معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405541
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
ايران در توليد پيله كرم ابريشم رتبه پنجم جهان را در اختيار دارد
توليد ايراني: ايران از نظر توليد پيله كرم ابريشم رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص مي‌دهد، اين صنعت يكي از پيشرفته‌ترين صنايع ايران است كه اقتصاد كشوري را پر رونق‌تر از هميشه كرده است.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، پرورش كرم ابريشم در استان‌هاي گيلان، مازندران، خراسان، آذربايجان، اصفهان، يزد، كرمانشاه و گلستان رايج است، در استان گلستان پرورش كرم ابريشم در ارديبهشت و ساير استان‌ها، در فروردين ماه زماني كه توت پنج برگه مي‌شود آغاز مي‌شود.


 
ایران در تولید پیله کرم ابریشم رتبه پنجم جهان را در اختیار دارد
تولید ایرانی: ایران از نظر تولید پیله کرم ابریشم رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص می‌دهد، این صنعت یکی از پیشرفته‌ترین صنایع ایران است که اقتصاد کشوری را پر رونق‌تر از همیشه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی تولید ایرانی، پرورش کرم ابریشم در استان‌های گیلان، مازندران، خراسان، آذربایجان، اصفهان، یزد، کرمانشاه و گلستان رایج است، در استان گلستان پرورش کرم ابریشم در اردیبهشت و سایر استان‌ها، در فروردین ماه زمانی که توت پنج برگه می‌شود آغاز می‌شود.

در کشور ما با توجه به توسعه صورت گرفته امکان تولید تخم نوغان سه برابر شده و توانایی صادرات تخم نوغان و نهال توت در کشور وجود دارد، گلستان با قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالایی که در صنعت نوغانداری کشور دارد به عنوان مهد نوغانداری مطرح است.

گلستان کمربند میانی تولید نوغان در استان‌های شمالی است و ویژگی‌های منحصر و خاص اقلیمی این منطقه موجب شده در بخش تولید نوغان در استان هزینه‌های تولید بسیار پایین و بهره‌وری بسیار بالاتر از سایر نقاط کشور باشد.

درآمد بیشتر با سرمایه‌گذاری کمتر

نیاز به سرمایه گذاری اولیه در این حرفه در مقایسه با سایر سرمایه‌گذاری‌ها نسبتاً کم بوده و در بسیاری از نقاط کشور در ماه‌هایی از سال که روستا نشینان درآمدی ندارند به عنوان یک منبع مناسب در فصل بهار مطرح بوده و با توجه به سهولت کار در این رشته امکان اشتغال هرم جمعیت جوان، زنان و دختران جوان در آن امکان‌پذیر است.

در حال حاضر 22 درصد نخ ابریشم،16درصد پیله خشک،21درصد پیله تر از کل تولیدات جانبی نوغان کشور در گلستان تولید می‌شود و شش درصد بهره برداران کشور در استان فعال هستند.

در کشورما از فروردین تا مهرماه که توت به خوبی رشد می‌کند می‌توان سه بار اقدام به پرورش کرم ابریشم کرد، با توجه به وجود درختان توت فراوان در حاشیه مزارع و باغات و روستاها، خودکفا بودن در تولید تخم نوغان و عدم نیاز به واردات از جمله نقاط قوت پرورش کرم ابریشم در ایران است.

ابریشم در آیین گذشته

با توجه به ارزش بالای ابریشم که از خود واژه آن‌ نیز استنباط می‌شود، این محصول مورد توجه‌ بسیار مردم بوده و در اکثر نقاط ایران که توت کشت می‌شده است پرورش کرم ابریشم رایج بوده و در بعضی از مناطق پرورش کرم ابریشم با مراسم و نیایش‌ مذهبی آغاز می‌شده است که ریشه بعضی از این مراسم‌ تا این روزگار باقیمانده بود. از جمله در بلوک مؤمن آباد بیرجند پس از انجام مراسم مذهبی و خواندن اوراد و آیات مذهبی دختری که به نجابت و عفت مشهور بود و در عین حال از سلامتی کامل برخوردار بود تخم نوغان‌ را با گرمای دست نگه می‌داشت و سپس آنها را در میان‌ پارچه‌ای تمیز و سفید به جایگاه اصلی آن منتقل‌ می‌کردند و در تمام مدت انتقال اسپند و کند و بخورات‌ می‌سوزاندند و از ایزدی باری و کلام الله یاری‌ می‌جستند. احتمال دارد که این مراسم ریشه در آداب و سنت‌های قبل از اسلام داشته باشد.

در قرون اول و دوم اسنادی از تولید ابریشم وجود دارد که در نقاط مختلف ایران از جمله مرو و قهستان«جنوب خراسان فعلی» دیبای مروی و قهستانی‌ به عنوان هدیه و مالیات به حکام خراسان تقدیم‌ می‌شده است.

در قرون سوم و چهارم اطلاعات‌ بیشتری در زمینهء تولید ابریشم در اکثر شهرهای فلات‌ ایران بدست می‌آید. اصطخری(متوفی 346 هـ)در اثر گرانقدر خود به نام المسالک و الممالک که در حقیقت‌ دنباله صور الاقالیم ابو زید سهل بلخی(متوفی 322 هجری)است از تولید ابریشم در پسا فسا و بردع در قفقاز و اصفهان و طبرستان و گرگان و نیشابور و مرو و خوارزم یاد می‌کند.

چند دهه بعد، ابن حوقل در تالیف‌ گرانقدر خود به نام صورة الارض-با استفاده از اثر ابن خردادبه(250 هـ. ق)و کتاب جبهانی و تذکره ابی الفرج‌ قدامة بن جعفر(266 هـ. ق)و مسالک و ممالک‌ اصطخری-از تولید ابریشم در ایران نام می‌برد.

وی‌ می‌نویسد ابریشم در دارابگرد، طبرستان،گرگان، نیشابور،مرو و بردع به دست می‌آید.

وی خاطر نشان‌ می‌کند: ابریشم در برذعه به مقدار فراوان و بی‌اندازه‌ به دست می‌آید چه توت آنجا رایگان است و مالک ندارد و خرید و فروش نمی‌شود و مردم آنجا کرم ابریشم را پرورش می‌دهند و ابریشم حاصل را به مقدار فراوان به‌ فارس و خوزستان می‌فرستند و سود کلان می‌برند.

بیشترین کارگاه‌های ابریشم‌بافی در ایران، به ترتیب در شهرهای کاشان، یزد، ‌اصفهان، هرات، تبریز، رشت و مشهد بوده‌اند که امروز از آن همه کارگاه بافندگی، ‌فقط ۹ دستگاه زری‌بافی و ۳ دستگاه مخمل‌بافی در کارگاه‌های میراث‌فرهنگی کاشان و اصفهان و تهران و ۲۰ دستگاه شعربافی در کوچه‌پس‌کوچه‌های کاشان باقی مانده که همه بافندگان آنها هم بالای ۷۰ سال دارند.

با ارزش‌ترین سوغاتی که یک غربی می‌توانسته با خود به کشورش ببرد تکه‌ای از همین پارچه‌ها بوده است؛ پارچه ابریشمی، پارچه ابریشم زربفت و مخمل ابریشمی. به طوری که هرودوت –مورخ یونانی –می‌نویسد: رومیان به خاطر زیبایی زربفت‌های ایرانی همه‌ساله مبالغ هنگفتی می‌پردازند.

استاد سیدخلیل‌الله یکی از چند مخمل‌باف باقیمانده در ایران است که در کارگاه میراث فرهنگی کاشان ۲ دستگاه مخمل‌بافی دارد؛ می‌گوید: «تا ۶۰ سال پیش در همین محله «دروازه اصفهان» کاشان حدود ۸۰۰کارگاه مخملبافی بود. من شاگرد محمدصادق بوستانی بودم و خارجی‌هایی که می‌آیند اینجا، به من تعظیم می‌کنند؛ به من که نه، به قدمت چندهزارساله مردم هنرپیشه ایران».

مراحل تولید ابریشم


تخم‌گذاری پروانه سفید و زیبای ابریشم و تولید پیله از بهترین نژاد کرم ابریشم، جداسازی تار ابریشم از پیله، تولید تار و پود به منظور پارچه بافی.

صمغ‌گیری کلاف‌های ابریشم با قلیای طبیعی (سنگ کلیاب که از سوزاندن نوعی درخچه در کویر مرکزی ایران بدست می‌آید و از حل کردن خاکستر آن در آب، حمام قلیا جهت پخت ابریشم بدست می‌آید) پخت ابریشم در این حمام موجب لطافت ابریشم و باعث ایجاد قابلیت شستشو و جلوگیری از چروک شدن پارچه میشود که درنوع خود در دنیا کم نظیر است.

دندانه دادن ابریشم با موا گیاهی و معدنی مثل برگ سماق، زاج سفید، زاج سبز، زاج سیاه، قراقوروت و ... جهت آمادگی لیف ابریشم برای جذب بهتر و تثبیت رنگ‌های طبیعی.

رنگرزی ابریشم با مواد رنگی گیاهی و حیوانی مانند روناس، اسپرک، پوست انار و گردو، نیل و قرمزدانه توسط استاد کاران با تجربه و در ادامه:

 

 

در پایان؛ از زمانیکه که انسان خود و محیط اطرافش را شناخت سعی در غلبه بر نیروهای بالقوه طبیعت اطرافش داشته است در این راه پیش از هر چیز به این مساله اندیشیده که چگونه تن آسیب‌پذیر خود را از گزند حشرات‌، حیوانات‌، سرما و گرما نگاه دارد. الیاف گیاهی‌، ریشه‌ها و پوست برخی از حیوانات ابتدایی‌ترین پوشاک انسان اولیه را تشکیل می‌داد و چون پوست نمی‌توانست در تمام فصول یا در موفقعیت‌های آب و هوایی گرم مورد استفاده قرار گیرد، انسان خلاق دریافت که می‌تواند با چیدن پشم حیوانات و تبدیل آن به نخ و بافت آن استحکام بیشتری به تن پوش ساده خود بدهد، با کشف پنبه تحولی عظیم تر در پوشاک و ساختار اجتماعی و اقتصادی بشر بوجود آمده و پیامدهای تاریخی بسیاری پیش روی انسان قرار گرفت، همچنان که تخم کرم ابریشم، هنر ابریشم‌کشی و ابریشم بافی در بوجود آوردن جنگ‌ها، پیروزی‌ها و باعث ایجاد بزرگترین راه تجارت شرق و غرب، شمال و جنوب کره خاکی دنیا گردیده، جاده ابریشم و ساختن دیواره بزرگ چین نمایانگر تحولاتی است که زندگی بشر را در دیرباز تحت‌الشعاع قرارداد و چه بسا همین دگرگونی‌ها نقش انسان رو به تکامل را که همواره به دنبال بهتر زیستن گام برداشته روشنتر و عریانتر نشان می‌دهد.

www.tolideiran.ir/?q=node/1668

 

سه شنبه جهاردهم 6 1391 3:15 بعد از ظهر
X