  در كل چنين شاخص هايي براي توسعه انساني قابل تعريف هستند و رتبه ها بر اساس اين داده ها تنظيم مي شوند:

دوشنبه سیزدهم 6 1391 11:32 بعد از ظهر

آشنايي با سازمان سرمايه گذاري و كمك‌هاي اقتصادي و فني ايران

اقتصاد > اقتصاد‌ملي- همشهري آنلاين:
سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران در تيرماه سال 1354 و به منظور هدايت و انجام مجموعه‌اي از وظايف، كه پيشتر توسط دستگاه‌هاي مختلف اجرائي به انجام مي‌رسيد، تاسيس شد

مجموعه وظايف محوله به سازمان نوعا به امور بين‌المللي و روابط خارجي كشور مربوط مي گردند. سازمان وظايف خود را مطابق اساسنامه و ساير قوانين و مقررات، از جمله سرمايه گذاري خارجي در ايران، سرمايه گذاري ايرانيان در خارج ازكشور ، تامين مالي خارجي اعم از اعطاي وام و اعتبارات به ساير كشورها و يا استقراض از منابع بين المللي و قوانين و مقررات ناظر بر ايجاد و هماهنگي و گسترش روابط با ساير كشورها و مناطق جهان موسسات و نهادهاي مالي و بين المللي به انجام مي رساند.

فعاليتهاي سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران:

سرمايه گذاري خارجي در ايران:

سازمان به موجب قانون تنها نهاد رسمي تشويق سرمايه گذاري خارجي در كشور مي باشد كه در چارچوب قانون جديد تشويق و حمايت سرمايه گذاري خارجي، مصوب 1381، به تسهيل ورود سرمايه، تامين حمايت قانوني و امنيت كامل براي سرمايه‌گذاريهاي خارجي مي پردازد.

دوشنبه سیزدهم 6 1391 11:29 بعد از ظهر

مفاهيم: استاندارد‌ چيست؟

اقتصاد > مصرف- ساسان شادمان منفرد:
علامت استاندارد نشان مرغوبيت كالاست و اجناس يا خدماتي كه هيچ نشان استانداردي بر خود ندارند، براي استفاده و خريد به‌هيچ عنوان مناسب نيستند

شايد نتوان تعريف خيلي دقيق و صحيحي از استاندارد ارايه كرد، ولي به‌طور كلي مي‌توان اين‌گونه عنوان كرد كه استاندارد آزمايش‌ها و مطالعات گذشته براي نتيجه‌گيري و استفاده در آينده است.

البته بايد به اين مهم توجه داشت كه در طول تاريخ همواره معيارهاي استاندارد تغيير مي‌كند و هيچ‌گاه يكسان نيست. به‌واقع هر دوره‌اي استاندارد خود را مي‌طلبد. امروزه وقتي كالايي را خريداري مي‌كنيم به غير از برند آن به تاريخ توليد، انقضا و نشان يا نشان‌هاي استاندارد آن توجه مي‌كنيم.

دوشنبه سیزدهم 6 1391 11:28 بعد از ظهر

مفاهيم؛ روندها و نهادهاي اقتصادي

ميز آنلاين > گزارش- همشهري آنلاين:
حوزه اقتصاد يكي از حوزه‌هاي مهم زندگي اجتماعي و فردي انسان‌هاست.

اقتصاد هر جامعه متشكل از نظام اقتصادي، نيروي كار، سرمايه، منابع طبيعي و عوامل اقتصادي است كه در يك فرايند اجتماعي در توليد، مبادله، توزيع و مصرف كالاها وخدمات توليد شده مشاركت دارند.

دوشنبه سیزدهم 6 1391 11:26 بعد از ظهر

مفاهيم: توليد ناخالص ملي چيست؟

اقتصاد > اقتصاد‌ملي- همشهري آنلاين- دكتر علي صباغيان:
واژه «توليد ناخالص ملي» يكي از پركاربردترين واژه هاي عرصه سياستگذاري عمومي است.

معناي اين واژه عبارت است از مجموع ارزش پولي كالاها و خدمات نهايي توليد شده در يك سال مشخص با استفاده از عوامل توليدي كه متعلق به شهروندان يك كشور مي باشد.
منظور از كالاها و خدمات نهايي نيز آن دسته از كالاها يا خدماتي است كه به مصرف كننده نهايي فروخته مي شود يا به هر طريق ديگر به دست او مي رسد.

محاسبه كالاها و خدمات نهايي در ارزيابي توليد ناخالص ملي به منظور پرهيز از دوبار محاسبه شدن برخي كالاها يا خدمات در كل توليد ناخالص ملي است. به عنوان مثال ارزش فولادي كه به شركت خودروسازي فروخته مي شود به طور جداگانه در مجموع توليد ناخالص ملي محاسبه نمي شود چرا كه ارزش آن هنگام فروش خودرو در قيمت نهايي آن محاسبه مي گردد.

واژه توليد ناخالص ملي هم از لحاظ نظري و هم از لحاظ عملي با واژه "توليد ناخالص داخلي" ارتباط نزديك دارد. البته اين دو واژه با يكديگر تفاوت هايي دارند. اختلاف آنها از آنجا ناشي مي شود كه در هر زمان تعدادي از شركت هايي كه در مالكيت خارجي هاست در داخل يك كشور به توليد كالا و خدمات مشغولند و در طرف مقابل شركت هايي كه در مالكيت اتباع آن كشور هستند و يا شهروندان آن كشور در ساير كشورها به توليد كالا و خدمات مي پردازند.

دوشنبه سیزدهم 6 1391 11:20 بعد از ظهر

حجت الاسلام محمد حسن نبوي، معاون تبليغ و آموزش هاي كاربردي حوزه علميه قم گفت: نامگذاري سال جديد از سوي مقام معظم رهبري به سال توليد ملي، دنباله سال گذشته است كه جهاد اقتصادي نام داشت.
وي با بيان اينكه در سال 91، جهاد اقتصادي با نگاه به مصرف كننده تداوم خواهد داشت، گفت: در اقتصاد سه ركن توليد، توزيع و مصرف مطرح است كه سال گذشته بر توليد متمركز بود اما امسال بيشتر ناظر به ركن دوم و سوم يعني توزيع و مصرف است.
اين استاد حوزه علميه قم، بيان داشت: سيستم اقتصادي جمهوري اسلامي و توزيع شبكه داخلي كشور و مردم در چگونگي مصرف، بايد توليد داخلي را ترجيح دهند.
وي گفت: در سي و چند ساله پس از انقلاب اسلامي، كشور ما در زمينه اقتصادي به مولد تبديل شده و در برخي عرصه ها در حد كشورهاي باسابقه در توليد درآمده است.
اين استاد حوزه علميه قم، بيان داشت: توزيع مربوط به شبكه نظام جمهوري اسلامي است كه اگر بخواهيم از توليد داخلي حمايت كنيم بايد توزيع خارجي كنترل شود؛ امروز متاسفانه مصنوعات خارجي با قيمت كم و كيفيت پائين، رقابت را از كالاي ايراني گرفته اند.
وي ادامه داد: ايجاد تعرفه و بهينه ساختن سيستم مالياتي در قلمرو حمايت از توليد داخلي و محدوديت ورود كالاي خارجي، مي تواند وضعيت توليد در كشور را ارتقاء بخشد.
وي با اشاره به اينكه استفاده از توليد ملي به مصرف كننده بر مي گردد كه بايد كالاي داخلي را ترجيح دهد، گفت: برخي به دنبال خريد كالاي خارجي هستند چون كلاس دارد و اين را يك برتري مي دانند.

يکشنبه دوازدهم 6 1391 7:51 بعد از ظهر

سياست‌گذاري و هدف‌گذاري كلان كشور به عهده مقام معظم رهبري است و ايشان با در نظر گرفتن شرايط مختلف براي هر سال شعار ويژه‌اي را اعلام مي‌كنند.

توليد ملي از نگاه صنعتگران در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني كه با اعتقاد قلبي همراه است، را جور ديگر بايد ديد.
 
به گزارش جهان به نقل از فارس، جامعه براي پيشرفت و تعالي نيازمند برنامه‌ريزي در عرصه‌هاي مختلف است.

 
سياست‌گذاري و هدف‌گذاري كلان كشور به عهده مقام معظم رهبري است و ايشان با در نظر گرفتن شرايط مختلف براي هر سال شعار ويژه‌اي را اعلام مي‌كنند.

يکشنبه دوازدهم 6 1391 7:43 بعد از ظهر

با قابليت ها و ظرفيت هاي بالايي كه در صنعت نوغانداري كشور دارد به عنوان مهد نوغانداري مطرح است.

در حال حاضر 22 درصد نخ ابريشم ،16درصد پيله خشك ،21درصد پيله تر از كل توليدات جانبي نوغان كشور در گلستان توليد مي شود و شش درصد بهره برداران كشور در استان فعال هستند.

همچنين گلستان كمربند مياني توليد نوغان در استانهاي شمالي است و ويژگيهاي منحصر و خاص اقليمي اين منطقه موجب شده در بخش توليد نوغان دراستان هزينه هاي توليد بسيار پايين و بهره وري بسيار بالاتر از ساير نقاط كشور باشد.

پرورش كرم ابريشم دراستانهاي گيلان، مازندران، خراسان، آذربايجان، اصفهان، يزد، كرمانشاه و گلستان رايج است كه دراستان گلستان پرورش كرم ابريشم در ارديبهشت و ساير استان ها در فروردين ماه زماني كه توت پنج برگه مي شود آغاز مي شود.

در ايران از فروردين تا مهرماه كه توت به خوبي رشد مي كند مي توان سه بار اقدام به پرورش كرم ابريشم اقدام كرد.

نقاط قوت پرورش كرم ابريشم

رئيس سازمان جهاد كشاورزي گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام كرد: امكان افزايش تنوع درصنايع توليدي دركشور وجود داشته و با توجه به وجود درختان توت فراوان در حاشيه  مزارع و باغات و روستاها، خودكفا بودن در توليد تخم نوغان وعدم نياز به واردات از جمله نقاط قوت پرورش كرم ابريشم در ايران است.
 

شنبه یازدهم 6 1391 9:9 بعد از ظهر

نگاهي به برنامه «سيماي آبادي»

نويسنده: علي فرزين فرد

روستائيان درايران، يكي از تاثيرگذارترين اقشار درعرصه هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي محسوب مي شوند. به طوري كه در برخي موارد، نقش و تاثير روستانشينان از شهرنشينان پر رنگ تر مي شود. اما جايگاه روستا و روستائيان دررسانه هاي ما، به ويژه سينما و تلويزيون كمرنگ است. با اين حال مدتي است كه در تلويزيون چند برنامه نظير «سيماي آبادي» براي پركردن اين خلادرحال پخش هستند.
    براساس آمارها و بررسي ها، حدود 40 درصد از جمعيت كشور همچنان در روستاها زندگي مي كنند. در كنار اين مسئله، دام پروري، كشاورزي و صنايع دستي، به عنوان مشاغل عمده روستايي، بخشي مهمي از اقتصاد كشور را در برمي گيرند و اهميتي حياتي دارند. كشور ما در توليد چندين و چند محصول كشاورزي و باغي، از جمله پسته، زعفران، خرما، زرشك و زردآلو داراي ركوردهاي جهاني است. همچنين بخش عمده اي از فرش و قالي ايراني كه باعث افتخار ملي است، دركارگاه هاي روستايي و با دست هاي شريف روستانشينان توليد مي شود.

شنبه یازدهم 6 1391 9:7 بعد از ظهر

آيا صنايع تبديلي درتوسعه اقتصاد كشاورزي تاثير گذار است؟

گل گاوزبان  

گل گاوزبان(وربن)

   گلپر   

گلپرگياهي معطروخوراكيدر(وربن) 

 آلاله صحرائي 

 

گلهاوگياهان داروئي در(وربن)

به عقيده كارشناسان وصاحبنظران ، كشاورزي بعنوان محورتوسعه اقتصادي ايران ( كه معادل يك چهارم توليد ناخالص ملي ، يك سوم نيروي اشتغال وهمجنين تامين چهارپنجم نياز غذائي كشوررا بعهده دارد) بعلت شيوه كاشت سنتي و عدم بكارگيري مكانيزاسيون كشاورزي (كه منجربه افزايش هزينه هاي توليد ونيزقيمت تمام شده محصولات توليدي گرديده) وادامه فعاليت كشاورزي را ازنظراقتصادي غيرقابل توجيه نموده كه اين عوامل زمينه ترك روستا نشينان ازمحل زنگي آنها را( بجهت پيدا كردن شغل وحرفه مناسب فراهم نموده است) . صاحبنظران كه اقدام عاجل وفوري مكانيزاسيون كشاورزي را درشرايط كنوني (بعلت نامناسب بودن زمينهاي كشاورزي به دليل كوچك بودن وسعت زمينهاي مزروعي) امري محال و غيرممكن مي دانند ، ضرورت ايجاد صنايع تبديلي را مناسب ترين راهكار براي جلوگيري ازمهاجرت بي رويه روستانشينان به شهرها و ممانعت ازنابودي هرچه سريعتر كشاورزي ايران، پيشنهاد مي نمايند.

قبل ازاينكه ميزان اثرگذاري صنايع تبديلي درتوسعه كشاورزي مورد بررسي قرارگيرد، لازم است اضافه شود ، صنايع تبديلي دربخش كشاورزي به صنايعي گفته مي شود كه با زيرمجموعه اين بخش ارتباط مستقيم دارد وبعبارت بهتر ، اين صنايع ، فرآيندتوليد مواد كشاورزي را كامل كرده وآنهارا بصورت بهينه آماده ورود به بازار مصرف مي سازد.

صنايع تبديلي داراي تجهيزات سبك با تكنولوژي ساده تر ميباشد كه مواد اوليه مورد نياز آن به راحتي درمناطق روستائي يافت مي شود.

شنبه یازدهم 6 1391 9:5 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تهيه آيين‌نامه اجرايي پذيرش موجودي انبار واحدهاي توليدي به عنوان وثيقه بانكي
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد از تهيه طرحي به منظور پذيرش موجودي انبار واحدهاي توليدي به عنوان وثيقه بانكي خبر داد و گفت: آيين‌نامه اجرايي اين طرح طي دو ماه آينده تدوين خواهد شد.
خبرگزاري فارس: تهيه آيين‌نامه اجرايي پذيرش موجودي انبار واحدهاي 
توليدي به عنوان وثيقه بانكي

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: در جلسه‌اي با حضور نمايندگان سيستم بانكي، وزارت صنعت و اعضاي كارگروه حمايت از توليد، طرح پذيرش قبوض انبار كارخانه‌ها به عنوان وثيقه بانكي براي دريافت تسهيلات مطرح شد.
چهارشنبه هشتم 6 1391 9:56 بعد از ظهر

گروه صنعت و معدن: پنجمين جشنواره ملي مديران و توليدكنندگان جوان با حضور مسوولان و فعالان صنعتي و اقتصادي برگزار شد. در اين جشنواره از نشان جديد خانه صنعت و معدن جوانان به نام خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان رونمايي شد.

همانند همه همايش‌هاي صنعتي، اين بار نيز فعالان صنعتي با اشاره به مشكلات بخش صنعت خواستار رسيدگي مسوولان به اين مشكلات و همچنين اصلاح قانون كار شدند.
وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اين همايش گفت: اقتصاد متكي به نفت ناپايدار و غيرقابل اعتماد است و مديران و جوانان توليدكننده بايد آرمان‌هاي خود را در مسير رهايي كشور از اقتصاد متكي به نفت قرار دهند چرا كه اين گونه از اقتصادها پايداري نخواهد داشت.
مهدي غضنفري با بيان اين كه تداوم وابستگي به اقتصاد نفتي، نسل‌هاي آينده را با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌كند، افزود: بايد در جهت رفع و تغيير اين نقطه ضعف اقدام كرد.

چهارشنبه هشتم 6 1391 9:55 بعد از ظهر

بيما-عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: تنها 3 ماه از فرصت قانوني براي استمهال بدهي صنعتگران باقي مانده و اين در حالي است كه هنوز اين مسئله عملياتي نشده است.
آرمان خالقي در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: طبق قانون بودجه 90 تا آخر امسال براي استمهال بدهي واحدهاي صنعتي فرصت داريم و اين در حالي است كه هنوز اين بخش از قانون بودجه عملي نشده و براي اجرا در سال آينده بايد مجدداً در قانون بودجه 91 به تصويب برسد.
وي تصريح كرد: طبق ماده 28 قانون بودجه ۹۰، بانك‌ها مي‌توانند بدهي واحدهاي صنعتي را تا سقف 5 سال تقسيط كنند و علاوه بر اين، جرائم توليد‌كنندگان نيز بايد مورد بخشودگي قرار گيرد.
وي ادامه داد: با وجود فرصت تعيين شده براي استمهال بدهي توليد كنندگان تا پايان امسال، هنوز بانك‌ها اين موضوع را عملياتي نكرده‌اند.

چهارشنبه هشتم 6 1391 9:51 بعد از ظهر
 
قائم مقام شبكه خانه صنعت و معدن ايران: نظام جامع تشكل بخش خصوصي تشكيل شود
قائم مقام خانه صنعت و معدن گفت: قانوني كه قرار است اجرايي شود بايد با ظرف اجراي آن همخواني داشته باشد و بايد فضايي براي تشكل ها فراهم شود تا نظام جامع تشكل بخش خصوصي كشور ايجاد شود
چهارشنبه هشتم 6 1391 9:44 بعد از ظهر

گروه صنعت و معدن: مشاور سازمان ملي استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران از تاسيس اولين مركز ملي جوش ايران با كسب تائيد نهايي از رئيس‌جمهوري در آينده‌اي نزديك خبر داد.

عادل بنايي گفت: صنعت جوش كشور يك صنعت راهبردي و زيرساختي است كه بيشتر صنايع با آن مرتبط هستند، اين در حالي است كه كشورهاي پيشرفته صنعتي دنيا از سال‌ها قبل مراكز جوش خود را تجهيز كرده‌اند و هم‌اكنون محصولات باكيفيت‌تري را در عرصه فني و صنعتي به دنيا ارائه مي‌دهند. وي افزود: ايران نيز بنا به مصوبه شوراي‌عالي استاندارد، موفق شده

چهارشنبه هشتم 6 1391 9:40 بعد از ظهر

گروه صنعت و معدن: طرح انتزاع وظايف و اختيارات بخش كشاورزي از وزارت صنعت معدن و تجارت با مخالفت گسترده‌اي از سوي كارشناسان، فعالان بخش خصوصي و نمايندگان مجلس رو‌به‌رو شده است.

 

مخالفت‌هايي‌كه به صراحت و با ارائه دلايل گوناگون در رسانه‌هاي همگاني مطرح شده است. تناقض‌هايي كه طرح انتزاع با وظايف هر دو وزارتخانه‌- صنعت، معدن و تجارت و جهاد كشاورزي- دارد، ايجاد زمينه براي موازي‌كاري‌هايي كه به كندي در انجام امور منجر خواهد شد، نتايج نا‌مطلوبي كه اجراي برنامه‌هايي مشابه اين طرح در گذشته به دنبال داشته است،  ناتواني وزارت جهاد در اجراي و تحقق برنامه‌ها و اهداف محول شده گذشته تنها نمونه‌اي از دلايلي بوده و هست كه در مخالفت با اجراي طرح انتزاع مطرح شده است.

 

چهارشنبه هشتم 6 1391 9:38 بعد از ظهر


برنامه هاي مشترك بخش خصوصي و دولت براي ارتقا حوزه توليد

تهران – عضو شوراي مركزي خانه صنعت، معدن و تجارت از برنامه مشترك فعالان بخش خصوصي و وزارت صنعت ، معادن و تجارت براي تعامل و ارتقاء حوزه توليد خبرداد و گفت: در نخستين مرحله همايش مشترك ورود به فاز دوم هدفمندي يارانه ها 9 بهمن ماه برگزار مي شود.

برنامه هاي مشترك بخش خصوصي و دولت براي ارتقا حوزه توليد

' آرمان خالقي ' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا ، با اشاره به ديدار هفته گذشته اعضاي خانه هاي صنعت ، معدن و تجارت ايران و تهران با 'مهدي غضنفري ' گفت : دراين ديدار برهمسو سازي تشكل ها و افزايش توليد صادرات گرا تاكيد شد.

وي با بيان اينكه وزير صنعت ، معدن و تجارت در اين ديدار، همكاري با تشكل ها را افتخار خود دانسته ، تصريح كرد : اين نوع ادبيات بيانگر آگاهي مسئولان دولتي از ميزان اهميت بخش خصوصي است .

 

چهارشنبه هشتم 6 1391 9:34 بعد از ظهر

 


عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تهيه جدولي از ۱۰۸ مشكل بخش صنعت با محوريت تأمين مالي
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به تهيه جدولي از مشكلات بخش صنعت براي ارائه در كارگروه حمايت از توليد، گفت: در اين جدول 108 مورد از مشكلات بخش صنعت ذكر شده كه راه‌حل‌هاي مناسب براي رفع آنها در كارگروه ارائه خواهد شد.
 آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: مشكلات بخش صنعت در ۱۰ حوزه اصلي از جمله قضايي، صادرات و واردات، بروكراسي اداري، پولي و بانكي و گمرك تهيه شده كه در آن بيشترين مشكل توليدكنندگان به تأمين مالي مربوط مي‌شود.
وي ادامه داد: مبادلات تجاري با ساير كشورها، قاچاق كالا و ماليات نيز از ديگر مشكلات بخش صنعت است كه در اين جدول به آن اشاره شده است.


چهارشنبه هشتم 6 1391 9:15 بعد از ظهر

صنعت طيور بي شك بعد از صنعت نفت كه البته دولتي است و به لحاظ گستردگي و حجم سرمايه گذاري توسط بخش خصوصي و اشتغال ايجاد شده، مهم ترين صنعت فعال كشور در حال حاضر است. اين صنعت از بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي رشد بسيار فزاينده اي داشته است. برگشت سريع سرمايه، سوددهي مناسب و توليد سريع پروتيين حيواني به نسبت ساير دام ها با توجه به نياز روزافزون مردم به پروتيين حيواني و عدم تامين آن از طريق گوشت قرمز (به لحاظ مشكلات و محدوديت هاي موجود در كشور در توليد اين محصول) و همچنين تغيير ذايقه مردم به مصرف بيشتر مرغ و تخم مرغ باعث شد بخش دولتي و بخش خصوصي بيش از پيش به اين صنعت توجه نمايند. به رغم اين گستردگي سرمايه گذاري و توليد، متاسفانه طي اين سال ها سياستگذاري مدون و درازمدتي براي اين صنعت انجام نگرفته است و دولت هاي مختلف بسته به شرايط زماني و سياست هاي اقتصادي موجود در كشور براي اين صنعت تصميم گيري نموده اند و البته سياستگذاري هايي هم كه گاهي انجام شده، با تغيير دولت ها تغيير نموده است. اين نحوه تصميم گيري، صنعت طيور را با ريسك بالايي مواجه ساخته است. به نظر اينجانب، صنعت طيور بعد از انقلاب به سه دوره تقسيم مي شود. دوران اول، دوران نگرش كاملا دولتي به اين صنعت بود. شرايط خاص آن زمان كه كشور متاثر از جنگ تحميلي و تحريم هاي بين المللي بود باعث شد دولت يارانه هاي زيادي را به اين صنعت گسيل داشته و آن را كاملا در اختيار و تحت كنترل خود درآورد تا بتواند با افزايش توليد و كنترل قيمت، نياز مردم را به اين محصول تامين كند. اگرچه اين سياست در آن زمان تصميم درستي بود ولي باعث شد وقت بسيار زيادي از بخش دولتي به منظور كنترل و نظارت بر روند تامين نهاده ها و توليد و توزيع گوشت مرغ و تخم مرغ صرف شود.

دوشنبه ششم 6 1391 8:2 بعد از ظهر

پايداري شامل جنبه هاي اجتماعي ـ اقتصادي و زيستي و بوم شناسي مي باشد. اين مقاله درصدد كمي نمودن پايداري در آب بر اساس تيوريهاي اقتصادي مي باشد. هدف اين مقاله محاسبه شاخص هايي براي پايداري در بخش كشاورزي استان كرمان در آلترناتيوها و سياستهاي مختلف مي باشد. مدل استفاده شده در اين مقاله، برنامه ريزي كسري است كه يك روش برنامه ريزي غيرخطي مي باشد.

دوشنبه ششم 6 1391 8:1 بعد از ظهر

صنعتي شدن برخي استان هاي كشور و توجه به ذخاير نفت و گاز در اين استان ها براي عرصه هاي طبيعي ره آوردي جز بي توجهي و بي مهري و فراموشي به همراه نداشته است، به طوري كه براي به دست آوردن اين ذخاير حتي اقدام به تخريب و نابودي منابع ارزشمند طبيعي كرده و غافل از آن مي شويم كه حتي اگر عظيم ترين ذخاير نفت و گاز جهان را هم داشته باشيم بالاخره روزي اين ذخاير پايان خواهند يافت.

دوشنبه ششم 6 1391 7:58 بعد از ظهر

در ادبيات توسعه اقتصادي، بخش كشاورزي را در مراحل اوليه توسعه، تامين كننده سرمايه و نيروي انساني براي شكل گيري صنعت مي دانند و به صورت طبيعي بخش صنعت پيوندهاي پسين و پيشين با بخش كشاورزي برقرار مي كند. يعني كشاورزي در پيوند پيشين با صنعت (Backward Linkage) ماشين آلات مورد نياز را دريافت مي كند و در پيوند پسين (Forward Linkage) محصولات توليدي خود را به صورت مواداوليه در اختيار صنايع بسته بندي، تبديل مواد به محصول و ... قرار مي دهد.

دوشنبه ششم 6 1391 7:56 بعد از ظهر

كارآفريني، ايجاد اشتغال، ارزش افزوده و توليد ثروت ملي، كلماتي زيربنايي هستند كه در صورت عملي شدن مي توانند تحول شگرف در زندگي بشري (روستا، بخش، شهر، كشور و دنيا) ايجاد نماييد. اخيراً تصويب طرح بنگاههاي توليدي زودبازده به كمك آمده است تا مديران خلاق به ويژه در روستاها، با سرمايه هاي اندك نيز بتوانند علاوه بر موارد فوق، مهاجرت معكوس به روستاها را باعث شوند و يا حداقل از مهاجرت خانوارهاي اندك روستايي و تغيير كاربري زمين ها يا فروش دامهايشان جلوگيري كنند.

خبرنگار ماهنامه در يك روز پربرف در يكي از روستاهاي دامنه جنوبي البرز از كارگاه توليد محصولات محلي و لبنيات يكي از اين مديران گزارش تهيه كرده است كه نشان دهنده ضرورت نگاه حمايتي بيشتر و دقت در اهداف برپايي اين كارگاههاي زودبازده است تا در پيچ و خم مقررات نانوشته و مكتوب مايوس نشوند.

نام دهاتي با كليشه منحصر به فرد تقريباً براي تمام گردشگران منطقه شمال كه از مسير جاده چالوس به شمال و بالعكس تردد مي كنند، آشناست. اما گردشگران نمي دانند بسته بندي هاي زيباي برگه هاي هلو و زردآلو، سركه سيب، آب زرشك، دوغ، ماست چكيده، كره حيواني، پنير، قارچ كوهي و ... با مراجعه تك تك خانوارهاي روستايي و جمع آوري ظرف هاي 5 يا 10 ليتري شير دام آنها، يا يك يا دو كيلو ميوه خشك جمع آوري شده، انجام عمليات بهداشتي و فرآوري يا تبديل روي آنها انجام گرفته و به مصرف كننده ارايه شده است.

دوشنبه ششم 6 1391 7:54 بعد از ظهر

ا توجه به هشدار هايي كه طي سه سال گذشته چه از طرف خودم و چه از طرف ده ها نفر از اساتيد دانشگاه هاي سراسر كشور، صاحب نظران، خبرگان و كارشناسان دلسوز بخش كشاورزي در مورد روند تخريبي عوامل پايه توليد در بخش كشاورزي داده شده است و از سوي ديگر با توجه به مجموع مكاتبات و ملاقات هايي كه با مسوولان ارشد كشاورزي كشور صورت گرفت و در نهايت پس از نااميدي از آنها مجبور به ارايه مجموعه اي از مصاحبه ها و مقالات در نشريات كشور شدم، امروز ناگزير از بيان واقعيت تلخ هستم و معتقدم كه مجموع اين موارد باعث شده بي انصافي و كم لطفي در قضاوت كارشناسان كشاورزي صورت نگيرد. آنچه كه در بخش كشاورزي مي توان بيان كرد در دو دسته تقسيم بندي مي شود:

1) وعده هايي كه مهندس اسكندري در هنگام اخذ راي اعتماد در مجلس شوراي اسلامي به نمايندگان داده بود و تحقق آنها از يك سو و از سوي ديگر تحقق سند چشم انداز توسعه نظام در افق 1404 و همچنين سياست هاي كلي برنامه چهارم توسعه كشور

دوشنبه ششم 6 1391 7:51 بعد از ظهر

خرما از محصولات باغي است كه از زمان هاي بسيار دور يكي از مهم ترين منابع تامين انرژي و تغذيه انساني بوده است. ايران يكي از عمده ترين توليد كنندگان خرما در دنيا محسوب مي شود. در اين مقاله وضعيت صادراتي خرماي ايران در سنوات گذشته (طي سال هاي 2003-1970) بررسي شده و تابع عرضه صادرات خرما تخمين و ميزان عدم پايداري درآمد صادراتي آن تعيين گرديده است.

دوشنبه ششم 6 1391 7:50 بعد از ظهر

متاسفانه در شرايط كنوني وضعيت اجتماعي و سياسي جامعه به گونه اي در آمده كه مردم بخاطر گرفتاري هاي روزمره شخصي و چالش هايي كه بخاطر فقر و تورم و ساير فشارهاي اجتماعي به آن دچارند ،فرصت تعقيب مسايل سياسي كشور را نداشته و غافل از آن هستند كه در عمق تصميماتي كه اين روزها براي مرد گرفته مي شويد ،چه آينده دهشت بار و هولناكي در بطن آن نهفته است به گونه اي كه مي تواند زندگي چند نسل ديگر را تباه سازد .

دوشنبه ششم 6 1391 7:43 بعد از ظهر

قطار مشهور و ممدوح دولت نهم بيش از هر زماني نيازمند تزريق پول است؛ پول، نوش داروي دولت و اقتصاد ايران است و بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران از نظر دولت نهم چيزي نيست بيش از ماشيني براي خلق نوش داروي پول؛

هر كس در بانك مركزي نظري خلاف اين داشت، بايد مي رفت و رفت. بر اين اساس طهماسب مظاهري چون بنا به مصالح كشور و رسالت هاي بانك مركزي همه سعي خويش را به كار بست تا نقدينگي افسارگسيخته در اقتصاد ايران را مهار نموده و قدرت خريد پول ملي را حفظ نمايد و در نهايت در مقابل تبديل بانك مركزي به ماشيني براي خلق پول ايستاد، بايد مي رفت؛ فرجام كار اين شد كه مظاهري به گفته خودش تنها راه باقيمانده را انتخاب نمود و رفت. پس مقاومت ها در مقابل خلق فزاينده پول از ميان رفت و قفل هاي خزانه بانك مركزي با آغوش باز به روي دولت گشوده شد و جريان خلق فزاينده پول ، اين نوش داروي دولت نهم، از سر گرفته شد.

لكن به قول اقتصاددان بزرگ جهان، جان مينارد كينز: اگر به قبول اين نظر اغوا شويم كه پول به منزله نوشيدني است كه دستگاه اقتصادي را به فعاليت برمي انگيزد، لازم است يادآور شويم كه بين فنجان و لب، چه بسا احتمال لغزش و سقوط باشد. و البته اين را اضافه نماييم كه حتي اگر فنجانِ نوش داروي پول، به لب هم برسد، چه بسا لب خواهد سوخت!. سوختن لب به واسطه نوش داروي پول، دقيقا همان اتفاقي است كه در اقتصاد ايران افتاد. نوش داروي پول، بر خلاف ادعا و خواست ستارگان كابينه، كه هزينه هاي تورم را با هدف كاهش بيكاري و افزايش توليد به جان مي خريدند و مدعي آن بودند، بي اثر افتاد و اكنون تنها تلخ كامي نوش داروي به اشتباه تجويز شده براي اقتصاد ايران بر جاي ماند. اگرچه نوش داروي پول كوتاه زماني به رونق مصنوعي اقتصاد ايران دامن زد و بعضي ها را سر كار برد، اما در نهايت آتش تورم بالا گرفت و دود آن به چشم مردمي رفت و مي رود كه دولت نگرانشان بود و به خاطر آنان نوش داروي پول را با ولعي سيري ناپذير به كام اقتصاد كشور ريخت: عمومِ مردم طبقه متوسط و پايين جامعه، هزينه هاي خلق گسترده پول در اقتصاد ايران را پرداختند و منافع آن عموما به كساني رسيد كه دولت نهم نه نگرانشان بود و نه مي خواست كه به آنان برسد: طبقه مرفه!. تورمي كه نتيجه خلق گسترده پول بود، ثروتمندان را ثروتمند تر و فقرا را فقيرتر نمود و شكاف طبقاتي را گسترش داد؛ به علاوه آنان كه كوتاه زماني بر سر كار رفته بودند، كم كم كار خويش را از دست مي دهند و اكنون بيكاري و تورم دست به دست هم داده اند تا طبقه متوسط و به خصوص فقير جامعه را زير بار سنگين خويش خرد كنند و اين همه ديگر بر كسي، حتي ستارگان كابينه پوشيده نيست. شايد كساني بر اين عقيده باشند كه دولت نهم نتيجه سياست هاي به شدت انبساطي پولي و مالي خود را به خوبي مي دانست، اما منافع سياسي حاصل از يك دوره رونق مصنوعي را بر هزينه هاي آينده آن ترجيح داد و اين امر دولت را به سوي اتخاذ چنين سياستي پيش برد. اما اين استدلال را از دو جهت مي توان رد نمود:

دوشنبه ششم 6 1391 7:41 بعد از ظهر

صنعت بيمه در ايران تاكنون كوشيده تا زمينه امنيت زندگي فراسوي بودن فرد، خانواده و نهايتاً جامعه سبز و با طراوت باشد و همچنين چشم انداز آينده دلگرم و اميدواركننده رخ بنماياند. اما نبايد فراموش كرد كه بيمه علاوه بر امنيت بخشي مي خواهد دريچه هاي حمايت را براي روزگاران ناسازگاري ها، از كارافتادگي ها، بي سرپرستي ها، آسيب ديدگان برآمده از رخدادهاي طبيعي و غيرطبيعي، تامين امكانات اوليه زندگي نيازمندان، اشتغال و... و... بگشايد- و مي گشايد-. سويه ديگري نيز از فلسفه و اهداف صنعت بيمه در كشورمان را مي توان اين گونه تعريف كرد كه چرخ دنده هاي اقتصاد و داد و ستد و مال التجاره مردمي در بستر ايمني گردش داشته باشد. حال چقدر اين كليات اهداف بيمه اي تحقق يافته و مي يابد و به سرمنزل مقصود رسيده و خواهد رسيد و همچنين تاثيرات مفيد و ضروري اين سيستم براي بيمه گذاران و كشور و جامعه را تا حد امكان از زبان قشرهاي گوناگون مردم مي خوانيم. جداي از اين اصول قانوني به دو نكته بايد توجه كرد. فرهنگ سازي و ارتقاء بيشتر آگاهي به شكل ارايه توضيحات فني به زبان ساده براي مردم، و تبليغات معتبر رسمي در جهت اعتلاي هرچه بيشتر و بهتر فوايد بيمه. پديده بيمه كه امروزه نيز عنوان صنعت را پيشوند خود دارد به باور برخي از كارشناسان و اقتصاددانان پيشينه اي ديرينه در زندگي انسان دارد.

دوشنبه ششم 6 1391 7:39 بعد از ظهر

عدم استفاده از دستگاه هاي POS توسط دارندگان كارت، به عوامل گوناگوني وابسته است كه در مجله بانك و اقتصاد به تفصيل به آنها پرداخته شده است، از جمله:

1) اشكالات زير ساختي و ساختارهاي ارتباطي Online.

2) محدوديت دسترسي دارندگان كارت.

3) عدم اعتماد نسبت به ابزارهاي نوين از سوي حتي كاربراني كه در سيستم مربوطه فعاليت مي كند.

4) فقدان زير ساخت هاي قانوني براي حمايت از حقوق دارندگان كارت در هنگام بروز مشكل.

5) فقدان اطلاع رساني كافي و نبود زير ساخت هاي فرهنگي و...

دوشنبه ششم 6 1391 7:36 بعد از ظهر

از آنجا كه قواعد حاكم بر روابط بانك و مشتري مديون، عهده دار مسووليت برقراري موازنه مالي در انجام تعهدات، آنهم در قالب عقود منعقده بين بانك و مشتري استفاده كنند از تسهيلات پولي تحت عناوين مقرر در قانون پولي و بانكي كشور است و از آنجا كه دلايل متعدد موجب تأخير و يا تعويق و گاهش بروز مشكلات در پرداخت تعهدات كه نوعاً از زمره مطالبات مشكوك الوصول بعد از طي مرحله مطالبات معوق است مي شود، و مقررات ناظر بر عقود منعقده بين مشتري و بانك، لزوماً و ضرورتاً متبع از مقررات قانون مدني و مورد عمل فعلي است و طرفين در صورت تخلف از تعهدات و شروط مقرر در قرارداد، ملزوم و مكلف به قبول نتايج قانوني حاصله از تخلف مي باشند و عموماً بانك ها در تنظيم قراردادها با عبور از مقررات انقيادي عقود معين، سعي در تأسيس عقود مخاطره دارند تا از اين طريق، بتوانند از تعذر و تعسر بعدي خود كه ناشي از تخلف مشتري است، اجتناب ورزند و به قولي در

دوشنبه ششم 6 1391 7:34 بعد از ظهر

اخيراً مردم بيشتر و بيشتري راجع به سوال عاقلانه اي كه بانك مركزي در مواجه با حباب قيمت دارايي چه كار بايد بكند ، حساس شده اند. اين بحث توسط آلن گرينسپن رييس سابق و بن برنانكي رييس كنوني فدرال رزرو مطرح شده و بيانگر اين است كه تركاندن عمدي اين حباب تقريباً غيرممكن و خطرناك است. بنابراين بهتر است از تركاندن آن اجتناب شود.

دوشنبه ششم 6 1391 7:32 بعد از ظهر

علم دو عنصر اصلي دارد، يكي مشاهده (كه با ديدن فرق دارد) و ديگري اندازه گيري؛ براي انجام هر دوي آنها بايد از روش هاي خاصي پيروي كرد، تا خطا در آنها حداقل سازي شود.

گام نخست فهم و درك درست مفاهيم آنها است و كاربرد درست هر ابزار در جاي خويش.

واحد درصد (Percentage Point) و درصد از جمله آن مفاهيم هستند كه به خصوص در اين اواخر برخي آنها را به كار مي برند، مثلا مي گويند رشد نرخ تورم نقطه به نقطه چنين است ولي به صورت درصد چنان يا تورم در كشورهاي صنعتي دوبرابر شده است؛ يعني از 5/1 به 3 رسيده است!! تفاوت اين دو مفهوم مي تواند در بسياري از تحليل هاي اقتصادي و بازار سرمايه راهگشا باشد و لااقل ما و ديگران را از گمراه شدن مصون دارد.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:42 بعد از ظهر

طرح مساله:

ضرب المثلي هست كه مي گويد "سرم را بشكن ولي نرخم را نشكن" بهر تقدير و با توجه به اسباب و عللي كه در پي خواهد آمد، در شرايط حاضر نحوه شمول حق بيمه سازمان تأمين اجتماعي، نرخ حق بيمه و هزينه هاي ناشي از آن، مستمسك گروههاي مختلفي قرار گرفته است و طي چند ماهه اخير مراجعي برخي از ايرادات و ابهامات را در اين زمينه دامن مي زنند. در اين مقاله تلاش مي شود ضمن تبارشناسي و تعيين خاستگاه چنين ديدگاههايي، نقش ها و كاركردهاي تأمين اجتماعي در رشد و توسعه پايدار تبيين و همچنين به اثرات تأمين اجتماعي در پايداري و قوام اشتغال اشاره گرديده و به اين شايبه كه كاركرد تأمين اجتماعي مانعي بر سر راه اشتغال و توسعه است ، پاسخ لازم داده شود.

فرازهايي از اين نوشته "بث الشكوايي" به زبان كارشناسي است وقصد دارد اين نكته را مطرح نمايد كه اگر عده اي نتوانسته و يا نخواسته اند جلوي قاچاق لجام گسيخته كالاها را بگيرند يا مانع واردات بي رويه و نظام تعرفه اي غلط شوند و يا ميليونها نيروي كار غير مجاز خارجي را بيرون كنند يا سامان بدهند و در اثر اين اقدامات طي يك دهه گذشته، تيشه به ريشه توليد داخلي و به تبع آن اشتغال زده و مي زنند چرا آدرس اشتباهي مي دهند و تأمين اجتماعي را در اين زمينه مقصر قلمداد مي كنند.

و اينكه اگر قرار است و مجبور هستيم توپ را به زمين ديگران پاس بدهيم ، ديوار كوتاه بيابيم و كاسه كوزه ها را بر سر ديگري بشكنيم، حداقل شرط انصاف را رعايت نموده و فقط سرش را بشكنيم، ولي نرخش را نشكنيم .

يکشنبه پنجم 6 1391 5:40 بعد از ظهر

در اجراي سياست پولي، بانك مركزي مي تواند مستقيماً از قدرت تنظيم كنندگي خود استفاده نموده و يا به طور غيرمستقيم از اثرگذاري بر روي شرايط بازار پول به عنوان انتشار دهنده پول پرقدرت (اسكناس و مسكوك در جريان و سپرده هاي نزد بانك مركزي) استفاده نمايد. بر همين اساس دو نوع ابزار سياست پولي قابل تفكيك مي باشد كه ابزارهاي مستقيم (عدم اتكا بر شرايط بازار) و غيرمستقيم (مبتني بر شرايط بازار) سياست پولي ناميده مي شوند. ابزارهاي سياست پولي در ايران بر مبناي تفكيك مذكور به شرح ذيل مي باشد.

1) ابزارهاي مستقيم

1-1) كنترل نرخ هاي سود بانكي

در كشور ما با اجراي قانون عمليات بانكي بدون ربا و معرفي عقود با بازدهي ثابت و مشاركتي، ضوابط تعيين سود و يا نرخ بازده مورد انتظار ناشي از تسهيلات اعطايي بانكها و حداقل و حداكثر سود و يا بازده مورد انتظار بر طبق ماده (2) آيين نامه فصل سوم قانون عمليات بانكي بدون ربا بر عهده شوراي پول و اعتبار مي باشد. همچنين بر طبق ماده (3) آيين نامه فصل چهارم قانون مذكور بانك مركزي مي تواند در تعيين حداقل نرخ سود(بازده) احتمالي براي انتخاب طرحهاي سرمايه گذاري و يا مشاركت و نيز تعيين حداقل و يا عنداللزوم حداكثر نرخ سود مورد انتظار و يا نرخ بازده احتمالي براي ساير انواع تسهيلات اعطايي بانكي دخالت نمايد.

1-2) سقف اعتباري

يکشنبه پنجم 6 1391 5:38 بعد از ظهر

آيا در شرايط فعلي كاهش نرخ سود بانكي مفيد است و آيا روش موثري براي ايجاد اشتغال تلقي مي شود و بالاخره اينكه بدون تسهيلات بانكي، دولت چگونه به تامين مالي توليد كمك كند؟

از ابتداي امسال تقريبا همه مسوولان دولتي بر كاهش نرخ سود بانكي تاكيد مي كنند اما بانك مركزي با اين تصميم مخالفت و از ابلاغ دستور كاهش نرخ سود تسهيلات به بانكها خودداري كرد و كار به جايي رسيد كه مصوبه كاهش نرخ سود بانكي را معاون اول محترم رييس جمهور به نظام بانكي ابلاغ كرد. . . رييس جمهور و معاون اول محترم و اطرافيانشان، هدف خود از كاهش نرخ سود بانكي را حمايت از سرمايه گذاران و توليدكنندگان مي دانند. روشن است كه كاهش نرخ سود بانكي مي تواند به اقتصادي شدن طرح هاي توليدي بينجامد. به همين دليل هم، حدود سه سال پيش طرح منطقي سازي نرخ سود تسهيلات بانكي در مجلس مطرح و تصويب شد. اما طراحان آن طرح، امروز از تلاش دولت براي كاهش نرخ سود بانكي حمايت نمي كنند و آن را قابل دفاع نمي دانند چرا كه طرح مجلس براي كاهش نرخ سود بانكي جزيي از يك مجموعه سياست اقتصادي بود كه با طرح رفع موانع توليد وسرمايه گذاري تكميل مي شد. با وجودي كه جذابيت توليد و سرمايه گذاري در كشورمان بر اثر رويه هاي ضد توليدي موجود، روز به روز كم تر مي شود، اقدام دولت محترم در كاهش نرخ سود بانكي براي تشويق توليد، براي توليدكنندگان بي فايده تلقي مي شود وبه پيچاندن پيچي هرز شده مي ماند.

اكنون اين سوال پيش مي آيد:

يکشنبه پنجم 6 1391 5:37 بعد از ظهر

سيستم بانكي به عنوان متولي اجراي سياستهاي پولي از جمله بخشهاي بسيار مهم و تاثير گذار بر اقتصاد كشور است كه طي سالهاي اخير به واسطه نوع ديدگاه رييس جمهور دچار تحولات اساسي شده است.

شايد بتوان نوع نگاه و تصميم گيريهاي رييس جمهور در عرصه سياستهاي پولي و سيستم بانكي را از جمله مصداقهاي عيني كارهاي غيرقابل پيش بيني احمدي نژاد عنوان كرد.خصلتي كه دانش جعفري به صراحت در مصاحبه اخير خود عنوان كرد. وي در تعريف احمدي نژاد و نوع تصميم گيريهاي آن گفت: احمدي نژاد پرتلاش، مردمي و غيرقابل پيش بيني است.

خداحافظي با شوراي پول و اعتبار

يکشنبه پنجم 6 1391 5:34 بعد از ظهر

چندي پيش، رييس كل بانك مركزي، از نهايي شدن حدود 13 آيين نامه در گروه هاي كارشناسي وزارت امور اقتصادي و دارايي و بانك مركزي كه در راستاي تحول نظام بانكي تشكيل شده است، خبر داده و اعلام كرده بود، اين آيين نامه ها در مرحله بررسي و تصويب قرار داشته و هنوز ابلاغ نشده است.

طهماسب مظاهري، با تأكيد بر اين كه زمان ابلاغ آيين نامه ها اعلام خواهد شد، گفته بود، پيش نويس متن نهايي آيين نامه ها براساس قول رييس جمهوري، مسيولان بانك مركزي و ساير مسيولان اقتصادي از طريق پايگاه اطلاع رساني بانك مركزي و ارسال به برخي تشكل ها در اختيار عموم قرار گرفته است تا بدين وسيله ديدگاه هاي افراد مختلف در مورد آيين نامه ها دريافت شود و هنوز در حال دريافت ديدگاه هاي مفيد برخي افراد، كارشناسان، صاحب نظران، تشكل هاي علمي، اقتصادي و صنفي در مورد همه بند هاي آيين نامه هاي مذكورهستيم.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:32 بعد از ظهر

تلقي دولت از نظام بانكي به عنوان خزانه كمكي از يك سو، كسري بودجه، رشد بالاي حجم نقدينگي و تورم از سوي ديگر اقتصاد ايران را در شرايط ويژه اي قرار داده است.

اين در حالي است كه دولتمردان در انديشه بستري مناسب براي رشد اقتصادي بوده و مصمم به كاهش هزينه تمام شده پول براي قشر كارآفرين و صنعتگر هستند كه ديگر اين كاهش قيمت براي نظام بانكي بسيار گران تمام مي شود.

در واقع كاهش نرخ سود بانكي در شرايط تورمي، همه چيز را به نفع تسهيلات گيرندگان تمام مي كند و آنهايي كه پول خود را در بانك ها سپرده گذاري مي كنند صاحب سودي ناچيز شده كه هر روزه از ارزش اصل پول آنها كاسته مي شود.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:31 بعد از ظهر

سرانجام اتفاقي كه ماه ها همه كارشناسان اقتصادي منتظرش بودند، روي داد. حسب رفتار و سنت دولت نهم، طهماسب مظاهري بايد خيلي زودتر از سمت خود بركنار مي شد اما ماندگاري او بر كرسي خيابان ميرداماد اين گمانه را تقويت كرده بود كه شايد اين بار كارشناسان بر سياستمداران غلبه نمايند و شايد دولت نهم يك بار هم كه شده تصميم بگيرد از كارشناسي در مقابل اراده سياسي حمايت كند. اما چنين نشد. در نبردي كه ميان آمال سياسي مديران دولت نهم و اقليت كارشناسي بانك مركزي كه مسوول سياست هاي مالي كشور است رخ داده بود، سرانجام اين آرزومندان سياست و كليدداران قدرت بودند كه فاتح شدند.

طهماسب مظاهري در طول دوران كوتاه رياست خود، تلا ش كرد با نقدينگي افسارگسيخته و تورم سرسام آور مقابله كند. او طرفدار سياست انقباضي در برابر تهاجم انبساطي هاي دولت نهم بود. دولتي كه تنها در طول 3 سال گذشته به اندازه كل تاريخ اقتصاد ايران نقدينگي داشته است.

تا 3 سال گذشته حجم نقدينگي در ساختار اقتصادي ايران حدود 70 هزار ميليارد تومان بوده است. در حالي كه در 3 سال اخير اين رقم به بيش از 165 هزار ميليارد تومان بالغ شده است.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:29 بعد از ظهر

به علت درون زا بودن پول و آشكار شدن علايم ركود اقتصادي، كاهش رشد نقدينگي در جريان است.

شبكه بانكي كشور تا پايان شهريور سال جاري، در حدود 40 هزار ميليارد تومان تسهيلات، بيش از سپرده هاي غيردولتي پرداخت كرده است كه اين مبلغ، يك سوم كل سپرده هاي غيردولتي جذب شده در اين مدت مي باشد.

بر اساس آخرين آمار منتشر شده بانك مركزي، شبكه بانكي موفق به جذب 156 هزار و 646 ميليارد تومان سپرده غيردولتي تا پايان شهريور سال جاري شد كه 28 هزار و 489 ميليارد تومان آن را نزد بانك مركزي به عنوان سپرده قانوني ذخيره كرد. با كسر اين مبلغ از سپرده ها، بانك ها بايد به ميزان 128 هزار و 157 ميليارد تومان تسهيلات پرداخت مي كردند، در حالي كه شبكه بانكي، حدود 167 هزار و 208 ميليارد تومان تسهيلات را در همين مدت پرداخت كرده است. مقايسه آمارهاي فوق نشان مي دهد كه بانك ها، حدود 40 هزار ميليارد تومان بيش از منابع جذب شده تسهيلات پرداخت كرده اند.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:27 بعد از ظهر

دو سال پيش كه سكان بانك مركزي كشور يعني عالي ترين مرجع پولي نظام در اختيار آقاي دكتر طهماسب مظاهري قرار گرفت، ايشان در همان اول تصدي در چندين برنامه رسانه اي با اعلام سه قفله كردن خزانه، استراتژي جديدي در سياست هاي مالي و پولي كشور بيان كرد.

بر مبناي اين راهبرد كنترل نقدينگي به وسيله برنامه هاي انقباضي از طريق سيستم بانكي در دستور كار قرار گرفت.

افزايش نقدينگي كشور به 160هزار ميليارد تومان در اواخر سال گذشته و تاثيرات تورمي آن و همچنين ازدياد ديون معوقه بانكي، اين راهبرد را توجيه پذير جلوه مي داد. ايشان حتي اعلام كردند كه كليدهاي قفل خزانه را جايي انداخته اند كه كسي نتواند پيدا كند.هيچ كس علي الاصول نمي تواند با كنترل نقدينگي با توجه به تاثيرات تخريبي آن مخالفت كند؛ ايراد جدي كه بر اين نگرش وارد بود، تصميم اين سياست بر همه زمان هاي موارد غيرمولد كشور بود. متاسفانه عدم تفكر سيستمي به اين معني كه مديران سطوح بالاي كشور علاوه بر مسووليت بخشي، در مقابل مسايل ملي نيز مسووليت دارند، باعث شده يك جهت گيري صحيح تبعاتي به همراه بياورد كه بعضا جبران ناپذير باشد. توليد كشور در دو سال اخير تحت تاثير چهار فاكتور بوده است.

الف) توليد به دليل مواضع بر حق هسته اي كشور مي بايستي تحريم هاي اقتصادي را تحمل مي نمود. بالا رفتن هزينه هاي واردات مواد اوليه و قطعات و تجهيزات بخشي از تاثيرات هدفمند غرب در اقتصاد كشور بوده است. تحريم هاي بانكي نيز از موانع عمده ايجاد شده بود.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:26 بعد از ظهر

به بخشي از شرح حال هنري فورد(1) در كتاب موج سوم رجوع مي كنيم: از زماني كه هنري فورد در سال 1908 به ساختن مدلهاي T پرداخت نه هيجده عمل بلكه7882 عمل مختلف لازم بود تا يك اتومبيل ساخته شود. فورد در شرح حالش اشاره مي كند كه خالي از هرگونه حقيقت انساني منتهي مي شود و اين وضع درست همان چيزي است كه ما مي توانيم در روزگار خود مشاهده كنيم...(2)

در اين بينش خشك و غير انساني، تنها انگيزه اي كه آدم ها را به كار وا مي دارد كسب پول بيشتر است و پيوند اعتقادي انسان ها با كار شان كاملاً منقطع شده است. اگر بخواهيم با همين بينش راهيان كربلا را، آنچنان كه عادت غربي هاست، به مثابه يك پديده مورد بررسي قرار دهيم، گرايش وسيع مردم براي شركت در صفوف راهيان كربلا و جانبازي براي اسلام اصلاً قابل ادراك نيست، چرا كه هيچ توجيه اقتصادي ندارد. در علم امروز كه بنيان آن بر پديده شناسي (3) است، همه ي امور همچون پديده هايي صرفاً فيزيكي و مادي مورد بررسي قرار مي گيرند، و به راستي با اين بينش چگونه مي توان عشق به كربلا را معنا كرد؟ در نظام هاي اجتماعي اين روزگار كه تحت سيطره ي ديكتاتوري اقتصاد شكل گرفته است، پول همواره طرف دوم معادله اي است كه به همه چيز معنا و مفهوم و ارزش مي بخشد. آنچه را كه نتوان با پول سنجيد اصلاً در دنيا وجود ندارد.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:24 بعد از ظهر

ايده ادغام بانك هاي دولتي در يكديگر و تشكيل دو بانك قرض الحسنه كه در دولت نهم شكل گرفته و پيش نويس اوليه آن هم توسط كارشناسان وزارت اقتصاد تدوين شده به غير از معاون اول رييس جمهوري، به طور رسمي مورد قبول هيچ يك از مسوولان و نهادهاي دولتي قرار نگرفته است.

منشاء آغاز جنجال خبري اين ايده، به مراسم توديع داوود دانش جعفري از پست وزارت اقتصاد بازمي گردد؛ جايي كه دانش جعفري پس از شكستن سكوت سه ساله خود، لب به گلايه گشود و در ميان سخنان پركنايه و انتقادآميز خود از خواسته قلبي رييس جمهوري مبني بر ادغام هشت بانك دولتي كشور و اصرار و پافشاري وي براي پيگيري و اجراي اين ايده، خبر داد.

دانش جعفري با وجود اينكه به اختلاف نظرهاي ناشي از اين طرح ميان وي و رييس جمهوري به عنوان يكي از دلايل اصلي كناره گيري خود از پست وزارت اقتصاد اشاره مستقيمي نكرد اما نحوه مطرح كردن اين موضوع و برداشت كلي از سخنان پاياني يك وزير بركنار شده در مراسم توديع و خداحافظي به روشني بر اين مساله مهر تاييد مي زد.

يکشنبه پنجم 6 1391 5:20 بعد از ظهر

در حالي كه مهم ترين توجيه دولت در كاهش نرخ سود بانكي زمينه سازي براي كاهش هزينه هاي توليد و به تبع آن كاهش تورم بوده است، سرپرست وزارت اقتصاد معتقد است، نرخ سود بانكي و تورم هيچ رابطه اي با يكديگر ندارند.

حسين صمصامي چهارشنبه شب پس از ديدار و گفت وگو با وزير امور خارجه كشور غنا، براي اولين بار به عنوان سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ گفت.

طبيعتاً مهم ترين بحثي كه اين روزها در عرصه اقتصادي كشور ذهن افراد را به خود جلب مي كند، وضعيت نرخ سود بانكي و اختلافاتي است كه در مورد افزايش، تثبيت و يا كاهش آن بين مسوولان اقتصادي كشور وجود دارد.

صمصامي در ابتداي اظهارات خود با تاكيد بر اينكه نرخ سود بانكي براي عقود مبادله اي هماني است كه رييس جمهوري اعلام كرده است ، خاطرنشان كرد: بحث ارتباط بين نرخ سود بانكي و تورم در بسته پيشنهادي بانك مركزي وجود ندارد.

شنبه چهارم 6 1391 4:12 بعد از ظهر

براساس نكات كلي اصل 44 و مصوبات مربوط به خصوصي سازي قرار بر اين بود دولت شرايطي ايجاد كند كه تمامي بانك ها به استثناي بانك ملي و بانك هاي تخصصي به بخش خصوصي واگذار شوند .

ولي آنچه در پيش نويس منصوب به دولت منتشر شده، بانك ملي و كشاورزي در ليست مجموعه ادغامي وارد شده اند در حالي كه قرار غير از اين بود و بانك كشاورزي به عنوان بانك تخصصي نبايد وارد شود بنابراين نه تنها خصوصي سازي را اعمال نمي كنند بلكه قصد بزرگ تر كردن دولت را دارند. تبديل بانك ها به بانك قرض الحسنه يعني استفاده بيشتر از منابع دولتي چرا كه سپرده گذاران در اين بانك نمي توانند سود كسب كنند پس در اين راه سپرده گذاري نمي كنند.

از سوي ديگر در پيش نويس آيين نامه ادغام بانك هاي دولتي نيامده است كه با تبديل اين بانك ها به قرض الحسنه، سود از فعاليت اين بانك حذف مي شود و كارمزد جايگزين آن خواهد شد يا خير. اگر قرار بر اين است كه سودي در سپرده گذاري نباشد، پس گروه اقتصادي دولت مطالعات كارشناسي خود را كه موجب مي شود بانك با سپرده پس انداز قرض الحسنه اداره شود ارايه كند تا ابهامات برطرف شود.

شنبه چهارم 6 1391 4:10 بعد از ظهر

مطابق قانون ظروف مرتبط در علم فيزيك، سياست سه قفله كردن خزانه بانك مركزي به بانك هاي دولتي و خصوصي هم سرايت كرده است، چون الان مدتي است كه بانك ها به متقاضيان وام و تسهيلات از هر نوع كه باشد يك پاسخ واحد مي دهند و آن پاسخ اين است كه تا اطلاع ثانوي اجازه پرداخت وام نداريم.

بانك هاي خصوصي هم كه تا پيش از ابلاغ بسته سياستي پيشنهادي بانك مركزي به بانك ها تا 70درصد ارزش كارشناسي آپارتمان را وام خريد مسكن به متقاضيان مي دادند با متمركز شدن امور پرداخت وام مسكن در بانك مسكن پرداخت اين نوع وام ها را متوقف كرده و براي پرداخت ساير تسهيلات به متقاضيان چنان وثايق و تعهداتي را مطالبه مي كنند كه توثيق و برآورده ساختن آن خارج از توان اكثريت متقاضيان تسهيلات است.

شنبه چهارم 6 1391 4:8 بعد از ظهر

كنترل ريسك بازرگاني، يك چالش است، زيرا هيچ سند تجاري اي وجود ندارد كه نتوان آن را به آساني با چايگرهاي ليزري، ماشين هاي كپي رنگي و اسكنرها به صورت تقلبي درست كرد. ضوابطي كه بر مبادلات تجاري حاكم هستند، بانك ها را ملزم به بررسي اصالت اسناد مي كنند، اما طرح هاي متقلبانه كه به ميليون ها دلار و گاه به صدها ميليون دلار سرمي زنند، آنچنان جدي هستند كه مي توانند زيان هاي هنگفتي را به بانك ها تحميل كنند.

بديهي است كه اين موضوع، بانك ها را با مشكلات خاصي روبرو مي سازد. در واقع از طرفي، عملي نيست كه همه اسناد را احراز اصليت نمود و از طرف ديگر، اگر بانك ها سهواً به معاملات تقلبي كشيده شوند، نه فقط گرفتار ريسك اساسي مالي مي شوند، بلكه از لحاظ هزينه هاي زمان و مديريت هم سرمايه گذاري نامتناسبي را انجام داده اند. علاوه بر اين، اگر اين گونه مبادلات با ضوابط ضدپول شويي برخورد كند، نه فقط بانك تحت بازرسي جنايي قرار مي گيرد، بلكه با جرايم تنبيهي و از دست دادن شهرت نيز مواجه مي شود.

محققاً قسمت اعظم منابعي كه نظام بانكي در نتيجه ضوابط مربوط به پولشويي به دست آورده است، از مجرمان اصلي بازيابي نشده، بلكه ناشي از جرايمي است كه بانك هايي كه در جريان مبادله اين وجوه بوده اند، پرداخت كرده اند.

اين مقاله بعضي از ريسك هايي را كه بانك ها با آن مواجه مي شوند، براساس تجربيات اداره دريانوردي بين المللي (IMB) اتاق بازرگاني بين المللي (ICC) مشخص مي كند و برداشتن گام هايي به سوي رويكردي جامع براي مديريت ريسك را پيشنهاد مي دهد.

● ريسك ها

شنبه چهارم 6 1391 4:6 بعد از ظهر

سرانجام اتفاقي كه ماه ها همه كارشناسان اقتصادي منتظرش بودند، روي داد. حسب رفتار و سنت دولت نهم، طهماسب مظاهري بايد خيلي زودتر از سمت خود بركنار مي شد اما ماندگاري او بر كرسي خيابان ميرداماد اين گمانه را تقويت كرده بود كه شايد اين بار كارشناسان بر سياستمداران غلبه نمايند و شايد دولت نهم يك بار هم كه شده تصميم بگيرد از كارشناسي در مقابل اراده سياسي حمايت كند. اما چنين نشد. در نبردي كه ميان آمال سياسي مديران دولت نهم و اقليت كارشناسي بانك مركزي كه مسوول سياست هاي مالي كشور است رخ داده بود، سرانجام اين آرزومندان سياست و كليدداران قدرت بودند كه فاتح شدند.

طهماسب مظاهري در طول دوران كوتاه رياست خود، تلا ش كرد با نقدينگي افسارگسيخته و تورم سرسام آور مقابله كند. او طرفدار سياست انقباضي در برابر تهاجم انبساطي هاي دولت نهم بود. دولتي كه تنها در طول 3 سال گذشته به اندازه كل تاريخ اقتصاد ايران نقدينگي داشته است.

شنبه چهارم 6 1391 4:4 بعد از ظهر

يكي از مقامات بانك مركزي ديروز در اظهارنظر جالبي اعلام كرده است كه ...

... متقاضيان وام بانكي براي دريافت تسهيلات مستقيما به شبكه بانكي مراجعه كنند و هشدار داده كه اگر كاشف به عمل آيد كه فردي از طريق واسطه وام بانكي دريافت كرده است برخورد شديدي با وي كرده و جلوي وام او را مي گيريم (دنياي اقتصاد و ساير روزنامه هاي دوشنبه، سوم تير).

داستان هيجان انگيزي است. ظاهرا مقام محترم بانك مركزي فرض كرده اند كه اگر متقاضيان محترم وام بانكي مستقيما به بانك ها مراجعه كنند، با روي گشاده از تقاضاي آنها استقبال مي شود و وام آنها بدون هيچ تعللي پرداخت مي شود، ولي چون مردم ظرفيت و جنبه چنين استقبالي را ندارند، ترجيح مي دهند به جاي شبكه بانكي به شبكه دلالي غيربانكي مراجعه كرده و با پرداخت 10 تا 15درصد حق دلالي اضافه وام را دريافت كنند.

اگر فرضيه مقام محترم بانك مركزي صحيح باشد، قطعا همه افراد با او موافق خواهند بود كه بايد با چنين شخصي همان برخورد شديد به عمل آيد، چرا كه علاوه بر دلايل مختلف، مي توان استنباط كرد كه احتمالا شخص مورد نظر دچار بيماري روحي و رواني نيز هست كه ريسك و مخاطرات شبكه پيچيده دلالي همراه با هزينه هاي اضافي دريافت وام از اين طريق را به روي خوش شبكه بانكي كه وام را بي هيچ هزينه اضافي به او تحويل مي دهند، مرجح مي داند.

شنبه چهارم 6 1391 4:1 بعد از ظهر

شوراي پول و اعتبار تكليف سود تسهيلات بانكي را تا روز دوشنبه مشخص خواهد نمود . آنچه جالب توجه است اين است كه مخالفان سرسخت واقعي شدن نرخ بهره و كساني كه سالهاست نرخ بهره را بصورت دستوري بالا نگه داشته اند ، در سوداي بالا ماندن نرخ بهره به جنب و جوش افتاده اند تا با تكيه بر تبليغات هدفدار ، يارگيري نموده ومطالب مورد نظر خود را در فضاي كشور جاري كنند تا شايد بتوانند سخنان عاري از منطق اقتصادي را كه سالهاست بر بدنه ي اقتصادي جامعه تزريق كرده اند به كرسي بنشانند .

شنبه چهارم 6 1391 3:59 بعد از ظهر

با گذشت يك ماه و نيم از وعده اختصاص 7500ميليارد تومان تسهيلات براي طرح مسكن مهر، رييس كل جديد بانك مركزي اعلام كرده است: 6هزار ميليارد تومان خط اعتباري نزد بانك ها براي پرداخت به واحدهاي صنعتي قرار مي گيرد.

اگرچه هنوز پرداخت آن 7500ميليارد تومان به رغم تاكيد، اصرار و تذكر دولت به صورت جدي شروع نشده است، اما چراغ سبز بانك مركزي به بخش صنعت كه سه شنبه گذشته روشن شد حاكي از آن است كه تردد وام بانكي از مسير بانك ها به واحدهاي توليدي در روزهاي آينده در حجم قابل توجهي شروع مي شود.

واضح ترين نتيجه اين نشست، آشتي بانك ها با بخش توليد است كه البته وزير صنايع و معادن در همان روز با اعلام اينكه نگراني ما از آينده توليد و كمبود نقدينگي رفع شد آن را به طور علني به خبرنگاران اعلام كرد.

اما تبعات ميهماني مقامات بانك مركزي در ساختمان وزارت صنايع براي ساير بخش هاي اقتصاد به خصوص بخش مسكن كه در حال حاضر در آستانه ركود در ساخت و ساز قرار گرفته، چه مي تواند باشد؟

شنبه چهارم 6 1391 3:57 بعد از ظهر

براي كشاورزي در چارچوب توسعه روستايي در حد ضرورت زمان، برنامه هايي كه نشان دهنده ادامه اصلاحات در اين بخش بوده و توجيه كننده نقش موتور سرعت دهنده جريان توسعه باشد، قابل شناسايي نيست. ظاهراً نقش اين بخش براي توسعه پايدار به فراموشي سپرده شده است.

به علت نارسايي هايي كه در ساز و كار اقتصادي ايجاد شده در سياست هاي بخش كشاورزي كه بايد پايه ريز ستون هاي توسعه پايدار باشد، انضباط و به هم پيوستگي لازم ديده نمي شود. بگذريم كه اگر به اساس فلسفه قانونمندي برنامه ريزي توجه نشود، اصولاً پايداري جريان توسعه قابل تضمين نخواهد بود. اگر براي اقتصاد كلان هدف هايي تعيين شد، بايد ديد با طراحي كدام سياست هايي مي توان به تحقق دادن آنها دست يافت. به موازات آن سياست هاي بخشي هم تعيين مي شوند كه از يك سو به يكديگر پيوسته اند و از سوي ديگر با سياست هاي كلان و طبيعتاً سياست هاي بخش هاي ديگر مرتبط است. بدين ترتيب در برنامه ريزي بايد موزاييكي از هدف ها، سياست ها و وسيله هاي رسيدن به هدف ها را تدارك ديد كه به طور افقي و عمودي تنيده در يكديگر بوده، در مجموع از بافت مستحكمي برخوردار باشند. فرض ما بر اين است كه شرايط موجود اگر بافتي داشته باشد، تكنيك آن از روشي علمي برخوردار نيست و عمليات در قالب چنين برنامه يي به صورت متفرق و تك طرحي و اغلب پروژه هاي مجزا انجام مي شود. اين ساختار در مجموع از مطلوبيت كافي برخوردار نخواهد بود. به عنوان مثال راه هاي بين مزارع و راه هاي روستايي و راه هاي فرعي و اصلي بايد تحت يك انديشه و برنامه يي يكپارچه طراحي شده و زير پوشش دستگاه اجرايي واحد مديريت شود تا نتيجه آن به دستيابي به بخشي از هدف هاي موردنظر بينجامد. اگر در طرح هاي عظيم با هزينه هاي كلان، كانال هاي آبياري درجه يك و دو به اتمام برسد ولي به هر دليل پس از گذشت سال ها كانال هاي آبياري درجه سه و چهار اجرا نشده باشد، در هر صورت آب به مزارع كشت راه نمي يابد. برنامه هاي توسعه تحقق نخواهد يافت و در نهايت گامي در جهت خودكفايي محصولات مورد هدف از اين مسير برداشته نخواهد شد.

به عنوان نمونه مي توان به سياست هاي بخش كشاورزي و ارتباط آن با هدف هاي بخشي و كلان و عملكرد آن روي بخش خصوصي نگاه كرد. فرض بر اين است كه شرايط نظام اقتصادي مبتني بر ساز و كار بازار برقرار بوده و در عين حال توليد محصولات اساسي كشاورزي از پوشش حمايت هاي دولت برخوردار باشد. يكي از هدف هاي اساسي بخش كشاورزي افزايش توليد محصولات اساسي و رسيدن به خودكفايي در محصولات استراتژيك است. بديهي است اين هدف بايد از طريق بالا بردن عوامل توليد و افزايش عملكرد توليدكنندگان محصولات تحقق پذيرد. حال سوال اصلي اين است كه تا چه حد سياست هاي موجود توان آن را دارند كه خاصه كشاورزان خرده پا و توليدكنندگان واحدهاي كوچك و خود مصرف و با ويژگي بخش خصوصي را در جهت توليدات استراتژيك هدايت كنند، تا چه اندازه اين سياست از قدرت بالا بردن درآمد كشاورزان كه هدف ديگري در بخش كشاورزي است، برخوردار است؟ فرض بر اين است كه اولاً سياست هاي بخش كشاورزي به طور مطلوب در جهت اهداف نيستند، مجموعه سياست ها فاقد به هم پيوستگي با يكديگرند. در عين حال دامنه تاثير آنها به دامن اكثريت واحدهاي كشاورزي كوچك و توليدكنندگان محصولات استراتژيك ولي خودمصرف نمي رسد، در نهايت هدف هاي برنامه به وسيله اين سياست ها براي اين قسمت از بخش كشاورزي فاقد عملكرد بوده و در نتيجه اجزاي برنامه از اين مسير دچار نقصان است.

شنبه چهارم 6 1391 3:54 بعد از ظهر

درست يك ماه قبل بود كه يك روز عصر مظاهري وقتي پشت ميزش نشست متن اصلاح شده بسته

سياستي- نظارتي شبكه بانكي را براي آخرين بار مرور كرد، چند دقيقه بعد جلسه اي با حضور معاونان و مسؤولان اين نهاد اقتصادي برگزار شد و همه به اتفاق به اين نتيجه رسيدند كه اين بسته در آخرين روز ماه ابلاع شده و از ابتداي ارديبهشت اجرايي شود.

طهماسب مظاهري آخرين امضا را زير برگه زد و در هامش آن نوشت ابلاغ شود .

چند ساعت بعد خروجي خبرگزاريها مهمترين خبر خود را به ابلاغ اين سياستها اختصاص داد و روزنامه هاي صبح روز بعد آن را همراه با تحليل و نظرات كارشناسان موافق و مخالف به چاپ رساندند.

● بسته چه بود؟

شنبه چهارم 6 1391 3:49 بعد از ظهر

بيمۀ خرد مي تواند به اقشار كم درآمد كمك كند خود را به سطح درآمدي بالاتري منتقل كنند يا در همان سطح باقي بمانند. با تهيۀ پوشش مناسب در برابر خطر هاي معين، بيمۀ خرد ساير خدمات مالي و اجتماعي را كامل مي كند. توسعۀ بيمۀ خرد به طور چشمگيري به كاهش هزينه هاي عملياتي حق بيمه بستگي دارد. پژوهش مشترك سازمان جهاني كار با مؤسسۀ مونيخ ري با عنوان حمايت از اقشار كم درآمد: خلاصه اي از بيمۀ خرد اظهار مي دارد كه فن آوري جديد ممكن است نقش كليدي در ارتقاي بيمۀ خرد به عنوان راهبردي كارآ براي افزايش سطح درآمد داشته باشد.

از آنجايي كه اقشار كم درآمد اغلب در محيطي پرخطر مانند شهرك هايي با امكانات شهري كم و شرايط ناسالم بهداشتي و يا در نواحي روستايي درگير با خشكسالي و يا سيل زندگي مي كنند، در مقايسه با بقيۀ جمعيت با آسيب پذيري بيشتر و خطراتي مانند بيماري، مرگ تصادفي، و از كارافتادگي، سرقت يا آتش سوزي، زيان هاي كشاورزي، مصيبت هايي با عامل طبيعي و يا انساني روبرو هستند. همچنين اين اقشار از كمترين قابليت سازگاري با بحران در زمان وقوع آن روبرو هستند.

اگرچه اغلب خانوارها راه هاي غير رسمي مديريت خطر را دارند، اما اين راهبرد ها به طور اعم امكان ارايۀ پوشش ناكافي را دارند. قبل از اين كه خانوارها فرصتي براي بازيابي از يك حادثه را داشته باشند، اغلب با حادثه اي ديگر ضربه مي خورند. بيمۀ خرد بر ساز و كاري غير رسمي استوار است به گونه هي كه منافع بهتري را براي تعداد بيشتري از خانواده هاي كم درآمد تأمين مي كند.

شنبه چهارم 6 1391 3:12 بعد از ظهر

برپايه اصل پنجاه و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران: تمامي دريافت هاي دولت در حساب هاي خزانه داري كل متمركز مي شود و همه پرداخت ها در حدود اعتبارات مصوب به موجب قانون انجام مي گيرد. اصل پنجاه و دوم: بودجه سالانه كل كشور به ترتيبي كه در قانون مقرر مي شود از طرف دولت تهيه و براي رسيدگي و تصويب به مجلس شوراي اسلامي تسليم مي شود. هرگونه تغيير در ارقام بودجه نيز تابع مراتب مقرر در قانون خواهد بود. به تصريح از اين اصول مي توان دريافت كه هيچ گونه درآمد و هزينه اي توسط دولت و ديگر نهادهاي حكومتي نمي تواند خارج از چارچوب قانون بودجه مصوب مجلس انجام شود و بنابراين قوانين بودجه سنواتي اصلي ترين سند در مورد ارزيابي درآمدشها و هزينه هاي دولت است. با توجه به اين موضوع به انجام يك محاسبه ساده و يك سوال در مورد درآمد ارزي حاصل از صادرات نفت و گاز طي سه سال 1384 الي 1386 و هزينه هاي انجام شده اين درآمد بر پايه قوانين بودجه مي پردازم به اميد آن كه پاسخگويي يابد.

شنبه چهارم 6 1391 3:10 بعد از ظهر

عصر رونق خصوصي سازي ها با تعارضي در آميخته است. وجوهي كه دولت ها و بانك هاي مركزي در خزانه هاي خويش به قصد سرمايه گذاري انباشته اند - و نام خوش آواي صندوق هاي مالي دولتي به خود گرفته است - با توش و توان به درون سرمايه هاي چند مليتي، خصوصا سرمايه هاي مالي راه يافته اند. اين صندوق ها بيش تر از آن رو اشتهابرانگيزند كه بحران گريبانگير اعتبارات رهني ابداعي ايالات متحده، ترازنامه موسسات مالي را شكننده و تشنه نقدينگي كرده است. وزير دارايي نروژ، كشوري كه هرچه نفت خام گران تر شده، انباشت دارايي هاي آن رو به فزوني داشته و گردش نقدينگي هاي آن - همانند نقدينگي هاي كشورهاي خليج فارس - شدت گرفته ، خلاصه كلام را به دست داده است: آن ها ما را خوش نمي دارند اما به پولمان چشم

دوخته اند. چين كه به ويژه نگران افت ارزش سرمايه گذاري هايي است كه به دلار كرده سهام شركت فرانسوي توتال و شركت انگليسي BP (بريتيش پتروليوم سابق) را به دست اداره دولتي ارز (SAFE) كه

شنبه چهارم 6 1391 3:7 بعد از ظهر

شرح جفايي كه بر بخش كشاورزي ايران رفته است ، در اين مقال نمي گنجد و فقط ميتوان به اين نكته بسنده كرد كه متاءسفانه امروز كمتر از 40 درصد از توان ذاتي بخش كشاورزي كشور مورد استفاده قرار دارد و از طرفي راندمان آبياري در اين بخش نيز رقمي پايين تر از بيست درصد ميباشد و درصد بالايي از محصولات زراعي در اثر نبود نظام جامعي كه استراتژي اين بخش را تبيين كند و وظايف بخشهاي مرتبط را مشخص نموده و زيرساختهاي مورد نياز فعاليت آنان را فراهم سازد ، ضايع ميشوند و سير صعودي مهاجرت از روستاها و افزوده شدن به تعداد روستاهاي خالي از سكنه كه روزگاري به توليد ثروت در كشور مشغول بوده اند و امروز روبه خرابي گذاشته اند ، چشم انداز نگران كننده اي را پيش روي چشمان جامعه گشوده است .

شنبه چهارم 6 1391 1:44 صبح

در اين مقاله جاستين لين، يكي از مديران اقتصادي بانك جهاني، بحث مي كند كه كشورهايي با درآمد پايين نياز به ايجاد بانك هاي كوچك و محلي به عنوان تكيه گاه اصلي سيستم هاي مالي شان دارند.

اصلاح كردن بخش هاي مالي، اگر يك ايده روشن در مورد اينكه آن را براي چه مي خواهيم داشته باشيم آسانتر است. مساله مهم، ايجاد يك بخش مالي كه در خدمت بخش هاي رقابتي يك اقتصاد باشد، است و در بسياري از كشورهاي فقيرتر، به معناي تمركز كردن بر روي فعاليت هايي است كه اكثرا به وسيله واحدهاي كوچك صنعتي و كشاورزي و شركت هاي خدماتي انجام مي شوند. اندازه و مهارت موسسات و بازارهاي مالي در كشورهاي پيشرفته مناسب بازارهايي با درآمد اندك نيستند. بانك هاي كوچك محلي، بهترين موسسات مستقل براي مهيا كردن خدمات سرمايه گذاري، كه برحسب مزيت هاي نسبي بسيار مهم هستند، براي تشكيلات اقتصادي و خانوارها مي باشند. كشاورزي در پرو و شركت هاي گل در كنيا و كارخانه هاي پوشاك در بنگلادش بر حسب همين مزيت هاي نسبي ايجاد شده اند.

شنبه چهارم 6 1391 1:42 صبح

در اين مقاله سعي شده است تا با استفاده از نظريه پرتفوي اثر نرخ سود از قبل تعيين شده براي تسهيلات بانكي بر كارايي بانكداري اسلامي و تأمين حقوق سپرده گذاران ارزيابي گردد. نتايج اين مطالعه نشان مي دهد تعيين نرخ ثابت سود براي تسهيلات توسط شوراي پول و اعتبار موجب دور نمودن بانكها از مشاركت واقعي در پروژه هاي سرمايه گذاري بر اساس درآمد مورد انتظار و مخاطرات آنها مي گردد و در نتيجه باعث كاهش كارايي بانكداري اسلامي مي شود. علاوه بر اين، پايين نگه داشتن نرخ سود نسبي تسهيلات براي سرمايه گذاريهاي پر مخاطره نيز منجر به بروز افزايش تقاضاي مازاد براي دريافت اين گونه تسهيلات مي شود. پاسخگويي به اين گونه تقاضاها توسط بانك از دست رفتن بخشي از حقوق سپرده گذاران (موكلين بانك) را در پي دارد.

شنبه چهارم 6 1391 1:41 صبح

در اقتصاد يكي از مباحث كه همواره مورد توجه كارشناسان بوده و با توجه به ماهيت آن داراي اهميت ويژه اي مي باشد، نرخ سود بانكي است.

در واقع تعيين نرخ سود بانكي امري پيچيده است كه جوانب متعددي دارد و براي تغيير آن در جهت افزايش يا كاهش بايد بسياري از عوامل اقتصادي، مالي و پولي را مد نظر قرار داد. به همين دليل است كه در كشورهايي كه از لحاظ اقتصادي پيشرفته و توسعه يافته ناميده مي شوند، تاكيد زيادي بر استقلال بانك مركزي در سياستگذاري هاي پولي مي شود. بانك مركزي در هر كشور به دليل تخصصي بودن حوزه فعاليت و تجربه كارشناسان فعال در آن در اين خصوص بر ساير نهادها ارجحيت كامل دارد و معمولا با توجه به بررسي دقيق و كارشناسي بانك مركزي در اين گونه كشورها تغييرات نرخ بهره خواه به صورت انقباضي يا انبساطي مي تواند اثرات مثبتي را از خود بر جاي گذارد.

شنبه چهارم 6 1391 1:39 صبح

سال 1266 بود كه ناصرالدين شاه دستور داد تا اولين بانك در ايران تأسيس شود. او كه سفرهاي رنگارنگش به اروپا تحفه اي به جز قراردادهاي سياه و ننگين نداشت در يكي از سفرهايش اجازه داد تا بانك جديد شرق در ايران شعبه بزند.

اين بانك كه مركزش در لندن بود به ايران آمد و با افتتاح شعبه اي در تهران آغازگر نظام نوين بانكي در ايران شد. اين بانك در طول فعاليتش بسيار كم رنگ ظاهر شد تا اين كه امتياز و شعبات خود در تهران، شيراز، تبريز، رشت و اصفهان را به مبلغ 20 هزار ليره به بانك شاهنشاهي انگليس فروخت.

بانك شاهنشاهي انگليس در واقع تبديل به بانك مركزي ايران شد چون وجوه خزانه را در حساب هاي خاص نگه مي داشت. مال الاجاره گمركات و عوايد مالياتي را دريافت مي كرد و هزينه هاي دولتي را به شهرستان ها مي فرستاد. ضرب سكه، چاپ و نشر اسكناس از وظايف اين بانك بود. رفتارهاي مخرب اين بانك در اقتصاد ايران و بي ثبات ناشي از عملكرد اين بانك باعث شد تا در سال 1309 بانك ملي تأسيس شود و تمام اختيارات از بانك شاهنشاهي به اين بانك منتقل شد. هرچند اداره نظام پولي كشور به دست ايرانيان افتاد و بانك ملي نقش بانك مركزي را ايفا مي كرد اما به خاطر تناقض در دو كاركرد فعاليت هاي اقتصادي و هدايتگري نظام پولي كشور، بانك ملي نتوانست وظيفه هدايت و نظارت بر بانك ها را به درستي ادا كند. لذا در سال 1339 بانك مركزي ايران با سرمايه 3 ميليارد ريال رسماً آغاز به كار كرد و از آن تاريخ تاكنون حياتي ترين نقش را در اقتصاد ايران ايفا مي كند.

شنبه چهارم 6 1391 1:34 صبح

رييس كل بيمه مركزي ايران و منصور خاكي مديركل اموربانك وبيمه وزارت امور اقتصادي و دارايي و سهاميان مقدم مديرعامل بيمه ايران در يك نشست خبري نقش صنعت بيمه درطرح تحول اقتصادي و تاثيرآن در اقتصاد كشور را ارزيابي كردند .

فرشباف ماهريان با اشاره به وضعيت موجود بيمه در كشور گفت: از لحاظ ضريب نفود بيمه كه شاخص بين المللي است رقم 3/1 درصد را داريم كه در مقايسه با كشورهاي پيشرفته فاصله زيادي دارد البته در كشورهاي منطقه نسبتا رقم مطلوبي است ، اين رقم در امارات 9/1 درصد ، و در تركيه 6/1 درصد است اما نسبت به كشورهاي پيشرفته اروپايي با ميانگين 8 و يا كره جنوبي با ميانگين 11 فاصله زيادي با آنها داريم .

وي افزود: ظرفيت اقتصادي كشور و توليد ناخالص داخلي كشور كه با رتبه بيمه كه 47 است ، همخواني ندارد.

فرشباف ماهريان ادامه داد: تا سال 1380 ، 4 شركت بيمه دولتي داشتيم ، سابقه بيمه از 1314 به 74 سال مي رسد تا سال 1380 كه ادغام شدند و اصلاحات ساختاري شد و هيات دولت اجازه تاسيس شركت هاي بيمه خصوصي داد كه تا كنون افزون بر چهار شركت بيمه دولتي ، 15 شركت بيمه خصوصي داريم و 4 شركت خصوصي نيز در حال گرفتن مجوز هستند.

منصور خاكي مدير كل امور بانك و بيمه وزارت امور اقتصادي ، دارايي با اشاره به لزوم سرمايه گذاري در كشور گفت: تحول صنعت بيمه در كشور، ريسكها و خطرهاي سرمايه گذاري را در كشور برطرف مي كند و آرامش اقتصادي در سرمايه گذاري ايجاد مي كند .

شنبه چهارم 6 1391 1:33 صبح

توضيح: آنقدر بزرگ است كه نبايد سقوط كند اصطلاحي است كه امروزه در مورد بخش بانكي، در برخي محافل آكادميك در دنيا و روزنامه و مجلات اقتصادي در سرتاسر جهان بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد و به يك ايده در خصوص نظام بانكداري تبديل شده است. نويسنده در اين مقاله، اين ايده را به سخره مي گيرد.

بياييد قبل از آن كه اين نامه را در پوشه گرد معروفتان قرار دهيد با هم صريح باشيم. اين اولين باري است كه از فدرال رزرو تقاضاي وام كفالتي مي كنم. مي دانم داريد به چه چيزي فكر مي كنيد. اين كه چرا من شايسته سخاوت شما هستم؟ منظور من واقعا سخاوت شماست، چرا كه دارم پنج ميليون دلار تقاضا مي كنم. اين سوال پاسخي ساده دارد. من هم مثل بسياري از موسسات مالي كشورمان بسيار بزرگتر از آنم كه سقوط كنم. نمي توانم توضيح دهم كه اگر سرمايه گذارها مي توانستند شاهد سقوط فردي، فاني و بعد اندي باشند، چه بلايي بر سر اعصابشان كه تا الان فرسوده شده است، مي آمد.

البته مي توانم آن را توضيح دهم: نتيجه، يك فاجعه مالي جهاني مي بود. فكر مي كنم هر دوي ما مي توانيم روي اين موضوع به توافق برسيم كه ده ميليون دلار، براي گريختن از چنين فاجعه اي، قيمت ارزاني است. (حواسم است كه در ابتدا پنج ميليون دلار خواستم، اما از وقتي كه شروع به نوشتن اين نامه كردم، وضعيت مالي ام به گونه اي نگران كننده و غيرمترقبه رو به وخامت گذاشته است.)

شنبه چهارم 6 1391 1:31 صبح

با تغيير رييس كل بانك مركزي، سه مقام اصلي ستاد اقتصاد دولت (رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي، وزير اقتصاد و دارايي و رييس كل بانك مركزي) كه از سوي رييس جمهور منصوب شده بودند در مدت كوتاهي از كار بركنار شدند. سياست هاي اقتصادي دولت، آثار بسيار زيادي بر زندگي مردم و توسعه فعلي و آينده كشور دارد؛ به همين دليل عزل و نصب مقاماتي كه طبق قانون تصميم گير اصلي اقتصاد كشور هستند از اهميت و حساسيت ويژه اي برخوردار است. يكي از دلايلي كه مي تواند به تغيير تيم اقتصادي منجر شود، ناهماهنگي با يكديگر است كه به اتلاف وقت زيادي از دولت و رييس جمهور و ساير وزيران منجر مي شود. در مورد اين سه مقام بلندپايه چنين فرضي صادق نبوده است. مسايل پيش آمده پس از بركناري هر كدام از اين مقامات، بيانگر دلايل ديگري بوده است. مثلا با بركناري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي، اين سازمان منحل و وظايف آن به دو معاونت ستادي در نهاد رياست جمهوري واگذار شد. اين سازمان همواره از موضع كارشناسي در مقابل درخواست هاي غيرقانوني و بخشي نگري ها ايستادگي مي كرد و همين امر سبب شد كه مهم ترين سازمان كشور منحل شود و متاسفانه تاكنون اقدامي براي احياي آن از سوي مجلس صورت نگرفته است.

شنبه چهارم 6 1391 1:30 صبح

آنچه در نظام بانكي ايران به عنوان روابط كارگزاري به آن پرداخته مي شود يا به علت وجود ذهنيت و نگرش سنتي و يا عدم همگامي با تحولات روز دنيا از آنچه كه امروزه دنيا از آن روابط كارگزاري ياد مي كند، فاصله بسياري گرفته است كه عدم توجه به علمي بودن مقوله روابط عمومي به عنوان كليتي كه شامل روابط كارگزاري نيز مي شود در آن بي تأثير نيست. در اين مقاله سعي شده است ضمن بيان ارتباط و اهميت اين مقوله با روابط عمومي و رويكردهاي نوين آن، لزوم بازنگري روشهاي موجود و بيان جايگاه روابط كارگزاري، ويژگي هاي روابط كارگزاري بين بانكي كارآمد بررسي شود.

اهميت موضوع زماني دو چندان مي نمايد كه طي بررسي هاي به عمل آمده موضوع روابط كارگزاري به طور اخص و جنبه هاي روابط عمومي آن به طور اعم از نگاه پژوهشگران كشورمان دور مانده و دليل مهجور ماندن آن را احتمالاً مي توان در تخصصي بودن بحث و عدم توجه به جايگاه ويژه آن در صنعت بانكداري علي الخصوص پس از ظهور عصر ديجيتال و الكترونيك جست.

1)مقدمه

1-1) كليت لفظ روابط عمومي، اهميت و جايگاه آن

شنبه چهارم 6 1391 1:28 صبح

با توجه به وجود بانك هاي دولتي و خصوصي و تعاوني ها و صندوق هاي قرض الحسنه متعدد در كشور كه از گذشته برجاي مانده، با ارزيابي دقيق و موشكافانه در انجام وظايف آنها خواهيم ديد از قانون مدون و برنامه ريزي شده درستي برخوردار نيستند. اگر چه قانون عمليات بانكداري بدون ربا از سال 1362 پس از تصويب مجلس و شوراي نگهبان به اجراء درآمد. به علت عدم اجراء دقيق قوانين از طرف سيستم بانكي آن طور كه توقع داشتيم و انتظار مي رفت انجام نشدو با اشكالاتي هم مواجه است به گونه اي كه در سال هاي اخير مورد اعتراض مراجع محترم تقليد و علما قرار گرفت.

همان طوري كه مي دانيم عملكرد بانك ها در اعطاء تسهيلات به مشتريان و متقاضيان به علت وجود اعمال نفوذ هاي افراد به علت داشتن موقعيت شغلي و رانت خواران و دلالاني كه واسطه بين مشتري و بانك ها بودند كه اين عمل در دولت هاي گذشته زياد به چشم مي خورد سبب از بين رفتن موازنه در بانكداري گرديده بود در صورتي كه مي دانيم زحمت كش ترين و شريف ترين قشر كاركنان دولت كاركنان بانك ها و موسسات غيردولتي هستند كه با خدمت صادقانه و عاشقانه مشغول انجام وظيفه مي باشند و آنهايي كه عمل نادرست انجام مي دهند و تخلف مي كنند بايد راهشان از راه كاركنان شريف و مخلص جدا شود دكتر احمدي نژاد در عرصه اقتصاد و بانكداري كه هميشه دغدغه داشت و مي خواست هميشه دست چپاول گران و رانت خواران و فرصت طلبان از سر بانك ها كوتاه و بانك ها درست و سالم در خدمت مردم عزيز باشند رييس جمهور در ابتداي دولت نهم مي خواست اقتصادي سالم و پويا مبتني بر ارزش هاي اسلامي داشته باشيم و در بانكداري به مردم محروم و مستضعف بيشتر از همه رسيدگي و خدمت رساني شود. بانك ها از محل جذب منابع كه 100% مي باشد مي بايستي حداكثر، 70% آن را به صورت اعطاي تسهيلات در اختيار مشتريان و متقاضيان از طريق ضابطه قرار دهند در صورتي كه بعضي ها تا 140% اعطاء تسهيلات در اختيار مشتريان قرار دادند.

شنبه چهارم 6 1391 1:26 صبح

لزوم هماهنگي بين بخش هاي مختلف اقتصادي به لحاظ ارزش افزوده اي كه دارند و يا اشتغالي كه ايجاد مي كنند از جمله امور مهمي است كه براي كشورهاي توسعه يافته به طور طبيعي حاصل گرديده است و براي كشورهاي در حال توسعه به طور جبري به آرزويي دست نايافتني تبديل شده است.

در فضايي كه توليد و ارزش افزوده ناشي از توليد كالايي، تعيين كننده روندهاي اقتصادي جامعه بوده است نهادهاي جانبي نظير بانك و بيمه و حمل و نقل نيز متناسب با حجم و اندازه توليد كالا براي تكميل روند حمايت از توليد و اتصال سرچشمه توليد به مصرف كننده نهايي به وجود آمده اند.

در نتيجه نهاد مالي يا در خدمت توليد و يا در خدمت خدماتي است كه بدون وجود آنها توليد دچار مشكلات و خساراتي مي شود.

اين شرايط براي كشورهاي موصوف تركيبي از اشتغال در بخش هاي مولد و خدماتي را هم به وجود آورده است كه متناسب با اوضاع اقتصادي آنهاست، اما در حالي كه در كشورهاي در حال توسعه ما با شرايط مشابهي از نظر تركيب اشتغال در بخش هاي اقتصادي مواجه ايم به لحاظ توليد ارزش افزوده و همچنين مواجه بودن با كاستي هاي اقتصادي، اجتماعي وضعيتي را تجربه و تحمل مي كنيم كه هيچ شباهتي با شرايط و موضوعات مشابه در كشورهاي پيشرفته ندارد و به عبارت ديگر در كشورهاي توسعه نيافته بعضا اثري از آنها ديده نمي شود.

شنبه چهارم 6 1391 1:25 صبح

اغلب اقتصاددانان حوزه سياست هاي پولي بر اين باورند كه درجه استقلال بانك مركزي از ساير بخش هاي دولت، بر بالا بودن نرخ حجم پول و توزيع اعتبارات و از آن طريق بر ساير متغيرهاي كلان اقتصاد مثل نرخ تورم و مقدار كسري بودجه دولت اثرگذار است.

امروزه وجود يك بانك مركزي استقلال يافته همراه با تمركز اهداف آن بانك بر كاهش تورم و ثبات قيمت ها براي هموار نمودن مسير رشد و توسعه كشورها از پيش نيازهاي موفقيت در سياست هاي پولي و از طرف ديگر سياست هاي مالي محسوب مي شود.

مي توان گفت استقلال بانك مركزي بدين معني كه بانك هاي مركزي بايد از سيطره فشارهاي سياسي رها شوند، ايده اي نو است. وقتي ويژگي هاي بانك مركزي را فهرست مي كنيد، مي بينيد كه اين بانك، بانك بانك ها و مشاور دولت در امور بانكي است و بهتر مي توانيد بحث استقلال را بر پايه وظايف بانك مركزي تحليل كنيد. البته ريشه نياز به استقلال را بايد در محدود سازي قدرت سياستمداران در اعمال فشار سياسي جست وجو كرد. از دهه 1980 موج استقلال بانك هاي مركزي در كشورها اوج گرفته است.

شنبه چهارم 6 1391 1:23 صبح

طبق قوانين بانكي كشورمان وجوهي كه مردم نزد بانك ها سپرده گذاري مي كنند به حساب هاي متفاوتي چون سپرده هاي بلندمدت، كوتاه مدت، جاري، قرض الحسنه و ... تقسيم بندي مي شوند كه افراد متناسب با نيازهاي خود به گشايش حساب در يكي از انواع سپرده گذاري ها اقدام مي كنند.

در اين ميان، با توجه به حس نوع دوستي و نيات خيرخواهانه ايرانيان، حساب هاي قرض الحسنه كه اساساً با هدف دستگيري و ياري رساني به قشر نيازمند مردم و در كنار آن برخورداري از جوايز اين گونه حساب ها افتتاح مي شود، بخش قابل توجهي از منابع بانكي را به خود اختصاص داده است، به طوري كه حتي سال گذشته بانكي با همين نام يعني "قرض الحسنه مهر ايران" در كشور آغاز به فعاليت كرد كه مي توان تاسيس اين بانك را دليلي بر اين مدعا دانست.

اما چندي است كه عدم تخصيص كامل منابع قرض الحسنه به پرداخت وام قرض الحسنه در بانك ها به عنوان يكي از اشكالات عملكردي نظام بانكي كشور برجسته شده و اين گونه مطرح مي شود كه بانك ها فقط بخش كوچكي از منابعي را كه با نام سپرده هاي قرض الحسنه از مردم جمع آوري مي كنند صرف اعطاي تسهيلات قرض الحسنه كرده و باقيمانده آن را در قالب ديگر ابزارهاي اعتباري به مصرف مي رسانند. اين اقدام درحالي صورت مي گيرد كه بانك ها مجاز به اين كار نبوده و مكلف به صرف تمامي منابع قرض الحسنه در قالب وام هاي قرض الحسنه هستند.

شنبه چهارم 6 1391 1:22 صبح

) بانك (يا هر بنگاه اقتصادي ديگري) افرادي را كه متخصص امور بانكي ( يا بنگاه مورد نظر) نيستند، استخدام مي كند، آنها را آموزش مي دهد و بعد هم آنها را به كار مي گيرد. به عبارت ديگر "آموزش ] اوليه[ تاثيري روي مهارت فرد در پايان تحصيل ندارد".

فرض كنيم بانك در شرايط وجود اطلاعات نامتقارن ميان كارفرما و كارگزار، و همان مساله مخاطرات اخلاقي افراد را استخدام مي كند، آنها را آموزش مي دهد و بعد هم آنها را به كار مي گيرد. اقتصاددانان براي شرايط وجود اطلاعات نامتقارن ميان كارفرما و كارگزار، مدل هاي زيادي تبيين كرده اند. يكي از مدل هايي كه براي حالتي كه كارگران و كاركنان بايد آموزش ببينند و پس از اتمام آموزش كار خود را با مهارت و كيفيت برتر ارايه دهند، الگوي ضمانت (Bonding) از سوي كارگزار يا كارگر يا كارمند است. در اين الگو، مقدار عايدي يا لذت فرد از كم كاري و در رفتن از زير كار (T) و احتمال توجه كارفرما به كم كاري وي يا لو رفتن كم كاري او (P) مساله اساسي است. در مقابل، بنگاه از فرد ضمانتي مالي مي گيرد (A) كه پس از دوره آموزش محل كار خود را ترك نكند و به تعهد خود پايدار بماند (خروج در برابر وفاداري زوركي نه تعهد).

شنبه چهارم 6 1391 1:20 صبح

تورم هزينه هايي را به اقتصاد تحميل مي كند كه باعث كاهش كارايي اقتصاد مي شود. در اينجا تعدادي از مهمترين آنها مورد بررسي قرار مي گيرند:

1) اختلال در سيستم قيمت ها

در بازار آزاد، سيستم قيمت ها وظيفه انتقال اطلاعات مربوط به كالاها و خدمات را بر عهده دارد. از طريق اين سيستم است كه توليد كنندگان به ميزان صحيح و نوع كالاها و خدماتي كه بايد ارايه شود پي مي برند. حال فرض كنيم توسط طرفداران اقتصاد دولتي، وزارتي تحت عنوان وزارت تعيين قيمت و نوع كالاها و خدمات مورد نياز ايجاد مي شد. به قطع و يقين مي توان گفت سيستم قيمت ها بسيار دقيقتر و ظريف تر از چنين وزارتخانه اي عمل خواهد كرد.

عملكرد بازار آزاد در انتقال اطلاعات توسط سيستم قيمت ها را مي توان با ذكر يك مثال توضيح داد. در نظر بگيريد قطعات مورد نياز براي توليد يك خودروي خاص با كمبود مواجه شود. خودروسازان كه متوجه كمبود اين قطعات شده اند، قيمت بالاتري براي تحويل اين خودرو مطالبه مي كنند. عرضه كنندگان قطعات نيز درمي يابند كه با توجه به افزايش قيمت ها، مي توانند سود بيشتري كسب كنند و بنابراين عرضه اين قطعات را افزايش مي دهند. از سوي ديگر، متقاضيان خودرو كه با قيمت هاي بالاتر مواجه شده اند، از خودروهاي ارزانتر استقبال بيشتري مي كنند. به اين ترتيب بازار خودروي مورد بحث مجددا به تعادل مي رسد. اگر اين مثال را به كل اقتصاد گسترش دهيم، مي توان پي برد كه سيستم قيمت ها چگونه هماهنگي لازم را در اقتصاد ايجاد مي كند.

شنبه چهارم 6 1391 1:18 صبح

شايد بتوان گفت كه فروپاشي بانك بارينگز بريتانيا در فوريه 1995 مهم ترين داستان در زمينه عدم مديريت صحيح ريسك است. اين ورشكستگي كاملا غيرمنتظره بود.

طي چند روز بارينگز از يك بانك قدرتمند مبدل به يك بانك ورشكسته شد. بارينگز قديمي ترين بانك بازرگاني بريتانيا و تامين كننده مالي جنگ هاي ناپليوني، خريد لوييزيانا و كانال اري بود. بارينگز بانك ملكه بود. آن چه باعث جلب توجه جهانيان به اين موضوع شد اين حقيقت بود كه اين ورشكستگي ناشي از اقدامات يك معامله گر صرف در يك شركت كوچك در سنگاپور بود.

بانك بارينگز در سال 1762 توسط فرانسيس بارينگ تاسيس گرديد و در لندن آغاز به كار كرد. اين بانك به دليل عدم به كارگيري سيستم صحيح مديريت ريسك، نتوانست زيان هاي ناشي از عملكرد يكي از كارمندان خود را شناسايي كند و به دليل انباشته شدن اين زيان ها طي چند سال، به يكباره دچار زيان شديدي شده و در سال 1995 ورشكسته اعلام گرديد.

شنبه چهارم 6 1391 1:16 صبح

استفاده از پول الكترونيك در مبادله، در مقايسه با ساير اشكال آن (پول پلاستيكي، سكه و يا اسكناس)، هزينه كمتري دارد؛ زيرا هزينه انتقال پول الكترونيك از طريق اينترنت ارزان تر از هزينه متعارف بانكي است. در نظام متداول بانكي به منظور انتقال پول بايد از شعبه هاي متعدد، تعداد زيادي كارمند، ماشين هاي پرداخت، ... برخوردار بود، از اين رو، اين هزينه هاي سربار، هزينه انتقال پول يا پرداخت از طريق نظام بانكي را افزايش مي دهد. اما چون پرداخت از طريق نظام بانكي را افزايش مي دهد مستلزم استفاده از شبكه موجود اينترنت و استفاده از رايانه هاي شخصي است؛ بنابراين، هزينه اين كار بسيار كمتر و حتي در حد صفر مي باشد. به عبارت ديگر، در بسياري از بانك هايي كه اكنون در سطح اينترنت هستند، هزينه هاي نقل و انتقال پول نزديك به صفر مي باشد. اين هزينه هاي بسيار اندك، خريدهاي با مبالغ جزيي را نيز از طريق اينترنت به صرفه نموده است. همچنين، با استفاده از نظام بانكداري الكترونيكي، هزينه معاملات براي هر مشتري تا 5 دلار در سطوح بين المللي كاهش مي يابد. از طرفي، هزينه ارايه خدمات به هر مشتري، از طريق شعبه (سيستم بانكي سنتي) بالغ بر 07/1 دلار براي هر معامله مي باشد. در حالي كه، ارايه خدمات بانكداري با رايانه شخصي، تنها 2 سنت هزينه در بردارد و اگر اين خدمات از طريق اينترنت ارايه شود، هزينه اي حدود يك سنت براي بانك در برخواهد شد.

شنبه چهارم 6 1391 1:15 صبح

 

تحول گرايي در صنعت بيمه

امروز فرصتي مناسب است كه با بهره گرفتن از حضور متوليان محترم تراز اول صنعت بيمه كشور، صاحب نظران، كارشناسان، مديران، كاركنان و شبكه...
 
امروز فرصتي مناسب است كه با بهره گرفتن از حضور متوليان محترم تراز اول صنعت بيمه كشور، صاحب نظران، كارشناسان، مديران، كاركنان و شبكه فروش اين بخش مهم اقتصادي كشور، به صورت خلاصه و مختصر و مفيد و خودماني چندكلامي را معروض داريم و از خداوند آرزو كنيم تا به جمله كساني كه قصد خدمت صادقانه دارند و مي كوشند تا از خود نامي نيكو به جاي بگذارند توفيق عنايت دهد.

طبعا در محضر شما بزرگواران سخن از تاريخ و گذشته صنعت بيمه گفتن نوعي درس پس دادن است. ولي بد نيست نگاهي به پشت سرمان بيندازيم و فرض كنيم كه آنچه تا قبل از سال 1314 داشتيم نبوده و شروع تاريخ فعاليت هاي بيمه اي به اين سال و قانون بيمه 1316 برمي گردد.يعني هفتاد و يك سال پيش پايه اي براي تاسيس يك شركت داخلي دولتي گذارده شد و توانست در مقابل خارجي هاي موجود در بازار مقاومت كند. در طول 73سال تلاش و كوشش در طليعه آزادسازي اقتصاد و اجراي سياست هاي ابلاغي براي اصل 44 قانون اساسي سند چشم انداز، برنامه توسعه اقتصادي آيا نگاهمان بدون تغيير همان است كه در 73 سال گذشته بود يا نه، ما هم اراده تغيير و تحول را داريم و برنامه ريزي كرده ايم تا خصوصي سازي را به معناي واقعي كلمه و نه صرفا در قالب واگذاري سهام به شبكه شبه دولتي ها، عمل كنيم.

شنبه چهارم 6 1391 1:11 صبح

لينك خبر روزنامه دنياي اقتصاد 16/1/1391

 

كد خبر : DEN- 295583 تاريخ چاپ : چهارشنبه 16 فروردين 1391

كارشناسان اقتصادي در گفت‌و‌گو با «دنياي اقتصاد» مطرح كردند
پيش‌شرط‌هاي رشد صنعتي در سال 91

دولت بنگاه‌هاي صنعتي را در فرآيند تصميم‌گيري سهيم كند
ريسك دريافت وام‌هاي ارزي كاهش يابد

گروه صنعت و معدن- «استفاده از ظرفيت‌هاي موجود، تامين مالي بخش صنعت با سود تسهيلات مناسب، پرداخت بدهي دولت به توليدكنندگان، تعيين جايگاه و ارتقاي كيفيت محصولات توليدي داخلي در ميان ساير كشورها، تدوين استراتژي توسعه صنعتي و ...» پيش‌شرط‌هاي فعالان بخش خصوصي براي تحقق رشد صنعتي در سال‌جاري است.
سالي كه محوريت اصلي آن حمايت از توليد ملي در نظر گرفته شده است. اين در حالي است كه بخش توليد سال‌ها است كه با مسائل و مشكلات بسياري روبه رو شده؛ مشكلاتي كه در سال 90 با افزايش محدوديت‌هاي بين‌المللي، نوسانات شديد نرخ ارز، دشوار شدن گشايش اعتبار، قفل شدن سيستم بانكي، بسته شدن سويفت و ... دوچندان شد و افت توليد واحدهاي توليدي را نيز به همراه داشت.
در اين ميان وزارت صنعت، معدن و تجارت در مقابل پيش‌شرط‌هاي بخش خصوصي براي رشد صنعتي، خواستار پيش‌بيني سرفصلي مستقل در بودجه 91 براي حمايت از توليد ملي شده است. به اعتقاد مسوولان اين وزارتخانه با توجه به اينكه هم اكنون لايحه بودجه در مجلس در حال بررسي است، اختصاص اعتبار مستقل براي حمايت از توليد ملي، تشويق صادرات و مديريت واردات منجر به تقويت و استواري بيشتر توليد كشور مي‌شود.

تعامل وزارتخانه با ساير دستگاه‌ها

جمعه سوم 6 1391 9:8 بعد از ظهر

واگذاري ۳۰۰ شهرك و ناحيه صنعتي در سال توليد ملي

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اعلام شش برنامه محوري اين سازمان از تكميل و راه‌ندازي طرح‌هاي داراي حداقل ۵۰ درصد پيشرفت فيزيكي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي درسال توليد ملي خبرداد.

به گزارش گسترش آنلاين از خبرگزاري مهر، فخراله مولايي گفت: سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي در نظر دارد در اولين گام در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني به صورت فوري نسبت به رفع موانع موجود براي تكميل و راه‌اندازي طرح‌هاي صنعتي با حداقل ۵۰ درصد پيشرفت فيزيكي به تعداد ۶ هزار و ۲۲۳ فقره با اشتغالزايي ۱۱۷ هزار و ۸۷ نفر اقدام كند.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از تمركز بر تكميل امكانات زيربنايي شهركها و نواحي صنعتي به عنوان دومين برنامه كليدي سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي درسال توليدي نام برد و افزود: نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري، نقش اين سازمان و شركت‌هاي تابعه را در شكوفايي اقتصادي كشور پررنگ‌تر نموده و انگيزه همه دست اندركاران و تلاشگران اقتصادي ايران اسلامي را به صورت مضاعف تقويت مي‌كند.وي تصريح كرد: به منظور بسترسازي مناسب براي حضور سرمايه گذاران بخش خصوصي در شهركها و نواحي صنعتي درجهت حمايت از سرمايه ايراني، سازمان صنايع كوچك در سال جاري با تمركز بر تكميل امكانات زيربنايي شهركها و نواحي صنعتي نظير آب، برق، گاز و مخابرات، شرايط مساعد و مطلوب را براي حمايت از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي به عمل مي‌آورد.مولايي

جمعه سوم 6 1391 9:6 بعد از ظهر

 اين لايحه در دستور كار مجلس قرار گرفته و بررسي هاي كميسيون صنايع و معادن به انجام رسيده و قرار است طي هفته جاري در صحن مجلس مطرح شود

ساير توضيحات نيز از اظهار نظر  كارشناسان درباره توليد ملي است كه از روزنامه دنياي اقتصاد نقل شده است.

اگر مايليد متن لايحه مورد نظر را دريافت كنيد بر روي عبارت زير كليك كنيد:

 اصلاح قانون استفاده حداكثري از توان توليد داخلي

 

پس از 16 سال از تصويب قانون اوليه صورت مي‌گيرد:

تدوين مجدد قانون، اين بار با 7 بند جديد

كارشناسان اقتصادي: رشد درآمد نفتي سد استفاده از توان داخلي است
عضو كميسيون صنايع و معادن خبر داد: پيش بيني برخورد با تخلفات در قانون جديد

 

 

گروه صنعت و معدن- قانون استفاده حداكثر از توانمندي داخلي پس از تصويب در كميسيون صنايع و معادن مجلس به منظور راي‌گيري به هيات‌رييسه مجلس ارائه شده و اين اميد وجود دارد كه پيش از پايان دوره مجلس هشتم به راي گذاشته شود.
مجلسي‌ها در حالي خبر مذكور را اعلام مي‌كنند كه قانون استفاده از محصولات و توليدات داخلي كشور در سال 1375 به تصويب مجلس رسيده بود.

جمعه سوم 6 1391 8:43 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
طرح راهكارهاي حمايت از توليد در جلسه‌اي با حضور احمدي نژاد
 
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به برگزاري اولين جلسه تخصصي اين كارگروه در هفته جاري گفت: مقرر شد ايده‌هاي مربوط به حمايت از توليد داخل توسط اعضاي كارگروه تدوين و در جلسه‌آي با حضور رئيس جمهور طي ماه جاري مطرح شود.
 

خبرگزاري فارس: طرح راهكارهاي حمايت از توليد در جلسه‌اي با حضور احمدي نژاد

 
آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اظهار داشت: اولين جلسه كارگروه حمايت از توليد در سال جاري در سطح كميته‌هاي تخصصي و با برنامه‌ريزي براي جلسات اين كارگروه طي سال جاري برگزار شد.
جمعه سوم 6 1391 8:41 بعد از ظهر

لينك خبر روزنامه جام جم:

 

 

عضو شوراي مركزي خانه صنعت و معدن ايران معتقد است كه در سال حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني، دولت بايد به تعهدات خود براي حمايت از بخش توليد عمل كند و اگر قرار است قيمت حامل‌هاي انرژي به قيمت بين‌المللي تعيين شود بسياري از سياست‌ها، امكانات و زيرساخت‌ها نيز با نگاه بين‌المللي تنظيم و فراهم شود.

وي در اين راستا اعتقاد دارد بايد با برداشته شدن قيمت‌گذاري‌هاي دولتي و واقعي شدن قيمت‌ها انگيزه سرمايه‌گذاري افزايش يابد.

گفت‌وگوي «جام‌جم» با آرمان خالقي را مي‌خوانيد.

جمعه سوم 6 1391 8:40 بعد از ظهر

ضرورت تدوين سند ملي براي تحقق شعار حمايت از توليد ملي

 

بايد تمامي مشكلات به صورت يك به يك بررسي شود و با استفاده از ظرفيت‌ها و امكاناتي كه در اختيار

داريم براي تحقق شعار سال جاري تلاش كنيم.

معاون اول رييس جمهور گفت: سياستها و برنامه هاي حمايت از توليد بايد پس از تدوين نهايي و هماهنگي ميان همه دستگاه‌ها و بخش‌هاي مختلف به يك سند ملي تبديل شده و همه بر اساس اين سند، در يك مسير مشخص و در راستاي تحقق شعار حمايت از توليد ملي حركت كنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ،محمدرضا رحيمي عصر امروز (شنبه) در جلسه كارگروه حمايت از توليد اظهار داشت: در سال 90 برغم مشكلات متعددي كه بر سر راه توليد بود، موفقيت‌هاي بزرگي در كشور در جهت توليد حاصل شد كه ارتقاء رقم صادرات غير نفتي به بيش از 45 ميليارد دلار يكي از اين موفقيت‌ها بود.

جمعه سوم 6 1391 8:39 بعد از ظهر

 

كد خبر : DEN- 297520        تاريخ چاپ : سه شنبه 29 فروردين 1391

در گفت‌و‌گوي كارشناسان و فعالان اقتصادي با «دنياي اقتصاد» در راستاي تدوين سند ملي حمايت از توليد مطرح شد

پيشنهادهاي عملياتي بخش خصوصي به دولت

گروه صنعت و معدن- اولين جلسه كارگروه حمايت از توليد در حالي اوايل هفته جاري برگزار شد كه مسوولان وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت از تنظيم محورهاي 8گانه در راستاي تدوين سند ملي حمايت از توليد ملي خبر دادند. محورهايي كه به گفته برخي از اعضاي كارگروه حمايت از توليد و فعالان بخش خصوصي بايد دقيق‌تر مورد بررسي قرار گيرد و جزئيات بيشتري به بندهاي هر محور اضافه شود.

مديريت واردات، توسعه صادرات، نقدينگي و رفع مشكل واحدها، سرمايه‌گذاري، بهره‌وري، توسعه بازار داخلي، فرهنگ‌سازي با تاكيد بر مصرف توليدات داخلي و بهبود فضاي كسب‌و‌كار، 8 محور و برنامه راهبردي براي تدوين سند ملي است كه اعضاي كارگروه حمايت از توليد در صدد ارائه پيشنهادهاي خود براي عملياتي كردن اين محورها هستند.


محيط كسب‌و‌كار، اولويت اول
در اين ميان، يك عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌و‌گو با «دنياي اقتصاد» در رابطه با جزئيات پيشنهادهاي كارگروه حمايت از توليد به دولت براي تكميل محورهاي 8گانه وزارتخانه و راهكارهاي عملياتي شدن آنها، مي‌گويد: اگر اين 8 محور را در نظر بگيريم در ابتدا بايد محيط كسب‌و‌كار در اولويت قرار گيرد. در واقع محيط كسب‌و‌كار بايد به گونه‌اي باشد كه بخش خصوصي بدون موانع در مقايسه با ساير رقباي اقتصادي به فعاليت بپردازد.

جمعه سوم 6 1391 8:37 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس:
مونتاژ خودرو در داخل خيلي بهتر از ورود خودروهاي دست دوم است

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد در واكنش به مصوبه اخير دولت مبني بر آزاد بودن واردات خودروهاي دست دوم گفت: اگر دولت به جاي اين كار، مجوز مونتاژ خودروها را صادر مي‌كرد خيلي بهتر از واردات خودروهاي دست دوم بود.

خبرگزاري فارس: مونتاژ خودرو در داخل خيلي بهتر از ورود خودروهاي دست دوم است

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: هنوز در كشور اين فرهنگ جا نيفتاده كه مردم خودروهاي داخلي را به خودروهاي دست دوم خارجي ترجيح دهند به همين دليل مصوبه اخير دولت به صلاح بخش صنعت نيست.

وي ادامه داد: نبايد به اين سرعت در مورد آزاد بودن واردات خودروهاي دست دوم تصميم‌گيري مي‌شد،زيرا تجربه خوبي در اين مورد نداريم.

جمعه سوم 6 1391 8:35 بعد از ظهر

به نام خدا

و امّا توليد ملّي ...

اكنون كه مبحث توليد ملي به نقل محافل تبديل شده و بنگاه ها و تشكل هاي توليدي سراپا شعف شده اند كه امسال رسيدگي به خواسته ها و دل نگراني هايشان در مركز توجه عموم قرار گرفته است، در همين روزهاي ابتدايي سال و به منظور تسريع در به ثمر رساندن اين اقدام ارزشمند ملّي كه در راستاي تحقق اهداف متعالي سند چشم انداز توسعه ايران اسلامي يا همان افق 1404 مي باشد، موارد ذيل با توجه به اهميت نقش سه گروه اصلي عامل به اين برنامه و با توجه نوع فعاليت مرتبط با موضوع براي هر گروه، پيشنهاد ميگردد:

الف ـ اقدامات قابل انجام توسط فعالان اقتصادي شامل: سرمايه داران، سرمايه گذاران، كارآفرينان، كارفرمايان، توليدكنندگان، ارائه دهندگان خدمات، بازرگانان، صاحبان واحدهاي صنفي، كارگران و تشكل هاي اقتصادي ( شامل انجمن ها و سنديكاها و اتحاديه هاي كارفرمايي، تخصصي، كارگري و ...)  :

1-       سرمايه داران (صاحبان سرمايه) با توجه به نيازهاي ضروري داخلي و فرصتهاي حضور كالاهاي ايراني در فراسوي مرزهاي ايران ميتوانند با ايجاد تحرك در سرمايه هاي موجود و راكد خود و خروج از وضعيت نگهداري پول خام، كالاهاي لوكس، زمين، ابنيه غير ضروري، طلا، ارز و نظاير آنها، نسبت به شناسايي راه هاي سرمايه گذاري جهت ايجاد كارخانجات و واحدهاي توليدي يا حفظ و توسعه آن ها يا خريد سهام اين قبيل بنگاه ها به طور مستقيم يا از طريق بورس به صورت مستقل يا مشاركتي با سايرين اقدام نمايند و در اين مسير از بهره مندي از تجارب تشكل هاي تخصصي و كارشناسان و مديران خبره و متخصص حوزه هاي مربوطه دريغ نورزند تا از اتلاف منابع و سرمايه و زمان پيشگيري شده و با كمترين هزينه بهترين سرمايه گذاري توليدي محقق شود. بايد توجه داشته باشيم كه هر سرمايه اي كه منجر به ايجاد يك واحد توليدي مي شود در حقيقت از يك سرمايه كاملا شخصي غيرمولّد تبديل به سرمايه ملي شده و علاوه بر تعلق به شخص صاحب سرمايه، با توجه به گسترش دامنه انتفاع و اثربخشي آن به سرمايه يكايك آحاد ملت تبديل مي گردد.

2-      سرمايه گذران به عنوان گروهي از فعالان اقتصادي كه همواره با بررسي تحولات اقتصادي ملي و فراملي به دنبال اطلاع از بهترين فرصت ها براي كسب درآمد و سود بيشتر از سرمايه موجود خود هستند، چنانچه فرصتهاي اقتصادي را در سرمايه گذاري هاي توليدي و بلند مدت و نه واسطه اي و كوتاه مدت و مقطعي  جستجو نموده و با هدايت

دسته ها :
جمعه سوم 6 1391 8:33 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس:
سند حمايت از توليد ملي توسط ۸ كميته تخصصي تدوين مي‌شود
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با تشريح جزئيات تدوين سند حمايت از توليد ملي گفت: ‌اين سند توسط كارگروه حمايت از توليد با تشكيل ۸ كميته تخصصي تدوين خواهد شد.
 

خبرگزاري فارس: سند حمايت از توليد ملي توسط ۸ كميته تخصصي تدوين مي‌شود

 
آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: در جلسه اخير كارگروه حمايت از توليد مقرر شد پيش‌نويس سند حمايت از توليد ملي توسط اين كارگروه تدوين و در جلسه‌اي با حضور رئيس جمهور يا معاون اول مطرح و تصويب شود.
وي ادامه داد: در اين راستا 8 كميته تخصصي در كارگروه حمايت از توليد ايجاد خواهد شد كه موضوعاتي مانند بهبود فضاي كسب و كار، بازارهاي داخلي، افزايش صادرات، بهره‌وري، استانداردها، تأمين انرژي و زيرساخت‌ها از جمله دستور كار اين كميته‌ها است.
وي با بيان اينكه سند حمايت از توليد ملي بايد با ساختار سند چشم‌انداز 1404 هم راستا باشد، تصريح كرد: بسته حمايت از توليد ملي بايد طوري تنظيم شود كه به اهداف اصلي سند چشم‌انداز دست يابيم و بخش‌هاي مختلف اقتصادي كشور نيز با يكديگر هماهنگ شوند.
جمعه سوم 6 1391 8:30 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد:
ادامه افزايش هزينه‌هاي توليد به تعطيلي واحدها منجر خواهد شد

 

ايسنا : سرويس: اقتصادي - صنعت، معدن، تجارت

223.12.84.jpg

 
 
 
عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به افزايش 36 درصدي هزينه‌هاي توليد در سال گذشته گفت:‌ در صورت اتخاذ نشدن سياستهاي جبراني براي حمايت از توليد بسياري از واحدهاي توليدي در سال جاري تعطيل خواهند شد.
آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين‌كه افزايش هزينه‌هاي انرژي، حمل و نقل، دستمزد نيروي كار و مواد اوليه باعث افزايش كلي هزينه‌هاي توليد در سال گذشته شد، ادعا كرد:‌ اين در حالي بود كه سياست جبراني مناسبي براي حمايت از صنايع اجرا نشد كه در صورت ادامه اين وضعيت واحدهاي توليدي زيادي امسال تعطيل خواهند شد.
جمعه سوم 6 1391 8:13 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد:

خبرگزاري ايسنا: سند توليد ملي به سرنوشت استراتژي توسعه صنعتي دچار نشود

» سرويس: اقتصادي - صنعت، معدن، تجارت
شنبه ۲ اردي‌بهشت ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۳

عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اميدواريم تدوين سند توليد ملي به سرنوشت تدوين استراتژي توسعه صنعتي كشور دچار نشود.

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اين‌كه اميدواريم تدوين سند توليد ملي تبديل به يك بازي جديد و پز سخنراني مسئولان نشود، افزود: سند توليد ملي كه قرار است با همكاري كارگروه حمايت از توليد تهيه شود، يك سند فرابخشي بين وزارتخانه‌ها بوده كه هدف اصلي آن حمايت از توليد ملي است.

وي گفت: با تهيه اين سند برخي سياست‌گذاريهاي جزيره‌اي حذف مي‌شود وهمه برنامه‌هاي وزارتخانه‌هاي مختلف در راستاي حمايت از توليد هماهنگ مي‌شود.

جمعه سوم 6 1391 8:12 بعد از ظهر
در گفت‌و‌گوي «دنياي اقتصاد» با فعالان صنعتي بررسي شد
تبعات بخشنامه جديد بانك مركزي براي توليد
 
گروه صنعت و معدن – در حالي اخبار كمك به بخش توليد به منظور عبور از بحران‌هاي مالي و رشد آن در سال جاري از سوي مسوولان صنعتي و اقتصادي كشور به گوش مي‌رسد كه بانك مركزي در جديد‌ترين بخشنامه خود خبر از توقف خدمات‌دهي به برخي از بدهكاران بانكي داده است؛ بخشنامه‌اي كه در صورت اجرا به طور قطع بسياري از واحدهاي توليدي را با مشكل مواجه خواهد كرد.

 

براساس بخشنامه بانك مركزي آن دسته از بدهكاران بانكي كه اسامي آنها در فهرست مطالبات غيرقابل وصول قرار گرفته است از هرگونه تسهيلات اعم از ريالي و ارزي، گشايش اعتبارات اسنادي و صدور ضمانتنامه اعم از ريالي و ارزي و ارائه دسته چك محروم خواهند شد. بخشنامه مذكور در حالي از

جمعه سوم 6 1391 8:11 بعد از ظهر

در ادبيات اقتصاد كلان به‌ويژه مباحث توسعه، يكي از مباحث كليدي توسعه اقتصادي، نحوه و چگونگي افزايش توليد ملي كشورهاست. معرف «توليد ملي» همان «اندازه اقتصاد» يا «توليد ناخالص داخلي» كشورهاست. البته اين متغير به تنهايي براي توسعه ‌اقتصادي كافي نيست، چراكه مهم اين است كه اندازه سرانه توليد ناخالص داخلي چه ميزان است ‌و همين‌طور ساختار و تركيب آن به چه شكل است ‌و مهم‌تر از آن اين‌كه چگونه توسعه‌يافتگي كشورهاي در حال توسعه را مي‌توان محقق كرد يا در واقع شكاف توسعه‌‌نيافتگي آن كشورها را كاهش داد و بالاخره آيا بين توليد ملي و رقابت‌پذيري اقتصادها نسبتي وجود دارد يا نه؟ و آيا مي‌توان نتيجه گرفت كه رقابت‌پذيرترين اقتصادهاي جهان، اقتصادهايي هستند كه اندازه اقتصاد يا در واقع توليد ملي آنها بالاترين است. در پاسخ به اين پرسش‌ها در ادامه ضمن تحليلي نظري كوتاه، ارتباط دو مقوله رقابت‌پذيري و توليد ملي تبيين و آنگاه از اين منظر جايگاه ايران نيز تحليل خواهد شد.

جمعه سوم 6 1391 8:10 بعد از ظهر
واردات خودروهاي تجاري نيازمند مديريت است
 
تاريخ خبر: دوشنبه، 11 ارديبهشت 1391 ساعت: 09:52
 

به گزارش خبر خودرو ، عضو كار گروه حمايت از توليد خواستار مديريت واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: وضعيتي كه در گذشته در بخش راهداري و حمل ونقل جاده اي وجود داشته باعث شده است كشور در زمينه توليد خودروهاي سنگين دچار كمبود شود.

آرمان خالقي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: به همين منظور اجازه واردات برخي خودروهاي سنگين بخصوص در بخش هاي صنعتي داده شده است منتهي هم اكنون به دليل برخي توانمندي ها و خودكفايي ها در اين زمينه مي توانيم اكثر نيازها را در داخل كشور توليد كنيم.

وي افزود: برخي خودروهاي سنگين كه امكان توليد در داخل كشور را ندارند زماني لازم است به كشور وارد شوند كه امكان ارائه خدمات پس از فروش را دارا باشند.

وي خواستار روند "شركت مالكي" در واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: تشكل هايي كه در اين زمينه فعاليت دارند بايد واردات خودرو هاي سنگين را در اختيار بگيرند تا بتوانند طبق تقاضاي مصرف كننده اين خودرو ها را به كشور وارد كنند زيرا در غير اين صورت چنين مجوز هايي تبديل به رانت خواهد شد.

جمعه سوم 6 1391 8:9 بعد از ظهر

مهدي غضنفري اعلام كرد
تخصيص 2300 ميليارد تومان به واحدهاي صنعتي

گروه صنعت و معدن- تخصيص 300ميليارد تومان تسهيلات به واحدهاي داراي مشكل و اختصاص دو هزار ميليارد تومان منابع مالي به طرح‌هاي نيمه تمام، جديدترين خبرهاي وزير صنعت، معدن و تجارت براي سروسامان دادن به واحدهاي توليدي است. اگر چه وعده اختصاص تسهيلات دو هزار ميليارد توماني به طرح‌هاي نيمه تمام از سال گذشته كليد خورد، اما تحقق آن در سال‌جاري قطعا در پيشبرد پروژه‌ها موثر خواهد بود، آن هم در شرايطي كه بانك‌ها اقدامات سختگيرانه‌تري را براي اعطاي تسهيلات به بخش توليد در پيش گرفته‌اند.

بعد از بخشنامه اخير بانك مركزي مبني بر توقف اعطاي تسهيلات به واحدهاي بدهكار، مهدي غضنفري از تخصيص تسهيلاتي خبر مي‌دهد كه بتواند بخشي از مشكلات واحدهاي توليدي را كه به هر دليلي دچار بحران يا آسيب شده‌اند، پوشش دهد.
وزير صنعت، معدن و تجارت با اعلام خبر تخصيص 300 ميليارد تومان به واحدهاي داراي مشكل مي‌گويد: دولت با درخواست ما براي بنگاه‌هايي كه به هر دليلي دچار بحران يا آسيب شده‌اند و با مسائلي

جمعه سوم 6 1391 8:7 بعد از ظهر

بدهي واحدهاي توليدي تقسيط مي‌شود؟
توليد در انتظار اجرايي شدن «بند 7» بودجه

غزاله طايفه - بعد از برنامه بازنگري بر بسته سياستي-نظارتي بانك مركزي با هدف كمك به واحدهاي توليدي، حالا مجلسي‌ها نيز با تصويب بندي از لايحه بودجه، با تقسيط وام معوق تسهيلات ريالي و ارزي توليدكنندگان تا پنج سال و بخشوده شدن جريمه خسارت تاخير موافقت كردند.

اين مصوبه در حالي است كه فعالان توليدي بارها از عدم اجرايي شدن اين بند در قانون بودجه سال گذشته انتقاد داشته و اعلام كرده‌اند كه بانك‌ها زير بار اجرايي شدن اين مصوبه نمي‌روند.
با اين حال وكلاي ملت امسال نيز با تصويب جزء دو بند هفت لايحه بودجه، بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري دولتي داراي مجوز از بانك مركزي را موظف كردند كه با درخواست متقاضي و پس از تاييد هيات‌مديره بانك، اصل و سود اعم از سود قبل و بعد از سررسيد تسهيلات ريالي يا ارزي سررسيد شده و معوقه پرداختي به اشخاص حقيقي يا حقوقي بابت فعاليت در امور توليدي صنعتي، معدني، كشاورزي و خدماتي را كه در بازپرداخت اقساط تسهيلات دريافتي به دلايل موجه دچار مشكل شده‌اند براي يك بار و تا پنج سال تقسيط و از سرفصل مطالبات سررسيد گذشته و معوق خارج كنند.
همچنين بر اساس مصوبه مذكور، با تاييد هيات‌مديره بانك مذكور جريمه خسارت تاخير پس از تعيين تكليف تا آن زمان و انجام تسويه‌حساب كامل مورد تاييد بانك يا موسسه مالي و اعتباري بخشيده مي‌شود.
اين بند قانوني در حالي در لايحه بودجه امسال ديده شده است كه بانك‌ها اجباري در اجرايي شدن آن ندارند و همچنان مي‌توانند بر اساس دستورالعمل‌هاي خود عمل كنند. اينكه راهكار عملياتي شدن اين مصوبه و روند اجراي آن در سال‌جاري به چه نحوي بايد باشد، محور گفت‌و‌گوي «دنياي اقتصاد» با برخي از فعالان صنعتي است.

جمعه سوم 6 1391 8:6 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به تأثير تبليغات كالاهاي خارجي در تضعيف توليدات ملي، گفت: دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد در حال تدوين است.

خبرگزاري فارس: تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي به منظور حمايت از توليدات داخل جزء مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد بود كه متأسفانه به درستي اجرايي نشد.

وي ادامه داد: به همين دليل قرار شد مجدداً مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد مورد بررسي قرار گيرد تا زمينه اجراي آن فراهم شود.

جمعه سوم 6 1391 7:59 بعد از ظهر
با تأكيد بر نقش در توليد علم؛
 اسامي 10 استاد برتر دانشگاه تهران در توليدات علمي اعلام شد

رئيس مركز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري اسامي 10 استاد برتر مقالات علمي دانشگاه تهران را اعلام كرد كه نقش ارزشمندي در توليد علم براي اين دانشگاه داشته اند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني محلات شهر تهران"پامنيوز" جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: يكي از چالش‌هاي اساسي در پايگاه استنادي علوم جهان اسلام ISC اين است كه بتوانيم به شكل صحيح انتشارات علمي اعضاي هيات علمي و محققان را شناسايي كرده و آن‌ها را جز عملكرد پژوهشي دانشگاه‌ها و يا محل خدمت نويسندگان آثار ثبت كرد. به همين منظور، پايگاه استنادي علوم جهان اسلام از رويكردي استفاده كرد كه بر اساس آن برنامه‌ها و مدل‌هاي رتبه‌بندي دانشگاه‌ها نيز از آن سود مي‌برد.

مهراد خاطر نشان كرد: در اين رويكرد، ISC وابستگي سازماني نويسندگان را كه روي اثر قرار دارد ثبت مي‌كند و تمامي انتشارات داراي وابستگي سازماني واحد را يكجا بر مي‌گزيند سپس در يك مقوله واحد قرار مي‌دهد.

رشد توليدات علمي دانشگاه تهران طي 13 سال

هم انديشي:مصطفي قانعي گفت: از لحاظ توليد علم كشور ايران در بين 40 كشور برتر دنيا قرار دارد.

به گزارش هم انديشي؛ معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت در همايش تقدير و تجليل از برترين‌هاي پژوهش دانشگاه علوم پزشكي مشهد كه در تالار شهيد هاشمي‌نژاد بيمارستان امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار داشت: در بررسي روند رشد كمي توليدات علمي كشورهاي جهان كه در كليه گرايش‌ها علمي انجام و نتايج آن در نشريه نيچر(Nature)به چاپ رسيده است ايران جزء 40 كشور برتر جهان در توليد علم و نخستين كشور دنيا در پيشرفت علم در سال 2011 ميلادي به شمار مي رود.

 

وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر لزوم جهاد علمي و كسب مرجعيت علمي منطقه خاطر نشان كرد: در حال حاضر ايران، كشور دوم منطقه پس از تركيه (با فاصله توليد دو هزار مقاله) در زمينه توليد علم به شمار مي رود و با ادامه روند رشد علمي كشور دستيابي براي رسيدن به اهداف سند چشم انداز 20 ساله و برنامه پنجم توسعه ميسر خواهد شد.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: تلويزيون و راديو

هيات داوران دومين جشنواره راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي با گزينش توليدات برتر اعضاي اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي در كارگروه‌هاي تخصصي، به كار خود در تهران پايان داد.

 

به گزارش سرويس تلويزيون و راديو ايسنا به نقل از دبيرخانه اين جشنواره بين‌المللي، اعضاي هيات داوران جشنواره در بخش آثار تلويزيوني شامل عليرضا سجادپور(مدير كل نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي وزارت ارشاد)، ناصر بحمد (مدير شبكه الصراط لبنان)، مضرالبكاء (مدير شبكه الغدير عراق)، سعيد غفاري (مدير سيماي انگليسي شبكه جهاني سحر)، منعم سعيدي‌پور(كارشناس رسانه) و شعبانعلي كيواني(دبير كميته انتخاب آثار تلويزيوني و تهيه‌كننده تلويزيون) به بررسي 42 اثر راه يافته به بخش مسابقه برنامه‌هاي تلويزيوني دومين جشنواره توليدات راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي پرداختند.

همچنين حميدرضا خزائي(قائم مقام معاون برنامه‌ريزي و نظارت سازمان صدا و سيما)، جلال الموسوي( مسؤول نظارت و ارزيابي راديو النور لبنان)، عبدالغني بستاني (مدير گروه معارف شبكه جهاني الكوثر)، سيامك كاكايي (مدير راديو كردي معاونت برونمرزي)، ولي‌الله قره قاني(دبيركميته انتخاب آثار راديويي و مدير راديو ژاپني معاونت برونمرزي صدا و سيما) در كميته داوري آثار راديويي كار انتخاب برترين‌هاي جشنواره در بخش آثار راديويي را از ميان 63 اثر انتخابي براي داوري، به انجام رساندند.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي گيلان گفت: گيلان داراي جايگاه مناسبي براي پرورش طيور به ويژه مرغ سبز است و از استان‌هاي پيشرو در توليد مرغ سبز به شمار مي‌رود.

 

 

مختار مهدي‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه گيلان، با اشاره به اينكه اين استان به علت داشتن آب وهوايي معتدل، جايگاه مناسبي براي پرورش طيور به ويژه مرغ سبز است، گفت: اگرچه مرغداري هايي كه مرغ سبز در آن توليد مي‌شود، بايد به سامانه‌هاي سرمايشي و گرمايشي مجهز باشند، اما در صورتي كه شرايط آب و هوايي معتدل باشد علاوه بر صرفه‌جويي در مصرف انرژي، هزينه‌هاي تغذيه طيور نيز كاهش مي‌يابد.

 

وي در توضيح تاثير شرايط آب و هوايي در مقدار تغذيه طيور افزود: در آب و هواي معتدل، غذايي كه طيور مصرف مي‌كنند، فقط صرف پروار شدن آن‌ها مي‌شود، اين درحالي است كه در شرايط آب و هوايي گرم يا سرد بخش عمده‌اي از انرژي حاصل از تغذيه، صرف گرم و يا خنك شدن طيور مي‌شود.

پنج شنبه دوم 6 1391 8:32 بعد از ظهر
جشنواره بيست‌وششم فيلم فجر/36
توليدات برتر «سيما فيلم» به «جشنواره فيلم فجر» مي‌روند

خبرگزاري فارس: مركز سيما فيلم در نظر دارد توليدات برتر سال 86 خود را جهت شركت در جشنواره بين المللي فيلم فجر به دفتر اين جشنواره ارسال كند.

خبرگزاري فارس: توليدات برتر «سيما فيلم» به «جشنواره فيلم فجر» مي‌روند

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت خبري سيما فيلم، يك كميته انتخاب در مركز سيما فيلم به دبيري ناصر عزيزيان سروش به عنوان مسؤول هماهنگي امور برنامه ها تشكيل شده، كه از بين توليدات بلند داستاني سال جاري تعدادي فيلم را انتخاب و به دفتر جشنواره بين المللي فيلم فجر معرفي مي كند. دبير كميته برگزاري انتخاب آثار براي ارسال به جشنواره بين المللي فيلم فجر با اشاره به تركيب اين هيأت گفت:« اعضاء اين كميته از مسؤولين مركز سيما فيلم هستند.» وي اسامي كميته انتخاب را به اين شرح اعلام كرد:

پنج شنبه دوم 6 1391 8:29 بعد از ظهر
ورود سواري گازوئيلي به ‌بازار خودرو
پرشين خودرو: مديرعامل شركت بهينه سازي مصرف سوخت با اشاره به تعريف برچسب و رتبه‌بندي انرژي خودروهاي گازسوز از آغاز توليد انبوه خودروهاي پايه ديزلي تا سال آينده خبر داد و اعلام كرد: متوسط مصرف بنزين در ناوگان حمل و نقل به 7 ليتر در هر 100 كيلومتر پيمايش كاهش مي‌يابد.
به گزارش «پرشين خودرو»، عباس كاظمي درباره آخرين اقدامات انجام گرفته براي كاهش متوسط مصرف بنزين در ناوگان حمل و نقل كشور، گفت: در حال حاضر متوسط مصرف بنزين در ناوگان حمل و نقل كشور حدود 8.6 ليتر به ازاي هر 100 كيلومتر پيمايش است.
مديرعامل شركت بهينه سازي مصرف سوخت با اعلام اينكه بر اساس اهداف برنامه پنجم توسعه بايد متوسط مصرف سوخت در ناوگان حمل و نقل به هفت ليتر در هر يكصد كيلومتر پيمايش كاهش يابد، تصريح كرد: بر اين اساس با ورود خودروهاي پايه ديزلي متوسط مصرف سوخت در ناوگان حمل و نقل كشور كاهش مي يابد.
اين مقام مسئول با اشاره به مشاركت شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و شركت نفت براي توليد خودروهاي سواري پايه ديزلي، تاكيد كرد: تاكنون مجموعه وزارت نفت به تمامي تعهدات خود در قبال طراحي و توليد خودروهاي سواري پايه ديزلي پايبند بوده است.
پنج شنبه دوم 6 1391 8:25 بعد از ظهر
X