معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405488
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
كاسپين‌؛ جبهه شمالي رويارويي ايران وغرب؟!
توليد ايراني: اعلام كشف اولين ميدان نفتي ايران در بخش آب‌هاي عميق درياي كاسپين در ماه گذشته و با ذخيره اعلام شده‌اي معادل هفت درصد ذخايرملي ثبت شده اين كشور كه براي اولين بار در 100سال اخير روي داده است، مي‌تواند بر روابط ايران با ساير شركايش در آب‌هاي محل مناقشه طرفين‌، تاثير گذارد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، گويي ايران كه به دليل اعمال تحريم‌هاي اخير غرب با فشارهاي زيادي براي توسعه ميادين انرژي خود بويژه پارس جنوبي روبروست، در كاسپين هم بايد با مشكلات و موانع موجود، مقابله كند.

با افزايش تنش‌ها بين ايران و غرب با محوريت برنامه هسته‌اي ايران، دو طرف با گسترده‌تر كردن جبهه رويارويي خود، تلاش مي كنند تا به اهداف خود دست يابند. در اين ميان استفاده از اسلحه انرژي از جايگاه مهمي برخوردار است.

آمريكايي‌ها با ايجاد محدوديت براي عرضه نفت ايران در بازارهاي جهاني و تشويق اعضاي اوپك به افزايش توليد به دنبال كاستن از نقش ايران در بازار عرضه نفت هستند.


 
کاسپین‌؛ جبهه شمالی رویارویی ایران وغرب؟!
تولید ایرانی: اعلام کشف اولین میدان نفتی ایران در بخش آب‌های عمیق دریای کاسپین در ماه گذشته و با ذخیره اعلام شده‌ای معادل هفت درصد ذخایرملی ثبت شده این کشور که برای اولین بار در 100سال اخیر روی داده است، می‌تواند بر روابط ایران با سایر شرکایش در آب‌های محل مناقشه طرفین‌، تاثیر گذارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی تولید ایرانی، گویی ایران که به دلیل اعمال تحریم‌های اخیر غرب با فشارهای زیادی برای توسعه میادین انرژی خود بویژه پارس جنوبی روبروست، در کاسپین هم باید با مشکلات و موانع موجود، مقابله کند.

با افزایش تنش‌ها بین ایران و غرب با محوریت برنامه هسته‌ای ایران، دو طرف با گسترده‌تر کردن جبهه رویارویی خود، تلاش می کنند تا به اهداف خود دست یابند. در این میان استفاده از اسلحه انرژی از جایگاه مهمی برخوردار است.

آمریکایی‌ها با ایجاد محدودیت برای عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی و تشویق اعضای اوپک به افزایش تولید به دنبال کاستن از نقش ایران در بازار عرضه نفت هستند.

در این میان ایجاد مانع بر سر بیمه نفتکش‌های ایرانی، کمک به ایجاد مسیرهای جایگزی صدور نفت از تنگه هرمز، محدودیت بی‌سابقه برای کشورهای همکاری کننده با بانک مرکزی ایران و در نهایت رایزنی با خریداران اصلی نفت ایران برای قطع واردات نفت از ایران‌، از اقدامات اصلی آمریکایی ها به حساب می‌آید. اما ایرانی‌ها باید خوشحال باشند که دریای کاسپین که یکی ازمنابع مهم تامین انرژی دنیا در سال‌های آتی خواهد بود‌، همچنان دور از دسترس و نفوذ غربی‌هاست.

از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی درسال 1991 میلادی، تاکنون پنج کشور ساحلی این دریا نتوانسته‌اند به توافق همه جانبه و کاملی بر سر تقسیم دریای 3 تریلیون دلاری کاسپین دست یابند. ترکمنستان، آذربایجان، فدراسیون روسیه و قزاقستان همسایگان شمالی ایران در این دریای بسته که ارتباطی با اقیانوس‌ها ندارد، محسوب می‌شوند.

در مجموع ذخایر تایید شده کاسپین شامل ۵۰ میلیارد بشکه نفت و ۲۵۷ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی است که این دریای 436 هزار کیلومتر مربعی را به یکی از نقاط راهبردی جهان انرژی در قرن بیست و یکم تبدیل خواهد نمود.

منابع نفت و گاز کاسپین در سال‌های اخیر به یکی از منابع اصلی تامین بودجه کشورهای حاشیه شمالی آن تبدیل شده و شرکت‌های چند ملیتی برای تصاحب پروژه‌‌های بیشتر نفتی‌، رقابت سختی را در پیش گرفته‌اند.

ایران ادعا نموده که میدان کشف شده 10 میلیارد بشکه نفت خام دارد و در عمق 1.5 مایلی بستر دریا قرار دارد. اما باید دانست که ایرانی‌ها تجربه اندکی در آب‌های عمیق دارند و با کاهش تدریجی عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی در تابستان امسال‌، ذخایر این میدان می‌تواند به عنوان یک سرمایه سیاسی و ابزار چانه زنی از سوی تهران استفاده شود. امامشکل اصلی تهران اینست که میدان کشف شده تهران‌، احتمالا در آب‌های جمهوری آذربایجان واقع شده است. چراکه پس از گذشت 20سال از زمان فروپاشی دولت شوروی تاکنون، هیچ تفاهمی بین پنج کشور همسایه برای تقسیم دریا و ذخایر زیرزمینی کاسپین اجرایی نشده است.

ایران و آذربایجان دوازده سال پیش توافق کرده بودند که در بخش های مرزی مورد اختلاف‌، هیچ گونه توسعه‌ای نداشته باشند‌. اما در23جولای سال2001 میلادی‌، یک ناو ایرانی و دو جنگنده ارتش ایران با اخطار به دو کشتی اکتشافی آذربایجان با نام‌های ژئوفیزیک_3 وعلی اف حاجی اف، آنها را از 60 مایلی شمال سواحل ایران دور کردند. این کار باعث شد شرکت "بی پی_آماکو "از اجرای ادامه پروژه فوق کناره گیری کند‌.  اما به نظر می‌رسد با زیرپا گذاشته شدن توافقات پیشین و برداشت گسترده نفت کاسپین توسط آذری ها، ایران به گوشه رینگ سوق داده شده است.

غرب همواره تلاش دارد تا با نفوذ در دولت‌های آذربایجان، ترکمنستان و قزافستان‌، سیاست‌های مربوط به کاستن از قدرت روسیه در معادلات انرژی دنیا و حفظ جایگاه خود در اوراسیا را دنبال کند. وابستگی اروپا به گازطبیعی روسیه و تلاش دولتمردان سرزمین یورو برای کاستن از این وابستگی ، باعث حضور ده ها شرکت بزرگ نفتی در این سه کشور شده است. طرح پر سروصدای نوباکو نیز همچنان با این هدف دنبال می‌شود.

غربی‌ها در حالی از بازار انرژی به عنوان جنگی با جمع صفر یاد می کنند که با یارگیری مستمر خود در بازار اوراسیا، به دنبال به انزوا کشیدن بیشتر روسیه و ایران هستند.

دراین میان و به دنبال قطع سوآپ نفت ایران با کشورهای همسایه شمالی در دو سال اخیر‌، روابط دو طرف به تیرگی بیشتری گراییده است. بر اساس این قراردادها که توسط سه شرکت آلمانی‌، سوییسی و اماراتی ازسال 1997 میلادی و به مدت 13 سال اجرا می‌گردید، در هر روز 70 تا100هزار بشکه نفت در سواحل شمالی ایران تخلیه و همین مقدار نفت نیز در سواحل خلیج فارس به طرف دیگر تحویل می‌شد.

این مبادله، منافع مشترکی برای طرفین داشت‌، چرا که ایران را به عنوان دروازه صدور نفت ترکمنستان و راهکار رهایی از وابستگی تاریخی آنها به روسها برای صادرات نفت تولیدی شان به اروپا تبدیل کرده بود. البته ایرانی‌ها در دو دهه اخیر هیچ گاه نتوانستند ایده ساخت خطوط لوله انتقال نفت و گاز از کاسپین به خلیج پارس را به دلیل فقدان راهبردهای ژئوپلیتیکی انرژی و سیاسی مشخص در داخل کشورشان و همچنین فشارهای جهانی بر سر به انزوا کشاندن تهران، عملی کنند.

با راه‌اندازی خط لوله باکو- جیحان و تلاش غرب برای ساخت نوباکو، مزیت‌های اقتصادی ایران به عنوان ارزان ترین و سریع ترین مسیر دستیابی همسایگان کاسپین به بازارهای جهانی، رو به افول نهاده است. البته شرکت‌های آلمانی و سوییسی فعال در سوآپ نفت ایران، دیگر تمایلی به همکاری با ایران ندارند. دراگون اویل امارات نیز که سال‌ها با ایران در بخش سوآپ همکاری داشت‌، هم اینک با انتقال نفت ترکمنستان به آذربایجان برای صدور از طریق خط لوله باکو-جیحان به اروپا، توانسته است به حضور خود در کاسپین ادامه دهد.

در سال های اخیر، روسیه بر تقسیم کاسپین بر اساس مقدار ساحل طرفین پافشاری می کند که اجرایی شدن این طرح، سهم ایران را به حدود 11 تا 13 درصد کاهش می دهد. اما ایران خواهان سهم برابر20درصدی برای همه همسایگان است. همچنین بر سر این نکته نیز که کاسپین یک دریا و یا دریاچه است، توافقی وجود ندارد. هرچند کنترل کانال ولگا-دن توسط روسیه، به عنوان تنها مسیر دسترسی 4 کشور دیگر ساحلی به آب‌های آزاد‌، معادلات را به سوی روسیه تغییر داده است‌.

اما آیا فشارهای روسیه‌، سرانجام تهران را به تقسیم کاسپین بر اساس نظر روس‌ها‌، وادار خواهد کرد؟ البته حتی سهم11 تا13 درصدی ایران از این دریای3 تریلیون دلاری برای یک عضو اوپک بسیار حیاتی است.

هم اینک مانورهای نظامی کشورهای شمالی همسایه کاسپین بر اساس سناریوی تصرف منابع نفتی توسط دولت فرضی انجام می شود. قزاق ها نیز ازحمله احتمالی ایران به تاسیسات نفتی شرکت‌های آمریکایی فعال در خاکشان ،نظیر غول اکسون موبیل بیمناکند‌. در این میان‌؛ تحلیل گران سیاسی غربی از رشد اسلام خواهی در اوراسیا و ترکمنستان به دنبال خروج تدریجی آمریکا از افغانستان ، بیمناکند اما آیا کاسپین‌؛ به جبهه شمالی رویارویی ایران وغرب تبدیل نشده است؟

نویسنده : دانیل جی.گرابر

منبع : WWW.OILPRICE.COM

مترجم : محسن داوری

پایان پیام/

 

سه شنبه جهاردهم 6 1391 3:59 بعد از ظهر
X