معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 411545
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

علم دو عنصر اصلي دارد، يكي مشاهده (كه با ديدن فرق دارد) و ديگري اندازه گيري؛ براي انجام هر دوي آنها بايد از روش هاي خاصي پيروي كرد، تا خطا در آنها حداقل سازي شود.

گام نخست فهم و درك درست مفاهيم آنها است و كاربرد درست هر ابزار در جاي خويش.

واحد درصد (Percentage Point) و درصد از جمله آن مفاهيم هستند كه به خصوص در اين اواخر برخي آنها را به كار مي برند، مثلا مي گويند رشد نرخ تورم نقطه به نقطه چنين است ولي به صورت درصد چنان يا تورم در كشورهاي صنعتي دوبرابر شده است؛ يعني از 5/1 به 3 رسيده است!! تفاوت اين دو مفهوم مي تواند در بسياري از تحليل هاي اقتصادي و بازار سرمايه راهگشا باشد و لااقل ما و ديگران را از گمراه شدن مصون دارد.


علم دو عنصر اصلی دارد، یکی مشاهده (که با دیدن فرق دارد) و دیگری اندازه گیری؛ برای انجام هر دوی آنها باید از روش های خاصی پیروی کرد، تا خطا در آنها حداقل سازی شود.

گام نخست فهم و درک درست مفاهیم آنها است و کاربرد درست هر ابزار در جای خویش.

واحد درصد (Percentage Point) و درصد از جمله آن مفاهیم هستند که به خصوص در این اواخر برخی آنها را به کار می برند، مثلا می گویند رشد نرخ تورم نقطه به نقطه چنین است ولی به صورت درصد چنان یا تورم در کشورهای صنعتی دوبرابر شده است؛ یعنی از 5/1 به 3 رسیده است!! تفاوت این دو مفهوم می تواند در بسیاری از تحلیل های اقتصادی و بازار سرمایه راهگشا باشد و لااقل ما و دیگران را از گمراه شدن مصون دارد.

واحد درصد (PP) واحدی برای سنجش تفاوت عددی (حسابی) درصدهای محاسبه شده است. مثال: اگر به فرض گفته شود که در سال 1380، سه درصد مردم ایران و در سال 1386 شش درصد آنها سهام دار بوده اند تفسیر درست این آمار چیست؟ می توان گفت بین سال های 80 تا 86 تعداد سهامداران در این مرز و بوم 3واحد درصد افزایش داشته است، ولی نمی توان گفت که جمعیت سهامداران سه درصد افزایش داشته اند؛ چرا که درصد مبین نسبت است نه تفاوت. بنابراین اگر مسوولی یا غیرمسوولی بگوید بین سال های 80 تا 86 در سایه فرهنگ سازی و آموزش همگانی درست برای بورس ها نرخ سهامداران دو برابر شده است، فرمایش ایشان نادرست بوده و ابهام زدایی لازم دارد؛ چرا که مخاطب نمی داند مراد ایشان در مقایسه دو نرخ، واحد درصد است یا درصد .

در جوامع علم گرا وقتی یک مقام پولی یا خزانه داری اعلام می کند که نرخ بهره بانکی را یک درصد کاهش داده اند، معمولا منظور او آن است که نرخ مزبور به اندازه یک واحد درصد کاسته شده است. مثلا اگر آن نرخ 10درصد بوده، کاهش یک درصدی در آن یعنی کاهش یکصدمی در 10درصد و لذا نرخ بهره بانکی جدید 99/9درصد شده است!

مثال دیگر، وقتی می گویند به فرض نرخ تورم که در سال 1385 معادل 13درصد بوده در سال 1386 به 18 درصد رسیده است این یعنی چه؟ آیا می خواهند بگویند تورم به اندازه 5واحد درصد بالا رفته است.آنچه نمی توانید بگویید آن است که تورم 5درصد بالا رفته است، زیرا 5درصد 13 می شود 38صدم، لذا در فاصله زمانی مزبور تورم به 38/13درصد رسیده است نه 18درصد.

در مقابل واحد درصد وقتی از درصد بالا رفتن یا پایین آمدن یک نماگر بحث می کنیم و مثلا می گوییم نرخ بیکاری 12درصد بالا رفته است یا درجه رقابت پذیری کالاهای صادراتی صنعتی ما 12درصد کاهش یافته است باید در تفسیر و تعبیر این ارقام و اعداد دقت نمود؛ چرا که افزایش و کاهش درصدی به مقدار اولیه آن عدد بر می گردد. اگر قیمت چای به فرض 10000 تومان بوده و در عرض یک ماه 20 درصد بالا رفته باشد( یعنی یک افزایش 2000 تومانی را تجربه کرده است) یعنی به رقم 12000 تومان رسیده است. تفسیر آن این است که قیمت پایان ماه 120درصد قیمت اولیه آن است.

(120 درصد= 20 درصد+ 100 درصد)

حال فرض کنید سخنگوی دولت در یک خبر خوش کالایی اعلام کند که قیمت چای 20 درصد کاهش می یابد در اینجا باید به دقت مواظب قدرت گمراه کنندگی چهار عمل اصلی آموخته شده در دبستان باشیم. منظور ایشان رسیدن به کدام قیمت جدید برای چای است؟ چای در مثال بالا از کیلویی 10000 تومان اولیه با 20 درصد افزایش به 12000 رسیده بود لذا 20 درصد کاهش آن می شود 2400 تومان لذا قیمت نهایی چای 9600 تومان می شود نه 10000 تومان اولیه، دلیل این اختلاف که بر مبنای محاسبه بر پایه 20 درصد افزایش و کاهش انجام گرفت، آن است که این درصدها برای دو مقدار متفاوت یعنی ده هزار و 12 هزار به کار برده شدند.

آخرین مثال را از تغییرات متغیر سرنوشت ساز نرخ بهره (تسهیلات) که به صورت متغیری برای تمام فصول درآمده است می آوریم. اگر به فرض نرخ بهره پرداختی بانک ها به سپرده ها برای جلوگیری از سرکوب مالی یا کاهش آثار منفی آن از 10 درصد به 15 درصد افزایش یابد، معمولا غیر اهل دقت و فن می گویند نرخ سپرده ها 5 درصد افزایش یافته است؛ یعنی 50 درصد بالا رفته است. چگونه می توان این مشکل را رفع ابهام کرد با به کارگیری واحد درصد که در بالا اشاره شد؟ در این مثال باید گفت: نرخ سود سپرده ها به اندازه 5 واحد درصد افزایش داشته است.

یعنی از 10 درصد به 15 درصد رسیده است. اگر نرخ مزبور 5 واحد درصد افت می کرد انتظار داشتید به چند برسد؟ به همان نرخ اولیه یعنی 10 درصد. پیام مهم این بحث کمی تا قسمتی خسته کننده آن بود که مواظب باید بود نرخ تورم جهانی را اولا درست فهم کنیم؛ ثانیا با یک جمع و تفریق ساده آن را به تورم داخلی ربط ندهیم؛ مثلا خدای ناکرده نگوییم 5 درصد تورم وارداتی باید از 18 درصد تورم ملی کسر شود تا نرخ تورم واقعی ما به دست آید.


دکتر احمد یزدان پناه
روزنامه دنیای اقتصاد
يکشنبه پنجم 6 1391 5:42 بعد از ظهر
X