معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405536
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
برطرف نمودن پديده‌ي ديوان‌سالاري پيچيده‌ي فرا روي سرمايه‌گذاري و توليد؛

ريسك پايين به همراه سودآوري بالا در فعاليت‌هاي غير مولد به گسترش سوداگري در اقتصاد ايران دامن زده و باعث گرديده انگيزه‌ي توليد و سرمايه‌گذاري مولد كاهش يابد و به جاي آن، سوداگري و دلال بازي رواج يابد.


به گزارش برهان، نگاهي به نام‌گذاري سال­هاي اخير از سوي مقام معظم رهبري نشان از اين دارد كه عرصه‌ي اقتصادي ضرورت و اولويت اصلي است و هم‌چنان كه شاهد گسترش تحريم­هاي اقتصادي كشورهاي استثمارگر غربي هستيم، محوريت مباحث كشور نيز حول مقابله با اين تهديدها و تحريم­هاست. سال گذشته سال «جهاد اقتصادي» نام‌گذاري شد و در تداوم آن، امسال از سوي معظم‌له به عنوان سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه‌ي ايراني اعلام شد.

در كنار بحث تحريم­هاي اقتصادي، مروري بر سند چشم انداز 1404 كشور حاكي از اين است كه دست‌يابي به قدرت اول اقتصادي همراه با علم و فن­آوري در سطح كشورهاي منطقه‌ي آسياي جنوب غربي نيز بايد به عنوان آرمان ملي ملاك اقدام‌ها، برنامه‌ها، تدابير و سياست­گذاري‌ها باشد. از اين رو از دو بعد يعني گسترش و تأكيد مكرر غرب بر تحريم­هاي اقتصادي و ديگري محوريت چشم­انداز نظام بر تحقق قدرت اول اقتصادي در منطقه، اهميت مسايل اقتصادي مبرهن و آشكار است.

در منطقه نيز دو رقيب اصلي ايران در افق چشم­انداز يعني «تركيه» و «عربستان» به دور از هرگونه فشار تحريم‌ها و با حمايت‌هاي مستقيم و غيرمستقيم حاميان غربي خود در تلاش هستند تا با توسعه‌ي اقتصادي و بهبود شاخص‌هاي اقتصادي خود، به قدرت اول مبدل شوند و در اين راه، ايران را نيز در اين رقابت به شكل‌هاي مختلف كنار بزنند. تركيه به عنوان رقيب اصلي ايران، قرار گرفتن در ميان 10 اقتصاد برتر جهان و دست‌يابي به توليد ناخالص داخلي 2 تريليون دلاري را تا سال 2023م. از راه افزايش صادرات سالانه به 500 ميليارد دلار و جذب سرمايه‌گذاري خارجي يك تريليون دلاري مدنظر دارد و عربستان نيز 2 برابر شدن سرانه‌ي توليد ناخالص داخلي واقعي تا 2025م. را محور تدابير و سياست­هاي كلان خود قرار داده است.

با توجه به مطالب ياد شده، دليل و ضرورت تأكيدهاي مكرر رهبري نظام بر پيشرفت اقتصادي مشخص است و شايد تنها راه برون­ رفت كشور نيز از اين همه هجمه‌ي بيروني، صرفاً اتخاذ رويكرد جهادگونه‌ي اقتصادي است و اولين گام اين حركت جهادگونه نيز از راه رونق توليدات ملي و با اتكا به سرمايه‌هاي ايراني ميسر است. اقتصاد ايران بدليل بيماري هلندي و اتكاي به درآمدهاي نفتي از يك سو و گسترش فعاليت­هاي غيرمولد و اقتصاد پنهان از طرف ديگر سال‌هاست كه با مشكلات فراواني دست به گريبان است و اقتصادي مولد، پويا و سالم ندارد.

سه شنبه هفدهم 5 1391 9:29 بعد از ظهر
سال توليد ملي و حمايت از كار سرمايه ملي
ايجاد فرهنگ حمايت از توليد داخلي يكي از اصول پيشرفت در مسير توليد ملي حمايت از كار سرمايه ايراني است.
  ب
سال 1390 با تمام فراز و نشيب‌هاي خويش در عرصه اقتصاد ايران به پايان رسيد و سال 1391 با پيام مقام معظم رهبري در قالب سال توليد ملي با حمايت از كار و سرمايه ايراني آغاز شد. كار و سرمايه دو نهاده اصلي توليد هستند كه صيانت و استفاده كارآمد از آنها منجر به ايجاد توان مناسب براي توليد داخلي خواهد سشد.
يكي از بزرگترين و حياتي‌ترين سرمايه‌هاي كنوني كشور ارز حاصل از صادرات است كه بايد از آن حداكثر استفاده را كرد. تجربه سال‌هاي گذشته نشان داده كه هيچ نرخي در اقتصاد ايران به اندازه نرخ ارز تأثيرگذار بر متغيرهاي توليد، پس انداز، سرمايه‌گذاري و قيمت كالاها و خدمات نيست.
 تغيير شديد قيمت انرژي نتوانست در هيچ يك از اين متغيرها تأثير عمده‌اي داشته باشد،اما همين كه در ماه‌هاي پاياني سال غول خفته ارز بيدار شد تمامي بازارها را با اخلال مواجه كرد. لذا بايد با استفاده از سياست‌هاي مناسب ارزي اين سرمايه حياتي و استراتژيك كشور در اين مقطع حساس را صيانت كنيم. بازار تك نرخي ارز و اعتماد به نيروهاي بازار براي ايجاد تعادل در نرخ ارز مناسب شرايط كنوني اقتصاد ايران نيست و بايد از تجارب دهه 70 براي مديريت اين بازار بهره جوييم.
يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:55 بعد از ظهر

نماينده رباط كريم: لازمه اقتصاد مقاومتي توليد ملي است

تهران -عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: لازمه اقتصاد مقاومتي توجه به توليد ملي است و تمام قوا بايد براي تحقق اين امر گام بردارند.

1391/05/15 - 10:57

'ابراهيم نكو ' در گفت وگو با خبرنگار سياسي ايرنا افزود: با نگاهي به نامگذاري سالهاي گذشته توسط مقام معظم رهبري مي توان دريافت كه همواره ايشان در مقاطع مختلف موضوعات اساسي را مطرح فرموده اند .

وي ادامه داد: نامگذاري سال جاري به عنوان سال توليد ملي و حمايت از كار وسرمايه ايراني بيانگر زنگ خطري براي دست اندركاران است تا حواسشان را جمع كنند واگر هر گونه كوتاهي صورت گيرد، هم كشور وهم مردم آسيب خواهند ديد .

نماينده مردم رباط كريم در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: اقتصاد مقاومتي، احساس نيازي براي جامعه است كه مردم در كنار دولتمردان بايد در مسير رشد وتعالي كشور حركت كنند.

يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:25 بعد از ظهر
لاريجاني تاكيد كرد:
حمايت مجلس نهم از توليد داخلي
جام جم آنلاين: رييس مجلس با تاكيد بر تحقق شعار نوروزي مقام معظم رهبري، اظهار داشت: مجلس نهم از توليد داخلي و ايراني حمايت مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، علي لاريجاني در حاشيه سفر به استان مازندران ضمن تبريك سال نو به ملت بزرگ ايران اظهار داشت: اميدواريم سال ۹۱ سالي توام با تلاش موفقيت و بهروزي براي ملت ايران باشد.

وي افزود: با تكيه بر منويات مقام معظم رهبري بايد با اتكا بر توليدات داخلي زمينه رشد و شكوفايي را براي ملت ايران به همراه داشته باشيم.

لاريجاني گفت: تا جايي كه بنده اطلاع دارم منتخبين مردم در خانه ملت از افراد با تجربه، خوش فكر و كارآمد بوده و مي توانند داراي توفيقاتي در حوزه هاي مختلف باشند.

رئيس قوه مققنه يادآور شد: اميدواريم مجلس نهم كه داراي افراد تازه وارد بسياري با ايده هاي خوب و برنامه هاي مدون بوده، بتوانند بسياري از مسائل امروز كشور كه مردم با آن دست و پنجه نرم مي كنند را، رفع كند.

لاريجاني با بيان اينكه موضوع گراني و تورم بايد به طور جدي توسط منتخبان مردم در خانه ملت پيگيري شود و دولت نيز بايد با همكاري مجلس در صدد رفع اين معضلات بر آيد، يادآور شد: براي آنكه مسائل حاشيه اي مدح و ثناگويي فضاي جامعه را مخدوش نكند بايد تعامل مجلس با دولت براي رفع مسائل و مشكلات كشور بيشتر شود.
وي با بيان اينكه هر ميزان كه در مجلس نهم افراد متخصص تر بيشتر باشند تصميمات جامعه به صورت مناسب تر قابليت اجرايي شدن خواهد گرفت، افزود: اگر زمينه ها و بسترهاي لازم براي سرمايه گذاري در حوزه مختلف فراهم شود سبب افزايش نقدينگي و كاهش تورم در بازار خواهد شد.

لاريجاني گفت: اين مهم سبب مي شود تا جلوي دلالي ها گرفته شود و خودكفايي در توليد افزايش يافته و گراني كاهش يابد.

يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:22 بعد از ظهر
استقبال صاحبنظران از نامگذاري سال 91
حمايت از توليد ملي
جام جم آنلاين: در حالي كه رهبر معظم انقلاب سال جاري را به عنوان «توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني» نامگذاري كرده‌اند، بدنه كارشناسي و مديريتي كشور با استقبال از اين نامگذاري، تحقق آن را گره‌گشاي مسائل و مشكلات اقتصادي كشور ارزيابي كردند.

به گزارش خبرنگار ما، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيام نوروزي خود و به سنت سال‌هاي گذشته هدفي اقتصادي براي سال 91 انتخاب و براي دومين سال پياپي بر تقويت ويژه اقتصاد كشور تاكيد كردند.

با اين وجود بر خلاف سال 90 كه نام جهاد اقتصادي را برخود داشت، سال 91 اولويت‌هاي مشخص‌تري را پيش روي مديران و كارشناسان كشور قرار داده است.

توجه به توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني هدفي است كه علاوه بر تقويت اقتصاد ملي، سياست كلي در برخورد با تحريم‌ها و بي‌اثر كردن آن بر اقتصاد كشور را مشخص مي‌كند.

اين در حالي است كه بدنه اقتصاد كشور بويژه بخش خصوصي از كم‌توجهي به توليد ملي همواره گلايه داشته و خواستار جهت دادن به سياست‌ها، برنامه‌ها و بودجه‌ها به اين سو بوده است.

اكنون كارشناسان و مديران مي‌گويند نامگذاري سال 91 به نام توليد ملي اين فرصت را در اختيار دولت و ساير قوا قرار داده كه گام‌هاي موثر و عملي براي رفع موانع حمايت از توليد ملي بردارند، بخصوص آن كه لايحه بودجه 91 هنوز تصويب نشده و مي‌توان در جزءجزء احكام و تبصره‌هاي آن تغييراتي ايجاد كرد تا بودجه به عنوان مهم‌ترين و جامع‌ترين سند دخل و خرج كشور در خدمت حمايت از توليد ملي قرار گيرد.

چهار ضرورت عمده

وزير صنعت، معدن و تجارت درباره نامگذاري امسال از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي با نام «توليد ملي، حمايت از سرمايه و كار ايراني» در گفت وگو با ايرنا عنوان كرد: دراين سال بايد به چهار ضرورت و برنامه عمده حوزه توليد توجه ويژه داشت.

يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:20 بعد از ظهر
در گفت‌و‌گوي «دنياي اقتصاد» با فعالان صنعتي بررسي شد
تبعات بخشنامه جديد بانك مركزي براي توليد
 
گروه صنعت و معدن – در حالي اخبار كمك به بخش توليد به منظور عبور از بحران‌هاي مالي و رشد آن در سال جاري از سوي مسوولان صنعتي و اقتصادي كشور به گوش مي‌رسد كه بانك مركزي در جديد‌ترين بخشنامه خود خبر از توقف خدمات‌دهي به برخي از بدهكاران بانكي داده است؛ بخشنامه‌اي كه در صورت اجرا به طور قطع بسياري از واحدهاي توليدي را با مشكل مواجه خواهد كرد.

 
براساس بخشنامه بانك مركزي آن دسته از بدهكاران بانكي كه اسامي آنها در فهرست مطالبات غيرقابل وصول قرار گرفته است از هرگونه تسهيلات اعم از ريالي و ارزي، گشايش اعتبارات اسنادي و صدور ضمانتنامه اعم از ريالي و ارزي و ارائه دسته چك محروم خواهند شد. بخشنامه مذكور در حالي از سوي بانك مركزي ابلاغ شده است كه سال گذشته نيز چنين بخشنامه‌اي در دستور كار بانك‌ها قرار گرفت كه براساس آن قرار بود واحدهاي گروه «مشكوك الوصول» از دايره «گروه‌هاي معوق» خارج شوند كه به درخواست اعضاي اتاق بازرگاني اين بند از قانون بودجه اصلاح شد تا بخشي از مشكلات بخش توليد پوشش داده شود حال با ابلاغ بخشنامه جديد مي‌توان گفت اجراي طرح‌هايي كه براي حمايت از واحدهاي توليدي در نظر گرفته شده با مشكل مواجه خواهد شد.


صنعت در چرخه بسته
يکشنبه پانزدهم 5 1391 5:9 بعد از ظهر
واردات خودروهاي تجاري نيازمند مديريت است
 
تاريخ خبر: دوشنبه، 11 ارديبهشت 1391 ساعت: 09:52
 

به گزارش خبر خودرو ، عضو كار گروه حمايت از توليد خواستار مديريت واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: وضعيتي كه در گذشته در بخش راهداري و حمل ونقل جاده اي وجود داشته باعث شده است كشور در زمينه توليد خودروهاي سنگين دچار كمبود شود.

آرمان خالقي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو گفت: به همين منظور اجازه واردات برخي خودروهاي سنگين بخصوص در بخش هاي صنعتي داده شده است منتهي هم اكنون به دليل برخي توانمندي ها و خودكفايي ها در اين زمينه مي توانيم اكثر نيازها را در داخل كشور توليد كنيم.

وي افزود: برخي خودروهاي سنگين كه امكان توليد در داخل كشور را ندارند زماني لازم است به كشور وارد شوند كه امكان ارائه خدمات پس از فروش را دارا باشند.

وي خواستار روند "شركت مالكي" در واردات خودروهاي تجاري به كشور شد و گفت: تشكل هايي كه در اين زمينه فعاليت دارند بايد واردات خودرو هاي سنگين را در اختيار بگيرند تا بتوانند طبق تقاضاي مصرف كننده اين خودرو ها را به كشور وارد كنند زيرا در غير اين صورت چنين مجوز هايي تبديل به رانت خواهد شد.

خالقي تاكيد كرد: شركت مالكي باعث خواهد شد كاميون به ميزان مورد نياز متقاضيان وارد كشور شود و به توليد توليدات ملي صدمه اي وارد نشده و از افزايش قيمت نيز جلوگيري شود . بنابراين لازم است وارد كننده علاوه براينكه نياز مشتري را تامين مي كند نيازهاي آينده آن را نيز حدس بزند.

وي تصريح كرد: هم اكنون برخي خودروسازان داخلي كشور به توليد خودروهاي سنگين يورو 4 روي آورده اند كه اين امر مورد تاييد سازمان محيط زيست نيز است و مشتريان نيز حمايت هايي خوبي از اين توليدات به عمل آورده اند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:21 بعد از ظهر

مهدي غضنفري اعلام كرد
تخصيص 2300 ميليارد تومان به واحدهاي صنعتي

گروه صنعت و معدن- تخصيص 300ميليارد تومان تسهيلات به واحدهاي داراي مشكل و اختصاص دو هزار ميليارد تومان منابع مالي به طرح‌هاي نيمه تمام، جديدترين خبرهاي وزير صنعت، معدن و تجارت براي سروسامان دادن به واحدهاي توليدي است. اگر چه وعده اختصاص تسهيلات دو هزار ميليارد توماني به طرح‌هاي نيمه تمام از سال گذشته كليد خورد، اما تحقق آن در سال‌جاري قطعا در پيشبرد پروژه‌ها موثر خواهد بود، آن هم در شرايطي كه بانك‌ها اقدامات سختگيرانه‌تري را براي اعطاي تسهيلات به بخش توليد در پيش گرفته‌اند.

بعد از بخشنامه اخير بانك مركزي مبني بر توقف اعطاي تسهيلات به واحدهاي بدهكار، مهدي غضنفري از تخصيص تسهيلاتي خبر مي‌دهد كه بتواند بخشي از مشكلات واحدهاي توليدي را كه به هر دليلي دچار بحران يا آسيب شده‌اند، پوشش دهد.
وزير صنعت، معدن و تجارت با اعلام خبر تخصيص 300 ميليارد تومان به واحدهاي داراي مشكل مي‌گويد: دولت با درخواست ما براي بنگاه‌هايي كه به هر دليلي دچار بحران يا آسيب شده‌اند و با مسائلي در حوزه مديريت‌، فروش يا قدرت رقابت كمتر مواجه هستند، موافقت كرد و براي اولين بار 300 ميليارد تومان براي سروسامان دادن آنها اختصاص داد. به گفته غضنفري، براي توزيع عادلانه اين يارانه‌ها جدول تقسيم استاني براي31 استان تهيه شده كه از هفته آينده در اختيار استانداران قرار مي‌گيرد تا با دستورالعملي كه در اختيارشان قرار مي‌‌گيرد بنگاه‌هاي توليدي مشكل‌دار را از نظر مالي تامين كنند. غضنفري با بيان اينكه تعداد واحدهاي مشكل‌دار زياد نيست، افزود: با اين حال دولت علاقه‌مند است تا به همين تعداد محدود واحد توليدي كه امكان بازگشت به چرخه توليد را دارند، رسيدگي كند و به اين دليل اعتبار مصوب در اختيار استانداران قرار مي‌گيرد. وي در‌باره نحوه استفاده از اين 300 ميليارد تومان نيز گفت: استانداران مي‌توانند آن را به صورت كمك بلاعوض يا كمك سود تسهيلات بانكي يا به هرشكلي كه نيروي انساني يا تكنولوژي بنگاه نيازمند آن است‌، به كار گيرند.
كارنامه عملكرد منتشر شود

شنبه جهاردهم 5 1391 9:20 بعد از ظهر

لينك خبر در روزنامه دنياي اقتصاد 

 

بدهي واحدهاي توليدي تقسيط مي‌شود؟

توليد در انتظار اجرايي شدن «بند 7» بودجه

غزاله طايفه - بعد از برنامه بازنگري بر بسته سياستي-نظارتي بانك مركزي با هدف كمك به واحدهاي توليدي، حالا مجلسي‌ها نيز با تصويب بندي از لايحه بودجه، با تقسيط وام معوق تسهيلات ريالي و ارزي توليدكنندگان تا پنج سال و بخشوده شدن جريمه خسارت تاخير موافقت كردند.

 


اين مصوبه در حالي است كه فعالان توليدي بارها از عدم اجرايي شدن اين بند در قانون بودجه سال گذشته انتقاد داشته و اعلام كرده‌اند كه بانك‌ها زير بار اجرايي شدن اين مصوبه نمي‌روند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:19 بعد از ظهر
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به تأثير تبليغات كالاهاي خارجي در تضعيف توليدات ملي، گفت: دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد در حال تدوين است.

خبرگزاري فارس: تدوين دستورالعمل محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي توسط كارگروه حمايت از توليد

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: محدوديت تبليغ كالاهاي خارجي به منظور حمايت از توليدات داخل جزء مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد بود كه متأسفانه به درستي اجرايي نشد.

وي ادامه داد: به همين دليل قرار شد مجدداً مصوبات اوليه كارگروه حمايت از توليد مورد بررسي قرار گيرد تا زمينه اجراي آن فراهم شود.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:18 بعد از ظهر

روزنامه دنياي اقتصاد:

 

تعداد مشاهده : 1313 بار كد خبر : IRN- 301790 تاريخ چاپ خبر : يكشنبه 31 ارديبهشت 1391

چهار وعده به صنعتگران

دنياي اقتصاد - مهدي غضنفري از چهار اقدام ويژه اين وزارتخانه در راستاي حمايت از توليد خبر مي‌دهد و مي‌گويد: اخبار خوش حوزه صنعت و توليد به زودي اعلام مي‌شود. اختصاص 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملي به حوزه توليد به صورت ريالي، بازگرداندن سه درصد از منابع بانك صنعت و معدن و كشاورزي و بانك‌هاي تخصصي براي كمك به توليد، فراهم شدن امكان 5 ميليارد دلار «ري فاينانس» و تصويب 10 هزار ميليارد تومان در قالب حمايت از توليد، تازه‌ترين وعده‌هاي غضنفري به صنعتگران است.

 

 

از خبرهاي خوش صنعتي تا انتظار صنعتگران
4 وعده جديد صنعتي محقق مي‌شود؟
گروه صنعت و معدن- داستان كمك به بخش صنعت همچنان ادامه دارد و در آستانه اجراي فاز دوم هدفمندي به نقطه اوج خود نزديك مي‌شود. اختصاص 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملي به حوزه توليد به صورت ريالي، بازگرداندن 3 درصد از منابع بانك صنعت و معدن و كشاورزي و بانك‌هاي تخصصي براي كمك به توليد، فراهم شدن امكان 5 ميليارد دلار «ري فاينانس» از سوي بانك مركزي از طريق بانك‌هاي عامل داخلي و خارجي و تصويب 10 هزار ميليارد تومان در قالب حمايت از توليد، آخرين اخبار خوش وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت براي صنعتگران است.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:17 بعد از ظهر

خبرگزاري ايسنا

كد خبر: 91030603554      شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۹

عضو كارگروه حمايت از توليد:

سهم صنعت از تسهيلات بانكي محقق نشد

سرويس : اقتصادي - صنعت، معدن، تجارت

عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به محقق نشدن سهم صنعت از كل تسهيلات بانكي اعطا شده در سال 1390 گفت: تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي مهمترين نياز فعلي صنايع است.

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ درباره انتظارات صنايع از سيستم بانكي توضيح داد: در جلسه اخير وزيران امور اقتصادي و دارايي و صنعت، معدن و تجارت قرار شد دو وزارتخانه در زمينه تامين منابع مالي موردنياز صنايع به راهكارهاي مشتركي برسند. كه امروز جلسه مقدماتي آن در حال برگزاري است.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:16 بعد از ظهر

هشدار جدي بخش توليد به دولتي‌ها

لينك خبر در روزنامه مردمسالاري

گروه اقتصادي: در سالي كه بنام سال توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري شده است وضعيت واحدهاي توليدي در روزهايي كه بدليل بالارفتن هزينه هاي توليد از يك سو و سخت‌تر شدن تامين نقدينگي واحدها توسط شبكه بانكي كشور از سويي ديگر محل مناقشه دو وزارتخانه امور اقتصادي و دارايي و صنعت ،معدن وتجارت قرار گرفته است بطوريكه چند روز پيش نيز وزرائ دو وزارتخانه مذكور در نشستي مشترك به بررسي مشكلات بخش توليد پرداختند.در همين رابطه روز گذشته نشستي هم با عنوان «هم‌انديشي ارتقاء فضاي كسب و كار با محوريت تامين مالي» در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور مسوولان اين وزارتخانه و چند تن از مديران وزارت اقتصاد به همراه تعدادي از فعالان حوزه بازرگاني و صنعت برگزار شد.

انتقاد از تامين نقدينگي واحدها

در اين نشست كه بيشتر جنبه انتقادي از فعاليت بانك‌ها و حمايت‌هاي محدود آنها از توليد مطرح شد، وزير صنعت، معدن و تجارت نيز نسبت به روش‌هاي محدود تامين مالي توليد انتقاد و از مسوولان وزارت اقتصاد خواست هرچه سريع‌تر روش‌هاي جديد تامين مالي را معرفي كند. در ابتداي اين نشست مسعود موحدي ـ قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت ـ با تاكيد بر اين‌كه مديران بنگاه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي به همراه وزارت اقتصاد و مجلس بايد مشكل سرمايه در گردش توليد را حل كنند، گفت: براي اين موضوع چاره‌اي وجود ندارد، جز اين‌كه روش‌هاي تامين مالي تهيه شود. در ادامه اصغر ابوالحسني ـ معاون بانك و بيمه وزير اقتصاد ـ با انتقاد از اين‌كه اقتصاد كشور ما بانك‌محور است، گفت: توان نظام بانكي براي تامين اعتبار مشخص است و ضمن اين‌كه تامين مالي فقط به بانك و بورس محدود نيست، بلكه بيمه، سرمايه‌گذاري خارجي و بودجه نيز به اين عرصه وارد شوند. وي هم‌چنين با بيان اين‌كه طي دو سه سال اخير كسري‌هاي بودجه دولت از طريق فروش سهام و اوراق مشاركت تامين شده است، گفت:‌ اين روند به يك آسيب‌شناسي نياز دارد. به گزارش ايسنا،پس از اظهار‌نظرهاي مقام‌هاي دولتي، در اين نشست نمايندگان بخش خصوصي به طرح ديدگاه‌هاي خود درباره‌ي مشكلات بخش توليد پرداختند.

شنبه جهاردهم 5 1391 9:14 بعد از ظهر

 كد خبر : DEN- 304117          تاريخ چاپ : پنجشنبه 18 خرداد 1391

«دنياي اقتصاد» بررسي مي‌كند:
تشكل‌ها، زينت المجالس يا اثرگذار؟

لينك مطلب در روزنامه درنياي اقتصاد


گروه صنعت و معدن- تقويت، توسعه و انتظام تشكلي در فعاليت‌هاي اقتصادي بخش خصوصي در حالي بر اساس قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار به يكي از وظايف محوري اتاق ايران در سال جاري بدل شده كه تصدي‌گري دولت از يك سو و آماده نبودن تشكل‌هاي توليدي از سوي ديگر موجب شده تا با گذشت نزديك به يك قرن هنوز سهم تشكل‌هاي خصوصي در تصميمات دولتي نامشخص و غير موثر باشد.

اين در حالي است كه سهم تشكل‌هاي توليدي در بهبود فضاي كسب وكار و رفع مشكلات بخش توليد در كشورهاي توسعه يافته روز به روز بيشتر و نقش آنها اثرگذارتر مي‌شود، اما اين بخش در كشور ما هنوز به دنبال تثبيت حقانيت خود است و نتوانسته جايگاه خود را در ساختار پيچيده و بوروكراتيك دولتي بيابد.
تفاوت ساختاري تشكل‌ها در ايران و كشورهاي توسعه يافته موجب شده تا كارشناسان بازتعريف رابطه تشكل‌ها با دولت را بهترين راهكار براي حل اين معضل عنوان كنند، راهكاري كه اعضاي اتاق بازرگاني ايران نيز بر آن تاكيد داشته و معتقدند كه در سال جاري تشكل‌ها بايد يك اساسنامه منسجم، همسو و يك شكل در اتاق به ثبت برسانند تا با تحقق اين امر به نظام‌مند شدن و تقويت تشكل‌ها كمك شود.
2 عامل ضعف تشكل‌ها

شنبه جهاردهم 5 1391 9:13 بعد از ظهر

در همايش «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» در دانشگاه اميركبير مطرح شد
9 چالش ساختاري بخش توليد

عكس‌ها: نگار متين‌نيا
گروه صنعت و معدن - روز گذشته همايش «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» در حالي با رويكرد علمي و فناورانه در دانشگاه اميركبير برگزار شد كه سخنرانان اين همايش به انتقاد از عملكرد سيستم بانكي كشور و طرح مسائل ساختاري حوزه صنعت و توليد پرداختند.

رييس دانشگاه صنعتي اميركبير در اين همايش چالش‌هاي بخش توليد را در 9 محور طبقه‌بندي كرد و گفت: تورم دو رقمي، عدم‌پرداخت كامل سهم توليد از هدفمندي يارانه‌ها، سياست‌هاي چندنرخي ارز و عدم‌ثبات و آرامش در بازار، هزينه‌هاي تحريم، عدم‌مديريت واردات، عدم‌ثبات قوانين و مقررات، بالا بودن هزينه مالي شركت‌ها در مقايسه با رقباي خارجي، گسترده بودن مجموعه‌هاي شبه دولتي و بدهي سنگين دولت به پيمانكاران از جمله مشكلات بخش توليد است.
ساماندهي امور توليد با تشكيل شورا
از سوي ديگر، امير احمدي جاويد، رييس دانشكده مديريت، علم و فناوري دانشگاه اميركبير در آغاز اين همايش با اشاره به محوريت توليد ملي در سال جاري گفت: براي حمايت از توليد ملي فقط بخش دانشگاه نمي‌تواند كمك كند، بلكه بايد بخش خصوصي و دولتي با هم روي اين مساله كار كنند. وي افزود: مساله توليد به نهادهاي مختلف مرتبط است؛ بنابراين لازم است كه شورايي تشكيل شود كه امور مرتبط با توليد ملي را بين نهادهاي مختلف ساماندهي كند.
4جبهه در توليد
مهدي ايران نژاد، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه صنعتي اميركبير نيز در اين همايش با اشاره به اينكه توليد ملي جبهه‌هاي مختلفي دارد، اظهار كرد: در بحث توليد ملي عرضه‌كننده، مصرف‌كننده، سياست‌گذاران و مسائل فرهنگي دخيل هستند. در بخش عرضه محصولي كه به بازار مي رسد بايد كيفيت و تنوع لازم را داشته باشد. از سوي ديگر، كاهش هزينه تمام شده محصولات و ارائه خدمات پس از فروش نيز از ديگر مواردي است كه در اين رابطه بايد به آن توجه كرد. وي ادامه داد: در جبهه مصرف‌كننده قناعت، پرهيز از مصرف زدگي و تعصب در زمينه استفاده از توليدات داخلي بايد نهادينه شود. ايران نژاد با بيان اينكه در حوزه سياست‌گذاري و قانون، نظام تعرفه‌گذاري و تخصيص تسهيلات مهم است، گفت: جبهه چهارم، جبهه فرهنگي است كه بايد حمايت از توليد داخل را نهادينه كند. وي در ادامه با اشاره به راهكارهاي توليد رقابتي، اظهار كرد: در بحث توليد رقابتي نقش دانش و فناوري مهم است. به طور مثال براي اينكه يك واحد توليدي بتواند سيستم توزيع خود را بهبود دهد، نيازمند دانش و فناوري است. از سوي ديگر كاهش ضايعات، افزايش سرعت توليد و كاهش هزينه تمام شده توليد كالا نيز نيازمند استفاده از فناوري است.

شنبه جهاردهم 5 1391 8:27 بعد از ظهر

عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد
پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اگر مصوبه اخير شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي كفايت نكند، كارگروه حمايت از توليد اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.

خبرگزاري فارس: پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به مصوبه شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغات كالاهاي خارجي، اظهار داشت: اميدواريم با اين مصوبه حمايت از توليد داخل و جلوگيري از تبليغات بي‌رويه محصولات خارجي صورت گيرد.

وي تصريح كرد: شوراي شهر لايحه‌اي‌ يك فوريتي براي اين موضوع تهيه كرده كه از طريق آن، امكان استفاده از توان داخلي و كمك به ساخت محصولات ايراني صورت خواهد گرفت.

شنبه جهاردهم 5 1391 5:6 بعد از ظهر

چانه‌زني صنعت و شوراي پول و اعتبار براي كاهش نرخ سود

گروه صنعت و معدن– نرخ سود تسهيلات بخش صنعت كاهش نيافت؛ تا قرار يك نشست ميان نمايندگان خانه صنعت و معدن با اعضاي شوراي پول و اعتبار گذاشته شود.
عدم اجراي تعهدات داده شده براي حل مشكلات نقدينگي بخش توليداز يك سو و عدم ابلاغ كاهش دو درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي تاكنون از سوي ديگر را مي‌توان عمده دليل تشكيل اين جلسه دانست.

برخي از كارشناسان معتقدند تمايل بانك‌ها به افزايش نرخ سود بانكي و عدم توانايي بخش صنعت در پرداخت سود تسهيلات را مي‌توان در رده مشكلاتي دانست كه هنوز براي آن راهكاري انديشيده نشده است. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا با اجراي وعده‌هاي داده شده از جمله اختصاص 37 درصد از منابع بانك‌ها به اين بخش، بخشودگي جرايم ديركرد، تقسيط پنج ساله معوقات بانكي،كاهش دو درصدي سود تسهيلات بانكي تعادل ميان سيستم بانكي و بخش توليد ايجاد خواهد شد و آيا اين جلسه مي‌تواند گره گشاي مشكلات بخش توليد باشد؟ براي رسيدن به اين پرسش‌ها بايد در انتظار تشكيل اين جلسه بود، اگرچه هنوز زمان برگزاري آن مشخص نيست.
حل مشكلات بانكي دليل تشكيل جلسه
محمدرضا مرتضوي، رييس خانه صنعت و معدن تهران در خصوص دلايل تشكيل جلسه با شوراي پول و اعتبار به «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد: مشكلات واحدهاي توليدي درباره كاهش نرخ سود بانكي، اظهارات مطرح شده از سوي رييس كل بانك مركزي، عدم حمايت شوراي پول اعتبار از بخش توليد و... از جمله دلايلي است كه موجب شد تشكيل چنين جلسه‌اي در دستور كار قرار گيرد. به گفته رييس خانه صنعت و معدن تهران بانك‌ها هنوز برنامه اي براي بخش توليد در نظر نگرفته‌اند كه اين امر سردرگمي بخش صنعت را به همراه داشته است اين در حالي است كه بانك‌ها مدعي هستند بيش از توان خود تسهيلات در اختيار بخش توليد قرار داده اند.
مرتضوي در ادامه مي‌گويد: علاوه بر اينكه در سال جاري هنوز برنامه‌اي براي بخش صنعت در نظر گرفته نشده تعهدات پيشين نيز هنوز عملياتي نشده كه اين امر سلب اعتماد بخش توليد را به همراه داشته است. توقف «ال.سي» ارزي از يك سو و دريافت 120 درصدي ارزش كل كالا براي گشايش «ال. سي» ريالي از سوي ديگر از جمله دلايلي است كه رييس خانه صنعت و معدن تهران معتقد است كه برطرف كردن آنها نيازمند مسير روشني است كه بايد از سوي بانك مركزي، شوراي پول و اعتبار و متصديان بانكي تدوين شود. علاوه بر مشكلات به وجود آمده بر سر باز كردن «ال.سي» ريالي و ارزي اعمال محدوديت‌هاي بين‌المللي دليل ديگري است كه مرتضوي معتقد است براي عبور از آن بايد محدوديت‌هاي پولي داخلي برداشته شود. رييس خانه صنعت و معدن تهران درباره اينكه شوراي پول و اعتبار در اين زمينه چه اقدامي مي‌تواند صورت دهد، مي‌گويد: شوراي پول و اعتبار مواردي كه اقتصاد كشور با آن درگير است را بررسي كرده و راهكارهاي عبور از آن را به شركت‌ها و نهادهاي غيردولتي ارائه مي‌كند تا بتوانند براي عبور از بحران راهكار در نظر بگيرند. رييس كل بانك مركزي در روز صنعت و معدن خبر از كاهش دو درصدي نرخ سود تسهيلات بانكي داد كه در صورت اجرا مي‌تواند بخش كوچكي از مشكلات بخش توليد را پوشش دهد. وعده‌اي كه هنوز اجرايي نشده، به طوري‌كه به گفته رييس خانه صنعت و معدن تهران كاهش دو درصدي سود تسهيلات هنوز به مرحله عملي نرسيده و ضمانتي نيز براي اجراي آن وجود ندارد. به گفته مرتضوي در صورت اجراي اين مصوبه نيز بانك‌ها راهكاري براي عملياتي نكردن آن در نظر خواهند گرفت تا بخش توليد بيش از پيش در فشار قرار گيرد، چراكه بانك‌ها نيز نقدينگي كافي براي اختصاص تسهيلات ندارند، از سوي ديگر كاهش سود تسهيلات به ضرر آنها خواهد بود به همين دليل در صورت الزام براي اجرا راهكارهايي براي دور زدن آن در نظر خواهندگرفت.
تعادل ايجاد شود

شنبه جهاردهم 5 1391 5:3 بعد از ظهر

 

اقتصادي - صنعت و معدن و اشتغال
شماره : 13910421001006
91/04/24 - 10:31
عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد
پيگيري مصوبه ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي در كارگروه حمايت از توليد
خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد گفت: اگر مصوبه اخير شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغ كالاهاي خارجي كفايت نكند، كارگروه حمايت از توليد اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.
آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به مصوبه شوراي شهر در مورد ساماندهي تبليغات كالاهاي خارجي، اظهار داشت: اميدواريم با اين مصوبه حمايت از توليد داخل و جلوگيري از تبليغات بي‌رويه محصولات خارجي صورت گيرد.
شنبه جهاردهم 5 1391 4:59 بعد از ظهر
عدم اعطاي تسهيلات به شركت هاي خودروساز با شوك اقتصادي براي كشور همراه خواهد بود
چهارشنبه، 4 مرداد 1391
ساعت: 11:41
  Wednesday, July 25, 2012
كد خبر: 185071

 

 

 

 

به گزارش خبر خودرو، عضو هيئت مديره و عضو كميته تخصصي كارگروه حمايت از توليد خانه صنعت – معدن و تجارت با اشاره به اختصاص 2 هزار ميليارد تومان تسهيلات به دو شركت خودروساز داخلي از محل صندوق توسعه ملي ، گفت: عدم اعطاي تسهيلات به خودروسازان جهت مرتفع نمودن معضلات مربوط به نقدينگي آنها قطعاً موجب بروز شوك در اقتصاد ملي كشور مي گردد.

 

آرمان خالقي در ادامه گفتگو با خبرنگار خبر خودرو،افزود:تورم اعلام شده از سوي مراجع مربوطه ، كاهش توان مالي و نيز افت توليد را در واحد هاي صنعتي  رقم زد چراكه قدرت خريد خودروسازان را جهت خريد مواد اوليه و قطعات مورد نياز به شدت كاهش داده است.

وي ضمن تاكيد بر ضرورت حمايت از شركت هاي خودروساز جهت ايجاد شرايط مساعد به منظور ادامه روند فعاليت، ابراز داشت: انتظار اين است كه در پي اين تزريق مالي (پرداخت 2 هزار ميليارد تومان)شاهد رشد كمي و كيفي محصولات گروه خودرويي و حركت موثر شركت هاي خودروساز در راستاي تحقق اين مهم  باشيم .

وي بر لزوم اختصاص  بخشي از اين تسهيلات به پرداخت مطالبات معوقه شركت هاي قطعه ساز تاكيد كرد و گفت: انتظار قطعه سازان از شركت هاي خودروساز ، افزايش خريد قطعات داخلي، كاهش مدت زمان باز پرداخت مطالبات مي باشد .

نكته مهمي كه خالقي در ادامه سخنان خود به آن اشاره نمود اين است كه  بعضاً شركت هاي قطعه ساز به منظور تامين مواد اوليه مورد نياز اقدام به خريد نقدي مي نمايند اين در حاليست كه فروش قطعات توليدي به شركت هاي خودروساز را به صورت نسيه و بلند مدت انجام مي دهند و همين امر موجب بروز معضلاتي  در مسير توليد آنان مي گردد.

وي يادآور شد: البته بايد توجه داشت كه اعطاي تسهيلات 2 هزار ميلياردي به شركت هاي خودروساز وابسته به چگونگي تفاهم نامه هايي كه بانك مركزي اخيراً با سازمان امور مالياتي كشور مبني بر ارائه مفاسه حساب مالياتي و عدم دارا بودن بدهي معوقه بانكي مي باشد

شنبه جهاردهم 5 1391 4:56 بعد از ظهر

عضو كارگروه حمايت از توليد در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد
خودروهاي لوكس و موز در اولويت ۱۰گانه دريافت ارز/ تدوين طرح جديد توسط مجلس

خبرگزاري فارس: عضو كارگروه حمايت از توليد با انتقاد از قرار گرفتن برخي كالاهاي غيرضروري مانند خودروهاي شاسي بلند و موز در ۱۰ اولويت دريافت ارز دولتي يا ارز حاصل از صادرات، گفت: نحوه تخصيص ارز دولتي به واردات كالاها در طرحي توسط مجلس تعيين خواهد شد.

خبرگزاري فارس: خودروهاي لوكس و موز در اولويت ۱۰گانه دريافت ارز/ تدوين طرح جديد توسط مجلس

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به اولويت‌بندي 10 گانه كالاها براي دريافت ارز دولتي توسط وزارت صنعت، اظهار داشت: كالاهاي غيرضروري بايد از اين ليست خارج شوند.

وي با بيان اينكه قرار است طرحي از طرف مجلس در مورد نحوه تخصيص ارز دولتي به بخش‌هاي مختلف تنظيم شود، تصريح كرد: از طريق اين طرح كالاهاي غير ضروري از دريافت ارز دولتي خارج مي‌شوند كه البته بايد مشخص شود مرجع تشخيص اين مسئله چه سازماني خواهد بود.

وي ادامه داد: ارز دولتي بايد براي تهيه مواد اوليه، قطعات و ماشين‌آلات ضروري كه در داخل امكان تهيه و توليد ندارند اختصاص يابد و اين مسئله در اولويت طرح مجلس قرار گيرد.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:43 بعد از ظهر

وي درباره اين‌كه بانك‌ها به تجار و فعالان اقتصادي گفتند كه اولويت 3، 4 و 5 تا اطلاع ثانوي ارز مرجع نمي‌گيرند، گفت: اين اولويت‌ها حذف نشده‌اند، اما تأمين ارز 1226 توماني براي كالاهاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشكي و مواد اوليه كارخانجات، در اولويت قرار دارد.
وي با اشاره به مصوبه 24 ميليارد دلاري دولت براي تأمين ارز مرجع به منظور واردات كالاهاي اساسي و مواد اوليه كارخانجات تصريح كرد: هم‌اكنون به صراحت به سيستم بانكي اعلام شده است كه در مرحله اول تأمين ارز مرجع، ارجحيت با اولويت‌هاي 1 و 2 است و چنانچه بانك‌ها بتوانند مشكل نقل و انتقالات ارزي را حل و فصل كنند، اولويت‌هاي بعدي نيز مي‌توانند ارز 1226 توماني دريافت كنند.به گفته كرمانشاهي، با توجه به اين‌كه كالاهاي اساسي كشور در اولويت تأمين قرار دارند، منطقي نيست وقتي ارز مرجع بايد به واردات آنها اختصاص يابد تا نياز كشور تأمين شود، همين ارز به اولويت‌هايي اختصاص يابد كه مي‌توانند از ارز حاصل از صادرات نيز استفاده كنند.وي اظهار داشت: اولويت بندي دهگانه ميزان ارجحيت كالاها و مواد اوليه در تأمين ارز 1226 توماني را نشان مي‌دهد بنابراين هرچقدر كه سيستم بانكي بتواند در تدارك ارز مرجع، موفق‌تر عمل كند، اولويت‌هاي بعدي نيز ارز مرجع مي‌گيرند؛ در غير اين صورت اولويت با كالاهاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشكي و مواد اوليه ضروري برخي كارخانجات است.كرمانشاهي اعلام كرد: واردات در مقابل صادرات ممنوع نيست بلكه تسهيل شده است، چراكه ثبت سفارش گزينه‌اي داشته كه اظهارنامه را بايد ارائه مي‌دادند، اما هم‌اكنون اين موضوع لازم نيست؛ به اين معنا كه هر فردي كه صادرات كالا انجام مي‌دهد، مي‌تواند از تمامي كالاها به كشور وارد كند، در اين ميان اگر كالاي وارداتي كالاي اساسي باشد ارز مرجع مي‌گيرد، در غير اين صورت بايد از ارز حاصل از صادرات استفاده كند.
خودروسازان بايد ارز مرجع بگيرند
نجار قائم مقام مديرعامل ايران‌خودرو نيز درباره عدم پرداخت ارز مرجع براي واردات قطعات خودرو گفت: از روز پنجشنبه دو دسته (دارو و مواد غذايي) از گروه‌هاي كالاهايي كه مي‌توانند ارز مرجع بگيرند مشخص شد.
اما در بين اولويت‌ها بخش قطعات منفصله خودرو نيست لذا واردكنندگان اين بخش مجبورند با دلار آزاد، قطعات و مواد اوليه مورد نياز خودرو‌هاي داخلي را وارد كنند. بطور قطع چنين اتفاقي ثبات بازار خودرو را خواهد گرفت و قيمت‌ها نوسان خواهد داشت و از آنجا كه خودروسازان نقدينگي مناسبي ندارند نمي‌توانند با چنين شرايطي به تعهدات خود عمل كنند.وي يادآور شد: زماني‌كه قيمت قطعات خودرو ثبات نداشته باشد، قطعاً قيمت خودروهاي نهايي نيز تحت تأثير قرار خواهد گرفت.نجار درباره ادامه همكاري با برند پژو نيز اظهار داشت: زماني كه جنرال‌موتورز قصد داشت به صورت نقدي 7 درصد از سهام پژو را خريداري كند شرط كرد كه همكاري پژو با ايران و زمان آن با هماهنگي جنرال‌موتورز باشد به همين علت همكاري‌ها دچار مشكل شده است.
وي افزود: عدم همكاري پژو با ايران براي آن مجموعه مشكلات متعددي را ايجاد كرده است.
جالب آن‌كه شركت پژو فرانسه با اشاره ضمني به زيان خود از تحريم‌ها عليه ايران تصريح كرده است تحت تأثير اين تحريم‌ها فروش سي‌كي‌دي اين شركت در نيمه نخست ۲۰۱۲ با كاهش 1/31 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به 143 هزار دستگاه رسيد.شركت فرانسوي پژو سيتروئن در گزارش عملكرد خود در نيمه نخست 2012 به كاهش شديد فروش خود در اثر تحريم‌ها عليه ايران اذعان كرد.اين گزارش افزود: «تحريم‌هاي فزاينده عليه ايران تأمين مالي فروش واحدهاي سي‌كي‌دي به مقصد ايران را غيرممكن ساخت كه در نتيجه اين شركت فروش چنين واحدهايي به ايران در نيمه نخست سال 2012 و در راستاي مقررات بين‌المللي را متوقف كرد.»
قائم مقام مديرعامل ايران‌خودرو درباره پرداخت هزار ميليارد تومان به اين مجموعه گفت: با پرداخت اين پول شرايط توليد بهبود خواهد يافت و مي‌توان بخشي از بدهي‌ها به قطعه‌سازان را جبران كرد.
گروه خودروسازي سايپا هم كه اين روزها كاهش توليد را تجربه مي‌كند بشدت نسبت به پرداخت هزار ميليارد تومان نظر مثبتي دارد و اظهار داشتند سايپا به قطعه‌سازان بدهي زيادي دارد و همين امر سبب شده قطعه‌سازان نتوانند براي خريد مواد اوليه اقدام كنند به همين علت پرداخت هزار ميليارد تومان مي‌تواند چرخ سايپا را بچرخاند.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:40 بعد از ظهر

لينك خبر در روزنامه ايران 9/5/1391

 

ارز مرجع فقط براي كالاهاي اساسي و دارو

خودروسازان از ضرورت دريافت ارز دولتي مي گويند

مرجان اسلامي‌فر

پرداخت ارز دولتي كه چندي پيش در 10 گروه كالايي طبقه‌بندي شد، براساس آخرين خبرها تنها دو دسته اول اين گروه كالايي مي‌توانند از ارز هزار و 226 توماني استفاده كنند و مابقي كالاها در صورت لزوم در اولويت پرداخت تسهيلات قرار خواهند گرفت. در اين دو دسته، دارو و تجهيزات پزشكي و مواد غذايي گنجانده شده است. حال در اين ميان خودرو و قطعات خودرو كه در دسته‌هاي چهارم و پنجم ديده شده‌اند حائز اولويت براي دريافت ارز مرجع نيستند. از اين رو روز گذشته خودروسازان نسبت به اين موضوع گلايه كردند و اظهار داشتند كه پرداخت ارز مرجع براي حوزه توليد بايد در اولويت قرار گيرد.
البته وزير صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان وعده داده است كه بزودي قطعات خودرو نيز در اولويت پرداخت ارز دولتي قرار مي‌گيرد تا اين بخش دچار مشكل نشود، چرا كه ارز آزاد باعث افزايش قيمت خودروها خواهد شد.
همچنين آرمان خالقي عضو كارگروه حمايت از توليد درباره پرداخت ارز دولتي براي قطعات خودرو اين گونه اظهار داشت كه قطعات و مواد اوليه خودرو جزو نيازهاي وارداتي است و بايد اين بخش‌ها در اولويت پرداخت تسهيلات قرار گيرند. بدين جهت براي آن كه قطعات خودرو با قيمت‌هاي بالا به دست خودروسازان نرسد پرداخت ارز هزار و 226 توماني ضروري است.
وي يادآور شد: بخش توليد نبايد از شمول ارز مرجع خارج شود زيرا در آينده اشتغالزايي و ارزش افزوده كشور تحت‌الشعاع قرار مي‌گيرد و صنعت لطمه خواهد خورد.
وي با بيان اين‌كه با تصويب استفاده دو دسته گروه كالايي از ارز دولتي، واردكنندگان قطعات خودرو بايد از ارزهاي حاصل از صادرات استفاده كنند، متذكر شد: در شرايطي كه توليد خودرو 36 درصد كاهش يافته و اين بخش با كمبود سرمايه در گردش مواجه شده است، پرداخت ارز بايد در اولويت قرار گيرد.
پرداخت 2 هزار ميليارد تومان ضروري است
عضو كارگروه حمايت از توليد خاطرنشان كرد: براي آن كه تبعات منفي تحريم مهار شود دولت با جديت بايد از بخش توليد حمايت كند، در اين راستا پرداخت 2 هزار ميليارد تومان مي‌تواند تسهيل كننده شرايط توليد خودرو باشد.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:22 بعد از ظهر

لينك خبر در روزنامه دنياي اقتصاد

 

 

 
 

 كد خبر : IRN- 311808              تاريخ چاپ خبر : چهارشنبه 11 مرداد 1391

در جلسه كميسيون «صنايع و معادن» و «اصل 90» بررسي شد

«تسهيلات» محور گفت و شنود دولتمردان و بخش توليد

گروه صنعت و معدن- «مشكل گشايي و رونق واحدهاي توليدي» محور نشستي بود كه وزراي صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و رييس كل بانك مركزي را به جلسه مشترك كميسيون‌هاي صنايع و معادن و اصل 90 مجلس با حضور تشكل‌هاي بخش خصوصي كشاند. نشستي كه سهم صنعت و معدن از تسهيلات بانكي مهم‌ترين سوال نمايندگان مجلس و بخش خصوصي از دولتمردان بود.

 

 

در حال حاضر توليدكنندگان در صنايع مختلف با مشكلات متعددي در زمينه تسهيلات بانكي، همچنين سود معوقات روبه‌رو هستند كه دولت و بانك‌مركزي بايد براي رفع آنها چاره‌انديشي كنند. موضوعي كه در صورت عدم تزريق نقدينگي به واحدهاي توليدي و صنايع مختلف، امكان ادامه كار براي بسياري از اين واحدها را سلب مي‌كند. در اين ميان مجلسي‌ها ديروز با برگزاري جلسه‌اي مشترك، راهكارهاي رفع مشكلات مالي واحدهاي توليدي را مورد بررسي قرار دادند و تصميم گرفتند براي رفع مشكلات توليد سلسله جلسات متعددي را در دستور كار قرار دهند.

شنبه جهاردهم 5 1391 4:16 بعد از ظهر
ابراهيمي در گفتگو با مهر:
ويژه نامه "راهبردهاي فرهنگي توليد ملي" در شبكه تبليغي كشور منتشر مي شود
مشهد - خبرگزاري مهر: كارشناس آموزش تبليغات اسلامي خراسان رضوي گفت: ويژه نامه نشست راهبردهاي فرهنگي در مسير توليد ملي در شبكه تبليغي كشور منتشر مي شود.

عبدالله ابراهيمي در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار كرد: منابع تدوين شده پيرامون راهبردهاي فرهنگي در حوزه توليد ملي كم بوده و براي فرهنگ سازي در زمينه توليد ملي نياز به منابع گسترده در اين خصوص داريم.

وي ادامه داد: منابع فرهنگ سازي در زمينه توليد ملي بايد در اختيار جامعه فرهنگي و شبكه تبليغي قرار گيرد تا بتوانيم تبليغي فراگير و جامع در خصوص شعار سال و ايجاد بستري مناسب براي حمايت از كار و سرمايه ايراني داشته باشيم.

ابراهيمي تصريح كرد: فعاليت هاي فرهنگي در خصوص پيام نوروزي مقام معظم رهبري و شعار سال بسيار ضرورت دارد و اداره كل تبليغات اسلامي برنامه هاي مختلفي در اين زمينه خواهد داشت.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:45 بعد از ظهر
سبحاني نيا در گفتگو با مهر:
تأمين نياز داخلي در شعار امسال تضمين شده/ايجاد شغل با حمايت از توليدملي
عضو هيأت رئيسه مجلس با اشاره به اينكه دشمن امروز انسجام ملي و وحدت را مورد هدف قرار داده است، گفت: گروه ها و شخصيت ها سياسي نبايد بر هم زننده وحدت در جامعه باشند و انسجام ملي بايد امروز به عنوان يك موضوع جدي مورد توجه همگان قرار بگيرد.

حجت‌الاسلام حسين سبحاني نيا عضو هيات رئيسه مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص نامگذاري سال جديد و همچنين فرمايشات مهم مقام معظم رهبري در ابتداي سال در جوار بارگاه ملكوتي امام رضا(ع) گفت: بيانات مقام معظم رهبري در ابتداي سال 91 و انتخاب شعاري براي امسال برخاسته از يك نگاه و تحليل دقيقي است كه ايشان هر سال از مسايل، ضرورت‌ها و نيازهاي كلي كشور دارند و براساس آن اين شعار محوري را انتخاب مي‌كنند.

وي در ادامه افزود: به اعتقاد من انتخاب شعار "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" بعد از سال جهاد اقتصادي در ادامه برنامه‌هايي است كه در سالهاي گذشته داشتيم.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:33 بعد از ظهر

يكي از مهم ترين ابعاد اصلي توليد ملي بعد فرهنگي آن است؛ هم از اين روي بايد گفت كه توليد ملي ابزار صدور انقلاب، صدور ايده و صدور آرمان آن است. نكته آنجاست كه، با توجه به اينكه توليد در انديشه اسلامي پاك، ارزشي عادلانه است، رعايت فطرت بشري در آن مشهود خواهد بود. استفاده از توليدات داخلي موجب شكل گيري سبك زندگي بر مبناي ارزش هاي اسلامي خواهد شد؛ بدين ترتيب، توليد ملي مي تواند ابزار صدور ارزش و فرهنگ تلقي شود.غرب به وسيله توليد كالا، تكنولوژي و محصولات، توانسته است جنگ نرم را پيش براند. ما نيز بايد استفاده از همين روش جهان غرب به گسترش نفوذ نرم خود در دنيا بپردازيم.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:8 بعد از ظهر

حمايت از كار و سرمايه ايراني  پرواضح است كه در مسيري كه توليد ملي نياز به سرمايه ايراني داريم.در واقع، علاوه بر اينكه سرمايه بايد از خودمان باشد بايد مديريت توليد نيز با تفكر و تدبير اسلامي انجام شود؛ نه با شيوه هاي مديريتي غرب. به زبان ديگر بايد به دنبال فكر ايراني با مديريت ايراني باشيم. توليد ملي همراه با پيدايش استقلال اقتصادي و فرهنگ اقتصادي اسلامي- ايراني در دل تمدن نوين اسلامي خواهد شد.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:5 بعد از ظهر

توليد كالا بر مبناي فرهنگ و ارزش هاي جامعه اسلامي موجب صيانت اين جامعه در برابر صدمات ناشي از ورود فرهنگ بيگانه در آن است. ناگفته پيدا است كه كالاها حاوي فرهنگ باشند. بنابراين كالاها سبك زندگي را تغيير مي دهند و، به اين ترتيب، در نتيجه ورود كالاهاي بيگانه فرهنگ با هم جامعه و اعضاي خود بيگانه خواهد شد. توليد داخلي مفهوم فراتر از معناي اقتصادي صرف دارد. دامنه توليد ملي تنها به بحث تحريم و جلوگيري از آن محدود نمي شود؛ بلكه معنايي فراتر از استقلال اقتصادي دارد و هدف از آن ساخت تمدن اسلامي ايراني است. تفكر و انديشه اسلامي حاوي پيامي نو براي جهانيان است؛ پيامي كه بر مبناي آن به تأسيس تمدن همت بايد گماشت.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:3 بعد از ظهر

توليد ملي ابزاري براي توسعه فرهنگ ديني و فرهنگ اسلامي- ايراني است. اين نكته را از آنجا مي توان دريافت كه انديشه هاي سياسي هر جامعه جهت گيري هاي آن جامعه را روشن مي كند. به تعبير ديگر اين گروه از انديشه ها تمايلات، تعلقات و سمت و سوي آن جامعه را مشخص مي كند. در پاسخ به اينكه يك جامعه به لحاظ انديشه هاي سياسي اش به دنبال چه آرماني است؟ بايد گفت سه حوزه مسائل سياسي، فرهنگي و اقتصادي با هم ديگر مرتبط هستند به هم تأثير و تأثر دارند.

مسائل فرهنگي اركان و اجزاي جهت گيري را مشخص و معين مي كند. براي مثال در يك جامعه دين محور فرهنگ در مجموعه باورها و ارزش هاي پذيرفته شده ي آن جامعه اعم از آداب و سنن و رفتار، گفت و گو، پوشش، مسكن، خوراك، گفتمان هاي هنري در جريان، شهرسازي و ... متجلي مي شود. از اين روي مي توان گفت كه اقتصاد نيز، به يك معنا، جايگاه بروز و ظهور فرهنگ است.وقتي جهت گيري هاي ما در حوزه فرهنگ تبديل به علم، نقشه، تئوري و ادبيات مي شود پس نتيجه مي گيريم مي توان تجلي و ظهور فرهنگ را در قالب ساختمان و ساختارهاي اجتماعي و تفريحات و ابزارهاي تفريحي يك جامعه شناسايي نمود.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:2 بعد از ظهر

آنچه نيازمند سرمايه توجه ويژه است تلاش نظام سرمايه داري براي ايجاد وابستگي اقتصادي و تأثير منفي بر استقلال اقتصادي جامعه اسلامي است. اين روند با هدف گرفتن حيات اقتصادي به سوي ضربه زدن به استقلال سياسي و فرهنگي پيش مي رود. در نگاهي دقيق تر به شعارهاي انقلاب اسلامي بايد گفت كه اين روند پيشرفت و ترقي با توجه به شعار نه شرقي و نه غربي مطرح مي شود و به نوعي ساختار عملياتي آن مشخص مي گردد. شعاري كه با گذشت سه ده از انقلاب شكوهمند اسلامي اكنون ضرورت عملي آن بيش از پيش مشخص شده است. در واقع استقلال سياسي مبتني بر استقلال فرهنگي است.

بر هيچ كس پوشيده نيست كه كشور ما براي دستيابي به موقعيت كنوني خود هزينه هاي بسياري را داده است. استقلال سياسي با فدا شدن بسياري از جوانان اين سرزمين به دست آمده است. انقلاب اسلامي در پايان دهه دوم به سمت استقلال فرهنگي بيشتر حركت كرديم؛ از آن زمان تاكنون حدود 10 سال است كه مقام معظم رهبري بر اين رويكرد مهم تأكيد دارند. مطمئناً جنبه ديگر استقلال حركت به سمت پيشرفت است به عبارت ديگر براي دستيابي به استقلال كامل و تحقق آرمانهاي انقلاب اسلام بايد به سمت استقلال اقتصادي حركت كرد.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 9:1 بعد از ظهر

جامعه اسلامي ايران، بعد از انقلاب شكوهمند سال 57، به عنوان الگويي توانا براي ملت هاي مسلمان شناخته شد. حقيقت امر آن است كه فرآيند، اهداف و شعارهاي انقلاب اسلامي نه فقط براي جهان اسلام؛ بلكه براي همه ملت هاي مستضعف و رنج كشيده ارايه دهنده الگويي بزرگ و متعالي است. نمونه اي كه برنامه هاي موفق آن مي تواند به پيشرفت ملت هاي ديگر نيز مدد رساند؛ چه آنكه ايدئولوژي انقلاب اسلامي حمايت بسياري از انسان هاي ستم كشيده جهان را پشت سر خود دارد و در امتداد مسيري اين گونه اي است كه كمر همت نسبت به عملي سازي شعارهاي خود بسته است. بي ترديد يكي از اهداف انقلاب شكوهمند اسلامي سال 57 دستيابي به استقلال اقتصادي و خودكفايي است.

در مطالعه و بررسي روند پيروزمند انقلاب اسلامي مي توان به بررسي شعارهاي آن پرداخت. اگر بخواهيم اين شعارهاي مردم در جريان انقلاب اسلامي توجه داشته باشيم. يكي از مهمترين شعارهاي زمان انقلاب "استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي" بود.نگاهي به اين شعار مهم نشان مي دهد كه روحيه انقلابي در انقلاب اسلامي تا چه حد ميزان مستعد پرورش انديشه حمايت از توليد ملي در راستاي كسب عزت و خودكفايي است.

چهارشنبه یازدهم 5 1391 8:59 بعد از ظهر

حمايت از توليدملي
نسبت "توليدملي" با "انديشه و مباني فرهنگي انقلاب اسلامي"

خبرگزاري فارس:توليد ملي مي تواند ابزار صدور ارزش و فرهنگ تلقي شود. غرب به وسيله توليد كالا، تكنولوژي و محصولات، توانسته است جنگ نرم را پيش براند. ما نيز بايد استفاده از همين روش جهان غرب به گسترش نفوذ نرم خود در دنيا بپردازيم.

خبرگزاري فارس: نسبت "توليدملي" با "انديشه و مباني فرهنگي انقلاب اسلامي"

 متن ذيل به بررسي توليد ملي از منظري مبنايي، در رويكرد به انديشه انقلاب اسلامي، پرداخته است. حجت الاسلام و المسلمين عبدالعلي رضائي پژوهشگر حوزه علميه قم و عضو شوراي تخصصي حوزوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در اين نوشتار به توضيح نسبت توليد با عرصه هاي خطير انديشه انقلاب اسلامي نظير استقلال سياسي، اقتصادي و فرهنگي پرداخته است كه در ادامه مي آيد.

نسبت توليد ملي با مباني فرهنگي

چهارشنبه یازدهم 5 1391 8:55 بعد از ظهر

 

عضو شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت افزود: در اين جلسه مطرح شد كه بايد اين فراكسيون در جهت همكاري و تعامل با دولت براي حل گرانيها و كاهش مشكلات مردم تلاش كند و راهكارهايي به دولت براي از بين رفتن گراني ارائه شود.

عضو شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت گفت: در جلسه امروز تاكيد شد اين فراكسيون در جهت همكاري و تعامل با دولت براي حل گرانيها و كاهش مشكلات مردم تلاش و راهكارهايي به دولت براي از بين رفتن گراني ارائه كند.

به گزارش مهر، اسماعيل جليلي با اشاره به جلسه روز دوشنبه شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت گفت: در جلسه امروز پيرامون تقسيم كار بين گروه ها و افراد حاضر در فراكسيون براي مشاركت در طرح ها و لوايح و شوراها و مجامع بحث هايي صورت گرفت.

دوشنبه نهم 5 1391 8:32 بعد از ظهر
 
 
دستور ويژه احمدي‌نژاد براي ذخيره‌سازي
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: با دستور ويژه رئيس جمهور و تاكيد وزير صنعت، معدن و تجارت، ذخيره‌سازي استراتژيك كالاهاي اساسي حداقل معادل سه ماه نياز كشور، در دستور كار قرار گرفت.
 

به گزارش مهر حسن رادمرد گفت: با تكليف دولت، ذخيره‌سازي گسترده كالاها در دستور كار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است كه بر اين اساس، به كمك مباشران و توليدكنندگان كالاهاي اساسي، اين كار آغاز شده است.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در كنار اين، توليدكنندگان كالاهاي اساسي در كشور نيز به تناسب ميزان نياز در بازار، در حال توليد هستند؛ كه در عين حال بخشي از نياز توليد كشور، در حال تامين از خارج كشور است.
وي تصريح كرد: طي هفته‌هاي گذشته با دستور اكيد رئيس‌جمهور و وزير صنعت، معدن و تجارت قرار بر اين شد كه بخش اعظم كسري نياز كشور به كالاهاي اساسي تامين شود، هم اكنون نيز تامين اين كالاها در دستور كار قرار گرفته و بخشي از كالاهاي خريداري شده از خارج كشور نيز، به بنادر رسيده و در حال تخليه است.

جمعه ششم 5 1391 10:45 بعد از ظهر
 
 
نرخ انواع ماهي تازه در بازار/جدول
 
ميگوي دريايي با سر منجمد 13900 تومان است.
 

به گزارش باشگاه خبرنگاران نرخ ماهي تاره در ميوه و تره بار براساس زيرجدول است.

جمعه ششم 5 1391 10:41 بعد از ظهر
 
 
خليليان واردات را آزاد كرد/ نرخ انواع گوشت خارجي
 
با دستور وزير جهاد واردات گوشت قرمز به كشور آزاد شد، با اين وجود تنها چند روز پس از اين دستور؛ گوشت‌هاي برزيلي، استراليايي و قرقيزستاني در بازار به فروش مي‌رسند.

 

 به گزارش مهر، با دستور صادق خليليان، وزير جهاد كشاورزي واردات گوشت قرمز، دام زنده و مرغ به كشور آزاد شد؛ اين در شرايطي است كه تا پيش از اين، صدور هرگونه مجوز براي واردات يا عدم واردات اين كالاها از سوي وزارتخانه متبوع وي انجام مي‌شد.

بعد از هشدارهاي مكرر بخش خصوصي مبني بر كمبود كالاهاي كشاورزي و مواد پروتئيني، بالاخره مجوز واردات گوشت قرمز صادر شد، در حالي كه بسياري از فعالان اقتصادي بر اين باورند كه پيش از اين نيز به صورت محدود و در مواردي خاص مجوز واردات گوشت قرمز صادر شده است.

اين گفته در شرايطي صورت مي‌گيرد كه آمار مشخصي از ميزان توليد گوشت قرمز در كشور و نياز وجود ندارد و متوليان بخش توليد اقلام پروتئيني، آمارهاي ضد و نقيضي از ميزان توليد ارائه مي‌دهند كه همين امر موجب شده تا برنامه‌ريزي دقيق براي تامين بازار و نياز مردم وجود نداشته باشد و هر از چند گاهي نوسانات قيمت سبد مصرفي خانوارها را تحت الشعاع قرار دهد.

نكته حائز اهميت آن است، اگرچه مجوز واردات گوشت تنها چند روزي است كه از سوي وزارت جهاد كشاورزي صادر شده است، اما هم اكنون گوشت‌هاي وارداتي در بازار عرضه مي‌شوند. البته سابقه چنين امري در مورد مرغ نيز وجود داشته است و آن اينكه با وجود اينكه سال گذشته واردات مرغ به كشور ممنوع بود اما با دستور مستقيم يكي از معاونان وزير جهاد كشاورزي مرغ وارد كشور شده بود.

هم اكنون نيز تصور مي شود كه در مورد گوشت قرمز نيز همين اتفاق افتاده باشد و با نامه‌هاي محرمانه‌اي كه از سوي برخي زيرمجموعه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي به برخي مباشران داده شده است، گوشت قرمز وارداتي در بازار خريد و فروش مي‌شود؛ اما هم اكنون آنقدر بازار با كمبود مواجه شده كه مجوز واردات به صورت گسترده صادر شود؛ با اين حال، بررسي‌هاي ميداني مهر نشانگر وجود گوشت قرمز وارداتي از كشورهاي قرقيزستان، استراليا و برزيل در بازار است.

قيمت انواع گوشت وارداتي استراليايي

جمعه ششم 5 1391 10:36 بعد از ظهر
 
 
819 هزار تن نهاده ديگر در راه ايران
 
دومين كشتي كنجاله سويا به‌منظور تأمين بازار نهاده‌هاي دام و طيور و تنظيم بازار در راه ورود به ايران است.
 

 

 رئيس مؤسسه جهاد استقلال در گفتگو با ايانا با اعلام اين مطلب گفت: به‌علت نوسانات بازار و افزايش قيمت نهاده‌هاي دام و طيور، مادامي كه وضعيت عرضه نهاده‌هاي دام و طيور به حالت عادي برنگشته است، روند واردات كنجاله و سويا ادامه دارد.

شافعي‌نيا افزود: هرچند در بخش‌هاي مختلف بخش خصوصي و دولتي واردات كنجاله و نهاده‌هاي دامي در دستور كار قرار گرفته است، اما تا متعادل شدن بازار، روند واردات ادامه مي‌يابد.

 واردات 819 هزار تن نهاده‌هاي دام و طيور

وي با اشاره به آمار گمرك، خاطرنشان كرد: بر اساس آمار گمرك، 819 هزار تن نهاده دام و طيور وارد شده است كه به‌نظر مي‌رسد با توجه به حجم مورد نياز كشور كافي باشد، بنابراين روند واردات را كند كرده‌ايم.

جمعه ششم 5 1391 10:34 بعد از ظهر
 
 
سياست لبنيات 2 نرخي جواب نداد/ حذف تدريجي لبنيات كم‌چرب
 
در حالي از 17 تير امسال طرح دو نرخي كردن لبنيات در سطح كشور با هدف حمايت از اقشار كم درآمد اجرايي شد كه كارخانه‌ها سياست حذف توليد لبنيات كم‌چرب را در پيش گرفتند.
 

  به گزارش فارس، در 17 تير سال جاري طبق تفاهمنامه وزارت صنعت‌، معدن و تجارت با اتحاديه‌ها و صنايع‌ لبني قرار شد محصولات لبني در دو طيف پرچرب و كم چرب قيمت‌گذاري شود، محصولات كم چرب به قيمت تمام شده و بدون لحاظ سود براي حمايت از قشر متوسط و ضعيف جامعه توليد شود و محصولات پرچرب هم با سود بيشتري قيمت‌گذاري شود تا به اصطلاح سود كم كارخانه‌هاي لبني از فروش محصولات لبني كم چرب با فروش محصولات پرچرب جبران شود.

همچنين قرار شد 50 درصد محصولات لبني كم چرب و با قيمت مناسب عرضه شود.

در قيمت‌گذاري جديد محصولات كم چرب، يك ليتر شير پاستوريزه 1.5 درصد چربي 900 تومان، ماست 1200 تومان و پنير يو‌اف 450 گرمي 2500 تومان تعيين شد.

جمعه ششم 5 1391 10:31 بعد از ظهر
 
رييس سازمان صنعت و معدن خبر داد:
 
مرغ هاي ترك و برزيلي دو روز ديگر در ايران
 
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از ورود دو محموله گوشت مرغ تا دو روز ديگر از برزيل و تركيه خبر داد.
 

  يدالله صادقي در گفت‌وگو بافارس در واكنش به اين سؤال كه عرضه مرغ در ميادين ميوه‌ و تره‌بار به صورت محدود و با ثبت‌نام صورت مِي‌گيرد گفت: هيچ قاعده‌اي براي عرضه مرغ به صورت ثبت‌نامي وجود ندارد و اين روالي است كه خود مردم ايجاد كرده‌اند تا كمتر وقتشان گرفته شود.

وي افزود: روز گذشته كه آخرين روز نمايشگاه طرح ضيافت در تهران بود تا ساعت يك بامداد امروز 245 تن مرغ در سه نمايشگاه تهران در يك روز عرضه شد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: طي دو روز آينده محموله مرغ از كشور برزيل و تركيه وارد كشور مي‌شود و در شبكه توزيع به دست مردم خواهد رسيد.

جمعه ششم 5 1391 10:25 بعد از ظهر
 
 
تلاش پاكستاني ها براي فروش گندم به ايران
 
يك مقام پاكستاني با اشاره به توافق ايران براي خريد 1 ميليون تن گندم از كشورش گفت وزارت امنيت غذايي پاكستان از دولت ايران خواهد خواست زمان اعزام گروه كارشناسي جهت بررسي كيفيت گندم پاكستان را تعيين كند.
 

  به گزارش فارس به نقل از بيزنس ريكوردر، وزارت تحقيقات و امنيت غذايي پاكستان تصميم دارد با ارسال نامه اي از دولت ايران بخواهد زمان اعزام گروه كارشناسي براي بررسي كيفيت گندم پاكستان را به اين كشور اطلاع دهد. دو كشور اخيرا در مورد انجام معاملات تهاتري و صدور گندم پاكستان به ايران به توافقاتي دست يافته اند.

يك منبع آگاه پاكستاني گفت: «ايران توافق كرده كه يك ميليون تن گندم از پاكستان در قالب معاملات پاياپاي بر اساس قيمت جهاني وارد كند. بر اساس گفتگوهاي انجام شده بين دو طرف، قيمت 347 دلار براي هر تن گندم تعيين شده است.»

اين منبع آگاه گفت، هيئتي به سرپرستي مير اسرار الله ظهري، وزير تحقيقات و امنيت غذايي پاكستان روز 15 جولاي براي گفتگو در اين خصوص به تهران سفر كرد. در جريان اين سفر پاكستان از ايران خواست تا كارشناسان خود را براي نمونه برداري و تست گندم پاكستان به اين كشور اعزام كند.

جمعه ششم 5 1391 10:23 بعد از ظهر
 
 
توزيع برنج جديد فرآوري شده از فردا/ نحوه تشخيص برنج پاربويل با هندي
 
دبيرانجمن حمايت از برنج ايران با اعلام اينكه براي نخستين بار برنج فرآوري شده (پاربويل) در كشور توليد شد، گفت: اين نوع برنج ها از فردا شنبه در كشور توزيع مي شود.
 

جميل عليزاده شايق در گفتگو با مهر، در خصوص فرآوري برن جهاي داخلي اظهارداشت: خوشبختانه از چندي پيش اين كار در كشور آغاز شده است.

وي با اعلام اينكه براي نخستين بار برنج فرآوري شده (پاربويل) در كشور توليد شده است، گفت: اين نوع برنج ها از فردا شنبه در فروشگاه هاي زنجيره اي سراسر كشور عرضه خواهد شد و مردم مي توانند آن را تهيه كنند.

عليزاده شايق، تصريح كرد: البته اين نوع برنج ها به دليل عمليات فرآوري كه بر روي آن انجام شده بسيار غني تر از برنج هاي معمولي است و به همين دليل طبيعتا قيمت آن از برنج هاي ديگر در بازار گران تر است.

دبيرانجمن حمايت ازبرنج ايران در عين حال ابراز اميدواري كرد كه متوليان امر در ماه مبارك رمضان اين برنج را كمي ارزان تر به مصرف كنندگان عرضه كنند.

جمعه ششم 5 1391 10:21 بعد از ظهر
 
 
براي خريد مرغ عجله نكنيد، ارزان مي شود!
 
ظرف هفته آينده، حدود 50 درصد مشكلات بخش توليد و توزيع مرغ رفع شده و بازار به وضعيت تعادل نزديك خواهد شد/ مردم براي خريد مرغ عجله نكنند چرا كه در روزهاي آتي قيمت اين محصول در بازار كاهش مي‌يابد.
 

رئيس انجمن مرغداران گوشتي تهران اعلام كرد: توليد داخل هر روز در حال افزايش است و ظرف هفته آينده، قيمت مرغ در بازار كاهش مي‌يابد.
محمد يوسفي در گفتگو با ايلنا به اقدام دولت در عرضه مرغ 4700 توماني در برخي ميادين اشاره كرد و افزود: مقداري مرغ وارداتي از سال گذشته توسط دولت ذخيره شده بود كه هم‌اكنون به منظور تنظيم بازار اين محصول در حال عرضه است. اخيرا مقداري هم ثبت سفارش مرغ از كشورهاي مختلف از جمله تركيه صورت گرفته كه به بازار عرضه خواهد شد.

وي با انتقاد از اين شيوه در تنظيم بازار، گفت: توزيع مرغ 4700 توماني، به نوبه خود وضعيت بازار را بدتر كرد.
يوسفي با تاكيد براينكه به دنبال مذاكرات و هماهنگي‌هاي صورت گرفته، مشكلات توليد وعرضه مرغ در حال مرتفع شدن است، تصريح كرد: ظرف هفته آينده، حدود 50 درصد مشكلات اين بخش رفع شده و بازار به وضعيت تعادل نزديك خواهد شد.

جمعه ششم 5 1391 10:11 بعد از ظهر
نان همچنان با كيفيت پائين و به صورت خميري به دست مردم مي‌رسد و در توليد آن هم از جوش شيرين استفاده مي‌شود. مردم هم ديگر به كيفيت‌ پايين‌ نان سنتي عادت كرده‌اند. اما مسوول اصلي اين وضعيت كيست؟

به گزارش مشرق به نقل از ايسنا، نان را مي‌توان بدون شك پرمصرف‌ترين ماده غذايي بسياري از مردم جهان و از جمله ايراني‌ها دانست. سفره بدون نان بركتي نداشته و قوت لايموت چنان با زندگي مردم گره خورده كه حتي دولت براي افزايش قيمت آن برنامه جداگانه‌اي را در مقايسه با ساير كالاها به اجرا درآورد.

اما مردم ايران سالها است كه از كيفيت پايين ناني كه خريداري مي‌كنند، ناراضي بوده و آن‌قدر به اين نارضايتي بي‌توجهي شده كه مردم هم ديگر به وضعيت موجود عادت كرده‌اند و اگر نان باكيفيت بخرند، شايد تعجب كنند.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:8 بعد از ظهر
استاندار تهران در تشريح مصوبات جلسه روز گذشته تنظيم بازار گفت: قرار شده كه بازرسان مقابله با گراني را از 400 نفر به 700 نفر افزايش دهيم.

به گزارش مشرق، مرتضي تمدن استاندار تهران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: روز گذشته كه جلسه تنظيم بازار بود، چندين تصميم مشخص طي آن براي مهار تورم گرفته شد.

 

وي افزود: يكي از تصميم‌ها اين بود كه توزيع كالا در نمايشگاه‌ها و جاهايي كه ظرفيت لازم وجود دارد را تمديد كنيم كه ازجمله اين موارد مربوط به كالاهاي گوشتي بود.

 

تمدن ادامه داد: بخشي از گراني و تورمي كه احساس مي‌شود در چارچوب برنامه‌هاي تنظيم بازار مي‌توانيم حل كنيم ولي بخشي از آن در چارچوب بازرسي و نظارت است كه در اين بخش 400 نفر از بازرسين را به 700 نفر افزايش داديم تا در ميادين و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و بخش‌هايي از نمايندگي فروش ارزاق عمومي حضور و بازرسي خود را تشديد كنند تا در مواقعي كه بازار دچار تنش مي‌شود اوضاع را كنترل كنند.

 

استاندار تهران اظهار داشت: عده‌اي مشخصا دنبال سوءاستفاده هستند و وقتي بررسي مي‌كنيم، مي‌بينيم منشا عرضه و تقاضا مشكل گراني نيست بلكه ورود دلال‌ها و واسطه‌هاست و افرادي كه به منافع مردم توجه ندارند، با دخالت خود اوضاع را به هم مي‌ريزند.

پنج شنبه پنجم 5 1391 11:5 بعد از ظهر
امسال سال حمايت از توليد ملي نامگذاري شده است. اما حمايت از توليد ملي با نامگذاري محقق نمي شود و بايد براي آن «هزينه» پرداخت كرد. پرداخت «هزينه» الزاماً مالي و ريالي نيست بلكه عمدتاً در اعتماد كردن به توليد كنندۀ ايراني و بازگذاشتن دست توليد كنندۀ ايراني در مقابل واردات كالا، و از همه مهمتر تحمل وصبر در مقابل كمبود كوتاه مدت كالاي ايراني و اجتناب از واردات سريع كالاي مربوطه است.

مشرق - اگر مسئولان كشور تصميم بگيرند كه در مقابل ناملايمات كوتاه مدت گراني كالاي ايراني در بازار، اقدام به واردات سريع آن كالا از خارج بنمايند تا به اصطلاح افكار عمومي را راضي نگه دارند، هيچگاه شعار حمايت از توليد ملي، تحقق نخواهد يافت. ضمن اينكه مقصر اصلي در كمبود كالاي ايراني در بازار در مرحله اول متوجه مسئولان مربوطه است كه با عدم برنامه ريزي و پيش بيني هاي لازم و عدم توجه به اخطارهاي توليد كنندگان مربوطه، بازار را به مرحله اي رسانند كه كمبود بوجود آمد. در اين صورت «راحترين» و «بي دردسرترين» اقدام مسئولان، همين است كه هرچند روز يكبار، وزير ذيربط اعلام مي كند كه دولت سريعاً نسبت به واردات كالاي گران شده از خارج اقدام خواهد كرد! يعني پول نفت را كه در شرايط تحريم كنوني، به سختي حاصل مي شود و بايد براي واردات كالاي اساسي و سرمايه اي بكار گرفته شود، براي خريد پائين ترين كالاي مصرفي بكار مي بريم تا اولاً افكار عمومي را آرام كنيم و ثانياً پوشش مناسبي براي عدم برنامه ريزي مسئولان ذيربط پيدا نمائيم.

اجازه بدهيد از يك نمونه عيني كه اين روزها نقل محافل است، آغاز نمائيم. و آن هم موضوع «مرغ» است كه وزير تجارت ما ديروز با افتخار اعلام كرد كه بزودي «مرغ وارداتي» توسط دولت و بخش خصوصي، التهاب بازار را خواهد كاست. براي توضيح بيشتر، چند نكته را متذكر مي شويم:

پنج شنبه پنجم 5 1391 10:36 بعد از ظهر

 


ايران به يك كشور مصرف كننده تبديل شده است كه اين ويژگي كاهش توليد ملي را در پي دارد؛ البته كاهش توليد در كشور دلايلي همچون عدم تنظيم و تعديل نرخ ارز و اختصاص نيافتن 30 درصد درآمد حاصل از قانون هدفمندي يارانه ها بوده و آفتي براي توليد ملي محسوب شده است؛ اما انتظار مي رود در سالي كه به توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني مزين شده است اقدامات ميسري صورت بپذيرد.

 

در همين راستا گفت و گويي را با ابراهيم جميلي، عضو اتاق بازرگاني ايران و كرج انجام داده ايم كه به شرح زير است:

اولويت ها و موانع سال توليد ملي چيست؟
مهمترين اولويت‌، اين است كه نبايد فقط به شعار حمايت از توليد ملي بسنده كنيم؛ بايد با اتخاذ اولويت‌هاي ويژه و با شناسايي موانع توليد از توليد ملي واقعي حمايت مي‌شود؛ هر مقداري كه بتوانيم راه كار عملي براي افزايش توليد ملي پيدا كنيم، مي توانيم بگوييم توانسته ايم كاري براي اقتصاد كشور بكنيم.
اگر بنشينيم و دور از بحث هاي حاشيه اي طرح حمايت از توليد را به صورت كاملا ميداني بررسي كنيم و توليد محوري را پاشنه آشيل رشد اقتصادي قرار دهيم موفق خواهيم بود. ضمن اين كه بايد حمايت هاي خودمان را بر پايه اين نامگذاري به صورت عملياتي انجام دهيم.
ابتدا بايد موانع توليد ملي را شناخت و براي آن تعدادي كه واقعا اصلا نمي شود اسم مشكل روي آن گذاشت راهكاري مناسب پيدا و سپس آن را حل كرد.
توليدكنندگان هم اكنون با مشكلات متعددي درخصوص نقديگي مواجه هستند و نبايد فشاري بيش از اين روي دوش تجار قرار گيرد.

كدام صنايع اولويت دار تر هستند؟

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:30 بعد از ظهر
دبير انجمن خودروسازان، بهبود فضاي كسب و كار را اولين گام حمايت از توليد ملي دانست و گفت: سازمان ملي استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران بايد استاندارد تمامي كالاهاي صنعتي را تدوين و آنها را اجباري كند تا حداقل‌ها براي توليدات كيفي، رعايت شود.

مهر: احمد نعمت‌بخش در گفتگو با مهر خواستار توجه هرچه بيشتر به توليدات ملي از سوي دستگاههاي مختلف شد و گفت: براساس فرمايش مقام معظم رهبري، سال 91 بايد سال حمايت از توليد ملي باشد، بر همين اساس به نظر مي‌رسد كه بهبود فضاي كسب و كار براي توليد، اولين گام در راستاي حمايت از محصولات توليد داخلي و توليدكنندگان است.

دبير انجمن خودروسازان افزود: در سال‌هاي اخير، فضاي كسب و كار براي توليد اصلا مساعد نبوده و مشكلات متعددي بر سر راه توليدكنندگان وجود داشته است، اين درحالي است كه مشكلات متعددي با وزارتخانه‌هاي مختلف از جمله وزارت كار و امور اجتماعي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ساير وزارتخانه‌‎هاي مرتبط با توليد وجود دارد؛ ضمن اينكه قانون كار نيز هنوز اصلاح نشده است و همين امر، مشكلات بسياري را پيش روي توليد قرار داده است.

وي خواستار همكاري هرچه بيشتر بانك مركزي و سيستم بانكي با توليدكنندگان در راستاي حل مشكلات مالي شد و تصريح كرد: با توجه به مسائل تحريم و مشكل بودن نقل و انتقالات مالي، عدم امكان گشايش ال‌سي و نيز حوالجات ارزي، به نظر مي‌رسد كه بايد زمينه براي حل اين مشكلات با راهكارهاي هوشمندانه فراهم شود.

چهارشنبه چهارم 5 1391 10:11 بعد از ظهر
گوشت، مرغ، لبنيات، ميوه، سبزي،نان، مسكن و اجاره بها اين روز ها عامل نگراني افكار عمومي است. البته نه اين كلمات بلكه افزايش قيمت روز به روز آنها. در اين ميان مرغ گوي سبقت را از همه ربوده و نوسانات دائمي قيمتش كه بيشتر افزايشي است تا كاهشي، گلايه هاي مردم را بلند كرده است چرا كه گراني ...

شفاف: گوشت، مرغ، لبنيات، ميوه، سبزي،نان، مسكن و اجاره بها اين روز ها عامل نگراني افكار عمومي است. البته نه اين كلمات بلكه افزايش قيمت روز به روز آنها.

در اين ميان مرغ گوي سبقت را از همه ربوده و نوسانات دائمي قيمتش كه بيشتر افزايشي است تا كاهشي، گلايه هاي مردم را بلند كرده است چرا كه گراني گوشت قرمز  و قيمت بالاي آن، مدت هاست كه باعث شده برخي خانوارها قدرت خريد آن را نداشته باشند.

سه شنبه سوم 5 1391 9:28 بعد از ظهر
آغاز فرهنگ سازي از «نهاد خانواده»، مي تواند به عنوان يكي از مؤثرترين و بهترين راهكارها براي حمايت حقيقي از «توليد ملي و كار و سرمايه ي ايراني» به شمار رود.

همراهان نيوز: آغاز فرهنگ سازي از «نهاد خانواده»، مي تواند به عنوان يكي از مؤثرترين و بهترين راهكارها براي حمايت حقيقي از «توليد ملي و كار و سرمايه ي ايراني» به شمار رود.

 به گزارش روابط عمومي انجمن مطالعات خانواده حجت الاسلام والمسلمين حسن ناصري پور ضمن تبريك فرارسيدن سالروز ولادت باسعادت يگانه دخت نبي مكرم اسلام، حضرت فاطمه ي زهرا (سلام الله عليهما) به خبرنگار ما گفت: درست است كه نهاد خانواده، كوچكترين واحد اجتماع است، اما در طول تاريخ، همين نهاد مقدس و پاك، خاستگاه و منشأ بسياري از رويدادها و تحولات مثبت و اثرگذار در عرصه هاي ديني و مذهبي، فرهنگي و اجتماعي، سياسي و اقتصادي، علمي و آموزشي و ... شده است.

سه شنبه سوم 5 1391 9:25 بعد از ظهر

دبيرانجمن مراكز تحقيق و توسعه صنايع و معادن تاكيد كرد :
نقش اساسي تحقيق و توسعه در بالابردن بهره وري توليد
طراحي سايت آحاگ

دبيرانجمن تخصصي مراكز تحقيق و توسعه صنايع و معادن برنقش تحقيق و توسعه در بالا بردن بهره وري توليد تاكيد كرد .

به گزارش كميته اطلاع رساني روز ملي صنعت و معدن،  حميد طاهباز توكلي با انتقاد از ناكافي بودن سهم R&D  در بنگاهها تصريح كرد : اگر چه كميت هميشه تعيين كننده نيست و كيفيت كار مهم است اما در حال حاضر نه از نظر كميت و نه از لحاظ كيفيت اين سهم كافي نيست و به لحاظ مشكلات و موانع موجود از همين سهم ناكافي هم به درستي استفاده نمي شود.
 توكلي تصريح كرد :بنگاهها اغلب با واحدهاي تحقيق و توسعه به عنوان يك واحد تشريفاتي برخورد مي كنند.
وي توجه به تحقيق و توسعه را موجب بهبود روشهايي دانست كه موجب صرفه جويي دروقت، كاهش ضايعات، افزايش كيفيت و كميت و كاهش هزينه مي گردد وافزود : با تحقيق و توسعه مي توان به نوآوري ، فناوري و روشهايي دست يافت كه به بهره وري در منابع در اختيار مي انجامد .
به بيان وي با سوق دادن توليد و صنعت كشوربه توليد ملي، كاهش واردات و ايجاد رقابت ، بنگاهها به ناچار به سمت تحقيق و توسعه روي خواهند اورد وخود به خود هم در بودجه ملي و هم در بودجه بنگاهها، اين سهم (يعني اعتبارات تحقيقاتي) در برنامه هاي توسعه ملي افزايش خواهد يافت.

دوشنبه دوم 5 1391 11:57 بعد از ظهر

در همايش سرمايه و توليد ملي عنوان شد:
حمايت ازتوليد ملي باهمدلي ملي امكانپذير است
طراحي سايت آحاگ

رييس خانه صنعت ، معدن و تجارت گفت : اقتصاد و توليد ملي نياز به همدلي دارد.

به گزارش كميته اطلاع رساني روز ملي صنعت و معدن ، هادي غنيمي فرد در همايش سرمايه و توليد ملي افزود : سابقه اصلاحات و پيشرفتهاي اقتصادي در كشورهاي آسيايي نشان مي دهد كه رسيدن به اصلاحات اقتصادي جز با همدلي عمومي يك كشور امكانپذير نيست.
غنيمي فرد افزود: بايد فرهنگ ملي را به جايي برسانيم كه توليد ملي را به يك باور ملي تبديل كنيم تا از اين طريق ثروت ملي ايجاد شود.

دوشنبه دوم 5 1391 11:54 بعد از ظهر

چاره انديشي براي شناسايي و جذب و هدايت منابع داخلي و خارجي به سمت توليد و متقابلا سرمايه گذاري خارجي و در مجموع تامين منابع مالي مورد نياز براي گسترش و رشد محيط كسب و كار نيز، يكي ديگر از راهبردهايي است كه مي تواند در اين زمينه نقش اساسي داشته باشد.

اولويت دادن به توسعه امور زير بنايي: اولويت دادن به امور زير بنايي و نيازهاي پايه اي بويژه  كشاورزي و برخي از محصولات صنعتي كه جزء ضروريات اجتناب ناپذير كشور محسوب مي شوند، ضمن ايجاد تضمين لازم براي مضاعف شدن ارزش و اعتبار سرمايه ايرانـي، مي تواند تاثير قابل ملاحضه اي در رشد و ارتقاء سطح توليد داشته باشد.

تسريع در خصوصي سازي صنايع: خصوصي سازي صنايع مشروط بر آنكه تمام جوانب كار و پيامدهاي بلند مدت و ميان مدت آن مورد توجه قرار گرفته و كاملا طبق ضوابط و برنامه هاي از پيش تعيين شده صورت بگيرد، نقش مهمي در مردمي كردن اقتصاد و در نتيجه رشد و شكوفايي توليد در كشور خواهد داشت و لذا اين موضوع نيز مي تواند به عنوان يك راهبرد اساسي، از جايگاه بالايي در اين زمينه برخوردار باشد.

دوشنبه دوم 5 1391 7:30 بعد از ظهر

به نــــظر مي رسد، طي سالهاي گذشته وضع بسياري از قوانين و بخصوص مقررات از جمله قوانين و مقررات اقتصادي و تجاري، تابع شرايط موجود بوده و براي رفع و حل فوري و مقطعي مشكلاتي صورت پذيرفته كه اصناف مختلف در مسير فعاليتهاي خود با آن مواجه مي شدند، به همين دليل در برخي از موارد قانونگذاري بدون مطالعه كافي و توجه به آثار و پيامدهاي كوتاه مدت و بلند مدت آن بر ساير اقشار و اصناف مرتبط تنظيم شده است.

          گاهي نيز قوانين و مقررات با پيگيري و بعضا اعمال نفوذ غير مستقيم و پنهان برخي از ذينفعان و صاحبان سرمايه، تهيه و تصويب و براي اجرا ابلاغ شده است و خواسته و يا ناخواسته با سود فراوان و يا خسارتهاي جبران ناپذير براي يك بخش مشخص از زنجيره توليد و تامين همراه بوده و لذا نتوانسته از ثبات و پايداري لازم برخوردار باشد.

دوشنبه دوم 5 1391 7:27 بعد از ظهر

جلوگيري از خام فروشي مواد اوليه همواره يكي از دغدغه هاي اصلي مسئولين جمهوري اسلامي بشمار مي رفته است و اگرچه طي سالهاي اخير، اقدامات ارزشمندي براي رفع اين مشكل صورت پذيرفته، اما اولا اين تلاشها كافي نبوده و تنها در برخي از بخشها اتفاق افتاده و ثانيا در بسياري از موارد مانند پتروشيمي، اين اقدام محدود به توليد مواد ثانويه از مواد اوليه شده و هنوز ايجاد ارزش افزوده و كامل از طريق فرآوري و توليد محصولات جانبي و نهايي محقق نشده و ثالثا به علت غفلت مسئولين ذيربط، تا حد زيادي خام فروشي علم و دانش، جايگزين خام فروشي ساير مواد گشته است و لذا سرعت بخشيدن به اجراي اين راهبرد،  ضروري و داراي اولويت به نظر مي رسد.

 

دوشنبه دوم 5 1391 7:24 بعد از ظهر

بديهي است كه كاهش هزينه ها و همچنين ارتقاء كيفيت در بخش توليد اعم از كالا و خدمات، علاوه بر شاخصه گذاري و تعيين استانداردها، مستلزم نظارت و كنترل كافي، اصولي و مستمر بر چرخه تامين، توليد، توزيع و مصرف مي باشد و لذا بايد ابزارهاي كنترلي و بخصوص قضايي نيز، براي تحقق اين راهبرد فوق العاده مهم و اثرگذار تعريف و نقش هر دستگاه در اين زمينه به درستي مشخص و روشن گردد.

دوشنبه دوم 5 1391 7:20 بعد از ظهر

اين مرجع تقليد در آغاز سلسله مباحث تفسيري خود در ماه مبارك رمضان كه در شبستان امام خميني حرم مطهر حضرت معصومه‌ (س) برگزار مي‌شود، با ابراز خرسندي از تشكيل جلساتي ميان دولت و مجلس خاطرنشان كرد: البته مردم هم در اين زمينه نبايد خيلي براي تامين برخي مواد غذايي اصرار كنند. عده زيادي درباره قيمت مرغ اصرار مي‌كنند؛ در حالي كه اگر گوشت مرغ نخورند خيلي مسئله مهمي نيست. بيشتر اطبا گفته‌اند كه مواد گوشتي غذاي مناسبي براي انسان نيست و نبايد افراط كرد؛ تنها مقدار كمي لازم است.

 
وي با بيان اينكه من خودم تصميم گرفتم گوشت مرغ نخورم، تاكيد كرد: من بدون اينكه در اين مسئله تحريم كنم، خودم تصميم گرفتم گوشت مرغ نخورم. مردم هم مي‌توانند با جمع و جور كردن اطراف كار در مقابله با گراني سهيم باشند؛ البته دولت هم بايد براي برطرف كردن گراني‌ها كمر همت ببندد.

يکشنبه اول 5 1391 11:35 بعد از ظهر
X