معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 404931
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

چانه‌زني صنعت و شوراي پول و اعتبار براي كاهش نرخ سود

گروه صنعت و معدن– نرخ سود تسهيلات بخش صنعت كاهش نيافت؛ تا قرار يك نشست ميان نمايندگان خانه صنعت و معدن با اعضاي شوراي پول و اعتبار گذاشته شود.
عدم اجراي تعهدات داده شده براي حل مشكلات نقدينگي بخش توليداز يك سو و عدم ابلاغ كاهش دو درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي تاكنون از سوي ديگر را مي‌توان عمده دليل تشكيل اين جلسه دانست.

برخي از كارشناسان معتقدند تمايل بانك‌ها به افزايش نرخ سود بانكي و عدم توانايي بخش صنعت در پرداخت سود تسهيلات را مي‌توان در رده مشكلاتي دانست كه هنوز براي آن راهكاري انديشيده نشده است. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا با اجراي وعده‌هاي داده شده از جمله اختصاص 37 درصد از منابع بانك‌ها به اين بخش، بخشودگي جرايم ديركرد، تقسيط پنج ساله معوقات بانكي،كاهش دو درصدي سود تسهيلات بانكي تعادل ميان سيستم بانكي و بخش توليد ايجاد خواهد شد و آيا اين جلسه مي‌تواند گره گشاي مشكلات بخش توليد باشد؟ براي رسيدن به اين پرسش‌ها بايد در انتظار تشكيل اين جلسه بود، اگرچه هنوز زمان برگزاري آن مشخص نيست.
حل مشكلات بانكي دليل تشكيل جلسه
محمدرضا مرتضوي، رييس خانه صنعت و معدن تهران در خصوص دلايل تشكيل جلسه با شوراي پول و اعتبار به «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد: مشكلات واحدهاي توليدي درباره كاهش نرخ سود بانكي، اظهارات مطرح شده از سوي رييس كل بانك مركزي، عدم حمايت شوراي پول اعتبار از بخش توليد و... از جمله دلايلي است كه موجب شد تشكيل چنين جلسه‌اي در دستور كار قرار گيرد. به گفته رييس خانه صنعت و معدن تهران بانك‌ها هنوز برنامه اي براي بخش توليد در نظر نگرفته‌اند كه اين امر سردرگمي بخش صنعت را به همراه داشته است اين در حالي است كه بانك‌ها مدعي هستند بيش از توان خود تسهيلات در اختيار بخش توليد قرار داده اند.
مرتضوي در ادامه مي‌گويد: علاوه بر اينكه در سال جاري هنوز برنامه‌اي براي بخش صنعت در نظر گرفته نشده تعهدات پيشين نيز هنوز عملياتي نشده كه اين امر سلب اعتماد بخش توليد را به همراه داشته است. توقف «ال.سي» ارزي از يك سو و دريافت 120 درصدي ارزش كل كالا براي گشايش «ال. سي» ريالي از سوي ديگر از جمله دلايلي است كه رييس خانه صنعت و معدن تهران معتقد است كه برطرف كردن آنها نيازمند مسير روشني است كه بايد از سوي بانك مركزي، شوراي پول و اعتبار و متصديان بانكي تدوين شود. علاوه بر مشكلات به وجود آمده بر سر باز كردن «ال.سي» ريالي و ارزي اعمال محدوديت‌هاي بين‌المللي دليل ديگري است كه مرتضوي معتقد است براي عبور از آن بايد محدوديت‌هاي پولي داخلي برداشته شود. رييس خانه صنعت و معدن تهران درباره اينكه شوراي پول و اعتبار در اين زمينه چه اقدامي مي‌تواند صورت دهد، مي‌گويد: شوراي پول و اعتبار مواردي كه اقتصاد كشور با آن درگير است را بررسي كرده و راهكارهاي عبور از آن را به شركت‌ها و نهادهاي غيردولتي ارائه مي‌كند تا بتوانند براي عبور از بحران راهكار در نظر بگيرند. رييس كل بانك مركزي در روز صنعت و معدن خبر از كاهش دو درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي داد كه در صورت اجرا مي‌تواند بخش كوچكي از مشكلات بخش توليد را پوشش دهد. وعده‌اي كه هنوز اجرايي نشده، به طوري‌كه به گفته رييس خانه صنعت و معدن تهران كاهش دو درصدي سود تسهيلات هنوز به مرحله عملي نرسيده و ضمانتي نيز براي اجراي آن وجود ندارد. به گفته مرتضوي در صورت اجراي اين مصوبه نيز بانك‌ها راهكاري براي عملياتي نكردن آن در نظر خواهند گرفت تا بخش توليد بيش از پيش در فشار قرار گيرد، چراكه بانك‌ها نيز نقدينگي كافي براي اختصاص تسهيلات ندارند، از سوي ديگر كاهش سود تسهيلات به ضرر آنها خواهد بود به همين دليل در صورت الزام براي اجرا راهكارهايي براي دور زدن آن در نظر خواهندگرفت.
تعادل ايجاد شود


چانه‌زنی صنعت و شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود

گروه صنعت و معدن– نرخ سود تسهیلات بخش صنعت کاهش نیافت؛ تا قرار یک نشست میان نمایندگان خانه صنعت و معدن با اعضای شورای پول و اعتبار گذاشته شود.
عدم اجرای تعهدات داده شده برای حل مشکلات نقدینگی بخش تولیداز یک سو و عدم ابلاغ کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی تاکنون از سوی دیگر را می‌توان عمده دلیل تشکیل این جلسه دانست.

 

برخی از کارشناسان معتقدند تمایل بانک‌ها به افزایش نرخ سود بانکی و عدم توانایی بخش صنعت در پرداخت سود تسهیلات را می‌توان در رده مشکلاتی دانست که هنوز برای آن راهکاری اندیشیده نشده است. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا با اجرای وعده‌های داده شده از جمله اختصاص 37 درصد از منابع بانک‌ها به این بخش، بخشودگی جرایم دیرکرد، تقسیط پنج ساله معوقات بانکی،کاهش دو درصدی سود تسهیلات بانکی تعادل میان سیستم بانکی و بخش تولید ایجاد خواهد شد و آیا این جلسه می‌تواند گره گشای مشکلات بخش تولید باشد؟ برای رسیدن به این پرسش‌ها باید در انتظار تشکیل این جلسه بود، اگرچه هنوز زمان برگزاری آن مشخص نیست.
حل مشکلات بانکی دلیل تشکیل جلسه
محمدرضا مرتضوی، رییس خانه صنعت و معدن تهران در خصوص دلایل تشکیل جلسه با شورای پول و اعتبار به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: مشکلات واحدهای تولیدی درباره کاهش نرخ سود بانکی، اظهارات مطرح شده از سوی رییس کل بانک مرکزی، عدم حمایت شورای پول اعتبار از بخش تولید و... از جمله دلایلی است که موجب شد تشکیل چنین جلسه‌ای در دستور کار قرار گیرد. به گفته رییس خانه صنعت و معدن تهران بانک‌ها هنوز برنامه ای برای بخش تولید در نظر نگرفته‌اند که این امر سردرگمی بخش صنعت را به همراه داشته است این در حالی است که بانک‌ها مدعی هستند بیش از توان خود تسهیلات در اختیار بخش تولید قرار داده اند.
مرتضوی در ادامه می‌گوید: علاوه بر اینکه در سال جاری هنوز برنامه‌ای برای بخش صنعت در نظر گرفته نشده تعهدات پیشین نیز هنوز عملیاتی نشده که این امر سلب اعتماد بخش تولید را به همراه داشته است. توقف «ال.سی» ارزی از یک سو و دریافت 120 درصدی ارزش کل کالا برای گشایش «ال. سی» ریالی از سوی دیگر از جمله دلایلی است که رییس خانه صنعت و معدن تهران معتقد است که برطرف کردن آنها نیازمند مسیر روشنی است که باید از سوی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و متصدیان بانکی تدوین شود. علاوه بر مشکلات به وجود آمده بر سر باز کردن «ال.سی» ریالی و ارزی اعمال محدودیت‌های بین‌المللی دلیل دیگری است که مرتضوی معتقد است برای عبور از آن باید محدودیت‌های پولی داخلی برداشته شود. رییس خانه صنعت و معدن تهران درباره اینکه شورای پول و اعتبار در این زمینه چه اقدامی می‌تواند صورت دهد، می‌گوید: شورای پول و اعتبار مواردی که اقتصاد کشور با آن درگیر است را بررسی کرده و راهکارهای عبور از آن را به شرکت‌ها و نهادهای غیردولتی ارائه می‌کند تا بتوانند برای عبور از بحران راهکار در نظر بگیرند. رییس کل بانک مرکزی در روز صنعت و معدن خبر از کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی داد که در صورت اجرا می‌تواند بخش کوچکی از مشکلات بخش تولید را پوشش دهد. وعده‌ای که هنوز اجرایی نشده، به طوری‌که به گفته رییس خانه صنعت و معدن تهران کاهش دو درصدی سود تسهیلات هنوز به مرحله عملی نرسیده و ضمانتی نیز برای اجرای آن وجود ندارد. به گفته مرتضوی در صورت اجرای این مصوبه نیز بانک‌ها راهکاری برای عملیاتی نکردن آن در نظر خواهند گرفت تا بخش تولید بیش از پیش در فشار قرار گیرد، چراکه بانک‌ها نیز نقدینگی کافی برای اختصاص تسهیلات ندارند، از سوی دیگر کاهش سود تسهیلات به ضرر آنها خواهد بود به همین دلیل در صورت الزام برای اجرا راهکارهایی برای دور زدن آن در نظر خواهندگرفت.
تعادل ایجاد شود
آرمان خالقی، عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز در این رابطه گفت: تامین مالی واحدهای صنعتی از سال گذشته سخت‌تر شده است، به طوری که این موضوع روی نقدینگی واحدها و سرمایه در گردش آنها تاثیر گذاشته است. وی ادامه داد: با بالا رفتن نرخ سود تسهیلات بانکی و مشکلات واحدهای تولیدی، لازم است که یک تعادلی میان این دو ایجاد شود. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سیستم بانکی به صورت یک طرفه و بدون در نظر گرفتن مسائل ذی نفعان، سود تسهیلات را تعیین می‌کند، گفت: لازم است که برای حل این موضوع مذاکره‌ای بین این دو گروه انجام شود. عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تصمیم صنعتگران در روز صنعت و معدن مبنی بر «به صدا در آوردن سوت کارخانه‌ها به نشانه اعتراض» گفت: این تصمیم در روز صنعت و معدن با واکنش وزیر صنعت، معدن و تجارت روبه رو شد؛ به طوری که وی خواستار عدم اجرای این برنامه و برگزاری جلسه ای برای بررسی مشکلات واحدهای تولیدی شد.
خالقی افزود: در حال حاضر همه مسوولان از مشکلات واحدهای تولیدی مطلع هستند، اما در حال حاضر بحث بر سر این موضوع است که چه راهکاری برای رفع مشکل باید دیده شود.
عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جلسه آنها با اعضای شورای پول و اعتبار اظهار کرد: قرار است در اولین جلسه اعضا خانه صنعت با شورای پول و اعتبار بر سر مسائل تامین منابع مالی واحدهای صنعتی گفت‌وگو کنند، اما در جلسات بعدی لازم است که کلیه نمایندگان تشکل‌های صنعتی و مدیران عامل بانک‌ها و بانک مرکزی جلسه مشترکی را برگزار کنند.
وی با بیان اینکه هنوز زمان دقیق برگزاری این جلسه مشخص نشده است، گفت: بعد از فساد بانکی سال گذشته، سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات با وسواس روبه‌رو شد، اما با توجه به گذشت 10 ماه از آن زمان لازم است که شرایط به حالت عادی برگردد.
خالقی در ادامه با بیان اینکه سیستم ارباب و رعیتی بین سیستم بانکی کشور و تولید باید برداشته شود، گفت: در حال حاضر سیستم تخصیص منابع مالی از سوی بانک‌ها در جهت افزایش تولید داخلی روان نیست. موضوعی که در صورت تداوم فعالیت واحدهای تولیدی را تضعیف خواهد کرد.
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که برخی پیشنهاد می‌کنند برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی لازم است وزارت صنایع بخشی از سود تسهیلات بانکی را تقبل کند، اظهار کرد: این سیاست بین سال‌های 75 تا 78 اجرایی شده بود. به طوری که دولت با پرداخت وام‌های تبصره‌ای از بخش تولید حمایت می‌کرد. اما بعد از مدتی به دلیل عدم اجرای تعهدها خود دولت بدهکار به سیستم بانکی شد. وی ادامه داد: در حال حاضر مزایا و معایب این کار مشخص است، فقط کافی است که در بودجه نیز منابع مالی لازم برای پشتیبانی دولت از بخش تولید لحاظ شود.

  www.donya-e-eqtesad.com

 

شنبه جهاردهم 5 1391 5:3 بعد از ظهر
X