معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406493
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

روزنامه جمهوري اسلامي
24/05/1391
سرويس خبر: اقتصادي

فرسودگي‌ بافتهاي مسكوني روستايي، عامل اصلي افزايش تلفات بلاياي طبيعي

 

 براساس آمارهاي اوليه حدود 115 روستا در مناطق زلزله‌زده شمال غرب ايران بين 40 تا 60 درصد تخريب شده‌ است البته علت تخريب برخي از اين روستاها را بايد بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل بدانيم.
زلزله در ايران بارها رخ داده‌ است و هر بار روستا‌ها و بافت‌هاي فرسوده شاهد بيشترين آمار تلفات درپي اين حادثه بوده‌اند. بارها از سوي سياست‌گذاران در اين عرصه آمارها و ارقامي مبني بر ميزان واحدهاي احيا شده در روستاها و شهرهاي كوچك و بافت‌هاي فرسوده در كشور اعلام شده‌ است ولي در نهايت پس از وقوع هر حادثه‌ طبيعي، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دليل عدم مقاوم‌سازي واحدهاي مسكوني هستيم.
به گزارش ايسنا، با وجود ارايه‌ اين اعداد و ارقام تاكنون بارها و بارها با وقوع زلزله‌هايي نظير زلزله رودبار، بم و منطقه شمال غرب كشور، اصلي‌ترين عامل بالا بودن تعداد كشته‌شدگان وجود بافت‌هاي فرسوده و واحدهاي مسكوني كه مقاوم‌سازي نشده‌اند، اعلام شده‌ است.
اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا مسئولان مربوط برنامه جدي‌تري براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده در كشور دارند؟! آيا در حوادث طبيعي ديگري كه خداي ناكرده در كشور رخ مي‌دهد بازهم بايد شاهد بالا بودن تعداد مرگ و ميرها به دليل عدم مقاوم سازي بافت‌هاي روستايي و شهري باشيم؟!
فرسودگي در پهنه وسيعي از سطح ايران امروزه يكي از معضلات جدي كشور تلقي مي‌شود. جديت اين موضوع از آن جهت است كه وقوع زلزله در ايرن با توجه به گسل‌هاي فراوان در آن گريزناپذير بوده و نقطه اصلي آن هم در بافت‌هاي فرسوده شهري و روستايي خواهد بود.


روزنامه جمهوری اسلامی
24/05/1391
سرویس خبر: اقتصادی

فرسودگی‌ بافتهای مسکونی روستایی، عامل اصلی افزایش تلفات بلایای طبیعی

 

 براساس آمارهای اولیه حدود 115 روستا در مناطق زلزله‌زده شمال غرب ایران بین 40 تا 60 درصد تخریب شده‌ است البته علت تخریب برخی از این روستاها را باید بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل بدانیم.
زلزله در ایران بارها رخ داده‌ است و هر بار روستا‌ها و بافت‌های فرسوده شاهد بیشترین آمار تلفات درپی این حادثه بوده‌اند. بارها از سوی سیاست‌گذاران در این عرصه آمارها و ارقامی مبنی بر میزان واحدهای احیا شده در روستاها و شهرهای کوچک و بافت‌های فرسوده در کشور اعلام شده‌ است ولی در نهایت پس از وقوع هر حادثه‌ طبیعی، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دلیل عدم مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی هستیم.
به گزارش ایسنا، با وجود ارایه‌ این اعداد و ارقام تاکنون بارها و بارها با وقوع زلزله‌هایی نظیر زلزله رودبار، بم و منطقه شمال غرب کشور، اصلی‌ترین عامل بالا بودن تعداد کشته‌شدگان وجود بافت‌های فرسوده و واحدهای مسکونی که مقاوم‌سازی نشده‌اند، اعلام شده‌ است.
این سوال پیش می‌آید که آیا مسئولان مربوط برنامه جدی‌تری برای بازسازی بافت‌های فرسوده در کشور دارند؟! آیا در حوادث طبیعی دیگری که خدای ناکرده در کشور رخ می‌دهد بازهم باید شاهد بالا بودن تعداد مرگ و میرها به دلیل عدم مقاوم سازی بافت‌های روستایی و شهری باشیم؟!
فرسودگی در پهنه وسیعی از سطح ایران امروزه یکی از معضلات جدی کشور تلقی می‌شود. جدیت این موضوع از آن جهت است که وقوع زلزله در ایرن با توجه به گسل‌های فراوان در آن گریزناپذیر بوده و نقطه اصلی آن هم در بافت‌های فرسوده شهری و روستایی خواهد بود.
فرسودگی در عین حال تبعات گسترده‌ای در حوزه اجتماعی، فرهنگی و غیره بر زندگی شهروندان دارد که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود. از سوی دیگر مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا قابل بررسی بوده و نقطه اتکای مثبتی برای مسئولان در انجام اقدامات جدی در این زمینه قرار نمی‌گیرد.
براساس بررسی‌های انجام شده یکی از فاکتور‌های اساسی درخصوص تلفات زلزله در کشور ناشی از رعایت نشدن اصول مهندسی و فرسوده بودن بافت‌های شهری است که میزان خسارت‌ها را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهد.
با توجه به این مسائل برنامه‌های برای نوسازی بافت‌های فرسوده در دست اقدام است و بر اساس یکی از این برنامه‌ها دولت موظف شده است تا پایان برنامه پنجم توسعه حدود 25 درصد از بافت‌های فرسوده کشور را نوسازی کند.
چند روز قبل شاهد وقوع زلزله‌ای در مناطق شمال غرب کشور بودیم که اگر بافت فرسوده این مناطق پیش این احیا و بازسازی شده‌ بود تلفات آن، به نحو چشمگیری کاهش می‌یافت.
پس از وقوع زلزله و با توجه به بافت فرسوده و روستایی و خشتی محل وقوع زلزله، دستگاه‌های مرتبط به حالت آماده باش درآمدند و بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی این زمین‌لرزه موجب کشته شدن 227 نفر و مصدوم شدن یک هزار و 380 تن شده است.
به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران در کشور، بر اساس آمارهای اولیه حدود 115 روستا بین 40 تا 60 درصد تخریب شده‌ است البته تخریب برخی از این روستاها را به دلیل بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل باید صد در صد حساب کنیم.
وی با بیان اینکه اگر ضوابط فنی و مهندسی ساده ساختمان‌سازی در ساختمان‌های زلزله زدگان رعایت می‌شد، قطعا میزان خسارات و تلفات کاهش چشمگیری می‌یافت اظهارامیدواری کرد که در بحث بازسازی و بهسازی مشکل بافت فرسوده این منطقه برطرف شود.
عدم استقبال از مقاوم‌سازی مسکن روستایی
در همین حال اما بنیاد مسکن از مقاوم‌سازی مسکن در روستاها خبر می‌دهد گرچه حوادث اخیر نشان می‌دهد، استقبال چندانی از تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی مسکن در برخی از روستاها نشده است.
به گزارش مهر، در حالی که بنیاد مسکن از مقاوم سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در قالب تسهیلات مختلف در روستاها خبر می‌دهد اما زلزله اخیر در استان آذربایجان شرقی که تخریب 100 درصدی برخی از روستاها را به دنبال داشته است، موضوع دیگری را نشان می‌دهد.
بر این اساس از ابتدا تا پایان سال 90 در روستاهای شهرستان اهر 190 خانه برای دریافت وام قرض الحسنه تعمیر خانه روستایی مراجعه کردند که تنها 2 نفر به بانک معرفی شده‌اند و در نهایت هیچ یک از آنها به مرحله عقد قراداد نرسیدند.
همچنین در روستاهای شهرستان ورزقان 230 مورد به بنیاد مسکن آذربایجان شرقی مراجعه کردند که از میان آنها، 108 پرونده به بانک معرفی شد و 58 پرونده به مرحله عقد قرارداد رسید.
در روستاهای شهرستان هریس هم 300 خانه به بنیاد مسکن مراجعه کردند که 158 پرونده به بانک معرفی شد و 150 پرونده به مرحله عقد قرارداد رسید که این ارقام نشان دهنده عدم استقبال روستاییان از تسهیلات تعمیر مسکن روستایی بنیاد مسکن است.
براساس طرح بنیاد مسکن، خانه‌های روستایی می‌توانند علاوه بر دریافت تسهیلات قرض الحسنه تعمیر خانه روستایی، وام کم بهره 12.5 میلیون تومانی را برای مقاوم سازی خانه روستایی دریافت کنند اما این طرح به جز در برخی از مناطق کشور با استقبال چندانی مواجه نشده است و هنوز هم بخش زیادی از روستاها در کشور نیاز به مقاوم سازی دارند.
در کشور ما بیش از 60 هزار روستای بالای 50 خانوار وجود دارد که در حدود 4 میلیون واحد مسکونی در این روستاها با مشکل اساسی فرسودگی و بی‌دوامی بر اثر حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله روبرو هستند، ضمن آنکه روستاهای کمتر از 50 خانوار شامل طرح بنیاد مسکن نمی‌شوند!
سال گذشته هم زلزله‌ای 5 ریشتری مناطقی از کرمان را به لرزه در آورد که به جز کشته شدن یک کودک، تلفاتی به دنبال نداشت. در آن زمان بنیاد مسکن اعلام کرد که به دلیل استفاده از تسهیلات نوسازی و مقاوم شدن خانه‌ها این زلزله تلفات زیادی نداشته است. این اظهار نظر در حالی است که به گفته برخی از افراد بومی در منطقه، عمده ساکنان این بخش از کرمان، کپرنشین هستند و اصولا خانه چندانی در این منطقه وجود ندارد که بر اثر زلزله تخریب شود البته نمی‌توان اقدامات نوسازی و مقاوم سازی بنیاد مسکن را نادیده گرفت اما شرایطی که در بازپرداخت وام وجود دارد، اجازه استقبال چندانی را به روستاییان به خصوص در مناطق محروم نمی‌دهد. زیرا بازپرداخت این تسهیلات ماهیانه 100 هزار تومان است که پرداخت آن از توان روستاییان این مناطق که عمده درآمد آنها از کشاورزی به دست می‌آید، خارج است.
موضوع دیگر، میزان کم تسهیلات ارایه شده به روستاییان است، زیرا در حال حاضر و با افزایش قیمت مصالح ساختمانی نمی‌توان با 12.5 میلیون تومان خانه ساخت، ضمن آنکه روستاییان در بخش‌های محروم جامعه هم توانایی افزایش این رقم را از دارایی‌های خود ندارند.
همچنین هزینه حمل و نقل مصالح ساختمانی در روستاها بیشتر از شهرها است و این موضوع قیمت نهایی ساخت مسکن در روستاها را افزایش می‌دهد، ضمن آنکه علاوه براینها یک روستایی باید هزینه‌ای را هم برای تخریب مسکن قبلی بپردازد که همه این عوامل درکنار یکدیگر منجر به این شده که روستاییان استقبال چندانی از این تسهیلات نداشته باشند و روستاهای کشور همچنان در معرض آسیب‌های جبران ناپذیر باقی بماند البته بنیاد مسکن در بخشی از مناطق محروم، بخشی از تسهیلات را به صورت بلاعوض می‌دهد که این رقم تنها یک میلیون تومان از کل تسهیلات است و نمی‌تواند هزینه‌های روستاییان را پوشش دهد، ضمن آنکه عمده تسهیلات بلاعوض به کپرنشینان اختصاص یافته که در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان ساکن هستند بنابراین دیگر روستاییان از این تسهیلات بلاعوض محروم هستند.
معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن پیش از این در خصوص اینکه چرا رقم تسهیلات افزایش پیدا نمی‌کند، اعلام کرده بود: روستاییان توان پرداخت اقساط زیاد را ندارند و برای همین تسهیلات هم باید حدود 100 هزار تومان ماهیانه بپردازند بنابراین افزایش رقم تسهیلات، روستاییان را در بازپرداخت با مشکل مواجه میکند.
عزیزالله مهدیان، افزوده بود: به همین جهت بانکها با مردم همکاری می‌کنند و بازپرداخت را بصورت یکجا می‌گیرند، ضمن آنکه منابع بانک هم باید برگردد بنابراین میزان وام متناسب با توان روستاییان است.
این چالش‌ها در حالی مطرح می‌شود که زلزله اخیر در روستاهای آذربایجان شرقی بیش از 300 نفر کشته و حدود 5 هزار مصدوم به دنبال داشته و خسارتهای زیادی به کشور وارد کرده است.
توان بنیاد مسکن در بازسازی بافت روستایی بیش از این نیست
هر چند بنیاد مسکن در بازسازی مناطق غیرمقاوم روستایی از برنامه جلوتر است، ولی توان آن در بازسازی این مناطق بیش از این نیست.
به گزارش ایسنا، براساس برنامه‌ای که مجلس شورای اسلامی مصوب کرده، بنیاد مسکن وظیفه دارد طی 10 سال واحد‌های غیرمقاوم را مقاوم سازد و براساس اظهارات این سازمان توان بنیاد مسکن برای مقاوم‌سازی مناطق روستایی بیش از این نیست.
بنیاد مسکن در پاسخ به این سوال که "چرا با وقوع زلزله تعداد کثیری از مردم باید به دلیل عدم مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی جان خود را از دست دهند"، اعلام می‌کند: ما از برنامه‌ای که براساس آن باید روستاها را مقاوم‌سازی کنیم، جلوتر هستیم. در حال حاضر کار مقاوم‌سازی با سرعت بیشتری در حال اجرا است، ولی توان و بودجه بنیاد مسکن برای تسریع سرعت بیش از این نیست.
در حال حاضر ستاد مدیریت بحران مناطق زلزله‌زده میزان تخریب روستا‌های زلزله‌زده در شمال غرب کشور را بین 40 تا 60 درصد اعلام کرده که این میزان در روستاهایی که بافت خشتی و گلی دارند تا میزان صد‌درصد است.
تاکنون 116 روستا در مناطق زلزله‌زده تخریب شده و آمار کشته‌شده‌ها نیز در حدود 306 نفر است. اصلی‌ترین عامل تلفات نیز عدم مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی بوده است.

 

http://www.jomhourieslami.com/1391/13910524/13910524_18_jomhori_islami_eghtesadi_0007.html

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:11 بعد از ظهر
X