معرفی وبلاگ
سلام:بازدیدکننده گرامی برای حمایت ازتولیدات داخلی حتی الامکان ازخریداجناس خارجی پرهیزکنیددراین وبلاگ سعی می شودراه کارهای مناسب برای تقویت نیروی تولیدی این مرزوبوم ارائه گرددایده های شماعزیزان راجهت به قدرت رسیدن تولیدات وطن پذیراهستیم دریغ نفرمایید باتشکرمدیروبلاگ
دسته
توليد ايراني-افتخار جهاني
آموزش طراحي قالب براي تبيان
حمايت ازاقتصاد،كاروتوليدملي
ديكشنري آنلاين
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
لينگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 406525
تعداد نوشته ها : 684
تعداد نظرات : 43
 حمايت از توليد ملي  حمايت از توليد ملي

ما می توانیم


ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی


تولید ملی
Rss
طراح قالب
GraphistThem273

توانمندسازي زنان و توسعه اقتصادي كشور

زنان > ايران- حميدرضاخطيبي:
توانمندسازي زنان كه از آن با عنوان توانمندسازي جنسيتي نيز نام برده مي‌شود طي دهه‌هاي گذشته به موضوع مهمي در مباحث مربوط به توسعه و اقتصاد تبديل شده است.

 تمام ملت‌ها، تجارت‌ها، اجتماعات و گروه‌ها مي‌توانند از تحقق برنامه‌ها و سياست‌هايي كه ايده توانمندسازي زنان را پذيرفته‌اند، سود ببرند. در بحث حقوق بشر و توسعه، توانمندسازي زنان ازجمله نگراني‌هاي ساختاري محسوب مي‌شود. وقتي كشوري مي‌خواهد بر موانع مرتبط با فقر و توسعه غلبه كند، موضوع توانمندسازي و مشاركت زنان گامي لازم براي قرار‌گرفتن در مسير توسعه انساني و مديريت استعدادها، اهداف توسعه هزاره و ساير رويكردها و اهداف معتبر جهاني محسوب مي‌شود.

سنجش توانمندسازي جنسيتي

ميزان توانمندسازي جنسيتي مي‌تواند به كمك مقياس توانمندسازي جنسيتي (GEM)برآورد و اندازه‌گيري شود. مقياس GEM، ميزان مشاركت زنان را در يك جامعه، چه به لحاظ سياسي و چه اقتصادي نشان مي‌دهد. اين محاسبه با تعيين سهم و تعداد كرسي‌هاي مجلس يك كشور كه در اختيار زنان است، تعداد قانونگذاران زن، مقامات و مديران ارشد زن، تعداد زنان كارآفرين و نيروهاي فني زن و نيز تفاوت‌هاي جنسيتي در ميزان درآمد كه نشان‌دهنده استقلال اقتصادي است، صورت مي‌گيرد. سپس كشورهاي جهان براساس اين اطلاعات رده‌بندي مي‌شوند. ساير مقياس‌هاي اندازه‌گيري توانمندسازي زنان كه مشاركت و برابري اجتماعي زنان را درنظر مي‌گيرند، عبارتند از: مقياس برابري جنسيتي و مقياس توسعه مبتني بر جنسيت.

راه‌هاي توانمندسازي زنان

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 5:5 بعد از ظهر

راه نيمه‌تمام توانمندسازي زنان در ايران

زنان > ايران- ميثم هاشم‌خاني:
صحنه اول: بي‌سوادي كامل نزديك به دوسوم از زنان و دختران ايراني بالاي شش سال، يكي از نتايج كليدي سرشماري سال 1355بود.

در آن سال، نرخ باسوادي زنان، 24درصد كمتر از نرخ باسوادي مردان بود و وضعيت ايران به لحاظ شكاف جنسيتي در بهره‌مندي از آموزش عمومي، به هيچ عنوان مناسب نبود.

35سال بعد، در سال 1390، نرخ باسوادي زنان ايراني به حدود 81درصد رسيد؛ يعني فقط هشت‌درصد كمتر از نرخ باسوادي 89درصدي مردان (بنا به نتايج سرشماري سال 1390). از طرف ديگر روند سريع كاهش تبعيض‌هاي جنسيتي در حوزه آموزش، باعث شد كه با وجود اعمال سياست‌هاي شتاب‌زده و نه‌چندان پخته «سهميه‌بندي جنسيتي» در كنكورهاي دانشگاهي، در سال‌جاري شاهد حضور يك ميليون و 900هزار دانشجوي دختر ايراني در مقاطع مختلف دانشگاهي باشيم؛ وضعيتي كه ايران را در باشگاه كشورهاي موفق جهان به لحاظ ارتقاي عدالت جنسيتي در حوزه آموزش قرار داده است.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 5:3 بعد از ظهر

گفت وگو با فهيمه فيروزفر، مدير ستاد توانمند سازي زنان شهرداري تهران

نگاه به زنان درجامعه، واقعي نيست

زنان > ايران- در بسياري از كشورها براي زناني كه سرپرست خانواده هستند، برنامه‌ريزي‌هايي مي‌شود تا در مواجهه با مشكلات براي تأمين معيشت خود و فرزندانشان كمتر در معرض آسيب‌ها قرار گيرند.

در ايران نيز در دو دهه اخير، اين مسئله از توجه دولت‌ها، مجلس، مراكز بهزيستي و شهرداري‌ها، به‌خصوص شهرداري پايتخت دور نمانده است. طبق آمار اعلام شده در سال 90، 1/12درصد از خانوار‌هاي ايراني‌، سرپرست زن داشته‌اند. اين رقم نشان مي‌دهد كه اين زنان، طيف قابل توجهي را در برگرفته و نياز به برنامه‌ريزي دارند. به‌دليل اهميت اين مسئله، توجه به زنان به‌عنوان قشر آسيب‌پذير جامعه از نگاه شهرداري تهران دور نمانده است. نگاه ويژه اين نهاد تا آنجا پيش‌رفت كه توانمند‌سازي‌ زنان سرپرست خانوار كه در مركز امور بانوان شهر تهران در شهرداري فعاليت داشت در سال1386 با جدا شدن از اين مركز كارش را در جهت شناسايي و رشد و بهبود زنان سرپرست خانوار در يك مركز مستقل به نام ستاد توانمند‌سازي زنان سرپرست خانوار ادامه دهد. اين ستاد در سال‌هاي گذشته با مجهز شدن به يك بانك اطلاعاتي فعال و با شناسايي زنان‌سرپرست خانوار، 16هزار زن را در سراسر شهر تهران شناسايي كرد و با برنامه‌ريزي‌هايي كه داشت، توانست تا امروز به 6هزار نفر از اين زنان آموزش داده و زندگي‌ آنها را ارتقا دهد.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 5:1 بعد از ظهر

زنان از فراز و نشيب‌هاي زندگي مي‌گويند

توانمندي در مسير رشد به‌دست مي‌آيد

زنان > ايران- مينوگله:
نوزاد انسان شايد تنها موجودي باشد كه هنگام تولد و تا سال‌ها بعد از آن براي بقا و رشد نياز به حمايت و مراقبت دارد و اين تازه اول راه‌ است؛ راه طولاني و پر‌ماجراي زندگي كه براي هيچ‌يك از ما قابل پيش‌بيني نيست و چگونگي همين رشد، مراقبت و حمايت است كه در مواجه شدن با موانع زندگي ما را از يكديگر متمايز مي‌كند.

 تربيت صحيح و رشد انسان‌ها نه‌تنها آنها را براي روبه‌رو شدن با مسائل زندگي توانمند مي‌كند بلكه بار انساني جامعه‌اي را كه متعلق به آن هستند، بالا مي‌برد و شايد به همين دليل توانمند‌سازي‌ زنان به‌عنوان بخشي از جامعه در سال‌هاي اخير مورد توجه بسياري از برنامه‌ريزان قرار گرفته باشد اما براي توانمندسازي زنان تعريف‌هاي متعددي وجود دارد. برخي تئوريسين‌ها، توانمندسازي زنان را فرايندي مي‌دانند كه به‌وسيله آن زنان براي سازماندهي خودشان توانمند مي‌شوند و اعتمادبه نفس خود را افزايش مي‌دهند و از حقوق خود براي انتخاب مستقل و كنترل بر منابعي كه منجر به از بين رفتن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جايگاهشان مي‌شود، دفاع مي‌كنند. برخي معتقدند كه اشتغال و آموزش، توانمند‌سازي زنان را تسريع مي‌كند و عده‌اي هم براين باورند كه فرايند توانمند‌سازي، برآورده شدن نياز‌هاي اساسي تا نياز‌هاي پيچيده‌تري مانند ‌خشنود بودن، عزت‌نفس و داشتن مشاركت در زندگي سياسي و اجتماعي را دربرمي‌گيرد.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:59 بعد از ظهر

توانمند‌سازي‌ در سايه اشتغال‌زايي

ديدگاه > ايران- حسين خالق‌پور*:
مهم‌ترين مشكل زنان سرپرست خانوار در منطقه قلعه‌گنج در جنوب استان كرمان ايجاد اشتغال است. زناني كه بايد هزينه زندگي خود و فرزندانشان را تأمين كنند تقاضايشان اين است كه راهي براي كسب درآمد داشته باشند.

البته بايد به اين ‌نكته هم توجه كرد كه ايجاد اشتغال براي زنان روستايي بايد مبتني بر شرايط جغرافيايي و فرهنگ زندگي‌شان باشد تا آنها بتوانند بدون اينكه لطمه‌اي به زندگي‌شان وارد شود به فعاليت بپردازند و در همان حال فرزندانشان را هم سرپرستي كنند.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:57 بعد از ظهر

آموزش مهارت‌هاي زندگي به زنان در اولويت برنامه‌هاي شهرداري

شهر > مديريت- گروه شهري:
مشاور شهردار تهران گفت: آموزش مهارت‌هاي زندگي در اولويت برنامه‌هاي مراكز كوثر شهرداري تهران قرار دارد.

زهرا سادات مشير، مشاور شهردار تهران، در نخستين جشنواره زنان و توليد ملي اذعان داشت: مراكز كوثر از پنج سال پيش فعاليت خود را در زمينه زنان سرپرست خانوار و توانمندسازي اين افراد آغاز كرده‌اند و به همين منظور آموزش مهارت‌هاي اين بانوان با كمك مناطق 22گانه آغاز شده است. وي ادامه داد: در ابتدا شهرداري تهران درنظر داشت به اين افراد آموزش مهارت‌هاي زندگي بدهد تا آنان بتوانند جاي خالي سرپرست خانوار خود را به‌گونه‌اي مطلوب پر كنند.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:55 بعد از ظهر

با  نام گذاري سال 91 به عنوان سال "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني"، بي گمان  مي انديشيد كه هر گروه سني و جنسي چه وظيفه اي در جهت تحقق اين هدف والا و ارزشمند دارد؟

بي ترديد اذعان به اين موضوع داريد كه زنان شايد بيش از هر گروه ديگري مي توانند در اجراي اين انديشه و متعاقب آن در جهت نيل بدان  نقش داشته باشند؛ زنان جامعه مي توانند  به عنوان متصديان پايه گذاري قلمداد شوند كه  در  برداشتن گام هاي نخستين اين هدف، نقش مبرهن و اجتناب ناپذيري را ايفا نمايند.

اين نقش كتمان ناپذير و الزامي زنان در تحقق شعار ملي سال، ما را برانگيخت كه  به سراغ چند تن از كارشناسان امر، برويم و در اين خصوص با آنان به گفتگو بنشينيم؛ كه در ادامه اين يادداشت توجه شما را بدان مبذول مي داريم:

مينو اصلاني ، رئيس بسيج جامعه زنان،  در‌خصوص نامگذاري سال 91 به عنوان سال "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" اظهار داشت: شعار امسال با توجه به درايت مقام معظم رهبري مبتني بر نياز روز و جدي كشور و بر مبناي وجود يك تهديد و يا يك فرصت بالقوه انتخاب شده است پس بايد تمامي فعاليت‌هاي كلان دستگاه‌هاي اجرايي كشور به سمت تحقق آن حركت كند.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:52 بعد از ظهر
آغاز فرهنگ سازي از «نهاد خانواده»، مي تواند به عنوان يكي از مؤثرترين و بهترين راهكارها براي حمايت حقيقي از «توليد ملي و كار و سرمايه ي ايراني» به شمار رود.

همراهان نيوز: آغاز فرهنگ سازي از «نهاد خانواده»، مي تواند به عنوان يكي از مؤثرترين و بهترين راهكارها براي حمايت حقيقي از «توليد ملي و كار و سرمايه ي ايراني» به شمار رود.

 به گزارش روابط عمومي انجمن مطالعات خانواده حجت الاسلام والمسلمين حسن ناصري پور ضمن تبريك فرارسيدن سالروز ولادت باسعادت يگانه دخت نبي مكرم اسلام، حضرت فاطمه ي زهرا (سلام الله عليهما) به خبرنگار ما گفت: درست است كه نهاد خانواده، كوچكترين واحد اجتماع است، اما در طول تاريخ، همين نهاد مقدس و پاك، خاستگاه و منشأ بسياري از رويدادها و تحولات مثبت و اثرگذار در عرصه هاي ديني و مذهبي، فرهنگي و اجتماعي، سياسي و اقتصادي، علمي و آموزشي و ... شده است.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:49 بعد از ظهر

نقش زنان در حمايت از توليد ملي
نگاهي به نقش خانواده ها و زنان در تحقق شعار نوروزي مقام معظم رهبري

نويسنده: علي رستمي

رهبر معظم انقلاب اسلامي شعار امسال را «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» عنوان كرده و بر حمايت از توليد ملي تاكيد كردند.«ايشان در بخشي از پيام خود خاطرنشان كردند:«ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايراني حمايت كنيم؛ از سرمايه سرمايه دار ايراني حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملي امكان پذير خواهد شد. سهم دولت در اين كار، پشتيباني از توليدات داخليِ صنعتي و كشاورزي است. سهم سرمايه داران و كارگران، تقويت چرخه توليد و اتقان در كار توليد است. و سهم مردم - كه به نظر من از همه اينها مهمتر است - مصرف توليدات داخلي است. ما بايد عادت كنيم، براي خودمان فرهنگ كنيم، براي خودمان يك فريضه بدانيم كه هر كالايي كه مشابه داخلي آن وجود دارد و توليد داخلي متوجه به آن است، آن كالارا از توليد داخلي مصرف كنيم و از مصرف توليدات خارجي بجد پرهيز كنيم؛ در همه زمينه ها: زمينه هاي مصارف روزمرّه و زمينه هاي عمده تر و مهمتر. بنابراين ما اميدوار هستيم كه با اين گرايش، با اين جهت گيري و رويكرد، ملت ايران در سال 91 هم بتواند بر توطئه دشمنان، بر كيد و مكر بدخواهان در زمينه اقتصادي فائق بيايد.»‏

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:45 بعد از ظهر
سال جديد با اميد كشيده شدن دست حمايت بر سر توليد ملي كه اين روزها گوشه نشين شده است،‌ آغاز شد برخي كارشناسان معتقدند زنان در رونق چرخ توليد نقش تأثيرگذارتري نسبت به مردان دارند آنها اين قدرت را دارند تا كالاي ايراني را جايگزين مهمان ناخوانده اين روزها يعني كالاي خارجي كنند.

به گزارش بي باك به نقل از خبرنگار زنان فارس، سال ۹۱ با شعار"توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني"‌ شروع شد و در اين ميان برخي از كارشناسان نقش زنان را به عنوان مديران خانه در رونق توليد ملي بسيار تأثير‌گذار مي‌دانند.

 زنان نقش تأثيرگذاري را در اصلاح الگوي مصرف و حمايت از توليد داخلي دارند آنها مي‌توانند در خريد لوازم خانگي توليد داخلي را جايگزين كالاي خارجي كنند.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:42 بعد از ظهر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جشنواره زنان و توليد ملي در بوستان گفت و گو برگزار مي شود

از 20 تا 30 شهريورماه

گروه فرهنگ و جامعه: سخنگوي شهرداري تهران در مراسم افتتاحيه جشنواره زنان و توليد ملي بيان داشت: يكي از موضوعاتي كه در جامعه مطرح است ، مقوله سرپرستي خانواده توسط زنان مي باشد كه اين مساله روز به روز در حال افزايش است.

به گزارش شهرنوشت، دكتر محمدهادي ايازي، سخنگوي شهرداري تهران امروز در نشست خبري خود با خبرنگاران در خصوص برپايي جشنواره زنان و توليد ملي گفت: دستگاه ها و نهادهاي مختلف كه مسووليت هاي مختلفي دارند به طور جدي بايد به اين موضوع اجتماعي بپردازند. زيرا اين موضوعي است كه اگر بدان توجه نشود موجب شكل گيري آسيب هاي اجتماعي مي شود.

ايازي در ادامه گفت: شهرداري تهران در چند سال اخير با رويكرد بسترسازي براي زناني كه وظيفه سرپرستي خانوار را برعهده دارند بسترسازي هاي مناسبي داشته است، زناني كه با مشكلاتي نظير بيماري، ناتواني و يا فوت همسر مواجه اند و با مناعت طبع شان زندگي خود را اداره مي كنند.

 

 

 

 

 

 

جشنواره زنان و توليد ملي در بوستان گفت و گو برگزار مي شود/1/

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:35 بعد از ظهر

افتتاح نمايشگاه زنان و توليد ملي

 نسخه چاپيارسال به دوستان نمايشگاه زنان و توليد ملي
خبرگزاري فارس: نمايشگاه زنان و توليد ملي در بوستان گفت‌وگو امروز افتتاح شد.


به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، نمايشگاه زنان و توليد ملي از امروز به مدت 10 روز در بوستان گفت‌وگو افتتاح شد و ساعت بازديد از اين نمايشگاه از 8 الي 22 است.

پنج شنبه بیست و سوم 6 1391 4:22 بعد از ظهربا حضور باشكوه زنان در آبپخش
همايش نقش زنان در توليد ملي برگزار شد

خبرگزاري فارس: همايش نقش زنان در توليد ملي در آبپخش برگزار شد.

خبرگزاري فارس: همايش نقش زنان در توليد ملي برگزار شد

به گزارش خبرگزاري فارس از آبپخش جمعه‌ شب همايش نقش زنان در "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" با حضور بانوان مددجو و تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره) آبپخش برگزار شد.

بخشدار آبپخش در اين مراسم اظهار داشت: جايگاه خانواده و زن در اسلام داراي بالاترين و رفيع‌‌ترين مرتبه است و بايد از تمام توان براي بزرگداشت مقام زن در جامعه بهره ببريم.

احمد خرم‌روز افزود: فعاليت‌هاي فرهنگي و مذهبي يكي از شاخه‌هاي اساسي و اصلي فعاليت مديران و مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي بخش آبپخش است و به مناسبت روز زن شاهد اجراي برنامه‌هاي متعددي در اين نقش خواهيم بود.

سه شنبه بیست و یکم 6 1391 5:59 بعد از ظهر

سال جاري با نويد حمايت از توليد ملي آغاز شد و از اين رو، اين اميد شكل گرفت كه تدابيري از سوي سازمان ها و دستگاه هاي مختلف، براي حمايت از توليدات ملي و حمايت از سرمايه و كار ايراني انديشيده شود. براي تحقق اين موضوع بسياري از كارشناسان اقتصادي و اجتماعي نقش ويژه اي براي خانواده و زنان در خصوص حمايت از كالاي ايراني قائل هستند. زيرا آن ها مي توانند چرخ صنعت را بيش از پيش به حركت اندازند و صنعت و توليد را جان تازه اي بخشند.

سال هاست كه عادت كرده ايم وقتي قرار است كالايي خريداري شود و يا جهيزيه اي تهيه كنيم، انگشت انتخاب به سوي كالاي خارجي نشانه مي رود. حتي وقتي قرار است در تهيه كم اهميت ترين وسايل نظير لوازم آرايش و ... انتخابي صورت گيرد، كالاي ايراني در اين انتخاب جايي ندارد و كالاي خارجي كه در برخي موارد از مشابه داخلي بي كيفيت تر است، انتخاب مي شود. بنابراين بنا به گفته كارشناسان اقتصادي، اجتماعي و فعالان امور زنان، امسال كه به نام سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني نام گذاري شده است، بايد سرآغازي براي فرهنگ سازي در خانواده ها براي ارجح دانستن كالاي ايراني به كالاهاي خارجي باشد. در اين صورت هم چرخ صنعت تندتر از قبل مي چرخد، هم با ايجاد رقابت ميان توليدات داخلي، بر كيفيت آن افزوده مي شود. البته نام گذاري امسال به نام توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني، مسئوليت مضاعفي را نيز بر دوش توليدكنندگان داخلي و صنعت گران مي گذارد زيرا براي توليد محصولات باكيفيت تر بايد كمر همت ببندند و با توليد محصولات كيفي، زمينه جذب مصرف كنندگان را فراهم آورند.

سه شنبه بیست و یکم 6 1391 5:53 بعد از ظهر
 
گفت‌وگوي توليد ايراني با نخستين زن اقتصادي مجلس:
فرهنگ سازي براي حمايت از توليد ملي را به زنان بسپاريد
توليد ايراني: بسياري از نقش‌هاي اثرگذار اجتماعي همچون نقش مادري در اختيار و انحصار خانم‌ها است و از اين حيث مي‌توانيم اطمينان داشته باشيم كه اگر از اين نقش حياتي و آينده ساز در جامعه حمايت درخوري بشود، فرهنگ سازي براي استفاده از كالاي ايراني به بهترين شيوه ممكن شكل مي‌گيرد و ميسر مي‌شود.

مهناز بهمني نخستين و تنها نماينده زني است كه در تاريخ اداور مجلس شوراي اسلامي در كميسيون اقتصادي عضو شده است.

همين عنوان نخستين بودن، براي يك رسانه و مردم كافي است تا جستجوگر نظرها و ديدگاه‌هاي چنين فردي باشد. او  نامزد مستقل نمايندگي مردم سراب در انتخابات مجلس بود و  هم‌اينك نماينده اصولگراي اين مردم است.

چهارشنبه پانزدهم 6 1391 4:35 بعد از ظهر
X