معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406496
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
بافت هاي فرسوده را احيا كنيد 

درحالي كه مسئولان تاكنون سياست هاي زيادي را جهت احياي بافت هاي فرسوده شهرهاوروستاهاي كشور به اجرا درآورده اند اما خرابي ها ي حاصل از زلزله هايي كه هرچند وقت يكبار دركشورروي مي دهد بيانگرآن است كه احياي چنين بافت هايي توجه ويژه تري را طلب مي كند به ويژه آنكه دليل آمار بالاي مرگ و مير دراثر زلزله نامقاوم بودن برخي از سازه هاي روستايي و درحقيقت فرسود گي آنها گزارش شده است.

براساس اين گزارش، زلزله در ايران بارها رخ داده است و هر بار روستا ها و بافت هاي فرسوده شاهد بيشترين آمار تلفات درپي اين حادثه بوده اند. بارها از سوي سياست گذاران در اين عرصه آمارها و ارقامي مبني بر ميزان واحدهاي احيا شده در روستاها و شهرهاي كوچك و بافت هاي فرسوده در كشور اعلام شده است ولي در نهايت پس از وقوع هر حادثه طبيعي، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دليل عدم مقاوم سازي واحدهاي مسكوني هستيم.
بنياد مسكن، به عنوان متولي اصلي احياي بافت هاي فرسوده روستاها و شهرهايي با جمعيت زير ۲۵هزارنفرتاكنون سياست هايي متفاوتي را جهت تشويق مالكان بافت هاي فرسوده روسيايي به اجرا درآورده است اما عدم استقبال مالكان بيانگر آن است كه روستاييان توانايي مالي مناسب براي مقام سازي سرپناه خودرا نداردند.
كارا نبودن سياست هاي بنياد مسكن و دولت جهت مقاوم سازي مسكن هاي موجوددرروستاهاي كشور نتيجه اش ان مي شود كه هرچند وقت يكبار شاهد مرگ و مير روستاييان دراثر بلاياي طبيعي باشيم از اين رو به جد بايد تغيير اساسي درسياست هاي اين نهادكه امام راحل بنيانگذار آن بود صورت گيرد.
ميزان و نحوه بازپرداخت اقساطي كه بنيادمسكن جهت مقاوم سازي مسكن روستايي درنظر گرفته است به هيچ عنوان نخواهد توانست انگيزه مناسبي براي مقاوم سازي مسكن روستايي ايجادكند. چراكه بازپرداخت ماهي ۱۰۰هزارتومان جهت وامي ۱۰ميليوني براي مقاوم سازي مسكن روستايي براي روستاييان برخي از مناطق كشور به هيچ شكل امكان پذير نيست زيرا برخي از افرادي كه درروستاها زندگي مي كنند تنها منبع درآمد قابل اطمينانشان يارانه نقدي است. از سوي ديگر با توجه به رشد قيمت مصالح و همچنين هزينه بالاي حمل و نقل مصالح به برخي از روستاهاي موجود دركشور وام ۱۰ميليوني را براي بهسازي بافت هاي روستايي بسيار ناچيز جلوه مي دهد. همچنين مهندس محمدي مديركل محترم بنيادمسكن انقلاب اسلامي آذربايجان شرقي درسالروز تاسيس بنيادمسكن انقلاب اسلامي قبل ازخطبه هاي نمازجمعه مورخ ۱۸/۱/۹۱ رفع محروميت ازچهره روستاهاوتبديل خانه هاي فرسوده وقديمي روستائيان به خانه هاي مقاوم وامن راازجمله اهداف بنيادمسكن انقلاب اسلامي دانسته بود وازآغاز اجراي طرح ويژه بهسازي ونوسازي مسكن روستايي درآذربايجان شرقي وهمچنين اتمام نوسازي ۷۰ هزارواحدمسكوني روستايي در منطقه خبرداده بود.
حال به فرض آنكه آمارارائه داده شده از سوي مدير عامل بنياد مسكن انقلاب اسلامي آذربايجان شرقي صحيح باشد كاش كه اين ۷۰هزارواحد احيا شده درسه روستايي قرارداشت كه هم اكنون بسياري از ساكنان آن ديگر نيازي به بهسازي مسكن خودندارند.
زلزله زدگان ۱۲ميليون وام مي گيرند


بافت های فرسوده را احیا کنید

درحالی که مسئولان تاکنون سیاست های زیادی را جهت احیای بافت های فرسوده شهرهاوروستاهای کشور به اجرا درآورده اند اما خرابی ها ی حاصل از زلزله هایی که هرچند وقت یکبار درکشورروی می دهد بیانگرآن است که احیای چنین بافت هایی توجه ویژه تری را طلب می کند به ویژه آنکه دلیل آمار بالای مرگ و میر دراثر زلزله نامقاوم بودن برخی از سازه های روستایی و درحقیقت فرسود گی آنها گزارش شده است.

براساس این گزارش، زلزله در ایران بارها رخ داده است و هر بار روستا ها و بافت های فرسوده شاهد بیشترین آمار تلفات درپی این حادثه بوده اند. بارها از سوی سیاست گذاران در این عرصه آمارها و ارقامی مبنی بر میزان واحدهای احیا شده در روستاها و شهرهای کوچک و بافت های فرسوده در کشور اعلام شده است ولی در نهایت پس از وقوع هر حادثه طبیعی، شاهد بالا بودن آمار تلفات به دلیل عدم مقاوم سازی واحدهای مسکونی هستیم.
بنیاد مسکن، به عنوان متولی اصلی احیای بافت های فرسوده روستاها و شهرهایی با جمعیت زیر ۲۵هزارنفرتاکنون سیاست هایی متفاوتی را جهت تشویق مالکان بافت های فرسوده روسیایی به اجرا درآورده است اما عدم استقبال مالکان بیانگر آن است که روستاییان توانایی مالی مناسب برای مقام سازی سرپناه خودرا نداردند.
کارا نبودن سیاست های بنیاد مسکن و دولت جهت مقاوم سازی مسکن های موجوددرروستاهای کشور نتیجه اش ان می شود که هرچند وقت یکبار شاهد مرگ و میر روستاییان دراثر بلایای طبیعی باشیم از این رو به جد باید تغییر اساسی درسیاست های این نهادکه امام راحل بنیانگذار آن بود صورت گیرد.
میزان و نحوه بازپرداخت اقساطی که بنیادمسکن جهت مقاوم سازی مسکن روستایی درنظر گرفته است به هیچ عنوان نخواهد توانست انگیزه مناسبی برای مقاوم سازی مسکن روستایی ایجادکند. چراکه بازپرداخت ماهی ۱۰۰هزارتومان جهت وامی ۱۰میلیونی برای مقاوم سازی مسکن روستایی برای روستاییان برخی از مناطق کشور به هیچ شکل امکان پذیر نیست زیرا برخی از افرادی که درروستاها زندگی می کنند تنها منبع درآمد قابل اطمینانشان یارانه نقدی است. از سوی دیگر با توجه به رشد قیمت مصالح و همچنین هزینه بالای حمل و نقل مصالح به برخی از روستاهای موجود درکشور وام ۱۰میلیونی را برای بهسازی بافت های روستایی بسیار ناچیز جلوه می دهد. همچنین مهندس محمدی مدیرکل محترم بنیادمسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی درسالروز تاسیس بنیادمسکن انقلاب اسلامی قبل ازخطبه های نمازجمعه مورخ ۱۸/۱/۹۱ رفع محرومیت ازچهره روستاهاوتبدیل خانه های فرسوده وقدیمی روستائیان به خانه های مقاوم وامن راازجمله اهداف بنیادمسکن انقلاب اسلامی دانسته بود وازآغاز اجرای طرح ویژه بهسازی ونوسازی مسکن روستایی درآذربایجان شرقی وهمچنین اتمام نوسازی ۷۰ هزارواحدمسکونی روستایی در منطقه خبرداده بود.
حال به فرض آنکه آمارارائه داده شده از سوی مدیر عامل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی صحیح باشد کاش که این ۷۰هزارواحد احیا شده درسه روستایی قرارداشت که هم اکنون بسیاری از ساکنان آن دیگر نیازی به بهسازی مسکن خودندارند.
زلزله زدگان ۱۲میلیون وام می گیرند
دراین بین رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه پس از اسکان اضطراری بازماندگان زمین لرزه آذربایجان شرقی، باید به فکر اسکان دائم آنان چاره ای اندیشید گفت: با توجه به اظهارات وزیر کشور فاز بازسازی دائم مناطق زلزله زده از روز گذشته (دوشنبه) آغازشد. وی با بیان اینکه مقرر شده پیش از فرار سیدن فصل سرما عملیات بازسازی و مقاوم سازی منازل آسیب دیده انجام و نهایی شود گفت: بر همین اساس ۲ میلیون تومان به صورت بلاعوض و ۱۲ میلیون تومان وام کم بهره به این افراد تعلق خواهد گرفت. حال باتوجه به اظهارات فوق بهترنیست که پیش از این وقوع چنین بلاهایای طبیعی غیر قابل پیش بینی موضوع مقاوم سازی بافت های فرسوده روستایی جدی ترگرفته می شد تا هم اکنون شاهد چنین پیامدناگواری نشویم از این گذشته بررسی هابیانگر آن است که هزینه های ناشی از بلایای طبیعی بسیار بیشتر از هزینه مقاوم سازی مسکن روستایی است
ضرورت ارائه وام بلاعوض به روستاییان
موضوع دیگر، میزان کم تسهیلات ارائه شده به روستاییان است، زیرا در حال حاضر و با افزایش قیمت مصالح ساختمانی نمی توان با ۵/۱۲میلیون تومان خانه ساخت، ضمن آنکه روستاییان در بخش های محروم جامعه هم توانایی افزایش این رقم را از دارایی های خود ندارند.

 

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:20 بعد از ظهر
X