معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405684
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
تحليل اكبر تركان از بازار كالاي داخلي در گفت‌وگو با توليد ايراني:
رودستي كه كالاي ايراني از ثبات نرخ ارز خورد
توليد ايراني: ثابت ماندن قيمت ارز موجب شده‌ است كه قيمت كالاي وارداتي نيز روال ثابتي داشته‌ باشد،‌ اين در حالي است كه ساختار نامتعادل اقتصاد كشور قيمت بسياري از كالاها و خدمات را بيش از 2 برابر كرده و اين موضوع مردم را به خريد لوازم خارجي سوق داده است.

اكبر تركان در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، گفت: منطق ساده بازار اين است كه قيمت تمام شده كالايي كه در داخل توليد مي‌شود به صورت تدريجي و پلكاني بالا مي رود، حالا اگر نرخ ارز را ثابت نگاه‌داشته باشيم، قيمت كالاي وارداتي بالا نمي رود و يا حتي ممكن است كم شود، نتيجه اين است كه به تدريج كالايي كه در داخل توليد مي‌شده است در رقابت با كالاي وارداتي حذف مي شود و نمي تواند باقي بماند.


 
تحلیل اکبر ترکان از بازار کالای داخلی در گفت‌وگو با تولید ایرانی:
رودستی که کالای ایرانی از ثبات نرخ ارز خورد
تولید ایرانی: ثابت ماندن قیمت ارز موجب شده‌ است که قیمت کالای وارداتی نیز روال ثابتی داشته‌ باشد،‌ این در حالی است که ساختار نامتعادل اقتصاد کشور قیمت بسیاری از کالاها و خدمات را بیش از 2 برابر کرده و این موضوع مردم را به خرید لوازم خارجی سوق داده است.

اکبر ترکان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی تولید ایرانی، گفت: منطق ساده بازار این است که قیمت تمام شده کالایی که در داخل تولید می‌شود به صورت تدریجی و پلکانی بالا می رود، حالا اگر نرخ ارز را ثابت نگاه‌داشته باشیم، قیمت کالای وارداتی بالا نمی رود و یا حتی ممکن است کم شود، نتیجه این است که به تدریج کالایی که در داخل تولید می‌شده است در رقابت با کالای وارداتی حذف می شود و نمی تواند باقی بماند.

وی تصریح کرد: با توجه به آمار و اعداد و ارقام بانک مرکزی، اگر شاخص قیمت کالای مصرفی در سال 83 ،100 باشد در ابتدای سال 90 به 300 و در سال  91 هم به بالای 300 رسیده است، رقم سال 90 معنایش این است که آن کالایی که در سال 83 قیمتش 100 تومان تمام می‌شده است در سال 90 قیمتش 300 تومان می‌شود. در حالی که سال 83 نرخ دلار 900 و در پایان سال 90 نیز 1200 تومان بوده است؛ پس دراین هفت سال قیمت تمام شده کالای داخلی سه برابر شده است در حالی که  ارز از 900 به 1200 رسیده یعنی 30 درصد گران شده است؛ بنابراین کالای داخلی 300 درصد و کالای خارجی 30 درصد قیمتش بالا رفته است، این اتفاق امکان رقابت را غیرممکن می‌کند.

ترکان ادامه داد: این اتفاق در صنعت خودرو خیلی مشهودتر است، فرض بر این کنیم قطعه‌ای که در داخل تولید می شده است  به قیمت رسمی 3 دلار به سایکو یا سازه گستر ارائه شده است، حالا قیمت داخلی رفته بالا واین قطعه قیمتش به پنج هزار تومان رسیده است،‌ در حالی که قیمت وارداتی آن همان 3 دلار است؛ بنابراین خریدار قطعه می گوید من این قطعه به قیمت سه دلار از چین می خرم حالا تو می‌خواهی همان را دو هزار تومان گران‌تر بفروشی؟ بنابراین قطعه داخلی برایش به صرفه نیستو از چین خرید می‌کند.

 

مشکل اصلی، قیمت غیرواقعی ارز است

به گفته وی با فرض چنین رویکردی که تا کنون بسیار در کشور اتفاق افتاده است، نتیجه آن است که بخش مهمی از قطعاتی که ظرفیت داخلی تولید آن را داریم و پیش از این هم ساخته‌ایم، حالا از چین وارد می‌شود و با مارک ایرانی به بازار می‌رود.

ترکان اعلام کرد: واردات کالا و خدمات در سال‌های گذشته هر سال بالای 75 میلیارد دلار بوده است، این حجم عظیم واردات کالا و خدمات به علت این نیست که ما تکنولوژی در داخل نداریم به این علت است که قیمت خارجی آن ارزان‌تر است یعنی ما داریم به واردات یارانه می دهیم به این ترتیتب می بیند که کفش و لباس و ... همه چیز از چین می‌آید، در واقع ما در تولید پرده و لباس و... مشکل تکنولوژی نداریم، مشکل اصلی قیمت غیرواقعی ارز که موجب واردات کالا شده است.

 

بالا رفتن قیمت ارز؛ راه‌اندازی مجدد کارگاه‌ها و کارخانه‌ها

وی افزود: بالا رفتن قیمت ارز برای تولید داخلی مفید است و موجب این می شود که تولیدکننده داخلی دوباره سازکار و تشکیلاتی را برقرار کند و ایجاد کار و فعالیت کند؛‌ آقای رئیس بازرگانی ایران می گوید فقط 30 تا 50 درصد از ظرفیت های صنعتی کشور کار می‌کنند،‌ یعنی بقیه ظرفیت‌ها معطل هستند یا تعدیل نیرو داشتند یانیمه وقت کار می‌کنند، این موجب کاهش تولید شده است.

اکبر ترکان یادآور شد: اگر قیمت ارز بالا برود برای خیلی قسمت ها ممکن است که ضرر داشته باشد اما برای صنعتگران فرصتی است که حجم واردات کالاهای آشغالی که از چین و کشورهای دیگر می آید و وارد بازار می شود را اصلاح کنند.

www.tolideiran.ir

 

جمعه سی یکم 6 1391 10:57 بعد از ظهر
X