معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405750
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
قاضي‌پور با تشريح روند طرح تحقيق و تفحص از خودروسازان، انتقاد كرد:
تخلف خودروسازان در قيمت‌گذاري خودرو
توليد ايراني: عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس نهم با انتقاد از تخلف خودروسازان در قيمت‌گذاري خودرو گفت: افزايش قيمت خودرو با مجوز شوراي رقابت انجام مي‌شود از اين رو افزايش يك جانبه قيمت از سوي خودروسازان تخلف آشكار به شمار مي‌رود.

نادر قاضي‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني تصريح كرد: موضوع تحقيق و تفحص از شركت‌هاي خودروسازي در كميسيون صنايع و معادن تصويب شده است و پس از نهايي شدن در صحن علني مجلس و انتخاب اعضاي هيئت‌ تحقيق و تفحص، اين طرح اجرايي مي‌شود.

دوشنبه ششم 9 1391 11:20 بعد از ظهر

توليدنيوز:مدير عامل شركت خودروسازي سايپا گفت كه كيفيت خودروي پرايد مانند هندوانه سر بسته است كه نشان دهنده عدم رعايت مسائل كيفي در خط توليد اين محصول مي باشد.

سعيد مدني افزود: اين امر نشان دهنده نبود كنترل كافي بر فرآيند توليد و كيفيت اين خودرو است.
وي با ذكر خاطره اي اظهار داشت: در دهه 70 نيز كه كيفيت پرايد در سطح بسياري بالايي قرار داشت، مي شد صداي تمام بخش هاي آن را از دو كيلومتري شنيد.
مدني با اشاره به اين كه، در هيچ جاي دنيا خودروها تا اين اندازه در انتهاي خط كنترل نمي شوند، گفت: رعايت مسائل كيفي بايد در دستور كار كارگران و سرپرستان هر بخش قرار گيرد تا ايرادات در خود خط توليد برطرف شود.
وي با بيان اين كه، بسياري از مشكلات كيفي خودروها ناشي از عملكرد كارگران خط توليد است يادآور شد: 50 تا 60 درصد مشكلات خودروهاي توليدي در ايران مربوط به خودروسازي ها و ما بقي مربوط به قطعه سازان است.
مدير عامل شركت سايپا افزود: از سال 75 به بعد بومي سازي پرايد در دستور كار قرار گرفت، اما روند انجام كار بسيار كند انجام شد.
وي عنوان كرد: در دهه 80 نيز با افزايش توليد خودرو پرايد برنامه ريزي كيفي براي ارتقاي كيفيت اين محصول انجام شد.

جمعه بیست و ششم 8 1391 11:33 بعد از ظهر
نتايج نظرسنجي؛ نارضايتي 94 درصدي از قيمت خودروهاي داخلي
توليد ايراني: بيش از 94 درصد از شركت كنندگان در نظرسنجي توليد ايراني، از قيمت خودروهاي داخلي راضي نيستند.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، پس از گذشت يك ماه از نظرسنجي اين پايگاه اطلاع‌رساني درباره قيمت خودروهاي ايراني، نتايج جالب توجهي به دست آمد كه پيشنهاد مي‌كنيم مديران صنعت خودروسازي كشور به آن توجه كنند.

در اين نظر سنجي كه 230 نفر از كاربران پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني در آن شركت كرده‌اند،‌ اكثريت قاطع و 94 درصدي پاسخ‌گويان معتقدند كه خودروهاي ايراني به قيمت‌شان نمي‌ارزند.

چهارشنبه هفدهم 8 1391 1:7 صبح
 
نظر صريح رهبري در باره مارك‌هاي خارجي
توليد ايراني: رهبر انقلاب اسلامي با خطا و نادرست توصيف كردن دنباله روي از مارك‌هاي خارجي در جمع مردم اسفراين تأكيد كردند: توليد داخلي به مصرف داخلي احتياج دارد؛ اين به عهده مردم است

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، رهبر معظم انقلاب اسلامي ديروز - شنبه 22 مهرماه- در در اجتماع بزرگ و پرشورمردم اسفراين بر لزوم استفاده كالاهاي داخلي تأكيد كردند و افزودند:اينكه كسانى همه‌اش دنبال مارك‌ها و برندهاى خارجى و اسمهاى خارجى باشند، خطاست؛ فرونشاندن يك هوس شخصى است، اما ضربه‌زدن به يك كار عمومى و اصلى است. مصرف داخلى، توليد داخلى را افزايش ميدهد؛ توليد داخلى كه افزايش پيدا كرد، همين مشكلاتى كه آقاى امام جمعه‌ى محترم گفتند، برطرف ميشود؛ بيكارى برطرف ميشود.

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 9:1 بعد از ظهر
 
در آينه انقلاب اسلامي
‌مرور تاريخ ؛ قانون حمايت از توليد دام داخلي مصوب 1368
‌توليد ايراني: قانون اگر صراحت داشته باشد و يك ضمانت اجرايي قوي به عنوان پشتوان حمايتش كندف مهمترين ركن تحقق شعارهاي اقتصادي در جوامع است، به همين منظور مناسب است كه قوانين مصوب مجلس را در حمايت از توليد ملي مرور كنيم.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، مجلس شوراي اسلامي در سال 1368 قانوني را از نظر مثبت نمايندگان گذراند كه به واسطه آن دولت موظف شد تا 10 درصد از حجم گوشت وارداتي را كاهش دهد و از ارز آن براي توسعه، تقويت، تضمين سلامت و در نهايت خريد دام عشاير،‌ روستائيان و دامداران استفاده كند.

در اين قانون دولت موظف شده است كه هر سال خريد گوشت و محصولات دامي توليدكنندگان را تضمين كند و به آنها حداقل قيمت تضميني خريد را اعلام كند.

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 8:57 بعد از ظهر
 
سه طلاقه كردن اقتصاد از دولت
اراده نهضت ملي كردن نفت در خريد كالاي ايراني كجاست؟
توليد ملي: حمايت از توليد ملي يكي از اركان اصلي در تحقق اقتصاد مقاومتي است كه براي تحقق آن به يك نهضت عظيم ملي نياز است، همان‌طور كه اراده ملي براي حمايت از كيان كشور در تحريم تنباكو و بستن شير نفت بر روي استعمارگران متجلي شد و همان عزم ملي سرانجام پيروزي انقلاب اسلامي را رقم زد، به همان عزم ملي و نهضت مردمي براي خريد كالاي ايراني نياز است.

اتمسفر اقتصادي ايران امروز، رويدادهاي ويژه و منحصر به فرد اقتصادي را شاهد است كه وقوع بعضي از آنها تاكنون در دنيا سابقه نداشته است، از اين رو، زماني كه شرايط ويژه و بدون الگويي به وجود مي‌آيد، ضرورت نوآوري و ايده‌پردازي از سوي صاحب‌نظران براي برطرف كردن چالش‌هاي اقتصادي ضرورت پيدا مي‌كند.

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 8:55 بعد از ظهر
 
قيمت جهيزيه ايراني 2 برابر شد/ خداحافظ خانه بخت!
توليد ايراني: مي گويد: خريد جهيزيه كامل ديگر براي يك خانواده متوسط امكان پذير نيست چون قيمت همه لوازم خانگي ايراني بيشتر از دو برابر شده است!

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، از سه راه امين حضور كه كمي دور شوي، يكي از بزرگترين مراكز فروش لوازم خانگي ايراني، پيش چشمان هر رهگذري خودنمايي مي‌كند؛ اينجا از خيابان‌هاي بي عابر بالا بالاهاي شهر هم خلوت‌تر است.

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 8:48 بعد از ظهر

توليد‌كنندگان از چالش‌هاي پيش‌روي بخش توليد مي‌گويند

دست‌اندازهاي مسير رشد توليد ملي

اقتصاد > توليد- علي ابراهيمي:
تحولات اقتصادي داخلي و ركود حاكم بر اقتصاد جهاني موجب شده كه توليد‌كنندگان داخلي در رقابت با توليد‌كنندگان خارجي در بازار داخلي يا بازارهاي هدف صادرات با چالش‌هاي تازه‌اي مواجه باشند.

اجراي طرح تحول اقتصادي با محوريت هدفمندي يارانه‌ها و آزاد‌سازي نرخ حامل‌هاي انرژي، نوسان نرخ ارز، افزايش نرخ تورم، دستمزد و مشكلات ناشي از اعمال تحريم‌هاي اقتصادي از يك سو و نبود حمايت‌هاي لازم از توليد‌كنندگان داخلي و عدم‌همكاري لازم توسط نظام بانكي براي تامين سرمايه در گردش و نقدينگي واحدهاي توليدي و موانع نقل و انتقال پول، گشايش ال سي و تامين مواداوليه با قيمت و كيفيت مناسب اكنون شرايطي را فراهم كرده كه بسياري از بنگاه‌هاي صنعتي براي توليد محصولات رقابت‌پذير با قيمت و كيفيت مناسب بيش از پيش در تنگنا قرار گرفته‌اند. در اين شرايط مقام معظم‌رهبري با تدبير و شناخت درست از نقش و جايگاه توليد ملي در استقلال سياسي و اقتصادي كشور با نامگذاري سال‌جاري به‌عنوان سال حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه‌ ايراني بر ضرورت تسريع در رفع مشكلات مبتلا به توليد‌كنندگان تاكيد كردند. بررسي ديدگاه‌هاي برخي از توليد‌كنندگان حاوي عمده‌ترين مشكلات و تنگناهايي است كه بايد با عزم همگاني نسبت به رفع آنها اهتمام ورزيد. اين ديدگاه‌ها را مي‌خوانيد.

مشكل تثبيت قيمت‌ سيمان و تامين ارز مرجع

چهارشنبه نوزدهم 7 1391 6:3 بعد از ظهر

باهنر:

دولت بايد روي ريل مجلس حركت كند؛ توليد ملي با مرده باد زنده باد درست نمي‌شود

ايران > قانونگذاري- همشهري آنلاين:
نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه در مجلس هشتم تنها 40 تا 50 نفر فعال بودند، اظهار داشت: برخي از نامزدهاي حوزه انتخابيه تهران كه در ليست‌هاي مختلف حضور دارند به درد مجلس نمي‌خورند.

مهر نوشت: محمدرضا باهنر سه شنبه شب در همايش سازوكارهاي شايسته گزيني در مجلس نهم كه توسط جمعيت شاهدان ميهن اسلامي و كانون پايداري در سالن سيدالشهدا درتهران برگزار شد با بيان اينكه انتخابات مجلس نهم باشكوه برگزار شد و پيروز اين ميدان مردم و مقام معظم رهبري هستند گفت: افرادي كه براي مجلس نهم انتخاب شده اند اگر قوي تر از مجلس هشتمي ها نباشند ضعيف تر نيستند.

وي افزود:  نمايندگان شهر تهران در مجلس از اهميت بسياري برخوردارند با وجود آنكه تنها سي نماينده دارند اما حوزه نفوذي مجلس در دست نمايندگان تهران است اينكه بگوييم ششدنگ مجلس در دست نمايندگان شهر تهران است اغراق است اما به جرئت مي توان گفت حداقل سه دنگ مجلس در دست نمايندگان شهر تهران است و آنها در انتخاب روساي كميسيونها، اعضاي هيئت رئيسه نقش دارند.

چهارشنبه نوزدهم 7 1391 5:55 بعد از ظهر

تداوم اخراج كارگران در سال توليد ملي

اگر دولت در راستاي حمايت از توليد اقدام نكند، مجلس راساً ورود مي‌كند

اقتصاد > توليد- همشهري آنلاين:
منتخب مجلس نهم از تداوم اخراج كارگران از برخي كارخانه‌ها به دليل كاهش ظرفيت توليد خبر داد و گفت: اگر دولت اقدامي در مسير عملي كردن شعار حمايت از توليد ملي نكند، مجلس راساً وارد عمل مي شود.

فارس نوشت: ارسلان فتحي‌پور منتخب مردم كليبر در مجلس نهم با اشاره به شعار امسال "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" و برنامه‌هاي مجلس نهم در رابطه با ارتقاي توليدات داخلي، اظهار داشت: مجلس نهم با اقتضاي شعار امسال درصدد ارائه طرح‌هايي براي حمايت از توليد ملي است و در اين خصوص با وزارتخانه ها و بخش خصوصي جلساتي را برگزار خواهد كرد.

وي در خصوص مشكلات بخش توليد و راهكارهاي رفع موانع پيش‌روي آن، افزود: در صورتي كه دولت با توجه به مشكلات بخش توليد لوايح حمايتي ارائه نكند، قطعا مجلس نهم با هماهنگي اتحاديه‌ها، توليد‌كنندگان و بخش خصوصي در راستاي تحقق شعار امسال طرح‌هايي را آماده و تصويب خواهد كرد.

چهارشنبه نوزدهم 7 1391 5:53 بعد از ظهر

اسحاق جهانگيري، وزير پيشين صنايع و معادن در تبيين الزامات حمايت از توليد ملي اعلام كرد

توليد‌كنندگان داخلي را از نگراني درآوريد

اقتصاد > توليد- سال 91 در حالي توسط مقام معظم رهبري به‌عنوان سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري شده است كه در سال گذشته توليد‌كنندگان داخلي متاثر از برخي تحولات اقتصادي داخلي و بين‌المللي با مشكلات تازه‌اي مواجه شدند.

 نوسان نرخ ارز، اعمال برخي تحريم‌ها براي نظام بانكي، افزايش هزينه تمام‌شده توليد با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و رشد نرخ حامل‌هاي انرژي و محقق نشدن سياست‌هاي حمايتي پيش‌بيني‌شده در اين قانون از يك سو و اصرار دستگاه‌هاي نظارتي بر تثبيت قيمت كالاها از سوي ديگر، شرايطي را فراهم كرده بود كه بسياري از توليد‌كنندگان با كاهش ظرفيت توليد يا افزايش غيرقانوني قيمت‌ها براي ادامه فعاليت تلاش مي‌كردند. اين شرايط موجب شد تا مقام معظم رهبري با درك صحيح از وضعيت بخش توليد، حمايت از توليد ملي را سرفصل رفع مشكلات اقتصادي كشور قلمداد كنند. اين در حالي است كه بسياري از هدفگذاري‌هاي قبلي براي رونق بخشي توليد، به‌دليل فراهم نبودن زير‌ساخت‌ها، محقق نشده و اكنون گريزي از رفع موانع پيش‌روي توليد‌كنندگان داخلي نيست. ديدگاه‌هاي اسحاق جهانگيري، وزير پيشين صنايع و معادن در مورد الزامات حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني را مي‌خوانيد.

  • با نامگذاري امسال به نام سال حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني تحقق اين هدف در بخش صنعت نيازمند چه ابزارها و پيش‌شرط‌‌هايي است؟
چهارشنبه نوزدهم 7 1391 5:48 بعد از ظهر

از اتومبيل‌هاي آنچناني چه خبر؟ / ارز مرجعي كه خرج اشرافيگري مي‌شود!
توليد ايراني: واردات خودروهاي لوكس به كشور حالا با شائبه دخالت دولت! به يك سريال دنباله‌دار تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، دولت به عنوان مجري اصلي قانون در كشور و كسي كه با مجوز مجلس بايد از محل بيت‌المال براي مردم برنامه‌ريزي اقتصادي كند، حالا در اين شرايطي كه نرخ ارز به يك بحران تبديل شده است، با دلار 1226 توماني خودروهاي اشرافي وارد مي كند!

چرا مي‌گوييم دولت وارد مي‌كند؟ زيرا واردات خودروهاي لوكس در حجم گسترده آن هم با ارز 1226 توماني از عهده هيچ كسي غير از دولت بر نمي‌آيد!

چهارشنبه نوزدهم 7 1391 5:6 بعد از ظهر

دوستان هيچ دقت كرده‌ايد كه ميوه خارجي چقدر زياد شده است؟ حتي در ميادين ميوه و تره‌بار به وفور پرتقال خارجي و غيره مي‌بينيم.

31  ارديبهشت‌ماه آخرين مهلت واردات ميوه بوده و بر اساس اعلام وزارت جهاد كشاورزي از آن تاريخ به بعد هيچ ميوه خارجي به جز موز نبايد وارد كشور مي‌شد ولي همچنان در ميوه‌فروشي‌ها و حتي سر ميز افطار شاهد ميوه‌هاي لوكس خارجي بوده‌ايم

خوردن پرتقال در غير فصل آن چه لزومي دارد؟ اتفاقا خوردن ميوه در غير فصل آن در پزشكي سنتي ما نيز امري بيماري زا دانسته مي‌شود.

يکشنبه نهم 7 1391 7:49 بعد از ظهر
 
اسماعيلي: كاهش قيمت شير به افزايش توليد آن بستگي دارد
فقط از يك چهارم ظرفيت توليدي صنايع لبني كشور استفاده مي‌شود
توليد ايراني: مديرعامل اتحاديه فرآورده‌هاي لبني، افزايش سطح توليد را از عوامل كاهش قيمت شير خواند و گفت: صنعت لبنيات در ايران 16 ميليون تن ظرفيت توليدي دارد، اما متأسفانه هم‌اكنون تنها از چهار ميليون تن از اين ميزان ظرفيت استفاده مي‌شود.

"محمدرضا اسماعيلي"در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني با بيان اينكه قيمت شير در قياس با سال گذشته 300 درصد افزايش داشته‌ است، گفت: در نشستي كه با حضور مرتضي بختياري؛ وزير دادگستري و مهدي غضنفري؛ وزير صنعت، معدن و تجارت در ستاد تنظيم بازار تشكيل شد، قيمت شيرخام با بار ميكروبي يك ميليون در كارخانه هر كيلوگرم 770 تومان و نيز با بار ميكروبي كمتر از 100 هزار به ازاي هر كيلوگرم 930 تومان تعيين شد.

يکشنبه نهم 7 1391 1:1 صبح
 
آيا قيمت شوينده‌ها هم گران مي‌شود؟
توليدكنندگان شوينده‌ها نگران افزايش قيمت نهاده‌هاي توليدي هستند
توليد ايراني: با توجه به افزايش قيمت نهاده‌هاي توليدي در صنعت شوينده‌ها، پيش بيني مي‌شود ظرف يك ماه آينده قيمت انواع شوينده در بازار بيش از 30 درصد افزايش پيدا كند.

ابوالفضل مسگرزاده؛ عضو هيئت مديره انجمن صنايع بهداشتي، آرايشي و شوينده در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني بابيان اين كه قيمت نهاده‌هاي توليد و مواد اوليه براي توليد انواع مواد شوينده افزايشي تصاعدي داشته است، گفت: قيمت هر كيلو پلي اتيلن بادي كه براي توليد مواد شوينده مايع از آن استفاده مي‌شود، در يك هفته گذشته با افزايشي بيش از 40 درصدي از 2800 تومان به 5200 تومان رسيده است.

شنبه هشتم 7 1391 11:33 بعد از ظهر
 
بوسه سكه بر شانه صفرهاي بي‌حساب
حكومت سكه يك ميليون توماني در بازار آغاز شد/ دلار 2640 توماني در بازار دست به دست مي‌شود
توليد ايراني: در حالي كه قيمت جهاني طلا همچنان نوسان‌هاي كوتاهي را تجربه مي‌كند، قيمت سكه و دلار در ايران به بالاترين حد خود در سال جاري رسيده است؛ در معامله‌هاي امروز بازار تهران، قيمت هر دلار آمريكا به 2640 و بهاي هر قطعه سكه تمام بهار آزادي به يك ميليون و 57 هزار تومان رسيد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، بر اساس قيمت‌هاي صرافي‌ها و ارز فروشي‌هاي حوالي ميدان فردوسي تهران، بهاي هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح قديم، عصر امروز (سه‌شنبه 4 مهر) به يك ميليون و 57 هزار تومان و قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد نيز به يك ميليون و 60 هزار تومان رسيد؛ همچنين در بازار تهران هر نيم سكه 528 هزار، هر ربع سكه 263 هزار و هر قطعه سكه يك گرمي 145 هزار تومان معامله شد.

سه شنبه چهارم 7 1391 6:42 بعد از ظهر
 
فتحي‌پور: بازخواني تجربه‌هاي دفاع مقدس، راهگشاي تحقق توليد ملي است
صداقت با مردم و خلوص نيت در خدمت، راهبرد اساسي در حمايت از توليد ملي است
توليد ايراني: رئيس كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه صداقت با مردم و داشتن نيت خالصانه مسئولان در خدمت به نظام، تنها راه نجات كشور از وابستگي و راهبرد اصلي حمايت از توليد ملي است، گفت: بازخواني تجربه‌هاي هشت سال دفاع مقدس به‌عنوان الگوي مناسب اقتصاد مقاومتي و خودكفايي مي‌تواند در حمايت از توليد ملي راهگشا باشد.

"ارسلان فتحي‌پور" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني با تاكيد بر اينكه تجربيات هشت سال دفاع مقدس بيانگر خودكفايي جمهوري اسلامي ايران است، تصريح كرد: هشت‌سال دفاع مقدس براي ما يك تجربه بود، ايثارگري و بحث‌هاي اقتصاد مقاومتي در آن زمان بيانگر خودكفايي در كشور و رسيدن به توليد انبوه و صادرات غيرنفتي است، بنابراين ما مي‌توانيم در اقتصاد كشور نقش خود را به خوبي ايفا كنيم.

دوشنبه سوم 7 1391 6:13 بعد از ظهر
 
ابهام‌هايي پيرامون مركز مبادلات ارزي/ دلار از خر شيطان پايين مي‌آيد؟
توليد ايراني: اعلام خبر آغاز فعاليت مركز مبادلات ارزي دلار را به سراشيبي قيمت دعوت كرد تا نرخ اين ارز پر فروش، با افت 300 ريالي نسبت به صبح امروز به 2465 تومان برسد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، هم‌زمان با انتشار خبر راه‌اندازي رسمي مركز مبادلات ارزي قيمت دلار با واكنش كاهش به كم‌تر از 2470تومان رسيد.

اين در حالي است كه بسياري از كارشناسان عقيده دارند برنامه‌ها و سياست‌هاي دولت در راه‌اندازي اين مركز چندان توفيقي نخواهد داشت.

دوشنبه سوم 7 1391 6:9 بعد از ظهر

 

اخم سياسي درمبادلات اقتصادي

خروج پژو ۳۰ درصد توليد ايران را زمين مي زند

صنعت - دعواهاي سياسي در اقتصاد مي تواند بدون توجه به ارقام صورت بپذيرد ولي تبعات آن حتما با ارقام ارزيابي مي شود.

علي پاكزاد: بكارگيري ادبياتي متفاوت با گفتار ديپلماتيك و استفاده از اصطلاحاتي كه تنها براي فارسي زبانان قابل درك است طي سالهاي اخير به سنتي ميان اعضاي هيات دولت تبديل شده و اگر در دولت نهم تنها رئيس جمهور بود كه به استفاده از عبارات خاص شهرت داشت در دولت دهم كمتر عضوي از هيات دولت را مي توانيم پيدا كنيم كه سابقه اي در بكار گيري عبارات خارج از عرف بين المللي نداشته است.

شنبه بیست و پنجم 6 1391 7:47 بعد از ظهر
انتقاد نمايندگان از كمبود امكانات آموزشي؛
شمارش معكوس براي ايست علم و فرهنگ در مناطق محروم
نبود محيط‌هاي آموزشي در مناطق محروم موجب ترك تحصيل كودكان به‌ويژه دختران مي‌شود. اين موضوع مورد انتقاد نمايندگان مجلس قرار گرفته است.

امروزه در همه جوامع، مدرسه به عنوان مهم‌ترين نهاد تعليم و تربيت ٬ جايگاهي ويژه دارد و در كنار خانواده٬ وظيفهٔ تعليم وتربيت دانش آموزان را به دوش مي‌كشد. از اين رو دولت با يك برنامه ريزي كارآمد، بايد سرو ساماني به وضعيت كتاب وآموزش در كشور بدهد تا دانش آموزان در مناطق محروم بدون هيچ دغدغه‌اي به تحصيل بپردازند.

جدگال تاكيد كرد:

كودكان مناطق محروم در انتظار دريافت امكانات آموزشي‌ و فرهنگي

نماينده مردم چابهار، نيك شهروكنارك در مجلس گفت: بافت‌هاي بسيار قديمي وغيربهداشتي و وضعيت نامطلوب وسايل خنك و گرم كننده برخي مدارس مناطق محروم موجب شده تا دانش‌آموزان اين مناطق مشكل‌هاي فراواني براي ادامه تحصيل داشته باشند.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:31 بعد از ظهر
اين بيلبوردهاي تبليغاتي از كدام توليد حمايت مي‌كند؟
نگاهي به بيلبوردهاي شهري كه با مجوز شهرداري تهران نصب شده است مبين اين موضوع است نه تنها عزمي براي حمايت از توليد ملي وجود ندارد بلكه همچنان تبليغات كالاهاي خارجي درو وديوار اين شهر را مزين كرده است. ظاهرا اراده‌اي وجود دارد تا مردم براي خريد كالاهاي خارجي ترغيب كند.

رضا كيميايي-  حمايت از توليد داخلي نه به عنوان يك وظيفه سازماني و تنها در يك ارگان بلكه به عنوان يك وظيفه ملي بايد با هماهنگي و هارموني مناسب در همه اركان نظام دنبال شود.

در بحران اخير مالي در اروپا و آمريكا، كشورهايي همچون آمريكا و اروپا نيز تلاش كردند تا با حمايت از توليدات داخلي خود اقتصاد را از بحران خارج كنند و اين نشان دهنده آن است كه حتي در اقتصاد‌هاي باز جهان نيز حمايت از توليد داخلي يك راه حل مهم و اساسي براي برون رفت از بحران و تقويت بدنه اقتصادي كشور محسوب مي‌شود كه اين مهم در نامگذاري سال جديد توسط مقام معظم رهبري لحاظ شده است.

چهارشنبه بیست و دوم 6 1391 5:45 بعد از ظهر
حمايت از توليد ملي با افزايش هزينه سوداگري
ميثم دهقان
در شرايط فعلي فردي كه يك كارخانه راه اندازي مي‌كند سالانه 25 درصد از سود خود را بايد به صورت ماليات پرداخت كند. اما فردي كه نسبت به خريد و فروش ملك و نه ساخت مسكن اقدام مي كند ماليات قابل توجهي پرداخت نمي‌كند.

ميثم دهقان، كارشناس ارشد شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران در يادداشتي به ضرورت كاهش هزينه فعاليت هاي توليدي و افزايش هزينه فعاليت هاي غير توليدي براي تحقق راهبرد حمايت از توليد ملي پرداخته است.

۱. كاهش هزينه فعاليت‌هاي توليدي

عناصر پايه تشكيل دهنده هزينه توليد عبارتند از:

الف. زمين

زمين و مكان توليد بخش مهمي از هزينه توليد را به خود اختصاص مي دهد لذا اولين گام در حمايت از توليد ميل كردن هزينه زمين به سمت صفر در توليد كالا و خدمات است. مانند آنچه در مسكن مهر اتفاق افتاد و زمين هاي دولتي با اجاره ارزان قيمت به توليد مسكن براي مصرف كنندگان تخصيص مي‌يابد.

در اين شرايط اگر فردي كه زمين را براي توليد مسكن در اختيار گرفته است بر روي زمين فعاليت توليدي انجام ندهد به راحتي قرارداد اجاره زمين باطل مي شود يا ديگر تمديد نمي شود و زمين به صورت اجاره‌اي در اختيار فرد ديگري قرار مي گيرد. اين مدل در بخش كشاورزي، صنعت و خدمات نيز مي تواند پياده سازي شود.

چهارشنبه بیست و دوم 6 1391 5:39 بعد از ظهر
در همايش تعاون و توليد ملي مطرح شد:
در حوزه توليد مكانيزم تشويقي نداريم
معاون وزير تعاون ، كار و رفاه اجتماعي عدم فرهنگ سازي مناسب براي استفاده از كالاي داخلي و وجود قوانين دست و پا گير را از چالشهاي پيش روي توليد داخلي دانست.

غلامحسين حسيني نيا در همايش تعاون و توليد ملي كه از سوي اتحاديه سراسري تعاوني‌هاي توليدي سراسر كشور برگزار شد افزود: عدم وجود مكانيزم‌هاي تشويقي افزايش توليد و عدم وجود نگرش رقابتي از ديگر مشكلات توليد كشور است.

وي با تاكيد بر جذب سرمايه‌هاي سرگردان مردمي به سمت توليد و بخش تعاون از تدوين بسته حمايتي تعاوني‌ها با پشتيباني وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي خبر داد و اضافه كرد: اتحاديه‌ها و تشكل‌ها ركن ركين تعاوني هاهستند و ما نيز در فضاي خوب ايجاد شده در نقش حمايتگر و تسهل كننده خواهيم بود.

در اين مراسم همچنين مدير عامل بانك توسعه تعادن با تاكيد بر توسعه به همراه عدالت گفت: برون رفت اقتصادهاي دنيا از بحران تعاوني‌ها هستند چراكه در بحران‌ها كمتر آسيب مي‌بينند.

چهارشنبه بیست و دوم 6 1391 5:30 بعد از ظهر
 
رئيس مجمع عالي وارد كنندگان در گفت‌وگو با توليد ايراني:
هيچ كمبودي در بازار كالاهاي وارداتي نداريم/ حمايت از توليد ملي به معناي قطع واردات نيست
توليد ايراني: با وجود تحريم‌ها و دشمني بسياري از كشورها، هيچ كمبودي در بازار كالاهاي وارداتي نداريم و اگر از قاچاق برخي از كالاها به كشور جلوگيري شود، مي‌توانيم ساختار واردات را نيز هم‌سو با حمايت از توليد ملي به صورتي هدفمند و منظم هدايت كنيم.

محمدحسين برخوردار در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني با بيان اين مطلب، تصريح كرد: واردات به 2 قسم اصلي واردات كالاهاي مصرفي و واردات مواد اوليه تقسيم مي‌شود؛ از آنجايي كه هيچ كشوري همه مواد اوليه مورد نياز كارخانه‌ها را در محدوده مرزهاي خود ندارند، واردات اين مواد از ديگر كشورهاي دارنده انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: در مورد كالاهاي مصرفي نيز مي‌دانيم كه هيچ كشوري در جهان همه كالاهاي مصرفي خود را نمي‌تواند توليد كند، زيرا دانش، منابع، ابزارها و مزيت نسبي توليد همه كالاهاي مصرفي را ندارند، بنابراين ناگزير از واردات برخي از كالاهاي مصرفي نيز هستند.

شنبه هجدهم 6 1391 11:20 بعد از ظهر
 
دلار باز هم ديوانه شد
دلار اسكناس 2000 توماني را بلعيد/ بهاي سكه به 851 هزار تومان رسيد
توليد ايراني: بر همين اساس قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي امروز (چهارشنبه 15 شهريور) در بازار تهران به بهاي 851 هزار تومان رسيد؛ هر دلار آمريكا هم با افزايش چشمگيري هم‌اكنون با بهاي 2218 تومان معامله مي‌شود.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، همزمان با افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني، قيمت طلا و مسكوكات در بازار تهران نيز رشد تازه‌اي را تجربه كرد.؛ همچنين قيمت دلار به‌طور لحظه‌اي در حال نوسان است.

پنج شنبه شانزدهم 6 1391 7:45 بعد از ظهر
 
دلار همچنان از نردبان قيمت‌ها بالا مي‌رود/ ثبت بهاي 864 هزار تومان براي سكه
توليد ايراني: افزايش قيمت جهاني طلا بر معامله‌هاي امروز (پنج‌شنبه 16 شهريور) بازار تهران هم اثر گذاشت؛ به‌طوري‌كه بهاي هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد به 864 هزار هر دلار آمريكا به 2239 تومان رسيد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، همزمان با افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني، قيمت طلا و مسكوكات در بازار تهران نيز دستخوش نوسان جديدي شد؛ قيمت دلار هم از اين تلاطم قيمت‌ها بي‌اثر نيست و رشد صعودي دارد.

بر اساس قيمت‌هاي ارانيكو، بهاي هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح قديم امروز (سه‌شنبه 15 شهريور) به 865 هزار تومان و قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد نيز در قياس با روز گذشته، به 864 هزار تومان رسيد؛ همچنين در بازار تهران هر نيم سكه 432 هزار، هر ربع سكه 217 هزار و هر قطعه سكه يك گرمي 126 هزار تومان معامله شد.

در عين حال بهاي هر اونس طلا در بازار جهاني به 1,709 دلار رسيد كه اين رقم، بالاترين قيمت جهاني طلا در طول 6 ماه گذشته بوده است.

پنج شنبه شانزدهم 6 1391 7:40 بعد از ظهر
 
ايراني‌ها روزانه كمتر از 22 گرم گوشت مي‌خورند
ايران و پاكستان در قعر جدول مصرف گوشت
توليد ايران: كشورهاي توسعه‌ يافته‌ 57 گرم گوشت در روز مصرف مي‌كنند و در حال توسعه‌ها 27 گرم؛ ايران با همراهي پاكستان با مصرف كمتر از 22 گرم گوشت در روز قعر جدول مصرف اين ماده مغذي را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني،‌ بر اساس آخرين آمارهاي منتشر شده در وب‌سايت سازمان خوار و بار كشاورزي ملل متحد، بالاترين سرانه مصرف پروتئين حيواني در سال 2003 در جهان مربوط است به كشور ايسلند با 87 گرم مصرف سرانه و به دنبال آن كشور فرانسه با 76 گرم آمريكا،‌ سوئد و اسپانيا با 73 گرم در رده‌هاي بعدي قرار دارند.

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 4:49 بعد از ظهر
 
رئيس انجمن نساجي: قاچاق كالا با ارز 2000 توماني به صرفه نيست
عدم حمايت از صنعت نساجي، توليدكنندگان را واردكننده كرده است
مشكلات واحدهاي نساجي دولتي گريبان واحدهاي خصوصي را هم گرفته است
توليد ايراني: رئيس هيئت مديره انجمن صنايع نساجي ايران با انتقاد از بي‌توجهي وزارت صنعت، معدن و تجارت در حمايت از اين صنعت، مشكلات واحدهاي قديمي دولتي نساجي را يكي از عوامل اصلي مشكلات واحدهاي خصوصي خواند و گفت: عدم حمايت از صنعت نساجي، بسياري از توليدكنندگان اين صنف را به واردكننده پارچه و قماش تبديل كرده است.

"مروج حسيني" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، با بيان اينكه قاچاق پوشاك و پارچه ميان مسافران و گردشگران ايراني رواج و عموميت يافته‌است، گفت: متأسفانه حجم قاچاق كالا از مرزها و وجود كالاي قاچاق در بازار ايران به اندازه‌اي چشمگير است كه اين پديده براي مردم و مسئولان عادي شده است.

 

صنعت نساجي ايران هم‌اكنون 10 هزار واحد فعال دارد

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 4:46 بعد از ظهر
 
دولت شرايط و نحوه تبليغ كالاها در رسانه‌ها را مشخص كرد
توليد ايراني: بر اساس مصوبه دولت، هر نوع غلو و اغراق در تبليغات كالاها و به‌كار بردن مفاهيم و اصطلاحاتي كه دال بر برتر يا برترين بودن يك نوع كالا يا خدمات داشته باشد، بدون مجوز از مراج ذي‌صلاح ممنوع است.

 به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني به نقل از پاد، هيئت‌وزيران بنا به پيشنهاد مشترك وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامي و به ‌استناد تبصره ماده (7) قانون حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان ـ مصوب 1388 ـ آيين‌نامه اجرايي ماده يادشده را تصويب كرد.

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 3:49 بعد از ظهر
 
اميري‌كهنوج: ضعف بسته‌بندي، خرماي ايران را فله‌اي روانه بازار خارج مي‌كند
ماجراي سود هنگفتي كه اماراتي‌ها از صادرات خرماي ايراني به جيب مي‌زند/ از نوسان غيرمنطقي قيمت خرما تا پر شدن جيب دلالان
بهاي هر كيلو خرما به 2000 تومان برسد، برداشت آن به صرفه است
توليد ايراني: نماينده مردم نماينده كهنوج در مجلس با بيان اينكه نخل‌داران جنوب كرمان به‌علت قيمت پايين خرما محصولات خود را برداشت نكرده‌اند، گفت: خرما در شهرهاي جنوب كرمان قيمت مناسبي ندارد و اين موضوع به نفع دلالان اين منطقه شد؛ اين شرايط بخش چشمگيري از خرماي توليدي اين منطقه را خوراك دام كرده است.

محمدرضا اميري كهنوج در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، تصريح كرد: هم‌اكنون بسياري از نخل‌داران در استان كرمان به‌ويژه در كهنوج و جيرفت از برداشت محصول توليدي خود خودداري كرده و خرما را بر سر نخل‌ها باقي گذاشته‌اند.

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 3:48 بعد از ظهر
 
حرف‌هاي مسكوني مديرمسئول كيهان در گفت‌وگو با توليد ايراني
بازي سرمايه‌داران سودجو برنامه‌هاي دولت در تعديل قيمت مسكن را به‌هم ريخته است
اطراف تهران به خوابگاه بزرگي تبديل شده است
توليد ايراني: كساني كه سرمايه‌هاي آنچناني دارند مانع از به نتيجه رسيدن برنامه‌هاي تعادلي دولت در بازار مسكن مي‌شوند، آنها به هواي سود بيشتر روزي دلار مي‌خرند، روزي سكه مي‌خرند و روزي هم مسكن!‌ و براي سودهاي بيشتر همه تعادل‌ها را به هم مي‌زنند.

حسين شريعتمداي در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني،‌ اعلام كرد: دولت در برنامه‌هايي كه براي تنظيم بازار مسكن به اجرا رسانده است،‌موفقيت چشمگيري داشته  و در تأمين مسكن براي مردم به خوبي از عهده وظايفش برآمده است.

وي با تأكيد بر اين كه عوامل مؤثر در تعيين قيمت مسكن متعدد و متنوع هستند، افزود: اگر دولت در جايي نتوانسته است بازار مسكن را كنترل كند به اين علت است كه دست‌هاي زيادي در بازار وجود دارند و مدام برنامه‌هاي دولت را به هم مي‌ريزند.

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 3:46 بعد از ظهر
 
ثبات نسبي در بازار طلا و ارز با برگزاري اجلاس غيرمتعهدها
عقربه بهاي سكه روي 836000 و دلار روي 2195 تومان متوقف شد
توليد ايراني: برگزاري اجلاس غيرمتعهدها در تهران، بازار طلا و ارز را با ثبات قيمت و آرامش نسبي روبه‌رو كرده است؛ به‌طوري كه همچون روزهاي گذشته قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي با بهاي 837 هزار تومان و هر دلار با بهاي 2194 تومان معامله مي‌شود.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، برگزاري اجلاس غيرمتعهدها در تهران، ثباتي نسبي را بر بازار طلا و سكه حاكم كرد؛ به دنبال قيمت‌ها در اين بازار با كمترين نوسان در قيمت‌ها روبه‌رو بوده است.

برگزاري اجلاس غيرمتعهدها در تهران، بازار ارز را هم در آرامش نسبي فرو برده است؛ در طول ايام برگزاري اين اجلاس قيمت ارزهاي مختلف در بازار تهران با كمترين نوسان قميت روبه‌رو بوده است.

برخي از صرافي‌هاي فعال در نقاط مختلف تهران معتقدند كه تقاضا براي خريد سكه و دلار در بازار به طور محسوسي كاهش يافته است؛ همچنين در فاصله روزهاي ميان تعطيلات عيد فطر تا ايام برگزاري اجلاس غيرمتعهدها، بازار سكه و ارز به حالت نيمه‌تعطيل در آمده است.

سه شنبه جهاردهم 6 1391 4:20 بعد از ظهر
 
يك فعال صنايع چرمي اعلام كرد:
كاهش 50 درصدي توليد چرم در كشور
توليد ايراني: كاهش سطح نقدينگي در بخش صنعت چرم كشور و تغيير جهات سرمايه‌هاي خرد از صنايع و بورس به سمت بازار طلا و ارز، ميزان توليد چرم و چرم مصنوعي در كشور را با كاهش 50 درصدي مواجه كرده است.

علي‌رضا ملك‌پور؛ يكي از فعالان صنعت چرم كشور در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، تأكيد كرد: ارتقاي سطح كيفي محصولات توليدي در كشور بايد در اولويت برنامه‌هاي توليدكنندگان و سازمان‌هاي دولتي حامي توليد ملي باشد.

اين توليدكننده افزود: بخش مهمي از رونق بازارهاي جهاني منوط به اخذ استانداردهاي كالايي جهاني است و اگر كالاهاي داخلي ما بتوانند استانداردهاي جهاني و پشتيباني آنها را جلب كنند، در بازار جهاني نيز جايگاه درخوري مي‌يابند.

وي با تأكيد بر اين كه تجارت در گستره جهاني بر اساس احترام به مشتري و تأمين نيازها و علاقمندي‌هاي خريدار كالا ارزيابي مي‌شود، افزود: براي جلب نظر مشتري در بازارهاي داخلي و خارجي بايد زمينه‌اي فراهم كنيم كه خريدار كالا از خريدي كه انجام داده است راضي و خشنود باشد.

ملك پور ادامه داد: ارقاي سطح كيفي توليدات داخلي مشروط به افزايش سطح مقدينگي صنعتي و نه نقدينگي بازاري است.

سه شنبه جهاردهم 6 1391 4:1 بعد از ظهر
مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي لبني كشور:
فرآورده‌هاي لبني 250 درصد گران مي‌شوند
توليد ايراني: مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي لبني كشور با بيان اينكه قيمت شير در يك سال گذشته از 50 تا 300 درصد افزايش داشته است، پيش‌بيني كرد كه قيمت فرآورده‌هاي لبني تا 250 درصد افزايش پيدا كند.

محمدرضا اسماعيلي در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، با بيان اين كه قيمت شير خام در طول يكسال گذشته از 50 تا بيش از 300 درصد رشد داشته است،‌ گفت: سال گذشته در همين زمان هر كيلو شير به قيمت 380 تومان به فروش مي‌رسيد اما امسال اين قيمت به 1250 تومان رسيده است.

وي اعلام كرد: 80 درصد قيمت فرآورده‌هاي لبني نيز بر اساس قيمت شير خام محاسبه مي‌شود، بنابراين با يك محاسبه ساده مي‌توان دريافت كه قيمت فراورده‌هاي لبني نيز دست كم تا 250 درصد افزايش قيمت خواهد داشت.

سه شنبه جهاردهم 6 1391 3:54 بعد از ظهر
فزايش قيمت طلا و نفت در بازارهاي جهاني
آغاز دور تازه ماراتن قيمت‌ها در بازار طلا/ بهاي سكه از مرز 850 هزار تومان گذشت
توليد ايراني: افزايش قيمت طلا و نفت در بازارهاي جهاني، تنور رقابت قيمت‌ها در بازار طلاي تهران را نيز گرم‌تر كرد؛ بر همين اساس قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي امروز (سه‌شنبه 14 شهريور) در بازار تهران با افزايش چشمگيري به بهاي 850 هزار تومان رسيد؛ همچنين هم‌اكنون هر دلار آمريكا با بهاي 2165 تومان معامله مي‌شود.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، همزمان با افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني، قيمت طلا و مسكوكات در بازار تهران نيز رشد تازه‌اي را تجربه كرد.

ر همين اساس قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح قديم امروز (سه‌شنبه 14 شهريور) به 852 هزار تومان و قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد نيز با افزايش حدود 20 هزار توماني در قياس با روز گذشته، به 850 هزار تومان رسيد؛ همچنين در بازار تهران هر نيم سكه 425 هزار، هر ربع سكه 212 هزار و هر قطعه سكه يك گرمي 121 هزار تومان معامله شد.

سه شنبه جهاردهم 6 1391 3:5 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تهيه آيين‌نامه اجرايي پذيرش موجودي انبار واحدهاي توليدي به عنوان وثيقه بانكي
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد از تهيه طرحي به منظور پذيرش موجودي انبار واحدهاي توليدي به عنوان وثيقه بانكي خبر داد و گفت: آيين‌نامه اجرايي اين طرح طي دو ماه آينده تدوين خواهد شد.
خبرگزاري فارس: تهيه آيين‌نامه اجرايي پذيرش موجودي انبار واحدهاي 
توليدي به عنوان وثيقه بانكي

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: در جلسه‌اي با حضور نمايندگان سيستم بانكي، وزارت صنعت و اعضاي كارگروه حمايت از توليد، طرح پذيرش قبوض انبار كارخانه‌ها به عنوان وثيقه بانكي براي دريافت تسهيلات مطرح شد.
چهارشنبه هشتم 6 1391 9:56 بعد از ظهر

 


عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تهيه جدولي از ۱۰۸ مشكل بخش صنعت با محوريت تأمين مالي
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به تهيه جدولي از مشكلات بخش صنعت براي ارائه در كارگروه حمايت از توليد، گفت: در اين جدول 108 مورد از مشكلات بخش صنعت ذكر شده كه راه‌حل‌هاي مناسب براي رفع آنها در كارگروه ارائه خواهد شد.
 آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: مشكلات بخش صنعت در ۱۰ حوزه اصلي از جمله قضايي، صادرات و واردات، بروكراسي اداري، پولي و بانكي و گمرك تهيه شده كه در آن بيشترين مشكل توليدكنندگان به تأمين مالي مربوط مي‌شود.
وي ادامه داد: مبادلات تجاري با ساير كشورها، قاچاق كالا و ماليات نيز از ديگر مشكلات بخش صنعت است كه در اين جدول به آن اشاره شده است.


چهارشنبه هشتم 6 1391 9:15 بعد از ظهر

صنعتي شدن برخي استان هاي كشور و توجه به ذخاير نفت و گاز در اين استان ها براي عرصه هاي طبيعي ره آوردي جز بي توجهي و بي مهري و فراموشي به همراه نداشته است، به طوري كه براي به دست آوردن اين ذخاير حتي اقدام به تخريب و نابودي منابع ارزشمند طبيعي كرده و غافل از آن مي شويم كه حتي اگر عظيم ترين ذخاير نفت و گاز جهان را هم داشته باشيم بالاخره روزي اين ذخاير پايان خواهند يافت.

دوشنبه ششم 6 1391 7:58 بعد از ظهر

كارآفريني، ايجاد اشتغال، ارزش افزوده و توليد ثروت ملي، كلماتي زيربنايي هستند كه در صورت عملي شدن مي توانند تحول شگرف در زندگي بشري (روستا، بخش، شهر، كشور و دنيا) ايجاد نماييد. اخيراً تصويب طرح بنگاههاي توليدي زودبازده به كمك آمده است تا مديران خلاق به ويژه در روستاها، با سرمايه هاي اندك نيز بتوانند علاوه بر موارد فوق، مهاجرت معكوس به روستاها را باعث شوند و يا حداقل از مهاجرت خانوارهاي اندك روستايي و تغيير كاربري زمين ها يا فروش دامهايشان جلوگيري كنند.

خبرنگار ماهنامه در يك روز پربرف در يكي از روستاهاي دامنه جنوبي البرز از كارگاه توليد محصولات محلي و لبنيات يكي از اين مديران گزارش تهيه كرده است كه نشان دهنده ضرورت نگاه حمايتي بيشتر و دقت در اهداف برپايي اين كارگاههاي زودبازده است تا در پيچ و خم مقررات نانوشته و مكتوب مايوس نشوند.

نام دهاتي با كليشه منحصر به فرد تقريباً براي تمام گردشگران منطقه شمال كه از مسير جاده چالوس به شمال و بالعكس تردد مي كنند، آشناست. اما گردشگران نمي دانند بسته بندي هاي زيباي برگه هاي هلو و زردآلو، سركه سيب، آب زرشك، دوغ، ماست چكيده، كره حيواني، پنير، قارچ كوهي و ... با مراجعه تك تك خانوارهاي روستايي و جمع آوري ظرف هاي 5 يا 10 ليتري شير دام آنها، يا يك يا دو كيلو ميوه خشك جمع آوري شده، انجام عمليات بهداشتي و فرآوري يا تبديل روي آنها انجام گرفته و به مصرف كننده ارايه شده است.

دوشنبه ششم 6 1391 7:54 بعد از ظهر

ا توجه به هشدار هايي كه طي سه سال گذشته چه از طرف خودم و چه از طرف ده ها نفر از اساتيد دانشگاه هاي سراسر كشور، صاحب نظران، خبرگان و كارشناسان دلسوز بخش كشاورزي در مورد روند تخريبي عوامل پايه توليد در بخش كشاورزي داده شده است و از سوي ديگر با توجه به مجموع مكاتبات و ملاقات هايي كه با مسوولان ارشد كشاورزي كشور صورت گرفت و در نهايت پس از نااميدي از آنها مجبور به ارايه مجموعه اي از مصاحبه ها و مقالات در نشريات كشور شدم، امروز ناگزير از بيان واقعيت تلخ هستم و معتقدم كه مجموع اين موارد باعث شده بي انصافي و كم لطفي در قضاوت كارشناسان كشاورزي صورت نگيرد. آنچه كه در بخش كشاورزي مي توان بيان كرد در دو دسته تقسيم بندي مي شود:

1) وعده هايي كه مهندس اسكندري در هنگام اخذ راي اعتماد در مجلس شوراي اسلامي به نمايندگان داده بود و تحقق آنها از يك سو و از سوي ديگر تحقق سند چشم انداز توسعه نظام در افق 1404 و همچنين سياست هاي كلي برنامه چهارم توسعه كشور

دوشنبه ششم 6 1391 7:51 بعد از ظهر

خرما از محصولات باغي است كه از زمان هاي بسيار دور يكي از مهم ترين منابع تامين انرژي و تغذيه انساني بوده است. ايران يكي از عمده ترين توليد كنندگان خرما در دنيا محسوب مي شود. در اين مقاله وضعيت صادراتي خرماي ايران در سنوات گذشته (طي سال هاي 2003-1970) بررسي شده و تابع عرضه صادرات خرما تخمين و ميزان عدم پايداري درآمد صادراتي آن تعيين گرديده است.

دوشنبه ششم 6 1391 7:50 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد:
ادامه افزايش هزينه‌هاي توليد به تعطيلي واحدها منجر خواهد شد

 

ايسنا : سرويس: اقتصادي - صنعت، معدن، تجارت

223.12.84.jpg

 
 
 
عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به افزايش 36 درصدي هزينه‌هاي توليد در سال گذشته گفت:‌ در صورت اتخاذ نشدن سياستهاي جبراني براي حمايت از توليد بسياري از واحدهاي توليدي در سال جاري تعطيل خواهند شد.
آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين‌كه افزايش هزينه‌هاي انرژي، حمل و نقل، دستمزد نيروي كار و مواد اوليه باعث افزايش كلي هزينه‌هاي توليد در سال گذشته شد، ادعا كرد:‌ اين در حالي بود كه سياست جبراني مناسبي براي حمايت از صنايع اجرا نشد كه در صورت ادامه اين وضعيت واحدهاي توليدي زيادي امسال تعطيل خواهند شد.
جمعه سوم 6 1391 8:13 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد:

خبرگزاري ايسنا: سند توليد ملي به سرنوشت استراتژي توسعه صنعتي دچار نشود

» سرويس: اقتصادي - صنعت، معدن، تجارت
شنبه ۲ اردي‌بهشت ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۳

عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اميدواريم تدوين سند توليد ملي به سرنوشت تدوين استراتژي توسعه صنعتي كشور دچار نشود.

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اين‌كه اميدواريم تدوين سند توليد ملي تبديل به يك بازي جديد و پز سخنراني مسئولان نشود، افزود: سند توليد ملي كه قرار است با همكاري كارگروه حمايت از توليد تهيه شود، يك سند فرابخشي بين وزارتخانه‌ها بوده كه هدف اصلي آن حمايت از توليد ملي است.

وي گفت: با تهيه اين سند برخي سياست‌گذاريهاي جزيره‌اي حذف مي‌شود وهمه برنامه‌هاي وزارتخانه‌هاي مختلف در راستاي حمايت از توليد هماهنگ مي‌شود.

جمعه سوم 6 1391 8:12 بعد از ظهر
در گفت‌و‌گوي «دنياي اقتصاد» با فعالان صنعتي بررسي شد
تبعات بخشنامه جديد بانك مركزي براي توليد
 
گروه صنعت و معدن – در حالي اخبار كمك به بخش توليد به منظور عبور از بحران‌هاي مالي و رشد آن در سال جاري از سوي مسوولان صنعتي و اقتصادي كشور به گوش مي‌رسد كه بانك مركزي در جديد‌ترين بخشنامه خود خبر از توقف خدمات‌دهي به برخي از بدهكاران بانكي داده است؛ بخشنامه‌اي كه در صورت اجرا به طور قطع بسياري از واحدهاي توليدي را با مشكل مواجه خواهد كرد.

 

براساس بخشنامه بانك مركزي آن دسته از بدهكاران بانكي كه اسامي آنها در فهرست مطالبات غيرقابل وصول قرار گرفته است از هرگونه تسهيلات اعم از ريالي و ارزي، گشايش اعتبارات اسنادي و صدور ضمانتنامه اعم از ريالي و ارزي و ارائه دسته چك محروم خواهند شد. بخشنامه مذكور در حالي از

جمعه سوم 6 1391 8:11 بعد از ظهر

در ادبيات اقتصاد كلان به‌ويژه مباحث توسعه، يكي از مباحث كليدي توسعه اقتصادي، نحوه و چگونگي افزايش توليد ملي كشورهاست. معرف «توليد ملي» همان «اندازه اقتصاد» يا «توليد ناخالص داخلي» كشورهاست. البته اين متغير به تنهايي براي توسعه ‌اقتصادي كافي نيست، چراكه مهم اين است كه اندازه سرانه توليد ناخالص داخلي چه ميزان است ‌و همين‌طور ساختار و تركيب آن به چه شكل است ‌و مهم‌تر از آن اين‌كه چگونه توسعه‌يافتگي كشورهاي در حال توسعه را مي‌توان محقق كرد يا در واقع شكاف توسعه‌‌نيافتگي آن كشورها را كاهش داد و بالاخره آيا بين توليد ملي و رقابت‌پذيري اقتصادها نسبتي وجود دارد يا نه؟ و آيا مي‌توان نتيجه گرفت كه رقابت‌پذيرترين اقتصادهاي جهان، اقتصادهايي هستند كه اندازه اقتصاد يا در واقع توليد ملي آنها بالاترين است. در پاسخ به اين پرسش‌ها در ادامه ضمن تحليلي نظري كوتاه، ارتباط دو مقوله رقابت‌پذيري و توليد ملي تبيين و آنگاه از اين منظر جايگاه ايران نيز تحليل خواهد شد.

جمعه سوم 6 1391 8:10 بعد از ظهر
واردات خودروهاي تجاري نيازمند مديريت است
 
تاريخ خبر: دوشنبه، 11 ارديبهشت 1391 ساعت: 09:52
 

به گزارش خبر خودرو ، عضو كار گروه حمايت از توليد خواستار مديريت واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: وضعيتي كه در گذشته در بخش راهداري و حمل ونقل جاده اي وجود داشته باعث شده است كشور در زمينه توليد خودروهاي سنگين دچار كمبود شود.

آرمان خالقي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: به همين منظور اجازه واردات برخي خودروهاي سنگين بخصوص در بخش هاي صنعتي داده شده است منتهي هم اكنون به دليل برخي توانمندي ها و خودكفايي ها در اين زمينه مي توانيم اكثر نيازها را در داخل كشور توليد كنيم.

وي افزود: برخي خودروهاي سنگين كه امكان توليد در داخل كشور را ندارند زماني لازم است به كشور وارد شوند كه امكان ارائه خدمات پس از فروش را دارا باشند.

وي خواستار روند "شركت مالكي" در واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: تشكل هايي كه در اين زمينه فعاليت دارند بايد واردات خودرو هاي سنگين را در اختيار بگيرند تا بتوانند طبق تقاضاي مصرف كننده اين خودرو ها را به كشور وارد كنند زيرا در غير اين صورت چنين مجوز هايي تبديل به رانت خواهد شد.

جمعه سوم 6 1391 8:9 بعد از ظهر

بدهي واحدهاي توليدي تقسيط مي‌شود؟
توليد در انتظار اجرايي شدن «بند 7» بودجه

غزاله طايفه - بعد از برنامه بازنگري بر بسته سياستي-نظارتي بانك مركزي با هدف كمك به واحدهاي توليدي، حالا مجلسي‌ها نيز با تصويب بندي از لايحه بودجه، با تقسيط وام معوق تسهيلات ريالي و ارزي توليدكنندگان تا پنج سال و بخشوده شدن جريمه خسارت تاخير موافقت كردند.

اين مصوبه در حالي است كه فعالان توليدي بارها از عدم اجرايي شدن اين بند در قانون بودجه سال گذشته انتقاد داشته و اعلام كرده‌اند كه بانك‌ها زير بار اجرايي شدن اين مصوبه نمي‌روند.
با اين حال وكلاي ملت امسال نيز با تصويب جزء دو بند هفت لايحه بودجه، بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري دولتي داراي مجوز از بانك مركزي را موظف كردند كه با درخواست متقاضي و پس از تاييد هيات‌مديره بانك، اصل و سود اعم از سود قبل و بعد از سررسيد تسهيلات ريالي يا ارزي سررسيد شده و معوقه پرداختي به اشخاص حقيقي يا حقوقي بابت فعاليت در امور توليدي صنعتي، معدني، كشاورزي و خدماتي را كه در بازپرداخت اقساط تسهيلات دريافتي به دلايل موجه دچار مشكل شده‌اند براي يك بار و تا پنج سال تقسيط و از سرفصل مطالبات سررسيد گذشته و معوق خارج كنند.
همچنين بر اساس مصوبه مذكور، با تاييد هيات‌مديره بانك مذكور جريمه خسارت تاخير پس از تعيين تكليف تا آن زمان و انجام تسويه‌حساب كامل مورد تاييد بانك يا موسسه مالي و اعتباري بخشيده مي‌شود.
اين بند قانوني در حالي در لايحه بودجه امسال ديده شده است كه بانك‌ها اجباري در اجرايي شدن آن ندارند و همچنان مي‌توانند بر اساس دستورالعمل‌هاي خود عمل كنند. اينكه راهكار عملياتي شدن اين مصوبه و روند اجراي آن در سال‌جاري به چه نحوي بايد باشد، محور گفت‌و‌گوي «دنياي اقتصاد» با برخي از فعالان صنعتي است.

جمعه سوم 6 1391 8:6 بعد از ظهر

رييس كل بانك مركزي در واكنش به انتقاد غضنفري از سيستم بانكي:

آقاي وزير مشكل صنعت نقدينگي نيست؛ بهره وري را بالا ببريد

محمود بهمني در واكنش به انتقادات وزير صنعت از سيستم بانكي گفت: تمام مشكلات صنعت ما نقدينگي نيست وآقاي غضنفري بايد برود زيرساختها و مديريت بهره وري صنعت را درست كند نه اين كه كاميون پول دركارخانجات خالي كند.

رييس كل بانك مركزي درگفت و گو با خبرنگاراقتصادي خبرگزاري خانه ملت ، با تاكيد بر اين كه بازده و بهره وري كارخانجات بايد افزايش يابد افزود: تسهيلات دادن به صنعتي كه نيم درصد بهره وري دارد مثل اين است كه به دهان مرده آب ميوه بريزيم اما بايد بدانيم با اين كارمرده زنده نمي شود.

چهارشنبه اول 6 1391 9:12 بعد از ظهر

بهمني در گفت‌وگو با خانه ملت:

بانك مركزي هفته‌اي دو موسسه مالي و اعتباري را محو مي‌كند

رئيس كل بانك مركزي ، موسسه‌هاي مالي و اعتباري در اين ۳۰ سال هر كاري كردند و كسي با آنها برخوردي نداشت، گفت: مديران موسسه‌هاي متخلف رد صلاحيت مي‌شوند.

محمود بهمني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، با بيان اينكه يكي از برنامه‌هاي بانك مركزي، ادغام تعدادي از بانك‌ها با يكديگر است، بيان كرد: بانك مركزي هفته‌اي يك تا دو موسسه مالي و اعتباري متخلف را جمع و محو مي‌كند.

رئيس كل بانك مركزي ادامه داد: موسسه‌هاي مالي و اعتباري در اين ۳۰ سال هر كاري كردند و كسي با آنها كاري نداشت؛ اما در اين ۲ سال يك هزار و ۷۰۰ موسسه مالي و اعتباري به ۱۴ موسسه رسيده‌اند.

چهارشنبه اول 6 1391 9:10 بعد از ظهر

صنعتگران در واكنش به اظهارات بهمني: رييس كل بانك مركزي عذرخواهي كند

وقتي بايد فاتحه صنعت را خواند

رييس كل بانك مركزي از صنعتگران وتوليدكنندگان عذرخواهي كرده واز سمت خود استعفا دهد.در اين ميان نمايندگان مجلس نيز در برابر اظهارات رييس كل بانك مركزي سكوت نكردند و در واكنش به اين اظهارنظر اعلام كردند كه با سخنان رييس كل بانك مركزي فاتحه صنعت را بايد خواند.

به گزارش گروه اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، پس از آنكه بارها وزير صنعت ،معدن و تجارت اعلام كرد بانك ها منابع كافي در اختيار توليد كنندگان و صنعتگران قرار نمي دهند و حدود ۸۰ درصد مسائل واحدهاي توليدي منابع بانكي است رييس كل بانك مركزي واكنش نشان داد وازوزيرخواست بهره وري توليد را افزايش دهد. بهمني صنعت را به مرده اي تشبيه كرد كه با آب ميوه زنده نخواهدشد. اين تشبيه رييس كل بانك مركزي با واكنش صنعت گران مواجه شد.صنعتگران اين تشبيه را توهين به ساحت مقدس توليد دانستند ودرگفت و گوبا خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت،ازرييس كل بانك مركزي خواستند تا از توليدكنندگان وصنعت گران عذرخواهي كرده و ازسمت خوداستعفا دهد.در اين ميان نمايندگان مجلس نيز در برابر اين سخنان رييس كل بانك مركزي سكوت نكردند و در واكنش به اين اظهارنظر اعلام كردند كه با سخنان رييس كل بانك مركزي فاتحه صنعت را بايد خواند.

چهارشنبه اول 6 1391 9:4 بعد از ظهر
جمعه، 9 تير 1391
ساعت: 09:26
  Friday, June 29, 2012
كد خبر: 182840

 

به گزارش خبر خودرو، عضو كميته تخصصي كارگروه حمايت از توليد خانه صنعت – معدن و تجارت بر لزوم بهبود مناسبات اقتصادي ميان شركت هاي خودروساز و قطعه ساز تاكيد كرد و گفت: لازم است كه مناسبات اقتصادي ميان شركت هايي كه به صورت يك گروه عمل مي كنند ، بهبود يابد تا صنعت كشور از تبعات منفي عدم تناسب ميان واحدهاي صنعتي به دور باشد.

چهارشنبه اول 6 1391 9:2 بعد از ظهر

در همايش «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» در دانشگاه اميركبير مطرح شد
9 چالش ساختاري بخش توليد

عكس‌ها: نگار متين‌نيا
گروه صنعت و معدن - روز گذشته همايش «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» در حالي با رويكرد علمي و فناورانه در دانشگاه اميركبير برگزار شد كه سخنرانان اين همايش به انتقاد از عملكرد سيستم بانكي كشور و طرح مسائل ساختاري حوزه صنعت و توليد پرداختند.

رييس دانشگاه صنعتي اميركبير در اين همايش چالش‌هاي بخش توليد را در 9 محور طبقه‌بندي كرد و گفت: تورم دو رقمي، عدم‌پرداخت كامل سهم توليد از هدفمندي يارانه‌ها، سياست‌هاي چندنرخي ارز و عدم‌ثبات و آرامش در بازار، هزينه‌هاي تحريم، عدم‌مديريت واردات، عدم‌ثبات قوانين و مقررات، بالا بودن هزينه مالي شركت‌ها در مقايسه با رقباي خارجي، گسترده بودن مجموعه‌هاي شبه دولتي و بدهي سنگين دولت به پيمانكاران از جمله مشكلات بخش توليد است.
ساماندهي امور توليد با تشكيل شورا
از سوي ديگر، امير احمدي جاويد، رييس دانشكده مديريت، علم و فناوري دانشگاه اميركبير در آغاز اين همايش با اشاره به محوريت توليد ملي در سال جاري گفت: براي حمايت از توليد ملي فقط بخش دانشگاه نمي‌تواند كمك كند، بلكه بايد بخش خصوصي و دولتي با هم روي اين مساله كار كنند. وي افزود: مساله توليد به نهادهاي مختلف مرتبط است؛ بنابراين لازم است كه شورايي تشكيل شود كه امور مرتبط با توليد ملي را بين نهادهاي مختلف ساماندهي كند.
4جبهه در توليد
مهدي ايران نژاد، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه صنعتي اميركبير نيز در اين همايش با اشاره به اينكه توليد ملي جبهه‌هاي مختلفي دارد، اظهار كرد: در بحث توليد ملي عرضه‌كننده، مصرف‌كننده، سياست‌گذاران و مسائل فرهنگي دخيل هستند. در بخش عرضه محصولي كه به بازار مي رسد بايد كيفيت و تنوع لازم را داشته باشد. از سوي ديگر، كاهش هزينه تمام شده محصولات و ارائه خدمات پس از فروش نيز از ديگر مواردي است كه در اين رابطه بايد به آن توجه كرد. وي ادامه داد: در جبهه مصرف‌كننده قناعت، پرهيز از مصرف زدگي و تعصب در زمينه استفاده از توليدات داخلي بايد نهادينه شود. ايران نژاد با بيان اينكه در حوزه سياست‌گذاري و قانون، نظام تعرفه‌گذاري و تخصيص تسهيلات مهم است، گفت: جبهه چهارم، جبهه فرهنگي است كه بايد حمايت از توليد داخل را نهادينه كند. وي در ادامه با اشاره به راهكارهاي توليد رقابتي، اظهار كرد: در بحث توليد رقابتي نقش دانش و فناوري مهم است. به طور مثال براي اينكه يك واحد توليدي بتواند سيستم توزيع خود را بهبود دهد، نيازمند دانش و فناوري است. از سوي ديگر كاهش ضايعات، افزايش سرعت توليد و كاهش هزينه تمام شده توليد كالا نيز نيازمند استفاده از فناوري است.
توليد ملي؛ پيش شرط تحول اقتصادي

چهارشنبه اول 6 1391 9:1 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد
پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اگر مصوبه اخير شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي كفايت نكند، كارگروه حمايت از توليد اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.

خبرگزاري فارس: پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به مصوبه شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغات كالاهاي خارجي، اظهار داشت: اميدواريم با اين مصوبه حمايت از توليد داخل و جلوگيري از تبليغات بي‌رويه محصولات خارجي صورت گيرد.

وي تصريح كرد: شوراي شهر لايحه‌اي‌ يك فوريتي براي اين موضوع تهيه كرده كه از طريق آن، امكان استفاده از توان داخلي و كمك به ساخت محصولات ايراني صورت خواهد گرفت.

چهارشنبه اول 6 1391 8:58 بعد از ظهر

گروه صنعت و معدن– نرخ سود تسهيلات بخش صنعت كاهش نيافت؛ تا قرار يك نشست ميان نمايندگان خانه صنعت و معدن با اعضاي شوراي پول و اعتبار گذاشته شود.
عدم اجراي تعهدات داده شده براي حل مشكلات نقدينگي بخش توليداز يك سو و عدم ابلاغ كاهش دو درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي تاكنون از سوي ديگر را مي‌توان عمده دليل تشكيل اين جلسه دانست.

برخي از كارشناسان معتقدند تمايل بانك‌ها به افزايش نرخ سود بانكي و عدم توانايي بخش صنعت در پرداخت سود تسهيلات را مي‌توان در رده مشكلاتي دانست كه هنوز براي آن راهكاري انديشيده نشده است. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا با اجراي وعده‌هاي داده شده از جمله اختصاص 37 درصد از منابع بانك‌ها به اين بخش، بخشودگي جرايم ديركرد، تقسيط پنج ساله معوقات بانكي،كاهش دو درصدي سود تسهيلات بانكي تعادل ميان سيستم بانكي و بخش توليد ايجاد خواهد شد و آيا اين جلسه مي‌تواند گره گشاي مشكلات بخش توليد باشد؟ براي رسيدن به اين پرسش‌ها بايد در انتظار تشكيل اين جلسه بود، اگرچه هنوز زمان برگزاري آن مشخص نيست.
حل مشكلات بانكي دليل تشكيل جلسه
محمدرضا مرتضوي، رييس خانه صنعت و معدن تهران در خصوص دلايل تشكيل جلسه با شوراي پول و اعتبار به «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد: مشكلات واحدهاي توليدي درباره كاهش نرخ سود بانكي، اظهارات مطرح شده از سوي رييس كل بانك مركزي، عدم حمايت شوراي پول اعتبار از بخش توليد و... از جمله دلايلي است كه موجب شد تشكيل چنين جلسه‌اي در دستور كار قرار گيرد. به گفته رييس خانه صنعت و معدن تهران بانك‌ها هنوز برنامه اي براي بخش توليد در نظر نگرفته‌اند كه اين امر سردرگمي بخش صنعت را به همراه داشته است اين در حالي است كه بانك‌ها مدعي هستند بيش از توان خود تسهيلات در اختيار بخش توليد قرار داده اند.

چهارشنبه اول 6 1391 8:56 بعد از ظهر
نسخه چاپيارسال به دوستان
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
بهانه‌تراشي سازمان مالياتي در اجراي يك مصوبه/ كارگروه حمايت از توليد وارد عمل شد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد از بررسي موضوع عدم بخشودگي مالياتي واحدهاي صنعتي انتقال يافته به خارج از حريم 120 كيلومتري شهرهاي بزرگ در اين كارگروه خبر داد.

خبرگزاري فارس: بهانه‌تراشي سازمان مالياتي در اجراي يك مصوبه/ كارگروه حمايت از توليد وارد عمل شد

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به عدم اعمال بخشودگي مالياتي براي برخي واحدهاي صنعتي انتقال يافته به خارج از حريم شهرهاي بزرگ مانند تهران، تبريز و مشهد، اظهار داشت: اين مسئله در كميته تخصصي كارگروه حمايت از توليد مورد بررسي قرار گرفت و قرار شد اين مشكل با حضور نمايندگان سازمان امور مالياتي در جلسه اصلي كارگروه در هفته آينده نهايي شود.

چهارشنبه اول 6 1391 8:52 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
معطلي مواد اوليه صنعتي در گمرك به دليل كافي نبودن كارشناسان استاندارد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد از معطلي مواد اوليه صنعتي وارداتي به كشور در گمرك خبر داد و گفت: خواب كالا و سرمايه در گمرك به ضرر بخش صنعت و خلاف حمايت از توليد ملي است.

خبرگزاري فارس: معطلي مواد اوليه صنعتي در گمرك به دليل كافي نبودن كارشناسان استاندارد

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به اينكه در راستاي اقتصاد مقاومتي نبايد علاوه بر تحريم‌هاي خارجي، محدوديت‌هاي داخلي اعمال شود، اظهار داشت: در حال حاضر مواد اوليه مورد نياز صنايع با سختي به كشور وارد مي‌شود اما اين مواد در گمرك متوقف شده و معطلي اين كالا را شاهد هستيم كه پديده قابل قبولي نيست.

چهارشنبه اول 6 1391 8:42 بعد از ظهر
اين رهيافت عل‍ي رغم خصوصي‌سازي تصديگري‌ها جلوي انحصار بازار را مي‌گيرد و نهايتاً ارتقاي بهره‌وري را در مرحله توزيع گندم و آرد محقق مي‌سازد. زماني كه كيفيت توليد دغدغه صنعت‌كاران گندم و آرد شد، اقبال ايشان براي خريد گندمِ با كيفيت بيشتر مي‌شود. اينجاست كه توليد گندم با كيفيت ارزش پيدا كرده و كشاورزان، خود به ارتقاي كيفيت توليدات خود خواهند ‌انديشيد.

حسن حيدري – مركز تحقيقات راهبردي غذا و كشاورزي دانشگاه تهران Heydari1149@gmail.com

ابزار حاكميت در رونق بخشي توليدات و صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي چيست؟ جايگاه حاكمان در ارتقاي «توليد ملي» و «حمايت از كار و سرمايه ايراني» كجاست؟ چگونه مي‌توان با وجود تحريم‌هاي روز افزون اقتصادي غرب،اين چنين انتظاراتي را در سر پروراند؟ اين سوالات شايد دغدغه‌ي برخي از مديران و مسئولين بخش كشاورزي در سال 1391 باشد، كه در اين نوشته با ترسيم يك مثال عيني و واقعي از حياتي ترين صنعت كشور به دنبال جواب آن مي‌گردد.

سه شنبه سی یکم 5 1391 8:38 بعد از ظهر
رئيس حوزه‌ علميه همدان تأكيد كرد
لزوم توجه مسئولان به امر استانداردسازي توليدات داخلي

خبرگزاري فارس: رئيس حوزه‌ علميه همدان بر لزوم توجه مسئولان به امر استانداردسازي توليدات داخلي تأكيد كرد.

خبرگزاري فارس: لزوم توجه مسئولان به امر استانداردسازي توليدات داخلي

آيت‌الله سيد مصطفي موسوي‌اصفهاني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به پيام رهبري در سال جاري، اظهار كرد: مقام معظم رهبري با آگاهي و بينشي كه نسبت به مسائل روز و انقلاب دارند، رهنمودهاي گرانسنگي را بيان مي‌كنند كه رعايت آنها براي مردم و نظام نتايج بسيار مهمي را رقم مي‌زند.

وي عنوان كرد: با توجه به تحريم‌ها و تهديدهاي دشمنان ايران اسلامي در بحث اقتصاد، مقام معظم رهبري، امسال را به حمايت و پشتيباني از سرمايه داخلي و توليد ملي مزين كردند چرا كه اگر در كشور در امر حمايت از توليد ملي به صورت منسجم و هماهنگ، گام برداريم، به خوبي بر تحريم‌ها غلبه خواهيم كرد.

يکشنبه بیست و نهم 5 1391 6:44 بعد از ظهر

پيش‌بيني بروز مشكلات زمستاني براي عشاير ايران در پي افزايش قيمت جو

جو اصلي‌ترين نهاده مورد نياز عشاير در زمستان است و متأسفانه اخيراً اين نهاده با افزايش قيمت شديد در بازار روبه‌رو بوده است.


مديرعامل صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش عشاير در گفتگو با خبرنگار ايانا، درخصوص ميزان سرمايه و تعداد تشكل‌هاي عضو اين صندوق گفت: هم‌اكنون 138 تشكل عضو اين صندوق هستند كه يك عضو آن شركت مادرتخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري كشاورزي ايران و 137 عضو ديگر تشكل‌هاي عشايري هستند.

مرتضي ذوالانواري با بيان اينكه سرمايه صندوق عشايري بر اساس آخرين برآورد رقمي بيش از 120 ميليارد ريال است، افزود: پيش‌بيني مي‌شود تا سال 93 و طي يك برنامه پنج ساله، سرمايه صندوق به حدود 350 ميليارد ريال برسد.

وي خاطرنشان كرد: پيش‌بيني مي‌شود تا پايان امسال كه سال سوم اين طرح است، سرمايه صندوق به رقمي بيش از 210 ميليارد ريال برسد.

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري عشايري در ادامه درباره قانون افزايش بهره‌وري تصريح كرد: اين قانون از نظر اينكه زمينه‌هاي رشد و توسعه صندوق‌ها را فراهم مي‌كند و باعث افزايش ميزان سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي مي‌شود و همچنين فضاي مناسبي را براي رشد و توسعه بخش كشاورزي از طريق سوق دادن منابع نقدينگي دولت به اين بخش ايجاد مي‌كند، قانون بسيار خوبي است.

شنبه بیست و هشتم 5 1391 9:50 بعد از ظهر

در گفتگوي صريح نصر نيوز با نائب رئيس خانه صنعت و معدن مطرح شد:

 
 

به تحريم هاي داخلي پايان دهيد!

 
  نصر نيوز: اقتصاد ايران قوي تر از آن است كه اين مشكلات آنرا به سوي فروپاشي و مشكلات اساسي ببرد. اما حيف است در مملكتي اين همه امكانات و توان و ثروت وجود داشته باشد اما خودمان با سياست هاي سليقه اي به جاي اجراي قانون، اقتصادمان را به سوي ضعف ببريم.  
           
 

 

اشاره: توليد اساس و پايه رشد اقتصادي است، علاوه بر آن امنيت يك كشور نيز وابستگي زيادي به پويايي اقتصادي و استقلال نسبي در تعدادي از محصولات بنيادي دارد.امروزه در همه جوامع بشري، توليد از اهميت خاصي برخوردار است و همه دولت ها در كشورهاي توسعه يافته به نقش و اهميت آن واقفند. شناخت وضع موجود توليد در كشور، بررسي نقاط قوت و ضعف آن و همچنين شناخت موانع و چالشهاي مسير توليد و نيز دريافت روشني از آنها براي رفع موانع و مشكلات موجود لازم است.

توليد هر چه بيشتر يك شاخص كمال و رشد و قدرت براي كشورها به حساب مي آيد و غفلت دولت ها و سرمايه داران در پرداختن به توليد و بايسته هاي آن در مسير توسعه، اقتدار و امنيت يك كشور مي تواند مشكلات عديده اي ايجاد نمايد.

به طور خلاصه توليد ملي، شاخص و معيار اصلي پيشرفت در يك كشور است و براي ما نيز به عنوان شاخص پيشرفت، ملاكي براي اندازه گيري سرعت، شتاب و ميزان پيشرفت محسوب مي گردد.

جمعه بیستم 5 1391 10:36 بعد از ظهر

رئيس سازمان بسيج مستضعفين با انتقاد از عملكرد صوري دستگاه هاي تبليغي در ترويج شعار سال ۹۱ گفت: شهرداري ها به جاي تابلوهاي گراميداشت سال توليد ملي، بايستي تبليغات كالاهاي خارجي را برچينند.
سردار محمدرضا نقدي رييس سازمان بسيج مستضعفين در همايش مسئولين بسيج كه با حضور ۱۵۰۰ نفر از مديران اين نهاد انقلابي از سراسر كشور شد، گفت: عظمت و عزت امروز را در عرصه هاي مختلف علمي، فرهنگي، سياسي و … مديون شهدا هستيم. اسطوره هايي كه با ايستادگي و مقاومت خويش، مسير را براي ما هموار و سختي ها را آسان كردند.
نقدي با تأسي از كلام امام خامنه اي دامت بركاته در خصوص پيروزي هاي بزرگ ملت ايران در سال ۹۰، گفت: هدفمندي يارانه ها و مسائلي نظير غني سازي، ارسال ماهواره و ساير پيشرفت هاي علمي و صنعتي در شرايط تحريم، اقدام بسيار بزرگ و ارزشمندي بود كه حيرت استكبار را به همراه داشت.
رييس سازمان بسيج مستضعفين تهديد اصلي را متوجه عرصه اقتصاد دانسته و گفت: بسيج بايد در عرصه توليد ملي و پرهيز جدي از خريد كالاي خارجي فرهنگ سازي كرده و در رفع بيكاري و ايجاد اشتغال، فعاليت ها و برنامه هاي خود را كه از سال ۹۰ آغاز شده تقويت نمايد.
وي با انتقاد از عملكرد صوري دستگاه هاي تبليغي در ترويج شعار سال ۹۱ تصريح كرد: اولين گام عملي در ترويج كالاي داخلي، عدم تبليغ كالاي خارجي در رسانه ها و دستگاه هاي تبليغي و فرهنگي است. شهرداري ها به جاي تابلوهاي گراميداشت سال توليد ملي، بايستي تبليغات كالاهاي خارجي را برچينند. رسانه ها به جاي تكرار بي خاصيت شعار سال، در اولين قدم تبليغ كالاي خارجي را ممنوع كنند.
نقدي بسيج را طلايه دار حمايت از توليد ملي دانسته و بيان كرد: توليد داخلي كليد حل بسياري از مشكلات جامعه بويژه بيكاري است و بسياري از مفاسد و كج روي ها از بيكاري نشأت مي گيرد. نقش آفريني به موقع اقشار تخصصي بسيج در حمايت از توليد ملي مي تواند در رفع اين معضل تاثير زيادي داشته باشد.
وي با تاكيد بر اينكه بسيج در حمايت از توليد ملي با هيچ كس تعارف ندارد، گفت: اگر كساني چه در دستگاه هاي دولتي، چه بخش خصوصي در تحقق شعار سال كوتاهي كنند مؤاخذه مي شوند و با افكار عمومي طرف هستند. بعداً كسي گله نكند كه چرا آبروي ما را برديد.

دوشنبه شانزدهم 5 1391 3:44 بعد از ظهر

هشدار! احتمال واردكننده شدن توليدكنندگان

27 خرداد 1391 ساعت 12:40

 

عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به ادامه روند افزايشي هزينه‌هاي توليد در سال جاري گفت: ادامه وضع موجود تحمل‌ناپذير بوده و ممكن است به تعطيلي واحدهاي توليدي منجر شود.

آرمان خالقي در گفت‌وگو با ايسنا، توضيح داد: در اتفاقي كم‌سابقه شاخص قيمت توليدكننده در كشور از شاخص قيمت مصرف كننده پيشي گرفته كه اين نشان مي‌دهد هزينه‌هاي توليد به شكل سرسام‌آوري در حال افزايش است.

او با اشاره به اعمال سياست تثبيت قيمتها و فشار روي توليدكنندگان اظهار كرد: مسوولان در حالي براي گران نشدن كالاهاي توليد داخل به واحدها فشار مي‌آورند كه قيمت مواد اوليه و نهاده‌هاي توليد بالا رفته است.

او اظهار كرد: سياست تثبيت قيمتها همچنان در حال اجرا بوده و نهادهاي نظارتي با توليدكنندگاني كه قيمت خود را بالا ببرند، برخورد مي‌كند.

اين عضو كارگروه حمايت از توليد با بيان اين‌كه در حال حاضر سود فعاليت در بخش توليد كمتر از بخشهايي مانند خدمات و واسطه‌گري است، تاكيد كرد: به همين دليل در حال حاضر بخش توليد جاذب سرمايه‌‌گذاران نيست و اين باعث مي‌شود كه بسياري از واحدهاي توليدي سياستهاي توليدي خود را تغيير دهند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:7 بعد از ظهر

روزنامه اعتماد

رحيمي از برنامه دولت در آستانه تحريم اتحاديه اروپا خبر داد تامين 24 قلم كالاي اساسي

مقابله با تحريم

گروه اقتصادي|نرگس رسولي

گويا شرايط بد صنعت و معدني و البته اقتصادي در روزهاي اخير كار را به جايي رسانده كه ديگر اختلاف‌نظرها بين تصميم‌سازان نيز رنگ باخته و همگي مي‌خواهند حداقل در فرصت يازده ماهه باقي مانده از دولت دهم سعي كنند اختلاف‌ها را كنار گذاشته و آمارهاي اقتصادي را به اعداد قابل استنادي تبديل كنند كه دولت در پايان زمانش با دست پر پاستور را ترك كند. شايد رسيدن به همين آمار و ارقام بود كه موجب شده معاون اول رييس‌جمهور و وزير صنعت و معدن و تجارت كه تا چندي پيش حرف و حديث‌هاي اختلاف‌نظرهاي آنها زياد به گوش مي‌رسيد و حتي در مقاطعي گزينه‌هاي جايگزين غضنفري نيز به رييس جمهور معرفي شده و منتظر امضاي حكم خود توسط محمود احمدي‌نژاد بودند چنان قوت گرفت كه غضنفري با برگزاري جلسه با خبرنگاران تلويحا از آنها خداحافظي كرد. با اين حال گويا با پادرمياني‌هاي مختلف در هيات دولت اين اختلاف‌نظرها به كناري گذاشته شده است و مجددا غضنفري و رحيمي دست در دست هم در جلسات حاضر شده و اين‌بار با محكوم كردن فرد ديگري در هيات دولت سعي دارند تا در مهلت باقي مانده شرايط وخيم بازار و البته صنعت و معدن كشور را سر و سامان ببخشند. اين همان چيزي است كه ظاهرا موجب شد تا بعد از انتقادات تند محمدرضا رحيمي، معاون اول رييس‌جمهور و غضنفري، وزير صنعت، معدن و تجارت، محمود بهمني را مجاب به خروج از جشن روز صنعت و معدن كند. جشن روز صنعت و معدن كه تا سال گذشته، هر ساله با حضور رييس جمهور به عنوان عالي‌ترين مقام دولت برگزار مي‌شد، امسال كه آخرين سال دولت دهم نيز هست با حضور معاون اول وي و با انتقادات بسيار زياد از سيستم بانكي برگزار شد تا محمدرضا رحيمي به جاي وعده تسهيلات بانكي كه هر ساله از سوي رييس دولت داده مي‌شد، در نخستين سال پس از ادغام وزارت بازرگاني و صنايع و معادن با يكديگر، تحت‌الشعاع اين ادغام حول موضوع روز بحران در بازار گوشت و مرغ انجام شود تا رحيمي به جاي وعده تسهيلات‌دهي به صنعتي‌ها، وعده تامين 24 قلم كالاي اساسي مردم را بدهد و از اين باب محمود بهمني را به باد انتقاد گيرد. وي البته گفت: «بانك مركزي براي اين كار به اندازه كافي ارز اختصاص داده است و به اندازه كافي پول كنار گذاشته‌ايم.» رحيمي حتي خطاب به مردم گفت:

«شما نگران گوشت، ‌مرغ، چاي و شكر نباشيد كه دولت كالاهاي اساسي را تامين مي‌كند.»

شنبه جهاردهم 5 1391 9:4 بعد از ظهر

 

لينك خبر در خبرگزاري فارس

عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس:
پرداخت تسهيلات بانكي به واحدهاي صنعتي بدهكار متوقف شد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به امضاي تفاهمنامه‌اي بين سازمان امور مالياتي و بانك مركزي براي شناسايي واحدهاي صنعتي بدهكار گفت: براين اساس اعطاي تسهيلات به واحدهاي بدهكار كه حتي جزء بدهكاران مشكوك‌الوصول هم محسوب نمي‌شوند، متوقف خواهد شد.

خبرگزاري فارس: پرداخت تسهيلات بانكي به واحدهاي صنعتي بدهكار متوقف شد

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به مراجعه برخي توليدكنندگان به سيستم بانكي براي دريافت تسهيلات و عدم تحقق اين مسئله، اظهار داشت: طبق آخرين تصميم بانك مركزي، واحدهاي صنعتي بدهكار به سيستم بانكي، سازمان تأمين اجتماعي و سازمان امور مالياتي از دريافت وام و تسهيلات بانكي محروم خواهند شد.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:3 بعد از ظهر

يك كشاورز ديگر نيز در گفتگو با خبرنگار مهر از اينكه خدمات دولت يكي پس از ديگري در حال قطع شدن است، گلايه كرد.

رمضان زينعلي گفت: مردم ايران اهل كارند، براي آباد شدن كشور تلاش مي كنند و مي خواهند دستشان جلوي بيگانگان دراز نشود، اما اگر حمايتي از سوي مسئولان براي كشاورز صورت نگيرد، نسبت به ادامه كار دلسرد خواهد شد.

وي افزود: قيمتي كه در حال حاضر از سوي دولت اعلام شده به ضرر كشاورز است و اينكه بر چه مبنا و معياري اين نرخ گذاري انجام مي شود، ما بي اطلاعيم.

اين كشاورز گفت: بارها به آزمايش خاك مراجعه كرده ام و آنها مي گويند بايد كودهاي مختلفي به مزارع بزنيد، اگر اينطور پيش برويم، نرخ گندم برايمان بيشتر از هزار تومان تمام مي شود.

وي اضافه كرد: متأسفانه با اين روند كشاورزي در حال نابود شدن است، برخي از كشاورزان زمين هايشان را رها كردند و برخي فقط 50 درصد از زمين را زير كشت برده اند.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:53 بعد از ظهر

يكي از كشاورزان منطقه ورامين در خصوص مشكلاتي كه با آن مواجه است، گفت: اكثر كشاورزان نسبت به قيمت گندم اعتراض دارند، به دليل اينكه قيمت اعلام شده از سوي دولت منصفانه نيست؛ دليلش هم اين است كه قيمت تمام شده گندم بعد از هدفمند شدن يارانه با تغيير كردن قيمت ها علي الخصوص قيمت سوخت، برق، و ... بيش از اين بوده و اين فقط به ضرر كشاورز است و نه تنها سود نخواهد كرد، بلكه متضرر هم مي شود.

علي سلطاني در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: قيمت فعلي گندم باعث خواهد شد يكسري از كشاورزان شغل خود را از دست بدهند؛ بعضي مزارع كوچك كه صرفه اقتصادي ندارند، به كار كشاورزي خاتمه داده، چون برايشان منفعتي ندارد كه كار را ادامه بدهند.

وي بيان كرد: با اين وضعيت ما نيز كه در سطح وسيع كشت داريم بايد كار را تعطيل كرده، چون هزينه تمام شده گندم براي كشاورز حدود 570 تومان است.

قيمت همه چيز افزايش يافت به جز گندم!

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:51 بعد از ظهر

 

افزايش نرخ نهاده هاي كشاورزي و قيمت سوخت با افزايش قيمت گندم تناسب ندارد

عمده ناراحتي كشاورزان اين است كه با افزايش نرخ تمامي نهاده هاي كشاورزي و همچنين قيمت سوخت، چگونه دولت قيمت خريد تضميني گندم را از 360 تومان به كيلويي 395 تومان افزايش داده است.

گفتني است نامگذاري سال جاري باعث خوشحالي كشاورزان شد، زيرا كشاورزي از مباحث توليد ملي به حساب مي آيد، اما اين قشر خواستار اين است كه با حمايت از آنها، روند توليد بهتر شده تا به ادامه فعاليت خود ترغيب شوند.

نرخي را كه دولت در بحث خريد تضميني گندم اعلام كرده باعث از بين رفتن توليد گندم در سال آينده خواهد شد، زيرا كشاورزان نمي توانند چندين ماه از سال را بدهكار باشند و در آخر نيز توليد خود را با نرخ كمتر از هزينه هاي انجام شده به دولت ارائه دهند.

دولت در سال گذشته نرخ خريد تضميني گندم را 360 تومان اعلام كرد، اما از سال گذشته تا كنون همه نهاده ها با چندين برابر قيمت مواجه شده كه به عنوان مثال بايد به نرخ كود اشاره كرد كه از كيلويي پنج هزار تومان به كيلويي 35 تا 40 هزار تومان رسيده است.

نمايندگان مجلس نيز به نرخگذاري گندم معترض شدند

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:49 بعد از ظهر
گزارش تحليلي مهر/
گندمكاران ورامين نگران عدم حمايت از توليد ملي
ورامين – خبرگزاري مهر: دو ماه از سالي كه به ابتكار مقام معظم رهبري به عنوان "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" نامگذاري شده، گذشت اما ظاهرا اين شعار در عمل مسئولان تغييري ايجاد نكرده و در اين ميان، كشاورزان گندمكار ورامين همچنان نگران آينده خود هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، با اينكه توسعه بخش كشاورزي و استفاده از توان و پتانسيل ها، افزايش توليد با كيفيت و ايجاد اشتغال از تأكيدات دولت است، اما اگر تمام جوانب به خصوص مشكلات كشاورزان مدنظر قرار نگيرد، همين كشاورزان هم شغل خود را از دست مي دهند، چه برسد به اشتغال ديگران.

هزينه كاشت و بذر، قيمت بالاي سم براي مبارزه با آفات و تراكم سن مادر، سهميه كم كود يارانه اي، هزينه بالاي سوخت و ... نه تنها مشكل كشاورزان وراميني است، بلكه كشاورزان كل كشور دچار اين مشكلات هستند.

وقتي با اين زحمتكشان هم سخن شديم، در كنار تشكر از زحمات مسئولان و كارشناسان جهاد كشاورزي، از مبهم بودن قيمت گندم گفتند، يكي از سئوالات آنها اين بود كه آيا در خريد تضميني گندم، قيمت تمام شده اين محصول، كارشناسي مي شود يا خير؟!

انگيزه كشاورزان گندمكار بايد با تصميم درست ارتقا يابد

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:47 بعد از ظهر

 

درحالي قيمت پياز از سوي رئيس اتحاديه سراسري فروشندگان ميوه و تره بار استان تهران به دليل آنچه كه كمبود توليد مي نامد، كيلويي 1400 تومان اعلام مي‌شود كه اخيرا به دليل سوء مديريت ميزان 20 هزارتن پياز در دزفول از بين رفته است.

درحالي قيمت پياز از سوي رئيس اتحاديه سراسري فروشندگان ميوه و تره بار استان تهران به دليل آنچه كه كمبود توليد مي نامد، كيلويي 1400 تومان اعلام مي‌شود كه اخيرا به دليل سوء مديريت ميزان 20 هزارتن پياز در دزفول از بين رفته است.

به گزارش مهر، پياز كه همواره يكي از اجزاء اصلي تشكيل دهنده غذاهاي ايراني بوده است، هم اكنون قيمت آن از كيلويي 200 تومان به 1400 تومان رسيده است و ديگر خانواده ها بايد يا به ميزان كم اين محصول را خريداري كنند و يا اصلا از پياز در غذاهاي خود استفاده نكنند.

اين درحالي است كه فعالان بخش ميوه و تره بار عامل اصلي افزايش قيمت پياز را كاهش توليد پياز نسبت به سال گذشته عنوان و علت اين كاهش توليد را كم آبي برخي مناطق ذكر مي كنند.

دوشنبه نهم 5 1391 8:9 بعد از ظهر

 

 

توليد را دريابيد

گفت و گو با مهندس حمزه علي حاجي پاشا- مديرعامل شركت نساجي قائم شهر(سهامي عام)

اشاره:

شركت نساجي قائم شهر آنقدر در ذهن اهالي نساجي شناخته شده است كه شايد نيازي به معرفي بيشتر آن وجود نداشته باشد اگرچه اين شركت در مقطعي از زمان دچار مشكلات متعدد شد اما پس از اين كه تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و به گفته مهندس پاشا با مديريت منحصر به فرد آقاي مهندس هدايت قرار گرفت و بحث نوسازي و بازسازي و در مجموع احياي آن پيش آمد، بار ديگر در محافل نساجي كشور خبر ساز شد و اين بار مديرعامل آن كه اتفاقاً از اهالي نساجي است و تجربه سال ها فعاليت در شركت معتبر را دارد؛ از افزايش توليد، چابك سازي، بهره گيري از متخصصين جوان و توانمند و .. سخن به ميان مي آورد و شايد به همين دليل است كه در همايش بزرگان كارآفريني كشور از اين مديرجوان تقدير به عمل مي آيد.

 

قطعاً از آغاز مسير توليد و فروش محصولات نساجي تا مديريت شركت نساجي قائم شهر، مسير طولاني پيموده ايد. تا جايي كه امكان دارد اين مسير را با فراز و نشيب هاي آن براي ما ترسيم نمائيد.

تحصيلات دانشگاهي ام را در رشته مهندسي شيمي نساجي ( دانشگاه يزد) گذرانده ام البته سابقه آشنايي ام با صنعت نساجي به زمان تحصيل در هنرستان باز مي گردد كه در همان زمان علاقه و اشتياق خاصي نسبت به اين رشته صنعتي داشتم. هميشه فعاليت در اين صنعت ، انگيزه و انرژي مضاعفي به من مي بخشد و موجب شده هنگام مواجهه با مشكلات متعدد به اميد حمايت دولت و نهادهاي دولتي نمانم بلكه با اتكا به تجارب و توانمندي هاي خود، راه حلي براي رفع مشكلات توليد پيدا كنم.

شنبه هفتم 5 1391 8:14 بعد از ظهر
 
 
تشكر مرغ از دولت!/ طنز
 
 

خودكفايي خانگي
مرغ گران شده است و با توجه به اينكه گوشت قرمز گرانتر شده است و باز با توجه به اينكه انسان بايستي يك چيزي بخورد تا جان بگيرد! و باز با توجه به اينكه كله پاچه هم گران است؛ پيشنهاد مي دهيم هر خانواده در حياط، پشت بام و يا گوشه اي از اتاقشان آغلي مخصوص به يك زوج مرغ و خروس تدارك ببينند كه يك مرغ و خروس جوان بتوانند كانون گرم خانواده يشان را شكل دهند تا شايد هر خانواده ايراني بتواند سالي يكبار مزه مرغ را بچشد! لازم به ذكر است بايستي مراقب بود اين خروس و مرغ از روش هاي پيشگيري استفاده نكنند تا يك چيزي هم گير ما بيايد!

علت اصلي پر كشيدن مرغ از سفره ها!

جمعه ششم 5 1391 10:27 بعد از ظهر

اگر قراردادهاي اجاره يك ساله تعيين نمي‌شد بدون شك اجاره‌بها روزانه محاسبه مي‌شد، زيرا شواهد نشان مي‌دهد كه پارسال مالكان نرخ سكه و دلار را بهانه نوسان نرخ اجاره مي‌كردند، اما امسال قيمت مرغ را بهانه كرده‌اند!

به گزارش مشرق به نقل از دنياي اقتصاد، بدعت بد و جديد برخي مالكان اين است كه متقاضيان «رهن‌كامل» بايد 20 درصد اضافه پرداخت كنند.

اجاره‌نشين‌ها بعد از دو سال محروميت از سبد تركيبي «رهن‌واجاره»، تابستان امسال اجازه پيدا كرده‌اند براي پرداخت مبالغ اجاره، از اين سبد نه چندان مورد علاقه موجران استفاده كنند، اما پيشنهادهايي كه در اين فصل بابت رهن‌‌كامل آپارتمان به مستاجران مي‌شود، تفاوت جالبي با رهن سال‌هاي گذشته دارد طوري كه درحال‌ حاضر شكل ظاهري «رهن‌كامل» گران‌تر از «اجاره‌ماهانه» شده است.

مالكان آپارتمان‌هاي اجاره‌اي در تهران تا پيش از اين، چون كه محل پرسودي براي سرمايه‌‌گذاري پول‌هاي درشت نمي‌ديدند، دريافت مبالغ اجاره را فقط به يك‌ شيوه «پرداخت كامل اجاره‌ماهانه» محدود كرده و عملا از اخذ پول‌پيش (رهن) منصرف شده بودند، اما هم‌اكنون غالب واحدهاي آماده اجاره در بنگاه‌هاي‌‌املاك به صورت «رهن‌كامل» يا «رهن‌واجاره» تعيين قيمت شده و تعداد آپارتمان‌‌هاي با شرايط «فقط اجاره‌ماهانه» به شدت كاهش پيدا كرده است.

جمعه ششم 5 1391 1:31 صبح
برخي موجران و مشاوران املاك براي دور زدن طرح افزايش مجاز 13 تا 15 درصدي اجاره بها، از ارائه اجاره نامه‌ سال قبل خودداري و اعلام مي‌كنند كه اين واحد مسكوني امسال براي اولين بار به اجاره داده مي‌شود.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، ميزان افزايش اجاره‌بهاي واحدهاي مسكوني در سال 91 نسبت به سال گذشته با ملاحظه نرخ رشد هزينه مسكن به ميزان 13 تا 15 درصد در كلان‌شهرهاي تهران و كرج تعيين مي‌شود.

با آغاز طرح افزايش مجاز 13 تا 15 درصدي اجاره بها از اواسط تيرماه سال جاري در مصوبه‌اي كه منجر به تنظيم تفاهمنامه همكاري ميان سازمان حمايت از مصرف كنندگان، سازمان تعزيرات حكومتي، معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازي و اتحاديه املاك شد، موجران مكلف شدند تا جهت عقد قرارداد اجاره در سال جاري، اجاره‌نامه سال قبل را به مشاوران املاك ارائه كنند.

اين در حالي است كه برخي موجران از ارائه اجاره‌نامه سال قبل به مشاوران املاك خودداري و به بنگاه‌‌ها اعلام مي‌كنند كه واحد مسكوني مزبور در سال 91 براي اولين بار است كه به اجاره داده مي‌شود.

از سوي ديگر برخي مشاوران املاك در سطح شهر نيز با پذيرش اين موضوع اقدام به تنظيم اجاره‌‌نامه جديد مي‌كنند و قيمتي را در اجاره‌نامه قيد مي‌كنند كه نسبت به سال گذشته بيش از 15 درصد باشد.

يك بنگاه‌دار مسكن در اين خصوص گفت: در ابتداي آغاز طرح وقتي به موجران گفته مي‌شد كه اجاره‌بهاي مسكن نبايد نسبت به سال گذشته بيش از 13 تا 15 درصد باشد از اين موضوع اظهار گله كرده و به اجاره دادن واحد مسكوني خود با اين نرخ تن نمي‌دادند.

جمعه ششم 5 1391 1:29 صبح
دبير انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي لبني ايران ضمن اعلام آخرين قيمت 5 محصول شاخص پرچرب، گفت: "بستني و كره" مشمول تفاهم نامه كاهش قيمت با وزارت صنعت، معدن و تجارت نيستند.

به گزارش مشرق ،رضا باكري درگفتگو با مهر درخصوص قيمت محصولات لبني پرچرب كه به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد كرده است، اظهارداشت: كارخانجات توليد فرآورده هاي لبني مكلف هستند براساس دستورالعمل 25/05/89 سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان كالاهاي خود را قيمت‌گذاري و به بازار عرضه كنند.

وي در بيان نرخ 5 قلم از محصولات شاخص لبني پرچرب كه اين انجمن به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد داده است، گفت: قيمت شيرپاستوريزه بطري يك ليتري با داشتن 3 درصد چربي 1800 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 1600 تومان، قيمت شير استريل يك ليتري با داشتن 3 درصد چربي در پاكتهاي تتراپك 2000 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 1800 تومان، قيمت پنيرپرچرب 400 گرمي 3000 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 2700 تومان ، قيمت ماست دبه اي پرچرب (4درصد چربي) 2.5 كيلوگرمي 5500 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 5000 تومان و قيمت خامه صبحانه پاستوريزه با داشتن 30 درصد چربي 100 گرمي 750 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 700 تومان پيشنهاد شده است.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:52 بعد از ظهر
نمايندگان مجلس در ادامه بررسي وضعيت اقتصادي كشور بخصوص مباحث مربوط به گراني و تورم، پس از استماع سخنان روساي كميسيون‌هاي اقتصادي، گزارش بهمني رييس كل بانك مركزي را در مورد گراني‌ها استماع كردند.

به گزارش مشرق به نقل از ايسنا، اكنون نمايندگان مجلس در جلسه غيرعلني گزارش بهمني رييس كل بانك مركزي در مور گراني‌ها و وضعيت بازار سكه و ارز، تورم و نرخ ارز مسافرتي را مورد بررسي و استماع قرار مي‌دهند.

پيش از اين رضا رحماني، رييس كميسيون صنايع و معادن، عباس رجايي رييس كميسيون كشاورزي، غلامرضا مصباحي‌مقدم رييس كميسيون برنامه و بودجه، تاج‌گردون و توكلي از اعضاي كميسيون برنامه و بودجه در مورد وضعيت اقتصادي كشور بخصوص موضوع گراني به ايراد سخن پرداخته‌اند.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:48 بعد از ظهر
اگر قرار بوده يك روزي ارز ما تك‌نرخي بشود، امروز با اين بخشنامه مي‌شود 10 نرخ! چون 10 تا اولويت دارد، به كسي اولويت مي‌دهند، به كسي اولويت نمي‌دهند، چه كسي بايد اين اولويت‌ها را تعيين كند؟ كارشناسش چه كسي است؟

به گزارش خبرنگار اقتصادي مشرق ،يافتن پاسخ اين سؤال مهم كه «چرا توليد‌كنندگان داخلي ما در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني يكي پس از ديگري دم از ورشكستگي ميزنند؟» ما را بر آن داشت تا با «محسن سعيديان» رئيس هيأت مديره موسسه نواحي صنعتي استان قم و عضو فعال اتاق‌هاي بازرگاني ايران مصاحبه‌‌اي داشته باشيم كه متن آن از نظرتان مي‌گذرد.

 

شنيده‌ايم اين روزها توليد كنندگان داخلي براي تهيه ارز از طريق بانك مركزي با مشكلاتي مواجه هستند و به همين دليل توان تهيه مواد اوليه وارداتي را ندارند كه اين امر منجر به تعطيل شدن برخي كارخانه‌ها شده است، به عنوان يك توليد كننده داخلي كه احتمالاً با اين مشكل روبرو بوده‌ايد در اين خصوص لطفاً توضيحاتي بدهيد؟

 

ما در تيرماه امسال از سازمان توسعه‌ي تجارت ايران - زير نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت - بخشنامه‌اي دريافت كرديم با اين مضمون كه كليه واردات براي دريافت ارز بانكي در 10 اولويت قرار دارند كه اولويت‌هاي اول تا سوم مواد غذايي، دارويي و كشاورزي است.

 

 

اين بخشنامه عطف به ماسبق كرده است، اين در حالي است كه كليه اقدامات براي LC از قبيل ثبت سفارش، گرفتن موافقت فروشنده خارجي، موافقت بانك‌هاي خارجي و داخلي با عطف به ماسبق شدن باطل و عملاً كارخانه‌ها تعطيل و يا نيمه‌تعطيل - منتظر مواد اوليه - شده‌اند.

 

نتيجه بخشنامه مذكور اين مي‌شود كه بوسيله واردات موقتاً قيمت‌ مواد غذايي در بازار كاهش پيدا مي‌كند و دولت مي‌تواند مفتخر باشد بازار را كنترل كرده است اما اگر كمي عميق‌تر به موضوع نگاه كنيم مي‌بينيم اين بخشنامه ضربه سنگيني به توليد كنندگان داخلي مي‌زند و باعث ورشكستگي آن‌ها در مدت كوتاهي خواهد شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 10:48 بعد از ظهر

در جلسه كارگروه كنترل بازار و به رياست معاون اول رئيس جمهور صورت گرفت؛ اتخاذ تدابير لازم براي كنترل قيمتها و تنظيم بازار كالاهاي اساسي

جلسه كارگروه كنترل بازار به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار و تدابير و راهكارهاي لازم براي تنظيم بازار مواد غذايي و كالاهاي اساسي اتخاذ شد.

به گزارش پايگاه ا طلاع رساني وزارت صنعت‌،معدن و تجارت به نقل از  پايگاه اطلاع رساني دولت ،محمدرضا رحيمي در اين جلسه بر لزوم تامين مواد غذايي مورد نياز مردم در ماه مبارك رمضان و ريشه يابي و بررسي دقيق عوامل موثر در نوسانات اخير قيمت مرغ تاكيد و از مسوولين دستگاههاي مربوطه خواست ضمن پيگيري و نظارت مستمر بر وضعيت بازار، برنامه ريزي هاي لازم را براي تنظيم قيمت مواد پروتئيني و جلوگيري از نوسانات ناگهاني قيمتها انجام دهند.

در اين نشست گزارشي از آخرين وضعيت بازار و قيمت اقلام و كالاهاي اساسي در كشور ارائه شد و عوامل موثر در قيمت تمام شده مرغ همچون ميزان جوجه ريزي، قيمت نهاده ها، وضعيت توليد و ميزان عرضه و تقاضا در سطح كشور مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:3 بعد از ظهر

اقتصاد همه چيز يك كشور است و همه جوانب ديگر آن چه سياسي و چه اجتماعي و حتي ديني و مذهبي تحت تاثير همين اقتصاد قرار مي گيرد. اهميت اين موضع آنقدر بالا است كه شارع دين اسلام صراحتاً اشاره كرده است كه “دور نيست كه با فقر، كفر هم ورود كند…” امسال به عنوان سال حمايت از توليدي ملي نامگذاري شده است. اما اصلاً حمايت از توليد ملي به چه مفهومي است؟ در كشور ما جز جنبه شعاري و پلاكاردي چه معنايي دارد؟

در اقتصاد حمايت از توليد ملي دو مفهوم كاملاً جداگانه دارد كه يكي مربوط به اقتصاد در شرايط نرمال و ديگر در شرايط بحران است.

در يك اقتصاد معمولي و سالم حمايت از توليد ملي معنايش تاكيد بر آنچه است كه داراي مزيت اقتصادي باشد. در اين نگاه به حمايت از توليد ملي هدف استقلال از ساير كشورها نيست كه اصلاً در خلاف جهت چنين تفكري حركت ميكند. در واقع در اين نگاه هدف آن است كه اگر سرمايه گذاري صورت مي گيرد حداكثر سود را محقق كند. براي مثال خيلي كشورها در خيلي موارد توليد كالا و خدمات وارد نميشوند و توان خود را روي چيزهاي ميگذارند كه با توجه به منابع طبيعي و شرايط كشورشان موجب بيشترين سود شود. واضح است كه در چنين نگاهي با اينكه كشورها استقلال واقعي ندارند در عمل چنان به هم وابسته هستند كه هرگز سرنوشت گره خورده به يكديگر را دچار بحران نمي كنند.

در يك اقتصاد در شرايط بحران داستان تعريف ديگري پيدا مي كند. مثلاً وقتي كالايي را نمي توانيد از طريق واردات تامين كنيد مجبور خواهيد بود آن را در داخل توليد كنيد ولو اينكه اصلاً صرفه اقتصادي نداشته باشد. مثال ديگر زماني است كه بيكاري به فزاينده بالا برود و در چنين شرايطي حمايت از صنايعي كه شايد توجيه اقتصادي قوي هم ندارند منطقي مي شود.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:1 بعد از ظهر

استراتژي اقتصاد باز چيست؟

دراستراتژي اقتصاد باز تاكيد خاص بر بخش تجارت خارج وسرمايه گذاري بخش خصوصي خارجي است . كشوري كه استراتژي اقتصاد باز را دنبال مي كند مي بايست درهاي خودرا نه تنها برروي تجارت خارجي بلكه بر روي حركتهاي بين المللي عوامل توليدي  چون كار، سرمايه وتكنولوژي ، باز بگذارد .....


چنين استراتژي مي تواند براي كشورهائي كه داراي بازارهاي داخلي كوچك هستند، مناسب باشد مشروط برآنكه بتوانند دربازارهاي جهاني حضور يابند وبه رقابت بپردازند. بديهي است كه دراين راه مي بايست درجهت افزايش استانداردهاي كيفي محصولات خود و كاهش هزينه هاي توليدي گام بردارند، تابتوانند درعرصه رقابتهاي بين المللي موفق گردند.

ميردال كه از نظريه پردازان معروف اين علم است اعتقاد دارد كه صادرات كالاهاي سنتي به سود كشورهاي درحال توسعه نيست. آنها بايد به تركيب صادرات خود توجه كنند وبا عنايت به شرايط بازارهاي بين المللي ونيازهاي جامعه بشري وكششهاي قيمتي ودرآمدي كالاهاي به امرصادرات بپردازند.

دوشنبه دوم 5 1391 8:3 بعد از ظهر

همانطور كه قبلا اشاره شد، افزايش سهم ايران در توليد ثروت جهاني، موضوعي است كه عمدتا به سياستگذاريها و مديريت سيستمهاي دولتي و همچنين عملكرد بخش خصوصي بستگي دارد، زيرا از يكسو حضور فعال و موثر در عرصه رقابتهاي جهاني در بخش اقتصاد، قبل از هر چيز نيازمند جلوگيري از واردات بي رويه و غير ضروري محصولات خارجي و حمايت از صادرات معقول و منطقي كالا، خدمات و فناوريهاي ايراني است.

دوشنبه دوم 5 1391 7:16 بعد از ظهر
معاون اول قوه قضاييه: '

قاچاق كالا مانع بزرگ حمايت ازتوليدملي است

 

اكونيوز:معاون اول قوه قضاييه در حاشيه دومين جلسه مسوولان دستگاه قضايي با تبيين نقش دستگاه قضايي در تحقق شعار توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني به خبرنگاران گفت: حمايت از توليد ملي گفتمان غالب كشور شود.

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران(econews.ir)،"حجت الاسلام و المسلمين سيدابراهيم رييسي" با اشاره به اين‌كه «نامگذاري هر سال بر اساس نياز كشور و نيازسنجي صورت مي‌گيرد» اظهار كرد: شعار حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني از مولفه‌هاي مهم اقتدار، امنيت ملي و استقلال كشور و رمز ايستادگي و مقاومت در مقابل دشمناني است كه به تحريم اقتصادي و تهديدها دست زده‌اند.
وي با اعلام اين‌كه «بايد در سه سطح در اين زمينه كار شود» اظهار كرد: كار ابتدايي تبيين موضوع توليد ملي است، لازم است مشخص شود بخش‌هاي مختلف كشور اعم از دولت، مجلس و دستگاه قضايي و همچنين لايه‌هاي مختلف نظام در اين ارتباط چه وظايفي دارند.
وي گفت: در سطح دوم بايد گفتمان غالب در كشور گفتمان حمايت از توليد ملي شود و به طور جدي بايد در همه سطوح حمايت از توليد ملي و كارو سرمايه ايراني مطرح باشد.
معاون اول قوه قضاييه «تحقق عملي و ميداني» را سطح سوم حمايت از توليد ملي دانست و افزود: بايد در پايان هر فصل كاري و يا پايان سال كارنامه هر دستگاه و نحوه انجام وظايف آن در قبال شعار امسال مشخص و نيز مسير كار سنجيده شود.

يکشنبه اول 5 1391 11:40 بعد از ظهر
گروه جامعه: ماه ميهماني خدا در روزهايي از راه رسيده است كه بازار اقلام معيشتي مردم، متاثر از پاره‌اي عوامل، قيمت‌هاي بالا را با تمام وجود تجربه مي‌كند. در گزارش زير قيمت محتويات يك سفره افطار محاسبه شده است:
يك سفره افطار چقدر تمام مي‌شود؟

نان: سنگك ۶۰۰، بربري ۵۰۰؛ تافتون ۳۰۰، لواش ۱۶۰ تومان
يكي از اركان مهم سفره افطار، نان است كه قوت غالب بسياري از مردم است. قيمت نان سنگك با وزن ۶۵۰ گرم شش هزار ريال، نان لواش با وزن ۱۷۰ گرم يك هزار و ۶۰۰ ريال، نان تافتون با وزن ۲۸۰ گرم سه هزار ريال، نان بربري با وزن ۶۰۰ گرم پنج هزار ريال بر مبناي قيمت گندم ۴۶۵۰ ريال است.

پنير: صد گرمي بالاي ۵۰۰ تومان
اين روزها مانند قديم نيست كه تنها يك نوع پنير در بازار باشد و آن هم پنير باز تبريزي باشد. انواع پنيرهاي پرورده و پاستوريزه محصولات شهرهاي مختلف در بازار هست كه دو نمونه از پر طرفدارهايش را به عنوان نمونه آورده‌ايم. پنير بسته‌بندي ۴۰۰ گرمي ليقوان، ۵۷۲۰ تومان است و پنير خامه‌اي ۲۰۰ گرمي نيز با قيمت ۱۲۰۰ تومان قابل خريد است.

خامه: ۱۳۰۰ تومان

يکشنبه اول 5 1391 3:48 صبح
X