معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405557
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

لينك خبر روزنامه جام جم:

 

 

عضو شوراي مركزي خانه صنعت و معدن ايران معتقد است كه در سال حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني، دولت بايد به تعهدات خود براي حمايت از بخش توليد عمل كند و اگر قرار است قيمت حامل‌هاي انرژي به قيمت بين‌المللي تعيين شود بسياري از سياست‌ها، امكانات و زيرساخت‌ها نيز با نگاه بين‌المللي تنظيم و فراهم شود.

وي در اين راستا اعتقاد دارد بايد با برداشته شدن قيمت‌گذاري‌هاي دولتي و واقعي شدن قيمت‌ها انگيزه سرمايه‌گذاري افزايش يابد.

گفت‌وگوي «جام‌جم» با آرمان خالقي را مي‌خوانيد.


لینک خبر روزنامه جام جم:
 

 

عضو شورای مرکزی خانه صنعت و معدن ایران معتقد است که در سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، دولت باید به تعهدات خود برای حمایت از بخش تولید عمل کند و اگر قرار است قیمت حامل‌های انرژی به قیمت بین‌المللی تعیین شود بسیاری از سیاست‌ها، امکانات و زیرساخت‌ها نیز با نگاه بین‌المللی تنظیم و فراهم شود.

 

وی در این راستا اعتقاد دارد باید با برداشته شدن قیمت‌گذاری‌های دولتی و واقعی شدن قیمت‌ها انگیزه سرمایه‌گذاری افزایش یابد.

گفت‌وگوی «جام‌جم» با آرمان خالقی را می‌خوانید.

برخی از تولیدکنندگان عنوان می‌کنند که شرایط برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها فراهم نیست و خواستار به تعویق افتادن زمان اجرای آن هستند، نظر شما در این باره چیست؟

استعلامی که از وضعیت واحدهای تولیدی در سال گذشته گرفته شد، نشان می‌دهد دولت نتوانست تعهدات خود را برای حمایت از بخش تولید با توجه به قانون هدفمندی یارانه‌ها به اجرا درآورد تا واحدهای تولیدی بتوانند آمادگی و توان لازم را برای ورود به مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها پیدا کنند.

در واقع تولیدکنندگان با وجود افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای واحدهای تولیدی نتوانستند از تسهیلات مالی، غیرمالی و فنی که از سوی دولت تعهد شده بود برخوردار شوند تا بتوانند در جهت تغییر ماشین‌آلات، تکنولوژی و خطوط تولید خود به منظور کاهش مصرف انرژی، افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و ضایعات حرکت کنند.

چه زمانی را برای اجرای فاز دوم پیشنهاد می‌دهید؟

به هر حال، هدفمندی یارانه‌ها روندی است که باید طی شود و تا یک حدی می‌توان اجرای آن را به تاخیر انداخت برای آن که اگر مدت بیشتری به تاخیر بیفتد باعث کاهش اثربخشی اجرای آن می‌شود. تاکنون یک گام برای کم کردن فاصله و تغییرات فاحش بین قیمت انرژی داخلی و خارجی برداشته‌ایم و براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار است تا پایان پنج سال اجرا قیمت‌ها به قیمت فوب خلیج فارس برسد، بنابراین هنوز با توجه به نرخ ارز و قیمت‌های بین‌المللی انرژی فاصله‌ای بین قیمت‌های داخلی و قیمت‌های بین‌المللی وجود دارد، بنابراین اگر بخواهیم گام‌های بلندی برداریم به تبع آن هزینه‌های بیشتری را متقبل می‌شویم. باید ابتدا تسهیلات و امکانات لازم را برای تولیدکننده فراهم کنیم تا توان ادامه اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها را داشته باشد. به عقیده بنده، اگر بخواهیم اقدام جدی جبرانی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای بخش تولید انجام دهیم، شش ماه فاصله و فرصت نیاز است که تسهیلات لازم در اختیار واحدها برای خرید ماشین‌آلات و ورود آن به کشور قرار گیرد.

در صورت فراهم شدن چنین شرایطی، آیا واحدها امکان خرید ماشین‌آلات مورد نیاز خود را با توجه به شرایط تحریمی دارند؟

در حال حاضر با توجه به شرایط تحریمی، ما می‌توانیم با برخی از کشورها کار کنیم، اما امکان ورود ماشین‌آلات از برخی کشورها وجود ندارد. بر این باورم که اگر بخواهیم در فضای رقابتی دنیا، کالای رقابتی تولید کنیم، باید ماشین‌آلاتی را وارد کنیم که مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا باشد. اگر تولیدکننده با توجه به شرایط تحریمی دنبال ماشین‌آلاتی باشد که قابل رقابت با ماشین‌آلات روز دنیا نباشد، همچنان در شرایط غیررقابتی خواهیم بود. به هر حال هدف از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها علاوه بر کاهش مصرف انرژی استفاده حداکثری از سرمایه‌های ملی و افزایش قدرت رقابت محصولات تولید داخلی است.

برای تولید محصولات رقابتی چه شرایطی باید فراهم شود؟

اگر قرار است قیمت حامل‌های انرژی به قیمت‌های بین‌المللی فروخته شود، باید سیستم اداری، سیستم بانکی برای تامین منابع، نرخ بهره‌‌برداری تولیدکننده و خدمات بیمه‌ای نیز بین‌المللی باشد و مسائل زیربنایی مثل راه،‌ آب، برق و گاز نیز همانند کشورهای دیگر برای این بخش فراهم شود.

زمانی فعالیت برخی از کارخانه‌های صنعتی به دلیل پایین بودن قیمت انرژی مزیت داشت و حتی برخی از واحدهای تولیدی به دلیل یارانه‌دار بودن برخی از مواد اولیه مثل آرد و روغن دارای مزیت تولید بودند و حتی صادرات نیز داشتند اما با برداشته شدن یارانه انرژی و برخی مواد اولیه این مزیت‌های رقابتی برداشته شده است و اکنون در چنین فضایی واحدهایی توان ماندن دارند که بتوانند با افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید به رقابت بپردازند بنابراین شرایط لازم نیز باید فراهم شود.

یکی از گلایه‌های بخش تولید کنترل قیمت‌ها از سوی دولت است. با توجه به لزوم فراهم شدن شرایط رقابتی آیا دولت می‌تواند به این رویه ادامه دهد؟

یکی از مشکلات واحدهای تولیدی هم همین است وقتی واحدها مواد اولیه خود را با قیمت تمام‌شده و بین‌المللی خریداری می‌کنند و قیمت‌های انرژی نیز افزایش یافته باید اجازه دهیم براساس هزینه‌هایی که متقبل می‌شوند قیمت‌ها را واقعی تعیین کنند.

جلوگیری از افزایش قیمت محصول از سوی دولت باعث می‌شود درصد سود تولیدکننده کاهش یابد و به مرور به نقطه سربه‌سری برسد که باعث متوقف شدن تولید و کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری می‌شود.

با توجه به شعار امسال که حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی نام گرفته است باید به گونه‌ای عمل کنیم که انگیزه سرمایه‌گذاری را بالا ببریم و اگر به این نکات توجه نکنیم باعث می‌شویم جاذبه کار و سرمایه‌گذاری از بین برود.

ضمن آن‌که در چنین شرایطی که فضای رقابتی ایجاد می‌شود تولیدکنندگان برای آن‌که مصرف‌کنندگان را حفظ کنند قیمت‌ها از یک حدی افزایش نخواهد یافت و به مرور به حد تعادلی خواهد رسید.

سیما رادمنش - گروه اقتصاد

 

جمعه سوم 6 1391 8:40 بعد از ظهر
X