معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406404
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
خان‌كشي‌پور، راه‌اندازي بازار و بورس عرضه برنج را ضروري خواند
قيمت برنج ايراني تا پايان امسال كاهش پيدا نمي‌كند
مبدأ اصلي واردات برنج ايران كشور هند است
توليد ايراني: عضو هيئت مديره تحقيقات برنج ايران، با پيش‌بيني اينكه قيمت برنج تا پايان امسال كاهش پيدا نمي‌كند، مبدأ اصلي واردات برنج را كشور هند خواند و تأكيد كرد: تدوين نقشه جامع برنج،‌ راه‌اندازي بازار مشخصي براي عرضه برنج و ايجاد بورس قيمت‌گذاري برنج ضروري است.

"غلامرضا خان‌كشي‌پور" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، تصريح كرد: عرضه برنج در بازار زياد است، اما در مقابل قيمت آن در مقايسه با يك ماه گذشته كاهش پيدا كرده كه اين كاهش قيمت مختص برنج‌هاي وارداتي است؛ بايد قيمت برنج را تا پايان سال بين سه تا 4 هزار تومان حفظ كرد.

وي افزود: برنج ايراني تا پايان سال كاهش قيمت نخواهد داشت

 
خان‌کشی‌پور، راه‌اندازی بازار و بورس عرضه برنج را ضروری خواند
قیمت برنج ایرانی تا پایان امسال کاهش پیدا نمی‌کند
مبدأ اصلی واردات برنج ایران کشور هند است
تولید ایرانی: عضو هیئت مدیره تحقیقات برنج ایران، با پیش‌بینی اینکه قیمت برنج تا پایان امسال کاهش پیدا نمی‌کند، مبدأ اصلی واردات برنج را کشور هند خواند و تأکید کرد: تدوین نقشه جامع برنج،‌ راه‌اندازی بازار مشخصی برای عرضه برنج و ایجاد بورس قیمت‌گذاری برنج ضروری است.

"غلامرضا خان‌کشی‌پور" در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی تولید ایرانی، تصریح کرد: عرضه برنج در بازار زیاد است، اما در مقابل قیمت آن در مقایسه با یک ماه گذشته کاهش پیدا کرده که این کاهش قیمت مختص برنج‌های وارداتی است؛ باید قیمت برنج را تا پایان سال بین سه تا 4 هزار تومان حفظ کرد.

وی افزود: برنج ایرانی تا پایان سال کاهش قیمت نخواهد داشت و در مقابل اگر با افزایش قیمت روبه‌رو شدیم، افزایش آن ناشی از عوامل طبیعی همچون هزینه‌های برداشت محصولات و... است.

وی با بیان اینکه واردات برنج و افزایش تعرفه آن زیر نظر دولت انجام می‌شود، افزود: تعرفه واردات برنج به علت‌های مختلفی همچون تغییر فصل افزایش می‌یابد؛ پس از بررسی کارشناسان از میزان تولید داخلی، دولت برای حفظ ذخایر استراتژیک و جلوگیری از افزایش چالش‌ برانگیز قیمت برنج، به واردات این محصول مجوز می‌دهد.

 

بیش از 3 برابر نیاز مصرفی کشور برنج وارد می‌شود

خان‌کشی‌پور، میزان تولید برنج ایران را سالانه 2 میلیون و 300هزار تن و نیاز مصرف سالانه برنج در داخل کشور را 2‌میلیون و 600 هزار تن اعلام و تصریح کرد: بر همین اساس، واردات 300 هزار تن برنج، نیاز کشور را برطرف می‌کند؛ این در حالی است که هم‌اکنون افزون‌بر سه برابر نیاز مصرفی کشور برنج وارد می‌شود.

 وی با بیان اینکه در بعضی از مقطع‌های زمانی واردات برنج به بیش از یک میلیون تن در سال می‌رسد، افزود: هم‌اکنون کارشناسان و مسئولان نهادهای مرتبط در تولید و واردات برنج درباره میزان نیاز سالانه مصرف برنج کشور اختلاف‌نظر دارند.

 

مبدأ اصلی واردات برنج کشور هند است

به گفته این عضو هیئت مدیره تحقیقات برنج کشور، بر اساس آمار و اطلاعات رسیده از دستگاه اجرایی، بیشترین حجم واردات برنج از کشورهای هند و پاکستان یا کشورهای حوزه خلیج‌ فارس انجام می‌گیرد، اما مبدأ اصلی واردات برنج چه مستقیم و چه غیرمستقیم، کشور هند است.

وی با تاکید بر اینکه قیمت جهانی برنج با افزایش قیمت دلار محاسبه می‌شود، گفت: با توجه به افزایش قیمت دلار طبیعتاً قیمت محصولات وارداتی که از بازار جهانی خریداری می‌شود، افزایش پیدا می‌کند، اما گذشته از آن برنج در بازار جهانی نیز افزایش قیمت داشته است و این به عرضه و تقاضای این محصول در بازار جهانی باز می‌گردد.

 

کیفیت برنج وارداتی باید نامرغوب باشد

خان‌کشی‌پور گفت: واردات برنج باید در حد نیاز کشور باشد و کیفیت برنج وارداتی باید نامرغوب باشد در حدی که خلاء مصرفی را پر کند، این محصول باید از لحاظ کیفیت با درجه 2 و 3 وارد بازار شود تا محصول ایرانی جایگاه خود را حفظ کند.

وی با بیان اینکه تولید برنج در ایران به شرایط اقلیمی وابسته است، یادآور شد: سیاست‌های اقتصادی در حوزه واردات برنج باید به‌گونه‌ای باشد که جایگاه برنج ایرانی حفظ شود؛ یعنی واردکنندگان نباید برنجی مرغوب‌تر از برنج ایرانی به کشور وارد کنند تا از این طریق از کشاورزان ایرانی حمایت شود.

 

تنها 6 درصد از برنج تولیدی جهان در بازار عرضه می‌شود

عضو هیئت مدیره تحقیقات برنج کشور تصریح کرد: از 600 میلیون تن برنج تولیدی در جهان 18 میلیون تن برنج در بازار جهانی حضور دارد که اتفاقاتی همچون حوادث غیرمترقبه، خشکسالی و رشد جمعیت می‌تواند بر قیمت و عرضه محدودتر این محصول اثر بگذارد.

وی افزود: به علت وجود شبکه سنتی عرضه محصول (دلالان) و معیوب بودن شبکه بازرس و نظارت در ایران، محصول نهایی به قیمت بالا به دست مصرف‌کننده می‌رسد و چون واردکننده برنج را به قیمت جهانی خریداری می‌کند، سود این معامله تماما به جیب نخستین واردکننده می‌رود و در نتیجه این روند با نارضایتی کشاورزان و عرضه‌کنندگان سرانجام می‌گیرد.

 

لزوم راه‌اندازی بورس قیمت‌‌گذاری برنچ

خان‌کشی‌پور، تأکید کرد: مسئولان نهادهای مرتبط با واردات کالا همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید سیاست‌هایی را به کار بگیرند که از واردات محصولاتی که می‌تواند رقابت نابرابری با محصولات ایرانی در بازار داخل ایجاد کند، جلوگیری شود.

وی با انتقاد از نبود یک نظام یکپارچه در حوزه برنج و نبود محل مناسبی برای این محصول، راه‌اندازی بورس و بازار مناسبی برای عرضه و قیمت‌گذاری برنج را پیشنهاد کرد و توضیح داد: هم‌اکنون بازار مناسب و بورس توانمندی برای عرضه برنج ایرانی وجود ندارد، استفاده از روش‌های سنتی هزینه تولید را افزایش داده و به بازار رساندن این محصول را با مشکل‌هایی روبه‌رو کرده است.

 

هنوز نقشه راه برنج نداریم

عضو هیئت مدیره تحقیقات برنج کشور، با بیان اینکه ما در آینده با رشد جمعیت و محدودیت زمین‌های شالیزاری و بحران آب در سطح جهان روبه‌رو خواهیم بود، بیان کرد: ایران هم باید در چشم‌انداز تولید برنج در جهان برای خود نقشه راه جامعی داشته باشد؛ واردات برنج باید با توجه به نیاز واقعی باشد تا از برنج‌کاران ایرانی حمایت شود.

خان‌کشی‌پور، ارتقای مدیریت زراعی، اصلاح بازار، معرفی ارقام پرمحصول و کیفی برنج، بازتشریح و تفکیک وظایف نهاد‌های مرتبط، تعیین یک متولی مستقل در حوزه برنج که همه از آن تبعیت کنند را از جمله راهکارهای لازم برای حمایت از تولید در حوزه برنج و برنج‌کاران خواند.

وی یادآور شد: با حرکت در مسیر حمایت از تولید داخلی در چشم‌انداز 10 سال آینده همه نیاز داخلی را تأمین می‌کنیم و در تولید این برنج خودکفا می‌شویم.

 

تغییر کاربری شالیزارهای برنج منع قانونی دارد

عضو هیئت مدیره تحقیقات برنج کشور درباره تغییر کاربری شالیزارهای برنج در شمال کشور از سوی برنج‌کاران به‌علت سودده نبودن کشت این محصول کشاورزی توضیح داد: این امر منع قانونی دارد و دستگاه اجرایی در برابر این تغییر ایستادگی می‌کند.

خان‌کشی‌پور ادامه داد: البته با نظارت و عملکرد دقیق دولت بر اراضی کشت برنج، تغییر کاربری شالیزارها به حداقل ممکن رسیده است و اثر آن بر تولید و عرضه محصول فراگیر نیست؛ به بیان دیگر شاخص‌هایی که اثر آنها بر نوسان‌های قیمت کمتر از پنج درصد است، در محاسبه‌ها و تحلیل‌ها در نظر گرفته نمی‌شوند.

به گفته وی، با توجه به نام‌گذاری امسال به‌عنوان «حمایت از تولید ملی؛ کار و سرمایه ایرانی» بدون تردید باید همه نهادهای داخلی اعم از خصوصی و دولتی بر تولید کالا و محصول ایرانی و حمایت از تولیدکننده ایرانی متمرکز شوند.

 

جایگاه برنج در مبادلات پایاپایی نفت در برابر کالا

خان‌کشی‌پور، در پاسخ به اینکه در طرح مبادله پایاپای نفت در برابر کالا، آیا برنج وارداتی از هند به ازای دریافت بخشی از درآمد فروش نفت به این کشور است، گفت: واردات برنج یک امر دولتی نیست؛ دولت فقط مجوز آن را صادر می‌کند و بخش خصوصی، آن را انجام می‌دهد، نسبت دادن واردات برنج در ازای دریافت بخشی از درآمد نفت از هند، یک مسیر دور و دراز است که اثبات آن به همین سادگی نیست.

ادامه داد: اما اگر پرسش این باشد که آیا در ازای دریافت درآمد حاصل از فروش نفت به هند، به علت مشکل مبادله‌های بانکی به واردات برنج، گندم و کالاهای دیگر از این کشور ناچار هستیم، باید تصریح کرد که دولت به‌خوبی قادر است نفت کشورمان را به فروش برساند و چنانچه مشکلی هم در این مسیر به وجود بیاید، آن را برطرف می‌کند.

عضو هیئت مدیره تحقیقات برنج کشور همچنین افزود: از سوی دیگر درآمد حاصل از فروش نفت‌خام کشورمان به هند، درآمد هنگفتی است و به هیچ وجه با واردات برنج و کالاهای مشابه که به نسبت هزینه بسیار پایین‌تری دارند، قابل قیاس نیست.

پایان پیام/

www.tolideiran.ir/?q=node/1706

 

يکشنبه نوزدهم 6 1391 11:17 بعد از ظهر
X