معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405591
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
سه طلاقه كردن اقتصاد از دولت
اراده نهضت ملي كردن نفت در خريد كالاي ايراني كجاست؟
توليد ملي: حمايت از توليد ملي يكي از اركان اصلي در تحقق اقتصاد مقاومتي است كه براي تحقق آن به يك نهضت عظيم ملي نياز است، همان‌طور كه اراده ملي براي حمايت از كيان كشور در تحريم تنباكو و بستن شير نفت بر روي استعمارگران متجلي شد و همان عزم ملي سرانجام پيروزي انقلاب اسلامي را رقم زد، به همان عزم ملي و نهضت مردمي براي خريد كالاي ايراني نياز است.

اتمسفر اقتصادي ايران امروز، رويدادهاي ويژه و منحصر به فرد اقتصادي را شاهد است كه وقوع بعضي از آنها تاكنون در دنيا سابقه نداشته است، از اين رو، زماني كه شرايط ويژه و بدون الگويي به وجود مي‌آيد، ضرورت نوآوري و ايده‌پردازي از سوي صاحب‌نظران براي برطرف كردن چالش‌هاي اقتصادي ضرورت پيدا مي‌كند.


 
سه طلاقه کردن اقتصاد از دولت
اراده نهضت ملی کردن نفت در خرید کالای ایرانی کجاست؟
تولید ملی: حمایت از تولید ملی یکی از ارکان اصلی در تحقق اقتصاد مقاومتی است که برای تحقق آن به یک نهضت عظیم ملی نیاز است، همان‌طور که اراده ملی برای حمایت از کیان کشور در تحریم تنباکو و بستن شیر نفت بر روی استعمارگران متجلی شد و همان عزم ملی سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زد، به همان عزم ملی و نهضت مردمی برای خرید کالای ایرانی نیاز است.

اتمسفر اقتصادی ایران امروز، رویدادهای ویژه و منحصر به فرد اقتصادی را شاهد است که وقوع بعضی از آنها تاکنون در دنیا سابقه نداشته است، از این رو، زمانی که شرایط ویژه و بدون الگویی به وجود می‌آید، ضرورت نوآوری و ایده‌پردازی از سوی صاحب‌نظران برای برطرف کردن چالش‌های اقتصادی ضرورت پیدا می‌کند.

با مروری بر نام‌گذاری سال‌های گذشته و امسال، یک فصل مشترک و نوعی ارتباط منطقی میان این نام‌ها به چشم می‌خورد و در این میان نام هر سال در قیاس با سال‌های گذشته، جایگاه و مرتبه خاصی دارد؛ همت مضاعف؛ کار مضاعف، اصلاح الگوی مصرف و جهاد اقتصادی، عنوان‌های منتخب رهبر معظم انقلاب برای سال‌های گذشته بودند؛ نام تولید ملی؛ حمایت از کار و سرمایه ایرانی هم بر پیشانی امسال نقش شد.

رهبر معظم انقلاب در طول سال‌های گذشته با درک شرایط خاص ملی و بین‌المللی کشورمان، راهبردهایی را در چارچوب نام‌گذاری سال‌ها طراحی کردند که به‌طور قطع نقشه راهی برای حرکت مسئولان نظام در یک مسیر مطمئن برای دستیابی به اهداف کلان نظام و علاجی برای برون‌رفت از چالش‌هایی بود که کشور به آنها گرفتار شده است.

متأسفانه آنچنان که انتظار بود، تصمیم‌سازان و مجریان کشور نتوانستند متناسب با نام این سال، کار قابل قبولی را ارائه دهند؛ نتیجه این عملکرد سرانجام به آنجا رسید که مقام معظم رهبری مجموعه تدابیری که در نام سال‌ها متجلی شده بود را در چارچوب اکسیری به نام «اقتصاد مقاومتی» به مسئولان کشور عرضه کردند تا مس اقتصاد کشور را زر کنند؛ نسخه ای که از سال 1389 از سوی معظم‌له برای اقتصاد هزار توی کشورمان تجویز شده است.

در میان نام‌های سال‌های گذشته که با توجه به شرایط ویژه کشور همگی اقتصادی انتخاب شدند، سال جهاد اقتصادی نقطه عطف این نام‌گذاری‌ها بود؛ جهاد اقتصادی پازلی است که از قطعات مختلف تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف و کار مضاعف تشکیل شده است؛ برای کنار هم قرار گرفتن صحیح قطعات این پازل و ترسیم سپهر روشنی از آینده اقتصادی ایرانی، به نظریه و الگویی مبتکرانه در عرصه اقتصادی نیاز است که مفهوم «اقتصاد مقاومتی» را می‌‌توان از جمله این نظریه‌های نوآورانه تلقی کرد.

در هیچ یک از مکتوبات و نظریه‌های متداول اقتصادی غرب، الگو و پیشنیه نظری و عملی مشخصی درباره اقتصاد مقاومتی نمی‌توان یافت که برای مشکلات اقتصادی همچون تحریم بانک مرکزی، تحریم صنعت نفت و ... در آن نسخه شفابخشی ارائه شده باشد؛ شاید تحقیقات محرمانه‌ای در این زمینه انجام شده باشد، اما در ترافیک نظریه‌های اقتصادی، قحطی نظریه «اقتصاد مقاومتی» به چشم می‌خورد.

در شرایطی که انبوه الگوهای اقتصادی از حل مسائل اقتصادی امروز ایران عاجز هستند و در حالی که تحریم‌های گسترده غرب علیه کشورمان رو به گسترش است، رهبر معظم انقلاب در آستانه تابستان امسال الگوی الهام‌بخش اقتصاد مقاومتی را برای بار دیگر ارائه کردند که تبیین آن می‌تواند انقلاب عظیمی را در عرصه اقتصاد ایران ایجاد کند.

با توجه به تأکید معظم‌له بر لزوم در اولویت قرار دادن الگوها و اصول اقتصاد مقاومتی در ساختار اقتصادی و صنعتی کشور، بدیهی است که در همه حوزه‌های مدیریتی و اجرایی باید مکانیزم‌های این الگوی اقتصادی تببین و محقق شود.

اقتصاد مقاومتی، یک اقتصاد مردمی به شمار می‌رود که بخش خصوصی بازیگر اصلی آن معرفی شده است؛ بر همین اساس است که رهبر معظم انقلاب در تشریح و تبیین ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی خطاب به مسئولان یادآوری کردند: «بخش خصوصى را باید کمک کرد. اینکه ما «اقتصاد مقاومتى» را مطرح کردیم، خب، خود اقتصاد مقاومتى شرایطى دارد، ارکانى دارد؛ یکى از بخش‌هایش همین تکیه‌‌ى به مردم است؛ همین سیاست‌هاى اصل 44 با تأکید و اهتمام و دقت و وسواسِ هر چه بیشتر باید دنبال شود؛ این جزو کارهاى اساسى شماست... »

طبیعی است زمانی که مردم در اقتصاد کشور مشارکت داده شوند، از بروز بسیاری از مفسده‌های اقتصادی، رانت‌خواری‌ها و ویژه‌خواری‌ها جلوگیری می‌شود.

یحمایت از تولید ملی  یکی از ارکان اصلی در تحقق اقتصاد مقاومتی است که برای تحقق آن به یک نهضت عظیم ملی نیاز است، همان‌طور که اراده ملی برای حمایت از کیان کشور در تحریم تنباکو و بستن شیر نفت بر روی استعمارگران متجلی شد و همان عزم ملی سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زد، به همان عزم ملی و نهضت مردمی برای خرید کالای ایرانی نیاز است.

مقام معظم رهبری در بخشی از بیاناتشان در جمع مردم اسفراین تأکید کردند: «... ما بر روى تولید داخلى تکیه کردیم؛ هم در اول امسال و در شعار سال، هم در صحبت‌هایى که در طول این چند ماه از اول سال انجام گرفته. خب، تولید داخلى احتیاج دارد به مصرف داخلى؛ این به عهده‌ى مردم است. مصرف خودمان را باید از تولیدات خودمان انتخاب کنیم. اینکه کسانى همه‌اش دنبال مارک‌ها و برندهاى خارجى و اسم‌هاى خارجى باشند، خطاست؛ فرونشاندن یک هوس شخصى است، اما ضربه‌زدن به یک کار عمومى و اصلى است. مصرف داخلى، تولید داخلى را افزایش می‌دهد؛ تولید داخلى که افزایش پیدا کرد... بیکارى برطرف می‌شود... تولید که رونق بگیرد، یعنى تورم کم بشود، گرانى کم بشود، اشتغال افزایش پیدا کند؛ اینها همه به هم متصل است. یک سر این قضیه دست ما مردم است، که مصرف خودمان را چگونه انتخاب کنیم...»

متأسفانه تاکنون بعضا ناهماهنگی و نبود هم‌گرایی در تحقق شعار امسال به چشم می‌خورد؛ به نظر می‌رسد دستان نامریی برای ضربه زدن به تولید داخلی، بازار را بی‌ثبات می‌کنند و طبیعی است که در یک بازار بی‌ثبات اقتصادی، تولید نمی‌تواند سر بلند کند. تبلیغات سطح شهر در حمایت از محصولات خارجی به قدری پر هیاهو و اغواکننده است که هر اراده‌ای برای خرید کالای ایرانی را به سودایی خام تبدیل می‌کند.

مردم به کالای ایرانی بی‌اعتماد شده‌اند و این بی‌اعتمادی، جدای از توطئه‌های خارجی، ثمره بکارگیری سیاست‌های اقتصادی نادرست و سودجویی برخی آقازاده‌ها و پدرخوانده‌های مافیایی است.

با وجودی که بسیاری از کالاهای مرغوب و با کیفیت ایرانی در انواع و نیازهای مختلفی تولید می‌شود، اما فرهنگ غلط «مرغ همسایه غاز است، تولیدکننده ایرانی را ناچار  کرده است، تا حیثیت کالای تولیدی خود را با چسباندن مارک تقلبی بر روی آن، به حررج بگذارد تا بتواند مهر کالای تولیدی خود را با برندهای اغواکننده به به دل مشتریان ظاهربینش بیندازد.

در این کارزار که هجمه‌های اقتصادی، کارآیی نظام را نشانه رفته‌اند، نقش دولت در آماده کردن بسترهای مورد نیاز جرقه این نسخه تحول اقتصادی است؛ تا زمانی که نظام بانکی کشور نتواند برای تولیدکنندگان، اعتبار اسنادی (LC) ریالی گشایش کند، تا روزی که وزارت صنعت، معدن و تجارت، خط قرمزی بر کالاهای بی‌کیفیت چینی نکشد، تا زمانی که خصوصی‌سازی جای «خودمانی‌سازی » و «خصولتی‌سازی» را نگیرد، نمی‌توان به آینده بهره‌گیری از تولیدات داخلی امیدوار بود.

رهبر انقلاب اسلامی به‌خوبی موانع پیش روی تحقق تولید ملی را تشریح کردند و به فرصت‌ها و تهدیدهای اقتصادی آگاه هستند و در بیانات‌شان به دولتمردان، اشارات جالبی داشتند؛ امید است دولت با توجه ویژه به تذکرهای رهبری، راه را برای بومی کردن تولید و مصرف کالاهای ایرانی هموار کند.

www.tolideiran.ir/?q=node/1871

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 8:55 بعد از ظهر
X