معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406437
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

 

 

رشت - گيلان به عنوان استاني پيشرو در برخورداري از رسانه هاي گروهي و فعاليت شمار كثيري از نشريات در اين استان، فرصت هاي خوبي براي معرفي ظرفيت هاي جامعه در راستاي حمايت از توليدملي دارد. اين مهم؛ نيازمند تدوين استراتژي رسانه اي به منظور آگاهي بخشي عمومي از توانمندي هاي استان است.

 

تاريخ نشر اولين رسانه در استان گيلان به بيش از يكصد سال پيش مي رسد؛ روزگاري كه اولين نشريه گيلان 'خيرالكلام' منتشر شد، به عنوان صدايي براي بيان واقعيات جامعه، فرصتي فراهم آورد كه از رهگذر ارتباط بين مردم و حاكميت، ظرفيت هاي گيلان بيشتر شناسانده شود.

از آن روزگاران تاكنون در چرخش دوران، هر روز رسانه اي در استان متولد شد و بازايستاد و درنهايت از اين چرخه اطلاعات و آگاهي بخشي فرصتي به دست آمد كه امروز گيلان را از نظر كمي و كيفي در رديف استان هاي پيشتاز در عرصه رسانه مي دانند و تنوع رسانه هاي نوشتاري، شنيداري و ديداري آن گوياي وجود ظرفيت هاي بسياري براي معرفي توانمندي هاي گيلان در فضاهاي حقيقي و مجازي است.

بايسته‌هاي نقش‌آفريني رسانه‌هاي محلي در معرفي ظرفيت‌هاي توليد ملي

اینک که سالجاری از سوی مقام معظم رهبری سال 'حمایت از تولید ملی' نامگذاری شده؛ برای معرفی ظرفیت ها و چالش های حوزه رسانه ای گیلان و نقش آن در توسعه و حمایت از تولید ملی، جمعی از کارشناسان حوزه ارتباطات، ظرفیت های رسانه ای گیلان در معرفی توانمندی های استان برای تحقق شعار امسال را بررسی کردند.

 

◄ گیلان؛ پیشتاز در عرصه اطلاع رسانی

مدیرعامل موسسه خانه مطبوعات گیلان در این نشست با اشاره به وجود فرصت های رسانه ای در این استان معتقد است: مسیر تحول در رسانه های گیلان نشان از پویایی و وظیفه شناسی آنها در حمایت از توسعه استان دارد.

'ابراهیم بهمنی‌جلالی' با اشاره به تاریخ یکصد ساله شکل‌گیری رسانه در گیلان اظهار داشت: در زمان حاضر 134 نشریه محلی در کنار ده‌ها سایت خبری و تحلیلی و نمایندگی خبرگزاری‌ها و نشریات سراسری در استان فعالیت دارند که از میان نشریات محلی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 75 درصد نشریات توسط بخش خصوصی اداره می شوند.

وی ادامه داد: در کنار این تعداد رسانه فعال در گیلان، بیش از 170 شهروند استان نیز در انتظار دریافت مجوز هیات نظارت بر مطبوعات برای دریافت نشریه محلی جدید در گستره توزیع استان هستند.

به گفته بهمنی‌جلالی؛ گیلان به لحاظ برخورداری از این شاخصه فرهنگی ظرفیت بسیاری برای کمک به توسعه استان دارد.

معاون فرهنگی دانشگاه گیلان نیز در این نشست بیان داشت: گیلان استانی فرهنگی است و حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته و دارد و همواره در حوزه فرهنگی و هنری پیشتاز بوده و هم‌اکنون نیز ظرفیت های رسانه ای در گیلان و کارکردهای آن نشان می دهد که قادر است نقشی بهتر ایفا کند.

دکتر 'ایرج شاکری‌نیا' ادامه داد: گیلان به دلیل برخورداری از شاخصه های مطلوب رسانه ای از استان های برتر کشور است و کارکرد اطلاع‌رسانی آن از جایگاه خوبی برخوردار می باشد.

وی اضافه کرد: این همه ظرفیت رسانه ای، باید در خدمت توسعه استان قرار گیرد و دست اندرکاران این حوزه باید تدابیری اصولی برای نیل به این مهم بیاندیشند.

دکتر 'محمدتقی یونسی' عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت نیز در این نشست هم‌اندیشی گفت: از نظر تعداد؛ وضعیت بسیار خوبی در گیلان در حوزه رسانه داریم و رسانه های استان توانسته اند حلقه اتصال خوبی بین حاکمیت و مردم باشند.

وی افزود: رسانه های استان تاحدی وظیفه خود را در چارچوب نیازهای جامعه انجام داده اند.

 

◄ رسانه ها و ضرورت ترسیم چشم‌انداز توسعه

یونسی ضمن تاکید بر کارکرد خوب رسانه های محلی گیلان در برقراری ارتباط بین مردم و حاکمیت اضافه کرد: سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری در این سال‌ها با نامگذاری ها اعلام کرده اند؛ ناظر به مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی، امنیتی و ... است که برآیند اصلی پیام معظم‌له به مسائل اقتصادی بوده است.

وی ادامه داد: باید به تبیین این امر بپردازیم که رسانه های استان تا چه اندازه توانسته اند دغدغه‌های اقتصادی جامعه و تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب را تبیین و در تحقق آن، چشم انداز روشنی ترسیم کنند.

این استاد دانشگاه افزود: بسیاری از مسائلی که در رسانه ها مطرح می شود، مطالب روزمره است حال آنکه رسانه ها باید با معرفی ظرفیت ها و توانایی ها ، افق پیشرفت و توسعه را برای مردم و مسوولان مشخص کنند.

یونسی بیان داشت: رسانه‌های توانمند با استفاده از دیدگاه صاحبان تفکر و متخصصان دانشگاهی و انعکاس آنها در جامعه و پیوند دادن صاحب نظران با مدیران اجرایی در تحقق شعارها و رسیدن به چشم‌اندازهای روشن نقش مؤثری ایفا کنند.

مدیرعامل موسسه خانه مطبوعات گیلان نیز بر نقش مؤثر رسانه ها در ترسیم چشم انداز توسعه تأکید کرد و گفت: مسوولان نیز باید آستانه تحمل خود را افزایش داده و از انتقادات سازنده رسانه ها استقبال کنند چراکه این امر، به خودی خود موجب بالندگی می شود.

بهمنی‌جلالی همچنین خواستار پاسخگویی مسوولان شد و ادامه داد: بیان برخی چالش ها از سوی مطبوعات و رسانه ها ، فرصتی فراهم می کند که مدیران نیز به پرسش های افکار عمومی جامعه پاسخ دهند.

معاون فرهنگی دانشگاه گیلان نیز اظهار کرد: توجه به مسائل فرهنگی و اهمیت دادن به آن در جامعه از سوی نهادهای مختلف، می تواند زمینه را برای فضاسازی بهتر رسانه ها مهیا سازد.

دکتر شاکری‌نیا رسانه ها را ابزارهای مهم فرهنگی عنوان و خاطرنشان کرد: رسانه ها می توانند در جامعه الگوسازی کنند و در حقیقت؛ رسیدن به چشم اندازی روشن برای تعالی جامعه از کارکرد تبلیغی رسانه ها نشأت می گیرد و تحقق این مهم، مستلزم آن است که دستگاه ها نیز از این فرصت استقبال کنند.

 

◄ لزوم تدوین استراتژی رسانه‌ای

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در ادامه این نشست هم‌اندیشی به نقش مهم رسانه ها در برقراری پیوند بین اجزای مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: برای تحقق اهداف مورد نظر در توسعه استان و تاثیرگذاری نقش رسانه ها ، باید استراتژی واحد رسانه ای تدوین شود.

یونسی افزود: باید نگاهی دو سویه در تدوین این استراتژی داشت و در این زمینه می بایست بر اساس منافع عمومی استان با در نظر گرفتن تفاوت های سلیقه ای در مدیریت رسانه ها از عملکرد جزیره ای خودداری کرد.

مدیرعامل موسسه خانه مطبوعات گیلان هم در این زمینه گفت: بهانه تدوین استراتژی واحد برای تبیین و کمک به توسعه استان، نباید مانع از اطلاع‌رسانی و گردش اخبار در جامعه شود.

بهمنی‌جلالی افزود: برای دست‌یابی به راهبرد واحد رسانه ای در ابتدا باید اعتماد مخاطبین را جلب کرد و پس از آن با فرهنگ سازی مناسب و نشان دادن صداقت کاری به مردم ، به آنها خوراک مناسب داده و تاثیرگذار باشیم.

وی تاکید کرد: تا زمانیکه مردم رسانه‌ها را باور نکنند؛ تدوین استراتژی واحد برای توسعه استان کارکردی نخواهد داشت و باور و اعتماد مردم به رسانه ها مستلزم صادق بودن با آنهاست.

مدیرعامل موسسه خانه مطبوعات گیلان ادامه داد: یکی از جلوه‌های اعتماد مردم به رسانه‌ها بیان واقعیت‌هاست و مردم وقتی با زبان واقعیت به رسانه‌ها نگاه کنند؛ آن را باور می کنند و سپس می‌توانیم تاثیرات فرهنگی خود را از طریق رسانه در زمینه توسعه بگذاریم.

معاون فرهنگی دانشگاه گیلان هم در خصوص ضرورت تدوین استراتژی رسانه ای در گیلان گفت: هدایت افکار عمومی با هدف توسعه استان از مهم‌ترین کارکردهای این استراتژی است.

دکتر شاکری‌نیا افزود: رسانه ها ابزار مهم جنگ نرم هستند و همانگونه که دشمنان با استفاده از این ابزار به جنگ آمده اند، ما نیز باید با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در برخورداری از رسانه ها داریم، با استراتژی مشخص به مقابله با جنگ نرم آنها برویم.

وی اضافه کرد: گاهی اوقات انعکاس بدون برنامه، می تواند افتادن ما در میدان جنگ نرمی باشد که دیگران تدارک دیده اند و این مسئله، موجب زیان به جامعه می شود.

شاکری‌نیا یادآور شد: اگر رسانه ها در کنار نقد و تحلیل که بر روی موضوعات مختلف دارند؛ رویه واحدی را برای انعکاس واقعیت‌های جامعه با زبان و ادبیات خاصی در پیش گیرند، آنگاه ضمن بیان حقایق می توانند افکارعمومی را نیز هدایت کنند.

 

◄ضرورت نقش‌آفرینی پویای رسانه به عنوان سرمایه‌هایی کم‌نظیر

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با تاکید بر اینکه باید به رسانه ها به عنوان سرمایه نگریست، اظهار داشت: سرمایه تنها اقتصاد و حمایت از تولید ملی تنها سرمایه اقتصادی نیست بلکه رسانه ها نیز سرمایه هایی هستند که باید از آنها در راستای معرفی سایر سرمایه ها استفاده کرد.

یونسی ادامه داد: مردم باید سرمایه خود را بشناسند و رسانه ها نیز نقش مهمی در شناساندن و معرفی این سرمایه ها دارند.

وی گفت: برخی چهره های فراملی در گیلان مورد تجلیل قرار می گیرند و معرفی این چهره ها به عنوان الگو برای جامعه، وظیفه رسانه‌هاست.

این استاد دانشگاه خاطرنشان ساخت: با بهره گیری از کارکرد رسانه ها در تبلیغ و معرفی توانمندی‌های بالقوه، می توان در راستای توسعه کشور و استان بهره برد.

معاون فرهنگی دانشگاه گیلان نیز اظهار داشت: رسانه ها سرمایه هایی هستند که سهم بسزایی در توسعه استان دارند و باید مورد حمایت و در عین حال نظارت قرار گیرند.

شاکری‌نیا ادامه داد: یکی از راه‌های بهره‌وری بهتر از سرمایه رسانه ها، پیوند آنها با محیط دانشگاهی و استفاده از اساتید و صاحب‌نظران دانشگاهی در ارائه مطالب و تقویت رسانه ها از بعد کیفی است.

مدیرعامل موسسه خانه مطبوعات گیلان نیز بیان کرد: برخورداری از تنوع و تکثر رسانه‌ای و همچنین جایگاه تاریخی و فرهنگی آن در استان، از مهم‌ترین شاخصه‌هایی است که نقش تعیین‌کننده‌ای در توسعه دارد و در این زمینه باید برنامه‌ریزی‌های بهتر برای استفاده از این ظرفیت به عنوان سرمایه استان انجام شود.

 

◄ اثرگذاری پررنگ رسانه ها در حمایت از تولید ملی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: رسانه های گیلان باید با معرفی توانمندی‌های اقتصادی استان به جامعه، زمینه را برای رقابت داخلی فراهم کرده و موجب اثربخشی این رقابت در توانمندسازی آنها شوند.

یونسی ادامه داد: مطرح کردن چرایی‌های اقتصاد در رسانه ها و نقد و تحلیل مشکلات و چالش های تولید ملی و درگیر کردن اقشار مختلف جامعه بویژه قشر متوسط با مفاهیم رایج در حوزه چالش‌های اقتصادی در کنار تبلیغ برای مصرف کالاهای بومی، راهکارهایی است که رسانه های محلی می‌توانند در افزایش بازدهی و رونق بخشی به تولید ملی نقش داشته باشند.

وی تاکید کرد: رسانه‌های استان نقش تعیین‌کننده‌ای در شناسایی اقشار و طبقات مختلف مردم و پیوند آنان با یکدیگر و با اقتصاد و تولید ملی دارند.

دکتر شاکری‌نیا معاون فرهنگی دانشگاه گیلان هم در این زمینه بر پیوند رسانه با محیط‌های دانشگاهی به عنوان دو بازوی فرهنگی در رشد و بالندگی اقتصاد ملی تاکید کرد.

وی گفت: باید با برنامه ریزی مدون و کاربردی، رسانه های استان اجزای مختلف توسعه را پیوند زده و ارتباطی منطقی بین آنها برقرار کنند.ک/4

rasht.irna.ir

 

دوشنبه دوم 5 1391 7:36 بعد از ظهر
X