معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406415
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

 

نقش روستا در توليد ملي

* آبدانان- بهروز مرداني

از قديم‌الايام از روستا به عنوان توليد كننده بخش اعظم نيازهاي اوليه بشريت و قطب توليد نام برده مي‌شد و امروزه نيز كشورهايي كه در روستاها سرمايه‌گذاري مي‌كنند از رشد اقتصادي بالا‌تري برخوردار بوده چرا كه علاوه‌بر ايجاد اشتغال پايدار باعث رونق اقتصادي منطقه و خودكفايي كشور در توليد محصولات كشاورزي و دامي كه اصلي‌ترين نياز انسان هستند نيز مي‌شوند. به طور كلي در اين گونه كشورها توليد ناخالص داخلي افزايش و نرخ بيكاري كاهش پيدا مي‌كند.

استان ايلام به دليل موقعيت جغرافيايي خاص در بخش صنايع بزرگ تبديلي سرمايه‌گذاري چنداني صورت نگرفته و بنا به گفته كارشناسان در بخش كشاورزي و دامپروري از پتانسيل بالايي برخوردار است و اين قاعده در شهرستان آبدانان پررنگ‌تر نمود پيدا مي‌كند به سبب اينكه تقريباً فاقد كارخانه صنعتي مي‌باشد و منبع درآمد اكثر مردم كشاورزي و دامپروري است اين در حالي است كه طي ساليان گذشته توجه آنچناني به اين بخش (روستا) نشده و بر اثر سهل‌انگاري مسؤلين زيرساختهاي مهم ازبين رفته و موجب خالي‌شدن روستا از سكنه و مهاجرت به شهرها گشته است. و از آنها كه زندگي شهري در اين منطقه بيشتر به يك مصرف‌كننده مي‌ماند و لذا توليدي نيز در كار نيست بنابراين باعث ناهنجاريهاي اجتماعي شده و مشكلاتي نيز به همراه خواهد داشت. روزگاري كه اكثر مردم شهرستان (آبدانان) در روستا و عشاير،‌گذران زندگي مي‌كردند علاوه بر تأمين نيازهاي خود بخشي از نيازهاي ديگر مناطق كشور با صادرات محصولات كشاورزي و دامي مرتفع مي‌نمودند. ليك با پيشرفت تكنولوژي و گسترش صنعت و رشد زندگي ماشيني توان رقابت ميان زندگي سنتي با زندگي صنعتي از بين رفت آن هم به دليل نداشتن برنامه‌ريزي صحيح و مدون و برآورده كردن نيازهاي اساسي روستانشينان عملاً شاهد خالي شدن آنها از سكنه يا اينكه به مصرف كننده تبديل شدند.


نقش روستا در تولید ملی

* آبدانان- بهروز مردانی

از قدیم‌الایام از روستا به عنوان تولید کننده بخش اعظم نیازهای اولیه بشریت و قطب تولید نام برده می‌شد و امروزه نیز کشورهایی که در روستاها سرمایه‌گذاری می‌کنند از رشد اقتصادی بالا‌تری برخوردار بوده چرا که علاوه‌بر ایجاد اشتغال پایدار باعث رونق اقتصادی منطقه و خودکفایی کشور در تولید محصولات کشاورزی و دامی که اصلی‌ترین نیاز انسان هستند نیز می‌شوند. به طور کلی در این گونه کشورها تولید ناخالص داخلی افزایش و نرخ بیکاری کاهش پیدا می‌کند.

استان ایلام به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص در بخش صنایع بزرگ تبدیلی سرمایه‌گذاری چندانی صورت نگرفته و بنا به گفته کارشناسان در بخش کشاورزی و دامپروری از پتانسیل بالایی برخوردار است و این قاعده در شهرستان آبدانان پررنگ‌تر نمود پیدا می‌کند به سبب اینکه تقریباً فاقد کارخانه صنعتی می‌باشد و منبع درآمد اکثر مردم کشاورزی و دامپروری است این در حالی است که طی سالیان گذشته توجه آنچنانی به این بخش (روستا) نشده و بر اثر سهل‌انگاری مسؤلین زیرساختهای مهم ازبین رفته و موجب خالی‌شدن روستا از سکنه و مهاجرت به شهرها گشته است. و از آنها که زندگی شهری در این منطقه بیشتر به یک مصرف‌کننده می‌ماند و لذا تولیدی نیز در کار نیست بنابراین باعث ناهنجاریهای اجتماعی شده و مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت. روزگاری که اکثر مردم شهرستان (آبدانان) در روستا و عشایر،‌گذران زندگی می‌کردند علاوه بر تأمین نیازهای خود بخشی از نیازهای دیگر مناطق کشور با صادرات محصولات کشاورزی و دامی مرتفع می‌نمودند. لیک با پیشرفت تکنولوژی و گسترش صنعت و رشد زندگی ماشینی توان رقابت میان زندگی سنتی با زندگی صنعتی از بین رفت آن هم به دلیل نداشتن برنامه‌ریزی صحیح و مدون و برآورده کردن نیازهای اساسی روستانشینان عملاً شاهد خالی شدن آنها از سکنه یا اینکه به مصرف کننده تبدیل شدند.

اینک پاره‌ای از معضلات و مشکلات روستاییان شهرستان آبدانان به اختصار بیان تا به میمنت نامگذاری امسال که با درایت رهبر عظیم‌شأن جمهوری اسلامی بنام تولید ملی و حمایت ا ز کار و سرمایه ایرانی نام گرفته حمایت ویژه‌ای از این قشر که همان تولید کنندگان ملی هستند صورت پذیرد. اکثر روستاییان این شهرستان محروم از امکانات اولیه از قبیل آب، برق( پایین بودن ولتاژ)، تلفن، (عدم آنتن‌دهی موبایل) عدم پوشش شبکه‌های تلویزیونی و کمبود امکانات بهداشت و درمان و از همه مهمتر راه دسترسی آسان به مرکز شهرستان و دیگر مناطق می‌باشد به طوری که عمده وسعت شهرستان مناطقی هستند که محل زندگی عشایر بوده و به دلیل نداشتن راه مناسب اکنون تبدیل به متروکه شده‌اند و اگر جاده دسترسی به این مناطق مهیا شود هم زندگی در آن جریان پیدا می‌کند و هم اینکه به دلیل داشتن مناظر زیبا و دل‌نشین به تفرجگاههای بکر برای عموم مردم تبدیل می‌شوند. باید خاطرنشان کرد که با گذشت 33 سال از عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی بعضی از روستاها هنوز از آب آشامیدنی برخوردار نیستند یا اینکه طرح‌هادی در بیشتر روستاها انجام نگرفته و در برخی روستاها اختلاف در تقسیمات کشوری وجود دارد که ناهنجاریهایی به وجود آورده است. بی‌شک مهمترین عامل مهاجرت روستاییان خشکسالی‌های متعدد سالیان متوالی اخیر که نقس کلیدی در رکود روستا داشته است چرا که از دیرباز کشاورزی در این منطقه به صورت دیم بوده و اینک با کاهش نزولات آسمانی کشاورزان امیدی به کاشت محصول ندارند، جا دارد که با ساماندهی آب‌های روان موجود در شهرستان تدبیری اندیشیده شود تا اراضی کشاورزی از آبیاری‌های مرسوم استفاده کنند؛ همچنین مجوز برداشت آب از عقبه سد کرخه به میزان 15 هزار هکتار از مزارع این منطقه که از مصوبات دور اول سفر ریاست جمهور بوده تحقق یابد به گفته کارشناسان و بر اساس گزارشات مسؤلان این منطقه از ظرفیت بالایی در تولید آبزیان و کاشت باغات و نیز پرورش دام و طیور برخوردار است لاجرم مشکل طرح‌هایی که جوانان این خطه در این زمینه‌ها ارایه نموده‌اند مرتفع و با اعتبارات کافی و حمایت ویژه از ادامه فعالیت آنها راه اشتغال‌زایی و تولید را در این منطقه هموار نمایند. حمایت از دهیاری‌ها و دهستان‌های دورافتاده و نیزبرگزاری همایش‌ها و کلاسهای آموزشی که همان بازیگر نقش اولیه خود می‌باشد باعث گردد که مهاجرت رابطه معکوس داشته باشد.                                     

سه شنبه بیست و چهارم 5 1391 9:31 بعد از ظهر
X