معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405650
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
هشت اشتباه رايج درباره كيفيت كالاهاي ايراني
توليد ايراني: يكي از علت‌هاي اساسي در ضعف كيفيت كالاهاي ايراني، كم‌كاري و اهمال صاحب‌نظران علمي و استادان دانشگاهي است كه نظريه‌هاي اساسي بومي درباره كيفيت ارائه نكرده‌اند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، وبلاگ ايران پلتيك در يادداشتي نوشت: يكي از مهمترين دلايل ضعف كيفيت كالاي ايراني، كم‌كاري اساتيد و هيات‌هاي علمي دانشگاه‌هاي كشورمان است. دليل عمده آن همين است كه هيچ نظريه بومي درباره كيفيت نداريم، بنابراين در اين مطلب به ناچار براساس همان مباني غربي و يا شرقي كيفيت صحبت مي‌كنيم.

عموماً كيفيت به دو خصوصيت تطابق با خواسته‌ مشتري و قابليت استفاده از كالا گفته مي‌شود.


 
هشت اشتباه رایج درباره کیفیت کالاهای ایرانی
تولید ایرانی: یکی از علت‌های اساسی در ضعف کیفیت کالاهای ایرانی، کم‌کاری و اهمال صاحب‌نظران علمی و استادان دانشگاهی است که نظریه‌های اساسی بومی درباره کیفیت ارائه نکرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی تولید ایرانی، وبلاگ ایران پلتیک در یادداشتی نوشت: یکی از مهمترین دلایل ضعف کیفیت کالای ایرانی، کم‌کاری اساتید و هیات‌های علمی دانشگاه‌های کشورمان است. دلیل عمده آن همین است که هیچ نظریه بومی درباره کیفیت نداریم، بنابراین در این مطلب به ناچار براساس همان مبانی غربی و یا شرقی کیفیت صحبت می‌کنیم.

عموماً کیفیت به دو خصوصیت تطابق با خواسته‌ مشتری و قابلیت استفاده از کالا گفته می‌شود.

1- به نظر می‌رسد صنایع ایرانی ارتباط دقیقی با مشتری ندارند و ذهنیت آنها این است که کیفیت یعنی فقط قابلیت استفاده خوب. در حالی که بعضی دانشمندان در تعریف کیفیت فقط همان تطابق با خواسته مشتری را قبول دارند. مانند استاندارد PMBOKکه مبنای کیفیت را الزامات مورد نظر مشتری می‌داند. یعنی حتی قیمت کالا که باید بر اساس خواسته مشتری باشد جزء کیفیت کالاست.

2- مساله دیگر اشتباه گرفتن بین کیفیت و Gradeاست. صنعتکار محترم گمان میکند ارتقا کیفیت یعنی اضافه کردن یک قابلیت به کالا.  اما اضافه کردن یک دستگیره به لیوان ارتقا Gradeآن لیوان است و حتی ممکن است از کیفیت آن هم کاسته شود. حال آنکه ضخیم شدم قطر ته لیوان ممکن است منجر به ارتقا کیفیت آن لیوان شود. یک کالای ساده و بدون هیچگونه قابلیت اضافه (option) هم می‌تواند کیفیتش را ارتقا دهد به شرط اینکه بر روی خواسته مشتری تمرکز و آنها را کشف کند.

3- افزایش کیفیت غیرضروری برای مشتری، در واقع کاهش کیفیت کالا محسوب میشود. این مساله فرق دارد با ابتکار عمل برای معرفی قابلیت جدید و معرفی به عنوان نیاز جدید به مشتری و کسب بازار. مثـالــش این است که یک مشتری انتظار دارد که یک چوب لباسی پلاستیکی برایش 5 سال کار کند ولی یک تولید کننده با بزرگ گرفتن قالب چوب لباسی چنان استحکامی به آن دهد که می‌تواند 10 سال سالم بماند و کار کند. چنین کاری، بی کیفیتی کالا محسوب می‌شود.

4- معتبرترین مارک استاندارد کیفیت، نه آیسو (ISO)‌هایی است که در کشور فروخته می‌شود و حتی نه CEکه مجوز صادارت به اروپاست. پولتان را هدر ندهید. واقعی ترین علامت استاندارد اقبال عمومی مردم است.

5- مبحثی در کیفیت مطرح است به عنوان "هزینه‌های عدم کیفیت" صاحبان این نظریه معتقدند که ارتقا کیفیت هیچ هزینه ای ندارد بلکه عدم کیفیت است که هزینه دارد. در واقع کیفیت پایین است که باعث دوباره کاری، ضایعات و از دست دادن بازار و در نتیجه افزایش هزینه میشود.

6- کیفیت مخصوص کالا نیست بلکه هر نوع خروجی اعم از کالا، سرویس، دستآورد و... باید تحت مدیریت کیفیت باشد. و کالا هم فقط خودرو و لوازم خانگی نیست بلکه همین ناهار امروز که بانوی خانه می¬پزد یک کالاست و می¬تواند تحت یک نگرش کیفی باشد...

7- تضمین کیفیت از طریق نظارت بر حسن انجام فرایندها و رعایت استانداردها در ساخت و یا آموزش کارکنان و ارتقا روحیه کارکنان و ... در بلند مدت چنان کیفیت کالا را افزایش خواهد داد که خودتان هم تعجب خواهید کرد. اینها معجزاتی است که در شرکت‌های مختلف دنیا تجربه شده است. اگر توانستید خودتان راضی کنید در این حوزه‌ها سرمایه گذاری کنید و یا حداقل مطالعه کنید شاید به این باور رسیدید. طبق آمار یک دانشمند آلمانی 20درصد سرمایه گذاری در خصوص پیشگیری و تضمین کیفیت، 80 درصد از هزینه‌های بعدی را کاهش خواهد داد.

8- کیفیت باید توسط بالاترین مقام سازمان، کارگاه و یا کارخانه پشتیبانی جدی بشود. درواقع این خود جناب رئیس است که مسئول کیفیت تک تک محصولات است. اگر رئیس نگرانی "کیفیت" نداشته باشد هیچ‌کس نمی‌تواند آن را جبران کند. به نظر شما اینطور نیست؟

آخرین و مهمترین نکته؛ کیفیت فقط یک دستورالعمل نیست بلکه یک نگرش است. مثلاً فرقی ندارد که کالای تولیدی شما یک سایت و یا مطالب یک وبلاگ و یا حتی مشقِ شب فرزندتان باشد. باید این نگرش و اهمیت کیفیت، بر فضای ذهنی حاکم باشد.

www.tolideiran.ir/?q=node/1742

 

شنبه اول 7 1391 6:17 بعد از ظهر
X