معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 411565
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

 

تحول گرايي در صنعت بيمه

امروز فرصتي مناسب است كه با بهره گرفتن از حضور متوليان محترم تراز اول صنعت بيمه كشور، صاحب نظران، كارشناسان، مديران، كاركنان و شبكه...
 
امروز فرصتي مناسب است كه با بهره گرفتن از حضور متوليان محترم تراز اول صنعت بيمه كشور، صاحب نظران، كارشناسان، مديران، كاركنان و شبكه فروش اين بخش مهم اقتصادي كشور، به صورت خلاصه و مختصر و مفيد و خودماني چندكلامي را معروض داريم و از خداوند آرزو كنيم تا به جمله كساني كه قصد خدمت صادقانه دارند و مي كوشند تا از خود نامي نيكو به جاي بگذارند توفيق عنايت دهد.

طبعا در محضر شما بزرگواران سخن از تاريخ و گذشته صنعت بيمه گفتن نوعي درس پس دادن است. ولي بد نيست نگاهي به پشت سرمان بيندازيم و فرض كنيم كه آنچه تا قبل از سال 1314 داشتيم نبوده و شروع تاريخ فعاليت هاي بيمه اي به اين سال و قانون بيمه 1316 برمي گردد.يعني هفتاد و يك سال پيش پايه اي براي تاسيس يك شركت داخلي دولتي گذارده شد و توانست در مقابل خارجي هاي موجود در بازار مقاومت كند. در طول 73سال تلاش و كوشش در طليعه آزادسازي اقتصاد و اجراي سياست هاي ابلاغي براي اصل 44 قانون اساسي سند چشم انداز، برنامه توسعه اقتصادي آيا نگاهمان بدون تغيير همان است كه در 73 سال گذشته بود يا نه، ما هم اراده تغيير و تحول را داريم و برنامه ريزي كرده ايم تا خصوصي سازي را به معناي واقعي كلمه و نه صرفا در قالب واگذاري سهام به شبكه شبه دولتي ها، عمل كنيم.


امروز فرصتی مناسب است که با بهره گرفتن از حضور متولیان محترم تراز اول صنعت بیمه کشور، صاحب نظران، کارشناسان، مدیران، کارکنان و شبکه فروش این بخش مهم اقتصادی کشور، به صورت خلاصه و مختصر و مفید و خودمانی چندکلامی را معروض داریم و از خداوند آرزو کنیم تا به جمله کسانی که قصد خدمت صادقانه دارند و می کوشند تا از خود نامی نیکو به جای بگذارند توفیق عنایت دهد.

طبعا در محضر شما بزرگواران سخن از تاریخ و گذشته صنعت بیمه گفتن نوعی درس پس دادن است. ولی بد نیست نگاهی به پشت سرمان بیندازیم و فرض کنیم که آنچه تا قبل از سال 1314 داشتیم نبوده و شروع تاریخ فعالیت های بیمه ای به این سال و قانون بیمه 1316 برمی گردد.یعنی هفتاد و یک سال پیش پایه ای برای تاسیس یک شرکت داخلی دولتی گذارده شد و توانست در مقابل خارجی های موجود در بازار مقاومت کند. در طول 73سال تلاش و کوشش در طلیعه آزادسازی اقتصاد و اجرای سیاست های ابلاغی برای اصل 44 قانون اساسی سند چشم انداز، برنامه توسعه اقتصادی آیا نگاهمان بدون تغییر همان است که در 73 سال گذشته بود یا نه، ما هم اراده تغییر و تحول را داریم و برنامه ریزی کرده ایم تا خصوصی سازی را به معنای واقعی کلمه و نه صرفا در قالب واگذاری سهام به شبکه شبه دولتی ها، عمل کنیم.

راهی که در پیش داریم تعریفی جدید می خواهد و رهروان این راه نیز باید از هیچ عاملی نهراسند و پیش بروند.

رشد جمعیت کشور در طول 73سال افزایش دارایی های ملی، دولتی و خصوصی، به وجود آمدن کارخانه ها و تاسیسات مهم دولتی و غیردولتی چه تناسب و انطباقی با بازار بیمه کشور دارد؟

آمار رشد کمی همواره به عنوان راهنمای برنامه ریزی مدنظر قرار می گیرد. ولی می دانیم که رشد کنونی حق بیمه ها اگر با حذف رشد جبری حق بیمه های شخص ثالث به دلیل افزایش دیات سالانه و نیز رشد جبری نرخ ارز بررسی شود پاسخ روشن تری به ما می دهد که میزان رشد مثبت و منفی در صنعت بیمه چه بوده است و ما برای رشد و توسعه آن چه کرده ایم و چه برنامه ای ریخته ایم و تا چه حد در اجرای آن جدی هستیم و با چه میزان و سرانجام تا کی ثبات سیاست ها و رویه ها و دستورالعمل ها اجازه می دهد راحتی و آرامش به فضای کسب و کار صنعت بیمه بازگردد تا همه دست اندرکاران اهداف روشن و مشخص را دنبال کنند تا هم منافع جمعی و گروهی بیمه گذاران تامین شود و هم منافع سهام داران شرکت های بیمه که حضورشان در بازار نیاز مبرم است و توسعه آنها امنیت اقتصادی را در مقابل خطرات بیمه شدن به ارمغان می آورد.

در مطالعاتی که به وسیله کارگروه های طرح تغییر و تحول در صنعت بیمه صورت پذیرفت، تجارب 73ساله این صنعت در بازار داخلی و ارتباطات داخلی و اتکایی به کار گرفته شد، تا عارضه یابی شده و راهکارهایی برای انداختن طرحی نو تقدیم مراجع تصمیم گیری شود. با ارج نهادن به تلاش تک تک آنها و گفتن خسته نباشید به هر کدام و بیان کلام خدا قوت از آنها می خواهیم تا با همدلی و تامین منافع همه گروه های فعال در صنعت بیمه شرایطی را فراهم کنند تا بیمه گران، نمایندگان، دلالان رسمی (کارگزاران) و از همه مهم تر بیمه گذاران در کنار هم تعامل کنند و از جایگاه کنونی که در حال حاضر جا به جا شده، به وضعیت تعادل بر گردند. در کجای جهان سراغ داریم که بیمه گذار برای بیمه گر تعیین تکلیف کند و بیمه گر آنقدر در قبال بیمه گذاران سر تعظیم فرود آورند که حاصل آن تقلیل سود عملیات بیمه گری به 3 الی 4درصد باشد؟اگر با عرف جهانی سودآوری عملیات بیمه گری در حدود 10درصد در نظر گرفته شود و در بازار کشور به رقم 3 تا 4درصد تنزل یافته دال بر عدم سلامت بازار است و اگر مسوولان تراز اول صنعت بیمه چاره ای نیندیشند همین درصد کم سود عملیات بیمه گری نیز به سمت زیان خواهد رفت و به جایی خواهیم رسید که ارزیابی سهام شرکت های بیمه برای خریداران و دارندگان آنها فاقد جاذبه بوده و به تدریج شاهد تضعیف شدن و خدای ناکرده ورشکستگی بیمه گران خواهیم بود.

● پس چه باید کرد؟ ما چه می گوییم؟

اعتقاد ما بر این است که تامین فضای رقابت سالم پیش نیاز قطعی و بلاتردید عدالت و توسعه در صنعت بیمه است و ایجاد هر گونه تحول وتغییر ساختار در این صنعت بسیار مهم و برای حصول به این دستاورد باید رویکردی نو داشته باشیم. قبل از نوآوری آماده کردن ذهن مدیران و مسوولان اجرایی برای پذیرش نوآوری و تغییر لازم است. همه در بنگاه های بیمه اعم از بیمه گران و شبکه تولید و فروش درک کنیم و بپذیریم که تحول نه تنها ممکن بلکه حتمی، ضروری، الزامی و حیاتی است و اگر من مدیر بنگاه این تحول و تغییر را ایجاد نکنم بر من فرود خواهد آمد و جبرا ناگزیر از پذیرش آن خواهم بود. بنابراین هر مدیری که حتمی بودن تغییر و تحول را باور داشته باشد به استقبال تحول خواهد رفت و منتظر نخواهد ماند که بنشیند و با فشارهای بازار و تغییرات ساختاری ناچار به پذیرش گردد. امروز آمارها نشان می دهد قریب 50درصد از رشد اقتصادی ناشی از پیشرفت دانش فنی است و دیگر کمبود سرمایه تنگنای اقتصادی نیست و بپذیریم و قبول داشته باشیم و تاکید می کنیم که اعتقاد داشته باشیم امروز حرف اول را دانش و تکنولوژی روز می زند و اگر می خواهیم از تکنولوژی استفاده کنیم باید دانش مرتبط با کاری را که قصد داریم با تکنولوژی به انجام برسانیم را به خوبی داشته باشیم. اگر می خواهیم تکنولوژی IT را در صنعت بیمه به کار گیریم باید دانش فنی بیمه ای مورد نیاز را داشته باشیم تا با تلفیق این دو، نتیجه مطلوب را به دست بیاوریم.آیا ما در کشور افراد تحصیلکرده و با تجربه در صنعت بیمه نداریم که داریم. زمانی جامعه و رهبران روحانی سیاسی آن فکر کردند که سیستم سیاستی حاکم بر کشور، دلیل عقب ماندگی است و برای اصلاح آن انقلاب کردیم و توانستیم در سایه آن به اهداف بلندی دست پیدا کنیم. پس چرا در لوای این تغییرات و تحولات نباید در صنعت بیمه کشور تحول گرا باشیم؟

اگر خدای ناکرده و با سهل انگاری و کم توجهی سیاست های اصل 44قانون اساسی را به سطح واگذاری سهام شرکت های دولتی بیمه از دستی به دست دیگر تنزل دهیم، قطعا به این سیاست ها و نظرات مقام معظم رهبری جفا کرده ایم. چرا که اهداف این سیاست ها تغییر ساختارهای اقتصادی و خصوصی سازی اقتصاد ایران و به تبع آن صنعت بیمه کشور است و نه خصوصی سازی یک بنگاه و صرفا انتقال سهام یک یا چند شرکت بیمه. توجه کنیم و دقت داشته باشیم آنچه در سیاست های کلی اصل 44قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته این است که باید بخش خصوصی محور باشد و این روند علاوه بر مالکیت شامل، مدیریت نیز می شود؛ چرا که با دست به دست شدن مالکیت سهام بدون انتقال قدرت و مدیریت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. بنابراین اگر گمان کنیم سیاست های اصل 44 قانون اساسی صرفا محدود به بحث انتقال مالکیت است خطای بزرگی مرتکب شده ایم.

بنابراین شرایط کنونی و مصوبات، بستر مناسب را برای تقویت بخش خصوصی و واگذاری اختیارات و تصدی گری ها از بخش دولتی به بخش خصوصی فراهم کرده است و تکلیفی را برعهده تصمیم گیران تراز اول صنعت بیمه کشور گذاشته است که با بهره گرفتن از این امکان انتقال سهام و مدیریت و قدرت به بخش خصوصی را پیش ببرند و از نگاه های تنگ نظرانه هراسی به خود راه ندهند، فضای رقابت سالم را فراهم کنند و راه را برای تحرک و تحول در این صنعت مهم باز نمایند.بیان مطالب فوق برای آن بود که اعلام کنیم شورای هماهنگی انجمن های صنفی شرکت های نمایندگی و خدمات بیمه خواستار تحول در صنعت بیمه بوده و با تاکید بر حمایت از خصوصی سازی آماده هر گونه همکاری هستند. برای نمایندگان آیین نامه 57تصویب شد و مشکلات ایجاد شده توسط آیین نامه های قبلی را تا حدودی مرتفع ساخت و خواهیم کوشید تا چنانچه مشکلاتی در آن وجود دارد که ممکن است برای فراهم کردن فضای رقابت سالم و تلاش افزون تر، موانعی ایجاد کند با تعامل با شورای عالی بیمه در جهت حل آنها برآییم.جا دارد در اینجا به نکته ای که در گزارش کار گروه طرح تحول بدان اشاره شد، بپردازیم و یادآور شویم بازار بیمه ژاپن برای تولید و فروش محصولات بیمه ای به شبکه نمایندگان خود اتکا داشته و جمعا در برگیرنده پانصدهزار نماینده بوده است که بیش از 90درصد از تولید حق بیمه در بخش بیمه های غیرزندگی را به خود اختصاص می دهد.آنچه موجب این رشد و تولید خوب در بازار بیمه ژاپن شد نظام هماهنگ و ساده توزیع و فروش محصولات بیمه ای در ژاپن بود که کارآیی مطلوبی داشت، ولی برای ارتقای قابلیت ها و امکانات این شبکه تولید و فروش، دولت ژاپن آنها را از حالت استاتیک (ثبات گرا) به حالت دینامک (تحولگرا) تغییر داد و به جای داشتن نظام یکنواخت و یکسان در بخش نمایندگی بیمه اقدام به درجه بندی آنها و پرداخت کارمزدهای متفاوت کرد و با این روش تحول گرایی و تحرک تولید و تلاش بیشتر را در آنها به وجود آورد که نتیجه آن رشد حق بیمه و بالا رفتن ضریب نفوذ بیمه و از همه مهمتر ارتقای سطح مطلوبیت و رضایت مشتری و بیمه گذار از بیمه گران شد. متاسفانه شاهد بودیم در سال های گذشته دقیقاً سیاست های اتخاذ شده در صنعت بیمه کشور درست مقابل سیاست گذاری دولت ژاپن برای بخش نمایندگی بود و همین تصمیمات باعث شد تا دلسردی، بی علاقگی و بعضا خروج از صنعت بیمه اتفاق بیافتد.

استناد به گزارش دبیر کل سندیکای بیمه گران در مورد نقش سازنده تصمیمات انبساطی برای شبکه نمایندگان حقوقی و حقیقی و اعمال سیاست درجه بندی آنها و تاثیرات مثبت در تولید حق بیمه و ضریب نفوذ بیمه، خود دلیل گویای دیگری بر این مدعاست.ورود به هزار سوم و فراهم شدن شرایط عضویت کشورمان در سازمان تجارت جهانی (WTO) نگاه به جهانی شدن و گلوبالیزیشن سوالاتی را برای ما بوجود می آورد که پاسخ به آنها را نیاز داریم.دانش و تکنولوژی همان طور که در مقدمه عرض شد، امروز حرف اول را می زند و برای این امر تعاملات بر بازارهای جهانی برای اتصال تکنولوژی روز و آموزش دیدن شبکه نمایندگان حقوقی و حقیقی از اهم موضوعاتی است که تمایل داریم بر آن تکیه کنیم. مثالی ساده می زنیم فرض می کنیم با استفاده از تکنولوژی اتومبیل پیکان قدیمی خود را با یک اتومبیل مدرن جدید تعویض کرده ایم، ولی جاده ما همان جاده خاکی است که هر دو خودرو باید در همین جاده حرکت کنند. در چنین موقعیتی شاید مقرون به صرفه تر باشد تا از همان پیکان استفاده شود چون ضریب استهلاک اتومبیل مدرن و مخارج آن به مراتب بیش از پیکان قدیمی خودمان است. بنابراین در طرح تحول نگاه دورتری داشته باشیم و به چشم انداز مصوب بنگریم که برای رسیدن به آن به چه جاده و بستری نیاز داریم و وسیله حرکت ما در این جاده چه خواهد بود تا در زمان تعیین شده به اهداف تعریف شده برسیم.

گهگاه با نگاه به گذشته و آمار و ارقام این سوال و ابهام برایمان مطرح می شود که کارهایی که کرده ایم یا در حال انجام آن هستیم تا چه میزان و تا کی ما را به هدف نزدیک می کند.

وقتی به آمار 10ساله 77 الی 87بیمه نامه های شخص ثالث نگاه می کنیم که تعداد خودرو از 2596367 دستگاه به قریب 10500000دستگاه افزایش یافته و همواره ضریب بیمه شده های این خودروها در طول این ده سال از متوسط 53درصد بالاتر نرفته و همواره برای شرکت های بیمه فاقد مطلوبیت بوده، دچار تردید می شویم که آیا طرح تحول می تواند تغییراتی در این صنعت به وجود آورد تا تعادل منطقی در بازار ایجاد شود یا همچنین آمار واردات کشور را در دو سال 86 و 85 و شش ماه اول 87 با میزان حق بیمه های وصولی صنعت بیمه در بخش بیمه های باربری وارداتی مقایسه می کنیم این سوال به ذهن ما خطور می کند که با توجه به اینکه بانک مرکزی، بانک و بیمه و گمرک هر سه زیرمجموعه یا مرتبط با وزارت دارایی هستند، علل پایین بودن حجم حق بیمه باربری وارداتی نسبت به حجم واردات اعلام شده در نشریات چیست؟

فرصت کم است و عمر کوتاه، سال ها است که این سمینارهای 13 آذر برگزار می شود و عده ای می گویند و عده ای بزرگواران می شنوند و می روند. با تشکر از رییس کل محترم بیمه مرکزی و اعضای محترم شورای عالی بیمه و برگزار کنندگان سمینار بار دیگر تاکید داریم حلقه ای که دست های همه فعالان صنعت بیمه را به هم متصل می کند و زمینه تحول و ایجاد فضای رقابت سالم را فراهم می سازد آرزوی همه ما است، این دست ها را به گرمی می فشاریم و فریاد می زنیم.

ما تواناتر از آنیم که می پنداری


روزنامه دنیای اقتصاد www donya e eqtesad com
شنبه چهارم 6 1391 1:11 صبح
X