معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406411
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

رسانه‌ها مي‌توانند سهم بخش‌هاي مهم توليد (صنعت، كشاورزي و خدمات) و تأثير هركدام بر روند توسعه را به جامعه نشان دهند تا عوامل توليد به نسبت صحيحي در اين بخش‌ها توزيع و بهترين استفاده ممكن از آنها به عمل آيد.

ايران - نقش رسانه‌ها در توسعه علمي‌و انساني و رسيدن به توسعه همه‌جانبه و شناخت نيازمندي‌هاي مردم ضرورتي اجتناب‌‌ناپذير است. گاه مردم با اولويت نيازها آشنا نيستند، بنابراين رسانه‌ها در اين زمينه نقش مهمي بر عهده دارند. نظريه‌پردازان مي‌گويند يكي از شرط‌هاي توسعه اقتصادي، ‌توسعه ارتباطات و اطلاعات است، به گونه‌اي كه تأثيرات رسانه‌ها در حوزه اقتصاد تا اندازه‌اي است كه رسانه‌هاي جديد (مانند اينترنت و به صورت كلي‌تر فناوري تبادل اطلاعات) به‌طور كلي با كاركرد اقتصادي و تجاري شكل گرفته‌اند.

رسانه‌ها مي‌توانند سهم بخش‌هاي مهم توليد (صنعت، كشاورزي و خدمات) و تأثير هركدام بر روند توسعه را به جامعه نشان دهند تا عوامل توليد به نسبت صحيحي در اين بخش‌ها توزيع و بهترين استفاده ممكن از آنها به عمل آيد.

از سوي ديگر ترغيب مردم به استفاده از كالاهاي داخلي و معرفي كالاهاي با كيفيت و اصلاح فرهنگ و الگوي مصرف كالاهاي خارجي يكي ديگر از وظايف خطير رسانه‌هاست. چراكه اطلاع‌رساني در اين زمينه مي‌تواند در تنظيم بازار و جلوگيري از تضييع حقوق توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان مؤثر باشد و با حركتي ملي لطمات وارده از جانب قاچاق به توليد داخلي و حقوق مصرف‌كنندگان را كاهش دهد.


حمایت از تولید و سرمایه ملی مستلزم پیشبرد صحیح سیاست راهبردی اصل 44 قانون اساسی است. چنانچه این سیاست به درستی و به نحوی پیش نرود که بخش خصوصی واقعی و مردمی‌درگیر آن شود در این صورت نمی‌توان انتظار زیادی درباره تقویت تولید و سرمایه ملی داشت. در این راستا اگر تولیدکنندگان داخلی به شعار «ایرانی جنس خوب بساز» عمل کنند، «شعار ایرانی جنس ایرانی بخر» سریع‌تر تحقق خواهد یافت و مدیریت واردات و حمایت از تولید داخل تسهیل خواهد شد. در این راستا کاهش بوروکراسی و تسهیل جریان تولید و بهبود فضای کسب و کار، ایجاد مرکز اطلاع رسانی در خصوص فرصت‌های تجاری با استفاده از شبکه سازی و تجمیع اطلاعات رایزن‌های تجاری، کمیسیون‌های مشترک، اتاق‌های بازرگانی مشترک با کشورها و سایت‌های اطلاع‌رسانی در اینترنت، کمک شایانی به توسعه صادرات و حمایت از تولید داخلی خواهد کرد.

از دیگر راهکارهای حمایت از تولید داخلی می‌توان به تعیین و تخصیص نرخ ارز و بهره ترجیحی برای گسترش صنایع در مناطق محروم و نرخ تعرفه پائین‌تر برای مواد اولیه مصرفی این صنایع، تعیین و پیگیری اهداف مربوط به رشد بهره‌وری و کاهش قیمت تمام شده در شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌های دولتی و لحاظ کردن کاهش هزینه و زمان لازم برای تولید کالا و ارائه خدمات در عملکرد این قبیل سازمان‌ها و مؤسسات که منجر به بهبود فضای کسب و کار می‌شود، اشاره کرد.

در این راستا ایجاد فرهنگ صادراتی و عزم ملی در زمینه توسعه صادرات و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی امری اجتناب‌ناپذیر است که رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای انجام دهند چراکه هرچه مطبوعات در زمینه اطلاع‌رسانی و گزارش عملکرد دستگا‌ه‌های دولتی و مؤسسات غیر دولتی دقیق‌تر عمل کنند، زمینه فساد و رانت‌جویی درکشور محدودتر، خادمان دلگرم و متخلفان دلسرد می‌شوند.

رسانه‌ها می‌توانند با معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور نقش مهمی در جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و افزایش اشتغال ایفا کنند. آنان با معرفی شیوه‌های جدید تجاری و منافع حاصل از آن می‌توانند بر تقویت مزیت رقابتی و کاهش قیمت تمام شده مؤثر باشند.

از سوی دیگر رشد فناوری‌های ارتباطی در دهه‌های اخیر و همه‌گیرشدن آن در بین عموم مردم و کسب و کارهای مختلف اثرات انکارناپذیری بر اقتصاد، تجارت، تولید، فرهنگ و ارتباطات جمعی داشته است که از جمله اثرات آن در بخش تولید و تجارت می‌توان به شکل‌گیری مدل‌های جدید تجاری، بهبود کارایی و اثربخشی مدل‌های تجاری سنتی،‌ بهبود کارایی زنجیره تأمین کالاهای اساسی، شفافیت در بازار و... اشاره کرد. بخش‌های مختلف تجاری و تولیدی نیز می‌توانند با استفاده از فناوری‌های یاد شده، کارایی فرایندهای تجاری خود را بهبود بخشند.

استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید وتجارت سبب کاهش قیمت تمام شده، بهبود کیفیت تصمیم‌گیری، توسعه صادرات با پیاده‌سازی پنجره واحد تجاری،‌ ورود به بازارهای جدید و بهبود مکانیزم‌های حاکم بر بازار از طریق افزایش رقابت می‌شود.

بر این اساس می‌توان گفت که اهمیت مطبوعات تا بدانجاست که ازآن به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌شود. امروزه جامعه‌ای توسعه یافته تلقی می‌شود که بتواند در کنار شاخصه‌های اقتصادی بر معیار آموزش و اطلاعات و در حقیقت عنصر دانایی اجتماعی تأکید کند.

 

دکتر مهدی فتح‌الله

رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی

www.aynaammar.ir/content-content-1903.html

 

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:18 بعد از ظهر
X