معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 411537
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

با گذشت يك ماه و نيم از وعده اختصاص 7500ميليارد تومان تسهيلات براي طرح مسكن مهر، رييس كل جديد بانك مركزي اعلام كرده است: 6هزار ميليارد تومان خط اعتباري نزد بانك ها براي پرداخت به واحدهاي صنعتي قرار مي گيرد.

اگرچه هنوز پرداخت آن 7500ميليارد تومان به رغم تاكيد، اصرار و تذكر دولت به صورت جدي شروع نشده است، اما چراغ سبز بانك مركزي به بخش صنعت كه سه شنبه گذشته روشن شد حاكي از آن است كه تردد وام بانكي از مسير بانك ها به واحدهاي توليدي در روزهاي آينده در حجم قابل توجهي شروع مي شود.

واضح ترين نتيجه اين نشست، آشتي بانك ها با بخش توليد است كه البته وزير صنايع و معادن در همان روز با اعلام اينكه نگراني ما از آينده توليد و كمبود نقدينگي رفع شد آن را به طور علني به خبرنگاران اعلام كرد.

اما تبعات ميهماني مقامات بانك مركزي در ساختمان وزارت صنايع براي ساير بخش هاي اقتصاد به خصوص بخش مسكن كه در حال حاضر در آستانه ركود در ساخت و ساز قرار گرفته، چه مي تواند باشد؟


با گذشت یک ماه و نیم از وعده اختصاص 7500میلیارد تومان تسهیلات برای طرح مسکن مهر، رییس کل جدید بانک مرکزی اعلام کرده است: 6هزار میلیارد تومان خط اعتباری نزد بانک ها برای پرداخت به واحدهای صنعتی قرار می گیرد.

 

اگرچه هنوز پرداخت آن 7500میلیارد تومان به رغم تاکید، اصرار و تذکر دولت به صورت جدی شروع نشده است، اما چراغ سبز بانک مرکزی به بخش صنعت که سه شنبه گذشته روشن شد حاکی از آن است که تردد وام بانکی از مسیر بانک ها به واحدهای تولیدی در روزهای آینده در حجم قابل توجهی شروع می شود.

واضح ترین نتیجه این نشست، آشتی بانک ها با بخش تولید است که البته وزیر صنایع و معادن در همان روز با اعلام اینکه نگرانی ما از آینده تولید و کمبود نقدینگی رفع شد آن را به طور علنی به خبرنگاران اعلام کرد.

اما تبعات میهمانی مقامات بانک مرکزی در ساختمان وزارت صنایع برای سایر بخش های اقتصاد به خصوص بخش مسکن که در حال حاضر در آستانه رکود در ساخت و ساز قرار گرفته، چه می تواند باشد؟

پاسخ خوشحال کننده ای برای این پرسش فعلا وجود ندارد و تعاونی های مسکن مهر و انبوه سازان نباید به این زودی ها امیدی به دریافت تسهیلات داشته باشند.

واقعیت این است که بخش صنعت و تولید به دلیل نفوذ و ارتباطات خاص تشکل های فعال در این بخش توانست در کمتر از یک هفته از تغییر رییس کل بانک مرکزی، عالی ترین مقام بانکی کشور را به ساختمان وزارت صنایع و معادن بیاورد تا صنایع را با توافق بین وزیر صنایع و معادن و رییس کل بانک مرکزی در اولویت اول سیستم بانکی برای تزریق انواع وام و تسهیلات قرار دهد.

البته مسوولان بخش صنعت خیلی زودتر از یک هفته شرایط تعامل بانک ها با این بخش را فراهم کرده بودند. انتقادهای پی در پی وزیر کار از خشکسالی های پولی در بنگاه های زودبازده طی چند ماه گذشته از یکسو و اعتراض صاحبان تشکل های صنعتی درباره تعطیلی واحدهای صنعتی به دلیل کمبود نقدینگی و نیاز شدید صنعت به تسهیلات بانکی از سوی دیگر فضایی را فراهم کرده بود تا رییس کل جدید بانک مرکزی به محض ورودش به دفتر ریاست تحت تاثیر این فضا به اعتراض ها و انتقادهای بخش صنعت پاسخ عاجل دهد و به این ترتیب با تعریف خط اعتباری 6هزار میلیارد تومانی برای بانک ها، صنعت و تولید را در اولویت اعطای وام قرار دهد.

توافقنامه وزیر صنایع و رییس کل بانک مرکزی نشان می دهد مدیران سیستم پولی و بانکی کشور بدون آنکه مطلع باشند واحدهای صنعتی فقط به خاطر نقدینگی و وام نبوده که دچار بحران در تولید شده اند و قطعا مسایلی نظیر واردات، عدم نوآوری و بهره وری، هزینه های بالای تولید در برابر راندمان پایین تولید و ... است که تولید را با مشکل مواجه کرده؛ اولویت پرداخت تسهیلات را به صنعت داده اند.

بنابراین اگر رییس کل جدید بانک مرکزی یک روز از همین روزها به وزارت مسکن و شهرسازی برود و در جمع خبرنگاران با وزیر مسکن توافقنامه ای هم امضا کند و در آن اعلام کند بانک ها به زودی پرداخت وام ساخت را از سر می گیرند، باز نمی توان امیدی به آشتی سیستم بانکی با بخش مسکن در آینده نزدیک داشت.

اما چرا صنعت به رغم در اولویت بودن مسکن از نظر دولت، به عنوان اولویت اول بانک مرکزی اعلام شده است؟

به نظر می رسد سه دلیل عمده برای تمایل بانک مرکزی به همکاری بیشتر با صنایع وجود دارد.

اول اینکه مسکن مهر طرحی است که در حجم گسترده قرار است برای گروه های کم درآمد جامعه اجرا شود. ضمن اینکه پرداخت 14 میلیون تومان وام از سوی بانک ها به مردم برای ساخت این نوع مسکن از نگاه بانک ها با مشکل عمده ای به نام وثیقه روبه رو است. بانک ها نگران این موضوع هستند که اگر دریافت کنندگان وام 14 میلیونی نتوانند اقساط را بازپرداخت کنند، بانک با چه ابزاری آنها را مجاب به بازپرداخت خواهد کرد؟ به بیان ساده تر مسکن مهر چون از یک طرف به دولت مربوط می شود و از طرف دیگر تعاونی ها صاحب آن هستند، برای بانک ها هنوز صاحب اصلی مسکن مشخص نیست.

این در حالی است که در نظام بانکی کشور، بانک ها برای پرداخت وام و تسهیلات به بخش صنعت معادل ارزش وام، وثیقه ملکی از صنعتگر دریافت می کنند.

دوم اینکه سود سرمایه گذاری در صنعت به مراتب بیشتر از پروژه هایی همچون مسکن مهر است. بانک با پرداخت وام به یک واحد صنعتی مطمین است دریافت کننده می تواند سر موعد اصل و سود وام را بازپرداخت کند.

اما شاید پرداخت وام به مسکن مهر از نگاه بانک ها کاری اجباری و بدون توجیه اقتصادی باشد.

دلیل سوم برای ترجیح بخش صنعت در مقایسه با بخش مسکن تاثیر تن صدا است. اهالی صنعت در روزهایی که خبرهای غیررسمی از خداحافظی طهماسب مظاهری از بانک مرکزی منتشر می شد همایش بزرگی را ترتیب دادند تا به رییس کل جدید بفهمانند واحدهای صنعتی خیلی نیازمند پول و نقدینگی هستند.

البته اخیرا گفته شده وزیر مسکن و وزیر تعاون مشغول پیگیری و رایزنی برای تعیین تکلیف پرداخت 7500میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر هستند.

همچنین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نیز باید هر هفته در جلسه شورای عالی مسکن از وضعیت پرداخت تسهیلات به تعاونی های مسکن مهر به رییس جمهور گزارش بدهند.

شاید مجموعه این تدابیر و البته تشکیل یک نشست مشترک بین رییس کل جدید بانک مرکزی و وزیر مسکن آن هم در جمع خبرنگاران و از نوع جلسه سه شنبه اخیر ساختمان وزارت صنایع بتواند برای تعاونی های مسکن فرجی حاصل کند.


فرید قدیری سید سعید وکیلی http thebankers blogfa com
مقالات ارسالی به آفتاب
شنبه چهارم 6 1391 3:57 بعد از ظهر
X