معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405665
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

توليد نيوز:نشست بررسي مشكلات مربوط به توليد و بازرگاني محصولات كشاورزي به ويژه در بخش دانه­هاي روغني، هفته گذشته در اتاق بازرگاني گرگان برگزار شد.

 در اين نشست كه با حضور حسن ­زاده معاون توسعه تجارت خارجي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان،‌ حاجيلري رييس اداره پنبه و دانه­ هاي روغني سازمان جهادكشاورزي استان و جمعي از بازرگانان، فعالان اقتصادي و توليدكنندگان برگزار شد، يوسفي رييس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني گرگان، ضمن تحليل و ارزيابي وضعيت توليد و بازرگاني دانه­ هاي روغني استان، شناسايي و انتقال مشكلات به مسئولين را مهم­ترين هدف اين جلسه عنوان كرد.
رييس كميسيون كشاورزي اتاق گرگان در ادامه افزود: با اعلام به موقع مسائل به مسئولين بالادستي، اميد است راه­ حل­ هاي مناسب جهت رفع مشكلات، افزايش توليد و رونق اين بخش به كار گرفته شود.
در ادامه اين نشست، حاجيلري مسئول اداره پنبه و دانه­هاي روغني سازمان جهاد كشاورزي استان با ارائه گزارشي از وضعيت توليد دانه­هاي روغني در كشور، استان گلستان را اولين استان توليدكننده در دانه­هاي روغني (از نظر سطح زير كشت) صنايع تبديلي،‌ فرآوري و نگهداري معرفي كرد و افزود:
باتوجه به ورود كلزا به چرخه كشت استان و استقبال كشاورزان، در صورت حل مسائل و مشكلات قادر به توليد 500.000 تن دانه­ هاي روغني در استان هستيم.
نشست بررسي مشكلات كشت و توليد دانه ­هاي روغني با بررسي مشكلات فرارو و توسط هريك از حاضران ادامه يافت.

جمعه بیست و هشتم 7 1391 11:21 بعد از ظهر

توليد نيوز:مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان خراسان شمالي گفت: تحقق اقتصاد مقاومتي با توجه به رهنمود رهبر معظم انقلاب در جمع بسيجيان استان خراسان شمالي نيازمند توجه به خريد توليدات داخلي است.

بجنورد بنفشه يزداني خبرنگار توليدنيوز:

محمدرضا باقري افزود : براي رسيدن به اين جايگاه بايد توليدات داخلي ما نيز از لحاظ كمي و كيفي مورد توجه بازار رقابت داخلي و خارجي قرار بگيرد و كالاهايي توليد شود كه مطابق با سليقه خريدار و مصرف كننده باشد.
وي افزود: با اين نگاه جامعي كه رهبر معظم انقلاب اسلامي به بخش توليد ملي با بيان اقتصاد مقاومتي داشته ، تحريم اقتصادي دشمنان بر كشورمان تا حد زيادي بي تاثير خواهد شد.
مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان خراسان شمالي گفت: بايد تشكل هايي از سوي دولت و كارآفرينان براي تحقق اقتصاد مقاومتي در سطح عالي وزارتخانه ها و سازمان هاي تابعه در استان شكل گردد و ظرفيت هاي توليدي در استان ها مطابق با نيازهاي كشور شناسايي شود.
باقري اقتصاد مقاومتي مطرح شده از سوي مقام معظم رهبري را همان حمايت از توليد ملي و كار و سرمايه ايراني دانست كه سال جاري از سوي معظم له به اين نام مزين شده است.
وي گفت: با نامگذاري سال حمايت از توليد ملي و كار و سرمايه انساني از سوي رهبري در ابتداي سال 91 ستادي در شركت شهرك هاي صنعتي استان تشكيل شده و راهبرد اصلي اين سال براي كارآفرينان و كارفرمايان استان مشخص شده است.

جمعه بیست و هشتم 7 1391 11:18 بعد از ظهر

دكتر احمد ميدري، كارشناس اقتصادي:

حمايت از توليد ملي بايد فراتر از يك سال باشد

اقتصاد > توليد- محمد رضايي:
نامگذاري سال‌جاري با عنوان «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» توجه افكار عمومي و مسئولان و دست‌اندركاران را بيش از پيش به توليدكنندگان معطوف كرد.

 در اين رابطه در كنار اعتقاد برخي به ضرورت اتخاذ سياست درهاي بسته تجاري، بسياري از كارشناسان معتقدند كه بايد تلفيقي از سياست‌هاي تجاري در دستور كار قرار گيرد تا علاوه بر حمايت از توليدات داخلي، زمينه‌هاي لازم براي افزايش رقابت‌پذيري توليدات هم فراهم شود. دكتر احمدميدري هم از جمله استاداني است كه شرايط كشورمان را به گونه‌اي مي‌بيند كه بايد براي حمايت از اقتصاد ايران، چنين برنامه‌اي را به اجرا گذاشت. او انتخاب چند صنعت برتر در ايران كه داراي مزيت نسبي توليد هستند را يكي از كارآمدترين شيوه‌هاي حمايت از توليد ملي مي‌داند. به گفته اين اقتصاددان براي تحقق شعار امسال نبايد به‌آن به‌عنوان يك برنامه كوتاه مدت نگاه كرد. همچنين سياست گزينش صنايع نبايد با خودكفايي در همه عرصه‌ها اشتباه گرفته شود و سوم اينكه براي پيشرفت در اين مسير نياز به ارتقاي سلامت و كارايي نظام اداري است. مشروح اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد.

  • اساسا حمايت از توليد ملي در ادبيات اقتصادي به چه معناست و چه جايگاهي در نظريات و مكاتب مختلف اقتصادي دارد؟
چهارشنبه نوزدهم 7 1391 5:59 بعد از ظهر

اعلام برنامه‌هاي مديريت شهري براي حمايت از توليد ملي

شهر > مديريت- گروه شهري:
معاون خدمات شهري شهردراي تهران با اشاره به ايجاد تسهيلاتي براي تبليغ توليدات داخلي در سطح پايتخت خبر از جمع‌آوري تبليغات كالاهاي 100درصد خارجي در سطح شهر داد.

به گزارش همشهري، مجتبي عبداللهي با تاكيد بر اين موضوع كه تبليغ كالاهاي 100درصد خارجي را در سطح شهر تهران ممنوع خواهيم كرد، گفت: لايحه‌اي را در اين زمينه تنظيم و به شوراي اسلامي شهر تهران در هفته آينده ارائه خواهيم كرد.معاون خدمات شهري شهرداري تهران با تاكيد بر اين موضوع كه تسهيلاتي براي تبليغات كالاهاي داخلي درنظر مي‌گيريم، گفت: توليد‌كنندگان داخلي را تشويق كرده تا بتوانند كالاهاي خوبي توليد كنند و امتيازاتي براي تبليغات كالاهايشان
خواهيم داد.

وي با اشاره به اين موضوع كه امسال، سال حمايت از توليد داخل است، گفت: بايد از توليد‌كنندگان داخل حمايت كرده و شرايط لازم را براي پيشرفت آنها فراهم كنيم.عبداللهي با تاكيد بر اين موضوع كه هم‌اكنون اقدامات لازم را براي جمع‌آوري كالاهاي 100 درصد خارجي آغاز كرده‌ايم، گفت: اين موضوع در دستور كار است و هر چه سريع‌تر انجام مي‌دهيم. وي با بيان اينكه قراردادهايي براي تبليغات خارجي بسته شده است گفت: بايد براي اين قراردادها تصميماتي گرفته شود تا مشكلات حقوقي رخ ندهد.

معاون خدمات شهري شهرداري تهران در پايان تاكيد كرد: قطعا در جهت حمايت از توليد داخل اقدامات لازم انجام مي‌شود. از طرفي اعضاي شوراي شهر تهران نيز با اعلام آمادگي شورا براي تصويب لايحه‌اي در جهت تقويت توليدات ملي بر حمايت از توليد ملي تاكيد كردند.

چهارشنبه نوزدهم 7 1391 5:57 بعد از ظهر
سيستم بانكي از توليدكنندگان داخلي حمايت كند

 

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خواستار همكاري بيشتر سيستم بانكي كشور با توليدكنندگان و اعطاي تسهيلات لازم به آنان شد.
 
آيت‌الله سيد هاشم حسيني بوشهري عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم روز سه شنبه در ديدار با مديران مؤسسه مالي اعتباري مهر استان قم، با اشاره به اهميت و حساسيت مساله بانكداري در نظام اسلامي، ابرازداشت: انقلاب اسلامي به رهبري امام راحل سبب رواج بانكداري اسلامي در كشور شد.
 
وي افزود: نخستين مساله در مساله بانكداري حركت بر اساس موازين اسلام است و متصديان بانكي همواره بايد بر اين اصل نظارت داشته باشند.
چهارشنبه نوزدهم 7 1391 5:24 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به تأثير تبليغات كالاهاي خارجي در تضعيف توليدات ملي، گفت: دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد در حال تدوين است.

خبرگزاري فارس: تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي به منظور حمايت از توليدات داخل جزء مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد بود كه متأسفانه به درستي اجرايي نشد.

وي ادامه داد: به همين دليل قرار شد مجدداً مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد مورد بررسي قرار گيرد تا زمينه اجراي آن فراهم شود.

جمعه سوم 6 1391 7:59 بعد از ظهر
نسخه چاپيارسال به دوستان
استاندار خراسان شمالي:
مخاطب اصلي توليد ملي ملت هستند‌

خبرگزاري فارس: استاندار خراسان شمالي مخاطب اصلي توليد ملي را همه ملت عنوان كرد و گفت:‌ اصل تحقق توليد ملي مردم هستند و دولت صرفاً كارها و فعاليت‌ها را روان سازي مي‌كند.

خبرگزاري فارس: مخاطب اصلي توليد ملي ملت هستند‌

به گزارش خبرگزاري فارس از بجنورد،‌ ابوطالب شفقت بعد از ظهر امروز در نشست شوراي اداري خراسان شمالي اظهار داشت: البته دولت نيز براي پشتيباني از بخش‌ها از جمله صنعت و كشاورزي بايد در اين راستا حركت كند.

وي با تأكيد بر اينكه بايد بند به بند شعار امسال برنامه‌ريزي و كار شود، گفت: مهم‌ترين اولويت استان بخش كشاورزي بوده، از اين رو در تمام دستگاه‌هاي مرتبط با اين بخش فعاليت مضاعفي داشته باشيم.

نماينده عالي دولت در خراسان شمالي افزود: نيروهاي بخش كشاورزي به نيروهاي توانمند تبديل شده تا از حداكثر ظرفيت اين بخش استفاده بهينه شود.

يکشنبه بیست و نهم 5 1391 6:46 بعد از ظهر
از آلمان و ژاپن تا ايران

عصرايران ؛ جعفر محمدي - سال 1390 از سوي رهبر معظم انقلاب سال "جهاد اقتصادي" نامگذاري شد و اينك در حالي سال 1391 خورشيدي را شروع كرده ايم كه به عنوان "توليد ملي ؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني" ناميده شده است.

تأملي در باب نام هاي دو سال اخير نشان مي دهد كه "جهاد اقتصادي" عنواني كلي بوده و "توليد ملي ؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني" ، توضيح مبسوط تر آن جهاد اقتصادي است. به بيان ديگر ، اين دو نام در ادامه يكديگر اين معنا را به ذهن متبادر مي كنند كه "جهاد اقتصادي" هرگز محقق نخواهد بود جز از طريق "توليد ملي" و توليد ملي هم صرفاً با "حمايت از كار و سرمايه ايراني" ميسر خواهد شد.

در تببين بيشتر اين موضوع مي توان دو الگوي ژاپن در شرق آسيا و آلمان در اروپا را مورد بررسي قرار داد. ؛ اگر امروز مي بينيم كه كشور ژاپن در جهان اقتصاد حرفي براي گفتن دارد يا كالاي ساخت آلمان ، اعتبار ويژه اي براي خود دست و پا كرده ، به اين خاطر است كه در آن كشورها ، "توليد ملي در سايه حمايت از كار و سرمايه ملي" شكل گرفته است.

ژاپن - جنگ جهاني دوم
ژاپن در جنگ جهاني دوم


ژاپن در جريان جنگ جهاني دوم ، به كشوري ورشكسته و آلمان به مملكتي كمر شكسته تبديل شد و مردم در حالي نظاره گر پايان خفت بار جنگ جهاني بودند كه از شهرها و اقتصادشان چيزي جز تل خاكستر باقي نمانده بود.

چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 7:12 بعد از ظهر

DSC02014

رئيس سازمان چاي كشور از خريد تضميني ۴۶۲۹۵تن برگ سبز چاي از كشاورزان چايكار استانهاي گيلان ومازندران خبرداد.
علي محرر امروز در نشست شوراي اداري سازمان چاي كشور  افزود:از اين ميزان برگ سبز چاي خريداري شده مقدار۲۱۷۸۱ تن درجه يك و۲۴۴۷۵تن درجه دو مي باشد كه مجموعا تابه امروز ۴۷ درصديك و۵۳ درصد دو مي باشد كه نسبت به سال گذشته  در مجموع خريد برگ سبز تضميني ۵۴۴۸ تن  معادل ۱۳ درصد افزايش داشته ايم.
رئيس سازمان چاي كشور گفت:ارزش ريالي برگ سبز تضميني خريداري شده ۲۴۷۹۲۴۳۸۲۰۰۰ ريال است   كه از اين ميزان برگ سبز خريداري شده ۱۰۴۱۶ تن چاي خشك توليد گرديده است.
وي گفت:درسالجاري حدود۱۵۰ واحد چايسازي در استانهاي گيلان ومازندران  مشغول خريد تضميني برگ سبز چاي وتوليد چاي خشك كيفي  هستند.
محررازروساي ادارات تابعه وكارشناسان اين سازمان خواست بابازديدهاي ميداني همچنان بر نحوه خريد تضميني برگ سبز چاي نظارت دقيق داشته وكسانيكه برگ سبز نا مرغوب وغيركيفي ارائه مي دهند  از خريد آن جلوگيري بعمل آورند .
وي گفت:با توجه به اينكه امسال از سوي مقام معظم رهبري ،سال حمايت ازتوليدملي ،كار وسرمايه ايراني نامگذاري شده است بايد نهايت تلاش خود را معطوف به چاي با كيفيت وعرضه آن به سبد مصرف هموطنان ايراني نمايم.

شنبه بیست و یکم 5 1391 6:14 بعد از ظهر

 

بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»

ماه خرداد و در آستانه‌ي 15 خرداد و سيزده رجب هستيم و بيننده‌ها بحث را شب تولد امام جواد مي‌بينند. مي‌توانم راجع به هر مناسبتي يك چيزي بگويم، ولي امسال مقام معظم رهبري، راجع به توليد ملي صحبت كرده و من يك بحث اين رقمي دارم، رويش هم كار كرده‌ام و پر از نكته و آيه و لطيفه. اين بحث را انجام مي‌دهم، چيزي كه ندارم، ولي اگر اين بحث ثواب دارد، ثواب اين بحث را هديه به امام جواد مي‌كنيم. هديه‌ي روح امام مي‌كنيم. هديه‌ي روح شهداي 15 خرداد مي‌كنيم، شهداي انقلاب، چيزي كه نداريم. اگر ثواب دارد ثوابش را هديه مي‌كنيم.
 توليد در روستا، مصرف در شهرها
منطقاً چون شما وراميني هستيد و پيشوا و منطقه‌اي كه اطراف تهران هستند، ولو شهرتان كوچك است ولي راستش را بخواهيد تهراني‌ها سر سفره‌ي وراميني‌ها نشسته‌اند. اصلاً شهري‌ها سر سفره‌ي غير شهري‌ها نشسته‌اند. يعني بنده كه در تلويزيون بلبل زباني مي‌كنم، از سرتاپايم براي شماست. چون اين عمامه روي سر از پنبه است، پنبه هم توليد كشاورز است. كفش من هم چرم است، چرم پوست گاو است، گاو هم دامداري كشاورز است. يعني من حجت‌الاسلام، بنده از مخ تا كف پا به روستايي مديون هستم. دانشجوها هم همينطور هستند. دانشجوها هم مديون روستايي‌ها هستند. دولت بايد براي همه امكانات فراهم كند، در خيلي از روستاها از قديم دبستان نبوده آنوقت براي شهري‌ها دانشگاه ساختند. يعني از دبستان او كم گذاشتند، به دانشگاه او اضافه كردند، او ليسانس شده و او بي‌سواد مانده. البته الحمدلله اين قدم‌هايي كه بعد از انقلاب برداشته شد، خيلي چيزها را حل كرده است. توسعه‌ي دانشگاه، ديگر ما الحمدلله بي‌سواد نداريم. فوقش نه درصد، هشت درصد، ده درصد، مناطقي تا 15 درصد، يعني بين 5 درصد تا 15 درصد. بي‌سوادي هم الحمدلله ريشه‌كن شد. يك مقداري مانده كه انشاءالله آموزش و پرورش همت مي‌كند و همت كرده است و انشاءالله حل مي‌شود. خوب پس در منطقه‌ي توليد هستيم نه منطقه‌ي مصرف. راجع به توليد، قرآن چه مي‌گويد، برايتان بگويم.
بسم الله الرحمن الرحيم
از بركات يادداشت برداري اين است كه بنده حدود چهل سال است، هرچه گفتم تقريباً يادداشت كردم. حالا چند تا گوني يادداشت دارم. اينها را تايپ كرديم در يك سي‌دي. چند هزار سخنراني در يك سي‌دي، بي‌قفل هركس مي‌خواهد تكثير كند. جايي كه مي‌نشينيد دل بدهيد پاي تلويزيون. اگر دل بدهيد يك ساعتش به اندازه‌ي 50 ساعت است. وگرنه مي‌شويد مثل من. من چند هزار ساعت در ماشين نشستم، دل ندادم، هنوز رانندگي ياد نگرفتم. اگر سي ساعت دل مي‌دادم، ياد مي‌گرفتم شما به خصوص، دانشجو، طلبه، استاد دانشگاه، با قلم و كاغذ باشيد، يكي از اساتيد مي‌گفت: در رختخوابتان هم قلم و كاغذ باشد. چون قبل از خواب ممكن است يك چيزي به ذهنت بيايد، تا مي‌گويي: صبح يادداشت مي‌كنم، مي‌پرد. همان در رختخواب، پهلوي چراغ در آشپزخانه هم يك قلم و كاغذ باشد. اين يادداشت برداشتن خيلي مهم است.
بسم الله الرحمن الرحيم، توليد ملي. توليد كننده، مصرف كننده، وظيفه‌ي دولت.
 توليد و توسعه، نه تعطيل سرمايه
راجع به توليد، اصلاً خدا بي‌كاري را قبول ندارد. حتي بي‌كاري جمادات. مي‌گويد: از جمادات هم بايد كار بكشي. اگر كسي يك قطعه زميني دورش را سنگ چين كرد، تا سه سال كشاورزي نكرد، آباد نكرد، سنگ‌ها را برداريد دور بياندازيد و تصرف كنيد. يعني اينكه من دورش سيم خاردار كشيدم، سيم خاردار سه سال ارزش دارد. شما حق نداري زمين خدا را معطل كني.

جمعه ششم 5 1391 6:11 صبح

 

 

اصلاً اگر كسي سفره پهن شود بيايد بخورد، وقت كار در برود اين مورد لعنت است. «مَلْعُونٌ مَنْ أَلْقَى كَلَّهُ عَلَى النَّاس» (كافي/ج4/ص12) ركود ممنوع! كار و توليد. لازم نيست حتماً سود داشته باشد. كار مردم راه بيفتد، ممكن است سود هم نداشته باشد. اصل كار راه‌اندازي است. منتها در كار راه ‌اندازي سود هم باشد چه بهتر. منتها اگر هم سود نبود نگو آقا چون سود ندارد، ما فعلاً بيكار نشستيم. بابا سود ندارد، ضرر هم كه ندارد فوقش ير به ير است.
«فَامْشُوا في‏ مَناكِبِها وَ كُلُوا» (ملك/15) قرآن مي‌گويد: «فَامْشُوا في‏ مَناكِبِها وَ كُلُوا» يكي از آيات توليد است. حركت كنيد از كوه‌ها بالا برويد، از دامنه‌ي زمين بالا برويد، جست و خيزي داشته باشيد، توليد كنيد. «وَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْل الله‏» (جمعه/10) مي‌گويد: نماز جمعه هم كه تمام شد، برويد بازار را باز كنيد. يك ساعت جمعه تعطيل باشد. من نمي‌دانم چرا جمعه از صبح تا شام تعطيل است. فقط «إِذَا نُودِىَ لِلصَّلَوة»‏ (جمعه/9) صداي اذان بلند شد، «ذَرُوا» يعني مغازه را ببند. «فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَوةُ» (جمعه/10) نماز كه تمام شد، باز دنبال كار برويد. حال كار نداريم، ايام عيد 25 روز تخمه‌ي كدو مي‌شكنيم. اين آتش زدن عمر در ايران و در خيلي از كشورهاي ديگر است. خيلي راحت عمر را تلف مي‌كنيم. عمر نبايد معطل بماند.

جمعه ششم 5 1391 6:9 صبح

 

 

شرايط توليد، شرايطش چيست؟
بايد هدف داشته باشد. بايد مواد داشته باشد. بايد طرح داشته باشد. بايد برنامه و زمان‌بندي داشته باشد. بايد محل توليد معلوم باشد. بايد هدايت و كنترل شود. بايد خدمات بعد از توليد، چه مي‌گويند؟ گارانتي، خدمات بعد از توليد، بايد تعمير و اصلاح، خدا مي‌خواهد انسان توليد كند. هدف خدا چيست؟ قرآن مي‌فرمايد: هدف، «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ» (ذاريات/56) هدف «سَخَّرَ لَكُمْ» (ابراهيم/32)، «خَلَقَ لَكُم‏» (بقره/29)، « مَتاعاً لَكُم‏» (مائده/96) ابر و باد و مه و خورشيد و فلك مال تو هست، تو هم براي عبادت هستي. «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ». اصلاً هدف اين است كه تو از خاك و افلاك، مادي و معنوي شوي. خدايي شوي، «صبقة الله» رنگ آميزي الهي داشته باشي. هدف چيست؟ بندگي خدا. مواد چيست؟ تُراب! تراب مي‌دانيد يعني چه؟ خاك، نطفه، «مِنْ طين‏» (انعام/2)، «مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ» (حجر/26)، «صَلْصالٍ كَالْفَخَّارِ» (الرحمن/14) مواد همين مواد است. 

جمعه ششم 5 1391 5:59 صبح

 

 

 

مردم سه دسته هستند. بعضي‌ها توليدشان خوب است، مصرفشان كم است. اين عالي است. مثل حضرت امير، هزار درخت خرما كاشت اما خودش چهار تا خرما مي‌خورد. اگر توليد زياد بود، مصرف كم بود اين جامعه رشد مي‌كند. بعضي‌ها توليدشان كم است، مصرفشان زياد است. بعضي‌ها توليدشان با مصرفشان يكسان است. ما بايد توليدمان بيش از مصرف باشد. البته خانم‌ها نگويند: قرائتي در تلويزيون گفت: توليد بيشتر، پس ده تا غذا بپزيم، سه تا را بخوريم و هفت تا را دور بريزيم. معناي اين كج فهمي نباشد.
ما چهار رقم حيوان داريم، بدترين‌اش انسان‌ها است. بعضي حيوان‌ها هم خوب مي‌خورند و هم خوب توليد مي‌كنند، مثل زنبور. از گل خوب مي‌مكد، توليدش هم عسل است. زنده باد زنبور! بعضي‌ها ساده مي‌خورند، چيز خوب توليد مي‌كنند، مثل گوسفند. پوست خيار، پوست هندوانه، علف مي‌خورد، ولي شير مي‌دهد، گوشت مي‌دهد، ساده مي‌خورد، با ارزش تحويل مي‌دهد. بعضي‌ها هم بد مي‌خورند و هم بد توليد مي‌كنند مثل خوك! هم آشغال مي‌خورد و هم گوشت خوك حرام است. بعضي‌ها چيز خوب مي‌خورند، بد توليد مي‌كنند، مثل انسان. جوجه كباب مي‌خورد، دروغ مي‌گويد. (خنده حضار) عسل مي‌خورد، فحش مي‌دهد.(خنده حضار) فحش مي‌دهد. يكبار ديگر من مي‌گويم، شما اسمش را بگوييد.

جمعه ششم 5 1391 5:56 صبح

 

مي‌گويد: هركس زميني را آباد كرد براي خودش است. «مَنْ أَحْيَا مَوَاتاً فَهُوَ لَهُ» (كافي/ج5/ص279) هركس زميني، زمين كويري را، زمين بي‌صاحبي را آباد كرد براي خودش مي‌شود. براي حمايت از توليد. «من حاز ملك»، حيازت كردن، هركس بتواند يك چيزي را حيازت كند، براي خودش است. يعني شما رفتي يك چيزي را از بيابان، مثلاً بنده مي‌روم يك دُرّي را از بيابان نجف، دُر براي نجف است. در بيابان‌ها يك دري را مي‌بينم برمي‌دارم. ديگر براي خودم است. چيزي كه مالك ندارد، تلاش كني چيزي پيدا كني براي خودت است. البته نبايد براي مردم باشد.

جمعه ششم 5 1391 5:53 صبح

بايد توليدكننده‌ها هم كار خودشان را عبادت و جهاد بدانند. جهاد اقتصادي، يعني واقعاً نگاه ما نگاه عبادت باشد. امام باقر كشاورزي مي‌كرد، يك كسي گفت: ببين پسر پيغمبر چطور دارد عرق مي‌ريزد و بيل مي‌زند؟ بروم نصيحتش كنم. پهلوي خودش مي‌خواست به امام باقر نصيحت كند. گفت: آقا الآن اگر عزرائيل بيايد، اين رقم داري عرق مي‌ريزي در بيابان مدينه، كشاورزي مي‌كني، در چه حالي هستي. گفت: در بهترين حال. يعني كشاورز بداند دارد عبادت مي‌كند. زن در خانه عبادت مي‌كند. تمام كارهايي كه شما در خانه انجام مي‌دهيد، حديث داريم ظرفي كه جابه جا مي‌كنيد عبادت است. اين درخت تسبيح خدا را مي‌كند. چرا درخت را مي‌شكني‌؟ اين گنجشك‌ها و صداي حيوان‌ها ذكر خداست. حيوان جير جير مي‌كرد، امام فرمود: مي‌داني چه مي‌گويد؟ گفت: چه مي‌گويد؟ گفت: ذكر خدا مي‌گويد. ما اگر بدانيم همه‌ي هستي در حال تسبيح است، چرا درخت را مي‌شكنيم؟ چرا اين گياه را پامال مي‌كنيم؟

جمعه ششم 5 1391 5:51 صبح

 

توليد خوب، توليد ملي، مصرف كالاي ملي. آنوقت ما بياييم جوان‌هاي خودمان را بيكار كنيم، جنس خارجي مصرف كنيم براي جوان‌هاي بيگانه ايجاد اشتغال كنيم. هر جنسي كه هر ايراني مي‌خرد از خارج، ايجاد اشتغال براي بيگانه است و بيكار كردن خودي. آنوقت اين جوان‌هايي كه خودشان جبهه رفتند و تكه تكه شدند، كشور را براي شما امن كردند، حالا اگر بناست يك ايجاد شغلي كنيم، ايجاد شغل براي همين خانواده‌هاي شهدا كنيم. براي همين بچه‌هاي ايران كنيم كه اگر به ايران حمله شد، اينطور نشان مي‌دهد. آن بيگانه كه ديديد ديگر ما بيگانه‌ها را امتحان كرديم. هشت سال كشورهاي دنيا سر ما بمب ريختند، يا با واسطه يا بي‌واسطه با كم و زيادش. بيگانه چه خدمتي كرده كه حالا جنسشان را بخريم.

جمعه ششم 5 1391 5:48 صبح

كار ناقص نوعي خيانت به امانت است. در دستمزد كارگر خيانت نكنيد. ممكن است يك كارگري از استيصال به يك مبلغ كمي كار كند، استيصال است، ولي استيصال معنايش استحقاق نيست. توليد كننده‌ها بايد با كارگر طي كنند منتها وقتي طي كردند يك چيزي هم به او اضافه بدهند.
يك كارگري كار مي‌كرد، امام رضا از رئيس كارگرها پرسيد: كه با اين چند قرارداد بستي؟ گفت: آقا اين بدبخت است، هرچه بدهيم راضي است. فرمود: مگر نگفتم طي كن. اين از صبح تا غروب استرس دارد.
ما خودمان وقتي قديم پولمان مي‌دادند، حالا خيلي جاها سخنراني مي‌كنيم پول نمي‌دهند مي‌گويند: شير نفت جيب آخوندهاست. دروغ مي‌گويند. استرس داشتيم چقدر پول در اين پاكت است. منتظر بودم ببينم چقدر است، دلم تاپ تاپ مي‌كرد. از اول بگو آقا اين، اين مبلغ است. تمامش كن. اين كارگر از صبح تا شام كار مي‌كند، نمي‌داند چقدر مي‌گيرد. امام رضا فرمود: طي كنيد، منتها وقتي طي كرديد يك چيزي اضافه بدهيد. «وَ يَزيدُهُمْ مِنْ فَضْلِه‏» (نساء/173) آيه‌ي قرآن است. «وَ يَزيدُهُمْ مِنْ فَضْلِه‏» يعني خدا يك چيزي هم اضافه طي كنيد. كارگر... قبل از آنكه عرق كارگر خشك شود مزدش را بدهيد.زن و مرد هردو بايد كار كنند. «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏» (نحل/97) «مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏» زن‌هاي ايران سهمشان كمتر از مردها نيست. بعد از نفت درآمد ايران از چيزهايي كه هست، صنايع دستي براي زن‌هاست. توليد قالي براي زن هاست. محصولات كشاورزي بخش عظيمي‌اش براي زن‌هاست. زن‌ها به گردن ما حق دارند. اصلاً توليد انسان و هنر مادر بودن خودش بالاترين هنر است.     توليد انسان، يك زماني مي‌گفتند: اولاد كمتر، زندگي بهتر، چند بار جمعيت، حالا نمي‌گويم كدام جمعيت بودند، آبرو ريزي است اسمش را بگويم. چند بار اينها نزد من آمدند، كه آقا بگو اولاد كمتر. گفتم: قرآن مي‌گويد كه «كُنْتُمْ قَليلاً»، شما كم بوديد. «فَكَثَّرَكُم‏» (اعراف/86) خدا شما را كثير كرد. اينكه مي‌گويند: «كُنْتُمْ قَليلاً» كم بوديد زيادتان كردم. يعني چه؟ يعني آمار زياد يك نعمت است.

جمعه ششم 5 1391 5:39 صبح

در ساختمان، «مَنِ اقْتَصَدَ فِي بِنَائِهِ لَمْ يُؤْجَرْ» (وسايل‌ الشيعه/ج5/ص316) اگر كسي در بنايي مصالح غير مرغوب به كار ببرد اين آدم خوبي نيست. «لَمْ يُؤْجَرْ» يعني خدا به اين اجر نمي‌دهد. يك خاطره هست نمي‌دانم در تلويزيون گفتم يا نگفتم. مي‌دانم گفتم اما نمي‌دانم كجا گفتم. در سخنراني‌هايم بوده يا در تلويزيون. حالا اگر شنيديد كه دو بار بشنويد و اگر هم نشنيده‌ايد كه بار اول باشد.
امام چهار ده سال تبعيد بود به عراق، شب جمعه‌ها گاهي كه مي‌خواست كربلا برود، مي‌گفت: يك ماشين خوب تهيه كنيد. دفتر آقا حساس شد كه آقا هيچ وقت نمي‌گويد كه يك كباب خوب، يك كفش خوب، يك لباس خوب، ولي به ماشين كه مي‌رسد مي‌گويد: يك ماشين خوب. گفتند: آقا شما سر ماشين مي‌گويي: ماشين خوب. جاي ديگر اين كلمه را به كار نمي‌بري. گفت: لباس كرباس من را نمي‌كشد. زيلو من را نمي‌كشد ولي ماشين قراضه مرا مي‌كشد. چرا سوار ماشين قراضه شوم؟
گاهي وقت‌ها فكر مي‌كنيد مثلاً حالا اين، سر هم بندي كنيم در بنايي، اين جوش آهن‌ها بايد چند سانت به چند سانت باشد. محكم‌كاري كنيم. اين ستون چقدر وزن دارد؟ اين نقشه استاندارد هست، نيست. در اين مسير، مسير سيل هست، نيست. مسير زلزله هست يا نيست. اين حديث قشنگي هست. «من بنا» كسي كه بنايي كند، «اقْتَصَدَ» صرفه‌جويي كند در بنايي، «لَمْ يُؤْجَرْ» خدا به اين پاداش نمي‌دهد. چون اين صرفه‌جويي باعث شد خانه‌ زود خراب شود. بهترين مصالح، نه گران‌ترين، محكم‌ترين، بهترين مصالح گران‌ترين نيست، محكم ترين است.

جمعه ششم 5 1391 5:37 صبح

قرآن از ما توليد خواسته. در كدام آيه مي‌گويد: توليد. «هُوَ أَنْشَأَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ» (هود/61)، «أَنْشَأَ» يعني «خَلَقَكُم» شما را از زمين آفريدم، بعد مي‌گويد: «وَ اسْتَعْمَرَكُمْ فيها» خواستم زمين را آباد كنيد. آباد كردن زمين بدون كار نمي‌شود. اين هم آيه‌ي توليد.
نكاتي ديگر كه بايد خدمت شما بگويم، يك صلوات ختم كنيد. (صلوات حضار)
بايد توليد داخلي و مصرف كالاي داخلي يك فرهنگ شود. يعني بايد افتخار كنيم، خوشحال باشيم، الحمدلله همه چيز بومي است. الحمدلله همه چيز ملي است. وظيفه‌ي ما محكم‌كاري است، من راجع به محكم‌كاري يك بحثي داشتم سال‌هاي بسيار قبل گفتم. ديروز به پرونده‌ي محكم‌كاري نگاه كردم، براي توليد است. اسلام و محكم‌كاري، الله اكبر چه ديني داريم! شما فكر مي‌كنيد اسلام راجع به محكم‌كاري... تا من تخته را پاك مي‌كنم فكر مي‌كنيد چقدر آيه و حديث براي محكم‌كاري داشته باشيم. يك صلوات بفرستيد. (صلوات حضار) يك صلوات ديگر هم بفرستيد. (صلوات حضار) اين صلوات فرستادن فني است، غير از ذكر خدا و عبادت از نظر فني، فني هم هست. براي اينكه اگر كسي صلوات نفرستد، يك نابينا كه در جلسه هست، مي‌بيند هيچ خبري نيست، چي شد؟ قرائتي سكته كرد؟ برق رفت. يا يك كسي پشت ديوار است مي‌گويد: چه شد؟ انگار جلسه افت كرد. اينكه مي‌گويم دو تا صلوات بفرستيد يعني جلسه جريان دارد. آدم نابينا و پشت ديوار هم بنابراين صلوات خيلي فايده دارد. (صلوات حضار)

جمعه ششم 5 1391 5:34 صبح

تحريم، مهمترين تحريم‌ كربلا بود. حالا به ما قطعات هواپيما نمي‌دهند. آنها آب ندادند حتي به علي اصغر، امام حسين تسليم نشد. جوان‌هايش را تكه تكه كردند، تسليم نشد. خيمه‌هايش را مي‌سوزانند، خواهرش و بچه‌هايش را اسير مي‌كنند، تسليم نشد. اين امام حسين به ما ياد داد كه اگر خوراك نبود، پوشاك نبود، مسكن هم نبود تسليم نشويم. اين يك مكتبي است كه امام حسين به ما ياد داد. تازه در مقابل تهديدها بايد برنامه‌ريزي كرد. يوسف پيش‌بيني كرد. قرآن مي‌گويد كه پادشاه مصر خواب ديد هفت تا گاو لاغر هفت تا گاو چاق را مي‌خورند. به هركس گفت، گفتند: اين خواب‌هاي پريشاني است. يوسف گفت: بله، هفت تا گاو لاغر هفت تا گاو چاق را مي‌خورند يعني هفت سال قحطي مي‌شود، قحطي‌ها گاو لاغر هستند. هفت تا گاو چاق را مي‌خورند يعني آنچه كه ذخيره كرديد، بعد گفت: «فَذَرُوه» (يوسف/47)‏ حالا كه قحطي در پيش است اين هفت سالي كه هنوز قحطي نشده سريع كشت كنيد. «تَزْرَعُون‏» (يوسف/47) زراعت كنيد. «فَذَرُوهُ في‏ سُنْبُلِه‏» آن زمان سيلو نبود. سيلو گندم را نگه مي‌دارد. گندم اگر در خوشه‌ي خودش باشد، سالم مي‌ماند. «تَزْرَعُون‏» يعني زراعت كنيد،«فَذَرُوهُ في‏ سُنْبُلِه‏» يعني حفاظت كنيد. زراعت، حفاظت براي آينده كه قحطي مي‌شود. يعني هروقت ما تهديد شديم بايد پيش‌بيني كنيم. حديثي ديديم، امام به افرادي مي‌گويد: پول‌هايتان را يك‌جا خرج نكنيد. اگر هرچه پول داريد سكه خريديد، سكه پايين و بالا برود، شما سكته مي‌كنيد. هرچه پول داريد خرج زراعت كنيد، يك سال خشك‌سالي شود، قنات خشك شود نابود مي‌شويد. همه‌ي سرمايه‌ات قالي ابريشم شود، يك كبريت، يك دزد آتش مي‌زند. سرمايه‌تان را چند قسمت كنيد كه اگر دزدي قالي را برد، سكه داشته باشيد. سكه ارزان شد، مزرعه داشته باشيد. حديث داريم سرمايه‌تان را در چند راه مصرف كنيد. پول هم اگر داريم در چند كيسه بگذاريم كه اگر جيب بر برد يك چيزي براي ما...

جمعه ششم 5 1391 5:32 صبح

توليد هم بايد به روز باشد، يك معمار امروز اگر خواست ساختمان بسازد، نبايد بگويد چطور ساختم. ساختمان به روز، توليد به روز. مال طفل صغير هم بايد راكد نباشد. قرآن مي‌گويد: مال يتيم‌ها را «وَ ارْزُقُوهُمْ» رزق است، به يتيم‌ها رزق بدهيد «فيها» يعني، در مالش، نمي‌گويد: «وَ ارْزُقُوهُمْ منها». «منها» يعني از بچه، نمي‌گويد: از پول بچه‌ خرجش كن. خوب اگر از پول بچه‌ها برداشتي و خرج كردي، پولش چطور مي‌شود؟ مي‌گويد: پول يتيم را به كار بيانداز، از درآمدش خرج كن، «وَ ارْزُقُوهُمْ فيها» (نسا/5) نمي‌گويد: «وَ ارْزُقُوهُمْ منها»، «منها» يعني از پول بده، خوب تمام مي‌شود. «فيها».
يك خانواده را ماه به ماه پول بدهي، هم پولت تمام مي‌شود و هم او احساس حقارت مي‌كند. يك مبلغي حالا فرض كن آدم يك فاميلي دارد. فاميل محترمي است، نمي‌تواند خرجش را بدهد، خيلي خوب من اين مبلغ را فرض كنيد، ده ميليون را، بيست ميليون را، پنج ميليون را، يك مبلغي را به يك كسي مي‌دهي مي‌گويي: كار كن، هرچه سودش شد نصفه. نصفش براي تو كه كار كردي. نصفش هم ماهيانه. از اين درآمد كسب كن.

جمعه ششم 5 1391 5:30 صبح

 

توليد به روز باشد. من طلبه اگر حرف‌هايي كه مي‌زنم، مخاطبان من بگويند: اين حرف‌هايي كه مي‌زني به درد ما نمي‌خورد. من اگر مي‌خواهم سوره‌ي يوسف را بگويم، مي‌توانم بگويم يوسفي بود، جوان مي‌گويد: بود كه بود. بردنش، به من چه! حسود داشت، به من چه؟ پرتش كردند در چاه، به من چه؟ پيراهنش را خوني كردند، من چه خاكي بر سرم كنم؟ پهلوي پدرش شبانه گريه كردند، گفتند: گرگ او را خورده، من چه كنم؟ از فردا شب مسجد نمي‌آيد. مي‌گويد: شيخ، يا سيد يك آخوند دارد حرف‌هاي دو هزار سال پيش را مي‌زند. اما اگر اينطور گفتيم، يوسفي بود، جوان‌ها همه شما يوسف هستيد. حسود داشت، جوان‌ها همه حسود داريد. او را بردند، همه شما را مي‌برند. به اسم ورزش او را بردند، همه را به اسم بازي مي‌برند. با شعارهاي قشنگ بردند، «إِنَّا لَهُ لَناصِحُونَ» (يوسف/11)، «إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ» (يوسف/12) شما را هم با شعارهاي قشنگ مي‌برند. پرتش كردند، شما را هم از هدف پرت مي‌كنند. پيراهنش را خوني كردند،جو سازي مي‌كنند. صحنه‌سازي مي‌كنند. يعني بايد من آخوند يك طوري سوره‌ي يوسف را بگويم كه اين احساس كند من دارم با او حرف مي‌زنم. اين مهم است.

 

جمعه ششم 5 1391 5:28 صبح

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»

راجع به توليد ملي، مطالبي را گفتيم، و مطالب زيادي مانده است. در اين 27، 28 دقيقه سعي مي‌كنم 30،40 تا نكته را بگويم. انشاءالله! هر يك دقيقه‌اي يك مطلب، كه همه هم انشاءالله مفيد است، چون از خودم نيست. از اسلام است.
يكي اينكه توليد بايد استمرار داشته باشد. اينكه انسان يك مدتي كار بكند و بعد رها كند يكبار كم كار كند، يكبار زياد كار كند، ما مراجع تقليدمان در هشتاد سالگي مطالعه مي‌كنند. ولي نسل نو ما خيلي‌هايشان، حالا همه را نمي‌گويم، چون نسل نو هم داريم آدم‌هايي را كه مطالعه مي‌كنند، ولي نسل نو به اندازه‌ي نسل قديمي مطالعه نمي‌كنند. من امروز من امام جمعه‌ي عزيز كتاب جواهر ايشان را ديدم، حالا خود چطور كتاب را مي‌خريدند حالا انشاءالله راضي هستند من بگويم. از ايشان اجازه نگرفتم، انشاءالله كه راضي هستند. مي‌گفت: نماز استيجاري خواندم. يعني يك كسي مرده نماز قضا به گردنش بوده، حالا يك سال، دو سال چقدر، نمازاستيجاري خوانده كه كتاب جواهر را خريده است. اين براي خريد كتاب. حالا اينقدر كتابخانه و امكانات در اختيار ما است. بعد حالا كتاب جواهر را من آوردم، حضرت عباسي از خط‌هاي قديم بود، حضرت عباسي يك صفحه‌اش را نمي‌توانم بخوانم. اين تسهيلاتي كه براي ما است، بايد استفاده كنيم. حالا اين بحث چون ماه خرداد پخش مي‌شود، ماه خرداد، تير، مرداد چرا مثلاً نسل نو ما درس نمي‌خوانند؟ جايشان را عوض كنند، ساعتشان را عوض كنند. مثلاً نمي‌شود دانشجوها يا طلبه‌هاي خوزستان اراك بروند؟ خوب اراك در راه خوزستان است، قطار هم دارد. خوزستان اينقدر هوا داغ است كه از عيد پاي كولر گازي آب يخ مي‌خورند. ولي اراك ماه مردادش را هم با يك پنكه مي‌شود زندگي كرد. جايمان را عوض كنيم، هركس مي‌تواند. ساعتش را عوض كنيم. آقا سه بعد از نصف شب تا هفت صبح. خميرگيرها چه مي‌كنند؟ خميرگيرها سه بعد از نصف شب بلند مي‌شوند، حالا فرض كنيم اين دو ماه را ما خميرگير هستيم، ساعت را عوض كنيم، مكان را عوض كنيم. چرا مطالعه تعطيل مي‌شود؟ چرا كار تعطيل مي‌شود؟ استمرار، پس در توليد اصل استمرار، اين ييك نكته.

جمعه ششم 5 1391 5:23 صبح

گاهي وقت‌ها مسؤولين مملكتي ما از ترس اينكه يك تاجر پولدار شود اين را فلج مي‌كنند. مي‌گويند: اين مي‌خواهد پولدار شود؟ پول در جيب اين بگذاريم. مي‌گوييم: بابا بگذار اين شكمش سير شود، در عوض صد نفر را به كار مي‌گيرد. ما از اينكه حسادت داريم كه اين پولدار نشود، صد نفر را هم بيكار مي‌كنيم. خود اين آقايي كه پشت ميز نشسته عرضه ندارد ده نفر را به كار بگيرد. اما اين آقا عرضه دارد دويست نفر را به كار بگيرد، منتها ما مي‌گوييم اگر پول وام را به اين بدهيم اين پولدار مي‌شود. ترس اينكه يك نفر پولدار شود، جلوي دويست نفر ايجاد اشتغال را مي‌گيريم. گاهي وقت‌ها بگذاريد پولدار شوند. حالا من نمي‌دانم زبانم هم بسته است پشت دوربين، حالا بگذاريد بگويم.

جمعه ششم 5 1391 5:17 صبح

وظيفه‌ي دولت چيست، وظيفه‌ي دولت را هم من بگويم. دولت از توليد كنندگان سخت‌كوش بيشتر حمايت كند. چون قرآن مي‌گويد: «وَ فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدينَ عَلَى الْقاعِدين‏» (نساء/95) آنكه جهاد مي‌كند ارزشش بيشتر است. آن كسي كه كارگر بيشتري را به كار مي‌گيرد، توليد بهتري، صادراتش، وارداتش، هركس سخت‌كوش‌تر است، به او ارزش بيشتري مي‌دهد. اين يك مورد.
به خاطر درآمد اجناس خارجي را تبليغ نكنيم. گاهي وقت‌ها گمرك مي‌خواهد درآمدش زياد شود، يا صدا و سيما مثلاً  يك شركتي دارند كه پول مي‌گيرند و تبليغات مي‌كنند، اجناس خارجي را تبليغ كنيم به خاطر اينكه يك پولي بگيريم، اين نبايد باشد. خود دولت جنس خارجي نخرد.
تسهيلات و امتيازاتي كه به توليد كنندگان مي‌دهد نظارت كند. خيلي ها به اسم توليد مي‌گيرند و جاي ديگر خرج مي‌كنند. اصلاً سر دولت كلاه مي‌گذارند. من سراغ دارم يك گاو داري بود، البته سراغ دارم آدمي كه اين را به من مي‌گفت از رفيقش. نه اينكه حالا خودم مستقيم، با يك واسطه، كه آمدند به گاوداري گفتند: شما از اينجا برو، اين پول را بگير و يك روز اينجا را به ما بده. ما مثلاً فلان مسؤولي كه مسؤول دام است بياوريم اين دامداري را نشانش بدهيم، بفهمد كه ما داريم توليد مي‌كنيم، پول بگيريم بعد اين پولش هم براي تو. اصلاً گاهي وقت‌ها صحنه‌سازي مي‌كنند. به دروغ يك گاوداري را نشان مي‌دهند مي‌گويند اين است و بعد كار ديگر مي‌كنند. بر تسهيلات نظارت كنند.

جمعه ششم 5 1391 5:14 صبح

جمهوري اسلامي زشت است يا زيبا. من اين آيه را قبلاً گفتم، ولي چون الآن بحثم، بحث مصرف است مي‌خواهم برايتان بگويم. در قرآن جميل تكرار شده ولي جمال يك بار بيشتر نيست. جمال يعني زيبايي. اين هم براي گله‌ي ميش گفته است. خداوند در قرآن يك آيه گفته كه به مناسبت بحث مصرف مي‌خواهم بگويم. قرآن مي‌فرمايد: «وَ لَكُمْ» براي شما، «فيها» در گله‌ي ميش، گوسفند، «جَمالٌ» زيبايي است، «حينَ تُريحُونَ» وقتي كه آغل مي‌روند، غروب به طويله برمي‌گردند، «وَ حينَ تَسْرَحُونَ» (نحل/6) وقتي كه صبح صحرا مي‌روند.
قابل توجه طلبه‌هايي كه پاي تلويزيون هستند و اساتيد دانشگاه، و مربي‌ها و معلمين. اين را زيادي گوش بدهيد. اين آيه را ترجمه كنيد. گله‌ي ميش كه مي‌رود طويله، صحرا مي‌رود قشنگ است. اين را چطور مي‌خواهيم براي مردم ژاپن معنا كنيم؟ براي شرق و غرب؟ مي‌گويد: خوب مگر ما چوپان هستيم؟ قرآن براي عرب‌هاي آن زمان خوب بوده است. الآن دنياي پيشرفته، در تمام قرآن شما يك كلمه‌ي «جمال» بيشتر نيست. در همه‌ي قرآن يك جمال است، آن هم به گله‌ي ميش. اين همه دختر خوشگل، پسر خوشگل، گل و بلببل، اين همه پروانه، اين همه رنگارنگ، اين همه گياهان، اين همه زيبايي است چرا خدا به گله‌ي ميش زيبا گفته است. اگر كسي به شما چنين گفت چه مي‌گويي؟ كتاب آسماني شما يك جمال دارد، آن هم به گله‌ي بز. پيداست شما چوپان هستيد، پيداست شما اهل تمدن نيست. اما جواب، مي‌گويم نه! در آيه تدبر كن، حالا مي‌خواهيم در اين آيه تدبر كنيم.

جمعه ششم 5 1391 5:11 صبح

ممكن است بگوييد جنس خارجي شيك‌تر است. چه چيزي را به چه چيزي مي‌فروشيم؟ گاهي وقت‌ها انسان براي چه عزتش را مي‌شكند؟ مثلاً مي‌خواهد عروس بياورد از همه‌ي بانك‌ها قرض مي‌كند كه مثلاً اتاقش را آرايش كند. مي‌ارزد جلوي رئيس بانك گردن خم كني؟پول بگيري، سود بدهي، كه نزد عروس، حالا عروس چنين نكند. تو پهلوي همه، عروس خودي است. رئيس بانك نسبت به عروس غريبه است. تو براي اينكه جلوي خودي پز بدهي از هرجايي توانستي قرض كردي؟ چرا مي‌گويند عاريه؟ به عاريه، مي‌گويند: عاريه چون آدم وقتي مي‌خواهد بگيرد، بايد عارش شود. به عاريه مي‌گويند عاريه چون آدم در گرفتن آن عارش مي‌شود.
جنس خارجي يعني شاد كردن بيگانه و غصه‌ي خودي. چقدر مي‌ارزد؟ حالا اين پارچه داخلي باشد يا خارج. چه كسي شاد مي‌شد؟ هرچه از خارج مصرف كنيم، شاد كردن بيگانه. هرچه از مصرف داخلي كم كنيم يعني غصه‌ي بيگانه، يعني توليد كنندگان داخلي جنس روي دستشان مي‌ماند، توليد كنندگان خارجي دارند با دمشان فندق مي‌شكنند.

جمعه ششم 5 1391 5:8 صبح

 

چند جلسه‌اي راجع به توليد صحبت كرديم، حالا راجع به مصرف مي‌خواهم چند دقيقه صحبت كنم ولي خواستم براي امام كاظم يك بحثي را داشته باشيم. اگر انشاءالله برسيم. چون بحث در آستانه‌ي شهادت امام كاظم پخش مي‌شود، 25 رجب،. حالا سعي مي‌كنم خيلي فشرده بگويم. راجع به توليد صحبت كرديم حالا يك مقدار هم راجع به مصرف صحبت كنيم. قرآن راجع به مصرف چه مي‌گويد؟
بسم الله الرحمن الرحيم، موضوع بحث: مصرف، اسراف گناه كبيره است. دور ريختن نصف ليوان آب اسراف است. اينهايي كه مي‌گويم گناه كبيره است چون مي‌گويد: «أَهْلَكْنَا الْمُسْرِفينَ» (انبياء/9) فتواي امام است در تحريرالوسيله، دور ريختن نصف ليوان آب اسراف است. و اسراف گناه كبيره است. آيه‌اي هست ايراني‌ها حفظ هستند، «كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا» (اعراف/31)
1- دوري از وابستگي به بيگانگان
روابط با دنيا، روابط همراه با عزت و احترام متقابل مانعي ندارد. اما وابستگي، خودباختگي، تقويت بيگانه، مصرف از مواد خارجي درست نيست.
اما آيات، قرآن مي‌فرمايد: «لا تَرْكَنُوا» تكيه ندهيد، به چه؟ «إِلَى الَّذينَ ظَلَمُوا» (هود/113) اين آيه‌ي قرآن است. به ستمگران تكيه نكنيد. اگر لوله‌كشي هم هست در خانه‌تان چاه آب داشته باشيد. يكبار آب قطع شد، نابود نشويد. قرآن مي‌فرمايد: «فَلَنْ أَكُونَ ظَهيراً لِلْمُجْرِمينَ» (قصص/17) «ظهير» با «ظ» دسته‌دار. «فَلَنْ أَكُونَ» من نبايد باشم، هرگز نيستم، «ظَهيراً» با «ظ» يعني پشتيبان، «لِلْمُجْرِمينَ» من ياور مجرمين نيستم. مصرف اجناس خارجي، يك دلاري كه ما مي‌دهيم هم ارز ما مي‌رود، ارز يعني دلار، عِرض يعني آبرو. هم ارز ما مي‌رود، هم عِرض ما مي‌رود. آبروي ما مي‌رود. هم ارز مي رود، هم عِرض مي‌رود.

جمعه ششم 5 1391 5:4 صبح
نرخنامه مصوب ميوه

رديف

نام محصول

درجه يك

درجه دو

 1  آلبالو                18000            15000
 2  آلو قطره طلا*                10500            8000
 3  آلو شابلون و سانتروزا                11500            9000
4

آلوئه ورا خوراكي بسته بندي شده
 

38000

*

5

آناناس جنگلي ( هر كيلو گرم )

15000

13000

6

آناناس طلايي (هر كيلوگرم)

35000 29000
 7 ازگيل ژاپني  17500 15000
 8 انبه  29000 26000
 9 انجير سياه 
 10 انگور  - ساير انواع  14500  12000
 11 انگور  عسگري و بيدانه  18500  16000 
 12  پرتقال والنسيا - انواع  12500  9000
13

تمر هندي (بسته بندي شده)

*

*

 14  توت سفيد و سياه 21000   16000
15  توت فرنگي 28000 22000
 16  خربزه 8900   7500
17

خيار گلخانه اي ممتاز

8700

5700

 18  ذغال اخته  *
 19  زردآلو -  انواع 15000  10500
20  زردآلو شكر پاره (ممتاز)  *
21

زنجبيل تازه

19000

16000

 22

 سيب - ساير انواع

18400 16000
23

سيب  سبز

27000 24000
 24

سيب گلاب

17000 13000
25  شليل و شبرنگ  16000   13000 
26  طالبي تو زرد گرمك، دستنبو - انواع  7500 5000
27  طالبي تو سبز 8800 5800
 28  فندق تازه با پوست  *  *
29   گردو با پوست  *  *
30

گريپ فروت (تو سرخ)

9000

7300

31

گريپ فروت ( تو سفيد )

7400 5300
32

گلابي - انواع

17900

15000

33  گيلاس پرتوايي 25000 22000
 34  گيلاس تك دانه (ممتاز) 33000 28000
35  گيلاس ساير انواع 23000 20000
36

ليمو ترش

26000

23000

37

موز خوشه اي

13900

7200

 38  هلو انجيري* * *
 39  هلو كاردي* 12000  9000 
40  هلو هسته جدا*  18000 14000 
41

هندوانه چيتي

 6300

4400

42  هندوانه سفيد                  5800               4200

روابط عمومي سازمان ميادين ميوه و تره بار

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:12 بعد از ظهر
رئيس مجلس گفت: ستاد رفع مشكلات اقتصادي فعاليت خود را با حضور دولت، مجلس و قوه قضاييه آغاز كرده است.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي پس از نشست غيرعلني امروز (چهارشنبه) پارلمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اين جلسه پيشنهاد تشكيل ستادي براي رفع مشكلات اقتصادي مطرح شد.

 

وي افزود: اين ستاد به صورت غيرمصوب، اكنون فعاليت خود را آغاز كرده و با حضور دولت، مجلس و قوه قضاييه در حال كار است و اگر بخواهد چارچوبي براي اصلاح بودجه و ساير امور اقتصادي داشته باشد، بايد حتماً نقش قانوني خود را پيدا كند.

 

رئيس مجلس بر همين اساس يادآور شد: در اين جلسه طولاني پنج ساعته، موضوعات حساسي كه اكنون با آن مواجهيم مانند گندم، مرغ، وضعيت صنعت و شرايط كشاورزان و دامداران، با حضور مسئولان دولتي مطرح شد و درباره اين مسائل به صورت مبسوط صحبت كرديم.

 

وي ادامه داد: در اين نشست، يك گفت‌وگوي جدي خوب صورت گرفت و نقاط قوت و ضعف كارها مشهود شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:2 بعد از ظهر

خبر خوش براي تهراني‌ها/كاهش قيمت مرغ به 5500 تومان از هفته آينده معاون سازمان بازرسي و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت از كاهش قيمت مرغ در استان تهران طي هفته آينده خبر داد و گفت: قيمت مرغ آزاد در استان تهران به 5500 تومان مي‌رسد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد عليرضا موسوي مجد با اشاره به اينكه طي هفته گذشته و در جريان بازرسي‌هاي انجام شده با بيش از 2000 واحد صنفي متخلف برخورد شد، افزود: پرونده‌هاي مربوط به گزارش بازرسي به تعزيرات حكومتي ارسال شده است.
وي با بيان اينكه برابر برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده روزانه از 10 هزار واحد صنفي فروش مرغ در سطح استان تهران بازرسي خواهد شد، اظهار كرد: با متخلفان به طور جدي برخورد خواهد شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:21 بعد از ظهر

انتشار پيش‌نويس سند حمايت از توليد ملي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: پيش‌نويس سند ملي حمايت از توليد ملي ظرف چند هفته آينده منتشر مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري ايسنا ،محسن صالحي‌نيا افزود: با تدوين اين سند وظايف و مسئوليت‌هاي دستگاه‌هاي سياستگذار، واحدهاي توليدي و نقش مصرف‌كنندگان به عنوان حاميان كالاهاي ايراني مشخص خواهد شد كه تاثير بسزايي در نهادينه‌سازي موضوع حمايت از توليد ملي خواهد داشت.
وي خاطرنشان كرد: پيش‌نويس اين سند در حال نهايي شدن بوده و تا چند هفته آينده منتشر خواهد شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:18 بعد از ظهر

تغيير تكنيك استخراج مواد معدني مدير عامل شركت ملي صنايع مس ايران از تغيير تكنيك استخراج مواد معدني متناسب با افزايش توليد خبر داد و افزود: به همين دليل خريد ماشين آلات جديد و نوسازي ناوگان حمل و نقل در دستور كار قرار دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت صنعت،معدن و تجارت به نقل از شركت ملي صنايع مس ايران، 'اردشير سعد محمدي' گفت: با توجه به قيمت مس و جايگاه آن در صادرات غيرنفتي، بايد فعاليت هاي بيشتري در اين حوزه صورت گيرد و از نيروهاي متخصص و همكاري دانشگاه ها بيشتر استفاده شود،‌ چرا كه صنعت مس مي‌تواند نقش تاثيرگذاري در ارتقاي توليد ملي كشور ايفا كند.
وي افزود: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در راستاي ارتقاي سهم صنعت مس در توليد ملي، در آينده نزديك ساختارهاي اين بخش با تغييراتي همراه خواهد بود.
سعد محمدي با اشاره به اين كه،‌ پيش بيني هايي نيز براي افزايش بهره وري صورت گرفته است گفت: نوع نگاه مديريتي در اين زمينه تغيير خواهد كرد تا با بهره گيري از دانش روز دنيا و كنترل عمليات، ميزان بهره وري افزايش يابد.
وي افزود: از طرفي استفاده از نرم افزارهاي نيروي انساني و مالي، تعيين سيستم هاي جديد كنترل، مستقل شدن مجتمع ها از نظر مالي و رقابت بين آنها در بهبود شرايط توليد نقش موثري خواهد داشت.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:10 بعد از ظهر

جعفري خبر داد: تدوين شيوه نامه دريافت مجوز سرمايه گذاري در صنعت سيمان و فولاد معاون امور معادن و صنايع معدني از تدوين شيوه نامه دريافت مجوز سرمايه گذاري در صنعت سيمان و فولاد براي اولين بار خبر داد.

وجيه الله جعفري» در گفت و گو با شبكه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران «شاتا» افزود: اين شيوه نامه ها براي تحقق اهداف توليدي و صادراتي اين بخش تدوين شده و براي ابلاغ به معاونت برنامه‌ريزي وزارتخانه ارسال شده است.
وي با اشاره به وضعيت موجود در صنعت فولاد كشور، گفت: با بررسي هايي كه داشتيم مشخص شد در حال حاضر بيش از 100ميليون تن مجوز براي سرمايه گذاري در صنعت فولاد صادر شده است. اين در حالي است كه براساس سند چشم انداز ظرفيت توليد فولاد در كشور ما قرار است به 55 ميليون تن برسد. از همين رو در ستاد فولاد تصميم گرفتيم مجوزهايي كه از برنامه خود خيلي عقب هستند يا پيشرفت فيزيكي شان از يك حد مشخصي پايين تر است،‌ باطل شود.
رييس ستاد فولاد كشور ادامه داد: علاوه بر اين به آن دسته از سرمايه گذاراني كه از برنامه راه‌اندازي عقب هستند اما پيشرفت قابل قبولي داشته‌اند، مهلت دوباره خواهيم داد تا نبست به تكميل طرح خود اقدام كنند. همچنين سرمايه گذاراني كه طبق برنامه پيش رفته و پيشرفت فيزيكي قابل ملاحظه‌اي داشته باشند، مورد حمايت قرار خواهند گرفت.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:8 بعد از ظهر

 

فرهنگ نامناسب مصرف داخلي، كالاي خارجي، قاچاق و توليد نامرغوب" از عوامل عدم تحقق شعار توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني است.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:35 بعد از ظهر

رسانه‌ها مي‌توانند سهم بخش‌هاي مهم توليد (صنعت، كشاورزي و خدمات) و تأثير هركدام بر روند توسعه را به جامعه نشان دهند تا عوامل توليد به نسبت صحيحي در اين بخش‌ها توزيع و بهترين استفاده ممكن از آنها به عمل آيد.

ايران - نقش رسانه‌ها در توسعه علمي‌و انساني و رسيدن به توسعه همه‌جانبه و شناخت نيازمندي‌هاي مردم ضرورتي اجتناب‌‌ناپذير است. گاه مردم با اولويت نيازها آشنا نيستند، بنابراين رسانه‌ها در اين زمينه نقش مهمي بر عهده دارند. نظريه‌پردازان مي‌گويند يكي از شرط‌هاي توسعه اقتصادي، ‌توسعه ارتباطات و اطلاعات است، به گونه‌اي كه تأثيرات رسانه‌ها در حوزه اقتصاد تا اندازه‌اي است كه رسانه‌هاي جديد (مانند اينترنت و به صورت كلي‌تر فناوري تبادل اطلاعات) به‌طور كلي با كاركرد اقتصادي و تجاري شكل گرفته‌اند.

رسانه‌ها مي‌توانند سهم بخش‌هاي مهم توليد (صنعت، كشاورزي و خدمات) و تأثير هركدام بر روند توسعه را به جامعه نشان دهند تا عوامل توليد به نسبت صحيحي در اين بخش‌ها توزيع و بهترين استفاده ممكن از آنها به عمل آيد.

از سوي ديگر ترغيب مردم به استفاده از كالاهاي داخلي و معرفي كالاهاي با كيفيت و اصلاح فرهنگ و الگوي مصرف كالاهاي خارجي يكي ديگر از وظايف خطير رسانه‌هاست. چراكه اطلاع‌رساني در اين زمينه مي‌تواند در تنظيم بازار و جلوگيري از تضييع حقوق توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان مؤثر باشد و با حركتي ملي لطمات وارده از جانب قاچاق به توليد داخلي و حقوق مصرف‌كنندگان را كاهش دهد.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:18 بعد از ظهر

رازنيوز، حال كه مي‌خواهم بنويسم بهتر است از سالي كه به نام جهاد اقصادي بود، شروع كنيم تا برسيم به سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني.

سالي كه به نام جهاد اقتصادي مطرح شد، سالي بود كه مسئولان اقتصادي مي‌بايست جهادي تمام عيار را در اين راستا شروع مي كردند و كفش‌هاي پولادين مي پوشيدند تا بلكه كمي از اين همه تورم كم شود و كمتر بحث فساد اقتصادي در ايران مطرح شود .حق والانصاف كه در اين سال هم كم مايه نگذاشتند اما در بعضي از بخش ها به موفقيت دست نيافتيم.

اما تنها مسئولان اقتصادي در اين امر دخيل نبودند، بلكه ملت ايران نيز مي‌بايست دست‌ به‌ دست مي دادند تا اين امر تبديل شود به جهاد فرهنگي حمايت از منابع و مصرف كننده گان.

اما جهاد اقتصادي با رويه‌اي كه پيش گرفته بود اولين اهداف خود را كه جهاد شكوفايي استعداد‌هاي ايراني‌ها بود كه نه تنها عزم راسخي لازم داشت بلكه از همان خانواده و كوچه بازار خودمان شروع مي‌شد تا مي‌رسد به دولت و اقتصاد دانان كه مي‌بايست اين جهاد اقتصادي را، فرهنگ سازي مي‌كردند.

در سالي كه گذشت استكبار چون سال‌هاي گذشته مسئله تحريم را پيش كشيدند ولي به حول قوه الهي و درايت حضرت آيت‌الله امام خامنه‌اي (مدظله العالي) سال نود را به اين نگاه نام‌گذاري كردند تا آب سردي باشد بر پيكره غربي‌هايي كه نام دموكراسي بر كشور خودشان گذاشته‌اند.

بگذريم .. ..

سال 91 حمايت از توليد داخلي و سرمايه ملي :

حالا بحث سر آن رسيده كه كمي هم از خودمان تعريف كنيم كه حق والانصاف در بيشترين موارد ستودني هستيم به كالاي ايراني.

هميشه وقتي به گذشته پدرانمان كه فكر مي كنيم يا برايمان تعريف كرده اند؛ وقتي حرف از اجناس ايراني و مصرف آن مي رسيد تنها به اين مي رسيديم كه عجب؛ جنس‌هاي ايراني هم به اندازه خود حرف‌ها براي گفتن دارند . وقتي هنوز آثار اجناس آن دوره بدون تغيير در جهزيه مادرانمان يافت مي‌شود هر روز خاطراتي را برايم رقم مي زند.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:8 بعد از ظهر

 همواره تجارت محرك توليد براي حضور در بازارهاي بين‌المللي بوده كه غايت اصلي آن، كسب سهم بيشتر از بازارهاي جهاني است.

هدايت ظرفيت‌هاي توليدي به سمت و سوي رقابت جهاني و به دنبال آن توسعه روابط تجاري يكي از وظايف رايزنان بازرگاني در كشورهاي محل ماموريت است.مسوولان ارشد كشور معتقدند كه همه تلاش‌ها بايد مبتني بر زيرساخت‌هاي تجاري در حوزه تجارت باشد؛ به گونه‌اي كه قطار بازرگاني خارجي روي ريل زيرساخت‌ها به بازارهاي هدف برسد. با لحاظ كردن اين نگاه، قطعا يكي از مولفه‌هاي زيرساخت‌هاي موردنياز تجاري، استقرار رايزنان بازرگاني به‌عنوان ديده‌بانان اقتصادي كشور خواهد بود. در اين بين معاون وزير صنعت، معدن و تجارت معتقد است با توجه به ادغام دو وزارتخانه صنايع و معادن و بازرگاني سابق، رايزنان بازرگاني بايد از همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود اين وزارتخانه براي معرفي بيشتر توانمندي‌هاي كشورمان در خارج استفاده كنند.
حميد صافدل تصريح كرد: توقعات كنوني از رايزنان بازرگاني افزايش يافته و لازم است تا آنها به حوزه‌هاي صنعتي و معدني توجه كافي داشته و از همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود در حوزه‌هاي متعدد اين وزارتخانه استفاده كنند.وي كشف فرصت‌هاي تجاري، بررسي روش‌هاي جديد براي توسعه تجارت، پايش شرايط اقتصادي بازارهاي هدف و انجام مطالعات ميداني در كشورهاي محل ماموريت را ضرورت‌هاي فعاليت رايزنان برشمرد.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به برگزاري سومين همايش رايزنان بازرگاني كه از دوم تيرماه آغاز شده، عنوان كرد: اين همايش با هدف شناخت بيشتر رايزنان با حوزه فعاليت خود با برگزاري نشست‌ها و جلسات تخصصي دهم تيرماه به كار خود پايان مي‌دهد.

سه شنبه سوم 5 1391 11:44 بعد از ظهر

وحيد محمدي
در ادبيات اقتصادي، رشد مداوم و توسعه پايدار از مفاهيم اساسي توسعه اقتصادي به شمار مي آيند.
امروزه دو تئوري مشهور در مورد توسعه اقتصادي وجود دارد:
1- استراتژي جايگزيني واردات؛
2- استراتژي توسعه صادرات، اين دو تئوري با وجود همه تفاوت كاربردهايشان يك مفهوم مشترك دارند: «براي توسعه كشور بايد از توليد ملي كشور حمايت شود.» تفاوت اين دو تئوري تنها در چگونگي حمايت از توليد داخلي و مدت اين حمايت است.
براساس اين تئوري ها چرا بايد به توليدات ملي توجه كرد؟ دلايل تأكيد اين تئوري ها بر حمايت از توليد ملي و نحوه حمايت از آن را مي توان به صورت زير برشمرد:
آموزش در صنايع
امروزه غول هاي صنعتي و انحصارگرا در بسياري از صنايع پايه و استراتژيك شكل گرفته اند كه عمده بازارهاي جهاني را در دست دارند و با توجه به صرفه هاي به مقياس بزرگ اين شركت ها، هيچ محصول داخلي در بازارهاي جهاني توان رقابت با محصولات اين شركت ها را ندارد. بنابراين براي سودآوري برخي از محصولات بايد هزينه توليد آن ها را در كشور پايين آورد تا به تدريج به مرحله توليد انبوه برسند. براي مثال در كشور چين دولت به كاركنان كارخانه ها آموزش رايگان مي دهد و بدين ترتيب هم بهره وري كارگران را بالا مي برد و هم هزينه توليد كارخانه داران را پايين مي آورد.
در كشور ما نيز مي توان با مديريت بهتر منابع، بسياري از صنايع را مورد حمايت قرار داد. به عنوان مثال مي توان در ازاي اختصاص بخشي از يارانه آموزشي دانشگاه ها به صنعت، در برخي از موارد، آموزش را به مراكز صنعتي و كارخانه ها واگذار كرد و بدين ترتيب كارخانه ها آموزش كاربردي مورد نيازشان را به دانشجويان مي دهند و ديگر لازم نيست تا براي تربيت نيروي كار متخصص بودجه اي جداگانه صرف كنند. همين طور مي توان از راه همكاري بهتر بخش صنعت و دانشگاه، دانشگاه ها پروژه هاي درسي و پايان نامه هايي در راستاي نيازهاي صنعت تعريف كنند و به اين ترتيب هزينه بخش تحقيق و توسعه صنايع پايين آيد.
تشكيل خوشه هاي صنعتي
يكي از مهم ترين عوامل توسعه كشورهايي مثل كره جنوبي و چين، ايجاد موفقيت آميز خوشه هاي صنعتي در كشورشان بوده است. خوشه صنعتي به معناي مجموعه اي از صنايع كوچك و بنگاه هاي خدماتي است كه در يك رشته صنعتي با تكيه بر مزيت هاي خاص يك منطقه جغرافيايي سازماندهي شده اند. در خوشه صنعتي تمامي صنايعي كه با يكديگر در زنجيره توليد ارتباط دارند در كنار يكديگر قرارگرفته اند.

سه شنبه سوم 5 1391 8:27 بعد از ظهر

 

 

رشت - گيلان به عنوان استاني پيشرو در برخورداري از رسانه هاي گروهي و فعاليت شمار كثيري از نشريات در اين استان، فرصت هاي خوبي براي معرفي ظرفيت هاي جامعه در راستاي حمايت از توليدملي دارد. اين مهم؛ نيازمند تدوين استراتژي رسانه اي به منظور آگاهي بخشي عمومي از توانمندي هاي استان است.

 

تاريخ نشر اولين رسانه در استان گيلان به بيش از يكصد سال پيش مي رسد؛ روزگاري كه اولين نشريه گيلان 'خيرالكلام' منتشر شد، به عنوان صدايي براي بيان واقعيات جامعه، فرصتي فراهم آورد كه از رهگذر ارتباط بين مردم و حاكميت، ظرفيت هاي گيلان بيشتر شناسانده شود.

از آن روزگاران تاكنون در چرخش دوران، هر روز رسانه اي در استان متولد شد و بازايستاد و درنهايت از اين چرخه اطلاعات و آگاهي بخشي فرصتي به دست آمد كه امروز گيلان را از نظر كمي و كيفي در رديف استان هاي پيشتاز در عرصه رسانه مي دانند و تنوع رسانه هاي نوشتاري، شنيداري و ديداري آن گوياي وجود ظرفيت هاي بسياري براي معرفي توانمندي هاي گيلان در فضاهاي حقيقي و مجازي است.

بايسته‌هاي نقش‌آفريني رسانه‌هاي محلي در معرفي ظرفيت‌هاي توليد ملي
دوشنبه دوم 5 1391 7:36 بعد از ظهر

كاهش هزينه ها و استفاده بهينه از سرمايه ايراني الزاما در سرمايه گذاري مناسب خلاصه نمي شود، بلكه جلوگيري از هدر رفتن منابعي مانند: نيروي انساني متخصص و متعهد يا نخبگان، مواد اوليه، ابزار و امكانات و پول و ساير سرمايه هاي مادي و معنوي، از اولويت و اهميت بيشتري برخوردار است، طبيعي است كه بخش عمده اين راهبرد از طريق استاندارد سازي كالا و خدمات و نيز نظارت و كنترل مستمر و دقيق بر فرآيند

دوشنبه دوم 5 1391 7:18 بعد از ظهر

امروزه اقتصاددانان بر اين باور اتفاق نظر دارند كه وجود تصميم سازاني چون نهادهاي كارآمد پولي و مالي و يك سيستم قضايي كارآمد كه «قواعد بازي» معاملات اقتصادي مردم را رقم مي‌زنند ...

... و رفتار روزمره كسب و كار آنها را شكل مي‌دهند براي داشتن رشد توليد ملي بالا و پايدار حياتي‌اند. وجود نهادهاي قوي در جهت حمايت از حقوق مالكيت‌ها و ساز و كار اجراي قراردادها بهترين كمك‌يار بسط و توسعه سرمايه‌گذاري‌ها و كارآيي و حمايت عقلاني از دو عامل كليدي كار و سرمايه در جامعه هستند؛ ولي بيشتر كشورهاي در حال توسعه از داشتن نعمت نهادهاي لازم و كارآمد محروم‌اند و تغيير و تحول در نهادهاي جامعه فرآيندي سخت، مشكل و كند است. پرسش اصلي آن است كه در چنين شرايطي آيا ابزارهاي ديگري براي رشد توليدات ملي مثل اعمال سياست‌هاي خاص مي‌تواند خلأ فقدان نهادها را جبران كند. نيم نگاهي به چهار دهه تجربه كشورهاي در حال توسعه مي‌تواند درس‌آموزي‌هاي خوبي داشته باشد؛ يعني بسياري از كشورهاي در حال توسعه با وجود ضعف‌هاي نهادي توانسته‌اند به رشد اقتصادي بالا و پايدار خوبي دست يابند. نتايج يك تحقيق كه توسط صندوق بين‌المللي پول براي 47 كشور در حال توسعه، كه رشد توليدات ملي پايدار را براي يك دوره زماني 7 ساله بيش از 3 درصد مبنا قرار داده بود، در يك كلمه حكايت از آن دارد كه كشورهاي صاحب رشد شتابان توليد ملي اجازه نداده‌اند ضعف نهادي كشورشان مانع تحقق اهداف كلان اقتصادي همچون اشتغال بالا و تورم پايين شود. دومين عامل تحول در تركيب صادرات آنها بوده؛ يعني صادرات مصنوعات كارخانه‌اي در آن كشورها موتور رشد صادرات آنها بوده و نسبت مصنوعات كارخانه‌اي به GDP به 36 واحد درصد رسيده است. كشورهاي بارز اين حوزه كره جنوبي و مالزي هستند و عامل كليدي ديگر در اين راستا «نرخ ارز» است. ناميزاني نرخ ارز و بيش ارزش داشتن آن، رشد كمتري را براي كشورهاي تحت بررسي رقم زده بود. جلوگيري از ارزش اضافي داشتن پول ملي نقش مهمي در رقابت‌پذيري محصولات كارخانه‌اي آنها داشته است.

يکشنبه اول 5 1391 9:9 بعد از ظهر
رسانه‌ها را شايد بتوان دستگاه توليد فرهنگ ناميد. در كنار فضاي باز تبليغات مستقيم كالاهاي خارجي، بسياري از فيلم‌ها، سريال ها و برنامه‌هاي رسانه‌ي ملي به عنوان پرمخاطب‌ترين رسانه‌ي كشور، فضاهاي لوكس تزيين شده با كالاهاي خارجي را به تصوير مي‌كشد و بر اساس دانش نشانه شناسي، اثر اين تبليغات غير‌مستقيم به مراتب از ترغيب مسقيم به خريد كالاي خارجي بيشتر است. در زندگي‌هاي آرماني به نمايش درآمده در رسانه‌ي ملي، اثري از كالاي ايراني مشاهده نمي‌شود. نقش رسانه‌ها به خصوص رسانه‌هاي پرمخاطبي هم‌چون صداوسيما در ايجاد «اعتماد ملي» براي اقبال به سمت كالاهاي ايراني بسيار تاثير گذار است.
 
الف) استفاده از كالاي ايراني در برنامه‌‌هاي رسانه‌ي ملي
 
بدون شك اگر توليدات داخلي جانشين برندهاي خارجي در چيدمان دكور برنامه‌هاي صداوسيما شوند، بخش مهمي از فرهنگ نادرست جا افتاده در ميان مردم نسبت به كالاي خارجي اصلاح خواهد شد.
 
ب) آگاه سازي مردم از مزاياي خريد كالاي ايراني
 
صدا و سيما مي‌تواند با ساخت برنامه‌هاي مناسب آگاهي مردم نسبت به كالاهاي توليد داخل را بالا برد. بي ترديد اگر مردم بدانند با حمايت از توليد داخلي بسياري از مشكلات گريبان‏گير جامعه مانند بي‌كاري حل خواهد شد و توسعه و پيشرفت علم و فن آوري سرعت بيشتري مي‌گيرد و به سمت حمايت از توليد ملي حركت مي‌كنند.
 
3. آموزش براي انتخاب بر اساس كيفيت نه برند؛
يکشنبه اول 5 1391 4:14 بعد از ظهر
X