معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406446
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

*تخريب 60درصدي روستاهاي مناطق زلزله‌زده*

حـادثـه خـبـر نـمـي‌كـنـد؛ فرسودگي‌ بافتهاي مسكوني همچنان جان مي‌گيرد

» سرويس: اقتصادي - راه و ساختمان

بر اساس آمارهاي اوليه حدود 115 روستا در مناطق زلزله‌زده شمالغرب ايران بين 40 تا 60 درصد تخريب شده‌ است. البته تخريب برخي از اين روستاها را به دليل بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل بايد صد درصد حساب كنيم.

 

 

به گزارش خبرنگار مسكن خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، زلزله در ايران بارها رخ داده‌ است و هر بار روستا‌ها و بافت‌هاي فرسوده شاهد بيشترين آمار تلفات درپي اين حادثه بوده‌اند. بارها از سوي سياست‌گذاران در اين عرصه آمارها و ارقامي مبني بر ميزان واحدهاي احيا شده در روستاها و شهرهاي كوچك و بافت‌هاي فرسوده در كشور اعلام شده‌ است ولي در نهايت پس از وقوع هر حادثه‌ طبيعي، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دليل عدم مقاوم‌سازي واحدهاي مسكوني هستيم.

 

علي رغم ارايه‌ي اين اعداد و ارقام تاكنون بارها و بارها با وقوع زلزله‌هايي نظير زلزله رودبار، بم و منطقه شمالغرب كشور، اصلي‌ترين عامل بالا بودن تعداد كشته‌شدگان وجود بافت‌هاي فرسوده و واحدهاي مسكوني كه مقاوم‌سازي نشده‌اند، اعلام شده‌ است. ‌

 

اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا مسوولان مربوطه برنامه جدي‌تري براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده در كشور دارند؟! آيا در حوادث طبيعي ديگري كه خداي ناكرده در كشور رخ مي‌دهد بازهم بايد شاهد بالا بودن تعداد مرگ و ميرها به دليل عدم مقاوم سازي بافت‌هاي روستايي و شهري باشيم؟!


*تخریب 60درصدی روستاهای مناطق زلزله‌زده*

حـادثـه خـبـر نـمـی‌کـنـد؛ فرسودگی‌ بافتهای مسکونی همچنان جان می‌گیرد

» سرویس: اقتصادی - راه و ساختمان

بر اساس آمارهای اولیه حدود 115 روستا در مناطق زلزله‌زده شمالغرب ایران بین 40 تا 60 درصد تخریب شده‌ است. البته تخریب برخی از این روستاها را به دلیل بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل باید صد درصد حساب کنیم.

 

 

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زلزله در ایران بارها رخ داده‌ است و هر بار روستا‌ها و بافت‌های فرسوده شاهد بیشترین آمار تلفات درپی این حادثه بوده‌اند. بارها از سوی سیاست‌گذاران در این عرصه آمارها و ارقامی مبنی بر میزان واحدهای احیا شده در روستاها و شهرهای کوچک و بافت‌های فرسوده در کشور اعلام شده‌ است ولی در نهایت پس از وقوع هر حادثه‌ طبیعی، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دلیل عدم مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی هستیم.

 

علی رغم ارایه‌ی این اعداد و ارقام تاکنون بارها و بارها با وقوع زلزله‌هایی نظیر زلزله رودبار، بم و منطقه شمالغرب کشور، اصلی‌ترین عامل بالا بودن تعداد کشته‌شدگان وجود بافت‌های فرسوده و واحدهای مسکونی که مقاوم‌سازی نشده‌اند، اعلام شده‌ است. ‌

 

این سوال پیش می‌آید که آیا مسوولان مربوطه برنامه جدی‌تری برای بازسازی بافت‌های فرسوده در کشور دارند؟! آیا در حوادث طبیعی دیگری که خدای ناکرده در کشور رخ می‌دهد بازهم باید شاهد بالا بودن تعداد مرگ و میرها به دلیل عدم مقاوم سازی بافت‌های روستایی و شهری باشیم؟!

 

فرسودگی در پهنه وسیعی از سطح ایران امروزه یکی از معضلات جدی کشور تلقی می‌شود. جدیت این موضوع از آن جهت است که وقوع زلزله در ایرن با توجه به گسل‌های فراوان در آن گریزناپذیر بوده و نقطه اصلی آن هم در بافت‌های فرسوده شهری و روستایی خواهد بود.

 

فرسودگی در عین حال تبعات گسترده‌ای در حوزه اجتماعی، فرهنگی و غیره بر زندگی شهروندان دارد که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود. از سوی دیگر مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا قابل بررسی بوده و نقطه اتکای مثبتی برای مسئولان در انجام اقدامات جدی در این زمینه قرار نمی‌گیرد.

 

براساس بررسی‌های انجام شده یکی از فاکتور‌های اساسی درخصوص تلفات زلزله در کشور ناشی از رعایت نشدن اصول مهندسی و فرسوده بودن بافت‌های شهری است که میزان خسارت‌ها را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهد.

 

با توجه به این مسائل برنامه‌های برای نوسازی بافت‌های فرسوده در دست اقدام است و بر اساس یکی از این برنامه‌ها دولت موظف شده است تا پایان برنامه پنجم توسعه حدود ۲۵ درصد از بافت‌های فرسوده کشور را نوسازی کند.

 

دو روز قبل شاهد وقوع زلزله‌ای در مناطق شمالغرب کشور شده‌ایم که اگر بافت فرسوده این مناطق پیش این احیا و بازسازی شده‌ بود تلفات آن، به نحو چشمگیری کاهش می‌یافت.

 

پس از وقوع زلزله و با توجه به بافت فرسوده و روستایی و خشتی محل وقوع زلزله، دستگاه‌های مرتبط به حالت آماده باش درآمدند و بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی این زمین‌لرزه موجب کشته شدن 227 نفر و مصدوم شدن یک هزار و 380 تن شده است.

 

به گفته رییس سازمان مدیریت بحران در کشور، بر اساس آمارهای اولیه حدود 115 روستا بین 40 تا 60 درصد تخریب شده‌ است البته تخریب برخی از این روستاها را به دلیل بافت فرسوده و نامقاوم بودن خشت و گل باید صد در صد حساب کنیم.

 

وی با بیان اینکه اگر ضوابط فنی و مهندسی ساده ساختمان‌سازی در ساختمان‌های زلزله زدگان رعایت می‌شد، قطعا میزان خسارات و تلفات کاهش چشمگیری می‌یافت اظهارامیدواری کرد که در بحث بازسازی و بهسازی مشکل بافت فرسوده این منطقه برطرف شود.

 

قطعا زلزله شمالغرب کشور آخرین زلزله در کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران نخواهد بود و بهتر است دستگاه‌های ذی‌ربط در بازسازی و احیای بافت‌‌های فرسوده کشور در مقاوم سازی این مناطق حضور پررنگ‌تری داشته باشند.

 

قطعا یکی از مهم‌ترین عوامل در بالا رفتن تعداد کشته‌شدگان ناشی از رعایت نشدن اصول مهندسی و فرسوده بودن بافت‌های شهری و روستایی در ایران است.

 

انتهای پیام

 

 

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:12 بعد از ظهر
X