معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406522
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
بيانيه علماي اصفهان در حمايت از توليد ملي؛
نخستين مانيفست توليد ملي در 109 سال پيش
توليد ايراني: از مرگ كه شخصي‌ترين و خصوصي‌ترين موقعيت افراد است تا مهماني‌هاي و مجالس عمومي،‌ همه در نامه‌اي از سوي علماي يكصد و نه سال پيش اصفهان ملزم به استفاده از لوازم و وسايل ايراني شده است؛‌ وگرنه امضاكنندگان كه علماي اعلام شهر باشند نه بر ميت نماز مي‌خوانند نه در مهماني شركت مي‌كنند.

 

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، 12 نفر از علماي ديني اصفهان در خطابه‌اي استفاده از كالاي ايراني را در همه شئونات مصرفي از مؤكدات ديني دانسته‌اند و گفته اند بر ميتي كه كفن ايراني نداشته باشد نماز نمي‌خوانند و پاي قبالجات و احكام شرعي نيز كاغذش ايراني نباشد، مهر و امضايي نمي‌زنند.

از مهماني‌ها و مراسم دور هم جمع شدني تا پوشش و قبالجات مذهبي و ديني در اين نامه مورد اشاره قرار گرفته و استفاده از لوازم ايراني در همه آنها تأكيد شده است.

اين بيانيه به شرح زير است.


 
بیانیه علمای اصفهان در حمایت از تولید ملی؛
نخستین مانیفست تولید ملی در 109 سال پیش
تولید ایرانی: از مرگ که شخصی‌ترین و خصوصی‌ترین موقعیت افراد است تا مهمانی‌های و مجالس عمومی،‌ همه در نامه‌ای از سوی علمای یکصد و نه سال پیش اصفهان ملزم به استفاده از لوازم و وسایل ایرانی شده است؛‌ وگرنه امضاکنندگان که علمای اعلام شهر باشند نه بر میت نماز می‌خوانند نه در مهمانی شرکت می‌کنند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی تولید ایرانی، 12 نفر از علمای دینی اصفهان در خطابه‌ای استفاده از کالای ایرانی را در همه شئونات مصرفی از مؤکدات دینی دانسته‌اند و گفته اند بر میتی که کفن ایرانی نداشته باشد نماز نمی‌خوانند و پای قبالجات و احکام شرعی نیز کاغذش ایرانی نباشد، مهر و امضایی نمی‌زنند.

از مهمانی‌ها و مراسم دور هم جمع شدنی تا پوشش و قبالجات مذهبی و دینی در این نامه مورد اشاره قرار گرفته و استفاده از لوازم ایرانی در همه آنها تأکید شده است.

این بیانیه به شرح زیر است.

« بیانیه جمعی از علمای اصفهان در یک قرن پیش در حمایت از تولید ملی

برکسی که کفنش از پارچه ایرانی نباشد، نماز نمی خوانیم.

 بعد از تسبیح و تحمید

 این خدام شریعت مطهره با همراهی جناب رکن الملک متعهد و ملتزم شرعی شده ایم که مهما امکن ( تا حد امکان) بعد ذلک تخلف ننماییم، فعلا پنج فقره است :

اولا: قبالجات و احکام شرعیه، از شنبه (۱۴جمادی الاول) به بعد باید روی کاغذ ایرانی بدون آهار نوشته شود، اگر بر کاغذهای دیگر نویسند، مهر ننموده و اعتراف نمی نویسیم، فباله و حکمی هم که روی کاغذ دیگر نوشته بیاورندو تاریخ آن بعد از این قرار باشد، امضا نمی نماییم. حرام نیست کاغذ غیرایرانی و کسی را منع نمی شویم، ماها با این روش متعهدیم.

 ثانیا: کفن اموات، اگر غیر از کرباس و پارچه اردستانی یا پارچه دیگر ایرانی باشد، متعهد شده ایم، برآن میت ماها نماز نخوانیم. دیگری را برای اقامه صلوه بر آن میت بخواهند، ماها را معاف دارند.

 ثالثا: ملبوس مردانه جدید که از این تاریخ به بعد دوخته و پوشیده می شود، قرار دادیم مهما امکن هرچه بدلی آن در ایران یافت نمی کنیم و حرام نمی دانیم لباسهای غیر ایرانی را، اما ماها ملتزم شده ایم، حتی المقدور بعد از این تاریخ ملبوس خود را از نسج ایرانی بنماییم، تابعین ماها نیز کذلک و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد آنچه از سابق پوشیده ایم و دوخته ایم، ممنوع نیست استعمال آن.

 رابعا: میهمانی ها بعد ذلک، ولو اعیانی باشد،چه عامه چه خاصه، باید مختصر باشد، یک پلو و یک چلو و یک خورش و یک افشره، اگر زائد بر این کسی تکلیف دهد، ما را به محضر خود وعده نگیرد، خودمان نیز به همین روش میهمانی می نماییم، هرچه کمتر و مختصرتر از این تکلیف کردند، موجب مزید امتنان ماها خواهد بود.

 خامسا: وافوری و اهل وافور را احترام نمی کنیم و به منزل او نمی رویم، زیرا که آیات باهره : (ان المبذرین کانوااخوان الشیاطین – ولاتسرفوا ان الله لا یحب المسرفین – و لاتلقوا بایدیکم الی التهلکه ) و حدیث : (لاضرر و لاضرا ) ضرر مالی و جانی و عمری و نسلی و دینی و عرضی و شغلی آن محسوس و مسری است و خانواده ها و ممالک را به باد داده، بعد از این هر که را فهمیدیم وافوری است، بهنظر توهین و خفت می نگریم.

 

امضای آقایان کرام و علماء فخام کثرالله امثالهم :

 ۱- ثقه الاسلام آقای حاج آقا نورالله  ۲- حسین بن جعفر الفشارکی  ۳- حجه الاسلام آقا نجفی  ۴- شیخ مرتضی اژه  ۵- آقا میرزا محمدتقی مدرس  ۶- حاجی سید محمدباقر بروجردی  ۷- آقا میرزا علی محمد  ۸- حاجی میرزا آقا محمد مهدی جویباره  ۹- سید ابوالقاسم دهکردی  ۱۰- حاجی سید ابوالفضل زنجانی  ۱۱- آقا محمد جواد قزوینی  ۱۲- سید محمدرضا شهیر به آقا میرزای مسجد شاهی  ۱۳- حاجی آقا حسین بیدآیادی

 تذکر: این قرارداد در تاریخ ۱۲ جمادی الاول ۱۳۲۴ به امضا رسید.»

پایان پیام/

www.tolideiran.ir/?q=node/1614

 

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 4:27 بعد از ظهر
X