معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 404838
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 
 
دستور ويژه احمدي‌نژاد براي ذخيره‌سازي
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: با دستور ويژه رئيس جمهور و تاكيد وزير صنعت، معدن و تجارت، ذخيره‌سازي استراتژيك كالاهاي اساسي حداقل معادل سه ماه نياز كشور، در دستور كار قرار گرفت.
 

به گزارش مهر حسن رادمرد گفت: با تكليف دولت، ذخيره‌سازي گسترده كالاها در دستور كار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است كه بر اين اساس، به كمك مباشران و توليدكنندگان كالاهاي اساسي، اين كار آغاز شده است.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در كنار اين، توليدكنندگان كالاهاي اساسي در كشور نيز به تناسب ميزان نياز در بازار، در حال توليد هستند؛ كه در عين حال بخشي از نياز توليد كشور، در حال تامين از خارج كشور است.
وي تصريح كرد: طي هفته‌هاي گذشته با دستور اكيد رئيس‌جمهور و وزير صنعت، معدن و تجارت قرار بر اين شد كه بخش اعظم كسري نياز كشور به كالاهاي اساسي تامين شود، هم اكنون نيز تامين اين كالاها در دستور كار قرار گرفته و بخشي از كالاهاي خريداري شده از خارج كشور نيز، به بنادر رسيده و در حال تخليه است.

جمعه ششم 5 1391 10:45 بعد از ظهر
 
 
نرخ انواع ماهي تازه در بازار/جدول
 
ميگوي دريايي با سر منجمد 13900 تومان است.
 

به گزارش باشگاه خبرنگاران نرخ ماهي تاره در ميوه و تره بار براساس زيرجدول است.

جمعه ششم 5 1391 10:41 بعد از ظهر
 
 
خليليان واردات را آزاد كرد/ نرخ انواع گوشت خارجي
 
با دستور وزير جهاد واردات گوشت قرمز به كشور آزاد شد، با اين وجود تنها چند روز پس از اين دستور؛ گوشت‌هاي برزيلي، استراليايي و قرقيزستاني در بازار به فروش مي‌رسند.

 

 به گزارش مهر، با دستور صادق خليليان، وزير جهاد كشاورزي واردات گوشت قرمز، دام زنده و مرغ به كشور آزاد شد؛ اين در شرايطي است كه تا پيش از اين، صدور هرگونه مجوز براي واردات يا عدم واردات اين كالاها از سوي وزارتخانه متبوع وي انجام مي‌شد.

بعد از هشدارهاي مكرر بخش خصوصي مبني بر كمبود كالاهاي كشاورزي و مواد پروتئيني، بالاخره مجوز واردات گوشت قرمز صادر شد، در حالي كه بسياري از فعالان اقتصادي بر اين باورند كه پيش از اين نيز به صورت محدود و در مواردي خاص مجوز واردات گوشت قرمز صادر شده است.

اين گفته در شرايطي صورت مي‌گيرد كه آمار مشخصي از ميزان توليد گوشت قرمز در كشور و نياز وجود ندارد و متوليان بخش توليد اقلام پروتئيني، آمارهاي ضد و نقيضي از ميزان توليد ارائه مي‌دهند كه همين امر موجب شده تا برنامه‌ريزي دقيق براي تامين بازار و نياز مردم وجود نداشته باشد و هر از چند گاهي نوسانات قيمت سبد مصرفي خانوارها را تحت الشعاع قرار دهد.

نكته حائز اهميت آن است، اگرچه مجوز واردات گوشت تنها چند روزي است كه از سوي وزارت جهاد كشاورزي صادر شده است، اما هم اكنون گوشت‌هاي وارداتي در بازار عرضه مي‌شوند. البته سابقه چنين امري در مورد مرغ نيز وجود داشته است و آن اينكه با وجود اينكه سال گذشته واردات مرغ به كشور ممنوع بود اما با دستور مستقيم يكي از معاونان وزير جهاد كشاورزي مرغ وارد كشور شده بود.

هم اكنون نيز تصور مي شود كه در مورد گوشت قرمز نيز همين اتفاق افتاده باشد و با نامه‌هاي محرمانه‌اي كه از سوي برخي زيرمجموعه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي به برخي مباشران داده شده است، گوشت قرمز وارداتي در بازار خريد و فروش مي‌شود؛ اما هم اكنون آنقدر بازار با كمبود مواجه شده كه مجوز واردات به صورت گسترده صادر شود؛ با اين حال، بررسي‌هاي ميداني مهر نشانگر وجود گوشت قرمز وارداتي از كشورهاي قرقيزستان، استراليا و برزيل در بازار است.

قيمت انواع گوشت وارداتي استراليايي

جمعه ششم 5 1391 10:36 بعد از ظهر
 
 
819 هزار تن نهاده ديگر در راه ايران
 
دومين كشتي كنجاله سويا به‌منظور تأمين بازار نهاده‌هاي دام و طيور و تنظيم بازار در راه ورود به ايران است.
 

 

 رئيس مؤسسه جهاد استقلال در گفتگو با ايانا با اعلام اين مطلب گفت: به‌علت نوسانات بازار و افزايش قيمت نهاده‌هاي دام و طيور، مادامي كه وضعيت عرضه نهاده‌هاي دام و طيور به حالت عادي برنگشته است، روند واردات كنجاله و سويا ادامه دارد.

شافعي‌نيا افزود: هرچند در بخش‌هاي مختلف بخش خصوصي و دولتي واردات كنجاله و نهاده‌هاي دامي در دستور كار قرار گرفته است، اما تا متعادل شدن بازار، روند واردات ادامه مي‌يابد.

 واردات 819 هزار تن نهاده‌هاي دام و طيور

وي با اشاره به آمار گمرك، خاطرنشان كرد: بر اساس آمار گمرك، 819 هزار تن نهاده دام و طيور وارد شده است كه به‌نظر مي‌رسد با توجه به حجم مورد نياز كشور كافي باشد، بنابراين روند واردات را كند كرده‌ايم.

جمعه ششم 5 1391 10:34 بعد از ظهر
 
 
سياست لبنيات 2 نرخي جواب نداد/ حذف تدريجي لبنيات كم‌چرب
 
در حالي از 17 تير امسال طرح دو نرخي كردن لبنيات در سطح كشور با هدف حمايت از اقشار كم درآمد اجرايي شد كه كارخانه‌ها سياست حذف توليد لبنيات كم‌چرب را در پيش گرفتند.
 

  به گزارش فارس، در 17 تير سال جاري طبق تفاهمنامه وزارت صنعت‌، معدن و تجارت با اتحاديه‌ها و صنايع‌ لبني قرار شد محصولات لبني در دو طيف پرچرب و كم چرب قيمت‌گذاري شود، محصولات كم چرب به قيمت تمام شده و بدون لحاظ سود براي حمايت از قشر متوسط و ضعيف جامعه توليد شود و محصولات پرچرب هم با سود بيشتري قيمت‌گذاري شود تا به اصطلاح سود كم كارخانه‌هاي لبني از فروش محصولات لبني كم چرب با فروش محصولات پرچرب جبران شود.

همچنين قرار شد 50 درصد محصولات لبني كم چرب و با قيمت مناسب عرضه شود.

در قيمت‌گذاري جديد محصولات كم چرب، يك ليتر شير پاستوريزه 1.5 درصد چربي 900 تومان، ماست 1200 تومان و پنير يو‌اف 450 گرمي 2500 تومان تعيين شد.

جمعه ششم 5 1391 10:31 بعد از ظهر
 
 
تشكر مرغ از دولت!/ طنز
 
 

خودكفايي خانگي
مرغ گران شده است و با توجه به اينكه گوشت قرمز گرانتر شده است و باز با توجه به اينكه انسان بايستي يك چيزي بخورد تا جان بگيرد! و باز با توجه به اينكه كله پاچه هم گران است؛ پيشنهاد مي دهيم هر خانواده در حياط، پشت بام و يا گوشه اي از اتاقشان آغلي مخصوص به يك زوج مرغ و خروس تدارك ببينند كه يك مرغ و خروس جوان بتوانند كانون گرم خانواده يشان را شكل دهند تا شايد هر خانواده ايراني بتواند سالي يكبار مزه مرغ را بچشد! لازم به ذكر است بايستي مراقب بود اين خروس و مرغ از روش هاي پيشگيري استفاده نكنند تا يك چيزي هم گير ما بيايد!

علت اصلي پر كشيدن مرغ از سفره ها!

جمعه ششم 5 1391 10:27 بعد از ظهر
 
رييس سازمان صنعت و معدن خبر داد:
 
مرغ هاي ترك و برزيلي دو روز ديگر در ايران
 
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از ورود دو محموله گوشت مرغ تا دو روز ديگر از برزيل و تركيه خبر داد.
 

  يدالله صادقي در گفت‌وگو بافارس در واكنش به اين سؤال كه عرضه مرغ در ميادين ميوه‌ و تره‌بار به صورت محدود و با ثبت‌نام صورت مِي‌گيرد گفت: هيچ قاعده‌اي براي عرضه مرغ به صورت ثبت‌نامي وجود ندارد و اين روالي است كه خود مردم ايجاد كرده‌اند تا كمتر وقتشان گرفته شود.

وي افزود: روز گذشته كه آخرين روز نمايشگاه طرح ضيافت در تهران بود تا ساعت يك بامداد امروز 245 تن مرغ در سه نمايشگاه تهران در يك روز عرضه شد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: طي دو روز آينده محموله مرغ از كشور برزيل و تركيه وارد كشور مي‌شود و در شبكه توزيع به دست مردم خواهد رسيد.

جمعه ششم 5 1391 10:25 بعد از ظهر
 
 
تلاش پاكستاني ها براي فروش گندم به ايران
 
يك مقام پاكستاني با اشاره به توافق ايران براي خريد 1 ميليون تن گندم از كشورش گفت وزارت امنيت غذايي پاكستان از دولت ايران خواهد خواست زمان اعزام گروه كارشناسي جهت بررسي كيفيت گندم پاكستان را تعيين كند.
 

  به گزارش فارس به نقل از بيزنس ريكوردر، وزارت تحقيقات و امنيت غذايي پاكستان تصميم دارد با ارسال نامه اي از دولت ايران بخواهد زمان اعزام گروه كارشناسي براي بررسي كيفيت گندم پاكستان را به اين كشور اطلاع دهد. دو كشور اخيرا در مورد انجام معاملات تهاتري و صدور گندم پاكستان به ايران به توافقاتي دست يافته اند.

يك منبع آگاه پاكستاني گفت: «ايران توافق كرده كه يك ميليون تن گندم از پاكستان در قالب معاملات پاياپاي بر اساس قيمت جهاني وارد كند. بر اساس گفتگوهاي انجام شده بين دو طرف، قيمت 347 دلار براي هر تن گندم تعيين شده است.»

اين منبع آگاه گفت، هيئتي به سرپرستي مير اسرار الله ظهري، وزير تحقيقات و امنيت غذايي پاكستان روز 15 جولاي براي گفتگو در اين خصوص به تهران سفر كرد. در جريان اين سفر پاكستان از ايران خواست تا كارشناسان خود را براي نمونه برداري و تست گندم پاكستان به اين كشور اعزام كند.

جمعه ششم 5 1391 10:23 بعد از ظهر
 
 
توزيع برنج جديد فرآوري شده از فردا/ نحوه تشخيص برنج پاربويل با هندي
 
دبيرانجمن حمايت از برنج ايران با اعلام اينكه براي نخستين بار برنج فرآوري شده (پاربويل) در كشور توليد شد، گفت: اين نوع برنج ها از فردا شنبه در كشور توزيع مي شود.
 

جميل عليزاده شايق در گفتگو با مهر، در خصوص فرآوري برن جهاي داخلي اظهارداشت: خوشبختانه از چندي پيش اين كار در كشور آغاز شده است.

وي با اعلام اينكه براي نخستين بار برنج فرآوري شده (پاربويل) در كشور توليد شده است، گفت: اين نوع برنج ها از فردا شنبه در فروشگاه هاي زنجيره اي سراسر كشور عرضه خواهد شد و مردم مي توانند آن را تهيه كنند.

عليزاده شايق، تصريح كرد: البته اين نوع برنج ها به دليل عمليات فرآوري كه بر روي آن انجام شده بسيار غني تر از برنج هاي معمولي است و به همين دليل طبيعتا قيمت آن از برنج هاي ديگر در بازار گران تر است.

دبيرانجمن حمايت ازبرنج ايران در عين حال ابراز اميدواري كرد كه متوليان امر در ماه مبارك رمضان اين برنج را كمي ارزان تر به مصرف كنندگان عرضه كنند.

جمعه ششم 5 1391 10:21 بعد از ظهر
 
 
براي خريد مرغ عجله نكنيد، ارزان مي شود!
 
ظرف هفته آينده، حدود 50 درصد مشكلات بخش توليد و توزيع مرغ رفع شده و بازار به وضعيت تعادل نزديك خواهد شد/ مردم براي خريد مرغ عجله نكنند چرا كه در روزهاي آتي قيمت اين محصول در بازار كاهش مي‌يابد.
 

رئيس انجمن مرغداران گوشتي تهران اعلام كرد: توليد داخل هر روز در حال افزايش است و ظرف هفته آينده، قيمت مرغ در بازار كاهش مي‌يابد.
محمد يوسفي در گفتگو با ايلنا به اقدام دولت در عرضه مرغ 4700 توماني در برخي ميادين اشاره كرد و افزود: مقداري مرغ وارداتي از سال گذشته توسط دولت ذخيره شده بود كه هم‌اكنون به منظور تنظيم بازار اين محصول در حال عرضه است. اخيرا مقداري هم ثبت سفارش مرغ از كشورهاي مختلف از جمله تركيه صورت گرفته كه به بازار عرضه خواهد شد.

وي با انتقاد از اين شيوه در تنظيم بازار، گفت: توزيع مرغ 4700 توماني، به نوبه خود وضعيت بازار را بدتر كرد.
يوسفي با تاكيد براينكه به دنبال مذاكرات و هماهنگي‌هاي صورت گرفته، مشكلات توليد وعرضه مرغ در حال مرتفع شدن است، تصريح كرد: ظرف هفته آينده، حدود 50 درصد مشكلات اين بخش رفع شده و بازار به وضعيت تعادل نزديك خواهد شد.

جمعه ششم 5 1391 10:11 بعد از ظهر

 

بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»

ماه خرداد و در آستانه‌ي 15 خرداد و سيزده رجب هستيم و بيننده‌ها بحث را شب تولد امام جواد مي‌بينند. مي‌توانم راجع به هر مناسبتي يك چيزي بگويم، ولي امسال مقام معظم رهبري، راجع به توليد ملي صحبت كرده و من يك بحث اين رقمي دارم، رويش هم كار كرده‌ام و پر از نكته و آيه و لطيفه. اين بحث را انجام مي‌دهم، چيزي كه ندارم، ولي اگر اين بحث ثواب دارد، ثواب اين بحث را هديه به امام جواد مي‌كنيم. هديه‌ي روح امام مي‌كنيم. هديه‌ي روح شهداي 15 خرداد مي‌كنيم، شهداي انقلاب، چيزي كه نداريم. اگر ثواب دارد ثوابش را هديه مي‌كنيم.
 توليد در روستا، مصرف در شهرها
منطقاً چون شما وراميني هستيد و پيشوا و منطقه‌اي كه اطراف تهران هستند، ولو شهرتان كوچك است ولي راستش را بخواهيد تهراني‌ها سر سفره‌ي وراميني‌ها نشسته‌اند. اصلاً شهري‌ها سر سفره‌ي غير شهري‌ها نشسته‌اند. يعني بنده كه در تلويزيون بلبل زباني مي‌كنم، از سرتاپايم براي شماست. چون اين عمامه روي سر از پنبه است، پنبه هم توليد كشاورز است. كفش من هم چرم است، چرم پوست گاو است، گاو هم دامداري كشاورز است. يعني من حجت‌الاسلام، بنده از مخ تا كف پا به روستايي مديون هستم. دانشجوها هم همينطور هستند. دانشجوها هم مديون روستايي‌ها هستند. دولت بايد براي همه امكانات فراهم كند، در خيلي از روستاها از قديم دبستان نبوده آنوقت براي شهري‌ها دانشگاه ساختند. يعني از دبستان او كم گذاشتند، به دانشگاه او اضافه كردند، او ليسانس شده و او بي‌سواد مانده. البته الحمدلله اين قدم‌هايي كه بعد از انقلاب برداشته شد، خيلي چيزها را حل كرده است. توسعه‌ي دانشگاه، ديگر ما الحمدلله بي‌سواد نداريم. فوقش نه درصد، هشت درصد، ده درصد، مناطقي تا 15 درصد، يعني بين 5 درصد تا 15 درصد. بي‌سوادي هم الحمدلله ريشه‌كن شد. يك مقداري مانده كه انشاءالله آموزش و پرورش همت مي‌كند و همت كرده است و انشاءالله حل مي‌شود. خوب پس در منطقه‌ي توليد هستيم نه منطقه‌ي مصرف. راجع به توليد، قرآن چه مي‌گويد، برايتان بگويم.
بسم الله الرحمن الرحيم
از بركات يادداشت برداري اين است كه بنده حدود چهل سال است، هرچه گفتم تقريباً يادداشت كردم. حالا چند تا گوني يادداشت دارم. اينها را تايپ كرديم در يك سي‌دي. چند هزار سخنراني در يك سي‌دي، بي‌قفل هركس مي‌خواهد تكثير كند. جايي كه مي‌نشينيد دل بدهيد پاي تلويزيون. اگر دل بدهيد يك ساعتش به اندازه‌ي 50 ساعت است. وگرنه مي‌شويد مثل من. من چند هزار ساعت در ماشين نشستم، دل ندادم، هنوز رانندگي ياد نگرفتم. اگر سي ساعت دل مي‌دادم، ياد مي‌گرفتم شما به خصوص، دانشجو، طلبه، استاد دانشگاه، با قلم و كاغذ باشيد، يكي از اساتيد مي‌گفت: در رختخوابتان هم قلم و كاغذ باشد. چون قبل از خواب ممكن است يك چيزي به ذهنت بيايد، تا مي‌گويي: صبح يادداشت مي‌كنم، مي‌پرد. همان در رختخواب، پهلوي چراغ در آشپزخانه هم يك قلم و كاغذ باشد. اين يادداشت برداشتن خيلي مهم است.
بسم الله الرحمن الرحيم، توليد ملي. توليد كننده، مصرف كننده، وظيفه‌ي دولت.
 توليد و توسعه، نه تعطيل سرمايه
راجع به توليد، اصلاً خدا بي‌كاري را قبول ندارد. حتي بي‌كاري جمادات. مي‌گويد: از جمادات هم بايد كار بكشي. اگر كسي يك قطعه زميني دورش را سنگ چين كرد، تا سه سال كشاورزي نكرد، آباد نكرد، سنگ‌ها را برداريد دور بياندازيد و تصرف كنيد. يعني اينكه من دورش سيم خاردار كشيدم، سيم خاردار سه سال ارزش دارد. شما حق نداري زمين خدا را معطل كني.

جمعه ششم 5 1391 6:11 صبح

 

 

اصلاً اگر كسي سفره پهن شود بيايد بخورد، وقت كار در برود اين مورد لعنت است. «مَلْعُونٌ مَنْ أَلْقَى كَلَّهُ عَلَى النَّاس» (كافي/ج4/ص12) ركود ممنوع! كار و توليد. لازم نيست حتماً سود داشته باشد. كار مردم راه بيفتد، ممكن است سود هم نداشته باشد. اصل كار راه‌اندازي است. منتها در كار راه ‌اندازي سود هم باشد چه بهتر. منتها اگر هم سود نبود نگو آقا چون سود ندارد، ما فعلاً بيكار نشستيم. بابا سود ندارد، ضرر هم كه ندارد فوقش ير به ير است.
«فَامْشُوا في‏ مَناكِبِها وَ كُلُوا» (ملك/15) قرآن مي‌گويد: «فَامْشُوا في‏ مَناكِبِها وَ كُلُوا» يكي از آيات توليد است. حركت كنيد از كوه‌ها بالا برويد، از دامنه‌ي زمين بالا برويد، جست و خيزي داشته باشيد، توليد كنيد. «وَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْل الله‏» (جمعه/10) مي‌گويد: نماز جمعه هم كه تمام شد، برويد بازار را باز كنيد. يك ساعت جمعه تعطيل باشد. من نمي‌دانم چرا جمعه از صبح تا شام تعطيل است. فقط «إِذَا نُودِىَ لِلصَّلَوة»‏ (جمعه/9) صداي اذان بلند شد، «ذَرُوا» يعني مغازه را ببند. «فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَوةُ» (جمعه/10) نماز كه تمام شد، باز دنبال كار برويد. حال كار نداريم، ايام عيد 25 روز تخمه‌ي كدو مي‌شكنيم. اين آتش زدن عمر در ايران و در خيلي از كشورهاي ديگر است. خيلي راحت عمر را تلف مي‌كنيم. عمر نبايد معطل بماند.

جمعه ششم 5 1391 6:9 صبح

 

 

شرايط توليد، شرايطش چيست؟
بايد هدف داشته باشد. بايد مواد داشته باشد. بايد طرح داشته باشد. بايد برنامه و زمان‌بندي داشته باشد. بايد محل توليد معلوم باشد. بايد هدايت و كنترل شود. بايد خدمات بعد از توليد، چه مي‌گويند؟ گارانتي، خدمات بعد از توليد، بايد تعمير و اصلاح، خدا مي‌خواهد انسان توليد كند. هدف خدا چيست؟ قرآن مي‌فرمايد: هدف، «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ» (ذاريات/56) هدف «سَخَّرَ لَكُمْ» (ابراهيم/32)، «خَلَقَ لَكُم‏» (بقره/29)، « مَتاعاً لَكُم‏» (مائده/96) ابر و باد و مه و خورشيد و فلك مال تو هست، تو هم براي عبادت هستي. «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ». اصلاً هدف اين است كه تو از خاك و افلاك، مادي و معنوي شوي. خدايي شوي، «صبقة الله» رنگ آميزي الهي داشته باشي. هدف چيست؟ بندگي خدا. مواد چيست؟ تُراب! تراب مي‌دانيد يعني چه؟ خاك، نطفه، «مِنْ طين‏» (انعام/2)، «مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ» (حجر/26)، «صَلْصالٍ كَالْفَخَّارِ» (الرحمن/14) مواد همين مواد است. 

جمعه ششم 5 1391 5:59 صبح

 

 

 

مردم سه دسته هستند. بعضي‌ها توليدشان خوب است، مصرفشان كم است. اين عالي است. مثل حضرت امير، هزار درخت خرما كاشت اما خودش چهار تا خرما مي‌خورد. اگر توليد زياد بود، مصرف كم بود اين جامعه رشد مي‌كند. بعضي‌ها توليدشان كم است، مصرفشان زياد است. بعضي‌ها توليدشان با مصرفشان يكسان است. ما بايد توليدمان بيش از مصرف باشد. البته خانم‌ها نگويند: قرائتي در تلويزيون گفت: توليد بيشتر، پس ده تا غذا بپزيم، سه تا را بخوريم و هفت تا را دور بريزيم. معناي اين كج فهمي نباشد.
ما چهار رقم حيوان داريم، بدترين‌اش انسان‌ها است. بعضي حيوان‌ها هم خوب مي‌خورند و هم خوب توليد مي‌كنند، مثل زنبور. از گل خوب مي‌مكد، توليدش هم عسل است. زنده باد زنبور! بعضي‌ها ساده مي‌خورند، چيز خوب توليد مي‌كنند، مثل گوسفند. پوست خيار، پوست هندوانه، علف مي‌خورد، ولي شير مي‌دهد، گوشت مي‌دهد، ساده مي‌خورد، با ارزش تحويل مي‌دهد. بعضي‌ها هم بد مي‌خورند و هم بد توليد مي‌كنند مثل خوك! هم آشغال مي‌خورد و هم گوشت خوك حرام است. بعضي‌ها چيز خوب مي‌خورند، بد توليد مي‌كنند، مثل انسان. جوجه كباب مي‌خورد، دروغ مي‌گويد. (خنده حضار) عسل مي‌خورد، فحش مي‌دهد.(خنده حضار) فحش مي‌دهد. يكبار ديگر من مي‌گويم، شما اسمش را بگوييد.

جمعه ششم 5 1391 5:56 صبح

 

مي‌گويد: هركس زميني را آباد كرد براي خودش است. «مَنْ أَحْيَا مَوَاتاً فَهُوَ لَهُ» (كافي/ج5/ص279) هركس زميني، زمين كويري را، زمين بي‌صاحبي را آباد كرد براي خودش مي‌شود. براي حمايت از توليد. «من حاز ملك»، حيازت كردن، هركس بتواند يك چيزي را حيازت كند، براي خودش است. يعني شما رفتي يك چيزي را از بيابان، مثلاً بنده مي‌روم يك دُرّي را از بيابان نجف، دُر براي نجف است. در بيابان‌ها يك دري را مي‌بينم برمي‌دارم. ديگر براي خودم است. چيزي كه مالك ندارد، تلاش كني چيزي پيدا كني براي خودت است. البته نبايد براي مردم باشد.

جمعه ششم 5 1391 5:53 صبح

بايد توليدكننده‌ها هم كار خودشان را عبادت و جهاد بدانند. جهاد اقتصادي، يعني واقعاً نگاه ما نگاه عبادت باشد. امام باقر كشاورزي مي‌كرد، يك كسي گفت: ببين پسر پيغمبر چطور دارد عرق مي‌ريزد و بيل مي‌زند؟ بروم نصيحتش كنم. پهلوي خودش مي‌خواست به امام باقر نصيحت كند. گفت: آقا الآن اگر عزرائيل بيايد، اين رقم داري عرق مي‌ريزي در بيابان مدينه، كشاورزي مي‌كني، در چه حالي هستي. گفت: در بهترين حال. يعني كشاورز بداند دارد عبادت مي‌كند. زن در خانه عبادت مي‌كند. تمام كارهايي كه شما در خانه انجام مي‌دهيد، حديث داريم ظرفي كه جابه جا مي‌كنيد عبادت است. اين درخت تسبيح خدا را مي‌كند. چرا درخت را مي‌شكني‌؟ اين گنجشك‌ها و صداي حيوان‌ها ذكر خداست. حيوان جير جير مي‌كرد، امام فرمود: مي‌داني چه مي‌گويد؟ گفت: چه مي‌گويد؟ گفت: ذكر خدا مي‌گويد. ما اگر بدانيم همه‌ي هستي در حال تسبيح است، چرا درخت را مي‌شكنيم؟ چرا اين گياه را پامال مي‌كنيم؟

جمعه ششم 5 1391 5:51 صبح

 

توليد خوب، توليد ملي، مصرف كالاي ملي. آنوقت ما بياييم جوان‌هاي خودمان را بيكار كنيم، جنس خارجي مصرف كنيم براي جوان‌هاي بيگانه ايجاد اشتغال كنيم. هر جنسي كه هر ايراني مي‌خرد از خارج، ايجاد اشتغال براي بيگانه است و بيكار كردن خودي. آنوقت اين جوان‌هايي كه خودشان جبهه رفتند و تكه تكه شدند، كشور را براي شما امن كردند، حالا اگر بناست يك ايجاد شغلي كنيم، ايجاد شغل براي همين خانواده‌هاي شهدا كنيم. براي همين بچه‌هاي ايران كنيم كه اگر به ايران حمله شد، اينطور نشان مي‌دهد. آن بيگانه كه ديديد ديگر ما بيگانه‌ها را امتحان كرديم. هشت سال كشورهاي دنيا سر ما بمب ريختند، يا با واسطه يا بي‌واسطه با كم و زيادش. بيگانه چه خدمتي كرده كه حالا جنسشان را بخريم.

جمعه ششم 5 1391 5:48 صبح

كار ناقص نوعي خيانت به امانت است. در دستمزد كارگر خيانت نكنيد. ممكن است يك كارگري از استيصال به يك مبلغ كمي كار كند، استيصال است، ولي استيصال معنايش استحقاق نيست. توليد كننده‌ها بايد با كارگر طي كنند منتها وقتي طي كردند يك چيزي هم به او اضافه بدهند.
يك كارگري كار مي‌كرد، امام رضا از رئيس كارگرها پرسيد: كه با اين چند قرارداد بستي؟ گفت: آقا اين بدبخت است، هرچه بدهيم راضي است. فرمود: مگر نگفتم طي كن. اين از صبح تا غروب استرس دارد.
ما خودمان وقتي قديم پولمان مي‌دادند، حالا خيلي جاها سخنراني مي‌كنيم پول نمي‌دهند مي‌گويند: شير نفت جيب آخوندهاست. دروغ مي‌گويند. استرس داشتيم چقدر پول در اين پاكت است. منتظر بودم ببينم چقدر است، دلم تاپ تاپ مي‌كرد. از اول بگو آقا اين، اين مبلغ است. تمامش كن. اين كارگر از صبح تا شام كار مي‌كند، نمي‌داند چقدر مي‌گيرد. امام رضا فرمود: طي كنيد، منتها وقتي طي كرديد يك چيزي اضافه بدهيد. «وَ يَزيدُهُمْ مِنْ فَضْلِه‏» (نساء/173) آيه‌ي قرآن است. «وَ يَزيدُهُمْ مِنْ فَضْلِه‏» يعني خدا يك چيزي هم اضافه طي كنيد. كارگر... قبل از آنكه عرق كارگر خشك شود مزدش را بدهيد.زن و مرد هردو بايد كار كنند. «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏» (نحل/97) «مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏» زن‌هاي ايران سهمشان كمتر از مردها نيست. بعد از نفت درآمد ايران از چيزهايي كه هست، صنايع دستي براي زن‌هاست. توليد قالي براي زن هاست. محصولات كشاورزي بخش عظيمي‌اش براي زن‌هاست. زن‌ها به گردن ما حق دارند. اصلاً توليد انسان و هنر مادر بودن خودش بالاترين هنر است.     توليد انسان، يك زماني مي‌گفتند: اولاد كمتر، زندگي بهتر، چند بار جمعيت، حالا نمي‌گويم كدام جمعيت بودند، آبرو ريزي است اسمش را بگويم. چند بار اينها نزد من آمدند، كه آقا بگو اولاد كمتر. گفتم: قرآن مي‌گويد كه «كُنْتُمْ قَليلاً»، شما كم بوديد. «فَكَثَّرَكُم‏» (اعراف/86) خدا شما را كثير كرد. اينكه مي‌گويند: «كُنْتُمْ قَليلاً» كم بوديد زيادتان كردم. يعني چه؟ يعني آمار زياد يك نعمت است.

جمعه ششم 5 1391 5:39 صبح

در ساختمان، «مَنِ اقْتَصَدَ فِي بِنَائِهِ لَمْ يُؤْجَرْ» (وسايل‌ الشيعه/ج5/ص316) اگر كسي در بنايي مصالح غير مرغوب به كار ببرد اين آدم خوبي نيست. «لَمْ يُؤْجَرْ» يعني خدا به اين اجر نمي‌دهد. يك خاطره هست نمي‌دانم در تلويزيون گفتم يا نگفتم. مي‌دانم گفتم اما نمي‌دانم كجا گفتم. در سخنراني‌هايم بوده يا در تلويزيون. حالا اگر شنيديد كه دو بار بشنويد و اگر هم نشنيده‌ايد كه بار اول باشد.
امام چهار ده سال تبعيد بود به عراق، شب جمعه‌ها گاهي كه مي‌خواست كربلا برود، مي‌گفت: يك ماشين خوب تهيه كنيد. دفتر آقا حساس شد كه آقا هيچ وقت نمي‌گويد كه يك كباب خوب، يك كفش خوب، يك لباس خوب، ولي به ماشين كه مي‌رسد مي‌گويد: يك ماشين خوب. گفتند: آقا شما سر ماشين مي‌گويي: ماشين خوب. جاي ديگر اين كلمه را به كار نمي‌بري. گفت: لباس كرباس من را نمي‌كشد. زيلو من را نمي‌كشد ولي ماشين قراضه مرا مي‌كشد. چرا سوار ماشين قراضه شوم؟
گاهي وقت‌ها فكر مي‌كنيد مثلاً حالا اين، سر هم بندي كنيم در بنايي، اين جوش آهن‌ها بايد چند سانت به چند سانت باشد. محكم‌كاري كنيم. اين ستون چقدر وزن دارد؟ اين نقشه استاندارد هست، نيست. در اين مسير، مسير سيل هست، نيست. مسير زلزله هست يا نيست. اين حديث قشنگي هست. «من بنا» كسي كه بنايي كند، «اقْتَصَدَ» صرفه‌جويي كند در بنايي، «لَمْ يُؤْجَرْ» خدا به اين پاداش نمي‌دهد. چون اين صرفه‌جويي باعث شد خانه‌ زود خراب شود. بهترين مصالح، نه گران‌ترين، محكم‌ترين، بهترين مصالح گران‌ترين نيست، محكم ترين است.

جمعه ششم 5 1391 5:37 صبح

قرآن از ما توليد خواسته. در كدام آيه مي‌گويد: توليد. «هُوَ أَنْشَأَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ» (هود/61)، «أَنْشَأَ» يعني «خَلَقَكُم» شما را از زمين آفريدم، بعد مي‌گويد: «وَ اسْتَعْمَرَكُمْ فيها» خواستم زمين را آباد كنيد. آباد كردن زمين بدون كار نمي‌شود. اين هم آيه‌ي توليد.
نكاتي ديگر كه بايد خدمت شما بگويم، يك صلوات ختم كنيد. (صلوات حضار)
بايد توليد داخلي و مصرف كالاي داخلي يك فرهنگ شود. يعني بايد افتخار كنيم، خوشحال باشيم، الحمدلله همه چيز بومي است. الحمدلله همه چيز ملي است. وظيفه‌ي ما محكم‌كاري است، من راجع به محكم‌كاري يك بحثي داشتم سال‌هاي بسيار قبل گفتم. ديروز به پرونده‌ي محكم‌كاري نگاه كردم، براي توليد است. اسلام و محكم‌كاري، الله اكبر چه ديني داريم! شما فكر مي‌كنيد اسلام راجع به محكم‌كاري... تا من تخته را پاك مي‌كنم فكر مي‌كنيد چقدر آيه و حديث براي محكم‌كاري داشته باشيم. يك صلوات بفرستيد. (صلوات حضار) يك صلوات ديگر هم بفرستيد. (صلوات حضار) اين صلوات فرستادن فني است، غير از ذكر خدا و عبادت از نظر فني، فني هم هست. براي اينكه اگر كسي صلوات نفرستد، يك نابينا كه در جلسه هست، مي‌بيند هيچ خبري نيست، چي شد؟ قرائتي سكته كرد؟ برق رفت. يا يك كسي پشت ديوار است مي‌گويد: چه شد؟ انگار جلسه افت كرد. اينكه مي‌گويم دو تا صلوات بفرستيد يعني جلسه جريان دارد. آدم نابينا و پشت ديوار هم بنابراين صلوات خيلي فايده دارد. (صلوات حضار)

جمعه ششم 5 1391 5:34 صبح

تحريم، مهمترين تحريم‌ كربلا بود. حالا به ما قطعات هواپيما نمي‌دهند. آنها آب ندادند حتي به علي اصغر، امام حسين تسليم نشد. جوان‌هايش را تكه تكه كردند، تسليم نشد. خيمه‌هايش را مي‌سوزانند، خواهرش و بچه‌هايش را اسير مي‌كنند، تسليم نشد. اين امام حسين به ما ياد داد كه اگر خوراك نبود، پوشاك نبود، مسكن هم نبود تسليم نشويم. اين يك مكتبي است كه امام حسين به ما ياد داد. تازه در مقابل تهديدها بايد برنامه‌ريزي كرد. يوسف پيش‌بيني كرد. قرآن مي‌گويد كه پادشاه مصر خواب ديد هفت تا گاو لاغر هفت تا گاو چاق را مي‌خورند. به هركس گفت، گفتند: اين خواب‌هاي پريشاني است. يوسف گفت: بله، هفت تا گاو لاغر هفت تا گاو چاق را مي‌خورند يعني هفت سال قحطي مي‌شود، قحطي‌ها گاو لاغر هستند. هفت تا گاو چاق را مي‌خورند يعني آنچه كه ذخيره كرديد، بعد گفت: «فَذَرُوه» (يوسف/47)‏ حالا كه قحطي در پيش است اين هفت سالي كه هنوز قحطي نشده سريع كشت كنيد. «تَزْرَعُون‏» (يوسف/47) زراعت كنيد. «فَذَرُوهُ في‏ سُنْبُلِه‏» آن زمان سيلو نبود. سيلو گندم را نگه مي‌دارد. گندم اگر در خوشه‌ي خودش باشد، سالم مي‌ماند. «تَزْرَعُون‏» يعني زراعت كنيد،«فَذَرُوهُ في‏ سُنْبُلِه‏» يعني حفاظت كنيد. زراعت، حفاظت براي آينده كه قحطي مي‌شود. يعني هروقت ما تهديد شديم بايد پيش‌بيني كنيم. حديثي ديديم، امام به افرادي مي‌گويد: پول‌هايتان را يك‌جا خرج نكنيد. اگر هرچه پول داريد سكه خريديد، سكه پايين و بالا برود، شما سكته مي‌كنيد. هرچه پول داريد خرج زراعت كنيد، يك سال خشك‌سالي شود، قنات خشك شود نابود مي‌شويد. همه‌ي سرمايه‌ات قالي ابريشم شود، يك كبريت، يك دزد آتش مي‌زند. سرمايه‌تان را چند قسمت كنيد كه اگر دزدي قالي را برد، سكه داشته باشيد. سكه ارزان شد، مزرعه داشته باشيد. حديث داريم سرمايه‌تان را در چند راه مصرف كنيد. پول هم اگر داريم در چند كيسه بگذاريم كه اگر جيب بر برد يك چيزي براي ما...

جمعه ششم 5 1391 5:32 صبح

توليد هم بايد به روز باشد، يك معمار امروز اگر خواست ساختمان بسازد، نبايد بگويد چطور ساختم. ساختمان به روز، توليد به روز. مال طفل صغير هم بايد راكد نباشد. قرآن مي‌گويد: مال يتيم‌ها را «وَ ارْزُقُوهُمْ» رزق است، به يتيم‌ها رزق بدهيد «فيها» يعني، در مالش، نمي‌گويد: «وَ ارْزُقُوهُمْ منها». «منها» يعني از بچه، نمي‌گويد: از پول بچه‌ خرجش كن. خوب اگر از پول بچه‌ها برداشتي و خرج كردي، پولش چطور مي‌شود؟ مي‌گويد: پول يتيم را به كار بيانداز، از درآمدش خرج كن، «وَ ارْزُقُوهُمْ فيها» (نسا/5) نمي‌گويد: «وَ ارْزُقُوهُمْ منها»، «منها» يعني از پول بده، خوب تمام مي‌شود. «فيها».
يك خانواده را ماه به ماه پول بدهي، هم پولت تمام مي‌شود و هم او احساس حقارت مي‌كند. يك مبلغي حالا فرض كن آدم يك فاميلي دارد. فاميل محترمي است، نمي‌تواند خرجش را بدهد، خيلي خوب من اين مبلغ را فرض كنيد، ده ميليون را، بيست ميليون را، پنج ميليون را، يك مبلغي را به يك كسي مي‌دهي مي‌گويي: كار كن، هرچه سودش شد نصفه. نصفش براي تو كه كار كردي. نصفش هم ماهيانه. از اين درآمد كسب كن.

جمعه ششم 5 1391 5:30 صبح

 

توليد به روز باشد. من طلبه اگر حرف‌هايي كه مي‌زنم، مخاطبان من بگويند: اين حرف‌هايي كه مي‌زني به درد ما نمي‌خورد. من اگر مي‌خواهم سوره‌ي يوسف را بگويم، مي‌توانم بگويم يوسفي بود، جوان مي‌گويد: بود كه بود. بردنش، به من چه! حسود داشت، به من چه؟ پرتش كردند در چاه، به من چه؟ پيراهنش را خوني كردند، من چه خاكي بر سرم كنم؟ پهلوي پدرش شبانه گريه كردند، گفتند: گرگ او را خورده، من چه كنم؟ از فردا شب مسجد نمي‌آيد. مي‌گويد: شيخ، يا سيد يك آخوند دارد حرف‌هاي دو هزار سال پيش را مي‌زند. اما اگر اينطور گفتيم، يوسفي بود، جوان‌ها همه شما يوسف هستيد. حسود داشت، جوان‌ها همه حسود داريد. او را بردند، همه شما را مي‌برند. به اسم ورزش او را بردند، همه را به اسم بازي مي‌برند. با شعارهاي قشنگ بردند، «إِنَّا لَهُ لَناصِحُونَ» (يوسف/11)، «إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ» (يوسف/12) شما را هم با شعارهاي قشنگ مي‌برند. پرتش كردند، شما را هم از هدف پرت مي‌كنند. پيراهنش را خوني كردند،جو سازي مي‌كنند. صحنه‌سازي مي‌كنند. يعني بايد من آخوند يك طوري سوره‌ي يوسف را بگويم كه اين احساس كند من دارم با او حرف مي‌زنم. اين مهم است.

 

جمعه ششم 5 1391 5:28 صبح

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»

راجع به توليد ملي، مطالبي را گفتيم، و مطالب زيادي مانده است. در اين 27، 28 دقيقه سعي مي‌كنم 30،40 تا نكته را بگويم. انشاءالله! هر يك دقيقه‌اي يك مطلب، كه همه هم انشاءالله مفيد است، چون از خودم نيست. از اسلام است.
يكي اينكه توليد بايد استمرار داشته باشد. اينكه انسان يك مدتي كار بكند و بعد رها كند يكبار كم كار كند، يكبار زياد كار كند، ما مراجع تقليدمان در هشتاد سالگي مطالعه مي‌كنند. ولي نسل نو ما خيلي‌هايشان، حالا همه را نمي‌گويم، چون نسل نو هم داريم آدم‌هايي را كه مطالعه مي‌كنند، ولي نسل نو به اندازه‌ي نسل قديمي مطالعه نمي‌كنند. من امروز من امام جمعه‌ي عزيز كتاب جواهر ايشان را ديدم، حالا خود چطور كتاب را مي‌خريدند حالا انشاءالله راضي هستند من بگويم. از ايشان اجازه نگرفتم، انشاءالله كه راضي هستند. مي‌گفت: نماز استيجاري خواندم. يعني يك كسي مرده نماز قضا به گردنش بوده، حالا يك سال، دو سال چقدر، نمازاستيجاري خوانده كه كتاب جواهر را خريده است. اين براي خريد كتاب. حالا اينقدر كتابخانه و امكانات در اختيار ما است. بعد حالا كتاب جواهر را من آوردم، حضرت عباسي از خط‌هاي قديم بود، حضرت عباسي يك صفحه‌اش را نمي‌توانم بخوانم. اين تسهيلاتي كه براي ما است، بايد استفاده كنيم. حالا اين بحث چون ماه خرداد پخش مي‌شود، ماه خرداد، تير، مرداد چرا مثلاً نسل نو ما درس نمي‌خوانند؟ جايشان را عوض كنند، ساعتشان را عوض كنند. مثلاً نمي‌شود دانشجوها يا طلبه‌هاي خوزستان اراك بروند؟ خوب اراك در راه خوزستان است، قطار هم دارد. خوزستان اينقدر هوا داغ است كه از عيد پاي كولر گازي آب يخ مي‌خورند. ولي اراك ماه مردادش را هم با يك پنكه مي‌شود زندگي كرد. جايمان را عوض كنيم، هركس مي‌تواند. ساعتش را عوض كنيم. آقا سه بعد از نصف شب تا هفت صبح. خميرگيرها چه مي‌كنند؟ خميرگيرها سه بعد از نصف شب بلند مي‌شوند، حالا فرض كنيم اين دو ماه را ما خميرگير هستيم، ساعت را عوض كنيم، مكان را عوض كنيم. چرا مطالعه تعطيل مي‌شود؟ چرا كار تعطيل مي‌شود؟ استمرار، پس در توليد اصل استمرار، اين ييك نكته.

جمعه ششم 5 1391 5:23 صبح

گاهي وقت‌ها مسؤولين مملكتي ما از ترس اينكه يك تاجر پولدار شود اين را فلج مي‌كنند. مي‌گويند: اين مي‌خواهد پولدار شود؟ پول در جيب اين بگذاريم. مي‌گوييم: بابا بگذار اين شكمش سير شود، در عوض صد نفر را به كار مي‌گيرد. ما از اينكه حسادت داريم كه اين پولدار نشود، صد نفر را هم بيكار مي‌كنيم. خود اين آقايي كه پشت ميز نشسته عرضه ندارد ده نفر را به كار بگيرد. اما اين آقا عرضه دارد دويست نفر را به كار بگيرد، منتها ما مي‌گوييم اگر پول وام را به اين بدهيم اين پولدار مي‌شود. ترس اينكه يك نفر پولدار شود، جلوي دويست نفر ايجاد اشتغال را مي‌گيريم. گاهي وقت‌ها بگذاريد پولدار شوند. حالا من نمي‌دانم زبانم هم بسته است پشت دوربين، حالا بگذاريد بگويم.

جمعه ششم 5 1391 5:17 صبح

وظيفه‌ي دولت چيست، وظيفه‌ي دولت را هم من بگويم. دولت از توليد كنندگان سخت‌كوش بيشتر حمايت كند. چون قرآن مي‌گويد: «وَ فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدينَ عَلَى الْقاعِدين‏» (نساء/95) آنكه جهاد مي‌كند ارزشش بيشتر است. آن كسي كه كارگر بيشتري را به كار مي‌گيرد، توليد بهتري، صادراتش، وارداتش، هركس سخت‌كوش‌تر است، به او ارزش بيشتري مي‌دهد. اين يك مورد.
به خاطر درآمد اجناس خارجي را تبليغ نكنيم. گاهي وقت‌ها گمرك مي‌خواهد درآمدش زياد شود، يا صدا و سيما مثلاً  يك شركتي دارند كه پول مي‌گيرند و تبليغات مي‌كنند، اجناس خارجي را تبليغ كنيم به خاطر اينكه يك پولي بگيريم، اين نبايد باشد. خود دولت جنس خارجي نخرد.
تسهيلات و امتيازاتي كه به توليد كنندگان مي‌دهد نظارت كند. خيلي ها به اسم توليد مي‌گيرند و جاي ديگر خرج مي‌كنند. اصلاً سر دولت كلاه مي‌گذارند. من سراغ دارم يك گاو داري بود، البته سراغ دارم آدمي كه اين را به من مي‌گفت از رفيقش. نه اينكه حالا خودم مستقيم، با يك واسطه، كه آمدند به گاوداري گفتند: شما از اينجا برو، اين پول را بگير و يك روز اينجا را به ما بده. ما مثلاً فلان مسؤولي كه مسؤول دام است بياوريم اين دامداري را نشانش بدهيم، بفهمد كه ما داريم توليد مي‌كنيم، پول بگيريم بعد اين پولش هم براي تو. اصلاً گاهي وقت‌ها صحنه‌سازي مي‌كنند. به دروغ يك گاوداري را نشان مي‌دهند مي‌گويند اين است و بعد كار ديگر مي‌كنند. بر تسهيلات نظارت كنند.

جمعه ششم 5 1391 5:14 صبح

جمهوري اسلامي زشت است يا زيبا. من اين آيه را قبلاً گفتم، ولي چون الآن بحثم، بحث مصرف است مي‌خواهم برايتان بگويم. در قرآن جميل تكرار شده ولي جمال يك بار بيشتر نيست. جمال يعني زيبايي. اين هم براي گله‌ي ميش گفته است. خداوند در قرآن يك آيه گفته كه به مناسبت بحث مصرف مي‌خواهم بگويم. قرآن مي‌فرمايد: «وَ لَكُمْ» براي شما، «فيها» در گله‌ي ميش، گوسفند، «جَمالٌ» زيبايي است، «حينَ تُريحُونَ» وقتي كه آغل مي‌روند، غروب به طويله برمي‌گردند، «وَ حينَ تَسْرَحُونَ» (نحل/6) وقتي كه صبح صحرا مي‌روند.
قابل توجه طلبه‌هايي كه پاي تلويزيون هستند و اساتيد دانشگاه، و مربي‌ها و معلمين. اين را زيادي گوش بدهيد. اين آيه را ترجمه كنيد. گله‌ي ميش كه مي‌رود طويله، صحرا مي‌رود قشنگ است. اين را چطور مي‌خواهيم براي مردم ژاپن معنا كنيم؟ براي شرق و غرب؟ مي‌گويد: خوب مگر ما چوپان هستيم؟ قرآن براي عرب‌هاي آن زمان خوب بوده است. الآن دنياي پيشرفته، در تمام قرآن شما يك كلمه‌ي «جمال» بيشتر نيست. در همه‌ي قرآن يك جمال است، آن هم به گله‌ي ميش. اين همه دختر خوشگل، پسر خوشگل، گل و بلببل، اين همه پروانه، اين همه رنگارنگ، اين همه گياهان، اين همه زيبايي است چرا خدا به گله‌ي ميش زيبا گفته است. اگر كسي به شما چنين گفت چه مي‌گويي؟ كتاب آسماني شما يك جمال دارد، آن هم به گله‌ي بز. پيداست شما چوپان هستيد، پيداست شما اهل تمدن نيست. اما جواب، مي‌گويم نه! در آيه تدبر كن، حالا مي‌خواهيم در اين آيه تدبر كنيم.

جمعه ششم 5 1391 5:11 صبح

ممكن است بگوييد جنس خارجي شيك‌تر است. چه چيزي را به چه چيزي مي‌فروشيم؟ گاهي وقت‌ها انسان براي چه عزتش را مي‌شكند؟ مثلاً مي‌خواهد عروس بياورد از همه‌ي بانك‌ها قرض مي‌كند كه مثلاً اتاقش را آرايش كند. مي‌ارزد جلوي رئيس بانك گردن خم كني؟پول بگيري، سود بدهي، كه نزد عروس، حالا عروس چنين نكند. تو پهلوي همه، عروس خودي است. رئيس بانك نسبت به عروس غريبه است. تو براي اينكه جلوي خودي پز بدهي از هرجايي توانستي قرض كردي؟ چرا مي‌گويند عاريه؟ به عاريه، مي‌گويند: عاريه چون آدم وقتي مي‌خواهد بگيرد، بايد عارش شود. به عاريه مي‌گويند عاريه چون آدم در گرفتن آن عارش مي‌شود.
جنس خارجي يعني شاد كردن بيگانه و غصه‌ي خودي. چقدر مي‌ارزد؟ حالا اين پارچه داخلي باشد يا خارج. چه كسي شاد مي‌شد؟ هرچه از خارج مصرف كنيم، شاد كردن بيگانه. هرچه از مصرف داخلي كم كنيم يعني غصه‌ي بيگانه، يعني توليد كنندگان داخلي جنس روي دستشان مي‌ماند، توليد كنندگان خارجي دارند با دمشان فندق مي‌شكنند.

جمعه ششم 5 1391 5:8 صبح

 

چند جلسه‌اي راجع به توليد صحبت كرديم، حالا راجع به مصرف مي‌خواهم چند دقيقه صحبت كنم ولي خواستم براي امام كاظم يك بحثي را داشته باشيم. اگر انشاءالله برسيم. چون بحث در آستانه‌ي شهادت امام كاظم پخش مي‌شود، 25 رجب،. حالا سعي مي‌كنم خيلي فشرده بگويم. راجع به توليد صحبت كرديم حالا يك مقدار هم راجع به مصرف صحبت كنيم. قرآن راجع به مصرف چه مي‌گويد؟
بسم الله الرحمن الرحيم، موضوع بحث: مصرف، اسراف گناه كبيره است. دور ريختن نصف ليوان آب اسراف است. اينهايي كه مي‌گويم گناه كبيره است چون مي‌گويد: «أَهْلَكْنَا الْمُسْرِفينَ» (انبياء/9) فتواي امام است در تحريرالوسيله، دور ريختن نصف ليوان آب اسراف است. و اسراف گناه كبيره است. آيه‌اي هست ايراني‌ها حفظ هستند، «كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا» (اعراف/31)
1- دوري از وابستگي به بيگانگان
روابط با دنيا، روابط همراه با عزت و احترام متقابل مانعي ندارد. اما وابستگي، خودباختگي، تقويت بيگانه، مصرف از مواد خارجي درست نيست.
اما آيات، قرآن مي‌فرمايد: «لا تَرْكَنُوا» تكيه ندهيد، به چه؟ «إِلَى الَّذينَ ظَلَمُوا» (هود/113) اين آيه‌ي قرآن است. به ستمگران تكيه نكنيد. اگر لوله‌كشي هم هست در خانه‌تان چاه آب داشته باشيد. يكبار آب قطع شد، نابود نشويد. قرآن مي‌فرمايد: «فَلَنْ أَكُونَ ظَهيراً لِلْمُجْرِمينَ» (قصص/17) «ظهير» با «ظ» دسته‌دار. «فَلَنْ أَكُونَ» من نبايد باشم، هرگز نيستم، «ظَهيراً» با «ظ» يعني پشتيبان، «لِلْمُجْرِمينَ» من ياور مجرمين نيستم. مصرف اجناس خارجي، يك دلاري كه ما مي‌دهيم هم ارز ما مي‌رود، ارز يعني دلار، عِرض يعني آبرو. هم ارز ما مي‌رود، هم عِرض ما مي‌رود. آبروي ما مي‌رود. هم ارز مي رود، هم عِرض مي‌رود.

جمعه ششم 5 1391 5:4 صبح
 


موضوع: ضوابط مصرف در فرهنگ ديني
تاريخ پخش:  25/03/91

بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»
چند جلسه‌اي راجع به توليد صحبت كرديم، حالا راجع به مصرف مي‌خواهم چند دقيقه صحبت كنم ولي خواستم براي امام كاظم يك بحثي را داشته باشيم. اگر انشاءالله برسيم. چون بحث در آستانه‌ي شهادت امام كاظم پخش مي‌شود، 25 رجب،. حالا سعي مي‌كنم خيلي فشرده بگويم. راجع به توليد صحبت كرديم حالا يك مقدار هم راجع به مصرف صحبت كنيم. قرآن راجع به مصرف چه مي‌گويد؟
بسم الله الرحمن الرحيم، موضوع بحث: مصرف، اسراف گناه كبيره است. دور ريختن نصف ليوان آب اسراف است. اينهايي كه مي‌گويم گناه كبيره است چون مي‌گويد: «أَهْلَكْنَا الْمُسْرِفينَ» (انبياء/9) فتواي امام است در تحريرالوسيله، دور ريختن نصف ليوان آب اسراف است. و اسراف گناه كبيره است. آيه‌اي هست ايراني‌ها حفظ هستند، «كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا» (اعراف/31)
1- دوري از وابستگي به بيگانگان
روابط با دنيا، روابط همراه با عزت و احترام متقابل مانعي ندارد. اما وابستگي، خودباختگي، تقويت بيگانه، مصرف از مواد خارجي درست نيست.
اما آيات، قرآن مي‌فرمايد: «لا تَرْكَنُوا» تكيه ندهيد، به چه؟ «إِلَى الَّذينَ ظَلَمُوا» (هود/113) اين آيه‌ي قرآن است. به ستمگران تكيه نكنيد. اگر لوله‌كشي هم هست در خانه‌تان چاه آب داشته باشيد. يكبار آب قطع شد، نابود نشويد. قرآن مي‌فرمايد: «فَلَنْ أَكُونَ ظَهيراً لِلْمُجْرِمينَ» (قصص/17) «ظهير» با «ظ» دسته‌دار. «فَلَنْ أَكُونَ» من نبايد باشم، هرگز نيستم، «ظَهيراً» با «ظ» يعني پشتيبان، «لِلْمُجْرِمينَ» من ياور مجرمين نيستم. مصرف اجناس خارجي، يك دلاري كه ما مي‌دهيم هم ارز ما مي‌رود، ارز يعني دلار، عِرض يعني آبرو. هم ارز ما مي‌رود، هم عِرض ما مي‌رود. آبروي ما مي‌رود. هم ارز مي رود، هم عِرض مي‌رود.
در يك ماجرايي پيغمبر پاي ديواري تكيه داده بود، كسي آمد، پيامبر پرسيد: اين ديوار كيه؟ گفت: ديوار فلان يهودي است. پيامبر خواست بلند شود، حال نداشت. همينطور خود را كشيد رفت به درختي تكيه داد، فرمود: مسلمان تكيه به ديوار يهودي نمي‌دهد!
قرآن مي‌گويد: «وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنين‏» (منافقون/8) عزت يعني چه؟ عزيز يعني نفوذ ناپذير. ما هرچه جنس خارجي را بيشتر مصرف كنيم، نفوذ پذيري ما بيشتر مي‌شود. قرآن گفته: مؤمن بايد عزيز باشد. نفوذ ناپذير مي‌شود.
تفاخر به اجناس خارجي كردن، اين كالاي مصرفي يك بستري است براي تهاجم فرهنگي. يك دلار كه از ما بيرون مي‌رود، چند قطره خون به بيگانه اضافه مي‌شود و چند قطره خون از خودي كم مي‌شود. همينطور كه در جنگ هشت ساله ايران بيدار شد و مقاومت كرد در تحريم‌ها هم بايد بيدار شويم و كمك كنيم. نگويند ما اينها را از پا درآورديم.

دسته ها :
جمعه ششم 5 1391 4:58 صبح

اگر قراردادهاي اجاره يك ساله تعيين نمي‌شد بدون شك اجاره‌بها روزانه محاسبه مي‌شد، زيرا شواهد نشان مي‌دهد كه پارسال مالكان نرخ سكه و دلار را بهانه نوسان نرخ اجاره مي‌كردند، اما امسال قيمت مرغ را بهانه كرده‌اند!

به گزارش مشرق به نقل از دنياي اقتصاد، بدعت بد و جديد برخي مالكان اين است كه متقاضيان «رهن‌كامل» بايد 20 درصد اضافه پرداخت كنند.

اجاره‌نشين‌ها بعد از دو سال محروميت از سبد تركيبي «رهن‌واجاره»، تابستان امسال اجازه پيدا كرده‌اند براي پرداخت مبالغ اجاره، از اين سبد نه چندان مورد علاقه موجران استفاده كنند، اما پيشنهادهايي كه در اين فصل بابت رهن‌‌كامل آپارتمان به مستاجران مي‌شود، تفاوت جالبي با رهن سال‌هاي گذشته دارد طوري كه درحال‌ حاضر شكل ظاهري «رهن‌كامل» گران‌تر از «اجاره‌ماهانه» شده است.

مالكان آپارتمان‌هاي اجاره‌اي در تهران تا پيش از اين، چون كه محل پرسودي براي سرمايه‌‌گذاري پول‌هاي درشت نمي‌ديدند، دريافت مبالغ اجاره را فقط به يك‌ شيوه «پرداخت كامل اجاره‌ماهانه» محدود كرده و عملا از اخذ پول‌پيش (رهن) منصرف شده بودند، اما هم‌اكنون غالب واحدهاي آماده اجاره در بنگاه‌هاي‌‌املاك به صورت «رهن‌كامل» يا «رهن‌واجاره» تعيين قيمت شده و تعداد آپارتمان‌‌هاي با شرايط «فقط اجاره‌ماهانه» به شدت كاهش پيدا كرده است.

جمعه ششم 5 1391 1:31 صبح
برخي موجران و مشاوران املاك براي دور زدن طرح افزايش مجاز 13 تا 15 درصدي اجاره بها، از ارائه اجاره نامه‌ سال قبل خودداري و اعلام مي‌كنند كه اين واحد مسكوني امسال براي اولين بار به اجاره داده مي‌شود.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، ميزان افزايش اجاره‌بهاي واحدهاي مسكوني در سال 91 نسبت به سال گذشته با ملاحظه نرخ رشد هزينه مسكن به ميزان 13 تا 15 درصد در كلان‌شهرهاي تهران و كرج تعيين مي‌شود.

با آغاز طرح افزايش مجاز 13 تا 15 درصدي اجاره بها از اواسط تيرماه سال جاري در مصوبه‌اي كه منجر به تنظيم تفاهمنامه همكاري ميان سازمان حمايت از مصرف كنندگان، سازمان تعزيرات حكومتي، معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازي و اتحاديه املاك شد، موجران مكلف شدند تا جهت عقد قرارداد اجاره در سال جاري، اجاره‌نامه سال قبل را به مشاوران املاك ارائه كنند.

اين در حالي است كه برخي موجران از ارائه اجاره‌نامه سال قبل به مشاوران املاك خودداري و به بنگاه‌‌ها اعلام مي‌كنند كه واحد مسكوني مزبور در سال 91 براي اولين بار است كه به اجاره داده مي‌شود.

از سوي ديگر برخي مشاوران املاك در سطح شهر نيز با پذيرش اين موضوع اقدام به تنظيم اجاره‌‌نامه جديد مي‌كنند و قيمتي را در اجاره‌نامه قيد مي‌كنند كه نسبت به سال گذشته بيش از 15 درصد باشد.

يك بنگاه‌دار مسكن در اين خصوص گفت: در ابتداي آغاز طرح وقتي به موجران گفته مي‌شد كه اجاره‌بهاي مسكن نبايد نسبت به سال گذشته بيش از 13 تا 15 درصد باشد از اين موضوع اظهار گله كرده و به اجاره دادن واحد مسكوني خود با اين نرخ تن نمي‌دادند.

جمعه ششم 5 1391 1:29 صبح
دبير انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي لبني ايران ضمن اعلام آخرين قيمت 5 محصول شاخص پرچرب، گفت: "بستني و كره" مشمول تفاهم نامه كاهش قيمت با وزارت صنعت، معدن و تجارت نيستند.

به گزارش مشرق ،رضا باكري درگفتگو با مهر درخصوص قيمت محصولات لبني پرچرب كه به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد كرده است، اظهارداشت: كارخانجات توليد فرآورده هاي لبني مكلف هستند براساس دستورالعمل 25/05/89 سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان كالاهاي خود را قيمت‌گذاري و به بازار عرضه كنند.

وي در بيان نرخ 5 قلم از محصولات شاخص لبني پرچرب كه اين انجمن به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد داده است، گفت: قيمت شيرپاستوريزه بطري يك ليتري با داشتن 3 درصد چربي 1800 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 1600 تومان، قيمت شير استريل يك ليتري با داشتن 3 درصد چربي در پاكتهاي تتراپك 2000 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 1800 تومان، قيمت پنيرپرچرب 400 گرمي 3000 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 2700 تومان ، قيمت ماست دبه اي پرچرب (4درصد چربي) 2.5 كيلوگرمي 5500 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 5000 تومان و قيمت خامه صبحانه پاستوريزه با داشتن 30 درصد چربي 100 گرمي 750 تومان است با اعمال 10 درصد تخفيف به قيمت 700 تومان پيشنهاد شده است.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:52 بعد از ظهر
نمايندگان مجلس در ادامه بررسي وضعيت اقتصادي كشور بخصوص مباحث مربوط به گراني و تورم، پس از استماع سخنان روساي كميسيون‌هاي اقتصادي، گزارش بهمني رييس كل بانك مركزي را در مورد گراني‌ها استماع كردند.

به گزارش مشرق به نقل از ايسنا، اكنون نمايندگان مجلس در جلسه غيرعلني گزارش بهمني رييس كل بانك مركزي در مور گراني‌ها و وضعيت بازار سكه و ارز، تورم و نرخ ارز مسافرتي را مورد بررسي و استماع قرار مي‌دهند.

پيش از اين رضا رحماني، رييس كميسيون صنايع و معادن، عباس رجايي رييس كميسيون كشاورزي، غلامرضا مصباحي‌مقدم رييس كميسيون برنامه و بودجه، تاج‌گردون و توكلي از اعضاي كميسيون برنامه و بودجه در مورد وضعيت اقتصادي كشور بخصوص موضوع گراني به ايراد سخن پرداخته‌اند.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:48 بعد از ظهر
نرخنامه مصوب ميوه

رديف

نام محصول

درجه يك

درجه دو

 1  آلبالو                18000            15000
 2  آلو قطره طلا*                10500            8000
 3  آلو شابلون و سانتروزا                11500            9000
4

آلوئه ورا خوراكي بسته بندي شده
 

38000

*

5

آناناس جنگلي ( هر كيلو گرم )

15000

13000

6

آناناس طلايي (هر كيلوگرم)

35000 29000
 7 ازگيل ژاپني  17500 15000
 8 انبه  29000 26000
 9 انجير سياه 
 10 انگور  - ساير انواع  14500  12000
 11 انگور  عسگري و بيدانه  18500  16000 
 12  پرتقال والنسيا - انواع  12500  9000
13

تمر هندي (بسته بندي شده)

*

*

 14  توت سفيد و سياه 21000   16000
15  توت فرنگي 28000 22000
 16  خربزه 8900   7500
17

خيار گلخانه اي ممتاز

8700

5700

 18  ذغال اخته  *
 19  زردآلو -  انواع 15000  10500
20  زردآلو شكر پاره (ممتاز)  *
21

زنجبيل تازه

19000

16000

 22

 سيب - ساير انواع

18400 16000
23

سيب  سبز

27000 24000
 24

سيب گلاب

17000 13000
25  شليل و شبرنگ  16000   13000 
26  طالبي تو زرد گرمك، دستنبو - انواع  7500 5000
27  طالبي تو سبز 8800 5800
 28  فندق تازه با پوست  *  *
29   گردو با پوست  *  *
30

گريپ فروت (تو سرخ)

9000

7300

31

گريپ فروت ( تو سفيد )

7400 5300
32

گلابي - انواع

17900

15000

33  گيلاس پرتوايي 25000 22000
 34  گيلاس تك دانه (ممتاز) 33000 28000
35  گيلاس ساير انواع 23000 20000
36

ليمو ترش

26000

23000

37

موز خوشه اي

13900

7200

 38  هلو انجيري* * *
 39  هلو كاردي* 12000  9000 
40  هلو هسته جدا*  18000 14000 
41

هندوانه چيتي

 6300

4400

42  هندوانه سفيد                  5800               4200

روابط عمومي سازمان ميادين ميوه و تره بار

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:12 بعد از ظهر
نان همچنان با كيفيت پائين و به صورت خميري به دست مردم مي‌رسد و در توليد آن هم از جوش شيرين استفاده مي‌شود. مردم هم ديگر به كيفيت‌ پايين‌ نان سنتي عادت كرده‌اند. اما مسوول اصلي اين وضعيت كيست؟

به گزارش مشرق به نقل از ايسنا، نان را مي‌توان بدون شك پرمصرف‌ترين ماده غذايي بسياري از مردم جهان و از جمله ايراني‌ها دانست. سفره بدون نان بركتي نداشته و قوت لايموت چنان با زندگي مردم گره خورده كه حتي دولت براي افزايش قيمت آن برنامه جداگانه‌اي را در مقايسه با ساير كالاها به اجرا درآورد.

اما مردم ايران سالها است كه از كيفيت پايين ناني كه خريداري مي‌كنند، ناراضي بوده و آن‌قدر به اين نارضايتي بي‌توجهي شده كه مردم هم ديگر به وضعيت موجود عادت كرده‌اند و اگر نان باكيفيت بخرند، شايد تعجب كنند.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:8 بعد از ظهر
استاندار تهران در تشريح مصوبات جلسه روز گذشته تنظيم بازار گفت: قرار شده كه بازرسان مقابله با گراني را از 400 نفر به 700 نفر افزايش دهيم.

به گزارش مشرق، مرتضي تمدن استاندار تهران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: روز گذشته كه جلسه تنظيم بازار بود، چندين تصميم مشخص طي آن براي مهار تورم گرفته شد.

 

وي افزود: يكي از تصميم‌ها اين بود كه توزيع كالا در نمايشگاه‌ها و جاهايي كه ظرفيت لازم وجود دارد را تمديد كنيم كه ازجمله اين موارد مربوط به كالاهاي گوشتي بود.

 

تمدن ادامه داد: بخشي از گراني و تورمي كه احساس مي‌شود در چارچوب برنامه‌هاي تنظيم بازار مي‌توانيم حل كنيم ولي بخشي از آن در چارچوب بازرسي و نظارت است كه در اين بخش 400 نفر از بازرسين را به 700 نفر افزايش داديم تا در ميادين و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و بخش‌هايي از نمايندگي فروش ارزاق عمومي حضور و بازرسي خود را تشديد كنند تا در مواقعي كه بازار دچار تنش مي‌شود اوضاع را كنترل كنند.

 

استاندار تهران اظهار داشت: عده‌اي مشخصا دنبال سوءاستفاده هستند و وقتي بررسي مي‌كنيم، مي‌بينيم منشا عرضه و تقاضا مشكل گراني نيست بلكه ورود دلال‌ها و واسطه‌هاست و افرادي كه به منافع مردم توجه ندارند، با دخالت خود اوضاع را به هم مي‌ريزند.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:5 بعد از ظهر
رئيس مجلس گفت: ستاد رفع مشكلات اقتصادي فعاليت خود را با حضور دولت، مجلس و قوه قضاييه آغاز كرده است.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي پس از نشست غيرعلني امروز (چهارشنبه) پارلمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اين جلسه پيشنهاد تشكيل ستادي براي رفع مشكلات اقتصادي مطرح شد.

 

وي افزود: اين ستاد به صورت غيرمصوب، اكنون فعاليت خود را آغاز كرده و با حضور دولت، مجلس و قوه قضاييه در حال كار است و اگر بخواهد چارچوبي براي اصلاح بودجه و ساير امور اقتصادي داشته باشد، بايد حتماً نقش قانوني خود را پيدا كند.

 

رئيس مجلس بر همين اساس يادآور شد: در اين جلسه طولاني پنج ساعته، موضوعات حساسي كه اكنون با آن مواجهيم مانند گندم، مرغ، وضعيت صنعت و شرايط كشاورزان و دامداران، با حضور مسئولان دولتي مطرح شد و درباره اين مسائل به صورت مبسوط صحبت كرديم.

 

وي ادامه داد: در اين نشست، يك گفت‌وگوي جدي خوب صورت گرفت و نقاط قوت و ضعف كارها مشهود شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:2 بعد از ظهر
اگر قرار بوده يك روزي ارز ما تك‌نرخي بشود، امروز با اين بخشنامه مي‌شود 10 نرخ! چون 10 تا اولويت دارد، به كسي اولويت مي‌دهند، به كسي اولويت نمي‌دهند، چه كسي بايد اين اولويت‌ها را تعيين كند؟ كارشناسش چه كسي است؟

به گزارش خبرنگار اقتصادي مشرق ،يافتن پاسخ اين سؤال مهم كه «چرا توليد‌كنندگان داخلي ما در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني يكي پس از ديگري دم از ورشكستگي ميزنند؟» ما را بر آن داشت تا با «محسن سعيديان» رئيس هيأت مديره موسسه نواحي صنعتي استان قم و عضو فعال اتاق‌هاي بازرگاني ايران مصاحبه‌‌اي داشته باشيم كه متن آن از نظرتان مي‌گذرد.

 

شنيده‌ايم اين روزها توليد كنندگان داخلي براي تهيه ارز از طريق بانك مركزي با مشكلاتي مواجه هستند و به همين دليل توان تهيه مواد اوليه وارداتي را ندارند كه اين امر منجر به تعطيل شدن برخي كارخانه‌ها شده است، به عنوان يك توليد كننده داخلي كه احتمالاً با اين مشكل روبرو بوده‌ايد در اين خصوص لطفاً توضيحاتي بدهيد؟

 

ما در تيرماه امسال از سازمان توسعه‌ي تجارت ايران - زير نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت - بخشنامه‌اي دريافت كرديم با اين مضمون كه كليه واردات براي دريافت ارز بانكي در 10 اولويت قرار دارند كه اولويت‌هاي اول تا سوم مواد غذايي، دارويي و كشاورزي است.

 

 

اين بخشنامه عطف به ماسبق كرده است، اين در حالي است كه كليه اقدامات براي LC از قبيل ثبت سفارش، گرفتن موافقت فروشنده خارجي، موافقت بانك‌هاي خارجي و داخلي با عطف به ماسبق شدن باطل و عملاً كارخانه‌ها تعطيل و يا نيمه‌تعطيل - منتظر مواد اوليه - شده‌اند.

 

نتيجه بخشنامه مذكور اين مي‌شود كه بوسيله واردات موقتاً قيمت‌ مواد غذايي در بازار كاهش پيدا مي‌كند و دولت مي‌تواند مفتخر باشد بازار را كنترل كرده است اما اگر كمي عميق‌تر به موضوع نگاه كنيم مي‌بينيم اين بخشنامه ضربه سنگيني به توليد كنندگان داخلي مي‌زند و باعث ورشكستگي آن‌ها در مدت كوتاهي خواهد شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 10:48 بعد از ظهر
امسال سال حمايت از توليد ملي نامگذاري شده است. اما حمايت از توليد ملي با نامگذاري محقق نمي شود و بايد براي آن «هزينه» پرداخت كرد. پرداخت «هزينه» الزاماً مالي و ريالي نيست بلكه عمدتاً در اعتماد كردن به توليد كنندۀ ايراني و بازگذاشتن دست توليد كنندۀ ايراني در مقابل واردات كالا، و از همه مهمتر تحمل وصبر در مقابل كمبود كوتاه مدت كالاي ايراني و اجتناب از واردات سريع كالاي مربوطه است.

مشرق - اگر مسئولان كشور تصميم بگيرند كه در مقابل ناملايمات كوتاه مدت گراني كالاي ايراني در بازار، اقدام به واردات سريع آن كالا از خارج بنمايند تا به اصطلاح افكار عمومي را راضي نگه دارند، هيچگاه شعار حمايت از توليد ملي، تحقق نخواهد يافت. ضمن اينكه مقصر اصلي در كمبود كالاي ايراني در بازار در مرحله اول متوجه مسئولان مربوطه است كه با عدم برنامه ريزي و پيش بيني هاي لازم و عدم توجه به اخطارهاي توليد كنندگان مربوطه، بازار را به مرحله اي رسانند كه كمبود بوجود آمد. در اين صورت «راحترين» و «بي دردسرترين» اقدام مسئولان، همين است كه هرچند روز يكبار، وزير ذيربط اعلام مي كند كه دولت سريعاً نسبت به واردات كالاي گران شده از خارج اقدام خواهد كرد! يعني پول نفت را كه در شرايط تحريم كنوني، به سختي حاصل مي شود و بايد براي واردات كالاي اساسي و سرمايه اي بكار گرفته شود، براي خريد پائين ترين كالاي مصرفي بكار مي بريم تا اولاً افكار عمومي را آرام كنيم و ثانياً پوشش مناسبي براي عدم برنامه ريزي مسئولان ذيربط پيدا نمائيم.

اجازه بدهيد از يك نمونه عيني كه اين روزها نقل محافل است، آغاز نمائيم. و آن هم موضوع «مرغ» است كه وزير تجارت ما ديروز با افتخار اعلام كرد كه بزودي «مرغ وارداتي» توسط دولت و بخش خصوصي، التهاب بازار را خواهد كاست. براي توضيح بيشتر، چند نكته را متذكر مي شويم:

پنج شنبه پنجم 5 1391 10:36 بعد از ظهر

خبر خوش براي تهراني‌ها/كاهش قيمت مرغ به 5500 تومان از هفته آينده معاون سازمان بازرسي و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت از كاهش قيمت مرغ در استان تهران طي هفته آينده خبر داد و گفت: قيمت مرغ آزاد در استان تهران به 5500 تومان مي‌رسد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد عليرضا موسوي مجد با اشاره به اينكه طي هفته گذشته و در جريان بازرسي‌هاي انجام شده با بيش از 2000 واحد صنفي متخلف برخورد شد، افزود: پرونده‌هاي مربوط به گزارش بازرسي به تعزيرات حكومتي ارسال شده است.
وي با بيان اينكه برابر برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده روزانه از 10 هزار واحد صنفي فروش مرغ در سطح استان تهران بازرسي خواهد شد، اظهار كرد: با متخلفان به طور جدي برخورد خواهد شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:21 بعد از ظهر

ركورد 27ذوب در يك روز از 2كوره در صنعت فولاد كشور ثبت شد

شركت فولاد هرمزگان ركورد 27 ذوب در يك روز از دو كوره و نيز ركورد 15 ذوب با يك كوره را در واحد فولاد سازي به ثبت رساند.

 

به گزارش خبرگزاري موج، احمدقرايي رئيس ذوب شركت فولاد هرمزگان، با اعلام اين خبر گفت: ركورد ديگري كه در واحد ذوب و ريخته گري به ثبت رسيد، تخليه هفت ذوب در يك شيفت(هشت ساعت) بود كه در نتيجه، زمان تخليه ذوب به 70دقيقه كاهش يافت.

انتشار پيش‌نويس سند حمايت از توليد ملي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: پيش‌نويس سند ملي حمايت از توليد ملي ظرف چند هفته آينده منتشر مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري ايسنا ،محسن صالحي‌نيا افزود: با تدوين اين سند وظايف و مسئوليت‌هاي دستگاه‌هاي سياستگذار، واحدهاي توليدي و نقش مصرف‌كنندگان به عنوان حاميان كالاهاي ايراني مشخص خواهد شد كه تاثير بسزايي در نهادينه‌سازي موضوع حمايت از توليد ملي خواهد داشت.
وي خاطرنشان كرد: پيش‌نويس اين سند در حال نهايي شدن بوده و تا چند هفته آينده منتشر خواهد شد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:18 بعد از ظهر

توليدكنندگان هيچ نقشي در تعيين قيمت ها ندارند مشاور اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران گفت: توليدكنندگان هيچ نقشي در تعيين قيمت ها ندارند و اين امر منجر به افزايش قيمت ها شده است.

به گزارش خبرگزاري  ايرنا، 'علي اكبر صابري' در نشست 'هم انديشي راهكارهاي كاهش قيمت تمام شده در توليد'، اظهار داشت: كنترل قيمت ها باعث شده تا توليدكننده هيچ نقشي در تعيين قيمت ها نداشته باشد كه اين امر توجيه درستي نداشته و نه تنها كار مثبتي از اين طريق صورت نگرفته، بلكه موجب افزايش قيمت ها نيز شده است.
وي افزود: بايد راهكار مناسبي انديشيده شود تا با بهره گيري از آن بتوان بهره وري را عملياتي و به كاهش هزينه ها كمك كرد.
صابري تغيير كيفي را مقدمه بهره وري ذكر كرد و گفت: ايجاد فرماندهي مرتبط با فعاليت هاي بهره وري و وحدت در اين امر از نكات حائز اهميتي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:15 بعد از ظهر

بيش از يك هزار واحد صنعت و معدن در همدان فعال است رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: يك هزار و 485 فقره پروانه بهره برداري در بخش صنعت و معدن اين استان فعال است. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت صنعت ،معدن و تجارت به نقل از روابط عمومي سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان همدان ، محمد مهدي

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:12 بعد از ظهر

تغيير تكنيك استخراج مواد معدني مدير عامل شركت ملي صنايع مس ايران از تغيير تكنيك استخراج مواد معدني متناسب با افزايش توليد خبر داد و افزود: به همين دليل خريد ماشين آلات جديد و نوسازي ناوگان حمل و نقل در دستور كار قرار دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت صنعت،معدن و تجارت به نقل از شركت ملي صنايع مس ايران، 'اردشير سعد محمدي' گفت: با توجه به قيمت مس و جايگاه آن در صادرات غيرنفتي، بايد فعاليت هاي بيشتري در اين حوزه صورت گيرد و از نيروهاي متخصص و همكاري دانشگاه ها بيشتر استفاده شود،‌ چرا كه صنعت مس مي‌تواند نقش تاثيرگذاري در ارتقاي توليد ملي كشور ايفا كند.
وي افزود: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در راستاي ارتقاي سهم صنعت مس در توليد ملي، در آينده نزديك ساختارهاي اين بخش با تغييراتي همراه خواهد بود.
سعد محمدي با اشاره به اين كه،‌ پيش بيني هايي نيز براي افزايش بهره وري صورت گرفته است گفت: نوع نگاه مديريتي در اين زمينه تغيير خواهد كرد تا با بهره گيري از دانش روز دنيا و كنترل عمليات، ميزان بهره وري افزايش يابد.
وي افزود: از طرفي استفاده از نرم افزارهاي نيروي انساني و مالي، تعيين سيستم هاي جديد كنترل، مستقل شدن مجتمع ها از نظر مالي و رقابت بين آنها در بهبود شرايط توليد نقش موثري خواهد داشت.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:10 بعد از ظهر

جعفري خبر داد: تدوين شيوه نامه دريافت مجوز سرمايه گذاري در صنعت سيمان و فولاد معاون امور معادن و صنايع معدني از تدوين شيوه نامه دريافت مجوز سرمايه گذاري در صنعت سيمان و فولاد براي اولين بار خبر داد.

وجيه الله جعفري» در گفت و گو با شبكه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران «شاتا» افزود: اين شيوه نامه ها براي تحقق اهداف توليدي و صادراتي اين بخش تدوين شده و براي ابلاغ به معاونت برنامه‌ريزي وزارتخانه ارسال شده است.
وي با اشاره به وضعيت موجود در صنعت فولاد كشور، گفت: با بررسي هايي كه داشتيم مشخص شد در حال حاضر بيش از 100ميليون تن مجوز براي سرمايه گذاري در صنعت فولاد صادر شده است. اين در حالي است كه براساس سند چشم انداز ظرفيت توليد فولاد در كشور ما قرار است به 55 ميليون تن برسد. از همين رو در ستاد فولاد تصميم گرفتيم مجوزهايي كه از برنامه خود خيلي عقب هستند يا پيشرفت فيزيكي شان از يك حد مشخصي پايين تر است،‌ باطل شود.
رييس ستاد فولاد كشور ادامه داد: علاوه بر اين به آن دسته از سرمايه گذاراني كه از برنامه راه‌اندازي عقب هستند اما پيشرفت قابل قبولي داشته‌اند، مهلت دوباره خواهيم داد تا نبست به تكميل طرح خود اقدام كنند. همچنين سرمايه گذاراني كه طبق برنامه پيش رفته و پيشرفت فيزيكي قابل ملاحظه‌اي داشته باشند، مورد حمايت قرار خواهند گرفت.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:8 بعد از ظهر

در جلسه كارگروه كنترل بازار و به رياست معاون اول رئيس جمهور صورت گرفت؛ اتخاذ تدابير لازم براي كنترل قيمتها و تنظيم بازار كالاهاي اساسي

جلسه كارگروه كنترل بازار به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار و تدابير و راهكارهاي لازم براي تنظيم بازار مواد غذايي و كالاهاي اساسي اتخاذ شد.

به گزارش پايگاه ا طلاع رساني وزارت صنعت‌،معدن و تجارت به نقل از  پايگاه اطلاع رساني دولت ،محمدرضا رحيمي در اين جلسه بر لزوم تامين مواد غذايي مورد نياز مردم در ماه مبارك رمضان و ريشه يابي و بررسي دقيق عوامل موثر در نوسانات اخير قيمت مرغ تاكيد و از مسوولين دستگاههاي مربوطه خواست ضمن پيگيري و نظارت مستمر بر وضعيت بازار، برنامه ريزي هاي لازم را براي تنظيم قيمت مواد پروتئيني و جلوگيري از نوسانات ناگهاني قيمتها انجام دهند.

در اين نشست گزارشي از آخرين وضعيت بازار و قيمت اقلام و كالاهاي اساسي در كشور ارائه شد و عوامل موثر در قيمت تمام شده مرغ همچون ميزان جوجه ريزي، قيمت نهاده ها، وضعيت توليد و ميزان عرضه و تقاضا در سطح كشور مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

پنج شنبه پنجم 5 1391 3:3 بعد از ظهر
اعلام شش برنامه محوري اين سازمان از تكميل و راه ندازي طرح هاي داراي حداقل 50 درصد پيشرفت فيزيكي در شهرك ها و نواحي صنعتي

 

 

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اعلام شش برنامه محوري اين سازمان از تكميل و راه ندازي طرح هاي داراي حداقل 50 درصد پيشرفت فيزيكي در شهرك ها و نواحي صنعتي درسال توليد ملي خبرداد.


به گزارش خبرگزاري مهر، فخراله مولايي گفت: سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي در نظر دارد در اولين گام در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني به صورت فوري نسبت به رفع موانع موجود براي تكميل و راه اندازي طرح هاي صنعتي با حداقل 50 درصد پيشرفت فيزيكي به تعداد 6 هزار و 223 فقره با اشتغالزايي 117 هزار و 87 نفر اقدام كند.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از تمركز بر تكميل امكانات زيربنايي شهركها و نواحي صنعتي به عنوان دومين برنامه كليدي سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي درسال توليدي نام برد و افزود: نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري، نقش اين سازمان و شركت هاي تابعه را در شكوفايي اقتصادي كشور پررنگ تر نموده و انگيزه همه دست اندركاران و تلاشگران اقتصادي ايران اسلامي را به صورت مضاعف تقويت مي كند.
وي تصريح كرد: به منظور بسترسازي مناسب براي حضور سرمايه گذاران بخش خصوصي در شهركها و نواحي صنعتي درجهت حمايت از سرمايه ايراني، سازمان صنايع كوچك در سال جاري با تمركز بر تكميل امكانات زيربنايي شهركها و نواحي صنعتي نظير آب، برق، گاز و مخابرات، شرايط مساعد و مطل
وب را براي حمايت از سرمايه گذاري بخش خصوصي به عمل مي آورد.
مولايي سپس ايجاد شوراي مشورتي با تشكل هاي صنعتي به منظور حمايت و هدايت سرمايه هاي بخش خصوصي را در سال توليد ملي مورد توجه قرار داد و گفت: ايجاد تعامل و گفت وگو بين دولت و بخش خصوصي، نتايج ارزنده و بسيار مفيدي را براي هماهنگي بين دولت و بخش خصوصي به ثمر مي نشاند.
مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي درادامه گفت: پياده سازي قانون واگذاري مالكيت و اداره شهركهاي صنعتي و واگذاري 300 شهرك و ناحيه صنعتي به بخش خصوصي از جمله برنامه هايي است كه در سال توليد ملي پيگيري مي شود.

پنج شنبه پنجم 5 1391 2:54 بعد از ظهر

 شاخه: اقتصادي    تعداد بازديد: 2347

 زبان: فارسي  نويسنده: حسن نظري
 نوع فايل: exe
 تعداد صفحات: -  ناشر: باشگاه انديشه
 حجم كتاب: 544 كيلوبايت
توضيحات

در جهان ماده انسان عاملي اساسي در چرخه توليد است، از اين رو تلاش و كوشش براي دستيابي به تكنولوژي بهره برداري مطلوب از منابع طبيعي، عامل سرنوشت‌ساز زندگي وي به شمار مي رود. در بررسي جامعه شناختي كار و توليد، فرهنگ كار مفيد در جامعه، در جهت تأمين نيازهاي مختلف جسمي، روحي و اعتقادي شكل مي گيرد.
در راستاي اعتلاي اين فرهنگ، آگاهي اعضاي جامعه از گفتار و رفتار امام علي (ع) درباره: ارزش و هنجار بودن كار مفيد، اهميت كارپردازي بدون توجه به موقعيت هاي خاص اجتماعي، نظم كاري و ديگر عوامل مؤثر در شكل‌گيري فرهنگ كار، بسيار ارزنده مي باشد.

 

 

 

IE: در صورت دانلود نشدن كتاب، بر روي دكمه Download راست كليك كرده و گزينه ...Save Target As را انتخاب كنيد.

Firefox: در صورت دانلود نشدن كتاب، بر روي دكمه Download راست كليك كرده و گزينه ...Save Link As را انتخاب كنيد.

پنج شنبه پنجم 5 1391 1:56 بعد از ظهر

 

حضرت علي(ع) انجام موفقيت آميز كار و دريافت نتيجه مفيد را منوط به چند شرط مي داند و توصيه دارد كه در هنگام انجام كار و قبل از آغاز اين چند شرط تحقق يابند:

الف: آموزش و فراگيري احكام كار: در اين زمينه مولا(ع) مي فرمايند: اي تجار و كسبه اول احكام تجارت را بياموزيد و بعد تجارت كنيد.

مولا اميرالمومنين(ع) در مورد آشنايي بافنون تجارت مي فرمايد: هر كس بدون علم تجارت كند در منجلاب ربا فرو مي رود به صورتي كه از آن بيرون نمي آيد.

ب: تعهد و درستكاري: حضرت علي(ع) ضمن تجليل از كارگران اهل علم و صاحب فن مي فرمايد: ان الله يحب العبد المحترف الامين: خداوند انسان صنعتگر متعهد و درستكار را دوست مي دارد.

ج: دقت و كيفيت : حضرت علي(ع) در مورد انجام كار توصيه مي نمايد كه كار با دقت و كيفيت انجام پذيرد و كيفيت فداي سرعت نگردد در اين مورد مي فرمايد:

 

لاتطلب سرعه العمل و اطلب تجويد فان الناس لا يسئلون فيم فرغ من العمل انما يسئلون عن جوده صنعه:

(هيچگاه سعي نكن كه كار را با عجله به پايان رساني بلكه تلاش كن تا آنرا خوب انجام دهي چون مردم نمي پرسند كه در چه مدت اين كار را انجام دادي؟ بلكه از كيفيت آن سئوال مي كنند.)

* فصل دوم : فوائد كار

1- ايجاد روحيه توكل و اميدواري:

پنج شنبه پنجم 5 1391 1:41 بعد از ظهر

 

تن آسايي و كاهلي دور كن                       بكوش و زرنج تنت سور كن

كه اندر جهان گنج بي رنج نيست                 كسي را كه كاهل بود گنج نيست

همه كالبد مرد را كوشش است                  اگر بخت بيدار در جوشش است

«فردوسي»

كار مهمترين عاملي است كه حيات بشر، عزت و سربلندي هر فرد و اجتماعي بستگي به ميزان وجود آن دارد. كار مفهوم عامي است كه شامل كليه فعل و انفعالات و هر حركتي مي شود كه از جسم و حتي روح انسان سرچشمه مي گيرد. از آنجايي كه كار مايه خوشبختي و سعادت انسان است، اديان الهي حكما، انديشمندان، شعرا و صاحب نظران علوم اجتماعي و انساني به اندازه دريافت هاي خود و سرچشمه هاي فيض الهي پيرامون موضوع كار و تشويق انسانها به تلاش و فعاليت مطالبي عنوان كرده اند كه اهميت و جايگاه اين امر حياتي را بخوبي روشن ساخته است.

هم اكنون در دنياي پيشرفته مهمترين موضوع كارشناسان مسائل اجتماعي و اقتصادي جهان مسئله كار و ارتقاء ميزان بهره وري است كه در اين راستا به بهبود كيفيت كار و وضع قوانين كارگر و كارفرما مي انديشند و تمام مساعي خود را براي فرهنگ سازي كار و و تعميم آن به جامعه بكار گرفته اند. اما در جامعه ما كه اعتقادات و حاكميت قرآن و همچنين منابع پر فيض احاديث و روايات ائمه اطهار(ع) و احكام عملي بصورت موكد به موضوع كار، قوانين و روابط متقابل كارگر و كارفرما نظر داشته مورد كم توجهي قرار گرفته است تا جايي كه در شاخص ها و آمارهاي جهاني درصد بيكاري جوامع اسلامي و پائين بودن ساعات كار مفيد اين كشورها آنها را بعنوان كشورهاي در حال بحران معرفي كرده است.

پنج شنبه پنجم 5 1391 1:29 بعد از ظهر

 

فرهنگ نامناسب مصرف داخلي، كالاي خارجي، قاچاق و توليد نامرغوب" از عوامل عدم تحقق شعار توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني است.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:35 بعد از ظهر

 


ايران به يك كشور مصرف كننده تبديل شده است كه اين ويژگي كاهش توليد ملي را در پي دارد؛ البته كاهش توليد در كشور دلايلي همچون عدم تنظيم و تعديل نرخ ارز و اختصاص نيافتن 30 درصد درآمد حاصل از قانون هدفمندي يارانه ها بوده و آفتي براي توليد ملي محسوب شده است؛ اما انتظار مي رود در سالي كه به توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني مزين شده است اقدامات ميسري صورت بپذيرد.

 

در همين راستا گفت و گويي را با ابراهيم جميلي، عضو اتاق بازرگاني ايران و كرج انجام داده ايم كه به شرح زير است:

اولويت ها و موانع سال توليد ملي چيست؟
مهمترين اولويت‌، اين است كه نبايد فقط به شعار حمايت از توليد ملي بسنده كنيم؛ بايد با اتخاذ اولويت‌هاي ويژه و با شناسايي موانع توليد از توليد ملي واقعي حمايت مي‌شود؛ هر مقداري كه بتوانيم راه كار عملي براي افزايش توليد ملي پيدا كنيم، مي توانيم بگوييم توانسته ايم كاري براي اقتصاد كشور بكنيم.
اگر بنشينيم و دور از بحث هاي حاشيه اي طرح حمايت از توليد را به صورت كاملا ميداني بررسي كنيم و توليد محوري را پاشنه آشيل رشد اقتصادي قرار دهيم موفق خواهيم بود. ضمن اين كه بايد حمايت هاي خودمان را بر پايه اين نامگذاري به صورت عملياتي انجام دهيم.
ابتدا بايد موانع توليد ملي را شناخت و براي آن تعدادي كه واقعا اصلا نمي شود اسم مشكل روي آن گذاشت راهكاري مناسب پيدا و سپس آن را حل كرد.
توليدكنندگان هم اكنون با مشكلات متعددي درخصوص نقديگي مواجه هستند و نبايد فشاري بيش از اين روي دوش تجار قرار گيرد.

كدام صنايع اولويت دار تر هستند؟

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:30 بعد از ظهر

رسانه‌ها مي‌توانند سهم بخش‌هاي مهم توليد (صنعت، كشاورزي و خدمات) و تأثير هركدام بر روند توسعه را به جامعه نشان دهند تا عوامل توليد به نسبت صحيحي در اين بخش‌ها توزيع و بهترين استفاده ممكن از آنها به عمل آيد.

ايران - نقش رسانه‌ها در توسعه علمي‌و انساني و رسيدن به توسعه همه‌جانبه و شناخت نيازمندي‌هاي مردم ضرورتي اجتناب‌‌ناپذير است. گاه مردم با اولويت نيازها آشنا نيستند، بنابراين رسانه‌ها در اين زمينه نقش مهمي بر عهده دارند. نظريه‌پردازان مي‌گويند يكي از شرط‌هاي توسعه اقتصادي، ‌توسعه ارتباطات و اطلاعات است، به گونه‌اي كه تأثيرات رسانه‌ها در حوزه اقتصاد تا اندازه‌اي است كه رسانه‌هاي جديد (مانند اينترنت و به صورت كلي‌تر فناوري تبادل اطلاعات) به‌طور كلي با كاركرد اقتصادي و تجاري شكل گرفته‌اند.

رسانه‌ها مي‌توانند سهم بخش‌هاي مهم توليد (صنعت، كشاورزي و خدمات) و تأثير هركدام بر روند توسعه را به جامعه نشان دهند تا عوامل توليد به نسبت صحيحي در اين بخش‌ها توزيع و بهترين استفاده ممكن از آنها به عمل آيد.

از سوي ديگر ترغيب مردم به استفاده از كالاهاي داخلي و معرفي كالاهاي با كيفيت و اصلاح فرهنگ و الگوي مصرف كالاهاي خارجي يكي ديگر از وظايف خطير رسانه‌هاست. چراكه اطلاع‌رساني در اين زمينه مي‌تواند در تنظيم بازار و جلوگيري از تضييع حقوق توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان مؤثر باشد و با حركتي ملي لطمات وارده از جانب قاچاق به توليد داخلي و حقوق مصرف‌كنندگان را كاهش دهد.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:18 بعد از ظهر
دبير انجمن خودروسازان، بهبود فضاي كسب و كار را اولين گام حمايت از توليد ملي دانست و گفت: سازمان ملي استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران بايد استاندارد تمامي كالاهاي صنعتي را تدوين و آنها را اجباري كند تا حداقل‌ها براي توليدات كيفي، رعايت شود.

مهر: احمد نعمت‌بخش در گفتگو با مهر خواستار توجه هرچه بيشتر به توليدات ملي از سوي دستگاههاي مختلف شد و گفت: براساس فرمايش مقام معظم رهبري، سال 91 بايد سال حمايت از توليد ملي باشد، بر همين اساس به نظر مي‌رسد كه بهبود فضاي كسب و كار براي توليد، اولين گام در راستاي حمايت از محصولات توليد داخلي و توليدكنندگان است.

دبير انجمن خودروسازان افزود: در سال‌هاي اخير، فضاي كسب و كار براي توليد اصلا مساعد نبوده و مشكلات متعددي بر سر راه توليدكنندگان وجود داشته است، اين درحالي است كه مشكلات متعددي با وزارتخانه‌هاي مختلف از جمله وزارت كار و امور اجتماعي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ساير وزارتخانه‌‎هاي مرتبط با توليد وجود دارد؛ ضمن اينكه قانون كار نيز هنوز اصلاح نشده است و همين امر، مشكلات بسياري را پيش روي توليد قرار داده است.

وي خواستار همكاري هرچه بيشتر بانك مركزي و سيستم بانكي با توليدكنندگان در راستاي حل مشكلات مالي شد و تصريح كرد: با توجه به مسائل تحريم و مشكل بودن نقل و انتقالات مالي، عدم امكان گشايش ال‌سي و نيز حوالجات ارزي، به نظر مي‌رسد كه بايد زمينه براي حل اين مشكلات با راهكارهاي هوشمندانه فراهم شود.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:11 بعد از ظهر

رازنيوز، حال كه مي‌خواهم بنويسم بهتر است از سالي كه به نام جهاد اقصادي بود، شروع كنيم تا برسيم به سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني.

سالي كه به نام جهاد اقتصادي مطرح شد، سالي بود كه مسئولان اقتصادي مي‌بايست جهادي تمام عيار را در اين راستا شروع مي كردند و كفش‌هاي پولادين مي پوشيدند تا بلكه كمي از اين همه تورم كم شود و كمتر بحث فساد اقتصادي در ايران مطرح شود .حق والانصاف كه در اين سال هم كم مايه نگذاشتند اما در بعضي از بخش ها به موفقيت دست نيافتيم.

اما تنها مسئولان اقتصادي در اين امر دخيل نبودند، بلكه ملت ايران نيز مي‌بايست دست‌ به‌ دست مي دادند تا اين امر تبديل شود به جهاد فرهنگي حمايت از منابع و مصرف كننده گان.

اما جهاد اقتصادي با رويه‌اي كه پيش گرفته بود اولين اهداف خود را كه جهاد شكوفايي استعداد‌هاي ايراني‌ها بود كه نه تنها عزم راسخي لازم داشت بلكه از همان خانواده و كوچه بازار خودمان شروع مي‌شد تا مي‌رسد به دولت و اقتصاد دانان كه مي‌بايست اين جهاد اقتصادي را، فرهنگ سازي مي‌كردند.

در سالي كه گذشت استكبار چون سال‌هاي گذشته مسئله تحريم را پيش كشيدند ولي به حول قوه الهي و درايت حضرت آيت‌الله امام خامنه‌اي (مدظله العالي) سال نود را به اين نگاه نام‌گذاري كردند تا آب سردي باشد بر پيكره غربي‌هايي كه نام دموكراسي بر كشور خودشان گذاشته‌اند.

بگذريم .. ..

سال 91 حمايت از توليد داخلي و سرمايه ملي :

حالا بحث سر آن رسيده كه كمي هم از خودمان تعريف كنيم كه حق والانصاف در بيشترين موارد ستودني هستيم به كالاي ايراني.

هميشه وقتي به گذشته پدرانمان كه فكر مي كنيم يا برايمان تعريف كرده اند؛ وقتي حرف از اجناس ايراني و مصرف آن مي رسيد تنها به اين مي رسيديم كه عجب؛ جنس‌هاي ايراني هم به اندازه خود حرف‌ها براي گفتن دارند . وقتي هنوز آثار اجناس آن دوره بدون تغيير در جهزيه مادرانمان يافت مي‌شود هر روز خاطراتي را برايم رقم مي زند.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:8 بعد از ظهر

اقتصاد همه چيز يك كشور است و همه جوانب ديگر آن چه سياسي و چه اجتماعي و حتي ديني و مذهبي تحت تاثير همين اقتصاد قرار مي گيرد. اهميت اين موضع آنقدر بالا است كه شارع دين اسلام صراحتاً اشاره كرده است كه “دور نيست كه با فقر، كفر هم ورود كند…” امسال به عنوان سال حمايت از توليدي ملي نامگذاري شده است. اما اصلاً حمايت از توليد ملي به چه مفهومي است؟ در كشور ما جز جنبه شعاري و پلاكاردي چه معنايي دارد؟

در اقتصاد حمايت از توليد ملي دو مفهوم كاملاً جداگانه دارد كه يكي مربوط به اقتصاد در شرايط نرمال و ديگر در شرايط بحران است.

در يك اقتصاد معمولي و سالم حمايت از توليد ملي معنايش تاكيد بر آنچه است كه داراي مزيت اقتصادي باشد. در اين نگاه به حمايت از توليد ملي هدف استقلال از ساير كشورها نيست كه اصلاً در خلاف جهت چنين تفكري حركت ميكند. در واقع در اين نگاه هدف آن است كه اگر سرمايه گذاري صورت مي گيرد حداكثر سود را محقق كند. براي مثال خيلي كشورها در خيلي موارد توليد كالا و خدمات وارد نميشوند و توان خود را روي چيزهاي ميگذارند كه با توجه به منابع طبيعي و شرايط كشورشان موجب بيشترين سود شود. واضح است كه در چنين نگاهي با اينكه كشورها استقلال واقعي ندارند در عمل چنان به هم وابسته هستند كه هرگز سرنوشت گره خورده به يكديگر را دچار بحران نمي كنند.

در يك اقتصاد در شرايط بحران داستان تعريف ديگري پيدا مي كند. مثلاً وقتي كالايي را نمي توانيد از طريق واردات تامين كنيد مجبور خواهيد بود آن را در داخل توليد كنيد ولو اينكه اصلاً صرفه اقتصادي نداشته باشد. مثال ديگر زماني است كه بيكاري به فزاينده بالا برود و در چنين شرايطي حمايت از صنايعي كه شايد توجيه اقتصادي قوي هم ندارند منطقي مي شود.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:1 بعد از ظهر

اهداف :
حفظ و اعتلاي مقام و جايگاه والاي فرش دستباف ايران به عنوان يك ميراث گرانقدر فرهنگي و هنري در سطح ملي و بين المللي از طريق نظارت، هدايت و حمايت، تشكلهاي مختلف مردمي، هنرمندان،بافندگان، صادركنندگان و همه دست اندركاران در عرصه اين صنعت و هنر ملي، حمايت از توسعه صادرات اين محصول در سطح جهان و تلاش در جهت حفظ موقعيت اقتصادي و معرفي موثر اين محصول با ارزش
 وظايف :
1- برنامه‌ريزي، سياستگذاري، هدايت، حمايت و نظارت به منظور:
الف ـ ساماندهي امور مربوط به تامين مواداوليه مرغوب توليد و تجارت فرش دستباف
ب ـ رقابت پذيري، ايجاد تقاضااي جديد و ترويج فرهنگ سفارش پذيري براي فرش دستباف در بازارهاي جهاني با حفظ اصالتهاي آن و پيشنهاد قوانين و مقررات تشويقي دراين حوزه
ج ـ حفظ، احيا و ارتقاي جنبه‌هاي هنري و فرهنگي فرش دستباف
2- انجام مطالعات و پژوهشهاي مرتبط با هنر‌ـ صنعت فرش دستباف به منظور شناسايي مشكلات موجود و ارايه راه حلهاي مناسب در زمينه هاي مناسب در حوزه‌هاي مواداوليه، توليد و تجارت با بهره گيري از ظرفيتهاي موجود
3- سياستگذاري، بسترسازي و نظارت براجراي برنامه‌هاي آموزشي فرش دستباف از طريق بهره‌مندي از مراكز آموزشي موجود و حمايت ازتبديل ظرفيتهاي بالقوه به بالفعل
4- شناخت نقاط ضعف و قوت و فرصتها و تهديدها درباره مسايل فني‌، هنري، اجرايي اقتصادي، اجتماعي و مديريتي هنر ـ صنعت فرش دستباف
ايران با تكيه بر رويكرد علمي و پژوهشي و اصالتهاي تاريخي و فرهنگي آن

سه شنبه سوم 5 1391 11:48 بعد از ظهر

 همواره تجارت محرك توليد براي حضور در بازارهاي بين‌المللي بوده كه غايت اصلي آن، كسب سهم بيشتر از بازارهاي جهاني است.

هدايت ظرفيت‌هاي توليدي به سمت و سوي رقابت جهاني و به دنبال آن توسعه روابط تجاري يكي از وظايف رايزنان بازرگاني در كشورهاي محل ماموريت است.مسوولان ارشد كشور معتقدند كه همه تلاش‌ها بايد مبتني بر زيرساخت‌هاي تجاري در حوزه تجارت باشد؛ به گونه‌اي كه قطار بازرگاني خارجي روي ريل زيرساخت‌ها به بازارهاي هدف برسد. با لحاظ كردن اين نگاه، قطعا يكي از مولفه‌هاي زيرساخت‌هاي موردنياز تجاري، استقرار رايزنان بازرگاني به‌عنوان ديده‌بانان اقتصادي كشور خواهد بود. در اين بين معاون وزير صنعت، معدن و تجارت معتقد است با توجه به ادغام دو وزارتخانه صنايع و معادن و بازرگاني سابق، رايزنان بازرگاني بايد از همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود اين وزارتخانه براي معرفي بيشتر توانمندي‌هاي كشورمان در خارج استفاده كنند.
حميد صافدل تصريح كرد: توقعات كنوني از رايزنان بازرگاني افزايش يافته و لازم است تا آنها به حوزه‌هاي صنعتي و معدني توجه كافي داشته و از همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود در حوزه‌هاي متعدد اين وزارتخانه استفاده كنند.وي كشف فرصت‌هاي تجاري، بررسي روش‌هاي جديد براي توسعه تجارت، پايش شرايط اقتصادي بازارهاي هدف و انجام مطالعات ميداني در كشورهاي محل ماموريت را ضرورت‌هاي فعاليت رايزنان برشمرد.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به برگزاري سومين همايش رايزنان بازرگاني كه از دوم تيرماه آغاز شده، عنوان كرد: اين همايش با هدف شناخت بيشتر رايزنان با حوزه فعاليت خود با برگزاري نشست‌ها و جلسات تخصصي دهم تيرماه به كار خود پايان مي‌دهد.

سه شنبه سوم 5 1391 11:44 بعد از ظهر
  بايسته‌هاي نقش‌آفريني رسانه‌هاي محلي در معرفي ظرفيت‌هاي توليد ملي

تاريخ نشر اولين رسانه در استان گيلان به بيش از يكصد سال پيش مي رسد؛ روزگاري كه اولين نشريه گيلان 'خيرالكلام' منتشر شد، به عنوان صدايي براي بيان واقعيات جامعه، فرصتي فراهم آورد كه از رهگذر ارتباط بين مردم و حاكميت، ظرفيت هاي گيلان بيشتر شناسانده شود.

از آن روزگاران تاكنون در چرخش دوران، هر روز رسانه اي در استان متولد شد و بازايستاد و درنهايت از اين چرخه اطلاعات و آگاهي بخشي فرصتي به دست آمد كه امروز گيلان را از نظر كمي و كيفي در رديف استان هاي پيشتاز در عرصه رسانه مي دانند و تنوع رسانه هاي نوشتاري، شنيداري و ديداري آن گوياي وجود ظرفيت هاي بسياري براي معرفي توانمندي هاي گيلان در فضاهاي حقيقي و مجازي است.

سه شنبه سوم 5 1391 11:34 بعد از ظهر
گوشت، مرغ، لبنيات، ميوه، سبزي،نان، مسكن و اجاره بها اين روز ها عامل نگراني افكار عمومي است. البته نه اين كلمات بلكه افزايش قيمت روز به روز آنها. در اين ميان مرغ گوي سبقت را از همه ربوده و نوسانات دائمي قيمتش كه بيشتر افزايشي است تا كاهشي، گلايه هاي مردم را بلند كرده است چرا كه گراني ...

شفاف: گوشت، مرغ، لبنيات، ميوه، سبزي،نان، مسكن و اجاره بها اين روز ها عامل نگراني افكار عمومي است. البته نه اين كلمات بلكه افزايش قيمت روز به روز آنها.

در اين ميان مرغ گوي سبقت را از همه ربوده و نوسانات دائمي قيمتش كه بيشتر افزايشي است تا كاهشي، گلايه هاي مردم را بلند كرده است چرا كه گراني گوشت قرمز  و قيمت بالاي آن، مدت هاست كه باعث شده برخي خانوارها قدرت خريد آن را نداشته باشند.

سه شنبه سوم 5 1391 9:28 بعد از ظهر
آغاز فرهنگ سازي از «نهاد خانواده»، مي تواند به عنوان يكي از مؤثرترين و بهترين راهكارها براي حمايت حقيقي از «توليد ملي و كار و سرمايه ي ايراني» به شمار رود.

همراهان نيوز: آغاز فرهنگ سازي از «نهاد خانواده»، مي تواند به عنوان يكي از مؤثرترين و بهترين راهكارها براي حمايت حقيقي از «توليد ملي و كار و سرمايه ي ايراني» به شمار رود.

 به گزارش روابط عمومي انجمن مطالعات خانواده حجت الاسلام والمسلمين حسن ناصري پور ضمن تبريك فرارسيدن سالروز ولادت باسعادت يگانه دخت نبي مكرم اسلام، حضرت فاطمه ي زهرا (سلام الله عليهما) به خبرنگار ما گفت: درست است كه نهاد خانواده، كوچكترين واحد اجتماع است، اما در طول تاريخ، همين نهاد مقدس و پاك، خاستگاه و منشأ بسياري از رويدادها و تحولات مثبت و اثرگذار در عرصه هاي ديني و مذهبي، فرهنگي و اجتماعي، سياسي و اقتصادي، علمي و آموزشي و ... شده است.

سه شنبه سوم 5 1391 9:25 بعد از ظهر

 راه‌اندازي بازارچه‌هاي محلي براي حمايت از توليد ملي

شوراي شهر > شوراي عالي استان‌ها  - گروه شهري:
دو دستورالعمل مربوط به ضوابط تامين و اداره بازارچه‌هاي محلي موقت عرضه محصولات مشاغل خانگي به وسيله شهرداري‌ها و طرح استفاده از ظرفيت مشاركت و همكاري شوراها و شهرداري‌ها در ارتقاي سلامت شهري در پنجاه و ششمين اجلاس شوراي‌عالي استان‌ها به تصويب رسيد.

رئيس شوراي‌عالي استان‌ها با اشاره به مصوبه شوراي‌عالي استان‌ها در حمايت از توليد ملي، اظهار كرد: بايد پس از 2 ماه از تصويب اين مصوبه روند اجراي آن از مراكز استان‌ها و شهرهاي بزرگ پيگيري شود چرا كه اين مصوبه مورد اعتراض مجلس شوراي اسلامي و وزارت كشور قرار نگرفته و لازم‌الاجراست و نه تنها شوراي شهر و شهرداري بلكه همه سازمان‌ها بايد آن‌را اجرا كنند.

مهدي چمران همچنين خبر از حذف 100 نوع كالاي خارجي كه مشابه ايراني داشتند از فروشگاه‌هاي شهروند داد و گفت: لازم است ديگر فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي مانند رفاه، سپه، زمزم و... نيز اين كار را انجام دهند. وي در ادامه با اشاره به تاييد مجوز تابلوهاي تبليغات محصولات خارجي در كشور توسط ادارات ارشاد تاكيد كرد: لازم است مديران ارشاد تبليغات كالاهايي را كه مشابه ايراني دارند تاييد نكنند و نام ارشاد از مصوبه مورد اشاره شوراي‌عالي استان‌ها مغفول مانده و بايد اين مصوبه تكميل شود و نام وزارت ارشاد نيز در آن گنجانده شود.

سه شنبه سوم 5 1391 9:18 بعد از ظهر

وحيد محمدي
در ادبيات اقتصادي، رشد مداوم و توسعه پايدار از مفاهيم اساسي توسعه اقتصادي به شمار مي آيند.
امروزه دو تئوري مشهور در مورد توسعه اقتصادي وجود دارد:
1- استراتژي جايگزيني واردات؛
2- استراتژي توسعه صادرات، اين دو تئوري با وجود همه تفاوت كاربردهايشان يك مفهوم مشترك دارند: «براي توسعه كشور بايد از توليد ملي كشور حمايت شود.» تفاوت اين دو تئوري تنها در چگونگي حمايت از توليد داخلي و مدت اين حمايت است.
براساس اين تئوري ها چرا بايد به توليدات ملي توجه كرد؟ دلايل تأكيد اين تئوري ها بر حمايت از توليد ملي و نحوه حمايت از آن را مي توان به صورت زير برشمرد:
آموزش در صنايع
امروزه غول هاي صنعتي و انحصارگرا در بسياري از صنايع پايه و استراتژيك شكل گرفته اند كه عمده بازارهاي جهاني را در دست دارند و با توجه به صرفه هاي به مقياس بزرگ اين شركت ها، هيچ محصول داخلي در بازارهاي جهاني توان رقابت با محصولات اين شركت ها را ندارد. بنابراين براي سودآوري برخي از محصولات بايد هزينه توليد آن ها را در كشور پايين آورد تا به تدريج به مرحله توليد انبوه برسند. براي مثال در كشور چين دولت به كاركنان كارخانه ها آموزش رايگان مي دهد و بدين ترتيب هم بهره وري كارگران را بالا مي برد و هم هزينه توليد كارخانه داران را پايين مي آورد.
در كشور ما نيز مي توان با مديريت بهتر منابع، بسياري از صنايع را مورد حمايت قرار داد. به عنوان مثال مي توان در ازاي اختصاص بخشي از يارانه آموزشي دانشگاه ها به صنعت، در برخي از موارد، آموزش را به مراكز صنعتي و كارخانه ها واگذار كرد و بدين ترتيب كارخانه ها آموزش كاربردي مورد نيازشان را به دانشجويان مي دهند و ديگر لازم نيست تا براي تربيت نيروي كار متخصص بودجه اي جداگانه صرف كنند. همين طور مي توان از راه همكاري بهتر بخش صنعت و دانشگاه، دانشگاه ها پروژه هاي درسي و پايان نامه هايي در راستاي نيازهاي صنعت تعريف كنند و به اين ترتيب هزينه بخش تحقيق و توسعه صنايع پايين آيد.
تشكيل خوشه هاي صنعتي
يكي از مهم ترين عوامل توسعه كشورهايي مثل كره جنوبي و چين، ايجاد موفقيت آميز خوشه هاي صنعتي در كشورشان بوده است. خوشه صنعتي به معناي مجموعه اي از صنايع كوچك و بنگاه هاي خدماتي است كه در يك رشته صنعتي با تكيه بر مزيت هاي خاص يك منطقه جغرافيايي سازماندهي شده اند. در خوشه صنعتي تمامي صنايعي كه با يكديگر در زنجيره توليد ارتباط دارند در كنار يكديگر قرارگرفته اند.

سه شنبه سوم 5 1391 8:27 بعد از ظهر

عاداتتان را تغيير دهيد

جمله كليشه اي قديمي هيچوقت از زبان ها نمي افتد: ''قديم ها چيزها خيلي ارزانتر بود.'' بله، تورم روي ارزش پولي كه به زحمت درآورده ايد بي تاثير نيست. درست است، قبلاً با هزار تومان خيلي چيزها مي شد خريد.

اما مردم معمولاً فراموش مي كنند كه ارزش پولشان بستگي به دوراني دارد كه در آن زندگي مي كنند. درست است كه سي سال پيش ميتوانستيد با هزار تومان كلي چيز بخريد، اما حواستان باشد كه آن روزها هم درآمدتان خيلي كمتر از الانتان بود.

مثلاً اگر يك چيز در سال 1960 يك دلار برايتان تمام مي شد. امروز بايد براي آن حداقل 6 دلار بپردازيد. تازه اين درمورد دلار است، درمورد پول ايران كه وضع خيلي مصيبت بارتر است.

صرفنظر از دوراني كه در آن زندگي مي كنيد، لازم است كه با راه هاي اصلي پس انداز پول آشنا شويد كه پدرها و پدربزرگهاي شما براي رسيدن به زندگي بهتر از آن استفاده مي كردند.


الفباي پس انداز

سه شنبه سوم 5 1391 6:12 بعد از ظهر

مديرعامل سازمان صنايع كوچك وشهركهاي صنعتي ايران خبر داد:
افزايش 15 درصدي سرمايه گذاري در شهركها و نواحي صنعتي در سال گذشته
طراحي سايت آحاگ

مديرعامل سازمان صنايع كوچك وشهركهاي صنعتي ايران گفت: ميزان سرمايه گذاري صورت گرفته واحدهاي صنعتي در شهركها و نواحي صنعتي طي سال گذشته 15درصد افزايش داشته است.
به گزارش كميته اطلاع‌رساني روز ملي صنعت، ومعدن؛‌ « فخراله مولايي» با اشاره به آخرين وضعيت واحدهاي صنعتي مستقر در شهركها و نواحي صنعتي كشورتا پايان سال1390 افزود: تا پايان سال گذشته بيش از 27هزار و769 واحد در شهركها و نواحي صنعتي به بهره برداري رسيده كه بيش از 581 هزار و200 نفر اشتغالزايي به همراه داشته است.

سه شنبه سوم 5 1391 1:10 صبح

از سوي معاونت امور صنايع و اقتصادي وزارت صنعت اعلام شد:
زمان‌بندي انتخاب واحدها و پيشكسوتان صنعتي نمونه
طراحي سايت آحاگ

از سوي معاونت امور صنايع و اقتصادي وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه زمان‌بندي انتخاب واحدها و پيشكسوتان صنعتي نمونه با حضور نمايندگان مطلع و تام‌الاختيار حوزه‌هاي مربوطه اعلام شد.
به گزارش كارگروه فرهنگي، تبليغات و اطلاع‌رساني ستاد بزرگداشت روز  ملي صنت و معدن، انتخاب واحدها و پيشكسوتان صنعتي نمونه از سوي دفاتر تخصصي صنايع غيرفلزي، صنايع نساجي و پوشاك، صنايع ماشين‌سازي و نيرو محركه و صنايع الكتريكي، فلزي و فناوري اطلاعات، فردا 17 خرداد ماه از ساعت 30/8 لغايت 16 طبق برنامه تعيين شده در محل معاونت امور صنايع و اقتصادي برگزار مي‌شود.

سه شنبه سوم 5 1391 1:5 صبح

دبيرانجمن مراكز تحقيق و توسعه صنايع و معادن تاكيد كرد :
نقش اساسي تحقيق و توسعه در بالابردن بهره وري توليد
طراحي سايت آحاگ

دبيرانجمن تخصصي مراكز تحقيق و توسعه صنايع و معادن برنقش تحقيق و توسعه در بالا بردن بهره وري توليد تاكيد كرد .

به گزارش كميته اطلاع رساني روز ملي صنعت و معدن،  حميد طاهباز توكلي با انتقاد از ناكافي بودن سهم R&D  در بنگاهها تصريح كرد : اگر چه كميت هميشه تعيين كننده نيست و كيفيت كار مهم است اما در حال حاضر نه از نظر كميت و نه از لحاظ كيفيت اين سهم كافي نيست و به لحاظ مشكلات و موانع موجود از همين سهم ناكافي هم به درستي استفاده نمي شود.
 توكلي تصريح كرد :بنگاهها اغلب با واحدهاي تحقيق و توسعه به عنوان يك واحد تشريفاتي برخورد مي كنند.
وي توجه به تحقيق و توسعه را موجب بهبود روشهايي دانست كه موجب صرفه جويي دروقت، كاهش ضايعات، افزايش كيفيت و كميت و كاهش هزينه مي گردد وافزود : با تحقيق و توسعه مي توان به نوآوري ، فناوري و روشهايي دست يافت كه به بهره وري در منابع در اختيار مي انجامد .
به بيان وي با سوق دادن توليد و صنعت كشوربه توليد ملي، كاهش واردات و ايجاد رقابت ، بنگاهها به ناچار به سمت تحقيق و توسعه روي خواهند اورد وخود به خود هم در بودجه ملي و هم در بودجه بنگاهها، اين سهم (يعني اعتبارات تحقيقاتي) در برنامه هاي توسعه ملي افزايش خواهد يافت.

دوشنبه دوم 5 1391 11:57 بعد از ظهر

در همايش سرمايه و توليد ملي عنوان شد:
حمايت ازتوليد ملي باهمدلي ملي امكانپذير است
طراحي سايت آحاگ

رييس خانه صنعت ، معدن و تجارت گفت : اقتصاد و توليد ملي نياز به همدلي دارد.

به گزارش كميته اطلاع رساني روز ملي صنعت و معدن ، هادي غنيمي فرد در همايش سرمايه و توليد ملي افزود : سابقه اصلاحات و پيشرفتهاي اقتصادي در كشورهاي آسيايي نشان مي دهد كه رسيدن به اصلاحات اقتصادي جز با همدلي عمومي يك كشور امكانپذير نيست.
غنيمي فرد افزود: بايد فرهنگ ملي را به جايي برسانيم كه توليد ملي را به يك باور ملي تبديل كنيم تا از اين طريق ثروت ملي ايجاد شود.

دوشنبه دوم 5 1391 11:54 بعد از ظهر

سخنگوي وزارت صنعت، معدن وتجارت:
جمع‌بندي نشست‌هاي دهه توليد ملي در روز ملي صنعت و معدن ارائه مي‌شود
طراحي سايت آحاگ

مشاور وزير و سخنگوي وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امضاي 4 تفاهم‌نامه حاصل 3 نشست‌هاي هم‌انديشي ارتقاي فضاي كسب و كار با موضوع تامين مالي بنگاه‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود كه بلافاصله عملياتي مي‌شود.

به گزارش شبكه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران (شاتا)، سيدعليرضا شجاعي در سومين نشست تخصصي هم‌انديشي ارتقاي فضاي كسب و كار با موضوع تامين منابع مالي و مراسم امضاي تفاهم‌نامه‌هاي منعقد وزارت صنعت، معدن و تجارت با دستگاههاي اجرايي ضمن بيان اين مطلب، افزود: وي ارتقاي فضاي كسب و كار از جمله محورهاي فعاليت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال توليد ملي است كه در اين خصوص دو نشست رسمي و تعداد زيادي جلسات كارشناسي در داخل وزارتخانه و نيز با ساير دستگاه‌هاي مرتبط همچون وزارت اقتصاد و صندوق توسعه ملي برگزار شد و امروز در سومين نشست رسمي تامين مالي نتايج جلسات و راهكارها ارائه و چندين تفاهم‌نامه با ديگر دستگاه‌ها به امضا مي‌رسد.

دوشنبه دوم 5 1391 11:49 بعد از ظهر

 
معرفي توانمنديهاي توليد ملي در نمايشگاه ساخت ايران
طراحي سايت آحاگ

ستاد هماهنگي بزرگداشت روز ملي صنعت و معدن و نيز روز اصناف با هدف ترويج فرهنگ توليد ملي و بررسي موانع و مشكلات و فرصتها وتهديد هاي  پيش روي صنعت ، معدن و تجارت در نظر دارد تا نمايشگاهي را به منظور معرفي توانمنديهاي توليد ملي در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين الملل تهران برگزار نمايد.
به گزارش كارگروه فرهنگي، تبليغات و اطلاع رساني ستاد بزرگداشت روز ملي صنعت و معدن ، اين نمايشگاه با عنوان نمايشگاه ساخت ايران و با شعار توليد كيفي و صادرات محور از تاريخ هفتم لغايت دهم تيرماه برگزار خواهد شد.
براساس اين  گزارش در اين  نمايشگاه محصولات و شركتهاي افتخار آفرين و توانمند ايراني توليدات خود را در معرض بازديد عموم و مديران ارشد دولتي و بخش خصوصي قرار مي‌دهند.

دوشنبه دوم 5 1391 11:45 بعد از ظهر

استراتژي اقتصاد باز چيست؟

دراستراتژي اقتصاد باز تاكيد خاص بر بخش تجارت خارج وسرمايه گذاري بخش خصوصي خارجي است . كشوري كه استراتژي اقتصاد باز را دنبال مي كند مي بايست درهاي خودرا نه تنها برروي تجارت خارجي بلكه بر روي حركتهاي بين المللي عوامل توليدي  چون كار، سرمايه وتكنولوژي ، باز بگذارد .....


چنين استراتژي مي تواند براي كشورهائي كه داراي بازارهاي داخلي كوچك هستند، مناسب باشد مشروط برآنكه بتوانند دربازارهاي جهاني حضور يابند وبه رقابت بپردازند. بديهي است كه دراين راه مي بايست درجهت افزايش استانداردهاي كيفي محصولات خود و كاهش هزينه هاي توليدي گام بردارند، تابتوانند درعرصه رقابتهاي بين المللي موفق گردند.

ميردال كه از نظريه پردازان معروف اين علم است اعتقاد دارد كه صادرات كالاهاي سنتي به سود كشورهاي درحال توسعه نيست. آنها بايد به تركيب صادرات خود توجه كنند وبا عنايت به شرايط بازارهاي بين المللي ونيازهاي جامعه بشري وكششهاي قيمتي ودرآمدي كالاهاي به امرصادرات بپردازند.

دوشنبه دوم 5 1391 8:3 بعد از ظهر

 

 

رشت - گيلان به عنوان استاني پيشرو در برخورداري از رسانه هاي گروهي و فعاليت شمار كثيري از نشريات در اين استان، فرصت هاي خوبي براي معرفي ظرفيت هاي جامعه در راستاي حمايت از توليدملي دارد. اين مهم؛ نيازمند تدوين استراتژي رسانه اي به منظور آگاهي بخشي عمومي از توانمندي هاي استان است.

 

تاريخ نشر اولين رسانه در استان گيلان به بيش از يكصد سال پيش مي رسد؛ روزگاري كه اولين نشريه گيلان 'خيرالكلام' منتشر شد، به عنوان صدايي براي بيان واقعيات جامعه، فرصتي فراهم آورد كه از رهگذر ارتباط بين مردم و حاكميت، ظرفيت هاي گيلان بيشتر شناسانده شود.

از آن روزگاران تاكنون در چرخش دوران، هر روز رسانه اي در استان متولد شد و بازايستاد و درنهايت از اين چرخه اطلاعات و آگاهي بخشي فرصتي به دست آمد كه امروز گيلان را از نظر كمي و كيفي در رديف استان هاي پيشتاز در عرصه رسانه مي دانند و تنوع رسانه هاي نوشتاري، شنيداري و ديداري آن گوياي وجود ظرفيت هاي بسياري براي معرفي توانمندي هاي گيلان در فضاهاي حقيقي و مجازي است.

بايسته‌هاي نقش‌آفريني رسانه‌هاي محلي در معرفي ظرفيت‌هاي توليد ملي
دوشنبه دوم 5 1391 7:36 بعد از ظهر

همانگونه كه در تعريف صرفه جويي آمده است، اين مفهوم مطلقا به معناي كم مصرف كردن نيست، بلكه هدف از تاكيد مكرر علماي اسلام بر اين موضوع، صرفا مصرف درست و بجا و متناسب با وضعيت افراد و جامعه بوده و لذا براي جلوگيري از مصرف بي رويه و اجتناب از مصرف گرايي و نيز اجتناب از اسراف در استفاده از منابع و به عبارت ديگر حمايت از سرمايه ايراني، بايد ضمن توجه به اين موضوع، از افراط در بهره برداري از ابزارهاي تشديد كننده مصرف مانند؛ تبليغات تجاري بي رويه نيز خودداري نموده و با تجديد نظر و ساماندهي عوامل مذكور، شرايط لازم را براي برون رفت از اين معضل فراهم نماييم.

دوشنبه دوم 5 1391 7:34 بعد از ظهر

چاره انديشي براي شناسايي و جذب و هدايت منابع داخلي و خارجي به سمت توليد و متقابلا سرمايه گذاري خارجي و در مجموع تامين منابع مالي مورد نياز براي گسترش و رشد محيط كسب و كار نيز، يكي ديگر از راهبردهايي است كه مي تواند در اين زمينه نقش اساسي داشته باشد.

اولويت دادن به توسعه امور زير بنايي: اولويت دادن به امور زير بنايي و نيازهاي پايه اي بويژه  كشاورزي و برخي از محصولات صنعتي كه جزء ضروريات اجتناب ناپذير كشور محسوب مي شوند، ضمن ايجاد تضمين لازم براي مضاعف شدن ارزش و اعتبار سرمايه ايرانـي، مي تواند تاثير قابل ملاحضه اي در رشد و ارتقاء سطح توليد داشته باشد.

تسريع در خصوصي سازي صنايع: خصوصي سازي صنايع مشروط بر آنكه تمام جوانب كار و پيامدهاي بلند مدت و ميان مدت آن مورد توجه قرار گرفته و كاملا طبق ضوابط و برنامه هاي از پيش تعيين شده صورت بگيرد، نقش مهمي در مردمي كردن اقتصاد و در نتيجه رشد و شكوفايي توليد در كشور خواهد داشت و لذا اين موضوع نيز مي تواند به عنوان يك راهبرد اساسي، از جايگاه بالايي در اين زمينه برخوردار باشد.

دوشنبه دوم 5 1391 7:30 بعد از ظهر

به نــــظر مي رسد، طي سالهاي گذشته وضع بسياري از قوانين و بخصوص مقررات از جمله قوانين و مقررات اقتصادي و تجاري، تابع شرايط موجود بوده و براي رفع و حل فوري و مقطعي مشكلاتي صورت پذيرفته كه اصناف مختلف در مسير فعاليتهاي خود با آن مواجه مي شدند، به همين دليل در برخي از موارد قانونگذاري بدون مطالعه كافي و توجه به آثار و پيامدهاي كوتاه مدت و بلند مدت آن بر ساير اقشار و اصناف مرتبط تنظيم شده است.

          گاهي نيز قوانين و مقررات با پيگيري و بعضا اعمال نفوذ غير مستقيم و پنهان برخي از ذينفعان و صاحبان سرمايه، تهيه و تصويب و براي اجرا ابلاغ شده است و خواسته و يا ناخواسته با سود فراوان و يا خسارتهاي جبران ناپذير براي يك بخش مشخص از زنجيره توليد و تامين همراه بوده و لذا نتوانسته از ثبات و پايداري لازم برخوردار باشد.

دوشنبه دوم 5 1391 7:27 بعد از ظهر

جلوگيري از خام فروشي مواد اوليه همواره يكي از دغدغه هاي اصلي مسئولين جمهوري اسلامي بشمار مي رفته است و اگرچه طي سالهاي اخير، اقدامات ارزشمندي براي رفع اين مشكل صورت پذيرفته، اما اولا اين تلاشها كافي نبوده و تنها در برخي از بخشها اتفاق افتاده و ثانيا در بسياري از موارد مانند پتروشيمي، اين اقدام محدود به توليد مواد ثانويه از مواد اوليه شده و هنوز ايجاد ارزش افزوده و كامل از طريق فرآوري و توليد محصولات جانبي و نهايي محقق نشده و ثالثا به علت غفلت مسئولين ذيربط، تا حد زيادي خام فروشي علم و دانش، جايگزين خام فروشي ساير مواد گشته است و لذا سرعت بخشيدن به اجراي اين راهبرد،  ضروري و داراي اولويت به نظر مي رسد.

 

دوشنبه دوم 5 1391 7:24 بعد از ظهر

هم اكنون هر يك از كشورهاي جهان، بودجه سالانه خود را از يك يا چند منبع مشخص مانند، صدور تكنولوژي يا خدمات فني و مهندسي، توليد و صدور انواع محصولات صنعتي، كشاورزي و ساير اقلام تجاري، استخراج و صدور مواد اوليه مانند نفت و مواد معدني، گردشگري و جذب توريست و حتي اموري مانند؛ اخذ ماليات از شهروندان و يا دريافت حق ترانزيت از ناوگانهاي حمل و نقل داخلي و خارجي تامين مي نمايند.

دوشنبه دوم 5 1391 7:22 بعد از ظهر

بديهي است كه كاهش هزينه ها و همچنين ارتقاء كيفيت در بخش توليد اعم از كالا و خدمات، علاوه بر شاخصه گذاري و تعيين استانداردها، مستلزم نظارت و كنترل كافي، اصولي و مستمر بر چرخه تامين، توليد، توزيع و مصرف مي باشد و لذا بايد ابزارهاي كنترلي و بخصوص قضايي نيز، براي تحقق اين راهبرد فوق العاده مهم و اثرگذار تعريف و نقش هر دستگاه در اين زمينه به درستي مشخص و روشن گردد.

دوشنبه دوم 5 1391 7:20 بعد از ظهر

كاهش هزينه ها و استفاده بهينه از سرمايه ايراني الزاما در سرمايه گذاري مناسب خلاصه نمي شود، بلكه جلوگيري از هدر رفتن منابعي مانند: نيروي انساني متخصص و متعهد يا نخبگان، مواد اوليه، ابزار و امكانات و پول و ساير سرمايه هاي مادي و معنوي، از اولويت و اهميت بيشتري برخوردار است، طبيعي است كه بخش عمده اين راهبرد از طريق استاندارد سازي كالا و خدمات و نيز نظارت و كنترل مستمر و دقيق بر فرآيند

دوشنبه دوم 5 1391 7:18 بعد از ظهر

همانطور كه قبلا اشاره شد، افزايش سهم ايران در توليد ثروت جهاني، موضوعي است كه عمدتا به سياستگذاريها و مديريت سيستمهاي دولتي و همچنين عملكرد بخش خصوصي بستگي دارد، زيرا از يكسو حضور فعال و موثر در عرصه رقابتهاي جهاني در بخش اقتصاد، قبل از هر چيز نيازمند جلوگيري از واردات بي رويه و غير ضروري محصولات خارجي و حمايت از صادرات معقول و منطقي كالا، خدمات و فناوريهاي ايراني است.

دوشنبه دوم 5 1391 7:16 بعد از ظهر

منطقي نمودن قيمتها از طريق كاهش هزينه هاي توليد و در عين حال كيفي سازي، به روز سازي، استاندارد نمودن و ايجاد تنوع در توليد محصولات و ارائه خدمات، يكي از مهمترين راهبردها براي رشد و ارتقاء توليد ملي و رقابت با محصولات خارجي و نيز ترغيب مردم براي خريد كالا و خدمات ايراني بشمار مي رود، به عبارت ديگر توليد ملي از اقبال عمومي و رشد لازم برخوردار نخواهد شد، مگر اينكه محصولات و خدمات ايراني همگام با افزايش كيفيت از تنوع لازم و قيمت مناسب و نيز استانداردهاي لازم برخوردار شوند و  اين موضوع را بايد رمز موفقيت بخش توليد در كشور دانست.

          البته الزامي وجود ندارد كه در همه موضوعات و بخشها، صرفا مدلها، معيارها و شاخصهاي خارجي براي استاندارد سازي و ايجاد تنوع و نوآوري، مبناي عمل قرار گيرد، بلكه سازمانهاي ذيربط از جمله سازمان استاندارد بايد و مي توانند با كمك مراكز آموزشي، تحقيقاتي، پژوهشي و نيز مراكز توليدي در بخشهاي گوناگون صنعت، كشاورزي، خدمات و ساير عرصه هاي مشابه، نسبت به تعيين استانداردهاي بومي و نوآوري در توليد، نقش فعالتري را در اين زمينه بر عهده بگيرند

دوشنبه دوم 5 1391 7:14 بعد از ظهر

تقسيم كار نامناسب و اكتفا به اقدامات شعار گونه و سطحي يكي از بزرگترين آفتهايي است كه نه تنها در اين زمينه، بلكه در ساير بخشها نيز مشكلات فراواني را براي كشور به همراه داشته است. به اين معنا كه گاهي برخي از مسئولين بجاي اقدام عملي براي اجراي منويات ولايت و يا ساير وظايف خود، صرفا به چاپ چند پوستر و انتشار چند طرح و راهكارهاي ابتدايي و نهايتا تئوري پردازي هاي مقدماتي بسنده نموده و

دوشنبه دوم 5 1391 7:11 بعد از ظهر

  سالها پيش ايران در مسير جاده ابريشم، يكي از مهمترين و بزرگترين رقباي تجاري صاحبان سرمايه و بازرگانان زمان خود بشمار مي رفت و برخي از توليدات ايراني شهرت جهاني داشت، اما در سايه ظلم افراد و كشورهاي سلطه گر و همچنين تحولات بين المللي و برخي مشكلات داخلي، اين اقتدار ملي بتدريج رنگ باخت و نه تنها سهم ايران در توليد ثروت جهاني كاهش يافت، بلكه بازارهاي كشور، به قدري از انواع كالاهاي خارجي اشباع شد كه به روايت آمار و ارقام، اين وضعيت جامعه ايراني را به يكي از پرمصرف ترين كشورهاي منطقه و بلكه جهان مبدل ساخت.

 

     پس از انقلاب شكوهمند اسلامي، تهديدهايي مانند جنگ و تحريم، فرصتهايي را فراهم ساختند كه مجددا مجموعه كشور را به سمت سرمايه گذاري براي توليد و خودكفايي در زمينه هاي مختلف بويژه تجهيزات دفاعي و نيز محصولات كشاورزي سوق داده و پس از سالها بار ديگر خودكفايي محصولاتي مانند گندم را براي اين سرزمين به ارمغان آورد.

     با اثبات اين موضوع يعني مهيا بودن شرايط براي پيشرفت در عرصه اقتصادي و پس از رفع و كاهش دغدغه هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي (دامه) در موضوعاتي مانند: مسائل دفاعي، سياسي، فرهنگي و علمي كشور، در سالهاي اخير علاوه بر موضوعات فوق الذكر، ساماندهي وضعيت اقتصادي كشور نيز به عنوان يك موضوع زيربنايي و اساسي براي كاهش بيكاري و بهبود وضعيت معيشتي مردم، بطور جدي در فهرست مطالبات ايشان قرار گرفت و از سال ۱۳۸۷به بعد در اقدامي مدبرانه و داهيانه،  هر سال به يك گام از فرآيند رشد اقتصادي در دهه پيشرفت و عدالت اجتماعي، اختصاص يافت.

دوشنبه دوم 5 1391 7:5 بعد از ظهر

اي چين بروزايران
ازسرزمين شيران
هرگوشه اي كه ميريم
بنجل شده فراوان
جنست خيلي خرابه
اصلاًدوام نداره
كاسب هاي ايراني
دلخورهستن توداني
بايدتورارهاكرد
جنس وطن راجاكرد
چون خيلي بادوامه
خيلي هم فايده داره
به جاي يك بارمصرف
همراهته تاآخر
سودش بيرون نميره
به جيب اون نمي ره
صنعت گران اين بوم
ميشن سالارميدون
اثرمديروبلاگ

دوشنبه دوم 5 1391 2:39 صبح
معاون اول قوه قضاييه: '

قاچاق كالا مانع بزرگ حمايت ازتوليدملي است

 

اكونيوز:معاون اول قوه قضاييه در حاشيه دومين جلسه مسوولان دستگاه قضايي با تبيين نقش دستگاه قضايي در تحقق شعار توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني به خبرنگاران گفت: حمايت از توليد ملي گفتمان غالب كشور شود.

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران(econews.ir)،"حجت الاسلام و المسلمين سيدابراهيم رييسي" با اشاره به اين‌كه «نامگذاري هر سال بر اساس نياز كشور و نيازسنجي صورت مي‌گيرد» اظهار كرد: شعار حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني از مولفه‌هاي مهم اقتدار، امنيت ملي و استقلال كشور و رمز ايستادگي و مقاومت در مقابل دشمناني است كه به تحريم اقتصادي و تهديدها دست زده‌اند.
وي با اعلام اين‌كه «بايد در سه سطح در اين زمينه كار شود» اظهار كرد: كار ابتدايي تبيين موضوع توليد ملي است، لازم است مشخص شود بخش‌هاي مختلف كشور اعم از دولت، مجلس و دستگاه قضايي و همچنين لايه‌هاي مختلف نظام در اين ارتباط چه وظايفي دارند.
وي گفت: در سطح دوم بايد گفتمان غالب در كشور گفتمان حمايت از توليد ملي شود و به طور جدي بايد در همه سطوح حمايت از توليد ملي و كارو سرمايه ايراني مطرح باشد.
معاون اول قوه قضاييه «تحقق عملي و ميداني» را سطح سوم حمايت از توليد ملي دانست و افزود: بايد در پايان هر فصل كاري و يا پايان سال كارنامه هر دستگاه و نحوه انجام وظايف آن در قبال شعار امسال مشخص و نيز مسير كار سنجيده شود.

يکشنبه اول 5 1391 11:40 بعد از ظهر

اين مرجع تقليد در آغاز سلسله مباحث تفسيري خود در ماه مبارك رمضان كه در شبستان امام خميني حرم مطهر حضرت معصومه‌ (س) برگزار مي‌شود، با ابراز خرسندي از تشكيل جلساتي ميان دولت و مجلس خاطرنشان كرد: البته مردم هم در اين زمينه نبايد خيلي براي تامين برخي مواد غذايي اصرار كنند. عده زيادي درباره قيمت مرغ اصرار مي‌كنند؛ در حالي كه اگر گوشت مرغ نخورند خيلي مسئله مهمي نيست. بيشتر اطبا گفته‌اند كه مواد گوشتي غذاي مناسبي براي انسان نيست و نبايد افراط كرد؛ تنها مقدار كمي لازم است.

 
وي با بيان اينكه من خودم تصميم گرفتم گوشت مرغ نخورم، تاكيد كرد: من بدون اينكه در اين مسئله تحريم كنم، خودم تصميم گرفتم گوشت مرغ نخورم. مردم هم مي‌توانند با جمع و جور كردن اطراف كار در مقابله با گراني سهيم باشند؛ البته دولت هم بايد براي برطرف كردن گراني‌ها كمر همت ببندد.

يکشنبه اول 5 1391 11:35 بعد از ظهر
فارس: دبيرتشكيلات دفتر تحكيم وحدت از راه‌اندازي كميته "حمايت از توليد ملي" در اين اتحاديه دانشجويي خبرداد.

مهدي اميريان دبيرتشكيلات دفتر تحكيم وحدت از راه‌اندازي كميته "حمايت از توليد ملي" در اين اتحاديه دانشجويي خبرداد.

 

خبرگزاري فارس: راه‌اندازي كميته "حمايت از توليد ملي" در دفتر تحكيم وحدت

 

وي با اشاره به نامگذاري سال ۹۱ از سوي رهبر معظم انقلاب به نام "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" گفت: دفتر تحكيم وحدت بعد از اين نامگذاري به دنبال راهكارهايي براي تحقق اين مهم رفت و خروجي اين تلاش‌ها تشكيل كميته "حمايت از توليد ملي" در اين اتحاديه دانشجويي بود.

اين فعال دانشجويي آموزش دانشجويان و آگاه‌سازي آنها در خصوص دلايل اهميت توليد ملي و تاكيد بر مصرف كالاهاي ايراني را ازجمله اولويت‌هاي اين كميته برشمرد و افزود: قرار است كلاس‌هاي آموزشي تشكيل شده و طي آن دلايل اهميت مصرف كالاهاي ايراني براي دانشجويان تبيين شود تا پس از آن دانشجويان اين مهم را براي آحاد جامعه تشريح و تبيين كنند.

يکشنبه اول 5 1391 11:29 بعد از ظهر

علي(ع) به مالك فرمود: ... اي مالك! حكمران، نزديكان و خويشاني دارد كه (به دليل نزديكي به منابع قدرت و داشتن ارتباطات كلان و صاحب نفوذ)، همه چيز را براي خود مي خواهند، و به اموال مردم دست درازي مي كنند. تو بايد ريشه اين جريان را در حاكميت از بيخ بركني و بدورافكني (و روي خوش به آنان نشان ندهي، و از آنان در برابر قانون و حقوق مردم و رنجها به مستضعفان طرفداري نكني)،

يکشنبه اول 5 1391 10:10 بعد از ظهر

هر كسي آرزو دارد تا به سادگي و آساني به رزق فراوان مادي و معنوي و نيز دنيوي و اخروي دست يابد و به گونه اي آسايش و امنيت خويش را تضمين كند.
قرآن راه كارهايي براي بيان اين مطلب مطرح كرده كه مي توان گفت ايمان به باورهاي توحيدي بويژه توحيد محض از مهمترين و اساسي ترين آن هاست.
بسياري از مردم به سبب نقصان در توحيد و يا نوعي شرك خفي و اخفي دچار مشكلات روحي و رواني و جسمي در كسب روزي و رزق مي شوند.
از اين رو خداوند در آيات 25 و 212 سوره بقره و آيات 2 و 4 و 74 سوره انفال و آيه 50 حج و 40 غافر و آيات ديگر، ايمان را زمينه برخورداري از رزق هاي مختلف و متنوع الهي بيان مي كند و از مردم مي خواهد كه بينش و نگرش خويش را تصحيح كرده و اجازه ندهند كه باورهاي باطل و شرك آلود، آنان را از رزق و روزي محروم سازد.
عامل مهم ديگر كه در كنار ايمان توحيدي، نقش مهم و اساسي در جذب رزق و روزي ايفا مي كند، اطاعت و عبادت عملي است كه آيات 37 سوره آل عمران و نيز 30 و 31 سوره احزاب بر آن تاكيد دارد؛ زيرا ايمان بايد خود را به شكل عبادت نشان دهد تا محبت و مهر الهي را به سوي شخص جذب و جلب نمايد. از اين رو آيات 25 سوره بقره و 60 تا 62 سوره مريم و آيه 50 سوره حج، عمل صالح را زمينه ساز برخورداري از روزي معرفي مي كند؛ زيرا عبادت و ايمان به خداوند به اشكال مختلف خود را نشان مي دهد كه عمل صالح از نمادها و نمودهاي بارز آن است.

يکشنبه اول 5 1391 10:8 بعد از ظهر

اگر در آيات قرآني، سخن از منابع روزي چون آسمان و زمين در كنار كار و تلاش به ميان مي آيد، در فرهنگ و بينش توحيدي قرآن اين بدان معنا نيست كه اين امور خود داراي استقلال بوده و به عنوان موثر مستقل عمل مي كند؛ بلكه نه تنها منابع رزق و روزي بشر و انسان ها تنها در دست خداست (ملك آيه 21) بلكه فراتر از آن، خداوند تنها تامين كننده رزق و روزي همه موجودات از جمله انسان ها از آسمان و زمين است. (يونس آيه 31 نحل آيه 73 و فاطر آيه 3 و غافر آيه 13 و آيات ديگر) در تفكر توحيدي، هيچ چيز به طور استقلالي در مسير تامين روزي و يا ايجاد منابع آن و يا تعيين مقدار و زمان ارسال روزي بشر و ديگر موجودات دخالت ندارد؛ بلكه همگي در مسير مشيت و اراده الهي است كه تاثيرگذاري محدودي خواهند داشت. اين گونه است كه پيامبران(ع) ماموريت داشته اند تا اين مفهوم را در باورهاي مخاطبان خويش بپرورانند كه هيچ چيزي بيرون از دايره مشيت و اراده خداوند نيست و نمي تواند تاثيري در رزق و روزي بشر و يا ديگري داشته باشد.
به سخن ديگر نه تنها بتان و يا هر موجود ديگري (نحل آيه 56 و سبا آيه 24) دخالتي در رزق و روزي و تامين آن ندارد بلكه حتي منابع تامين روزي يعني آسمان و زمين نيز در مسير مشيت الهي و طول اراده الهي است كه حركت كرده و تاثيرگذار خواهد بود.
تفكر توحيدي بيان مي كند كه خداوند تنها منشاي رزق و روزي همه موجودات است و اين كه خداوند به سبب آگاهي و احاطه كامل علمي و قدرت در تقسيم و تعيين، بدرستي رزق هر كسي را مشخص كرده و در هنگام نياز به وي مي رساند. بنابراين آگاهي و علم همه جانبه خداوند منشأ تامين رزق همه موجودات هستي است. (عنكبوت آيه 60 و نيز شورا آيه 12) براساس تفكر توحيدي، خالقيت خداوند، منشأ روزي رساني به انسان ها (روم آيه 40 و فاطر آيه 3) و مقام ربوبيت وي مقتضي اعطاي رزق و روزي به بندگان است. (بقره آيه 21 و 22 و اسراء آيه 30 و سبا آيات 15 و 36) براساس تفكر توحيد محوري، نقش مشيت خداوندي در قبض و بسط رزق ها (رعد آيه 26 و اسراء آيه 30 و قصص آيه 82 و ده ها آيه ديگر) و همچنين در عطاي رزق بي حساب نسبت به برخي از بندگان معنا و مفهوم مي يابد. (بقره آيه 212 و آل عمران آيه 27 و 37 و نور آيه 38)

يکشنبه اول 5 1391 10:7 بعد از ظهر

در مقاله حاضر نويسنده با مراجعه به آيات قرآني، معاني رزق و روزي را تشريح كرده و عوامل جذب روزي آسان و فراوان و برخي علل دفع آن را بررسي كرده است .اگر از وجود، كه خود كامل ترين و بنيادي ترين رزق و روزي است، بگذريم، انسان ها همواره نيازمند دريافت انواع و اقسام روزي هستند تا بتوانند نيازهاي بيشمار خويش را در حوزه هاي مختلف جسمي و روحي برآورده سازند.
البته در انديشه اسلامي، انسان حتي در وجود خويش نيازمند توجه و التفات آفريدگارش در نقش ربوبي مي باشد و اگر براي يك لحظه، توجه الهي از وي بازگرفته شود، نيست و نابود مي شود. به سخن ديگر، انسان در كلي ترين و جزيي ترين امور خويش هميشه نيازمند توجه ربوبي است. از آن جايي كه همه چيزي كه از مقام ربوبي به انسان مي رسد، به عنوان رزق و روزي در فرهنگ قرآني و اسلامي تلقي مي شود، مي توان گفت كه انسان همواره چشم به روزي و رزق دوخته است تا به او برسد. اين رزق و روزي چه مادي و چه معنوي و به تعبير قرآني چه از «فوقكم» و چه از «تحت ارجلكم» و چه آسماني و يا زميني، مي بايست از خداوند به انسان و هر موجود ديگري برسد. از اين رو پيوسته بايد چشم انتظار آسمان و عنايت الهي باشد.
هرچند كه در نظام حكيمانه و احسن اسباب و علل، رزق و روزي هركسي و هر چيزي مشخص و معين است، ولي

يکشنبه اول 5 1391 10:5 بعد از ظهر

از منظر آموزه هاي اسلامي كسب روزي حلال چه جايگاه و اهميتي در عرصه اقتصادي افراد و جامعه دارد؟  در گفتار و سخنان پيشوايان اسلام سفارش و تأكيد زيادي نسبت به كسب روزي حلال و مشروع شده است، و از آنجا كه روزي حلال تأثير فوق العاده اي در تربيت صحيح افراد جامعه دارد، هر فردي موظف است كه در مورد درآمد و كسب رزق و روزي خودش دقت و حساسيت لازم را به عمل آورد تا تأمين مخارج زندگي اش از طريق حلال باشد. در بيان اهميت اين بحث همين سخن امام حسين(ع) كافي است كه در روز عاشورا به دشمنانش كه غالباً براي دعوت از حضرت نامه نوشته بودند و امام حسين(ع) را خوب مي شناختند و به رغم اين شناخت حاضر به پذيرش حق نبودند مي فرمايد: «دل هاي شما از حرام پر شده است» در اين زمينه روايات زيادي وجود دارد كه به برخي از اهم آنها اشاره مي كنيم: علي(ع) مي فرمايد: «از كي المكاسب الحلال» پاكيزه ترين كسب ها، كسب حلال است. (غررالحكم، ج2، ص1263)
همچنين در دعايي كه آن حضرت از خداوند درخواست روزي حلال نموده و مي فرمايد: «...واكفني بالحلال عن الحرام، و بالطيب عن الخبيث» و مرا به وسيله روزي حلال، از حرام بازدار، و همچنين به وسيله روزي هاي پاكيزه از ناپاكي ها بازدار. (نهج السعاده، باب الدعاء، ص224)

يکشنبه اول 5 1391 10:3 بعد از ظهر

سال91 از سوي مقام معظم رهبري به سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري شد كه اين امر نشان از توجه ويژه ايشان درسال جاري به فعاليت‌هاي اقتصادي و تمركز بر بخش توليد و حمايت از كار و سرمايه‌اي است كه در كشور جمهوري اسلامي ايران در جريان است.همواره رهبري نظام به عنوان سكان‌دار كشتي با عظمت جمهوري اسلامي نيازهايي را كه احساس و رصد كرده و تشخيص مي‌دهند كه بايد به طور خاص بر روي آنها تمركز شود، به عنوان محورهاي فعاليت كاري در آن سال تعيين مي‌كنند و امسال هم به همين نحو سال 91، سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني مطرح شده است، در مباحث اقتصادي، توليدي و حفظ سرمايه‌هاي هر ملت، اساسي‌ترين فعاليتي كه در استقلال آن ملت و مملكت نقش اساسي ايفا مي‌كند، استقلال اقتصادي است كه اين استقلال مي‌تواند زمينه جدي براي ساير محورهاي استقلال را فراهم كند.اگر يك ملت از نظر اقتصادي به خودكفايي رسيده و در حد استقلال زندگي كند، ملت با عزتي است كه خداوند متعال هم از آن ملت ابراز رضايت مي‌كند و آن ملت و مملكت را مورد غفران و مغفرت خويش قرار مي‌دهد.بر اين اساس، اصل مسئله توجه به مسائل اقتصادي و رسيدن به خودكفايي اقتصادي از اصول بسيار مهمي است كه خداوند بر آن تاكيد ورزيده و حتي در بسياري از آيات قرآن كريم امور اقتصادي را در حد امور عبادي بيان مي‌كند و به طور مثال خداوند متعال در بسياري از آيات از جمله آيه 43 «سوره بقره» مي‌فرمايد كه «وَ أَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ» و ذكات را كه يك امر اقتصادي است،

يکشنبه اول 5 1391 10:1 بعد از ظهر

نظام اقتصادي حاكم در دنياي فعلي، بر اساس برداشت و تفسير خاصي كه از خدا، جهان، انسان و جامعه ارائه مي دهد، بنيانهاي خود را بنا نهاده، و انسان‌محوري را در همه فعاليتهاي اقتصادي، اصل پايداري قرار داده، و نظام اقتصادي را بر پايه اعتقاد به اين آموزه ها طراحي و اجرا كرده است. در هر نظامي، الگوهاي رفتاري در عرصه فعاليت هاي اقتصادي، برخاسته از حقوق اقتصادي ويژه و حقوق اقتصادي، از اصول و قواعد اساسي نظام اقتصادي آن شكل مي گيرد، و آن اصول و قواعد اساسي، بر اساس ديدگاه خاصي كه هر نظامي درباره مقوله‌هاي خدا، جهان، انسان و جامعه ارائه مي دهد، سامان مي يابد؛ براي مثال، در نظام اقتصاد سرمايه داري يكي از عوامل تعيين كننده ميزان پس انداز و سرمايه‌گذاري، نرخ بهره است. (1)‏
گفتار اول: خداشناسيمهمترين پرسشي كه ممكن است درباره خداشناسي براي مخاطبان اين بحث پيش آيد، آن‌است كه چگونه ممكن است خداشناسي انسان در رفتارهاي اقتصادي او، بلكه در نظام اقتصادي تاثير داشته باشد، و نيز نوع برداشت خاص از خدا‌شناسي باعث پذيرش نوع خاصي از رفتارهاي اقتصادي در عرصه خرد و كلان و همچنين باعث پذيرفتن نظام اقتصادي متمايزي با ساير نظامها شود؟اگر پاسخ سئوال پيشين مثبت باشد، ضرورت دارد به مقوله خداشناسي ازديدگاه امير مومنان(ع) و تاثير آن در زمينه اقتصادي بپردازيم؛ وگرنه به اين بحث نيازي نخواهد بود. براي‌نشان دادن اين ضرورت به استدلالهاي فلسفي و كلامي نيازي نيست؛ بلكه با اشاره اي كوتاه به تاريخ مباني اعتقادي ساير نظامهاي اقتصادي و تاثير نوع باور آنها درباره خدا در شكل گيري نظام اقتصادي آنها مطلب روشن خواهد شد. ‏اساسي ترين مباني اعتقادي و فلسفي نظام سرمايه‌داري ليبرال، «دئيسم» است. اين ديدگاه رابطه خداوند را با جهان طبيعت و انسان به‌گونه خاصي بيان مي‌كند. هرچند دئيستها به چند بخش تقسيم مي شوند، اينجا به تناسب بحث به دو دسته آنها اشاره مي شود:

يکشنبه اول 5 1391 9:59 بعد از ظهر

قال الصادق(ع): ان من بقاء المسلمين و بقاءالاسلام، ان تصيرالاموال عند من يعرف فيها الحق و يصنع المعروف. و ان من فناء الاسلام والمسلمين، ان تصيرالاموال في ايدي من لايعرف فيها الحق ولايصنع فيهاالمعروف. امام صادق(ع) مي فرمايد: از جمله عوامل بقاي مسلمانان و اسلام (و برپاماندن حكومت و جامعه اسلامي) اين است كه اموال (ثروتهاي اجتماع و منابع و معادن و هرگونه درآمد و تجارت)، در اختيار كساني باشد كه حق اموال (و امكانات) و راه صحيح مصرف آنها را بدانند، و همواره اموال را در راه كارهاي خير (فردي و اجتماعي و رفع نيازهاي محرومان تا تحقق عدالت) مصرف كنند.

يکشنبه اول 5 1391 9:57 بعد از ظهر

  در بررسي ابعاد حمايت از توليد ملي و كار و سرمايه ايراني نكات بسيار زيادي وجود دارد. در واقع شعار سال 91 بيش از پيش وظيفه مسئولين اقتصادي را افزايش داده است. سه مولفه اي كه در شعار سال 91 وجود دارند مي توانند يك اقتصاد پويا و فعال را تشكيل دهند و در عوض اگر هركدام از اين عوامل با چالش و آسيب  روبه‌رو باشند مشكلات متعددي براي كل اقتصاد كشور پديد مي آيد. از اين رو به نظر مي رسد كه در سال 91 تمام تلاش ها بايد براي حل نقاط ضعف در اين سه حوزه و همچنين استفاده از فرصت هاست.   سرمايه گذاري باعث توليد مي شود و توليد مستلزم كار است. اين سه مولفه لازم و ملزوم هستند. هيچ توليدي بدون سرمايه نمي شود و هيچ كارگري بدون مركز توليدي كاري پيدا نمي كند. ممكن است برخي سرمايه ها نياز زيادي به كار نداشته باشد اما

يکشنبه اول 5 1391 9:56 بعد از ظهر

يكي از نقشه هاي دشمنان اسلام جهت تضعيف جامعه مسلمانان، استعمار اقتصادي و هجوم كالاهاي غربي به بازار اين كشورهاست، به نحوي كه امروزه بازار جوامع شرقي به محل رقابت كالاهاي بومي و مصرفي غرب تبديل شده است. كشورهاي استعماري با ورود كالاها و توليدات خود به بازارهاي اسلامي، بخش قابل توجهي از درآمد سالانه خود را كسب مي نمايند و از سوي ديگر جوامع مسلمان با از دست دادن بازارهاي اصلي خود، رونق اقتصادي خود را از دست مي دهند. اين كشورها بايد اين مسئله را در نظر داشته باشند كه جهت نيل به توسعه و پيشرفت بومي و خوداتكا، مي بايست بازار و اقتصاد خود را مستقل سازند و بتوانند با بومي سازي محصولات و توليدات خود، استقلال اقتصادي را به نحو كامل به دست آورند.         حضرت امام خميني (ره) در اين زمينه چنين مي فرمايند: «اكنون بازارهاي كشورهاي اسلامي مراكز رقابت كالاهاي غرب و شرق شده است، و سيل كالاهاي تزئيني مبتذل و اسباب بازي ها و اجناس مصرفي به سوي آنها سرازير است و همه ملت ها را آن چنان مصرفي بار آورده اند كه گمان مي كنند بدون اين اجناس آمريكايي و اروپايي و ژاپني و ديگر كشورها زندگي نمي توان كرد.» (1)

هدف دولت هاي استعماري از نزديك شدن به جوامع ديگر، بهره برداري از منابع و امكانات اقتصادي آنهاست. استكبار جهاني سعي در تسخير بازار و انگيزه هاي مصرفي كشورهاي شرقي دارد تا بتوانند توليدات و كالاهاي صنعتي و مصرفي خود وارد بازار تمامي كشورها نمايند و از اين طريق سود و منفعت خود را افزايش دهند. به همين دليل آنها ارتباط سياسي، اقتصادي و اجتماعي خود را با كشورهاي اسلامي محدود به شرايطي مي كنند كه بتوانند به اهداف شوم و سودگرايانه خود دست يابند و زماني كه تحقق آرزوها و مقاصد منفعت طلبانه شان با موانع و مشكل روبه‌رو شود، اين ارتباط نيز محدود خواهد شد. حضرت امام خميني (ره) در زمينه اهداف دولت هاي استعماري بخصوص آمريكا از نزديك شدن به جوامع شرقي مي فرمايند: «..آمريكا از شما نفت مي خواهد و آمريكا از شما نفع مي خواهد و مي خواهد شما بازار باشيد براي او. اينها فرق نمي كند، اينها مي خواهند كه از شما استفاده بكنند، از مخازن كه خدا به شما داده آنها استفاده اش را بكنند.. والّا در آنجايي كه شما گرفتار بشويد، هيچ يك از اينها به داد شما نخواهند رسيد؛ آنها آن وقت مي گويند ما اينها را نمي شناسيم. بناي اين اشخاصي كه توجهشان به خودشان و به دنياي خودشان است، اين است كه مادامي كه به نفع آنها چيزي باشد با آنها همراهند و با آنها هم كاسه هستند، آن روزي كه ببينند اين به نفع نيست، ولو دوست شان باشد كنارش مي گذارند.» (2)

يکشنبه اول 5 1391 9:54 بعد از ظهر

فرمود: «رحم الله امرا عمل عملا فاتقنه»؛ رحمت خدا بر آن انساني كه كاري را انجام بدهد و آن را متقن انجام بدهد، درست انجام بدهد. اين آينده‌نگري است، غير از امروز. شما امروز ببينيد در دنيا كمپاني‌هايي هستند صد سال است اينها دارند كار مي‌كنند، صد و پنجاه سال است دارند كار مي‌كنند و محصولاتشان در دنيا فروش مي‌رود. اسم اينها كافي است كه جنس را تو بازار رايج كند؛ به خاطر اينكه درست كار كردند، خوب كار كردند، مشتري مطمئن است به اينها. شما مي‌گوييد كه ما سفارش كنيم به مردم كه توليدات داخلي را مصرف كنند. من كه خب چند سال است دارم سفارش مي‌كنم؛ بنده كه بارها گفته‌ام، منتها اين با شعار درست نمي‌شود. خب، بله يك مقداري مردم حالا يك اعتمادي بكنند، يك اعتنايي بكنند به حرف ما، به خاطري كه مثلاً ما گفتيم، بروند يك مقداري چه كنند؛ اين يك بخشي از قضيه است. يك بخش ديگر هم مربوط به كيفيت است. خب كيفيت را بايد بالا برد؛ كيفيتها را بايد بالا برد.  (بيانات مقام معظم رهبري در ديدار جمعي از كارآفرينان سراسر كشور1389/06/16) چرا كالاي ايراني؟

يکشنبه اول 5 1391 9:52 بعد از ظهر
X