معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 411570
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

دو سال پيش كه سكان بانك مركزي كشور يعني عالي ترين مرجع پولي نظام در اختيار آقاي دكتر طهماسب مظاهري قرار گرفت، ايشان در همان اول تصدي در چندين برنامه رسانه اي با اعلام سه قفله كردن خزانه، استراتژي جديدي در سياست هاي مالي و پولي كشور بيان كرد.

بر مبناي اين راهبرد كنترل نقدينگي به وسيله برنامه هاي انقباضي از طريق سيستم بانكي در دستور كار قرار گرفت.

افزايش نقدينگي كشور به 160هزار ميليارد تومان در اواخر سال گذشته و تاثيرات تورمي آن و همچنين ازدياد ديون معوقه بانكي، اين راهبرد را توجيه پذير جلوه مي داد. ايشان حتي اعلام كردند كه كليدهاي قفل خزانه را جايي انداخته اند كه كسي نتواند پيدا كند.هيچ كس علي الاصول نمي تواند با كنترل نقدينگي با توجه به تاثيرات تخريبي آن مخالفت كند؛ ايراد جدي كه بر اين نگرش وارد بود، تصميم اين سياست بر همه زمان هاي موارد غيرمولد كشور بود. متاسفانه عدم تفكر سيستمي به اين معني كه مديران سطوح بالاي كشور علاوه بر مسووليت بخشي، در مقابل مسايل ملي نيز مسووليت دارند، باعث شده يك جهت گيري صحيح تبعاتي به همراه بياورد كه بعضا جبران ناپذير باشد. توليد كشور در دو سال اخير تحت تاثير چهار فاكتور بوده است.

الف) توليد به دليل مواضع بر حق هسته اي كشور مي بايستي تحريم هاي اقتصادي را تحمل مي نمود. بالا رفتن هزينه هاي واردات مواد اوليه و قطعات و تجهيزات بخشي از تاثيرات هدفمند غرب در اقتصاد كشور بوده است. تحريم هاي بانكي نيز از موانع عمده ايجاد شده بود.


دو سال پیش که سکان بانک مرکزی کشور یعنی عالی ترین مرجع پولی نظام در اختیار آقای دکتر طهماسب مظاهری قرار گرفت، ایشان در همان اول تصدی در چندین برنامه رسانه ای با اعلام سه قفله کردن خزانه، استراتژی جدیدی در سیاست های مالی و پولی کشور بیان کرد.

 

بر مبنای این راهبرد کنترل نقدینگی به وسیله برنامه های انقباضی از طریق سیستم بانکی در دستور کار قرار گرفت.

افزایش نقدینگی کشور به 160هزار میلیارد تومان در اواخر سال گذشته و تاثیرات تورمی آن و همچنین ازدیاد دیون معوقه بانکی، این راهبرد را توجیه پذیر جلوه می داد. ایشان حتی اعلام کردند که کلیدهای قفل خزانه را جایی انداخته اند که کسی نتواند پیدا کند.هیچ کس علی الاصول نمی تواند با کنترل نقدینگی با توجه به تاثیرات تخریبی آن مخالفت کند؛ ایراد جدی که بر این نگرش وارد بود، تصمیم این سیاست بر همه زمان های موارد غیرمولد کشور بود. متاسفانه عدم تفکر سیستمی به این معنی که مدیران سطوح بالای کشور علاوه بر مسوولیت بخشی، در مقابل مسایل ملی نیز مسوولیت دارند، باعث شده یک جهت گیری صحیح تبعاتی به همراه بیاورد که بعضا جبران ناپذیر باشد. تولید کشور در دو سال اخیر تحت تاثیر چهار فاکتور بوده است.

الف) تولید به دلیل مواضع بر حق هسته ای کشور می بایستی تحریم های اقتصادی را تحمل می نمود. بالا رفتن هزینه های واردات مواد اولیه و قطعات و تجهیزات بخشی از تاثیرات هدفمند غرب در اقتصاد کشور بوده است. تحریم های بانکی نیز از موانع عمده ایجاد شده بود.

ب) تورم طی چند سال اخیر تاثیرات محسوسی بر افزایش قیمت تمام شده محصولات تولیدی کشور داشته و به صورت طبیعی قدرت رقابت پذیری آن کاهش یافته است.

ج) کاهش تعرفه ها طی سال گذشته نیز باعث توسعه واردات شده است.

د) سیاست های انقباضی بانک مرکزی همان گونه که در مقدمه عرض شد باعث ایجاد اختلال در نظام تولید و گرایش کارآفرینان به سمت منابع بازار آزاد با هزینه های بسیار بالا گردید.شرایط فوق باعث شد روند توسعه صنعتی کشور و حتی حفظ وضع موجود واحدهای تولیدی با مشکلاتی روبه رو شود که از اهم آن می توان به افزایش دیون معوقه بانکی و تعدیل نیروی انسانی واحدها اشاره نمود.علاوه بر شرایط فوق بروز بحران جهانی نیز تاثیراتی بر واحدهای تولیدی کشور داشته است. باید بپذیریم بر اقتصاد جهان تعاملات حتی لحظه ای حاکم است. امروز، موضوع اول سیاستمداران کشورهای جهان یافتن راه حل هایی برای عبور از بحران است که از 1929 تاکنون سابقه نداشته است.این اقدامات بدون شک خواسته یا ناخواسته بر اقتصاد و تولید کشور تاثیر خواهد داشت. کاهش نرخ بهره بانکی به منظور کاهش هزینه ها، تزریق نقدینگی در شرکت ها و پروژه ها، ایجاد روحیه و اعتماد در جوامع و اتخاذ تصمیماتی در جهت کنترل واردات از اهم تلاش های دولت ها است.

علاوه بر آن نرخ تورم نیز خود به خود در اکثر کشورها کاهش یافته و مجموعه این اقدامات باعث می شود قیمت تمام شده کالاها در سطح جهانی کاهش یافته و توان رقابتی آنان افزایش یابد و مالا واردات کشور افزایش یابد.

متاسفانه ما با اتخاذ سیاست های انقباضی و افزایش نرخ بهره و کاهش تعرفه ها و فشار مالیاتی دقیقا به صورت معکوس با شرایط موجود عمل می نماییم. واقعا اتخاذ تصمیمات متناسب با دوره رونق در شرایط رکودی چه خروجی هایی می تواند داشته باشد. تولید کشور در یک مقابله کاملا نابرابر قرار دارد.

یعنی از یک سو اقتصادهای رقیب با تمام تلاش سعی در کاهش قیمت تمام شده شرکت ها دارند و از طرف دیگر ما شاهد اقداماتی هستیم که بدون تردید باعث افزایش هزینه های قیمت تمام شده کالا و خدمات داخلی می شود.

این معادله به شدت نابرابر توان تولید داخلی را در مقابل واردات به صورت جدی کاهش می دهد. توجه مسوولان ذی ربط به اقدامات رقبا و شرایط داخلی یک الزام ملی است.

جناب آقای بهمنی، ریاست محترم بانک مرکزی آیا حضرتعالی شاهد اقدامات مقامات همپایه خود در کشورهای دیگر نیستید. آیا استحضار ندارید منابع مالی برای تولید، مثل خون برای بدن است.

آیا در شرایط سخت رکودی بایستی سیاست های انقباضی مالی را پیگیری نمود؟ و صد بدتر از آن بایستی کارخانجات و شرکت های بدهکار را به مراجع قضایی فرستاد؟ فاصله اقدامات حضرتعالی با مقامات مشابه در سایر اقتصادها تا به کجا است؟ تصور می فرمایند پلمب شرکت ها به خاطر بدهی راهگشا است! گزارش های روند رکود و تعطیلی واحدها به اطلاع جنابعالی نمی رسد؟

برادر عزیزم، حضرتعالی علاوه بر مسوولیت بخشی یک مسوولیت بزرگ ملی در جهت حمایت از تولید و دولت محترم دارید. حالی که دولت های غربی با همه توان در جهت فشار بر اقتصاد و تولید کشور هستند و تلاش بی وقفه نظام و دولت محترم حفظ کیان مملکت است سیستم بانکی با ایجاد فشار مضاعف به چه اهدافی خواهد رسید. برادر عزیز آقای بهمنی شما به عنوان یک وظیفه ملی و اسلامی و برای حفظ و استحکام استقلال اقتصادی کشور کلیدهای گم شده خزانه را بیابید. قفل ها را برای حفظ تولید کشور باز کنید. در اندیشه هزاران خانواده هایی باشید که در نگرانی تعطیلی واحدهای تولیدی هستند که در آن شاغل اند. تردید نداشته باشید چنانچه این روش ها ادامه یابد بایستی جوابگوی خانواده های بسیاری شوید که اشتغال خود را از دست می دهند.

اجازه دهید در سطح استان ها مدیران عامل بانک ها بر مبنای اشتغال واحدهای تولیدی اجازه استمهال و تعویق دیون را داشته باشند. در دوره رکود و بحران تعامل و تسامح راهگشا است نه دادگستری.

اجازه ندهید تلاش های بی وقفه مردم و مسوولان محترم حوزه صنعت به دلیل انقباض مالی بی اثر شود. کشور عزیزمان ایران طی سه دهه به برکت رهبری حضرت امام و مقام معظم رهبری و حضور مردم مشکلات بسیاری را از سر راه برداشته است و هر تهدیدی را به فرصتی جدید تبدیل نموده اند. بیایید بپذیریم در شرایط واقعا حساسی قرار داریم و سربازان جبهه مقدس تولید را یاری رسانیم.


محمود اسلامیان ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان
روزنامه دنیای اقتصاد www donya e eqtesad com
يکشنبه پنجم 6 1391 5:26 بعد از ظهر
X