معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 404937
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

 

تن آسايي و كاهلي دور كن                       بكوش و زرنج تنت سور كن

كه اندر جهان گنج بي رنج نيست                 كسي را كه كاهل بود گنج نيست

همه كالبد مرد را كوشش است                  اگر بخت بيدار در جوشش است

«فردوسي»

كار مهمترين عاملي است كه حيات بشر، عزت و سربلندي هر فرد و اجتماعي بستگي به ميزان وجود آن دارد. كار مفهوم عامي است كه شامل كليه فعل و انفعالات و هر حركتي مي شود كه از جسم و حتي روح انسان سرچشمه مي گيرد. از آنجايي كه كار مايه خوشبختي و سعادت انسان است، اديان الهي حكما، انديشمندان، شعرا و صاحب نظران علوم اجتماعي و انساني به اندازه دريافت هاي خود و سرچشمه هاي فيض الهي پيرامون موضوع كار و تشويق انسانها به تلاش و فعاليت مطالبي عنوان كرده اند كه اهميت و جايگاه اين امر حياتي را بخوبي روشن ساخته است.

هم اكنون در دنياي پيشرفته مهمترين موضوع كارشناسان مسائل اجتماعي و اقتصادي جهان مسئله كار و ارتقاء ميزان بهره وري است كه در اين راستا به بهبود كيفيت كار و وضع قوانين كارگر و كارفرما مي انديشند و تمام مساعي خود را براي فرهنگ سازي كار و و تعميم آن به جامعه بكار گرفته اند. اما در جامعه ما كه اعتقادات و حاكميت قرآن و همچنين منابع پر فيض احاديث و روايات ائمه اطهار(ع) و احكام عملي بصورت موكد به موضوع كار، قوانين و روابط متقابل كارگر و كارفرما نظر داشته مورد كم توجهي قرار گرفته است تا جايي كه در شاخص ها و آمارهاي جهاني درصد بيكاري جوامع اسلامي و پائين بودن ساعات كار مفيد اين كشورها آنها را بعنوان كشورهاي در حال بحران معرفي كرده است.


در همین باره اطلاعاتی از رسانه های جمعی دریافت می شود که مثلا ساعت کار رسمی هفتگی سازمان های کشور 52 ساعت(44 ساعت رسمی و 8 ساعت اضافه کاری) ولی در عمل فقط 7 ساعت و 8 دقیقه کار مفید انجام می گیرد و حتی ادعا شده که روزانه متوسط کار کارکنان دولت یک ساعت و کارکنان صنعت حداکثر 2 ساعت است در حالی که میانگین کار مفید در انگلستان روزانه 6 ساعت و 15 دقیقه و در پرتغال 8 ساعت و 20 دقیقه است و در مجموع کشورهای اروپایی 7 ساعت و 20 دقیقه است، حال ساعات کار مفید در ژاپن و کره جنوبی که به مراتب از اروپا بیشتر است جای خود دارد. بجاست که علاوه بر تحقیقات و ریشه یابی کارشناسی شده عوامل بیکاری در جامعه اسلامی ما به رهنمودهای تشریعی و احادیث و روایات ائمه اطهار(ع) که بی شک بخش مهمی از زندگی اجتماعی ما را تشکیل می دهد توجه و عنایت گردد تا شاید در فعال سازی و ایجاد زمینه تحرک در قشر عظیمی از مردم که یا کار چندانی انجام نمی دهند و یا مطلقاً بیکار می باشند مفید واقع گردند.(1)

با عنایت به اهمیت موضوع کار، قریب به هزار روایت از رهبران دینی در رابطه با اهمیت کار و کوشش و مزمت و نکوهش بیکاری و تشویق به تلاش و فعالیت و معرفی ارزش کارگر وارد شده است.(2)(رهبران دینی ما همه افرادی پر تلاش و پرکار بوده اند) اما در این مقاله فقط(کار از دیدگاه امام علی(ع)) بررسی خواهد شد تا انشاء ا... روشن گردد که این رهبر شایسته بی نظیر برای پیروان خود و همه انسانها در تمام اعصار موضوع کار را چگونه ارزیابی نموده و چقدر بکار اهمیت داده اند و راه سربلندی و عزت انسانها را چگونه در کار و تلاش می بینند و چقدر از افراد تنبل و بیکار اظهار تنفر می نمایند.

در قرآن کریم حدود سیصد و شصت آیه مربوط به کار و صد و نود آیه راجع به فعل وارد شده است که این آیات متضمن احکام(کار)، سنجش آن و مسئولیت کارگر و پاداش و کیفر آن است، که البته در این مقاله نظر ما به کار اقتصادی است که در معیشت و رفع حوائج دنیوی موثر است گرچه اسلام عزیز، در قوانین و دستورات دنیا و آخرت هر دو را لحاظ کرده است یعنی هیچ عمل دنیوی نیست که جهت اخروی آن لحاظ نشده باشد و هیچ کار آخرتی نیست مگر اینکه در امور دنیا هم موثر و مفید واقع میگردد و لذا اسلام دین دنیا و آخرت است که این خود حدیث مفصلی دارد.

لذا همین مطلب انگیزه ای برای نگارنده بود تا علی رغم تمام محدودیتها اقدام به جمع آوری و بررسی موضوع کار از دیدگاه امام علی(ع) نماید.

* فصل اول : مفاهیم

تعریف کار :

از دیدگاه عرف، کار عبارت از چیزی است که احتیاج به صرف وقت و تحمل زحمت برای نیل به مقصد و هدفی داشته باشد. کار گاهی به تلاش و کوششی اطلاق می شود که در مقابل مال و پول قرار می گیرد. در فرهنگ اسلامی واژه های مترادف با کار را میتوان با لغات سعی، عمل، فعل، کسب، کدح، جهد و صنع دانست.

کار اقتصادی عبارتست از حرکت آگاهانه و دارای تاثیر در موارد اولیه که آنها را برای مفید بودن در معیشت آدمی دگرگون می کند.(3)

کار به معنی متداول امروزی یعنی تحمل مقررات و خواسته های کارفرما در قبال دریافت مزد مورد موافقت طرفین، اما همین امر در جوامع مختلف با شرایط خاصی که تابع سنن و رسوم آن جامعه است اعمال می گردد و امروزه علاوه بر مهارت و تخصص که یکی از مهمترین عوامل رونق کار یا بیکاری در جهان است مسائل اقتصادی و میزان پایبندی به مذاهب میتواند انگیزه ای برای انتخاب نوع کار باشد. هر چند که دریافت مزد و ایجاد استقلال برای خود و خانواده وظیفه ای انسانی و اجتماعی تلقی میگردد اما تکالیف مذهبی و چهار چوب عملی اسلام انسان را برای کسب معاش بسوی مشاغلی هدایت می کند که به طرف سعادت دنیا و آخرت نشانه رفته باشد و نتیجه آن مذلت و گمراهی ابدی نباشد و لذا لازم میدانیم واژه کار را که به مجرد بیان آن در مقابل کسب معاش قرار می گیرد از نوعی عمومیت مطلق خارج و به معنی اخص مکاسب و افعال مجاز شرعی برای کسب معاش قرار می گیرد از نوعی عمومیت مطلق خارج و به معنی اخص مکاسب و افعال مجاز شرعی برای کسب درآمد معرفی نماییم زیرا اسلام بعضی از شغلها را حرام و درآمد از طریق کارهایی که عفت عمومی جامعه را خدشه دار می کنند یا باعث تضییع حقوق دیگران می شوند نامشروع می داند و شیوه ماکیاولی آنرا که همانا رسیدن به هدف با هر وسیله ممکن، را

مطرود و باطل اعلام می کند و متذکر می شود که کار یعنی آنچه که مایه استقلال و تامین معاش خود و خانواده می گردد و به هیچ وجه با احکام اعتقادی و عملی اسلام مغایرت و منافاتی ندارد.

تعریف رزق :

معنی و مفهوم کلمه رزق که بیشتر استعمال دینی و مذهبی دارد عبارت است از وسایل زندگی، روزی آنچه سودمند است از خوردنی و پوشیدنی(فلیاتکم برزق منه: تا برای شما از آن خوراک آورد)(4) – و نیز به معنی باران بخشش، عطا، ماهیانه، حقوق و دستمزد می باشد.(5)

ابن خلدون رزق را اینگونه تعریف کرده است : اگر سود حاصل از کار و اکتساب به خود آدمی بر گردد و آن را در راه مصالح و احتیاجاتش مصرف کند رزق گفته می شود.(6)

کلمه رزق 26 بار در قرآن کریم آمده است و منظور از آن روزی حلال و طیب است اما هدف از آوردن این واژه این است که در محاورات و فرهنگ عمومی رزق عبارتست از روزیی که خداوند برای عامه مخلوقات مقرر فرموده و آنان در هر شرایطی به آن خواهند رسید البته در اینکه خداوند روزی رسان و رازق بندگان است شکی نیست ولی در قرآن کریم می فرمایند: لیس للانسان الا ما سعی (انسان چیزی بدست نمی آورد مگر با سعی و کوشش) بنابراین دستیابی به روزی و رزق، جز در سایه کار و فعالیت امکان پذیر نیست و اگر فردی به امید دستیابی به رزق مقرر شد پروردگار بدنبال کار و تلاش نباشد خیال بیهوده ای کرده است و مصداق این کلام حضرت امیر(ع) که می فرماید: خردمند بکار خویش تکیه می کند و نادان به آرزوی خویش.(7)

یا اینکه حضرت علی(ع) خطاب به امام حسن مجتبی می فرماید: هیچگاه به آرزوها تکیه نکن. مرد کار و کوشش باش.(8) همچنین امام علی(ع) در مورد رزق می فرماید: درهای رزق بسته است آن را با حرکت و فعالیت بگشایند زیرا کار باعث برکت است.(9)

بنابراین دسترسی به رزق و روزی حلال پروردگار در سایه کار و تلاش میسر است و بنده ای که برای کسب معاش خود تلاش نمیکند از آن بی بهره خواهد ماند.

کار در اسلام:

یکی از مقدس ترین واژه هایی که در متون اسلامی مورد استفاده قرار گرفته کار می باشد. کار در اسلام مورد تکریم قرار گرفته و مردم را بسوی آن دعوت نموده است. قرآن و سنت افرادی را که در زمین و دریا از مواهب الهی برای کسب روزی حلال استفاده و تلاش می کنند ستوده و آنان را مردمی قابل احترام دانسته است و با کسانی که در راه خدا جهاد می کنند برابر می داند و در مقابل افراد بیکار و تنبل را افرادی کم ارزش و غیر قابل اعتماد و دور از رحمت حق معرفی می نمایند.

خداوند در سوره اسری(آیه 12)، (الملک آیه 15)، (اعراف 10)، (حدید25)،( مائده 96) مردم را بسوی کار و تلاش و کسب روزی حلال دعوت کرده و آنرا یک واجب دینی میداند.

در همین زمینه احادیث بسیار سودمندی از پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار وجود دارند که همگی بیانگر اهمیت و جایگاه رفیع کار در دین مبین اسلام است. از آنجمله:

الکاد لعیاله کالمجاهد فی سبیل الله (کسی که برای اداره زندگی و معیشت عیال خود تلاش کند مانند کسی است که در راه خدا جهاد می کند.)(10)

امام علی(ع) در همین زمینه می فرماید: چنان برای دنیایت کار کن مثل کسی که می خواهد همیشه در این دنیا بماند و جاویدان باشد و برای آخرتت چنان کار کن که گویا فردا می خواهی بمیری.(11)

امام علی(ع) که نمونه عالی انسانی و الگوی جامعه بشری و اسوه تقوی و فضیلت بود، در خصوص کار و کشاورزی، باغداری، حفر قنوات و بهره برداری از آب و خاک، تمام همت خود را بکار می برد، حضرت علی(ع) آنقدر کار بدنی انجام میداد که دستش پینه بسته وترک بر می داشت و بیشتر مواقع تاول می زد.

www.ido.ir

 

پنج شنبه پنجم 5 1391 1:29 بعد از ظهر
X